Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

power_settings_newLogin to reply
+9
Caesar
ILIJA
Savao
Spart
No Nick
Hell master
crusader
Ruta
Sinke
13 posters

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
U vrijeme Martina Luthera pap je dao posebni poticaj skupljanju novca putem oprosnica.Johan Tetzel,je bio odrdjena da prodaje oprosnice u Njemackoj.Jedan ocevidas daje sledeci opis Tetzelovog ulaska u neki njmacki grad:"Kada se prodavac prosnica priblizio gradu,ispred njega je nosena bula(papin zvanicni dokumenat)na tkanini od svile i zlata.Svi svecenici i redovnici,gradski vjecnici,profesori i njrgovi ucenici te svi muskarci i zene izasli su mu u susret sa zastavama,svijcama i pjesmama formirajuci veliku povorku.Tada su mu se uz zvonjavu zvoana i sviranje orgulja pridkruzili do glavne crkve usred koje je bio postavljen kriz i istaknuta papina zastava,ukratko izgledalo je kao da pimaju samoga Boga.Ispred kriza postavljena je zeljezna skrinja da primi novac.Tada su ljudi na rzna nacine bili poticani na kupovanje oprosnica.Tezel sa sobom je nosio sliku djavola kako muci duse u cistilistu i ucastalo ponavljao rijeci koje su se nalazile na kutiji za novac."Sobald der Pfenning im Kastn klingt,kie seel' aus dem Fegfeuer springt"-sto u nasem prevodu znaci-"Cim novcic u skrinjici zazveci,uboga dusa iz cistilist iskoci.


Cijenio bih da mi kažeš kroničara ovog dijela. Ako se radi o Protestantu, ne bih mu vjerovao- Protestanti su u doba Luthera, kao i sam Luther, mnogo toga izmišljali u svrhu zavaravanja puka. Mnoge kontroverzne papinske izjave koje cirkuliraju Protestantskim stranicama su zapravo laži koje se izmislilo da bi ljudi promijenili vjeru. Ni danas nije puno bolje- na mnogim stranicama Interneta naći ćeš krivotvorinu govora biskupa Strossmayera- kojeg nikada nije održao i koji je od početka do kraja izmišljotina.

Djelo reformacije ucinilo je dobar posao u razotkrivanju zlouotrebe davanja novca u korist dusa u cistilistu.Poslije toga je obustavljeno javno prodavanje oprosnica iako je ostao obicaj da se plati molitva za mrtve duse.Velika (Pjevanja)ili misa moze biti vrlo skupa ovisno o cvijecu,svjecama i broju svestenika koji u njoj sudjeluju.


Ovo je zanimljivo, jer si upotrijebila riječ "zloupotreba" davanja novca u korist duša u čistilištu. I imaš pravo- pojedini Katolički svećenici uistinu su zloupotrebljavali tu praksu. Ali radi se o teološkom principu- Kler u Katolika nije čistilište niti oprosnice izmislilo, već su ih počeli zloupotrebljavati. Stoga ne možemo reći da su oprosnice "izmišljene" već jednostavno zloupotrebljene. Da je novac kojeg su ljudi davali Crkvi bio korišten na kupovanje hrane i smještaja za siromahe, ta praksa ne bi bila tako napadana.

Najbolje da to ovako objasnimo: nije problem što se novac davao za oprosnice, već na što se dobiveni novac trošio.

U vezi skupih misa- budimo realni- što veća misa, to više novca. Ako želite pjevače u misi, mora se platiti zbor. Ako želite raskoš- morate je platiti. Ali u svakom slučaju, radi se samo o vanjskoj , pokaznoj ritualnosti. Misa za pokojnika u kojoj sudjeluje jedan svećenik bez zbora i raskoši ima isti teološki učinak kao i golema misa prepuna dodatnih motiva.

Oni koji umru bez da itko plati mise za njih ,nazivani su "zaboravljena duse u cistilistu".Ipak na njih se podsjeca u posebnim molitvama 2.prosinca na Dan svih svetih.


Gdje su nazvani tako?

Ako se katolik boji da bi mogao postati zaboravljna dusa e on se moze ukljuciti u cistilisno udruzenje koje je ustnvaljno 1856 godine.Godisnja clanarina drustvu je garancija da ce nakon njegove smrti biti prinosene molitve za njega.


Možeš li probati pronaći dodatne podatke- gdje je to udruženje uspostavljeno i gdje je danas? Iskreno, mislim da se radi o dezinformaciji- jer uvijek možeš tijekom života otići u neku molitvenu grupu Katoličke Crkve i tamo sudjelovati u molitvama. Naravno, te su grupe međusobno jako prisne i apsurdno bi bilo da nakon smrti jednog člana ne mole za njegovu dušu. Nadalje, Katolici vjeruju u "Eccelesiu", mistično tijelo Crkve koje prelazi preko granica života i smrti- te moleći za Crkvu molimo i za ljude koji joj pripadaju u čistilištu.

Tokom drugog svjetskog rata vinipeski je nadbiskup u pismu od 1.travnja 1944 glpoticao majke rimokatolika da osiguravaju spasenje svojih sinova iz cistilista za 40 dolara sto je bio poprilican novac.Ovdje bi jasno rekla da nijedan pastor(protetanski,baptisticki,pentakostalni,adventisticki0 ili papa ne moze garantirati icije spasenje,zivih ili mrtvih na osnovu bilo kakve sume dtog za njihove molitve.Petar jasno kaze da mi nismo "otkupljeni necim raspadjljivim -srebrom ili zlatom -nego skupocenom krvi Krista kao nevina i bez mane janjeta".Nikako mi nije jasno da neko moze da plati za svoju dusu i to jos u crkvi.


I za ovu bih informaciju cijenio točne podatke, gdje je Vinipeški nadbiskup izjavio takvo što i još rekao točnu cijenu? Ako je tvoj izvor mjerodavan, morao bi jasno citirati od kud mu ti podaci.

Iskreno, mislim da se radi o dezinformaciji- namjerno izrečenoj laži koja se medijski eksponira u svrhu krivog informiranja o vjerovanjima Katoličke Crkve u svijetu Protestantizma. Tijekom svojih lutanja u potrazi za istinom, mnogo sam puta ispitujući Protestantske izvore naišao na slične netočnosti i one su ubrzale moj put u Katoličku Crkvu. Ako nekome trebaju laži da bi širio Evanđelje, tada taj sigurno nije Kršćanin- jer Evanđelje je istina kojoj ne trebaju smicalice ili podvaljivanja. Naravno- ne radi se o tome da tebe krivim- krivim tvoj izvor koji te možda namjerno varao da bi imala krivo vjerovanje u Katoličkoj Crkvi.

Katolička Crkva jasno i u potpunosti govori da je samo Isus i žrtva koju Je dao na križu put spasenja- i da nema nikakvog drugog posrednika niti puta za spasenje osim Isusa Krista- sve je ovo precizirano Katekizmom Katoličke Crkve. Svi koji tvrde drukčije, lašci su po krajnje objektivnim mjerilima. Ako bi tadašnji nadbiskup Winnipega Arthur Alfred Sinnott tvrdio drukčije, bio bi ekskomuniciran iz Crkve- ali izgleda da uopće takvo što nije rekao jer je ostao na čelu nadbiskupije do povlačenja 1952. Stoga, provjeri informacije.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Pa dragi Sinke zloupotreba oprosnica(kako ti volis da je nazovem) se nije desila u nekom zapecku i da za to nije znala sveta stolica.To je bila praksa a ne desio se slucaj.Najzalosnije sto ti kriminal zelis da pretvoris u neku djeciju igru a to nisu radila djeca nego ckrva i takozvani svestnici koji bi trebali biti puni Duha Svetoga.Nazivas protestane lazovima i prevarantima........Neka ti Bog oprosti i ja ti oprastam.Pitas me za podatke pa evo da ti ih navedem a ti sam odluci da li su mjerodavni.
Encyclopedia og Religions,Hislop,The Two Babylons,Encyclopedia Britannica,The Catholic Encyclopedia,art."Virgin Mary" .Fausset's Bible Encyclo.Welgall,The Paganism in Our Christianty.Boettner,Roman Catholicism.Pignatorre,Ancient Monuments of Rome.Religiska umjetnost itd.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Pa dragi Sinke zloupotreba oprosnica(kako ti volis da je nazovem) se nije desila u nekom zapecku i da za to nije znala sveta stolica.To je bila praksa a ne desio se slucaj.Najzalosnije sto ti kriminal zelis da pretvoris u neku djeciju igru a to nisu radila djeca nego ckrva i takozvani svestnici koji bi trebali biti puni Duha Svetoga.


U ovoj se temi bavimo da li je Katolička Crkva dodala nešto u originalnu poruku apostola. Dokazao sam da nije- i da se tijekom povijesti samo desilo da su pojedini pripadnici klera počeli iskorištavati sasvim legitimne prakse od kojih se mnoge spominju i u Bibliji. Misliš li da su u Srednjem Vijeku Franjevci, kojima je naglasak upravo bio na siromaštvu- činili iste stvari? Zasigurno ne- sami su se borili protiv te sfere u religiji.

Nazivas protestane lazovima i prevarantima........Neka ti Bog oprosti i ja ti oprastam.


Nikada nisam rekao da su Protestanti lažovi i prevaranti, već sam rekao da se- kao što je problem u Katolicizmu bio iskorištavanje apostolske ostavštine- tako u Protestantizmu pojedini Protestanti služe lažima umjesto apologetikom. Ti ljudi su lažovi, a ne Kršćani- što se nikako ne može reći za sve Protestante. Ja kao Katolik s velikim poštovanjem i ljubavlju Martina Luthera Kinga nazivam herojem Kršćanstva. Dok se ne slažem s njegovim interpretacijama Biblije- neupitno je da je taj čovjek svjedočio za Evanđelje i nema ništa zajedničko s ljudima poput Jacka Chicka ili Alberta Rivere koji lažima pokušavaju braniti svoja stajališta.

Tako na primjer čovjek ne bi trebao uzimati u obzir Loraineovu knjigu budući da je doslovce izvor podsmjeha. Njegove ideje da Katolici imaju nešto što se zove "Dan Čistilišta" objektivna je laž, i slobodno provjeri da li mi imamo takav dan u našem kalendaru- da ne spomenem da termin" ex cathedra " po njemu znači da Papa ima stolicu u kojoj sjedi i da je nepogrešiv samo kada sjedi u njoj. Da li uistinu misliš da su to Katolička vjerovanja? Što je taj čovjek, ako ne lažov s namjerom da te prevari?

Pitas me za podatke pa evo da ti ih navedem a ti sam odluci da li su mjerodavni.
Encyclopedia og Religions,Hislop,The Two Babylons,Encyclopedia Britannica,The Catholic Encyclopedia,art."Virgin Mary" .Fausset's Bible Encyclo.Welgall,The Paganism in Our Christianty.Boettner,Roman Catholicism.Pignatorre,Ancient Monuments of Rome.Religiska umjetnost itd.


Draga Ruta, budimo dosljedni Evanđelju- ali i konstruktivnosti diskusije. S velikim poštovanjem sam tražio da mi citiraš izvore koji govore da je nadbiskup Arthur Alfred Sinnott napisao pismo u kojem govori da će američki vojnici biti spašeni iz čistilišta za 40 $- po mogućnosti "akademskim citatom" ( autor, naslov literature, godina izdanja, poglavlje, redak ) da bih mogao prosuditi da li informacija sadrži činjenično stanje.



Bio bih zahvalan za nastavkom diskusije u mirnijem tonu, i ispričavam se ako sam nenamjerno ikog uvrijedio.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke to sam nasla Durant,The Story of Civilizaction;The Reformation,p 23 i 24.
Sada bih te priupitala;"Sveti Otac,Kristov Namjesnik"i Biskup nad biskupima,,moze zvucati sokantno alioni koji su dobro upoznati s povijescu papainstva dobro znaju da mnoge pape nisu bili sveti ljudi ili da ne budemo grubi nisu imali nista sa svetoscu.Da pocnemo sa Papa Segije III (904-9011)se dokopao papinske sluzbe pomocu ubojstva.Svi su znali da je zivio u grijehu s Marozijom i koja mu je rodila nekoliko nezakonite djece.Baronius ga je opisao kao "monstruma"a Gregorije ga je nazvao "zastrasujucim zlocincem.Sedam godina je taj zlocinac valadao sa svete stolice.
Sinke molim te da li je ovo tacno pa ako se slazes da onda nastavim sa ostalim.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Ruta je napisao/la:
Sinke to sam nasla Durant,The Story of Civilizaction;The Reformation,p 23 i 24.
Sada bih te priupitala;"Sveti Otac,Kristov Namjesnik"i Biskup nad biskupima,,moze zvucati sokantno alioni koji su dobro upoznati s povijescu papainstva dobro znaju da mnoge pape nisu bili sveti ljudi ili da ne budemo grubi nisu imali nista sa svetoscu.Da pocnemo sa Papa Segije III (904-9011)se dokopao papinske sluzbe pomocu ubojstva.Svi su znali da je zivio u grijehu s Marozijom i koja mu je rodila nekoliko nezakonite djece.Baronius ga je opisao kao "monstruma"a Gregorije ga je nazvao "zastrasujucim zlocincem.Sedam godina je taj zlocinac valadao sa svete stolice.
Sinke molim te da li je ovo tacno pa ako se slazes da onda nastavim sa ostalim.


Proučiti ću navedu knjigu, iako moram reći da me čudi zašto bi povjesničar koji analizira Reformaciju u 16 stoljeću govorio o nadbiskupu iz 20.

Što se tiče spomenutih papa, Katolici papinstvo kao ulogu ne dijele s grešnošću njenih provoditelja. Pape koji su bili grešnici nisu mogli utjecati na doktrinalnu istinu koju su zastupali- kao što niti loši predsjednici liberalnih demokracija ne mogu promijeniti činjenicu da je liberalna demokracija sustav koji u svojoj teoriji brani pravdu i jednakost za sve ljude u državi.Baš kao što i Biblija govori- namjesnici Crkvi u Maloj Aziji zapali su u bludništvo i samoljublje- ali Krist ih je svejedno smatrao Svojima i upućivao ih na pravi put.

Razmisli- zar bih ja trebao radi Martina Luthera, koljača i ubojice nevinih njemačkih seljaka i čovjeka koji je za Knjigu Otkrivenja u svojem spisu "Novembarski testament" rekao da nije Isusova i da nema ništa Kršćansko u njoj- koji je svim silama želio izbaciti Jakovljevu poslanicu iz Biblije i smatrao Protestantsko plemstvo koje je deralo kožu pobunjenim seljacima ( pobunili su se radi gladi ) herojima vjere- zar bih ja radi toga trebao smatrati sve Protestante takvim? Zar bi Protestanti radi teologa koji je postavio temelje njihove vjere trebali napustiti Kršćanstvo samo zato što je on sam bio takav jezivi čovjek?

Sigurno da ne.

Inače- držimo se teme.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Pa Sinke da li ti to ozbiljno opravdavas zlocine koje su izvrsili papeee.Da li ti upste vjerujes u Boga.Da je Petar bio ubica i bludnik onda bi njegovi ucenici bili razbojnici i bludnici i to bi bilo razbojnicko leglo a ne crkva.Zlocin i zlocinci su se samo redjali i sirili.Ivan XII papa kojeg su opisali kao "nepristojnog ,nemoralnog covjeka ciji je zivot bo takav da se o Lateranu govorilo kao o javnoj kuci,a njegova moralna izopacenost postala je predmetom opce omrazenosti u Rimu.On se krvavo obracunavao sa svojim neistomisljenicima.Papa Bonifacije VII(984-985)stekao je svoj polozaj obilnim dijeljenjem ukradneog novca.Orleanski biskup ga je nazvao(kao i Ivana XII i Seona VIII)monstrumima i antikrist koji je sasjeo u hram Bozji".Slijedeci je bio Papa Ivan XV (985-996)on je razdjelio navac svojim rodjacima i stekao naziv "gramezljivi papa".Benedikt IX je postavljen za papu kao djecak sa 12 godina a drugi izvjestaji kazu da je imao 20 cjenjkanjem novcem s mocnim obiteljima koje su vladale Rimom.On je pocinio ubojstva i bludnistva.Toliko se osilio da ga je narod istjerao iz Rima.Brojne su pape pocinili ubistva ali sve ih je nadmasio Incent III ,on je uveo inkviziciju.oko 500 godina pape su koristile inkviziciju da ocuvaju svoju vlast i ubijali su sve redom koji se nisu slagali sa njihovim ucenjem.Onda Bonifacije VIII opisuju<zlocncem,heretikom,bludnikom,volio je magiju.
I da ne navodim vise jer toga ima toliko puno.Sinke brate i ti se ponosis sa ovim papama i ti ovo zoves "sveti otac".Oprosti Sinke,kakav otac takav sin.Boziji blagoslov.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke uopste te ne razumijem zasto spominjes Martina,pa nama je jedini uzor Krist i mi se samo njemu klanjamo.Jedina ispravana ckrva ona po koju ce Isus doci.Bog nas uci da ne smijemo da sudimo ali da mogu onda bih otisla u Rim i na vrata bih zakucala 5000 teza.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Ruta je napisao/la:
Sinke uopste te ne razumijem zasto spominjes Martina,pa nama je jedini uzor Krist i mi se samo njemu klanjamo.Jedina ispravana ckrva ona po koju ce Isus doci.Bog nas uci da ne smijemo da sudimo ali da mogu onda bih otisla u Rim i na vrata bih zakucala 5000 teza.


Ruta, ja stvarno ne uopće ne razumijem zašto spominješ pape koji su činili zlodjela- pa nama je jedini uzor Krist i samo se njemu klanjamo. Jedina je ispravna Crkva ona po koju će Isus doći!

I koje bi te teze bile, Ruta? Da je Isus Krist ostavio knjigu koja će se pojaviti u četvrtom stoljeću kao jedini izvor vjere? Da su Protestanti imali pravo kada su u 16 stoljeću izbacili iz Biblije sve zapise o čistilištu i molitvi za mrtve? Da je apostol Jakov krivo shvatio Isusa pa rekao da bez djela nema koristi od vjere i da je takva vjera uzaludna ( Jakov 2:17 )? Da je zabranjeno u Crkvi imati kipove iako ih je Bog naredio da se grade- dapače, Svojom Svetom Rukom crtao Je mjesta gdje da se postave ( 1 Kraljevima 28:18 ) ? Da je usmena predaja Protestanata ispravna, a Katolička nije iako niti jedan Protestant ne zna o čemu priča Juda apostol u vezi borbe za Mojsijevo tijelo ( Judina poslanica 1:9 ) ? Kako se pomiriti s Kršćanstvom s toliko neodgovorenih pitanja i potpunih kontradikcija s Biblijom? Zašto se konstantno bježi od ovih pitanja u Protestantizmu? Zašto niste pročitali što Martin Luther, čiju usmenu predaju pratite, piše o gladnim seljacima koji se pobuniše protiv imućnih plemića?

Ako se s takvim čovjekom upoređuješ- niti tada te ne sudim, ali volio bih znati čemu takva vjera.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
A što se Vi imate toliko osvrtati na povijest katoličke Crkve? Nije vam
dovoljno da se pok.Ivan Pavao II, ispričao za sve zločine koji su počinjeni u srednjem vijeku?
Zar ponovo neko mora lampati..

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
crusader je napisao/la:
A što se Vi imate toliko osvrtati na povijest katoličke Crkve? Nije vam
dovoljno da se pok.Ivan Pavao II, ispričao za sve zločine koji su počinjeni u srednjem vijeku?
Zar ponovo neko mora lampati..


Ma uopće nije problem što se osvrću- problem je što se ne osvrću na to što su Protestanti činili u Srednjem Vijeku. Čovjek se počne pitati zašto se po Protestantskim Crkvama ne govori o paljenju vještica od strane Protestanata, o ubijanju Katolika koji se nisu željeli preobratiti na Protestantizam, o masovnom vješanju i mučenju pobunjenih seljaka, o divljanju Protestanata jednih prema drugima općenito....

I što na kraju ispadne? Njihovi vjernici misle da su samo Katolici činili nasilje u Srednjem Vijeku- što je apsurdno. Još od Luthera Protestantske ruke su krvave, kao i Katoličke. Siromašni grobovi obješenih seljaka u Njemačkoj bi nas trebali podsjećati da se takvo vrijeme nikada ne smije ponoviti. Takvo što se ne smije ponoviti. I da uopće ne spomenemo mučenja s kožnim deranjem....

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>
Sinke je napisao/la:
crusader je napisao/la:
A što se Vi imate toliko osvrtati na povijest katoličke Crkve? Nije vam
dovoljno da se pok.Ivan Pavao II, ispričao za sve zločine koji su počinjeni u srednjem vijeku?
Zar ponovo neko mora lampati..


Ma uopće nije problem što se osvrću- problem je što se ne osvrću na to što su Protestanti činili u Srednjem Vijeku. Čovjek se počne pitati zašto se po Protestantskim Crkvama ne govori o paljenju vještica od strane Protestanata, o ubijanju Katolika koji se nisu željeli preobratiti na Protestantizam, o masovnom vješanju i mučenju pobunjenih seljaka, o divljanju Protestanata jednih prema drugima općenito....

I što na kraju ispadne? Njihovi vjernici misle da su samo Katolici činili nasilje u Srednjem Vijeku- što je apsurdno. Još od Luthera Protestantske ruke su krvave, kao i Katoličke. Siromašni grobovi obješenih seljaka u Njemačkoj bi nas trebali podsjećati da se takvo vrijeme nikada ne smije ponoviti. Takvo što se ne smije ponoviti. I da uopće ne spomenemo mučenja s kožnim deranjem....

Daklem,i jedni i drugi su sramotili Krista,a mi koji smo toliko iza njih bi trebali nauciti zivjeti u harmoniji razlika,i provoditi Kristovu zapovjed ....ljubi bliznjega svoga.....i tako izbjeci sve ono sto su u proslosti na Kristovu sramotu radili ljudi,nazalost,svjedoci smo skorasnjih ratova koji se opravdavaju,vjerom u Isusa Krista,a zapravo razbojnicki,bratoubilacki ratovi.Koliko je Krist zalostan vidjevsi to?Da li uopce ima Kristove nauke u tome?Da li je to krscanstvo?Kako se moze dalje zivjeti,iza takvih ratova,mislim da su to bitnija pitanja od pitanja i takmicenja,tko je vise ubio katolici ili protestanti?</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sve se bojim da bi protestanti da mogu katolike sravnili sa zemljom,
no, sva sreća što katolici još uvijek dominiraju kod nas. Neću
uspoređivati njemačku..

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Dina je napisao/la:

Daklem,i jedni i drugi su sramotili Krista,a mi koji smo toliko iza njih bi trebali nauciti zivjeti u harmoniji razlika,i provoditi Kristovu zapovjed ....ljubi bliznjega svoga.....i tako izbjeci sve ono sto su u proslosti na Kristovu sramotu radili ljudi,nazalost,svjedoci smo skorasnjih ratova koji se opravdavaju,vjerom u Isusa Krista,a zapravo razbojnicki,bratoubilacki ratovi.Koliko je Krist zalostan vidjevsi to?Da li uopce ima Kristove nauke u tome?Da li je to krscanstvo?Kako se moze dalje zivjeti,iza takvih ratova,mislim da su to bitnija pitanja od pitanja i takmicenja,tko je vise ubio katolici ili protestanti?


Slažem se u potpunosti. Zato prestanimo pričati o zločinima koji su se počinili na obje strane u teološkom kontekstu, već samo u povijesnom. Zašto bi ljudi trebali govoriti "Katolicizam je kriva vjera jer su ti-i-ti pape činili zlodjela" kada su Protestantska vodstva doktrine jednako tako činila zlodjela? Ovo važi obostrano.

Na kraju krajeva, zar ne vjerujemo i jedni i drugi da je Isus taj koji nas sudi? Nije li Isus koji nas spaja puno veći od doktrina koje nas razdvajaju? Držimo se Isusa. Jedino ćemo u NJemu naći mir i utočište dušama našim.

Zadnja promjena: ; pon 27 kol 2007, 02:47; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Pretpostavlja se da je jedan papa završio u paklu

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
crusader je napisao/la:
Pretpostavlja se da je jedan papa završio u paklu


Takve priče su glasine u narodu- ali nema niti spomena o tome na nekom ozbiljnijem doktrinalnom nivou. Nemamo ovlast nad "spasenjem" već samo nad širenjem istine. Ne postoje nikakve teološke sfere koje dopuštaju da bilo tko koga proglasi u paklu. Takvo što suprotno je Katoličkim vjerovanjima.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Nisam ga ja proglasio u paklu, osim toga, kažem nemam pojma koji je to
bio papa, ali čuo sam da je radio velika sranja. Rekao sam to kako je
meni svećenik nekad rekao. Pretpostavlja se da su samo 3 osobe za sad u
paklu; i to Juda,Hitler i taj papa. Nitko drugi nije ni zavrijedio biti
bačen u pako

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Gle, majstore, nisam ti neki papist, pače, ali ovakve rasprave tipa pretpostavlja se, meni su rekli, čuo sam mi pomalo idu na živce. Unutar svake sekte, pa tako i rimokatoličke ima kukolja tim više kaj je ovatoliko brojna, no moli za malo korektnosti i podastiranja činjenica! Žemo?

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Vredu unda, pajdo, samo što je problem samnom, ja imam povjerenja u
svećenike više nego li u obične ljude, bar znam da ne laže kad zine. A
to kaj veliš "pretpostavke", znanstvenici ih imaju na tone; stoga,
biraj, ovaj primjer: jel' ti lakše vjerovati u postojanje napredne
izvanzemaljske tehnologije ili u 9 krugova pakla koji su prazni..

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 2 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply