Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

power_settings_newLogin to reply
+9
Caesar
ILIJA
Savao
Spart
No Nick
Hell master
crusader
Ruta
Sinke
13 posters

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
[quote="Sinke"]


Ali zna se da je Isus Krist spasitelj svih ljudi- posebno vjernika ( 1 Timoteju 4:10 ).

Ovo sa usponom i padom si jako dobro prikazao.Ovo je moja vjera,da ce Krist spasiti samo vjerne-Amen

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Zaista brate Sinke , potrebna je ne samo evangelizacija već i interdenominacijsko obrazovanje...Dobro si prikazao tu tragediju neznanja..i zloupotrebe milosti kao i strahote surove neodgovornosti prema evanđelju u svim kršćanskim denominacijama i KC ne samo u Americi...
Posaebno bi političari i ljudi koji su vođe na bilo kojoj razini društva trebali biti vjerski obrazovani i kršćanski pošteni..Ne fanatici, fundamentalisti isl...

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
U tome je, zapravo, Katoličko Učenje o nečemu što mi zovemo "mistično tijelo Crkve"- pravo učenje Katolika nije da morate biti "po papiru" Katolik već čitav svoj život tražiti Gospodina i slušati "vjeru srca".

"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima. Zar će netko od Katolika reći nešto Isusu zato što je u Raj pustio Protestanta? Dapače, Katolici vjeruju da će na sudu biti teže Katolicima koji su znali što moraju činiti ( a nisu ) od Protestanata koji nisu znali što treba, a činili su vjerom srca što treba.

Subjektivno govoreći i bez neke želje za deklaracijom, Katolici vjeruju da ćete proučavajući Božju Riječ zaključiti da je Katolička Crkva uistinu Crkva koju je osnovao Isus Krist. Dok god ste otvorena srca za novim istinama koje Bog donosi u vaše živote, vi ste Katolici. Poanta je da u nekom trenutku, kada osjetite da je Bog dotakao vaše srce istinom, odlučite se za istu. Kao što sam rekao, Katolici vjeruju da će- ako je vjera dana na ispravan način- svaki Protestant preobratiti na Katolicizam. Ovo možemo reći i da je relativno, ali upravo je zato važno razgovarati i držati dijalog na nivou.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:
U tome je, zapravo, Katoličko Učenje o nečemu što mi zovemo "mistično tijelo Crkve"- pravo učenje Katolika nije da morate biti "po papiru" Katolik već čitav svoj život tražiti Gospodina i slušati "vjeru srca".

"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima. Zar će netko od Katolika reći nešto Isusu zato što je u Raj pustio Protestanta? Dapače, Katolici vjeruju da će na sudu biti teže Katolicima koji su znali što moraju činiti ( a nisu ) od Protestanata koji nisu znali što treba, a činili su vjerom srca što treba.

Subjektivno govoreći i bez neke želje za deklaracijom, Katolici vjeruju da ćete proučavajući Božju Riječ zaključiti da je Katolička Crkva uistinu Crkva koju je osnovao Isus Krist. Dok god ste otvorena srca za novim istinama koje Bog donosi u vaše živote, vi ste Katolici. Poanta je da u nekom trenutku, kada osjetite da je Bog dotakao vaše srce istinom, odlučite se za istu. Kao što sam rekao, Katolici vjeruju da će- ako je vjera dana na ispravan način- svaki Protestant preobratiti na Katolicizam. Ovo možemo reći i da je relativno, ali upravo je zato važno razgovarati i držati dijalog na nivou.

Mislim da sam ti ovih dana navela jedan malo drugaciji izvor....pustite da drugi bude drugi...konacni sud je hvala Bogu u njegovim rukama.A odgovarat ce jednako i protestanti i katolici,pred Bogom za ono sto su cinili,ili za ono sto su mogli a nisu.Ja znam samo jedno,da ce samo oni koji su zivjeli po Kristu biti spaseni,a moja je zelja da svi na zemlji zivimo po njemu,kako bi vec na zemlji imali djelic raja.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:
U tome je, zapravo, Katoličko Učenje o nečemu što mi zovemo "mistično tijelo Crkve"- pravo učenje Katolika nije da morate biti "po papiru" Katolik već čitav svoj život tražiti Gospodina i slušati "vjeru srca".

"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima. Zar će netko od Katolika reći nešto Isusu zato što je u Raj pustio Protestanta? Dapače, Katolici vjeruju da će na sudu biti teže Katolicima koji su znali što moraju činiti ( a nisu ) od Protestanata koji nisu znali što treba, a činili su vjerom srca što treba.

Subjektivno govoreći i bez neke želje za deklaracijom, Katolici vjeruju da ćete proučavajući Božju Riječ zaključiti da je Katolička Crkva uistinu Crkva koju je osnovao Isus Krist. Dok god ste otvorena srca za novim istinama koje Bog donosi u vaše živote, vi ste Katolici. Poanta je da u nekom trenutku, kada osjetite da je Bog dotakao vaše srce istinom, odlučite se za istu. Kao što sam rekao, Katolici vjeruju da će- ako je vjera dana na ispravan način- svaki Protestant preobratiti na Katolicizam. Ovo možemo reći i da je relativno, ali upravo je zato važno razgovarati i držati dijalog na nivou.


Proučavajmo Božju Riječ - onako kako smo Duhom nastavili rast po suuskrsnuću ...

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
[quote="Sinke"]U tome je, zapravo, Katoličko Učenje o nečemu što mi zovemo "mistično tijelo Crkve"- pravo učenje Katolika nije da morate biti "po papiru" Katolik već čitav svoj život tražiti Gospodina i slušati "vjeru srca".

[quote]
"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima.


Nisam siguran da sam razumio ovu rečenicu.Ako pod pojmom "Njegovi sluge" smatraš cijelu bilumentu papa koji su inicirali inkviziciju i mučili,ubijali,spaljivali,progonili one koji nisu vjerovali na isti način kao katolička crkva,proglasili ih hereticima i to sve radili u ime Isusa onda za to postoji samo jedna riječ a to je licemjerstvo.Nadalje rimokatolička crkva bila je kroz povijest najveći progonitelj i egzekutor Židova, Božjeg naroda.
Janje Božje koje nas je učilo da ljubimo svoje neprijatelje, da okrećemo drugi obraz svakako nije duhovna pozadina ovih progonstava.Mogu misliti kako se osjećao Isus dok je gledao kako se u njegovo ime rade te stvari.


[
quote]Zar će netko od Katolika reći nešto Isusu zato što je u Raj pustio Protestanta?


Sinke, ponekad se pitam kako je moguće da čovjek koji toliko mnogo zna i za kojeg vjerujem da ljubi Gospodina....pitam se kako u nekim stvarima razmišljaš selektivno i djeluješ kao da si ispranog mozga.Mogu razumjeti da si lojalan svojoj Crkvi....ali razmisli malo o svojim prioritetima.Ja sam lojalan svojoj crkvi ali na prvo mjesto stavljam lojalnost Gospodinu.Sve što se kaže i što čujem provjeravam jer tako me uči Pismo.
Da te podsjetim.
U Gospodina nema pristranosti.On nije katolik da dijeli ljude na protestante i katolike. U svom postu o Bogu-sucu napisao sam četiri glavna principa po kojima ćer ljudi biti suđeni.Koliko si mogao vidjeti tamo se ne spominju ni katolici ni protestanti.
Ja vjerujem da će biti spašenih na obje strane a isto tako biće i onih koji neće biti spašeni.Ćlanstvo u crkvi ne spašava Sinke.Ni moja ni tvoja crkva na spašava.
Stoga se molim te ostavi takvog pokroviteljskog stava koji sa dozom oholosti i onako s visine posmatra druge koji ne pripadaju njegovoj Crkvi.

Dapače, Katolici vjeruju da će na sudu biti teže Katolicima koji su znali što moraju činiti ( a nisu ) od Protestanata koji nisu znali što treba, a činili su vjerom srca što treba.


Opet ti o katolicima kao izabranom narodu.
Molim te objasni mi kada smo već kod izabranog naroda, zašto je rimokatolička crkva progonila Židove skoro 400 godina?


Subjektivno govoreći i bez neke želje za deklaracijom, Katolici vjeruju da ćete proučavajući Božju Riječ zaključiti da je Katolička Crkva uistinu Crkva koju je osnovao Isus Krist. Dok god ste otvorena srca za novim istinama koje Bog donosi u vaše živote, vi ste Katolici. Poanta je da u nekom trenutku, kada osjetite da je Bog dotakao vaše srce istinom, odlučite se za istu. Kao što sam rekao, Katolici vjeruju da će- ako je vjera dana na ispravan način- svaki Protestant preobratiti na Katolicizam. Ovo možemo reći i da je relativno, ali upravo je zato važno razgovarati i držati dijalog na nivou.


Hvala Bogu što nisam rimokatolik.Prije će se pakao smrznuti nego što će se to dogoditi.Bio sam katolik , vidio što se tamo događa i otišao.Stoga se zahvaljujem Bogu na njegovoj milosti što sam ovdje gdje jesam.
Za rimokatolike se treba moliti da im se otvore oči i da vide gdje su.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
emanuel je napisao/la:

Hvala Bogu što nisam rimokatolik.Prije će se pakao smrznuti nego što će se to dogoditi.Bio sam katolik , vidio što se tamo događa i otišao.Stoga se zahvaljujem Bogu na njegovoj milosti što sam ovdje gdje jesam.
Za rimokatolike se treba moliti da im se otvore oči i da vide gdje su.


Lk 18,10-13
Dva čovjeka uziđoše u Hram pomoliti se: jedan farizej, drugi carinik. Farizej se
uspravan ovako u sebi molio: 'Bože, hvala ti što nisam kao ostali
ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili - kao ovaj carinik.' Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.'

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima.


Ako pod pojmom "Njegovi sluge" smatraš cijelu bilumentu papa koji su inicirali inkviziciju i mučili,ubijali,spaljivali,progonili one koji nisu vjerovali na isti način kao katolička crkva,proglasili ih hereticima i to sve radili u ime Isusa onda za to postoji samo jedna riječ a to je licemjerstvo.Nadalje rimokatolička crkva bila je kroz povijest najveći progonitelj i egzekutor Židova, Božjeg naroda.
Janje Božje koje nas je učilo da ljubimo svoje neprijatelje, da okrećemo drugi obraz svakako nije duhovna pozadina ovih progonstava.Mogu misliti kako se osjećao Isus dok je gledao kako se u njegovo ime rade te stvari.


Nemoj se ljutiti, ali ako dobro pročitaš rečenicu na koju se referiraš jasno ćeš uvidjeti da govorim upravo sve suprotno od onog na što ti pozivaš. Tvrdim da su pravi Kršćani, bez obzira bili to Katolici ili Protestanti, uvijek bili "NJegovi sluge".

Budući da su i apostoli smatrali da će ići pred Božji Sud, nitko ne smatra da su Pape van tog slijeda okolnosti. Mnogi "grešni pape" su davali naredbe za ubijanjem punopravnih članova Katoličke Crkve, a na Bogu je da sudi tko je tu bio Katolik, a tko heretik.

Zar će netko od Katolika reći nešto Isusu zato što je u Raj pustio Protestanta?


Sinke, ponekad se pitam kako je moguće da čovjek koji toliko mnogo zna i za kojeg vjerujem da ljubi Gospodina....pitam se kako u nekim stvarima razmišljaš selektivno i djeluješ kao da si ispranog mozga.Mogu razumjeti da si lojalan svojoj Crkvi....ali razmisli malo o svojim prioritetima.Ja sam lojalan svojoj crkvi ali na prvo mjesto stavljam lojalnost Gospodinu.Sve što se kaže i što čujem provjeravam jer tako me uči Pismo.
Da te podsjetim.
U Gospodina nema pristranosti.On nije katolik da dijeli ljude na protestante i katolike. U svom postu o Bogu-sucu napisao sam četiri glavna principa po kojima ćer ljudi biti suđeni.Koliko si mogao vidjeti tamo se ne spominju ni katolici ni protestanti.
Ja vjerujem da će biti spašenih na obje strane a isto tako biće i onih koji neće biti spašeni.Ćlanstvo u crkvi ne spašava Sinke.Ni moja ni tvoja crkva na spašava.
Stoga se molim te ostavi takvog pokroviteljskog stava koji sa dozom oholosti i onako s visine posmatra druge koji ne pripadaju njegovoj Crkvi.


Dragi moj Emanuel- jedino što ja mogu na ovo odgovoriti je da u najboljem slučaju površno čitaš moje postove. U najgorem, na prilično apsurdan način pokušavaš izmanipulirati cijenjeno čitateljstvo foruma odgovarajući na moje tekstove kao da sam napisao sve suprotno onome što sam uistinu napisao.

Ovdje, primjerice, na moje objašnjavanje da Katolička Crkva priznaje spasenje ljudi van svoje "službene papirologije"- jer koji će šupljeglavi Katolik zamjeriti Bogu ako u Raj odluči pustiti Protestanta- odgovaraš kao da sam rekao da službena Katolička Crkva ne priznaje spasenje van svojih "normi" te mi zamjeraš što branim taj "elitistički" Katolički nauk po kojem Crkve spašavaju , a ne Bog.

Svatko tko pročita moj originalni post, a posebno tekst koji si sam quotirao, može jasno uvidjeti da apologetski napadaš nepostojeće zaključke i banaliziraš diskusiju. Slično kao i kada sam ti rekao da Katolički svećenici ne uzimaju sebi pravo opraštati grijehe u ime Boga, a ti odmah u idućem replyu napišeš "Katolički svećenici sebi uzimaju opraštati grijehe u ime Boga!"

Što se tiče moje oholosti i nekakve visine s kojom promatram ljude koji ne pripadaju mojoj Crkvi- i to su isto apsurdi. Svi koji su pročitali zadnjih par redaka ove diskusije znaju da ja teoretski ne mogu biti "visok spram ljudi koji ne pripadaju mojoj Crkvi" jer teoretski ne znam tko ima kakvu vjeru i tko je možda Katolik "veći od mene" a da "ni sam ne zna da je Katolik uopće".

Opet ti o katolicima kao izabranom narodu.
Molim te objasni mi kada smo već kod izabranog naroda, zašto je rimokatolička crkva progonila Židove skoro 400 godina?


Definicija Katolika kao izabranog naroda već je prilično jasno objašnjena u zadnjih par postova od mene. A i da nije, ignoriraš objektivne odnose među religijama- ja kao Katolik vjerujem da je moja vjera ispravna, i u kontekstu kojem sam pričao govorio sam službeno stajalište Katoličke Crkve. Ništa više, ništa manje od toga.

Ne znam kakve veze, odjednom, imaju Židovi s ovom diskusijom- ali moj odgovor je: iz istih razloga zašto su ih Protestanti proganjali.


Hvala Bogu što nisam rimokatolik.Prije će se pakao smrznuti nego što će se to dogoditi.Bio sam katolik , vidio što se tamo događa i otišao.Stoga se zahvaljujem Bogu na njegovoj milosti što sam ovdje gdje jesam.
Za rimokatolike se treba moliti da im se otvore oči i da vide gdje su.


Ti i ja imamo sličnu priču. Ja sam skoro ostavio Katoličku Crkvu i mnoge sam besane noći proveo tražeći odgovore. Tada me Bog uputio u Svoju Riječ preko Katoličkih apologetika i od tada čvrsto stojim u svojoj vjeri. Zahvaljujem Mu svaki dan što me Je doveo, i još uvijek vodi, ka Svojoj Riječi i Svojoj Crkvi.

Moram ipak reći, jedan od fundamentalnih razloga zašto sam se vratio u Katoličku Crkvu bilo je što su Protestanti doslovce govorili gluposti o Katoličkim vjerovanjima. Odeš Protestantima, pa ti vele da Katolici na misi razapinju Krista ponovo. Vratiš se Katolicima, pa ti vele i pokažu svoje službene izvore da takvo što ne uče i da tko je rekao takvo što laže. S druge strane, Katolici su znali mnogo o Protestantskim službenim izvorima i u svojim raspravama su se koristili apologetskim argumentima, ne izmišljajući da njihov protivnik vjeruje ili govori nešto u što ne vjeruje ili ne govori. To se ponovilo par puta, i ne treba dugo da shvatiš tko širi svoju vjeru neistinama a tko citira Božju Riječ da dokaže svoje teorije.

Uvijek sam govorio da ću postati Protestant i otići u denominaciju koja će mi odgovoriti na pitanje....
https://izaija95.forumcroatian.com/Teologija-f10/Borba-za-tijelo-Mojsijevo-t906-60.htm

Zadnja promjena: ; pet 28 ruj 2007, 20:41; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
emanuel je napisao/la:

Hvala Bogu što nisam rimokatolik.Prije će se pakao smrznuti nego što će se to dogoditi.Bio sam katolik , vidio što se tamo događa i otišao.Stoga se zahvaljujem Bogu na njegovoj milosti što sam ovdje gdje jesam.
Za rimokatolike se treba moliti da im se otvore oči i da vide gdje su.


Slično je i ovaj čovjek govorio sve dok nije počeo na pravi način istraživati Riječ Božju, da bi naposlijetku otkrio pravu istinu:

http://www.chnetwork.org/marcusconv.htm

''I think that it is important that I mention one more of John Henry Cardinal Newman’s insights that made a crucial difference in the process of my conversion to the Catholic Church. He wrote: “To be deep in history is to cease to be a Protestant.” This one line summarizes a key reason why I abandoned Protestantism, bypassed the Orthodox Church, and became a Catholic.
Newman was right. The more I read Church history and Scripture the less I could comfortably remain Protestant. I saw that it was the Catholic Church that was established by Jesus Christ, and all the other claimants to the title “true church” had to step aside. It was the Bible and Church history that made a Catholic out of me, against my will (at least at first) and to my immense surprise. I also learned that the flip side of Newman’s adage is equally true: To cease to be deep in history is to become a Protestant.
That’s why we Catholics must know why we believe what the Church teaches as well as the history behind these truths of our salvation. We must prepare ourselves and our children to “Always be ready to give an explanation to anyone who asks for a reason for your hope” (1 Peter 3:15). By boldly living and proclaiming our faith many will hear Christ speaking through us and will be brought to a knowledge of the truth in all its fullness in the Catholic Church.''

I što Sinke kaže - dovoljno je samo usporediti metode katolika i fundamentalista, kojim se sredstvima tko služi pa uvidjeti što se skriva u pozadini. Što više istražujem katoličku apologetiku, sve sam uvjereniji u točnost gornjih navoda.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
[quote="Sinke"]
"Mistično Tijelo Crkve" velika je tajna, ali i fascinantna povijesna cesta. Inkvizicije, ratovi- ništa ne može odreći Isusu da su Njegovi sluge bili Njegovi nad svima i u svima.



Nemoj se ljutiti, ali ako dobro pročitaš rečenicu na koju se referiraš jasno ćeš uvidjeti da govorim upravo sve suprotno od onog na što ti pozivaš. Tvrdim da su pravi Kršćani, bez obzira bili to Katolici ili Protestanti, uvijek bili "NJegovi sluge"
.

Dobro sam pročitao rečenicu ali nisam shvatio poantu na koju se ti referiraš.
Ono što je sigurno kada se riječ o RKC radi to je da ste svi jako ponosni na nju pa sam naveo maleni dio njene krvoločne povijesti na koju ste izgleda ponosni.Neki katolici inkviziciji čak i danas tepaju "Sveta inkvizicija".

Budući da su i apostoli smatrali da će ići pred Božji Sud, nitko ne smatra da su Pape van tog slijeda okolnosti. Mnogi "grešni pape" su davali naredbe za ubijanjem punopravnih članova Katoličke Crkve, a na Bogu je da sudi tko je tu bio Katolik, a tko heretik.


Mislio sam da je pridjev heretik rezerviran samo za protestante.


Dragi moj Emanuel- jedino što ja mogu na ovo odgovoriti je da u najboljem slučaju površno čitaš moje postove. U najgorem, na prilično apsurdan način pokušavaš izmanipulirati cijenjeno čitateljstvo foruma odgovarajući na moje tekstove kao da sam napisao sve suprotno onome što sam uistinu napisao.


Ovdje nisam da bih manipulirao tvojim tekstovima.Nema zaista nikakve potrebe za time.Kada ne želiš priznati da sam u nekim stvarima u pravu onda kažeš da izvrćem tvoje tekstove i da tako manipuliram.

Ovdje, primjerice, na moje objašnjavanje da Katolička Crkva priznaje spasenje ljudi van svoje "službene papirologije"- jer koji će šupljeglavi Katolik zamjeriti Bogu ako u Raj odluči pustiti Protestanta- odgovaraš kao da sam rekao da službena Katolička Crkva ne priznaje spasenje van svojih "normi" te mi zamjeraš što branim taj "elitistički" Katolički nauk po kojem Crkve spašavaju , a ne Bog.


Rimokatolička crkva eksplicite govori o tome da nema spasenja izvan nje.To nije manipulacija niti izvrtanje već istina Sinke.Jeli potrebno da ti navedem citate ili ćeš mi vjerovati na riječ?

Svatko tko pročita moj originalni post, a posebno tekst koji si sam quotirao, može jasno uvidjeti da apologetski napadaš nepostojeće zaključke i banaliziraš diskusiju. Slično kao i kada sam ti rekao da Katolički svećenici ne uzimaju sebi pravo opraštati grijehe u ime Boga, a ti odmah u idućem replyu napišeš "Katolički svećenici sebi uzimaju opraštati grijehe u ime Boga!"


Ako sam pogriješio onda te molim da mi to pokažeš na način da se pozoveš na relevantne dokumente RKC koji to opovrgavaju.Bez puno priče.

Što se tiče moje oholosti i nekakve visine s kojom promatram ljude koji ne pripadaju mojoj Crkvi- i to su isto apsurdi. Svi koji su pročitali zadnjih par redaka ove diskusije znaju da ja teoretski ne mogu biti "visok spram ljudi koji ne pripadaju mojoj Crkvi" jer teoretski ne znam tko ima kakvu vjeru i tko je možda Katolik "veći od mene" a da "ni sam ne zna da je Katolik uopće".


Potvrđuješ svoj stav koji sam naveo već u ovom postu....opet govoriš o tome da pojam spasenja vežeš samo uz katolike....jedini problem koji ti vidiš jeste što kako kažeš ne možeš znati jeli netko katolik ili nije.Jer ako nije onda po toj logici nije u kategoriji da se uopće spominje kada je spasenje u pitanju.


Ne znam kakve veze, odjednom, imaju Židovi s ovom diskusijom- ali moj odgovor je: iz istih razloga zašto su ih Protestanti proganjali.


Istina je da nemaju Židovi veze sa ovom diskusijom.Međutim kako su pape naređivale progonstvo Židova onda možda ipak ima veze.Ne stoji ti usporedba sa protestantima kada je progonstvo Židova u pitanju.Evo ti par činjenica koje to pobijaju.Sjeti se kada je počela reformacija a kada su počela progonstva Židova.
Progonstvo Židova započeo je papa Benedikt VIII godine 1017 naredbom da se Židovima u Rimu odrube glave a tri godine kasnije odobrio je da se u Rimu spaljuju Židovi.
Papa Inocent II godine 1179 odlučuje da se Židove stavlja u posebne četvrti (geta) i da se označavaju zvijezdom.Eto odakle Hitleru ideje.
Od 1215 do 1826 kada je bilo posljednje smaknuće inkvizicije izvršen je genocid Židova prema kojem je Hitler običan amater.
Vatikan je kao država nastao sporazumom biskupa Gasparinija i Musolinija....klerofašizam je posebna priča kao i proglašavanje blaženima onih fašista koji su žarili i palili za vrijeme Frankove diktature u Španjolskoj a koje se obznanilo iz Vatikana prije nekoliko mjeseci.
Hvala ti lijepo na toj tradiciji i povijesti....a ovo je sam vrh ledenog brijega.

Što se apologetike tiče imao sam dosta diskusija s rimokatolicima i to je jednostavno smiješno od čega vi napravite nauku.
Npr. od dvije riječi koje je Marija rekla u Kani Galilejskoj "Nema vina", rimokatolički teolozi su napravili od Marije zagovornicu,posrednicu, suotkupiteljicu svijeta i da ne nabrajam dalje.Zar vam zdrava pamet ne govori koliko je to nategnuto i koliko se protivi Pismu koje kaže da je samo jedan posrednik?
Ja nisam imao besanih noći jer mi je Duh Sveti jasno pokazao istinu koja je jako jednostavna dok ne dođe u ruke teologa.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Slazem se istina je jednostavna dok ne dodje u ruke teologa. Do pre neki vek niko osim svestenika nije razumeo Pismo i samo su ga oni mogli tumaciti narodu, a danas ispada da moras biti doktor ili najmanje magistar teologije da bi navodno razumeo Hristovo ucenje.

Isus je hvalio Oca sto je istinu otkrio prostima.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
emanuel je napisao/la:

Što se apologetike tiče imao sam dosta diskusija s rimokatolicima i to je jednostavno smiješno od čega vi napravite nauku.
Npr. od dvije riječi koje je Marija rekla u Kani Galilejskoj "Nema vina", rimokatolički teolozi su napravili od Marije zagovornicu,posrednicu, suotkupiteljicu svijeta i da ne nabrajam dalje.Zar vam zdrava pamet ne govori koliko je to nategnuto i koliko se protivi Pismu koje kaže da je samo jedan posrednik?
Ja nisam imao besanih noći jer mi je Duh Sveti jasno pokazao istinu koja je jako jednostavna dok ne dođe u ruke teologa.


Kad ovako govoriš izgleda da nisi na ''ti'' s katoličkom teologijom... ne bi bilo zgorega proučiti Crkvenu povijest, Mariju se kao Majku Božju štovalo od prvih stoljeća, i spoznaje na temelju kojih se razvio nauk daleko su brojnije od banaliziranih Kani Galilejskih.

Mene bi naprotiv zanimalo na čemu se temelje dvije osnovne postavke protestantizma - sola scriptura i sola fide. Prva ne nalazi nikakve potpore u Bibliji (izuzev nekoliko vrlo nategnutih citata koji u kontekstu gube svoje značenje), a drugu je vrlo jasno opovrgnuta, štoviše - ismijana u poslanici sv. Jakova. I na tome se gradi nauk koji je izrodio nekoliko tisuća različitih slijedbi... izgleda da su previdjeli jednu poruku sv. Petra:

''Ponajprije znajte ovo: nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno. Nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno, nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili.'' (2 Pet, 1, 20-21)

''Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast.'' (2 Pet, 3, 16)

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Caesar je napisao/la:
[... ne bi bilo zgorega proučiti Crkvenu povijest,

Da li imas molim te koji link za crkvenu povijest.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
A sta mi mislimo, kako nase Crkve sve znaju ispravno i da niko ne gresi dok nesto naucava kao Bozju istinu?

Ma niko nema potpunu Bozju istinu u svojim rukama.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Caesar je napisao/la:
emanuel je napisao/la:

Što se apologetike tiče imao sam dosta diskusija s rimokatolicima i to je jednostavno smiješno od čega vi napravite nauku.
Npr. od dvije riječi koje je Marija rekla u Kani Galilejskoj "Nema vina", rimokatolički teolozi su napravili od Marije zagovornicu,posrednicu, suotkupiteljicu svijeta i da ne nabrajam dalje.Zar vam zdrava pamet ne govori koliko je to nategnuto i koliko se protivi Pismu koje kaže da je samo jedan posrednik?
Ja nisam imao besanih noći jer mi je Duh Sveti jasno pokazao istinu koja je jako jednostavna dok ne dođe u ruke teologa.


Kad ovako govoriš izgleda da nisi na ''ti'' s katoličkom teologijom... ne bi bilo zgorega proučiti Crkvenu povijest, Mariju se kao Majku Božju štovalo od prvih stoljeća, i spoznaje na temelju kojih se razvio nauk daleko su brojnije od banaliziranih Kani Galilejskih.


Čini mi seda bi ti trebao malo proučiti povijest prijatelju.Kult Marije je ustanovljen i proglašen službenom naukom 431 godine koncilom u Efezu a svakako nije štovana kao majka Božja u prvih nekoliko stoljeća.Čak je i crkva u tom razdoblju prijekim okom gledala na takav oblik štovanja(Epifanije).Štovanje Marije nie bilo dio izvorne kršćanske vjere.Očito je da je Marija, Isusova majka, bila divna, posvećena i pobožna žena, posebno izabrana da ponese tijelo našeg Spasitelja, pa ipak,ni jedan od apostola, a ni sam Isus nisu ni nagovijestili ideju da se Marija štuje.Kako to
The Encyclopedia Britannica navodi, na Mariju nije stavljen nikakav naglasak tokom prvih stoljeća postojanja crkve.
Ta je činjenica priznata i od strane Katoličke Enciklopedije, "Pobožnost Našoj Blaženoj Gospi...treba se promatrati kao praktična primjena doktrine Zajedništva Svetih.Očito da ta doktrina, barem eksplicitno,nije sadržana u ranijim formama Apostolskog Vjerovanja, stoga nas ne treba iznenaditi što u prvim stoljećima kršćanstva ne susrećemo nikakve jasne tragove kulta Blažene Djevice" - štovanje Marije dio je kasnijeg razvoja.


Ponajprije znajte ovo:Nijedno se proroštvo Pisma ne može tumačiti samovoljno.Nikada proroštvo ne bi ljudskom voljom doneseno nego su Duhom Svetim poneseni ljudi od Boga govorili.'' (2 Pet, 1, 20-21)

''Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast.'' (2 Pet, 3, 16)


Ovje nemam što dodati.Pitanje je samo s kojim su duhom Učitelji bili poneseni.Duhom Svetim svakako nisu jer su išli u svojim tumačenjima i odlukama protiv Njega.Prim,jera ti mogu navesti koliko hočeš.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Ujedno, kada bi smo se malo podrudili, mogli bi smo pitu od jabuka da pretvorimo u predmet obozavanja, preko kog bi smo se kada god bi smo je malo okusili mogli doseci spasenje.

Neki bi to prihvatili, drugi bi odbacili. Ali bi smo sigurno imali svoje sledbenike.

Jos kada bi smo napisali da su se dogodila neka cuda kada smo jeli pitu od Jabuka. Na primer kako su gresi prestali njenim slatko ukusnim dejstvom.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Dobro sam pročitao rečenicu ali nisam shvatio poantu na koju se ti referiraš.
Ono što je sigurno kada se riječ o RKC radi to je da ste svi jako ponosni na nju pa sam naveo maleni dio njene krvoločne povijesti na koju ste izgleda ponosni.


Ta se rečenica pod nikakvim uvjetima ne može staviti u poantu koju si ti izvlačio.

Što se tiče ponosa na našu krvoločnu povijest, što imaš nama zamjerati kada ste činili potpuno iste stvari u to doba? I svojim Protestantima i nama Katolicima. Što ćemo opet brojati tko je pobio više ljudi u 500 godina?

Mislio sam da je pridjev heretik rezerviran samo za protestante.


Prilično naivno shvaćaš takve pojmove. Ne znam samo čemu se vrijeđaš ako te Katolik smatra heretikom dok u isto vrijeme ti njega optužuješ za herezu.

Ovdje nisam da bih manipulirao tvojim tekstovima.Nema zaista nikakve potrebe za time.Kada ne želiš priznati da sam u nekim stvarima u pravu onda kažeš da izvrćem tvoje tekstove i da tako manipuliram.


Tko god čita ovu raspravu ,neka pročita moje tekstove i tvoje- neće uopće imati problema da zaključi tko ovdje remeće red diskusije.

Uopće nema sfera u kojima si ti u pravu, govorim da se maltene razgovaraš sam sa sobom i odgovaraš na moje tekstove koji uopće ne postoje. Da tako imaš namjeru i nastaviti dokazuje i idući tvoj citat....

Rimokatolička crkva eksplicite govori o tome da nema spasenja izvan nje.To nije manipulacija niti izvrtanje već istina Sinke.Jeli potrebno da ti navedem citate ili ćeš mi vjerovati na riječ?


.....koji bez ikakve sumnje u pitanje dovodi tvoju sposobnost i zrelost za konstruktivan razgovor. Već dva dana govorim princip Katoličkog shvaćanja Crkve kao "Mistinčnog Tijela Kristova" van kojeg, uistinu, nema spasenja.

Moje tvrdnje da Katolici vjeruju u "Krštenje željom", princip radi kojih su mnogi ljudi na ovoj planeti Katolici a da niti ne znaju da su Katolici opravdane su Katekizmom Katoličke Crkve poglavlje 847 te je izvor iz kojeg sam primio ovo učenje dobio Nihil obstat status uz Imprimatur. Adventisti će znati o čemu se radi jer Bacchiocchi često puta traži ove statuse za svoje tekstove od Katoličkih biskupija.

Što ćeš ti citirati biti će vjerojatno gomila "Van Crkve nema spasenja" različitih pisaca, ali ćeš sustavno ignorirati da je definicija Kristove Crkve po Katoličkoj teologiji nešto što prelazi granice papira i žigova.

Stoga, Katolici priznaju spasenje van Katoličke Crkve "po papiru" ali svi koji odbijaju tražiti Boga ne pripadaju Katoličkoj Crkvi "po duhu".

Ako sam pogriješio ( u vezi opraštanja grijeha ) onda te molim da mi to pokažeš na način da se pozoveš na relevantne dokumente RKC koji to opovrgavaju.Bez puno priče.


Uz Katekizam Katoličke Crkve, dokumenti koji spominju i objašnjavaju princip ispovijedi su sljedeći:

Didahe, Barnabino Pismo, Ignacijevo Pismo Filadelfijancima, Irenejev spis "Protiv Hereza" , Tertulijanov tekst "Pokora" , Hipolitov tekst "Apostolska Tradicija 3", Origenove Homilije Levictusa, Ciprijanovi "Otpali"....

Dokumenti koje sam naveo su službeni dokumenti RimoKatoličke Crkve i svi potječu prije 350 A.D.- a kasnije ih ima još na desetine.

Potvrđuješ svoj stav koji sam naveo već u ovom postu....opet govoriš o tome da pojam spasenja vežeš samo uz katolike....jedini problem koji ti vidiš jeste što kako kažeš ne možeš znati jeli netko katolik ili nije.Jer ako nije onda po toj logici nije u kategoriji da se uopće spominje kada je spasenje u pitanju.


Pojam spasenja vežem uz "Mistično Tijelo Katoličke Crkve", što je druga definicija od svega što ti misliš pod Katolička Crkva.

Istina je da nemaju Židovi veze sa ovom diskusijom.Međutim kako su pape naređivale progonstvo Židova onda možda ipak ima veze.Ne stoji ti usporedba sa protestantima kada je progonstvo Židova u pitanju.


Čovječe, Luther je svojom rukom pisao da Židovima treba spaliti sve sinagoge, što su Protestanti veselo i sretno činili. A gdje da stanemo kada pričamo o pokoljima Katolika, paljenju vještica od strane Protestanata, nasilnom pokrštavanju, Protestantskim hvaljenjem nacizma, idejama segregacije.... zar ne čitaš Luthera? Zar ne čitaš povijest? Pa Protestanti su krvavi do koljena. Dok je ta činjenica nedvojbena, nitko nema razloga niti vama niti nama išta predbacivati u dijalogu.

Što se apologetike tiče imao sam dosta diskusija s rimokatolicima i to je jednostavno smiješno od čega vi napravite nauku.
Npr. od dvije riječi koje je Marija rekla u Kani Galilejskoj "Nema vina", rimokatolički teolozi su napravili od Marije zagovornicu,posrednicu, suotkupiteljicu svijeta i da ne nabrajam dalje.Zar vam zdrava pamet ne govori koliko je to nategnuto i koliko se protivi Pismu koje kaže da je samo jedan posrednik?


Čovječe, ako si radi ovih razloga napustio Katolicizam, mislim da si trebao više proučavati svoju prvotnu vjeru. Pa ti niti sada ne znaš što Katolici vjeruju. Da mi vjerujemo stvari koje ti govoriš- ja bih već odavno otišao iz Katoličke Crkve.

Ali ja znam u čemu sam podučen, i znam što Katolici uistinu vjeruju. Tako da znam da nije problem niti u apologetici niti u teoriji- već, oprostiti ćeš- na tvojem neznanju i sustavnom ignoriranju dokaza o službenim vjerovanjima Katoličke Crkve.


Ja nisam imao besanih noći jer mi je Duh Sveti jasno pokazao istinu koja je jako jednostavna dok ne dođe u ruke teologa.


Duha Svetoga dugo sam molio u besanim noćima za odgovore- i dobio sam ih.

Zato danas znam priču o prepirci za Mojsijevo Tijelo Mihaela i demona, a vi panično prelistavate Biblije u potrazi za odgovorima kojih nema u Bibliji. Naći ćete ih u Apostolskoj Tradiciji, a ne u Protestantskim usmenim predajama da je kanon iz 16. stoljeća jedini izvor vjere.

Zadnja promjena: ; sub 29 ruj 2007, 17:14; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Slazem se istina je jednostavna dok ne dodje u ruke teologa. Do pre neki vek niko osim svestenika nije razumeo Pismo i samo su ga oni mogli tumaciti narodu, a danas ispada da moras biti doktor ili najmanje magistar teologije da bi navodno razumeo Hristovo ucenje.

Isus je hvalio Oca sto je istinu otkrio prostima.


Da je Isus ostavio Bibliju svojem narodu, ne bi prosti Bibliji imali pristup još stoljećima jer je 99% pučanstva bilo nepismeno.

Ali ostavio im je Crkvu- koja ih je podučavala.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 7 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply