Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

power_settings_newLogin to reply
+9
misliti
fedja
Eutanasije
Ruta
jakob
Euro
Pravednik
Medeni
Češljugar
13 posters

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Poslije ovakve presude, trebali bi Norcu kada za to stekne zakonsko pravo hitno smanjit kaznu pretvorivši je u uvjetnu, a isto tako Norca i Ademija osloboditi odgovornosti za sud koji se vodi protiv njih.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>

Molitelj je napisao:
Mnogi zlocinci danas sede slobodni, i cak su pod posebnom zastitom.

Zašto?
Moćnici su još jednom otkrili pomoću tzv. znanosti i okultizma - moć manipulacije i razaranja čovjekove osobnosti..Oni prije snime karaktere pa namjeste klopku i dobijaju globalnu bolest...
Ali , moćnici nastoje upravljati odmazdom a ne prevladavanjem zakona - oko za oko..Jednog dana došao je k Isusu jedan od Njegovih učenika i upitao Ga: "Gospodine, ako brat moj pogriješi protiv mene, koliko puta da mu oprostim? Do sedam puta?" (Matej 18,21.22)
Isus je odgovorio: "Ne kažem ti do sedam puta nego do sedamdeset i sedam puta."

Ne radi se o pogrešnom računanju, već o pogrešnom zaključivanju. Da bi čovječanstvo postalo bolje, treba se osloboditi ideje "oko za oko" ili izravnavanja računa, ili "koliko puta je netko nekomu nešto učinio". Izgleda da je lakše osuđivati nego oprostiti; odmahivati glavom čak i onda kad sjedim nesigurno na planini svojih pogrešaka koju sam sâm izgradio. A grijesi koje najviše osuđujem kod drugih zapravo su odjek mojih grijeha.Haski sud ili takvi sudovi ne mogu zamijeniti ulogu kršćana u spriječavanju zla..Sudovi su takvi jer vladavina dobra nije osigurana moralnom postojanošću većine čovjećanstva, ono se nalazi u moralnom padu..U tome je prilika manipulacije..No otpr moralnom padu izvire iz nastojsnjs oblikovanja demokracije koja će za primjer moralnosti karaktera uzeti Isusov karakter..Krivica zašto to nije već ostvareno dobrim dijelom leži u dualizmu koji čovjeka dijeli na dva dijela - na tjelesni smrtni i dušu - besmrtni...

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Nevolje1
</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Obrana Jasne Babić tajna



Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 0478007.17

FOTO: Marko Miščević / CROPIX



Novinarka Slobodne Dalmacije haškim istražiteljima iskaz je davala više od dva sata. Obrana je proglašena tajnom, pa istraživanje nije mogao komentirati niti njen odvjetnik Nobilo.




Novinarka Jasna Babić ispitana je u svojstvu osumnjičenice za nepoštivanje Haškoga suda. Njezin odvjetnik Anto Nobilo po izlasku iz zagrebačkog Ureda Haškoga suda nije želio komentirati dvoipolsatno ispitivanje uz obrazloženje da je cijela obrana proglašena tajnom.

"Cijela je obrana proglašena tajnom i ne mogu vam doista ništa reći", rekao je Nobilo.

On zastupa Jasnu Babić nakon što je Haški sud ocijenio da je njezina odvjetnica Jasna Sloković u sukobu interesa i da je ne može zastupati.

Babić je osumnjičena za nepoštivanje Haškog suda jer je, zajedno s drugim hrvatskim novinarima, objavila dodatak optužnice protiv Ante Gotovine, Ivana Čermaka i Mladena Markača kada je taj dodatak imao oznaku povjerljivosti.

Ukupno je desetero hrvatskih novinara primilo poziv za saslušanje jer su objavili imena sedmorice visokih vojnih i političkih dužnosnika koji su u dodatku optužnice navedeni kao sudionici udruženog zločinačkog pothvata.

Za ponedjeljak popodne predviđeno je i ispitivanje Siniše Pavića, također osumnjičenoga novinara Slobodne Dalmacije.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Događaji dana
Pravdu za Vukovar traže i Galbraith, Gelbard te Klein Pišu: Nikolina Šajn, Orlanda Obad
Foto: Damir Glibušić/CROPIX

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Vukovar1
ZAGREB - Dvadesetak američkih diplomata, bivših dužnosnika Haaškog tribunala, dužnosnika međunarodnih organizacija koji su u vrijeme rata boravili u Hrvatskoj i BiH, te znanstvenika i predstavnika srbijanskih nevladinih udruga upozorilo je u pismu UN-u da je haaška presuda “vukovarskoj trojci” “zabrinjavajući primjer neuspjeha da se u potpunosti izvrši pravda”.

“Zločini u Vukovaru bili su izrazito javni i nisu samo traumatizirali hrvatsku javnost, nego su šokirali i savjest svijeta i istaknutih međunarodnih aktera.

Ti su zločini bili prva masovna ubojstva u bivšoj Jugoslaviji te su uspostavili presedan koji je, četiri godina kasnije, kulminirao najgorim zločinima u Europi od Drugog svjetskog rata”, stoji u pismu podtajniku UN-a za pravne poslove Nicolasu Michelu, koje su, uz ostale, potpisali bivši američki veleposlanik u RH Peter Galbraith, bivši specijalni predstavnik američkog predsjednika na Balkanu Robert Gelbard, šef UN-ove misije za Podunavlje Jacques Paul Klein, bivši šef misije OESS-a u BiH Robert Beecroft te član uprave Međunarodne krizne skupine Morton Abramowitz.

Potpisnici upozoravaju kako je zbog te presude “reputacija Tribunala pretrpjela ozbiljan udarac”, te da je vrlo moguće da je sposobnost Suda da pridonosi miru i pomirbi također ugrožena.

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Vukovar- Mislim da je ovo najveća kritika Tribunala dosad. Svi smo jako podržavali Haaški tribunal, ali smo sada razočarani, posebice nakon što tužiteljstvo nije uložilo žalbu na oslobađajuću presudu za Radića - izjavila je Nataša Kandić, potpisnica pisma i predsjednica Fonda za humanitarno pravo iz Beograda.

U pismu se ističe kako potpisnici ne pozivaju na uplitanje u sudski proces, ali izražavaju nadu da će Haaški sud u žalbenom postupku provesti potpunu reviziju vukovarskog slučaja, i što se tiče presude i što se tiče šire procjene odgovornosti.

Predsjednica Helsinškog odbora Srbije Sonja Biserko, također potpisnica, kaže kako je 23 potpisnika očekivalo da će haaška optužnica protiv “vukovarske trojke” objasniti kako je bilo moguće da se Vukovar dogodi i kakvu je ulogu imao vojni vrh Srbije.

U pismu se upozorava i da je Sud, “propustivši pravilno pripisati krivnju onima koji su ratne zatvorenike predali onima koji su ih mučili i ubijali, možda nepovratno oslabio važne zaštite iz Ženevske konvencije” te se izražava nevjerica što je Mile Mrkšić za mučenje i ubojstvo 194 vojnika dobio 20, a Veselin Šljivančanin samo pet godina zatvora.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Zločin prešućivanja u oba smjera ima svoj kraj i u Crkvama i u Državi a nadasve u narodima..Ovo nije ponuda o nagodbi, jer se o tome ne može nagoditi niti nagađati već prihvatiti povjesnu činjenicu..Kršćani i ateisti i muslimani i židovi , svima je isti Božji zakon..Za zločine tko god ih počinio , za zločine prešučivanja - nema opravdanja..ni za Crkvuni za Državu ni za osloboditelje ni za okupatore , ni za koga; ne oslobađa nikoga odgovornosti za zločin - ni one koji su skloni diktaturi niti demokraciju..niti one koji su na vlasti niti one koji nisu...

Mesić: Gadovi nas uvjeravaju da zločin nije bio tako strašan Piše: Krešimir Žabec
Foto: Elvir Tabaković/Cropix
Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Jas.wide
Mesić je još jednom nagasio nužnost pamćenja strahota Jasenovca, dok je predstavnik zatočenika osudio ponašanje Crkve i onda i danas

JASENOVAC - I danas se nađe dosta gadova koji bi nas htjeli uvjeriti kako zločin nije bio tako strašan, ako je uopće počinjen, kako se u logorima poput Jasenovca sasvim dobro živjelo i preživljavalo, kako je ubojica bilo i na drugoj strani, pa to valjda poništava masovna ubijanja počinjena ovdje, te kako se strahote koncentracijskih logora zapravo izmišljaju da bi se cijeli narodi mogli optužiti kao genocidni - istaknuo je predsjednik Republike Stjepan Mesić ispod spomenika Kameni cvijet na mjestu bivšeg koncentracijskog logora u Jasenovcu.

Na komemoraciju, kojom su se obilježavale 63 godine od proboja oko 600 preživjelih logoraša, osim predsjednika Republike, predsjednika Sabora Luke Bebića te izaslanice premijera Jadranke Kosor, pristiglo je oko dvije tisuće ljudi, među kojima je bilo i desetak još živih bivših logoraša iz Hrvatske, BiH, Srbije i Slovenije.

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 A-citatŽalosno je, ali istinito, da su ustaše imale izdašnu pomoć većeg dijela katoličkog klera, koji i danas, kao posljednji bastion, brani taj poredak i uzdiže Bleiburg

Ivan Fumić
Kao i proteklih godina, vrh Katoličke crkve u Hrvatskoj minorizirao je i ovogodišnju komemoraciju, poslavši jasenovačkog župnika Marija Cimbala.

A upravo je ponašanje Katoličke crkve u svom govoru posebno apostrofirao Ivan Fumić, predstavnik zatočenika jasenovačkog logora.

- Žalosno je, ali istinito, da su ustaše imale izdašnu pomoć većeg dijela katoličkog klera, koji i danas, kao posljednji bastion, brani taj poredak i uzdiže Bleiburg - istaknuo je Fumić, uz zdušno odobravanje okupljenih.


Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Bebic1

I dok su predsjedniku Mesiću, koji je bio glavna zvijezda komemoracije, i Fumiću okupljeni zdušno pljeskali, izlazak potpredsjednice Vlade Jadranke Kosor i predsjednika Sabora Luke Bebića za govornicu izazvao je prosvjede i zvižduke okupljenih. No, na kraju obraćanja ipak su dobili pljesak.

- Jasenovački logor trajni je znak nesnošljivosti i zločina koji se više nikad ne smije ponoviti. Zlu fašizma suprotstavio se hrvatski narod u narodnooslobodilačkom pokretu koji je preteča demokratske Hrvatske. Istinu ne skrivamo i nećemo dopustiti da se ustaški zločini zaborave - naglasila je Kosor.

U sličnom tonu pridružio joj se i Luka Bebić. - Ovo je jedno od najzloglasnijih stratišta Drugog svjetskog rata. Ovdje se nalaze žrtve bezumne politike, ustaša i nacizma koji su počinili zločin koji je zauvijek okaljao povijest civilizacije - poručio je predsjednik Sabora.

Ovakvim istupima bio je zadovoljan i Mesić koji je svojim suradnicima objašnjavao da su i Jadranka i Luka održali dobre govore. Nakon polaganja vijenaca u kripti spomenika mnoštvo okupljenih još se oko sat vremena zadržalo i evociralo svoje uspomene na partizanske dane.

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 J1Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 J2

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
abraham je napisao/la:

- Žalosno je, ali istinito, da su ustaše imale izdašnu pomoć većeg dijela katoličkog klera, koji i danas, kao posljednji bastion, brani taj poredak i uzdiže Bleiburg - istaknuo je Fumić, uz zdušno odobravanje okupljenih.


Potpuna istina.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Potpuna istina.



Ali mora se i njih razumjeti. Daleko je Bozaniću putovati do Jasenovca, a to i košta.
A za Bleiburg svake godine voze besplatni autobusi iz Zagreba.


pozdrav

Euro

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
I danas se nađe dosta gadnika koji bi nas htjeli uvjeriti kako u daljoj ili bližoj prošlosti a i sadašnjosti zločini nisu bili tako strašni, ni strašni, bez obzira na kojoj strani i od koga učinjeni, kao da nisu uopće ni počinjeni..zaista je to pakosno zlo - zločinu davati plemenite vrijednosti..Zlo od početka njegovog rođenja nikada nije moglo naći opravdanje, njegovi sljedbenici i počinitelji mogu izmišljavati visoke ciljeve i braniti se oltarom , narodom i slobodom,ljubavlju i pravdom..ono uvijek ostaje zlo sve do uništenja u jezeru ognjenom..Ono što stvara mučninu je zastiranje istine iz namjere da se zločini ponovo učine kad se za njih ukaže ili stvori prilika čiji je sastavni dio i protekcija onih od kojih se očekuje da djeluju - kao oltar, kao narod, kao demokracija, kao pravda, kao osloboditelji a ne kao osvetnici iz bilo kojih razlga ...
Zločini prešućivanja u oba smjera imaju svoj kraj i u Crkvama i u Državi a nadasve u narodima, ako Crkva i drzava uvazavaju Bozji zakon i zakone koji ga u sebi respektiraju ..Ovo nije ponuda o nagodbi između Crkve i Države jer se o zločinima ne može razmjenski nagoditi ni nagađati već prihvatiti povjesnu činjenicu ..Kršćani i ateisti i muslimani i židovi , svima je isti Božji zakon i isti zakon savjesti i isti zakon svetosti života..Za zločine tko god ih počinio , za zločine i za zločine prešučivanja - nema opravdanja..ni za Crkvuni za Državu ni za osloboditelje ni za okupatore , ni za koga; ne oslobađa nikoga odgovornosti za zločin - ni one koji su skloni diktaturi niti demokraciju..niti one koji su na vlasti niti one koji nisu...niti one koji su na oltaru ni ispred njega..
Znali to ili ne , prihvatali ili ne, da se u nebeske sudske knjige upisuju i oni grijesi kao grijesi koji bi bili učinjeni da je za njih bilo prilike, grijesi takvi ostaju grijesi ..te se i za njih zahtjeva pokajanje ako ih savjest po mjerilima djela namjere i nije zapazila kao grijeh jer nisu djelatno počinjeni..ali su po merilu neba očinjeni budući za njih nije bilo prilike a bili bi takvi da je za njih bilo prilike..učinjeni



kako je ubojica bilo i na drugoj strani, pa to valjda poništava masovna ubijanja počinjena ovdje;


Što je i Tko učinio na Bleiburgu od strane narodno oslobodilačke vojske i u ime koga i čega, i na osnovu čega?
Da li su to neki saveznici odobrili?
Da li je učinjen zločin nad zločincima ?
Da li je učinjen zločin nad civilima?
Molim povjesne činjenice..

Goldstein smatra da se Jasenoac i Bleiburg ne mogu povezivati..



Žalosno je, ali istinito, da su ustaše imale izdašnu pomoć većeg dijela katoličkog klera, koji i danas, kao posljednji bastion, brani taj poredak i uzdiže Bleiburg -
istaknuo je Fumić

Kardinal Bozanić ne podržava fašistički poredak niti brani ustaše niti odobrava zločin niti u Bleiburgu niti u Jasenovcu, tako ni većina katoličkog klera..Žalosna je činjenica to ne priznati..


<table class=tablicacitat style="WIDTH: 200px" cellSpacing=0 cellPadding=0 align=right border=0><tr><td class=citat vAlign=top align=left>


</TD></TR></TABLE>





Zadnja promjena: abraham; pon 21 tra 2008, 19:12; ukupno mijenjano 2 put/a.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Nije mi jasno kako netko tko se zove sljedbenik Isusa može kukati za zločincima (ustašama i njima sličnih).
Super je to što su ih partizani pobili,jedino se ne slažem s tim
mučenjima kojih je bilo.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Medeni je napisao/la:
Nije mi jasno kako netko tko se zove sljedbenik Isusa može kukati za zločincima (ustašama i njima sličnih).
Super je to što su ih partizani pobili,jedino se ne slažem s tim
mučenjima kojih je bilo.


Tko kuka?

Oni koji su pobijeni na Bleiburgu - svi li su bili zločinci?
Tko je to utvrdio i kada?

Tako su i ustaše u Jasenovcu sve Židove, Srbe , komuniste držali za zločince..

I danas se nađe dosta gadnika koji bi nas htjeli uvjeriti kako u daljoj ili bližoj prošlosti a i sadašnjosti zločini nisu bili tako strašni, ni strašni, bez obzira na kojoj strani i od koga učinjeni, kao da nisu uopće ni počinjeni..zaista je to pakosno zlo - zločinu davati plemenite vrijednosti..Zlo od početka njegovog rođenja nikada nije moglo naći opravdanje, njegovi sljedbenici i počinitelji mogu izmišljavati visoke ciljeve i braniti se oltarom , narodom i slobodom,ljubavlju i pravdom..ono uvijek ostaje zlo sve do uništenja u jezeru ognjenom..Ono što stvara mučninu je zastiranje istine iz namjere da se zločini ponovo učine kad se za njih ukaže ili stvori prilika čiji je sastavni dio i protekcija onih od kojih se očekuje da djeluju - kao oltar, kao narod, kao demokracija, kao pravda, kao osloboditelji a ne kao osvetnici iz bilo kojih razlga ...
Zločini prešućivanja u oba smjera imaju svoj kraj i u Crkvama i u Državi a nadasve u narodima, ako Crkva i drzava uvazavaju Bozji zakon i zakone koji ga u sebi respektiraju ..Ovo nije ponuda o nagodbi između Crkve i Države jer se o zločinima ne može razmjenski nagoditi ni nagađati već prihvatiti povjesnu činjenicu ..Kršćani i ateisti i muslimani i židovi , svima je isti Božji zakon i isti zakon savjesti i isti zakon svetosti života..Za zločine tko god ih počinio , za zločine i za zločine prešučivanja - nema opravdanja..ni za Crkvuni za Državu ni za osloboditelje ni za okupatore , ni za koga; ne oslobađa nikoga odgovornosti za zločin - ni one koji su skloni diktaturi niti demokraciju..niti one koji su na vlasti niti one koji nisu...niti one koji su na oltaru ni ispred njega..
Znali to ili ne , prihvatali ili ne, da se u nebeske sudske knjige upisuju i oni grijesi kao grijesi koji bi bili učinjeni da je za njih bilo prilike, grijesi takvi ostaju grijesi ..te se i za njih zahtjeva pokajanje ako ih savjest po mjerilima djela namjere i nije zapazila kao grijeh jer nisu djelatno počinjeni..ali su po merilu neba očinjeni budući za njih nije bilo prilike a bili bi takvi da je za njih bilo prilike..učinjeni
-----------
Partizani su imali mogućnost koju nisu koristili jer u tom trenutku stratezi nisu mislili na vezu između revolucije i pravde već su polazili od Lenjinovog stava da je revolucija zasnovana na bezakonju te su držali da to neće imati negativne posljedice ..Svaki se makijavelizam ipak ne isplati..To je bio staljinistički makijavelizam koji ni danas ne razlikuje kler od klera..već drži da ima pravo na zločin jer to nije po njemu zločin već dio revolucionarne borbe za diktaturu proletarijata..

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
abraham je napisao/la:

Oni koji su pobijeni na Bleiburgu - svi li su bili zločinci?

Bleiburg je samo osveta za zločine NDH.
abraham je napisao/la:

Tako su i ustaše u Jasenovcu sve Židove, Srbe , komuniste držali za zločince..

To što ustaše misle nije mi važno.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
"GOSPODINE, zašto si šutio?" zavapio je prije dvije godine, s rukama uzdignutim u vis papa Benedikt XVI. kada je posjetio Auschwitz, te se poklonio žrtvama najvećeg terora dvadesetog stoljeća. Ta gesta poglavara Katoličke crkve snažno je odjeknula svijetom.
Danas tu istu gestu katoličke crkve mnogi očekuju vidjeti na Jasenovcu,

Bleiburg je samo osveta za zločine NDH.

Da li je takva osveta - zločin..
kako je ubojica bilo i na drugoj strani, pa to valjda poništava masovna ubijanja počinjena ovdje;


Što je i Tko učinio na Bleiburgu od strane narodno oslobodilačke vojske i u ime koga i čega, i na osnovu čega?
Da li su to neki saveznici odobrili?
Da li je učinjen zločin nad zločincima ?
Da li je učinjen zločin nad civilima?
Molim povjesne činjenice..

Goldstein smatra da se Jasenoac i Bleiburg ne mogu povezivati..

Što kažu povjesničari koji su radili na zakonu o holokaustu?


I danas se nađe dosta gadnika koji bi nas htjeli uvjeriti kako u daljoj ili bližoj prošlosti a i sadašnjosti zločini nisu bili tako strašni, ni strašni, bez obzira na kojoj strani i od koga učinjeni, kao da nisu uopće ni počinjeni..zaista je to pakosno zlo - zločinu davati plemenite vrijednosti..Zlo od početka njegovog rođenja nikada nije moglo naći opravdanje, njegovi sljedbenici i počinitelji mogu izmišljavati visoke ciljeve i braniti se oltarom , narodom i slobodom,ljubavlju i pravdom..ono uvijek ostaje zlo sve do uništenja u jezeru ognjenom..Ono što stvara mučninu je zastiranje istine iz namjere da se zločini ponovo učine kad se za njih ukaže ili stvori prilika čiji je sastavni dio i protekcija onih od kojih se očekuje da djeluju - kao oltar, kao narod, kao demokracija, kao pravda, kao osloboditelji a ne kao osvetnici iz bilo kojih razlga ...
Zločini prešućivanja u oba smjera imaju svoj kraj i u Crkvama i u Državi a nadasve u narodima, ako Crkva i drzava uvazavaju Bozji zakon i zakone koji ga u sebi respektiraju ..Ovo nije ponuda o nagodbi između Crkve i Države jer se o zločinima ne može razmjenski nagoditi ni nagađati već prihvatiti povjesnu činjenicu ..Kršćani i ateisti i muslimani i židovi , svima je isti Božji zakon i isti zakon savjesti i isti zakon svetosti života..Za zločine tko god ih počinio , za zločine i za zločine prešučivanja - nema opravdanja..ni za Crkvuni za Državu ni za osloboditelje ni za okupatore , ni za koga; ne oslobađa nikoga odgovornosti za zločin - ni one koji su skloni diktaturi niti demokraciju..niti one koji su na vlasti niti one koji nisu...niti one koji su na oltaru ni ispred njega..
Znali to ili ne , prihvatali ili ne, da se u nebeske sudske knjige upisuju i oni grijesi kao grijesi koji bi bili učinjeni da je za njih bilo prilike, grijesi takvi ostaju grijesi ..te se i za njih zahtjeva pokajanje ako ih savjest po mjerilima djela namjere i nije zapazila kao grijeh jer nisu djelatno počinjeni..ali su po merilu neba očinjeni budući za njih nije bilo prilike a bili bi takvi da je za njih bilo prilike..učinjeni
------------
Citiram Jutarnji:

Događaji dana | Detalji
'Komunisti nas teško kleveću' Piše: Darko Pavičić
Foto: Siniša Sunara i Elvir Tabaković/Cropix

<table id=_ctl25_tblImageContainer cellSpacing=0 cellPadding=0 border=0><tr><td>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Mesic.wide</TD></TR>
<tr><td class=greytextlight></TD></TR></TABLE>
Najnoviji spor s Crkvom Stjepan Mesić izazvao je izjavama na komemoraciji za žrtve Jasenovca. Kome je u interesu, pitaju s Kaptola, da se Crkvu proziva posljednjim bastionom ustaškog poretka?


ZAGREB - Kaptol je pocrvenio od bijesa! I to zbog “komunističkih” uvreda. Riječi predsjednika Stjepana Mesića nakon jasenovačke komemoracije da je “bilo katoličkih svećenika koji su okrvavili ruke (u NDH) i da bi stoga bilo dobro da vrh Katoličke crkve dođe u Jasenovac zbog onih svećenika koji su bili na strani pravde i demokracije” izazvale su buru negativnih reakcija među klerom.

Broj žrtava Jasenovca i Bleiburga

A ljutnja postaje još žešća kada se pribroje riječi Ivana Fumića koji je komemoraciji u Jasenovcu rekao da “vrh Katoličke crkve u velikom luku zaobilazi Jasenovac” vjerojatno zbog toga što su “ustaše imali izdašnu pomoć većeg dijela katoličkog klera, koji i danas kao posljednji bastion brani taj poredak”.


<table class=tablicacitat cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><tr><td class=citat vAlign=top>Bijes negativnih reakcija među klerom Izazvale su izjave Stjepana Mesića i Ivana Fumića, koji je rekao da 'katolički kler danas kao posljednji bastion brani taj poredak'</TD></TR></TABLE>Izneseno je nekoliko vrlo teških kleveta na račun Katoličke crkve i njezina djelovanja kako u prošlosti, tako i danas, odgovorio je Mesiću i Fumiću Tiskovni ured Hrvatske biskupske konferencije. No Crkva ne želi polemizirati, kako kaže, pa se iz Tiskovnog ureda HBK citiraju riječi kardinala Josipa Bozanića, tadašnjeg predsjednika HBK, izrečene na Bleiburgu 2007., kako “ljudi koji su pripadali komunističkomu režimu, ili ostali zaslijepljeni njegovom propagandom, i koji ne žele biti oslobođeni istinom…

Prozivaju Crkvu, njezine pastire i vjernike na sličan način na koji su to činili i u ono doba”. No prema nekim mišljenjima u Crkvi, Bozanićev je govor stara rana u Mesićevoj memoriji, zbog koje lani nije htio doći na misu za domovinu, a oduška si je dao tek sada, godinu dana nakon što su te riječi izgovorene.

“Na svu sreću istinu o djelovanju Katoličke crkve u Hrvatskoj u vrijeme Drugoga svjetskog rata više ne ‘propisuju’ državne vlasti i ideološke strukture, nego je ona predmet slobodnoga znanstvenog istraživanja.

Stoga se svi dobronamjerni tražitelji istine o tome vremenu imaju mogućnost na relevantnim izvorima upoznati s istinom. A stav Katoličke crkve u Hrvatskoj prema jasenovačkom logoru još u ratno vrijeme nedvosmisleno je izrekao blaženi kardinal Alojzije Stepinac kad je u Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Fumicveljači 1943. taj logor nazvao ‘sramotnom ljagom’, a ubojice u njemu ‘najvećom nesrećom Hrvatske’”, stoji u priopćenju Tiskvnog ureda HBK.

Crkva podsjeća i na pismo HBK o 50. obljetnici završetka Drugog svjetskog rata iz 1. svibnja 1995. koje je, kako tvrde, u našoj javnosti neopravdano prešućivano. Biskupi u njemu pišu da svaka nevina žrtva zaslužuje jednako poštovanje. “Pojedinačne i osobito masovne likvidacije, bez ikakva suda i dokaza krivnje, uvijek su i posvuda teški zločini pred Bogom i pred ljudima.

Stoga ćemo se kod svetoga oltara spomenuti žrtava hrvatskoga naroda i Katoličke crkve. Spomenut ćemo se žrtava srpske nacionalnosti i SPC-a u Hrvatskoj... Židova, Roma i svih kod nas ubijenih u Drugome svjetskom ratu samo zato što su druge nacije, druge konfesionalne pripadnosti ili drugoga političkog uvjerenja” - jasan je biskupski stav, a iz Tiskovnog se ureda pitaju “kome je u interesu da se i danas pojavljuju tvrdnje o Katoličkoj crkvi kao posljednjem bastionu ustaškoga poretka"?

<table cellSpacing=5 cellPadding=5 bgColor=#c0c0c0><tr><td>Mesić vs. Kaptol

Posljednjih godina dogodilo se nekoliko žešćih duela Mesića i crkvenog vrha, kojemu je na početku mandata poručio da bi bilo bolje da se bavi duhovnošću, a ne politikom.

• svibanj 2005.
Mesić prigovorio biskupima koji su ugostili Sanadera na zasjedanju, na što je Bozanić odgovorio da “takvo shvaćanje uloge Crkve doziva u sjećanje komunističku ideologiju”.

• svibanj 2007.
Mesić se ne pojavljuje na misi za domovinu i ispričava se “zakonom fizike”, tj. da nije u isto vrijeme mogao biti na dva mjesta, što su u Crkvi komentirali da je “ispod razine njegove službe”.

• studeni 2007.
“Svi biskupi, svećenici, fratri, svi mogu sudjelovati u izbornoj kampanji, ali moraju se kandidirati”, komentirao je Mesić propovijed biskupa Jezerinca u predizborno vrijeme i pozvao na odgovornost nuncija Lozana.
</TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=5 cellPadding=5 border=1><tr><td>KOMENTAR DARKA PAVIČIĆA

Biskupski (de)balans

Ako je netko dobronamjeran uistinu htio da biskupi dođu u Jasenovac, onda Crkvi ne bi prišio etiketu da je posljednji bastion ustaškog zloglasja danas. Da biskupi, doista, sa svoje strane iskreno žele otići u Jasenovac, učinili bi to odavno, svojom gestom anulirajući upravo takvu vrstu etiketiranja i izlaganja svake godine žestini poganih komunističkih jezičina upravo s jasenovačke livade.

No, biskupi idu u Bleiburg, a Jasenovcem se posljednjih godina sustavnije počeo baviti samo mjesni biskup dr. Antun Škvorčević, jer je Jasenovac u njegovoj, Požeškoj biskupiji. Prije dvije godine tako je svoje svećenike odveo na hodočašće u Gradišku Staru i Jasenovac,
<table class=tablicacitat cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><tr><td class=citat vAlign=top>Zločin je zločin,
bio on u Bleiburgu ili u Jasenovcu.
Zato bi se i Jasenovac trebao naći u itinereru biskupa.
</TD></TR></TABLE>kako bi se oba totalitarizma i njihove posljedice dovelo u balans. No, jučerašnje riječi iz Jasenovca otkrivaju upravo da toga balansa nema, tj. da se na crkveni vrh gleda kao na stranu naklonjeniju Bleiburgu, a ne Jasenovcu.

I faktički su posve točne riječi predsjednika Mesića da među onima iz Jasenovca ima onih koji su stradali od ruke onih s Bleiburga, ali ne i obratno. Ako su i opterećeni tipičnim hrvatskim prokletstvom bremena prošlosti, biskupi ne bi trebali biti opterećeni Evanđeljem. A ono uči da je svaki zločin sam po sebi zločin, i protiv čovjeka, i protiv Boga.

Bio on u Bleiburgu, Jasenovcu ili negdje drugdje. Zato bi se i Jasenovac trebao naći u njihovu itinereru. Komunjare im tada nikako ne bi mogle nauditi.</TD></TR></TABLE>


Priopćenje Tiskovnog ureda HBK:
»Stav Crkve prema jasenovačkom logoru je jasan«

U povodu teških kleveta na račun Katoličke Crkve i njezinog djelovanja kako u prošlosti tako i danas, koje su iznesene 20. travnja u službenim govorima na komemoraciji 63. obljetnice proboja iz logora Jasenovac, priopćenjem se 21. travnja oglasio Tiskovni ured Hrvatske biskupske konferencije.
Umjesto polemike s izrečenim optužbama u priopćenju se podsjeća na riječi kardinala Josipa Bozanića, tadašnjeg predsjednika HBK, izrečene na Bleiburgu 13. svibnja 2007. godine, kako "ljudi koji su pripadali komunističkomu režimu ili ostali zaslijepljeni njegovom propagandom, i koji ne žele biti oslobođeni istinom... prozivaju Katoličku Crkvu, njezine pastire i vjernike na sličan način na koji su to činili i u ono doba".
Na svu sreću, kaže se nadalje u priopćenju, istinu o djelovanju Katoličke Crkve u Hrvatskoj u doba II. svjetskog rata više ne "propisuju" državne vlasti i ideološke strukture, nego je ona predmet slobodnoga znanstvenog istraživanja. Stoga se svi dobronamjerni tražitelji istine o tome vremenu imaju mogućnost na relevantnim izvorima upoznati s istinom. A stav Katoličke Crkve u Hrvatskoj prema jasenovačkom logoru još u ratno vrijeme jasno i nedvosmisleno izrekao je blaženi kardinal Alojzije Stepinac kad je u veljači 1943. taj logor nazvao "sramotnom ljagom", a ubojice u njemu "najvećom nesrećom Hrvatske".
Isti je stav, podsjeća se nadalje u priopćenju, ponovljen u više navrata pa tako i u Pismu HBK o pedesetoj obljetnici završetka II. svjetskog rata od 1. svibnja 1995. godine, koje se u našoj javnosti prešućuje.
U njemu biskupi, između ostaloga, ističu: "Pravo na život i dostojanstvo svake osobe pod Božjom je zaštitom. Stoga svakoj nevinoj žrtvi dugujemo jednako poštovanje. Tu ne može biti razlike ni rasne ni nacionalne, ni konfesionalne, ni stranačke. Temeljna jednakost u dostojanstvu svih ljudi proizlazi iz same naravi čovjeka, stvorena na sliku i priliku Božju. Pojedinačne i osobito masovne likvidacije, bez ikakva suda i dokaza krivnje, uvijek su i posvuda teški zločini pred Bogom i pred ljudima. Stoga ćemo se kod svetoga oltara spomenuti žrtava hrvatskoga naroda i Katoličke Crkve. Spomenut ćemo se žrtava srpske nacionalnosti i Srpske pravoslavne Crkve u Hrvatskoj. Spomenut ćemo se žrtava: Židova, Roma i svih kod nas ubijenih u II. svjetskom ratu samo zato što su druge nacije, druge konfesionalne pripadnosti ili drugoga političkog uvjerenja".
Nakon svega spomenutoga postavlja se pitanje kome je u interesu da se i danas pojavljuju tvrdnje o Katoličkoj Crkvi kao posljednjem bastionu ustaškoga poretka? navodi se u priopćenju Tiskovnog ureda HBK.
--------------

<table class=articleheader cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletextHeader_news vAlign=bottom>Bebić: Ne treba generalizirati ulogu Crkve za ustaškog režima </TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td width=310>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Spacer</TD>
<td width=10>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Spacer</TD>
<td width=147>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Spacer</TD></TR>
<tr><td colSpan=3></TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=310>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr vAlign=top align=middle><td>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Hr-bebic-txt</TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall align=left></TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall vAlign=top align=right></TD></TR></TABLE>
<table class=enumbox cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletext></TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletextSmall vAlign=top align=left width=150></TD>
<td width=10></TD>
<td class=articletextSmall vAlign=top align=left width=150></TD></TR></TABLE>
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletext>ZAGREB - Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić kazao je danas kako nitko ne bi trebao generalizirati ulogu Katoličke crkve tijekom ustaškog režima, te da takve ocjene posebno ne bi trebalo iznositi na mjestima gdje se odaje počast nevinim žrtvama.
"Ne treba ništa generalizirati i ne može se davati generalna ocjena o Katoličkoj crkvi. Ideološkim svrstavanjem Crkve prema fašizmu ili prema komunizmu zaboravlja se tiha većina koja se nije svrstavala, domoljubi koji su se borili za svoju zemlju i nisu bili ni za kakve totalitarne režime", izjavio je Bebić, komentirajući izjavu predstavnika jasenovačkih logoraša Ivana Fumića da Crkva i danas, kao posljednji bastion brani ustaški poredak.
Na upit slušatelja zašto jučer, tijekom komemorativnog skupa u Jasenovcu, nije replicirao Fumiću, Bebić je u emisiji Hrvatskog radija "S Markova trga" rekao kako odgovara samo za ono što je sam tamo izjavio, "odmjereno i s pijetetom prema svakoj žrtvi, bez obzira radi li se o Jasenovcu, Bleiburgu ili o nekom drugom mjestu".
U hrvatskoj je Katoličkoj crkvi, istaknuo je, bilo i onih koji su podupirali ustaški režim, ali i "bezbroj primjera onih koji su bili na strani antifašizma".
Protivi se, kaže, i usporedbama s koliko novca Sabor pomaže organizaciji odavanja počasti žrtvama zločina na Bleiburgu, a s koliko u Jasenovcu, ističući da se komemoracija u Jasenovcu financira iz više proračunskih stavaka, a da se bleiburška tragedija obilježava u stranoj zemlji, te da je stoga organizacija skuplja.
"Ne vidim razloga da se to uspoređuje", poručio je Bebić, naglasivši da će Sabor, koliko može, financijski dodatno pomoći organizaciju komemoracije u Jasenovcu, bude li tamošnji Spomen dom to tražio.</TD></TR></TABLE></TD></TR></TABLE>



Zadnja promjena: abraham; pon 21 tra 2008, 20:11; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
http://vijesti.hrt.hr/content/view/44158/10/
Mesić je izjavio kako "treba reći istinu da nijedan poginuli u Jasenovcu nije kriv ni za jednog na Bleiburgu, ali su mnogi na Bleiburgu krivi za mnoge u Jasenovcu". Mesić je dodao kako je "obrazloženje da je Jasenovac prije dobivao novac, a Bleiburg nije, samo zavaravanje".

Tko je kriv za ubijene u Bleiburgu i na Križnom putu?
Da li je to povjesno ispravno pitanje?

Tendenciozni govor predsjednika Mesića u Jasenovcu
Damir Tučkar, dipl. ing.

Nedvojbeno, logor Jasenovac je, kao i režim čiji i je bio produkt, u samoj svojoj srži, zločin. Stradanja su bila nezamisliva, a povod tim neizrecivim patnjama, kao i u ostalim logorima na mjestima Europe, pod kontrolom nacional-socijalističke Njemačke, prvenstveno su "krvna zrnca" logoraša. Dakle, pravno nedvojbeni genocid, u strašnim razmjerima, a "križ" te kolektivne krivnje, Hrvatskoj i Hrvatima nametan je pola stoljeća, te je u mnogim "glavama", u Hrvatskoj, ali i u susjednim zemljama, prisutan je i danas. Dakako, "ustaštvo" je, kao "kolektivni crimen" Hrvata, poslužio i kao glavno opravdanje za nasrtaj na Hrvatsku i počinjena zločinstva, na pravno gledano granici genocida, nad Hrvatima, tijekom Domovinskog rata.
Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Mesic_070522 Zbog svega rečenog i osjetljivosti tematike, nejasni su motivi koji su naveli predsjednika Mesića u Jasenovcu da govori na način kojim je, možda i nesvjesno, potencirao podjelu hrvatskog naroda iz razdoblja II svjetskog rata. Predsjednik je svoj govor započeo sa pozdravnom porukom: "Drugarice i drugovi!". Takav, na simboličkoj razini, isključivi pozdrav sudionicima skupa, namijenjen je samo sljedbenicima jedne ideologije, komunističke, koja je de facto, u operativnom provođenju, tijekom XX st. na svjetskoj razini, nadmašila, u genocidnosti i zločinu, vojno poraženu, nacional-socijalističku ili fašističku ideologiju! Ovaj pozdrav, poruka je ostalim antifašistima građanskih političkih orijentacija tog vremena, da su komunisti prisvojili sve zasluge, barem na prostoru bivše Jugoslavije, za doprinos u vojnom slamanju snaga III Reicha i saveznika. Istine radi, mladima treba prenijeti, da su komunisti i fizički eliminirali antifašiste drugih političkih svjetonazora, bojeći se da, u vremenima nakon rata, ih ne spriječe u prigrabljivanju vlasti.
Posebno je u govoru predsjednika Mesića naglašeno i istaknuto u svim medijima:
"Točno je da je bilo zločina i na strani antifašista, i za vrijeme i poslije rata, ali fašizam i ustaštvo bili su zločin u ideji i u ostvarenju te ideje, dok je antifašizam kao ideja bio čist, a zločini počinjeni na toj strani bacili su sjenku na taj svijetli obraz borbe za slobodu".
Ovo je vrlo opasna teza, namijenjena lakiranju i izvrtanju povijesti, prvenstveno zbog mladih koji bi u to mogli povjerovati i kojima je ovo objašnjenje i namijenjeno. Naime, zločine nisu činili antifašisti, već su zločine činili komunisti i u partizanske redove infiltrirani velikosrbi i četnici!
U tome je bit podvale u govoru predsjednika Mesića. Još jednom, podmeće se amnestija za komunizam kao ideologiju na ovim prostorima, uz minoriziranje počinjenih zločina od strane komunista, stavljajući tu odgovornost na sve antifašiste! A kada treba prisvojiti zasluge, tada se kroz pozdrav "Drugarice i drugovi!", zasluge pripisuju samo komunistima!
Na žalost po predsjednika, povijesna istina i statistika žrtava tijekom rata i poratnog razdoblja u Hrvatskoj, je i u ovom slučaju neumoljiva i točna. A ona govori o desetinama tisuća nevinih Hrvata, čija je jedina krivnja bila "hrvatska krvna zrnca", te privrženost građanskoj političkoj opciji. Prije koji mjesec na krivnju u sustavnom zločinu komunista, bolno su ga podsjetile i žrtve talijanskih fojbi, kad već nije želio slušati nevine žrtve Jazovke, Maceljske šume, te bezbrojnih pojedinačnih i skupnih grobnica, znanih i neznanih lokacija, nastalih po "oslobađanju" svakog Hrvatskog naselja, od strane tzv. NOVJ. No, kako je g. predsjednik ranije i istaknuo, govoreći o žrtvama Bleiburga "…oni su takvu sudbinu većinom i zaslužili.."! Drugim riječima, masovna ubojstva, bez ikakva suđenja, ili ustanovljavanja krivice, praćena konfiskacijama imovine (čitaj: pljačkom), bila su legitimna i pravedna, "jer su žrtve ionako (većinom) bile krive". A "krive" su bile samo zato što su bili Hrvati, što su bili ugledni pojedinci u sredinama u kojim su živjeli, te što su predstavljali, svojim ugledom, intelektom i mogućim utjecajem, opasnost za nametnutu komunističku ideologiju, kao budućeg političkog sustava tzv. Nove Jugoslavije. Naravno, bilo je i zagrižljivih pripadnika poražene ideologije, vjerojatnih zločinaca, no niti njihova krivica uglavnom nije bila sudski ustanovljena. Ako je i bilo suđenja, najblaže rečeno, bilo je doista velikih "nepravilnosti" tijekom postupaka. I to su činjenice o kojima treba učiti mlade, a kojih niti danas nema u hrvatskim udžbenicima povijesti.
Mladima treba reći i istinu, po kojoj ideja komunizma, nije tako nevino demokratska kakvom se prikazuje. U svojoj biti, komunizam je diktatura "proletarijata", koja je praktično, gdje god je prigrabila vlast, istu gradila i sačuvala isključivo na zločinu! Ili možda netko misli da su neistine činjenice o antisemitizmu u SSSR-u, genocidno ponašanje ruske nacije spram drugih manjih nacija, primjerice Kozaka, zločin nad vlastitim, ruskim, narodom kada su fizički likvidirani "potencijalni" neprijatelji, pripadnici građanskih opcija. Treba li govoriti o Kini, Koreji, Kubi, Istočnoj Europi i tamo počinjenih zločina ? Konačno mladi trebaju znati da su komunističke partije i njihovi pripadnici, između dva rata, djelovali, te stoga i bili politički tretirani, kao danas teroristička organizacija Al Quaida! Metode djelovanja "terorističkih ćelija" bile su atentati, podmetanja bombi i ubojstva. Ovo su također činjenice koje mladi moraju znati, da ne pomiješaju komunizam s antifašizmom, kako se to i pokušava podvaliti Hrvatskoj javnosti, kroz govor predsjednika Mesića.
Izvještavajući o govoru predsjednika Mesića, neki mediji opet započinju opasnu igru s brojem žrtava, brojem koji ozbiljni analitičari procjenjuju na oko 70 tisuća. Na svom portalu HRT pojavljuje se u izvješću brojka 80-100 tisuća žrtava, a još ne tako davno govorilo se o 700 tisuća. To je broj koji se u susjednim nam državama i dalje koristi u svrhu "podgrijavanja" kolektivne krivnje hrvatskog naroda. Dakako, bilo bi korektno, da je g. predsjednik, javno iznio i podatak KADA je Jasenovac "zatvoren" i KADA su prestala nekažnjena, zločinačka ubojstva bez suđenja. Koliko je ljudi ubijeno nakon 15. svibnja 1945. u Jasenovcu, tko su oni bili i gdje su njihove "kosti", da ih familije mogu dostojno pokopati? Naravno, pitanje je i ima li još živućih sudionika tih likvidacija, kako naredbodavaca tako i izvršioca, te misli li g predsjednik da je državni tužilac, danas, obavezan podignuti optužnice protiv izvršioca i nalogodavaca tih zločina? Možda je bojazan od istine povezana sa "mogućim kaljanjem" slike, stvarane pola stoljeća, o "nedodirljivom vođi", kao ideologu zločinačkog poduhvata. Riječ je, dakako, o maršalu Titu, čijim se imenom i dalje diči najljepši Zagrebački trg, a inicijative za preimenovanje snagom dogme onemogućene.
Kako zločine Josip Broz nije mogao provesti sam kroz "zapovjednu odgovornost", krivci za komunističke zločine rata i poraća su brojni. Za zasluge, režim ih je nagradio bezbrojnim privilegijama, koje njihovi potomci uživaju i danas, te čine sve da se spriječi otkrivanje istine.
Kada bi se ove istine javno obznanile i prezentirale, tada i govor g. Mesića ne bi mogao sadržati rečenice o "čistoći antifašizma". Antifašizam je naravno ideološki potpuno čist, a da li je baš bio počinjen bez zločina, o tome bi se moglo raspravljati na dugo i na široko. Izuzmemo li komunizam i njegove zločine infiltrirane u "antifašističku borbu", pogledamo li bliže samo 1945. g., teško da se događaji poput bombardiranja Dresdena, i mnogih drugih, čisto osvetničkih masovnih ubojstava počinjenih od savezničkih snaga, mogu braniti samo "sjenom nad borbom za slobodu".
------------



27-04-2007 13:39

Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Ang_h_d1
Komunistički zločini u Hrvatskoj - pos
Parola komunizma je diktatura proletarijata putem nasilja i klasne borbe. Evo što o tome kaže prof. Zdravko Tomac u knjizi 'Moj obračun s KGB-om':
«Komunizam stvara rušilački patos…negira čovjeka i razvija najdublje i najstrašnije strasti u čovjeku. On se temelji na mržnji... Marksizam jest ideologija zlobe i mržnje jer potiče mržnju prema klasnom neprijatelju i protivnicima, jer uči da se upravo mržnjom, terorom i diktaturom i terorom može stvoriti buduće, savršeno društvo… To je rezultiralo stvaranjem zločinačkog sustava do sada nezabilježenog u povijesti.'
Zlo kom. proizlazi iz činjenice da komunisti uzimaju sebi pravo ubijati ljude kako bi se, navodno, usrećilo buduće generacije. Oni time poništavaju sami temelj na kojemu se zasniva Deklaracija o ljudskim pravima. Polazeći od načela da su u ostvarenju velikih ciljeva sva sredstva dopuštena, komunistička država se organizira za plansko provođenje zločina, ona postaje čudovište koje se hrani krvavim žrtvama…»
U svojoj knjizi prof. Tomac iscrpno osvjetljava temu komunizma sa raznih aspekata, a ovdje smo si dozvolili navesti samo najkraće izvode. Mi bi dodali još samo da je Hrvatsku zadesio posebno okrutan boljševičko-čekističko-partizanski vid komunizma. Ovdje je izvršen obračun sa zarobljenicima i civilima na način i u obimu kao ni u jednoj drugoj europskoj komunističkoj zemlji izvan SSSR-a. Čak je Staljin preferirao masovno izgladnjivanje i smrzavanje te montirane procese, a izbjegavao masovne likvidacije desetina tisuća stvarnih ili potencijalnih neistomišljenika od strane streljačkih strojeva vojnih jedinica. Taj užas je specifikum masovnih grobnica od Kočevskog Roga, Tezna, Macelja, Dakse… sve do kraja Križnog puta negdje u Makedoniji. Sve ostale interpretacije tih događaja su krivotvorine i zamagljivanje činjenica, pa je nejasno da li oni koji govore o čistoći komunizma to rade iz neznanja (?!), da li da nađu alibi za vlastite stavove i postupke ili da se narugaju žrtvama komunističke represije. Ratni zločini ne zastarijevaju. Očigledno da im neizbježna katarza u smislu Rezolucije EU parlamenta o zločinačkom karakteru komunizma tek pretstoji.
Prof. Nikola Debelić, dr.h.c.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
abraham je napisao/la:
Da li je takva osveta - zločin..

Hoćeš li se to zapitati onog dana kad se desi ovo:

Prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.
Iz usta mu izlazi oštar mač kojim će posjeći narode.

I vidjeh jednog anđela: stajaše na suncu vičući iza glasa svim pticama što nebom
lete: "Ovamo! Skupite se na veliku gozbu Božju da se najedete mesa kraljeva,
i mesa vojvoda, i mesa mogućnika, i mesa konja i konjanika njihovih, i mesa
svih mogućih ljudi, slobodnjaka i robova, malih i velikih!"

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Medeni je napisao/la:
abraham je napisao/la:
Da li je takva osveta - zločin..

Hoćeš li se to zapitati onog dana kad se desi ovo:

Prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.
Iz usta mu izlazi oštar mač kojim će posjeći narode.

I vidjeh jednog anđela: stajaše na suncu vičući iza glasa svim pticama što nebom
lete: "Ovamo! Skupite se na veliku gozbu Božju da se najedete mesa kraljeva,
i mesa vojvoda, i mesa mogućnika, i mesa konja i konjanika njihovih, i mesa
svih mogućih ljudi, slobodnjaka i robova, malih i velikih!"





Hvala Ti za otvaranje suštine pitanja o kršćanstvu u vrijeme završetak i po završetku vremena milosti prije dolaska Isusa Krista..Mnoštvo ljudi nema , kako Ti kažeš svoje mišljenje o otvaranju sedam pečata ni o četiri jahača apokalipse..Oni su možda čuli za bendove takvih naziva koji iskorištavaju tržište neznanja za kojeg su krivi sami kršćani sa svojom rezignacijom prema istini..Zato i ne mogu imati Kristov odnos prema sudbini svijeta i prema pitanju zločina i kazne..
Mnogi će biti zatečeni događajima prizora kojeg si naveo..
Prije ipak da izložimo tok događaja vezanih za kršćanstvo kako su oni navedeni u Otkrivenju u otvaranju sedam pečata.
Otkrivenje 19,11–20,15 prikazuje uništenje onih koji su uništili zemlju za vrijeme Kristovog drugog dolaska (19,11-21) i posljednji sud poslije milenija (20,1-15).Stih koji si naveo ukazuje da je došao konaćno čas pravednosti koji je još patrijarh Henok nagovijestio u proročkom viđenju koje se dana su narodima gotovo izgubilo -Vidi Juda 14-15..Bijeli konji predstavljaju čistu nauku, vječno evanđelje Crkve i njeno duhovno stanje..u pravednim djelima..Riječ se propovijedala u vrijeme milosti, ali prizor na koji Ti ukazuješ je izvršenje kazne za ljudsku zlobu i zločine kao što je opomena najavila u Otkrivenju 14,17-19..Zaista tada će svakome biti kasno dati pravi odgovor pravednosti jer je prošlo vrijeme pokajanja..Mjerila zbivanja kojim mjerimo događaje prije i u toku i poslije stratišta koji su narodi jedni drugima činili u ime ove ili one ideologije tada neće vrijediti ni malo kao što se danas pokušavaju prikazati dovodeći ih u nategnutu vezu sa Biblijom i Božjim zakonom..

Otkrivenje 4–5 opisuje ustoličenje uskrslog Krista na nebeskom prijestolju i uspostavljanje njegovog kraljevskog položaja, što se dogodilo na Pedesetnicu. Zbog toga otvaranje sedam pečata počinje Kristovim ustoličenjem. Ali otvaranje šestog pečata opisuje Kristov drugi dolazak i događaje koji ga prate (6,15-17). To pokazuje da prizor otvaranja sedam pečata pokriva povijesno razdoblje od Kristova uzašašća i njegova uzdizanja na prijestolje svemira do drugog dolaska kad će se Krist vratiti na zemlju u punoj vlasti kao kralj i sudac svijeta.

Drugo, događaji u Otkrivenju 6 ne opisuju sam sadržaj pečata. Oni su posljedica Kristova kidanja pečata na nebu. Međutim, svi događaji koji nastaju otvaranjem sedam pečata zbivaju se na zemlji. Niti lomljenje sedam pečata niti događaji koji im slijede ne predstavljaju sadržaj zapečaćenog svitka iz Otkrivenje 5. Svitak nije otvoren i njegov sadržaj nije objavljen dok nisu raskinuti svi pečati.
Što je značenje događaja otvaranja sedam pečata? Ključ se nalazi u Otkrivenju 5. poglavlju. Prizor otvaranja sedam pečata počinje s Kristovim ustoličenjem. Kad je u Starom zavjetu novookrunjeni kralj zauzeo svoje mjesto na prijestolju, u njegove je ruke došla cjelokupna sudbina naroda. Starozavjetnim ceremonijama ustoličenja obično su slijedili sudski postupci novoustoličnog kralja kad je pošao kažnjavati nevjerne i buntovne; uz to bi svoje odane sljedbenike darivao raznim pogodnostima (vidi 1 Kr 2; 16,11; 2 Kr 9,14–10,27; 11,1.13-16). U kraljevskom drugom i sto desetom psalmu, koji su se prvobitno odnosili na izraelske kraljeve, pomazani i ustoličeni davidski kralj svoje je pravo da vlada pokazao suđenjem buntovnika (usp. Ps 2,7-11 i Otk 10,15.16). Ovaj je sudski element izražen viđenjem otvaranja sedam pečata.

Kad prigodom svog ustoličenja u Otkrivenju 5. poglavlju uzvišeni Krist prima Knjigu Saveza, koja predstavlja zavjetni odnos između njega i njegovog naroda, u njegove ruke stavljena je sudbina cjelokupnog čovječanstva. Vjerni su dobili pravo da ''Bogu našemu'' postanu ''kraljevstvom i svećenicima i kraljevat će na zemlji'' (Otk 5,9.10; vidi 1,5.6). Zatim je djelovanje novoustoličenog Krista, prikazano otvaranjem sedam pečata, potaknulo čitav niz događaja na zemlji: ratove i ubijanja, glad i epidemije. Bitno je da odredimo kako su kršćani u Ivanovo vrijeme razumjeli događaje iz Otkrivenja 6. poglavlja, bez obzira na primjenu koju su mogli naći. Biblijski tekstovi na drugim mjestima bitni su za razumijevanje važnosti i značenja otvaranja sedam pečata.

Budete li se još i dalje protivili,

ne htjednete li me poslušati,

sedmerostruko ću još na vama povisiti rane

za vaše grijehe.

Na vas ću pustiti šumsku zvjerad

i sam ću vas još sedmerostruko udariti za vaše grijehe.

Na vas ću dovesti mač

neka se iskali osvetom za Savez.

A kad se zbijete u svoje gradove,

poslat ću na vas kugu

i bit ćete predani u ruke neprijatelju.

Još kad vam obustavim namicanje kruha,

deset žena moći će vam peći kruh u jednoj peći

i na mjeru će vam kruh davati.

Jest ćete, ali se nećete nasititi.

Ovdje su opisane kazne koje će Bog poslati na Izrael zbog nevjerstva. Očite su paralele između rječnika rabljenog u Levitskom zakoniku 26. poglavlju i onoga u Otkrivenju 6. poglavlju: sedmostruka zla – mač, glad, kuga i zvijerad. Sve su to posljedice neposlušnosti Savezu. Uz to je glad opisana izrazom mjerenja kruha (Lev 16,16; vidi Otk 6,6). Isti rječnik i pojmovi ponovljeni su u Mojsijevom oproštajnom govoru u Ponovljenom zakonu 32,23-25.

Zavjetna prokletstva su, u svojoj početnoj fazi, preliminarni Božji sudovi nad njegovim narodom. Cilj im je bio da ih probude iz otpalog stanja, navedu na pokajanje i navedu na stvaranje pozitivnog odnosa spram Boga. Iz Starog zavjeta je jasno da se u primjeni ovih prokletstava Bog poslužio neprijateljskim narodima kao što su bili Asirija i Babilon. Ovi su narodi često korišteni kao oruđa Božjeg suda nad njegovim vlastitim narodom. Bog je preko Izaije o Asiriji govorio kao ''šibi gnjeva mojega, prutu kojim srdžba moja zamahuje! Na puk ga poslah nevjeran, na narod što me razjari.'' (Iz 10,5.6)

Prema tome, prokletstva iz Saveza se mogu objasniti ovako: kad bi Izrael postao nevjeran Savezu, Bog bi uklonio svoju zaštitu pa bi neprijateljski narodi došli i izraelski narod bi se našao u nevolji. Oni bi na njega donijeli mač. Šumske zvijeri bi im otimale djecu i uništile stoku. Kuga i glad bi dovršili pustošenje zemlje. Ako bi Božji narod ustrajao u svojim grijesima, nastupila bi krajnja posljedica: izgnanstvo iz obećane zemlje.

Kasnije u izraelskoj povijesti ''četiri ljuta biča'' (koji bi došli bilo kojim redom), postali su široko poznati i uobičajeno rabljeni izrazi za opis sudova radi nevjere Savezu. Postali su toliko poznati i stereotipni da su se mogli razumjeti samo kao posljedice Izraelovog upornog odbijanja da žive u skladu sa Savezom. Posebno su u knjigama Jeremije i Ezekiela postali tehnički pojmovi za zavjetna ''zla'' kojima je Bog kažnjavao otpad, nastojeći da narod navede na pokajanje (Jr 14,12.13; 15,2.3; 21,6-9; 24,10; 19,17.18; Ez 5,12-17; 6,11.12; 14,12-23; 33,27-29). Pošto se nisu pokajali, Izrael i Juda su morali iskusiti konačni sud – izgnanstvo.
U konačnoj fazi, kad su neprijateljski narodi, koje je Bog upotrijebio da izvrše sud, pretjerali u kažnjavanju njegovog naroda, Bog je okrenuo sudove na te neprijateljske narode da bi izbavio svoj narod. To je Mojsije najavio u Ponovljenom zakonu 32,41-43:

Ne bio ja živ vječito ako naoštrivši mač svoj blistavi

ne uzmem sud u svoje ruke

da svojim odmazdim dušmanima,

da naplatim onima koji mene mrze.

Strijele svoje opojit ću krvlju

i mač moj najest će se mesa…

Kličite, puci, s njegovim narodom,…

Jer će krv slugu svojih osvetiti,

istom mjerom vratit' dušmanima…

očistit' od grijeha zemlju svog naroda.

U svom proročasntvu protiv naroda, Joel objavljuje da će Bog suditi i kazniti sve narode za ono što su učinili njegovom narodu Izraelu (Jl 3,2-7). Jeremija je prorokovao o Babilonu: ''Ali na vaše oči sada plaća Babilonu i svim Kaldejcima za sve zlo koje učiniše Sionu – riječ je Jahvina.'' (Jr 51,24)

Ovo se ispunilo s babilonskim sužanjstvom kad su se Božji sudovi, koji su bili usmjereni protiv njegovog naroda, sada okrenuli protiv neprijateljskih naroda koji su ugnjetavali njegov narod.


Zadnja promjena: abraham; uto 22 tra 2008, 19:48; ukupno mijenjano 3 put/a.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Nastavak..

Tada progovori anđeo Jahvin i reče: "Jahve nad Vojskama, kada ćeš se već jednom smilovati Jeruzalemu i gradovima judejskim na koje se već sedamdeset godina ljuto srdiš?" … I anđeo koji je govorio sa mnom reče mi: "Objavi ovo: 'Ovako govori Jahve nad Vojskama: Ljubavlju ljubomornom gorim za Jeruzalem i za Sion, a velikim gnjevom plamtim na ohole narode, jer kad se ono malo rasrdih, oni prijeđoše mjeru.'''




Slične tvrdnje nalazimo i u drugim tekstovima kod proroka (vidi Jr 50,17-20.33.34; 51,24; Jl 3,19-21; Sef 3,19.20; Zah 14,3-21).

Posebno je važno primijetiti da su zavjetna prokletstva, kad bi bila izvršena na Božjem narodu, bila uvodni sudovi čiji je cilj bio navesti ga na pokajanje. Kad su bili vršeni na narodima koji su prolili krv njegovog naroda, oni su bili osvetnički sudovi (na primjer, peti pečat).

Upadljive paralele između rječnika u Otkrivenju 6 i starozavjetnih ulomaka o savezu i prokletstvu snažno ukazuju na to da je prizor otvaranja sedam pečata povezan s novozavjetnim savezom uspostavljenim s Kristom i s posljedicama njegova kršenja. Kako kaže David Marshall, kad god se ''evanđelje propovijeda i odbacuje, slijede posljedice''.Ovo podupire činjenica da je u Otkrivenju 5 Krist uzeo zapečaćenu Knjigu Saveza kao jamstvo svog uzdizanja na nebesko prijestolje, koji je čin predstavljao zavjetni odnos između njega i njegovog naroda. Njegovo ustoličenje na prijestolju obilježava početak izvršenja saržaja Saveza.

Zaharijino viđenje. Drugi starozavjetni ulomak koji nam pomaže da razumijemo prizor otvaranja sedam pečata nalazimo u Zahariji 1,8-17. Prorok je u viđenju vidio četiri konja različite boje koji su izvršitelji božanskog suda. Dok u Otkrivenju 6. poglavlju boje četiriju konja označavaju djelo koje trebaju izvršiti, čini se da boje konja u Zaharijinom viđenju nemaju posebnog značenja. U Zahariji 6. poglavlju ova su četiri konja opisana kao ''četiri vjetra nebeska pošto su stajali pred Gospodarem sve zemlje'' (Zah 6,5). To može ukazivati na to da su četiri vjetra u Otkrivenju 7,1-3 povezani s konjima u šestom poglavlju, pušteni u obrtanju Saveza kao u Ponovljenom zakonu 32. poglavlju.


Zaharijivo viđenje bilo je povezano s povratkom Izraela iz babilonskog sužanjstva. Božji narod je bio kažnjen za svoju neposlušnost i nevjerstvo Savezu. Pitanje u Zahariji 1,12: ''Jahve nad Vojskama, kada ćeš se već jednom smilovati…?'' podsjeća na povik mučenika pod žrtvenikom u prizoru otvaranja petog pečata u Otkrivenju 6. Zaharija je dobio odgovor: ''Ljubavlju ljubomornom gorim za Jeruzalem i za Sion, a velikim gnjevom plamtim na ohole narode, jer kad se ono malo rasrdih, oni prijeđoše mjeru.'' (r 15) Bog je svoj narod kaznio za nevjerstvo i grijehe uklanjanjem svoje zaštitničke sile i predao ga u ruke njegovim neprijateljima. Sada je Bog bio spreman obnoviti svoj narod i provesti sud nad njegovim tlačiteljima.

Otkrivenje 6. poglavlje jasno slijedi uzorak zavjetnih prokletstava. Prizor prikazan u otvaranju prvih četiriju pečata opisuje posljedice ili uvodne sudove namijenjene buđenju Božjeg naroda, a koji ga vode pokajanju i obnovi. Kako je Petar rekao: Božji sudovi se prvo izlijevaju na njegov narod (1 Pt 4,17). U Otkrivenju 6. poglavlju Božji narod je izložen jakom progonstvu. U prizoru otvaranja petog pečata, mučenici pod žrtvenikom viču i traže odmazdu: "Ta dokle, Gospodaru sveti i istiniti! Zar nećeš suditi i osvetiti krv našu na pozemljarima?" (Otk 6,10) – što je snažna paralela gore navedenim riječima iz Zaharije 1,12-15.

U prizoru otvaranja šestog pečata, Božja srdžba se okreće protiv progonitelja njegovog naroda. Došlo je vrijeme da sudovi padnu na neprijatelje Boga i njegovog naroda. Bog spašava svoj narod i on se pojavljuje pred Božjim prijestoljem u Novom Jeruzalemu (7,9-17; vidi poglavlja 21 i 22). Na njihove se neprijatelje sada izlijevaju strašni sudovi prikazani u prizoru oglašavanja sedam truba. Zala sedam truba (Otk 8–9) su uvod u posljednji i konačni sud opisan u Otkrivenju 16–20.

Otkrivenje 6 je i paralela sinoptičkoj Apokalipsi, eshatološkoj Isusovoj raspravi na Maslinskoj gori koju nalazimo u Mateju 24, Marku 13 i Luki 21. U toj propovijedi Isus opisuje događaje koji vode vremenu svršetka. Njegove riječi jako podsjećaju na Ivanove u Otkrivenju 6. poglavlju. U njemu sedam pečata vjerno slijede književni nacrt sinoptičke Apokalipse. Osim toga, između događaja u sinoptičkoj Apokalipsi i onima koji prate otvaranje sedam pečata javljaju se mnoge tematske paralele, premda ne uvijek istim redoslijedom. Mnogi komentatori su zapazili ove sličnosti između strukture Otkrivenja i sinoptičke Apokalipse kako je zapisana u Mateju 24 i Marku 13. Sljedeće usporedbe pokazuju ove paralele:



širenje evanđelja Otk 6,1.2 Mt 24,14; Mk 13,10[/size]

rat Otk 6,3.4 Mt 24,6.7; Mk 13,7.8; Lk 21,9.10

glad Otk 6,5.6 Mt 24,7; Mk 13,8; Lk 21,11

kuga Otk 6,7.8 Lk 21,11

progonstvo Otk 6,9-11 Mt 24,9.10; Mk 13,9-13; Lk 21,12-17

znaci na nebu Otk 6,12.13 Mt 24,29; Mk 13,24.25; Lk 21,25.26

plemena plaču Otk 6,15-17 Mt 24,30

drugi dolazak Otk 6,17 Mt 24,30; Mk 13,26; Lk 21,27




U opisivanju onoga što će Božji narod doživjeti između prvog stoljeća i Kristovog drugog dolaska, Isus se služi starozavjetnim rječnikom i motivima. Prokletstva pomiješana sa znacima na nebu prate ''Dan Gospodnji''. Nadahnuti pisac Otkrivenja služi se sličnim uzorkom. Paralele između sinoptičke Apokalipse i Otkrivenja 6. poglavlja pokazuju da se prizor otvaranja sedam pečata odnosi na događaje koji se zbivaju na zemlji od vremena Kristova uzvisivanja na nebesko prijestolje sve do njegova povratka na zemlju.

Svakako su kršćani Ivanova vremena, koji su bili uvjereni da žive u vrijeme svršetka, smatrali da se znakovi svršetka – ratovi, ustanci, građanski i gospodarski sukobi, gladi, progonstvo vjernih, lažni proroci, propovijedanje evanđelja – ispunjavaju u njihovo vrijeme. Međutim, namjera nadahnutog pisca Otkrivenja očito seže iza prilika u prvom stoljeću.

Sinoptička Apokalipsa dijeli se uglavnom na tri dijela. U prvome Isus opisuje opće stanje u kršćanskom dobu između prvog stoljeća i svog drugog dolaska. To je vrijeme naviještanja Evanđelja i vrijeme ratova, gladi, kuge i progonstva (Mt 24,4-14). Isus objašnjava da ih ne treba uzimati kao znakove svršetka Mt 24,6-8jer su oni stalni podsjetnici svakom naraštaju kršćana da ova zemlja nije njihov dom i da Krist skoro dolazi. Prva četiri pečata su paralele Mateju 24,4-14; oni govore o stvarnostima čitave kršćanske ere, a ne samo svršetka vremena.

U drugom dijelu Isus ukratko govori o posebnom razdoblju nevolje koje će slijediti razorenju Jeruzalema tijekom kojeg će narod doživjeti pojačano progonstvo (Mt 24,15-22). U Luki je ovo razdoblje nazvao ''vremena pogana'' (21,24). Prizor otvaranja petog pečata je očita paralela ovog ulomka. Premda je progonstvo počelo u apostolsko vrijeme, vika mučenika pod žrtvenikom ukazuje na razdoblje nevolja i progonstva koje je Isus prorekao u svojoj propovijedi na Maslinskoj gori, na razdoblje tjeskobe ''kakve ne bijaše od početka svijeta sve do sada, a neće je ni biti" (Mt 24,21).

U trećem dijelu, u Mateju 24,23-31, Isus objašnjava da će ovom vremenu nevolje ''slijediti prijevare i znaci na nebu vezani uz svršetak vremena koji će dovesti do samog Drugog dolaska''. Šesti pečat se dobro uklapa u razdoblje između velike nevolje u srednjem vijeku i Drugog dolaska. Ovo je razdoblje počelo razornim Lisabonskim potresom 1775., nebeskim znacima pomračenog dana 1780. i sljedećom noći kad je Mjesec bio crven, te spektakularnim pljuskom meteora 1833. Ove su pojave mnogi smatrali ispunjenjem onoga što je Isus prorekao u Propovijedi na Maslinskoj gori, kad je rekao da će odmah nakon razdoblja velikog progonstva ''sunce (će) pomrčati i mjesec neće više svijetljeti i zvijezde će s neba padati i sile će se nebeske poljuljati'' (Mt 24,29).

Međutim, šesti pečat ukazuje na buduće događaje koji će se zbiti prije Kristovog drugog dolaska i u vezi s njim. Tišina koja slijedi otvaranju sedmog pečata (Otk 8,1) očito nastaje poslije Drugog dolaska.




Mt 24,3-14 Opći znaci Otk 6,3-8

Mt 24,15-28 Razdoblje velike nevolje (tjeskobe) Otk 6,9-11

Mt 24,29-31 Znaci Kristovog drugog dolaska Otk 6,12-17
Kakva je narav prizora u Otkrivenju 6. poglavlju? Uvodni tekst u Otkrivenju 3,21 – u kojem se nalazi obećanje da će pobjednik sjesti s Isusom na njegovu prijestolju kao što je Isus pobijedio i sjeo sa svojim Ocem na njegovu prijestolju – predstavlja ključ za razumijevanje naravi otvaranja sedam pečata. Vidjeli smo da Otkrivenje 4–5, koje govori o Isusovoj pobjedi kojoj slijedi sjedenje s Ocem na njegovu prijestolju, predstavlja širu raspravu drugog dijela Otkrivenja 3,21. Otkrivenje 7,9-17 opisuje ispunjenje njegovog prvog dijela s obzirom na pobjednike koji će se pridružiti Kristu na njegovu prijestolju. Pošto je šesto poglavlje smješteno između petog i sedmog, čini se da otvaranje sedam pečata odgovara izjavi: ''Pobjednika ću…'' u 3,21. Iz toga se može zaključiti da prizor otvaranja sedam pečata ima veze s ''razdobljem koje je u tijeku, u kojem se Božji narod nalazi u procesu pobjeđivanja'' dok se konačno ne pridruži Kristu na njegovu prijestolju.








Otk 4–5 Krist pobjeđuje i pridružuje se svome Ocu na njegovu prijestolju.

Otk 6 Pečati opisuju razdoblje u tijeku kojeg se Božji narod nalazi u procesu pobjeđivanja.Otk 7 Božji narod se pridružuje Kristu na Božjem prijestolju (rr 9-17)Zato prizor otvaranja sedam pečata u Otkrivenju 6 moramo razumjeti kao prikaz događaja koji se zbivaju na zemlji između križa i Kristovog drugog dolaska, ''s posebnom usmjerenošću na Evanđelje i iskustvo Božjeg naroda'' u svijetu.Kristovo ustoličenje na Pedesetnicu označava početak širenja Kristovog kraljevstva propovijedanjem Evanđelja. Tijekom njegova propovijedanja Božji narod na zemlji je često nevjeran. Situacija i potrebe sedmero kršćanskih zajednica u provinciji Aziji odražava situaciju i potrebe čitave kršćanske crkve u povijesti. Sedam poruka iz Otkrivenja 2–3 poslano je kao upozorenje Božjem narodu da ga probudi iz njegova grešnog stanja i navede na pokajanje. Konačni cilj je da budu pobjednici. Samo će pobjednici jednog dana dijeliti mjesto s Isusom na njegovu prijestolju i uživati sve blagoslove obećane u porukama sedmerim crkvama. Zato možemo zaključiti da Otkrivenje 6. poglavlje opisuje stalni proces kojim Bog vodi svoj narod da postane pobjednik i da može dijeliti mjesto s Isusom na njegovu prijestolju.Sedam pečata su sredstva koja Krist rabi ''za posvećenje svoje Crkve i proširenje svog kraljevstva''. Sinoptička Apokalipsa pokazuje da su događaji koji navještavaju Kristov drugi dolazak dani zato da nas podsjete da je vrijeme svršetka blizu. To se jasno vidi iz zaključka Isusove rasprave na Maslinskoj gori: "Pazite na se da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj Dan jer će kao zamka nadoći na sve žitelje po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tomu što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega." (Lk 21,34-36) Svrha je događaja simbolično opisanih u viđenju o otvaranju pečata i Isusovoj eshatološkoj raspravi na Maslinskoj gori, da probude Božji narod i navedu ga na pokajanje.

Još uvijek važi Kristovo obećanje u Otkrivenju 3,21. Pobjednici će jednog dana sjesti s Isusom na njegovu prijestolju. U prizoru otvaranja petog pečata mučenici pod žrtvenikom pitaju: "Ta dokle, Gospodaru?'' A Otkrivenje 7. poglavlje daje jasan odgovor: ''Ne još dugo!'' Dolazi dan kad će Bog opravdati svoj vjerni narod. Međutim, on mora biti strpljiv. Prije nego što se ispuni obećanje, na neprijatelje i progonitelje svetih izlit će se Božji sudovi. Ovi su sudovi simbolično prikazani oglašavanjem sedam truba u Otkrivenju 8–9.

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Nije da pametujem niti mi je želja nekog uvrijediti,ali abrahame
zašto tako dugački postovi i još napisani malim slovima.

Osobno više cijenim kad netko napiše par riječi ili rečenica nego cijelu
multimediju.
Na primjer:
Više vrijedi ova tvoja rečenica:

I sa vjetrom kada znaš odakle dolazi ako prelazi preko ljubičica..
nego recimo za primjer ovo:

Hvala
Ti za otvaranje suštine pitanja o kršćanstvu u vrijeme završetak i po
završetku vremena milosti prije dolaska Isusa Krista..Mnoštvo ljudi
nema , kako Ti kažeš svoje mišljenje o otvaranju sedam pečata ni o
četiri jahača apokalipse..Oni su možda čuli za bendove takvih naziva
koji iskorištavaju tržište neznanja za kojeg su krivi sami kršćani sa
svojom rezignacijom prema istini..Zato i ne mogu imati Kristov odnos
prema sudbini svijeta i prema pitanju zločina i kazne..
Mnogi će biti zatečeni događajima prizora kojeg si naveo..
Prije ipak da izložimo tok događaja vezanih za kršćanstvo kako su oni navedeni u Otkrivenju u otvaranju sedam pečata.
Otkrivenje
19,11–20,15 prikazuje uništenje onih koji su uništili zemlju za vrijeme
Kristovog drugog dolaska (19,11-21) i posljednji sud poslije milenija
(20,1-15).Stih koji si naveo ukazuje da je došao konaćno čas
pravednosti koji je još patrijarh Henok nagovijestio u proročkom
viđenju koje se dana su narodima gotovo izgubilo -Vidi Juda
14-15..Bijeli konji predstavljaju čistu nauku, vječno evanđelje Crkve i
njeno duhovno stanje..u pravednim djelima..Riječ se propovijedala u
vrijeme milosti, ali prizor na koji Ti ukazuješ je izvršenje kazne za
ljudsku zlobu i zločine kao što je opomena najavila u Otkrivenju
14,17-19..Zaista tada će svakome biti kasno dati pravi odgovor
pravednosti jer je prošlo vrijeme pokajanja..Mjerila zbivanja kojim
mjerimo događaje prije i u toku i poslije stratišta koji su narodi
jedni drugima činili u ime ove ili one ideologije tada neće vrijediti
ni malo kao što se danas pokušavaju prikazati dovodeći ih u nategnutu
vezu sa Biblijom i Božjim zakonom..

Otkrivenje 4–5 opisuje
ustoličenje uskrslog Krista na nebeskom prijestolju i uspostavljanje
njegovog kraljevskog položaja, što se dogodilo na Pedesetnicu. Zbog
toga otvaranje sedam pečata počinje Kristovim ustoličenjem. Ali
otvaranje šestog pečata opisuje Kristov drugi dolazak i događaje koji
ga prate (6,15-17). To pokazuje da prizor otvaranja sedam pečata
pokriva povijesno razdoblje od Kristova uzašašća i njegova uzdizanja na
prijestolje svemira do drugog dolaska kad će se Krist vratiti na zemlju
u punoj vlasti kao kralj i sudac svijeta.

Drugo, događaji u
Otkrivenju 6 ne opisuju sam sadržaj pečata. Oni su posljedica Kristova
kidanja pečata na nebu. Međutim, svi događaji koji nastaju otvaranjem
sedam pečata zbivaju se na zemlji. Niti lomljenje sedam pečata niti
događaji koji im slijede ne predstavljaju sadržaj zapečaćenog svitka iz
Otkrivenje 5. Svitak nije otvoren i njegov sadržaj nije objavljen dok
nisu raskinuti svi pečati.
Što
je značenje događaja otvaranja sedam pečata? Ključ se nalazi u
Otkrivenju 5. poglavlju. Prizor otvaranja sedam pečata počinje s
Kristovim ustoličenjem. Kad je u Starom zavjetu novookrunjeni kralj
zauzeo svoje mjesto na prijestolju, u njegove je ruke došla cjelokupna
sudbina naroda. Starozavjetnim ceremonijama ustoličenja obično su
slijedili sudski postupci novoustoličnog kralja kad je pošao kažnjavati
nevjerne i buntovne; uz to bi svoje odane sljedbenike darivao raznim
pogodnostima (vidi 1 Kr 2; 16,11; 2 Kr 9,14–10,27; 11,1.13-16). U
kraljevskom drugom i sto desetom psalmu, koji su se prvobitno odnosili
na izraelske kraljeve, pomazani i ustoličeni davidski kralj svoje je
pravo da vlada pokazao suđenjem buntovnika (usp. Ps 2,7-11 i Otk
10,15.16). Ovaj je sudski element izražen viđenjem otvaranja sedam
pečata.


Kad
prigodom svog ustoličenja u Otkrivenju 5. poglavlju uzvišeni Krist
prima Knjigu Saveza, koja predstavlja zavjetni odnos između njega i
njegovog naroda, u njegove ruke stavljena je sudbina cjelokupnog
čovječanstva. Vjerni su dobili pravo da ''Bogu našemu'' postanu
''kraljevstvom i svećenicima i kraljevat će na zemlji'' (Otk 5,9.10;
vidi 1,5.6). Zatim je djelovanje novoustoličenog Krista, prikazano
otvaranjem sedam pečata, potaknulo čitav niz događaja na zemlji: ratove
i ubijanja, glad i epidemije. Bitno je da odredimo kako su kršćani u
Ivanovo vrijeme razumjeli događaje iz Otkrivenja 6. poglavlja, bez
obzira na primjenu koju su mogli naći. Biblijski tekstovi na drugim
mjestima bitni su za razumijevanje važnosti i značenja otvaranja sedam
pečata.

Budete li se još i dalje protivili,

ne htjednete li me poslušati,

sedmerostruko ću još na vama povisiti rane

za vaše grijehe.

Na vas ću pustiti šumsku zvjerad

i sam ću vas još sedmerostruko udariti za vaše grijehe.

Na vas ću dovesti mač

neka se iskali osvetom za Savez.

A kad se zbijete u svoje gradove,

poslat ću na vas kugu

i bit ćete predani u ruke neprijatelju.

Još kad vam obustavim namicanje kruha,

deset žena moći će vam peći kruh u jednoj peći

i na mjeru će vam kruh davati.

Jest ćete, ali se nećete nasititi.

Ovdje
su opisane kazne koje će Bog poslati na Izrael zbog nevjerstva. Očite
su paralele između rječnika rabljenog u Levitskom zakoniku 26.
poglavlju i onoga u Otkrivenju 6. poglavlju: sedmostruka zla – mač,
glad, kuga i zvijerad. Sve su to posljedice neposlušnosti Savezu. Uz to
je glad opisana izrazom mjerenja kruha (Lev 16,16; vidi Otk 6,6). Isti
rječnik i pojmovi ponovljeni su u Mojsijevom oproštajnom govoru u
Ponovljenom zakonu 32,23-25.

Zavjetna prokletstva su, u svojoj
početnoj fazi, preliminarni Božji sudovi nad njegovim narodom. Cilj im
je bio da ih probude iz otpalog stanja, navedu na pokajanje i navedu na
stvaranje pozitivnog odnosa spram Boga. Iz Starog zavjeta je jasno da
se u primjeni ovih prokletstava Bog poslužio neprijateljskim narodima
kao što su bili Asirija i Babilon. Ovi su narodi često korišteni kao
oruđa Božjeg suda nad njegovim vlastitim narodom. Bog je preko Izaije o
Asiriji govorio kao ''šibi gnjeva mojega, prutu kojim srdžba moja
zamahuje! Na puk ga poslah nevjeran, na narod što me razjari.'' (Iz
10,5.6)

Prema tome, prokletstva iz Saveza se mogu objasniti
ovako: kad bi Izrael postao nevjeran Savezu, Bog bi uklonio svoju
zaštitu pa bi neprijateljski narodi došli i izraelski narod bi se našao
u nevolji. Oni bi na njega donijeli mač. Šumske zvijeri bi im otimale
djecu i uništile stoku. Kuga i glad bi dovršili pustošenje zemlje. Ako
bi Božji narod ustrajao u svojim grijesima, nastupila bi krajnja
posljedica: izgnanstvo iz obećane zemlje.

Kasnije u izraelskoj
povijesti ''četiri ljuta biča'' (koji bi došli bilo kojim redom),
postali su široko poznati i uobičajeno rabljeni izrazi za opis sudova
radi nevjere Savezu. Postali su toliko poznati i stereotipni da su se
mogli razumjeti samo kao posljedice Izraelovog upornog odbijanja da
žive u skladu sa Savezom. Posebno su u knjigama Jeremije i Ezekiela
postali tehnički pojmovi za zavjetna ''zla'' kojima je Bog kažnjavao
otpad, nastojeći da narod navede na pokajanje (Jr 14,12.13; 15,2.3;
21,6-9; 24,10; 19,17.18; Ez 5,12-17; 6,11.12; 14,12-23; 33,27-29).
Pošto se nisu pokajali, Izrael i Juda su morali iskusiti konačni sud –
izgnanstvo.
U konačnoj fazi, kad su neprijateljski narodi, koje je
Bog upotrijebio da izvrše sud, pretjerali u kažnjavanju njegovog
naroda, Bog je okrenuo sudove na te neprijateljske narode da bi izbavio
svoj narod. To je Mojsije najavio u Ponovljenom zakonu 32,41-43:

Ne bio ja živ vječito ako naoštrivši mač svoj blistavi

ne uzmem sud u svoje ruke

da svojim odmazdim dušmanima,

da naplatim onima koji mene mrze.

Strijele svoje opojit ću krvlju

i mač moj najest će se mesa…

Kličite, puci, s njegovim narodom,…

Jer će krv slugu svojih osvetiti,

istom mjerom vratit' dušmanima…

očistit' od grijeha zemlju svog naroda.

U
svom proročasntvu protiv naroda, Joel objavljuje da će Bog suditi i
kazniti sve narode za ono što su učinili njegovom narodu Izraelu (Jl
3,2-7). Jeremija je prorokovao o Babilonu: ''Ali na vaše oči sada plaća
Babilonu i svim Kaldejcima za sve zlo koje učiniše Sionu – riječ je
Jahvina.'' (Jr 51,24)

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
Jeste, jeste, mnogi nečuju i nevide i ne osječaju vjetar i grmljavinu i trešnjavu četiri jahača , gluvi i slijepi , u plaštevima lažnoga lana dižu se na Pomazanika i ponovo ga razapinju ubadajuči čavle svojih zločina goneči narode da se poklanjaju demokraciji kako bi im bilo ugodnije u palaćama oko kojih narodi umjesto crkvama jure stadionima jer i sa oltara se nečuje više Bijela Riječ a čas je suda Njezina, eno idu konji bijeli . deseci tisuća bijelaca ispred oblaka i mmirisnih munja koji pušu iz Novog Jeruzalema od vode života ispod prijestola bijelog, kako je prijestolje bijelo tako su i konji bijeli koji dozivaju po anđelima vječnog evanđelja da svakoga čeka sud koji zločinom korača ovim svjetom - na oltaru ili ispred njega..
Stvar je u tome što se nadamo da će zastirači zla pročitati koji post...

No, pogledajmo u mikrostvarnost na pr. Zagreba prema Jutarnjem:
OKRUGLI STOL Zamjenik načelnika policije M. Varga potvrdio teze sociologa R. Matića
Zagreb nije siguran, spas je videonadzor
Autor Senka Knežević
Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 SpacerZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 SpacerZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Spacer

<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr vAlign=top align=middle><td>Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 Varga3
</TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall align=left>M. Varga

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=4 width=770 border=0>





<tr><td vAlign=bottom width=762 colSpan=5>OKRUGLI STOL Zamjenik načelnika policije M. Varga potvrdio teze sociologa R. Matića </TD></TR>
<tr><td vAlign=bottom width=762 colSpan=5>Zagreb nije siguran, spas je videonadzor</TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=762 colSpan=5>AutorSenka Knežević</TD></TR>
<tr><td width=503 colSpan=3>
</TD>
<td width=8>
</TD>
<td width=234>
</TD></TR>
<tr><td width=762 colSpan=5></TD></TR>
<tr vAlign=top><td width=503 colSpan=3>

</TD>
<td width=251 colSpan=2 rowSpan=7></TD></TR>
<tr><td width=503 colSpan=3>M. Varga
</TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=503 colSpan=3></TD></TR>
<tr><td width=503 colSpan=3></TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=239></TD>
<td width=8></TD>
<td vAlign=top width=239></TD></TR>
<tr><td width=503 colSpan=3>Zagreb neće biti siguran grad sve dok njegovi stanovnici ne prestanu na vlastitoj koži “osjećati” razbojničke prepade, pokušaje ubojstava, prometne nesreće..., složili su se danas sudionici okruglog stola “Je li Zagreb siguran grad?”.

Kriminalci kao uzori
Prema mišljenju sociologa Renata Matića, najveći krivac za sigurnosnu sliku metropole u kojoj živi čak četvrtina ukupnog stanovništva Hrvatske, jest društvo koje, tvrdi, ne vodi dovoljno brigu o mladeži.

– Društvo šalje mladima poruku da je kriminal i nasilje prihvatljivo ponašanje s pomoću kojega oni sebi mogu osigurati ugled i materijalne vrijednosti. Bojim se da vlast mladima ne nudi alternativu u životu – izjavio je Matić na okruglom stolu koji je organizirala Hrvatska udruga menadžera u sigurnosti.

S njegovom se tezom složio i zamjenik načelnika PU zagrebačke Mihael Varga te naglasio da najveći broj razbojstava u kladionicama i mjenjačnicama upravo počine mlađe osobe.

– U stanove i kuće uglavnom provaljuju profesionalci – rekao je Varga. Prema policijskim statistikama, stopa kriminala posljednjih godina u Zagrebu opada. Iako apsolutna sigurnost ne postoji, dodao je Varga, njezino stanje u Zagrebu uvelike bi poboljšalo uvođenje videonadzora.

Stiže 300 policajaca
– U Londonu postoji otprilike dva milijuna kamera i nitko ne može biti manje od trideset sekundi bez nadzora – kazao je zamjenik načelnika najveće policijske postaje u Hrvatskoj. Zagrepčani na dan do 900 puta nazovu broj 92 te zatraže policijsku pomoć. Poznato je već da zagrebačka policija nije kadrovski najbolje popunjena.

– Nama nedostaje 750 ljudi. Otprilike 300 policajaca trenutačno završava tečaj i u kolovozu trebaju početi raditi – najavio je Varga. Iako su na okrugli stol bili pozvani i predstavnici Grada, nitko se od njih nije pojavio. Razlog tome je možda to što se u isto vrijeme na Velesajmu održavala prezentacija automatskog sustava upravljanja prometom</TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=503 colSpan=3></TD></TR>
<tr><td vAlign=top width=762 colSpan=5></TD></TR></TABLE></TD></TR>
<tr><td class=articletextSmall vAlign=top align=right></TD></TR></TABLE>
<table class=enumbox cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=articletext></TD></TR></TABLE>

descriptionZločin i kazna..razlikovanje dobra i zla.. - Page 2 EmptyRe: Zločin i kazna..razlikovanje dobra i zla..

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply