Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

power_settings_newLogin to reply
+9
Caesar
ILIJA
Savao
Spart
No Nick
Hell master
crusader
Ruta
Sinke
13 posters

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
ILIJA je napisao/la:
Molim te objasni za koji kip i gdje je Bog dao uput katolicima da se izgradi,molim te za kipove djevice marije i svetog franje da mi navedes gdje je Bog dao uputstvo da se ti i takvi kipovi grade i gdje to pise u Bozjoj Rijeci.


Ovdje ne pričamo o uputama da se grade kipovi, već o prirodi kipova i na koji način se treba ophoditi prema njima.

Nitko ne obožava Mariju niti je smatra drugim bogom. Nitko Svetog Franju ne smatra drugim bogom.

Stoga možemo raditi njihove kipove bez ikakvih problema- ako bismo te ljude nazvali bogovima, ili njihove kipove, tek tada bi učinili prekršaj Prve Božje Zapovijedi.

Imaš li kipove u svome Hramu? Ako ne- zašto ne? Smatraš li takvo što idolopoklonstvom, uzmi u obzir da Bog tako nije naredio Svojom Rukom u Starom Zavjetu, niti su tako vjerovali Prvi Kršćani, niti Židovi niti bilo tko gotovo do Reformacije.

Ne optužujem te za ništa- samo govorim da je ova rasprava već prilično dugo u sferama ignoriranja direktnih naputaka iz Tekstova Božjom Riječi Pisanih.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:


Kratko i jasno:

Biblija veli da su kipovi u Hramovima.

Katolici prate Bibliju.

Protestanti vele da je imati kipove u Hramovima idolopoklonstvo.

Biblija brani Katolike.

Biblija jasno tvrdi da Protestanti usmenim predajama zamijenjuju Božje naredbe.

Svi koji tvrde drukčije- neka rasprave s Biblijom- točka.


Kratko i jasno: Treba ti Isus Krist...trebaš oslobođenje od duha religije...tada će ti Duh Sveti progovoriti i otkriti ti ono što ti je sada sakriveno.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
[quote="Sinke"]
Umjesto odgovora citirati ću ti Veliki katekizam u izdanju Verbuma 1992.







  • P. Je li dovoljno biti članom Katoličke Crkve da bi se čovjek spasio?

O. Ne, nije dovoljno biti samo članom Katoličke Crkve da bi se čovjek spasio, nego treba biti živim članom.






  • P.Koji su živi članovi Crkve?

O.Živi članovi Crkve su svi pravednici, dakle svi oni koji su u milosti Božjoj.






  • P.A koji su njezini mrtvi udovi?

O.Mrtvi udovi Crkve su vjernici koji žive u smrtnom grijehu.






  • P.Može li se tko spasiti izvan katoličke apostolske i rimske crkve?



O.Ne, izvan katoličke,apostolske i rimske Crkve nitko se ne može spasiti, isto kao što se nitko nije mogao spasiti od opoćeg potopa ako nije bio u Noevoj korablji, koja je slika ove Crkve.


I kada definiraš da je Katolička Apostolska i Rimska Crkva rekla da su ljudi koji ne znaju za njen nauk a traže Boga u svojem životu članovi Katoličke Apostolske i Rimske Crkve koji još nisu upućeni u istinu- dobiti ćeš moj odgovor kojeg uzaludno pokušavaš iskriviti.

Ako prepoznaju nauk, postati će Katolici i u "legalnom" smislu
.


Da te podsjetim.
Tvrdio si kako nije istinit moj navod u kojem tvrdim da je učenje RKC da će protestanti svi u pakao jer nisu članovi rimokatoličke crkve.Podsjećam te da si rekao da ćeš ukoliko to dokažem postati protestant i izići iz takve crkve.Sada kada sam ti iz vašeg katekizma taj dokaz iznio kako ti reagiraš?
Pročitaj svoj odgovor još jednom.
Umjesto da kažeš da sam u pravu (što bi opasno poljuljalo tvoj ego i ponos) ti ideš zaobilaznim putem koji ti se čini prikladnijim i kažeš da nema spasenja izvan RKC osim ako priznaju nauk RKC i time ustvari potvrđuješ da sam u pravu ali na način da ostaje dojam da si ipak ti u pravu pa me čak optužuješ da iskrivljavam podatke.
Koliko daleko si u stanju muljati sa očitim i jasnim stvarima Sinke?
I Lucifer je bio zbačen sa neba zbog ponosa ....
Ovim načinom koji ti imaš....sam sebe difamiraš i oduzimaš si kredibilitet kao sugovornik Sinke....štete za tebe....imaš potencijala.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:
ILIJA je napisao/la:
Molim te objasni za koji kip i gdje je Bog dao uput katolicima da se izgradi,molim te za kipove djevice marije i svetog franje da mi navedes gdje je Bog dao uputstvo da se ti i takvi kipovi grade i gdje to pise u Bozjoj Rijeci.


Ovdje ne pričamo o uputama da se grade kipovi, već o prirodi kipova i na koji način se treba ophoditi prema njima.

Nitko ne obožava Mariju niti je smatra drugim bogom. Nitko Svetog Franju ne smatra drugim bogom.

Stoga možemo raditi njihove kipove bez ikakvih problema- ako bismo te ljude nazvali bogovima, ili njihove kipove, tek tada bi učinili prekršaj Prve Božje Zapovijedi.

Imaš li kipove u svome Hramu? Ako ne- zašto ne? Smatraš li takvo što idolopoklonstvom, uzmi u obzir da Bog tako nije naredio Svojom Rukom u Starom Zavjetu, niti su tako vjerovali Prvi Kršćani, niti Židovi niti bilo tko gotovo do Reformacije.

Ne optužujem te za ništa- samo govorim da je ova rasprava već prilično dugo u sferama ignoriranja direktnih naputaka iz Tekstova Božjom Riječi Pisanih.


Pitam i molim te za odgovor ponovo: gdje je Bog tako sto rekao da se gradi katolicima,gdje i kad je Bog dao uput za podizanje kipova u katolickoj crkvi i po kom standardu se jedni kipovi prave a drugi ne,jasno sam postavio pitanje pa kad vec govorimo o naputku Bozje Rijeci bas me jako taj naputak interesuje jer nisam nasao nigdje takav naputak!
Osobito me interesuje citat koji kaze da se nacini kip svetog franje i djevice marije....
Najljepsa hvala na odgovoru....

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Molitelj napisa:

Ala lazes, izvini, molim te! To sto ti sve pises je laz. Zasto to tako kategoricno tvrdim?

Nije li lik Marije plakao kod vas? Nije li?

Iz kipova su curile krvave suze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To se dragi moj desavalo i kipovima neznabozackih bogova. Kipovi znaju da pomocu demona i progovore. Nije li se to desavalo i kod vas katolika? Nije li??????

Ajde slazi ako smes!!!!!!!!


Blagoslovljen bio, Molitelju.

Ako je kip Marije proplakao, ne bi bilo ništa čudno- u Starome Zavjetu kipovi su Božjom voljom spašavali ljude od zmijskog otrova ( Brojevi 21:8 ).


Niti lažem, niti smijem lagati- a tvoj očaj i panika jasno se osjećaju u tvojim postovima.

Nije tacno da su vama kipovi samo predmet preko koga vas Bog bolje cuje. Jer ste razvili citav sistem idolopoklonstva kipova i slika, da bi ljude navodno lakse povezali sa Bogom.


Samo koristimo kipove na način koji Biblija veli. Vi ih niti nemate, što je veliki apsurd kada čitamo Sveto Pismo i što veli za kipove i slike.

Ne moze biti da lik, ili slika ili kip, ma za sta ga proglasili, posrednik ili neko ko nam sluzi kao predstava onog kome se molimo. Sotona vas je prevario.

Zasto?????????? Zato sto Isus bukvalno zivi u verniku Duhom Svetim!!!!! Otac, Sin i Duh Sveti zive u svom novo rodjenom sinu, i ne trebaju mu nikakvi prikazi ili posrednici da bi lakse dosao Bogu. Zato sto smo mi vec u Bogu, i Bog u nama!!!!!!

Bog i ja smo kroz Hrista jedno. On je ja a ja sam On. Sveti Duh stvara duboku duhovnu vezu, i tu telo ili snaga i uticaj tela, cula, kao sto je oko ili ukus, nemaju nikakvog udela niti smeju da ga imaju. A i ne mogu da ga imaju. Mi ne dolazimo Bogu preko bilo kog predmeta, ili osobe, jer smo vec kroz Hrista u Njemu, s Njim smo. On je u nama. On je emanuilo Bog s nama.


Zašto tada trebate Bibliju kao "posrednika" da shvatite Riječ Božju? Zašto se ne obratite Bogu u sebi?

Zašto vam Bog ne odgovara kada vas pitam, bez neke inkvizitorske ili udbaške nakane, što je prepirka nad Mojsijevim tijelom Mihaela i demona? Zašto je Bog meni objavio stavove koji su u skladu sa Svetim Pismom, a vas Božja Riječ hvata u vašim neopravdanim vjerovanjima?

Ja imam puno pitanja za Boga. I ne zavaravam se da znam odgovore samo zato što sam Hram Duha Svetoga. Niti takav stav niti svoje Spasenje nisam zaslužio, pa se njima ne hvalim. Tko kuca otvoriti Će mu Bog- ali prvo treba kucati.

Papa u tom zajednistvu Boga i coveka, nemoze i da hoce da ucestvuje, niti sme.


Ali budući da niti ne želi, a i kada bi želio ne bi mogao ( kakvo bi to uzaludno bilo! )- ostajemo na tome da je Papa nastavak Stijene.

Jer oni koji imaju Hrista, imaju Ga stvarno u sebi!!! ON je u nama!!!!!
Tada kada je On u meni, ja imam najneposredniju blisku vezu sa Njim preko mog duha i Njegovog Duha u mom telu. Niko tu ne moze, zapazi ne moze da stoji niti da postoji.


Da je tako, Kršćani koji nisu obrazovani mogli bi razumijeti Pavlove poslanice- ali budući da nisu upućeni i obrazovani- iskrivljavaju ih na vlastitu propast ( 2 Petrova 3:16 ).

Biblija jasno govori da čovjek treba biti poučen da bi pravilno razumio što s Pismom- zato su Katolici podučavani i Usmenom Tradicijom i Svetim Pismom ( kao i Timotej: 2 Timotejeva 3:14 ). Zato ja odgovaram na vaša pitanja, a vi na moja ne.

Ali ja samo pratim nauk- ništa od toga nije moje, dapače, vjerujem da Duh Sveti vodi mene kroz ovu diskusiju. Ja s time nemam ništa- bezvrijedan sam crv i rob, ali radi Isusa i radi Njegove Žrtve činim "na što me se tjera".

Držiš da imaš poseban odnos s Bogom radi kojeg mene samo tako možeš proglasiti demonom? Nije li i pisalo da će biti takvih slučajeva ( Ivan 16:2 ) ?


Molim te, sto si tako ironican.

Znas li ti sta si ovde napisao? Nista!!!!

Znas li ti uopste sta to znaci imati Hrista u srcu? Ako Hristos zivi u nama, onda nema mesta za nikoga drugog u nama. Pazi, nema mesta ni za Mariju. Nema mesta ni za papu, ni za svestenike, ni za mog oca i mojku, zenu i decu, nema mesta za nikog drugoga - kao mojih posrednika izmedju Boga i mene.

Tu je Hristos!!! Slava MU!!!

Vidim da si priznao da su kipovi i slike kod vas u Crkvi "plakale", lepo od tebe! Ali ko stoji iza toga, i sta to onda znaci?

Pa to dragi moj Sinke znaci da su ti kipovi ustvari istinski predstavnici sotone i njegovih demona. Jer ako su kipovi i slike samo predstave, sto placu krvavim suzama? Sto preko njih dobijate poruke?

Ako su to samo obicni kipovi i slike??????????????

Imas li usi da cujes brate moj, iako bih imao potpuno pravo da kazem da katolicki nauk nije bratski, jer kipovi koji placu ili slike preko kojih cuju glasove, vise lice na neznabostvo, sotonizam ili vracarstvo!!!!!

Izvini, ja ne zelim da budem grub, a i Dina ce da me riba ako nisam dobar jer ona ne gleda ko je ko, bio to njen brat u veri ili katolik. Samo ti ukazujem na bolesnu cinjenicu u tvojoj Crkvi.

Sto si toliko slab da to shvatis, priznas i suocis se sa takvim pitanjima.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Podsjećam na temu kako je glasila u početku - Papinstvo (nastavak diskusije s teme o oproštenju grijeha )

Sinke je napisao:
Ovdje ne pričamo o uputama da se grade kipovi, već o prirodi kipova i na koji način se treba ophoditi prema njima.


Kako katolici definiraju prirodu kipova?
Na koji način se treba ophoditi prema njima?
Kada će upotreba kipova prestati?

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Sinke je napisao/la:
A ja ne znam zasto bi bilo potrebe za time, dragi sinke??? Cemu sve to??? Zar Bog nije dovoljan, ili Mu je potreno jos nesto osim Njega Samog??? Dakle, ja prvi bih pravio kipove poznatih ljudi i ukazivao bih im odredjeno postovanje, ali cemu to??? To su radili pagani-kipovima su pripisivali odredjene karakteristike, a mislim da hriscanima to ni najmanje nije potrebno, jedino ako im Krist nije dovoljan.


Katolicima je Krist dovoljan, ali ne izmišljaju da je zabranio korištenje kipova unutar religije ili svjetovnih sfera.

Ništa više , ništa manje od toga- nema nikakvih "posrednika" ili apsurdnih mitova da "Katolici vjeruju da ih Bog bolje čuje kroz kip".

A zasto bi imali??? Gore je vec receno, a moj zakljucak bi bio ovaj: Jedino ukoliko nam ne bi bio dovoljan Bog i Krist kao izvor spasenja, tada bi nam neko trebao, bukvalno da pripomogne Bogu. Mislim, van svake pameti, a da ne pominjem kako su izraeljci odlazili u mnogobostvo, upravo iz razloga jer su raznim 'bogovima' pripisivali odredjene transcedentne karakteristike, osobine, sto god. Zato ih je Bog na kraju krajeva i poslao u Vavilon, da nauce lekciju. Smile I jesu, jer nakon toga vise nisu imali problem idolopoklonstva. Danas je ista stvar. Kome Bog nije dovoljan, taj ce imati svece i posrednike. Pa kako ko zeli.


Ignoriraš jednostavnu Biblijsku poruku: Isus je posrednik u spasenju Boga i čovjeka, a svi ostali su sporedni posrednici koji samo služe i čine svoj posao.

Bog Je Katolicima i više nego dovoljan, ali ne ignoriramo da je Njegova Volja postojanje svetih na Nebu.


sta ja to ignoriram??? Smile Gde imas u Bibliji 'sporedne posrednike', posebno one kojima se treba moliti i slicno??

I nisi ni odgovorio na moje pitanje:

Zasto nam treba sve to?? Nije li Krist dovoljan??

Osim toga, pozivas se na gradnju kipova i cega god, a zaboravljas neke stvari.

Prvo, mnogi od tih kipova su direktno preuzeti iz paganstva. To ni vasi izvori ne mogu poreci. Tako je sveti Petar bio Mars, ili koji vec bog, poskropljen je, i onda je postao nesto drugo.

A druga stvar-gradnja kipova je bila naredjena u Hramu u starome zavetu (ali sa sasvim drugacijom ulogom nego sto je to kod katolika danas), a mi ne zivimo u tom Hramu. Novozavetna crkva ne potrebuje bilo kakve spoljasnje manifestacije Boga i bozanstva. Isu nam nigde nije ostavio zapovest o gradnji, kao ni apostoli. Zasto nama onda sve to?? Ja zaista nemam nista protiv ko se klanja kipovima ili im "iskazuje postovanje" (mada je to isto), ali se pitam zasto sve to?? Zar je to Bogu potrebno?? Zar je potrebna vidljiva manifestacija da bi obozavali Boga?? Ako je potrebno, onda upadamo u veliku zamku idolopoklonstva, jer njima je to trebalo, hriscanima ne treba.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Danas brzo, jer imam puno posla.

Ilija:
Pitam i molim te za odgovor ponovo: gdje je Bog tako sto rekao da se gradi katolicima,gdje i kad je Bog dao uput za podizanje kipova u katolickoj crkvi i po kom standardu se jedni kipovi prave a drugi ne,jasno sam postavio pitanje pa kad vec govorimo o naputku Bozje Rijeci bas me jako taj naputak interesuje jer nisam nasao nigdje takav naputak!
Osobito me interesuje citat koji kaze da se nacini kip svetog franje i djevice marije....
Najljepsa hvala na odgovoru....


Pitaš sa stajališta usmene predaje Protestantizma da se kipovi ne smiju graditi- ali zapravo tebi fali citat iz Biblije koji govori da se ne smiju.

Židovi i Katolici drže da "ne gradi sebi kipa" spada pod Prvu Božju Zapovijed tj. odnosi se na kipove poganskih bogova, te zabranu prikazivanja Pravog Boga stvorenim bićem.

Biblija u tome daje svoju potporu. Bog daje naredbu da se grade kipovi anđela u Hramovima, dapače, Svojom Svetom Rukom crta gdje se imaju u Hramu staviti.

Pitanje nije gdje Katolicima Bog daje naredbu da se kipovi grade- već gdje Protestantima daje naredbu da ne grade kipove.

Molitelj:


Molim te, sto si tako ironican.

Znas li ti sta si ovde napisao? Nista!!!!

Znas li ti uopste sta to znaci imati Hrista u srcu? Ako Hristos zivi u nama, onda nema mesta za nikoga drugog u nama. Pazi, nema mesta ni za Mariju. Nema mesta ni za papu, ni za svestenike, ni za mog oca i mojku, zenu i decu, nema mesta za nikog drugoga - kao mojih posrednika izmedju Boga i mene.

Tu je Hristos!!! Slava MU!!!


Slava Bogu koji daje naredbu da se grade kipovi anđela u Hramu u Starome Testamentu- i slava Isusu Kristu, NJegovom Sinu.

Tko nema kipova i slika u Hramovima, usmenom je predajom zamijenio Božju Naredbu Rukom Mu Svetom pisanu.

Vidim da si priznao da su kipovi i slike kod vas u Crkvi "plakale", lepo od tebe! Ali ko stoji iza toga, i sta to onda znaci?

Pa to dragi moj Sinke znaci da su ti kipovi ustvari istinski predstavnici sotone i njegovih demona. Jer ako su kipovi i slike samo predstave, sto placu krvavim suzama? Sto preko njih dobijate poruke?

Ako su to samo obicni kipovi i slike??????????????


Bog jednostavno preko predmeta čini čuda da bi ljudi vjerovali u NJega, ne u slike.

Mi se ne klanjamo kipovima, i ne smatramo da su kipovi proplakali sami od sebe- već držimo da je Bog takvo što učinio na kipu da bi ojačao vjeru. Kao što i Isus veli- kamenje će proslaviti NJega ako narod neće.

Ja ništa ne velim- ali ako su klipovi proplakali Božjom voljom, tada ti nazivaš djelovanje Duha Svetoga utjecajem demonskih sila i griješiš protiv Duha Svetoga.

Budući da jednostavno nemaš kipova u svojem Hramu, u direktnoj si suprotnosti s Božjom Riječi- a ti ideš i korak dalje pa čudotvorne moći koje Bog odluči predati kipovima ( što je poznato još i u Starom Zavjetu ) nazivaš zlim silama.

Imas li usi da cujes brate moj, iako bih imao potpuno pravo da kazem da katolicki nauk nije bratski, jer kipovi koji placu ili slike preko kojih cuju glasove, vise lice na neznabostvo, sotonizam ili vracarstvo!!!!!

Izvini, ja ne zelim da budem grub, a i Dina ce da me riba ako nisam dobar jer ona ne gleda ko je ko, bio to njen brat u veri ili katolik. Samo ti ukazujem na bolesnu cinjenicu u tvojoj Crkvi.

Sto si toliko slab da to shvatis, priznas i suocis se sa takvim pitanjima.


Ti gledaš nauke- ja gledam Krista koji nas ujedinjuje.

Činjenica je ostala:

Biblija veli da su u Hramovima kipovi.
Biblija veli da kipovi mogu imati čudotvorna svojstva, jer tako im Bog odluči.

Svi koji se ovome suprotstavljaju, iskrivljavaju Božju Riječ i u nemaloj su opasnosti.

Zar sam slab ako citiram Božju Riječ? Ali ne vjerujte meni- vjerujte Božjoj Riječi.

Zašto vi Boga učite što je idolopoklonstvo?

Abraham:
Kako katolici definiraju prirodu kipova?


Kip je mrtav predmet, napravljen od mrtvog materijala koji nema nikakvu veću vrijednost od prikazivačke. Kipovi nisu predmet obožavanja, niti imaju ikakav realan utjecaj na molitvu. Moliti se pred kipom nije različito od molitve bez kipa. Prema kipu se jednostavno odnosi s posebnom vrstom poštovanja jer prikazuje nekog važnog za vjeru, ali sam kip nema učešća u tome.

Primjerice, da pojedini radikalni ateisti otmu kip Isusa i na njega stave kapu od Djeda Mraza, takav čin bio bi uvredljiv i za Protestante- jer kip Isusa tamo predstavlja našu zajedničku vjeru. Slično je i s ikonoklastičkim Protestantima- iako misle da je kip Isusa samo kip, ne bi na kip stavljali kapu Djeda Mraza jer bi principijelno uvrijedili Isusa kojeg kip predstavlja.

Na koji način se treba ophoditi prema njima?


Jednostavno ih ne smijemo smatrati idolima- već kipovima. Kip postaje idol kada se kipu pripisuju čudotvorna svojstva van Kršćanskog konteksta ili kada se smatra bogom samim, tj. drugim bogom. ( Židovi u Starom Zavjetu imali su kip s čudotvornim svojstvima- zmiju koja je čistila od otrova- i dok su zmiju smatrali kipom , bila je na slavu Boga. Ali kada su ljudi kipu počeli pripisivati svojstvo čuda kipu nazvavši ga drugim bogom, učinili su prekštaj ).

Drugim riječima, kipovi Isusa se ne smiju obožavati, ali se Isus obožava.
Kipovi svetaca se ne smiju obožavati, ali se sveci poštuju.

Kada će upotreba kipova prestati?


Budući da desetine Biblijskih citata govore da je upotreba kipova u kontekstu prave religije ispravna , ne postoje Biblijski citati koji brane njihovu primjenu.

Provjeri- svi citati u Bibliji koji govore da se ruše kipovi odnose se na kipove drugih bogova. S druge strane, kipovi posvećeni Pravoj Religiji se grade. Sunčani stupovi se ruše, ali se grade stupovi posvećeni Bogu u Knjizi Proroka Izaije. Takvih primjera ima još.

Nema nikakvih razloga da se kipovi prestanu graditi, dapače, nema nikakvih razloga da se ne grade ako se zna s njima odnositi.

No Nick:

sta ja to ignoriram??? Smile Gde imas u Bibliji 'sporedne posrednike', posebno one kojima se treba moliti i slicno??

I nisi ni odgovorio na moje pitanje:

Zasto nam treba sve to?? Nije li Krist dovoljan??


Kao što sam rekao, Katolici vjeruju da je samo Isus Posrednik Boga i čovjeka- vjerom u Isusa naši grijesi su uništeni i postajemo Djeca Božja.

S druge strane, postoji "manje posredništvo"- koje nije u kontekstu posredništva s Isusom, već u putu prema spasenju. Recimo, Biblija nas uči da su anđeli posrednici za ljude: anđeo na Nebu može moliti Boga za spas čovjeka na zemlji ( Job 33:23 ). Budući da anđeo na Nebu zna što se dešava s čovjekom na zemlji, Biblija jasno uči da tražiti anđela da moli za nas nije ništa drukčije nego moliti živog čovjeka za nas- pa i Jakov poziva da se ljudi mole jedni za druge ( Jakovljeva 5:16 ).

Osim toga, pozivas se na gradnju kipova i cega god, a zaboravljas neke stvari.

Prvo, mnogi od tih kipova su direktno preuzeti iz paganstva. To ni vasi izvori ne mogu poreci. Tako je sveti Petar bio Mars, ili koji vec bog, poskropljen je, i onda je postao nesto drugo.


Sveti Petar ili Mars?

A druga stvar-gradnja kipova je bila naredjena u Hramu u starome zavetu (ali sa sasvim drugacijom ulogom nego sto je to kod katolika danas), a mi ne zivimo u tom Hramu. Novozavetna crkva ne potrebuje bilo kakve spoljasnje manifestacije Boga i bozanstva. Isu nam nigde nije ostavio zapovest o gradnji, kao ni apostoli. Zasto nama onda sve to?? Ja zaista nemam nista protiv ko se klanja kipovima ili im "iskazuje postovanje" (mada je to isto), ali se pitam zasto sve to?? Zar je to Bogu potrebno?? Zar je potrebna vidljiva manifestacija da bi obozavali Boga?? Ako je potrebno, onda upadamo u veliku zamku idolopoklonstva, jer njima je to trebalo, hriscanima ne treba.


Ovo je usmena predaja Protestanata koja nema nikakve osnove u Bibliji, Božjoj Riječi.

U Novom Zavjetu nigdje ne piše da je zabranjeno graditi kipove, a takvo što trebalo bi pisati ako je Kršćanstvo religija bez kipova. Budući da su Židovi Starog Zavjeta gradili kipove i podizali stupove Bogu koji je za iste i davao naredbe, sigurno bi tu promjenu trebalo zabilježiti u Novome Zavjetu.

Našem Bogu nisu potrebni niti Hramovi niti stupovi da bi bio Slavan- pa ipak, Stari Zavjet na desetine mjesta udara Usmenu Predaju koja tvrdi da se kipovi ne grade: Bog veli da će Egipćani kada se obrate napraviti stup NJemu na granici ( Izaija 19:19 ) i nije potrebna daljnje propitivanje da i Stari i Novi Zavjet u potpunosti opravdavaju gradnju kipova i slika u Hramovima.

Emanuel:
Da te podsjetim.
Tvrdio si kako nije istinit moj navod u kojem tvrdim da je učenje RKC da će protestanti svi u pakao jer nisu članovi rimokatoličke crkve.Podsjećam te da si rekao da ćeš ukoliko to dokažem postati protestant i izići iz takve crkve.Sada kada sam ti iz vašeg katekizma taj dokaz iznio kako ti reagiraš?
Pročitaj svoj odgovor još jednom.


Podsjećam te da sam već dvadeset puta rekao da prema Katoličkoj teologiji postoje pripadnici Apostolske Katoličke Rimske Crkve unutar Protestantizma.

S tim na pameti, dokazujem da interpretacija "pripadam Katoličkoj Crkvi" nije kakva ti veliš, već da iskrivljuješ Katoličko učenje da bi izvukao poantu-i radi čega ne uspijevaš u svojim pokušajima.


Umjesto da kažeš da sam u pravu (što bi opasno poljuljalo tvoj ego i ponos) ti ideš zaobilaznim putem koji ti se čini prikladnijim i kažeš da nema spasenja izvan RKC osim ako priznaju nauk RKC i time ustvari potvrđuješ da sam u pravu ali na način da ostaje dojam da si ipak ti u pravu pa me čak optužuješ da iskrivljavam podatke.


Ovo je prilično naivno svojatanje argumenata koji nisu ni dani, a na uvrede sam već naviknuo na ovom forumu.

Van Katoličke Crkve nema spasenja.

A tko je njenim članom- samo Bog zna.

Koliko daleko si u stanju muljati sa očitim i jasnim stvarima Sinke?
I Lucifer je bio zbačen sa neba zbog ponosa ....
Ovim načinom koji ti imaš....sam sebe difamiraš i oduzimaš si kredibilitet kao sugovornik Sinke....štete za tebe....imaš potencijala.


Ponekad se uistinu pitam ima li smisla nastaviti raspravu kada je više od 25% cijenjene pisane argumentacije sugovornika sačinjeno od osobnih uvreda, naivnog prozivanja, apsurdnih zaključaka u sferama privatnog te samoljubljivog ponašanja gdje se u nedostatku bilo kakvih teoloških dokaza sugovorniku govori sa smješkom "imaš potencijala, šteta za tebe".

Još tome pridodam desetine točkica u svrhu nekakve "dramske pauze u čitanju", tone uskličnika, upitnika, imitacija smijeha.... valjda skoči i do 40%.

Više vrijedi Biblijski citat koji opravdava moju vjeru i završava točkom, nego sve tvoje točkice i pozivanja na tvoj kredibilitet bez opravdanja Biblije. rasteze

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
[quote="Sinke"]Danas brzo, jer imam puno posla.

Emanuel:
Da te podsjetim.
Tvrdio si kako nije istinit moj navod u kojem tvrdim da je učenje RKC da će protestanti svi u pakao jer nisu članovi rimokatoličke crkve.Podsjećam te da si rekao da ćeš ukoliko to dokažem postati protestant i izići iz takve crkve.Sada kada sam ti iz vašeg katekizma taj dokaz iznio kako ti reagiraš?
Pročitaj svoj odgovor još jednom.


Podsjećam te da sam već dvadeset puta rekao da prema Katoličkoj teologiji postoje pripadnici Apostolske Katoličke Rimske Crkve unutar Protestantizma.


Ok....recimo da si u pravu...drugim riječima opet smo na istom...znači spasit će se oni pripadnici protestanata koji su pripadnici rimokatoličke crkve....oni koji to nisu (kao npr. ja) idu po tebi u pakao.Znači opet smo na početku....protestanti koji ne pripadaju rimokatoličkoj crkvi idu u pakao.Kako god okreneš ja sam u pravu a ti u krivu.Koliko god jezičnih akrobacija i saltomortala ovdje pokušavao ispada na isto.


S tim na pameti, dokazujem da interpretacija "pripadam Katoličkoj Crkvi" nije kakva ti veliš, već da iskrivljuješ Katoličko učenje da bi izvukao poantu-i radi čega ne uspijevaš u svojim pokušajima.


Očito je da si ti onaj koji iskrivljuje Sinke.Brzopleto si tvrdio da nisam u pravu.Kada sam ti dao dokaz iz tvog katekizma onda si to pokušao izvrnuti kako bi opet ti bio u pravu iako veoma jasno piše da se nitko tko nije član rimokatoličke crkve spasiti.Sada muljaš da ja iskrivljujem katoličko učenje.


Van Katoličke Crkve nema spasenja.


Veoma prozirno Sinke.Katolička crkva je opća Crkva i tu se slažem sa citiranim.Lukavo zaobilaziš naziv rimokatolička a znaš da se o njoj govori.Ja sam ti naveo citat u vezi rimokatoličke crkve kojoj pripadaš a ne Katoličke makar vi rimokatolici sebi prisvajate naziv Katoličke(opće) crkve.Taj naziv pripada svim kršćanskim crkvama, dakle i protestantskim i pravoslavnim.Zna se što je i ko pripada rimokatoličkoj crkvi.

A tko je njenim članom- samo Bog zna
.

Sinke, ne spašava članstvo u crkvi već nanovorođenje i prihvaćanje Isusa Krista kao svog Spasitelja.Neće te Bog pitati kojoj crkvi pripadaš kao ni mene već kome tvoje srce pripada.


Više vrijedi Biblijski citat koji opravdava moju vjeru i završava točkom, nego sve tvoje točkice i pozivanja na tvoj kredibilitet bez opravdanja Biblije. rasteze


Što se biblijskog citata tiče tu se slažem....samo što ti očito imaš duhovno sljepilo kada su citati iz Biblije u pitanju pa ti ništa ne koristi što ih navodiš.

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Srčika oproštenja grijeha nisu kipovi već milost..
Pokušajmo u dijalogu o milosti , o opravdanju
dokučiti suvremeni problem sa milošću u ovom sve više tehničkom svijetu koji težište uspješnosti kao osnove stabilnosti egzistencije stavlja na djelatnost - na djelo čime spiritualnost postaje sekundarna i u protestantskom svijetu iako potiskivana potreba prema spiritualnosti uzrokuje sve više socijalnih bolesti - na pr. grubi čovjek tržišne bezobzirnosti ide k liječniku a on mu ukazuje na suštinu odmora - na odnos sa Bogom koji su i protestanti zapustili trkom za uspjehom koja u liječenju bolesti košta državu i osiguravajuča društva - tj i kapitalistu i djelatnika jako puno..
Da vas podsjetim - nervoza dijaloga o milosti je dosta stara
- jedan smiješan događaj danas se ponavlja u različitim varijantama:
1546. na Tridentinskom saboru je Ivan Sanfelice - koji je zastupao da se opravdavamo per solam fide - samo milošću- iščupao dio brade biskupu Zanettinu koji mu je prebacio prije toga da je Ignorant..Bilo bi poželjno da ne budemo Ignoranti već da se ne damo zavlačiti kipovima , ostavimo ih za kasnije..., već da o oprostu grijeha ipak govorimo o suštini - o našem odnosu prema milosti, odnosno o milosti..Veliki socijalni problemi se ne mogu riješiti samo kroz vjeru već i djelima..U čemu je problem?
Može li nam biti oprošteno ako zanemarujemo djela -.Težimo li opravdanju radi toga što ljubimo siromahe...?Predlažem dijalog o milosti u praksi izvan katedrala i crkvenih prostorija...

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Emanuel:
Ok....recimo da si u pravu...drugim riječima opet smo na istom...znači spasit će se oni pripadnici protestanata koji su pripadnici rimokatoličke crkve....oni koji to nisu (kao npr. ja) idu po tebi u pakao.Znači opet smo na početku....protestanti koji ne pripadaju rimokatoličkoj crkvi idu u pakao.Kako god okreneš ja sam u pravu a ti u krivu.Koliko god jezičnih akrobacija i saltomortala ovdje pokušavao ispada na isto.


Netočno.

Budući da čovjek sam sebe ne može suditi, ne može za sebe reći niti da li pripada Katoličkoj Crkvi u smislu "Korablje"- samim tim, ne možeš sebe niti proglasiti pripadnikom Katoličke Crkve niti da si član izvan nje. Samo Bog zna tko će se spasiti. I samo Bog ima vlast spasiti.

Čini se da još ne razumiješ koji su Protestanti pripadnici Katoličke Crkve- objasniti ću na tebi, ako dopuštaš, kao primjeru.

Tijekom ove rasprave iznio si gomilu netočnih podataka u vezi Katoličke Crkve. Ideja da Katolici uvijek iznova žrtvuju Isusa na misama doslovce je predmet smijeha u Katoličkim krugovima. Mi tako ne vjerujemo. Nažalost, Protestanti u želji da povećaju broj svojih denominacijskih članova često puta iskrivljavaju Katolička učenja u nadi da će Katolici koji ne poznaju svoju vjeru prijeći k njima. Dosad si jednostavno vjerovao da su Katolici u krivu na tom području- i bio si "Katolikom", jer nisi znao pravu istinu. U svome si životu prihvatio pojedina Katolička učenja- da je Isus spasitelj svijeta naprimjer- , ali nisi pristupio Katoličkoj Crkvi jer nisi bio upoznat s ostatkom njenog pravog nauka- već su ti zli ljudi napunili glavu lažima i izmišljotinama u nadi da nećeš iste niti provjeriti. Ali sada sam došao ja kao "Katolički predstavnik"- i jasno obrazložio svoju vjeru i vjeru svoje Crkve. Prokazao sam zablude koje si imao u vezi Katolika, i upozorio te da nemaš pravu sliku o nama. Sada "nemaš opravdanja"- moraš se odlučiti. Ako odeš nazad u svoju Crkvu, dužan si priopćiti istinu: da nisu govorili pravo o Katolicima i da Katolici nemaju "razapinjanje na križ tijekom Mise". U slučaju da odbiju takvu istinu- na svoju savjest ostaješ kod njih. Više nisi "Protestant koji je Katolik" jer si odbio ispravno danu vjeru i ostao u lažima. Dok nisi znao pravu vjeru Katolika- bio si Katolikom jer nisi znao za bolje.

Očito je da si ti onaj koji iskrivljuje Sinke.Brzopleto si tvrdio da nisam u pravu.Kada sam ti dao dokaz iz tvog katekizma onda si to pokušao izvrnuti kako bi opet ti bio u pravu iako veoma jasno piše da se nitko tko nije član rimokatoličke crkve spasiti.Sada muljaš da ja iskrivljujem katoličko učenje.


Ja sam rekao isto: van Rimo-Katoličke Crkve nema spasenja. Ali koji su članovi te Crkve u Protestantizmu, zna samo Bog. Objašnjenje je u gornjem tekstu.

Stoga ne ignoriraj rečeno.

Veoma prozirno Sinke.Katolička crkva je opća Crkva i tu se slažem sa citiranim.Lukavo zaobilaziš naziv rimokatolička a znaš da se o njoj govori.Ja sam ti naveo citat u vezi rimokatoličke crkve kojoj pripadaš a ne Katoličke makar vi rimokatolici sebi prisvajate naziv Katoličke(opće) crkve.Taj naziv pripada svim kršćanskim crkvama, dakle i protestantskim i pravoslavnim.Zna se što je i ko pripada rimokatoličkoj crkvi.


Ovo je korak unazad u raspravi- držiš se usmenih predaja fundamentalizma koji smatraju da je univerzalna Crkva Kršćana Katolička, ali da RimoKatolici nisu dijelom te Crkve.

Kao prvo- tko si ti da sudiš? A kao drugo- Rimska Crkva sebi uopće ne prisvaja naziv Katoličnosti jer je u zajedništvu s mnogim ostalim Crkvama koje se smatraju "Katoličkom". Primjerice- GrkoKatolička Crkva.

Znaš, nemoj se ljutiti- ali ako ja već zadnjih deset posteva velim da ima Protestanata koji su Katolici, kakav čovjek moraš biti da tvrdiš da RimoKatolici prisvajaju sebi naziv "Katolička" za Crkvu?

Svjestan sam da si pod utjecajem fundamentalističkih medija, ali nije li ovo najbolji dokaz da "izmišljaš RimoKatolicizam" umjesto da ga "upoznaš kakav je" ?

Sinke, ne spašava članstvo u crkvi već nanovorođenje i prihvaćanje Isusa Krista kao svog Spasitelja.Neće te Bog pitati kojoj crkvi pripadaš kao ni mene već kome tvoje srce pripada.


Igramo se riječima- tko prihvati Isusa kao spasitelja, postaje članom Crkve. Tu ne mislim na "Crkvu" kao Katolička ili Protestantska, već univerzalnu Crkvu u kojoj svi vjernici imaju srce koje pripada Isusu Kristu.

Što se biblijskog citata tiče tu se slažem....samo što ti očito imaš duhovno sljepilo kada su citati iz Biblije u pitanju pa ti ništa ne koristi što ih navodiš.


Ako sam slijep- zašto Biblija brani moje stavove?

Ne vjeruj meni- vjeruj mojim argumentima i Božjoj Riječi kojoj se opravdavaju.

PS: ne žuri s odgovorom, moram se posvetiti studiju. Raspravu možemo nastaviti kasnije, ali morati ću neko vrijeme otići s foruma. Pozdrav! Želim Božji blagoslov!

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Dina je napisao/la:
Srčika oproštenja grijeha nisu kipovi već milost..
Pokušajmo u dijalogu o milosti , o opravdanju
dokučiti suvremeni problem sa milošću u ovom sve više tehničkom svijetu koji težište uspješnosti kao osnove stabilnosti egzistencije stavlja na djelatnost - na djelo čime spiritualnost postaje sekundarna i u protestantskom svijetu iako potiskivana potreba prema spiritualnosti uzrokuje sve više socijalnih bolesti - na pr. grubi čovjek tržišne bezobzirnosti ide k liječniku a on mu ukazuje na suštinu odmora - na odnos sa Bogom koji su i protestanti zapustili trkom za uspjehom koja u liječenju bolesti košta državu i osiguravajuča društva - tj i kapitalistu i djelatnika jako puno..
Da vas podsjetim - nervoza dijaloga o milosti je dosta stara
- jedan smiješan događaj danas se ponavlja u različitim varijantama:
1546. na Tridentinskom saboru je Ivan Sanfelice - koji je zastupao da se opravdavamo per solam fide - samo milošću- iščupao dio brade biskupu Zanettinu koji mu je prebacio prije toga da je Ignorant..Bilo bi poželjno da ne budemo Ignoranti već da se ne damo zavlačiti kipovima , ostavimo ih za kasnije..., već da o oprostu grijeha ipak govorimo o suštini - o našem odnosu prema milosti, odnosno o milosti..Veliki socijalni problemi se ne mogu riješiti samo kroz vjeru već i djelima..U čemu je problem?
Može li nam biti oprošteno ako zanemarujemo djela -.Težimo li opravdanju radi toga što ljubimo siromahe...?Predlažem dijalog o milosti u praksi izvan katedrala i crkvenih prostorija...


Poštujem ovo, ali iskreno- još uvijek imate pristup kipovima koji nema opravdanja u Bibliji.

Ako Biblija opravdava kipove, koga zanemarujemo ako ih ne gradimo?

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
Dina je napisala:
Srčika oproštenja grijeha nisu kipovi već milost..
Pokušajmo u dijalogu o milosti , o opravdanju
dokučiti suvremeni problem sa milošću u ovom sve više tehničkom svijetu koji težište uspješnosti kao osnove stabilnosti egzistencije stavlja na djelatnost - na djelo čime spiritualnost postaje sekundarna i u protestantskom svijetu iako potiskivana potreba prema spiritualnosti uzrokuje sve više socijalnih bolesti - na pr. grubi čovjek tržišne bezobzirnosti ide k liječniku a on mu ukazuje na suštinu odmora - na odnos sa Bogom koji su i protestanti zapustili trkom za uspjehom koja u liječenju bolesti košta državu i osiguravajuča društva - tj i kapitalistu i djelatnika jako puno..
Da vas podsjetim - nervoza dijaloga o milosti je dosta stara
- jedan smiješan događaj danas se ponavlja u različitim varijantama:
1546. na Tridentinskom saboru je Ivan Sanfelice - koji je zastupao da se opravdavamo per solam fide - samo milošću- iščupao dio brade biskupu Zanettinu koji mu je prebacio prije toga da je Ignorant..Bilo bi poželjno da ne budemo Ignoranti već da se ne damo zavlačiti kipovima , ostavimo ih za kasnije..., već da o oprostu grijeha ipak govorimo o suštini - o našem odnosu prema milosti, odnosno o milosti..Veliki socijalni problemi se ne mogu riješiti samo kroz vjeru već i djelima..U čemu je problem?
Može li nam biti oprošteno ako zanemarujemo djela -.Težimo li opravdanju radi toga što ljubimo siromahe...?Predlažem dijalog o milosti u praksi izvan katedrala i crkvenih prostorija...

U kakvoj su novozavjetnoj vezi milost i kipovi, Kristovo djelo i kipovi, slijediti Krista znači li potrebovati i kipove..
Da bismo mogli vjerovati koji su nam kipovi potrebni..
Da bismo bili djeca Božja potrebi li su nam kipovi..
Kao li mala djeca lutke.. ali djeca smo uzrasla u visinu rasta kada duhovno razgledamo duhovno..gledajuči kako u Jeruzalemu nema hrama...a rijeka života dotiče naše usne i lišće drveta života naše preobraženo tijelo...

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyBiblija

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Danas brzo, jer imam puno posla.

Ilija:
Pitam i molim te za odgovor ponovo: gdje je Bog tako sto rekao da se gradi katolicima,gdje i kad je Bog dao uput za podizanje kipova u katolickoj crkvi i po kom standardu se jedni kipovi prave a drugi ne,jasno sam postavio pitanje pa kad vec govorimo o naputku Bozje Rijeci bas me jako taj naputak interesuje jer nisam nasao nigdje takav naputak!
Osobito me interesuje citat koji kaze da se nacini kip svetog franje i djevice marije....
Najljepsa hvala na odgovoru....


Pitaš sa stajališta usmene predaje Protestantizma da se kipovi ne smiju graditi- ali zapravo tebi fali citat iz Biblije koji govori da se ne smiju.

Židovi i Katolici drže da "ne gradi sebi kipa" spada pod Prvu Božju Zapovijed tj. odnosi se na kipove poganskih bogova, te zabranu prikazivanja Pravog Boga stvorenim bićem.

Biblija u tome daje svoju potporu. Bog daje naredbu da se grade kipovi anđela u Hramovima, dapače, Svojom Svetom Rukom crta gdje se imaju u Hramu staviti.

Pitanje nije gdje Katolicima Bog daje naredbu da se kipovi grade- već gdje Protestantima daje naredbu da ne grade kipove.

.


opet ne govoris istinu, ali to je sad vec pocelo da ti ulazi u karakter jasno da Biblija kaze

Izlazak 20,4 Ne pravi sebi lika rezana, niti kakve slike od onoga, što je gore na nebu ili dolje na zemlji ili u vodi pod zemljom!

Bog daje Izraelcima precizan nacrt kako i gdje da grade ,gdje je nacrt za katolicke kipove gdje je nacrt z svetog franju i kip kraljice nebeske?

I ne pitam sa tanovnista protestntizma pitam kao onnaj koji zeli da zna i da vidi dokaz koji posjedujes pa ako dokaza nema onda ne moj ljude lagati.A Pisano je,

Razbit će se svi njeni kipovi, sva će joj se plaća bludnička ognjem spaliti, raskomadat ću sve njene idole, jer su od bludničke plaće nakupljeni, i opet će postati plaćom bludničkom. Mihej 1,7

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>

Ali, Bog se poslužio u Nabukodonozorovom snu kipom kako bi nam poslao temeljnu eshatološku poruku o Nbeskom sudu i proročkom razdoblju od 2300 godina u kojem će padati sva kraljevstva koja su prikazana Danielovim tumačenjem u kojem prorok opisuje sudbinu svih kraljevstva zemaljskih i dolazak Kraljevstva Božjeg kao udarac kamena u stopala kipa..
Sada katolici mogu kazati, kako se Bog sluzi kipovima da vjernicima posluze kao sredstvo kojem se ne mole ...već preko kojega potpunije obožavaju Boga..Katolicima bi bilo dosta teško moliti se bez tih sredstava..Zašto bi im bilo teško?Iz idolopokloničkih razloga ili iz same navike...Isto tako su apstrakni "kipovi" u mislima protestanata, "kipovi" koji se ne vide do li u ponašanju - također prekršaji druge zapovijesti makar se ti kipovi nisu ospoljili u kreaciji nekog umjetnika..Na pr. - protestanti su kao i katolici pretvorili međusobnu skepsu u kip - međusobne osude Otkrivenje 13,14.15.:





"Tako zavodi pozemljare znamenjima koja joj je dano činiti u nazočnosti Zvijeri: svjetuje pozemljarima da načine kip Zvijeri koja bijaše udarena mačem, ali preživje.


I dano joj je udahnuti život kipu Zvijeri te kip Zvijeri progovori i poubija sve koji se god ne klanjaju kipu Zvijeri."

Daniel 2,31 -3,18:

Ti si, o kralju, imao viđenje: gle, kip, golem kip, vrlo blistav, stajaše pred tobom, strašan za oči.
Tome kipu glava bijaše od čistog zlata, prsa i ruke od srebra, trbuh i bedra od mjedi,
Ti si promatrao: iznenada se odvali kamen a da ga ne dodirnu ruka, pa udari u kip, u stopala od željeza i gline te ih razbi.
Tada se smrvi najednom željezo i glina, mjed, srebro i zlato, i sve postade kao pljeva na gumnu ljeti i vjetar sve odnese bez traga. A kamen koji bijaše u kip udario postade veliko brdo te napuni svu zemlju.

Kralj Nabukodonozor odredi da se načini zlatni kip, visok šezdeset lakata i širok šest, i da ga postave u ravnici Duri, u pokrajini babilonskoj.
Kralj Nabukodonozor pozva satrape, namjesnike, upravitelje, savjetnike, rizničare, suce i zakonoznance i sve namjesnike pokrajina da dođu na posvetu kipa što ga podiže kralj Nabukodonozor.
Tada se sakupiše satrapi, namjesnici, upravitelji, savjetnici, rizničari, suci i zakonoznanci i svi namjesnici pokrajinske vlasti na posvetu kipa što ga podiže kralj Nabukodonozor. I stadoše pred kip što podiže Nabukodonozor.
u času kad začujete zvuke roga, frule, citre, sambuke, psaltira, gajda i svakovrsnih drugih glazbala, bacite se na tlo i poklonite se zlatnome kipu što ga podiže kralj Nabukodonozor!
Zato, čim začuše zvuk roga, frule, citre, sambuke, psaltira, gajda i svakovrsnih drugih glazbala, baciše se na tlo svi narodi, plemena i jezici klanjajući se zlatnome kipu što ga podiže kralj Nabukodonozor.
Ti si, kralju, naredio svakom čovjeku koji začuje zvuke roga, frule, citre, sambuke, psaltira, gajda i svakovrsnih drugih glazbala da se baci na tlo i da se pokloni zlatnome kipu;
A evo, ovdje su Judejci koje si postavio za upravitelje pokrajine babilonske: Šadrak, Mešak i Abed Nego. Ti ljudi ne mare za te, o kralju; oni ne štuju tvojih bogova i nisu se poklonili zlatnome kipu što si ga podigao.


A Nabukodonozor im reče: "Je li istina, Šadrače, Mešače i Abed Nego, da vi ne štujete mojih bogova i da se ne klanjate zlatnome kipu što ga podigoh?


Jeste li voljni, čim začujete zvuk roga, frule, citre, sambuke, psaltira, gajda i svakovrsnih drugih glazbala, baciti se na tlo i pokloniti se kipu što ga načinih? Ako li mu se ne poklonite, bit ćete smjesta bačeni u peć užarenu; i koji je taj bog koji bi vas izbavio iz ruke moje?

No ako toga i ne učini, znaj, o kralju: mi nećemo služiti tvojemu bogu niti ćemo se pokloniti kipu što si ga podigao.

Kip je u Danielu Božje sredstvo prikazivanja povijesti a ne sredstvo komuniciranja kako bi se preko proroka prenijela poruka a ne preko kipa ...Dakle kip nije subjekt već objekt..Ako se prema objektu odnosimo kao prema subjektu onda je to idolopoklonstvo..

Ali pri kraju povijesti Otkrivenje 19,20.24. slijedi plaća :





"I Zvijer bi uhvaćena, a s njom i Lažni prorok koji je u njenoj nazočnosti činio znamenja i njima zavodio one što su primili žig Zvijeri i klanjali se njezinu kipu. Živi su oboje bačeni u ognjeno jezero što gori sumporom.



I vidjeh prijestolja - onima što sjedoše na njih dano je suditi - i duše pogubljenih zbog svjedočanstva Isusova i zbog Riječi Božje i sve koji se ne pokloniše Zvijeri ni kipu njezinu te ne primiše žiga na čela svoja ni na ruke. Oni oživješe i zakraljevaše s Kristom tisuću godina."

Pitanje - jeste li razmišljali o opasnosti kipa laži i kipa istine?Ako li je umu potreban kip da bi mogao misliti onda s njim nešto nije u redu..Ako hoću ostati u istini - trebam li se moliti kipu istine, ako hoću da protivnika porazim apologetikom treba li se moliti kipu laži?Ili je dovoljno da imam strah Božji kao početak mudrosti a ljubav kao dovršetak?Zar je ljubavi potreban kip kad se ljubav Božja izlila na nas Duhom, zar je potreban kip ljubavi...

U kakvoj su novozavjetnoj vezi milost i kipovi, Kristovo djelo i kipovi, slijediti Krista znači li potrebovati i kipove..
Da bismo mogli vjerovati koji su nam kipovi potrebni..
Da bismo bili djeca Božja potrebi li su nam kipovi..
Kao li mala djeca lutke.. ali djeca smo uzrasla u visinu rasta kada duhovno razgledamo duhovno..gledajuči kako u Jeruzalemu nema hrama...a rijeka života dotiče naše usne i lišće drveta života naše preobraženo tijelo...</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionPapinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha ) - Page 10 EmptyRe: Papinstvo ( nastavak diskusije s teme o oprostu grijeha )

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply