kvisko je napisao/la:
melkisedek da li možemo nas dvojica nastaviti razgovor o svetinji jer je branko upao sa nekim svojim idejama sa kojima se ne slažem a želio
bih svakako nastaviti onako kvalitetnu raspravu?
Naravno. Podsjetit ću se gdje smo stali s razgovorom.
Opet i ovdje se služiš čupanjem iz konteksta, Jevr. 4 poglavlje govori
Ok, provjerimo čupam li iz konteksta. Budući da te cijenim kao sugovornika, nadam se da ćemo uspjet zadržat raspravu na ovom konkretnom pitanju bez puno skretanja.
1. Jevandjelje, spasenje = Božji počinak
2. Ulazak u taj počinak je povezan sa vjerom
3. Vjera se izjednačava sa držanjem subote
4. Držanje te subote je naš doprinos
1. Slažem se da je spasenje, tj. raj pravi Božji Počinak. Čovjek nikad neće ući u prvi počinak, tj. raj zemaljski. Niti Jošua, nasljednik Mojsijev, nije mogao uvesti Izabrani narod u pravi Počinak nego samo u njegovu sliku koja je Obećana zemlja, tj. država Izrael. Taj konačni Počinak koji nam je Bog otvorio je jedan drugi dan - drugi Danas. Jasno je da taj drugi Danas nije jedan dan u tjednu nego trajni boravak s Bogom za njegove izaabranike, njegovu Crkvu.
2. I s drugom točkom se slažem. ulazak u taj Počinak, taj novi Danas, jeste vezan uz prihvaćanje Kristove milosti.
3. Treća točka nije točna. Nigdje ne piše da se vjera izjednačava s držanjem subote. Dapače, ovdje se direktno vidi da je jedan dan samo slika Počinka.
"Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu. Dakle: preostaje neki subotni počinak narodu Božjemu!" Heb 4:8-9Jošua nije narod uveo u subotu tj. u jedan dan. Jošua je narod uveo u Obećanu zemlju. A ipak, ta obećana zemlja, nije pravi Počinak.
Evo još jednom: Da je Jošua uveo narod u pravi Počinak, ne bi Bog odredio jedan drugi dan jer bi onda Jošua bio u pravom Danas. No, Jošua nije uveo narod u pravi Počinak, stoga Bog jeste odredio jedan drugi dan, drugi Danas, kad će čovjek ući u Božji počinak.
Dakle, čovjek je iz prvog Počinka, prvog Danas, istjeran. Jošua ga ulaskom u Obećanu zemlju nije uveo u novi Počinak, novi Danas, jer da jeste ne bi Bog govorio o novom danu. Krist nam jeste otvorio drugi i pravi Počinak, novi Danas. Taj Počinak nije stari i prvi Počinak iz kojeg je čovjek istjeran jer u taj prvi Počinak niko nikad neće ući.
Dakle, savršeno je jasno da se ovdje nigdje ne govori o jednom 24-satnom danu. Kad Pavle govori o danu, on govori o "Danas" tj. vječnom Počinku. To i jeste razlog zašto u knjizi postanka pored sedmog dana ne piše ono što piše pored prvih šest dana (večer-jutro). Ne, to uistinu nije slučajno tako napisano
Stoga, nije čudno što Pavle subotu naziva sjenom. Jer ona to i jeste. Jedan 24-satni dan jeste sjećanje na prvi Počinak u koji se čovjek nikad neće vratiti. 24-satni dan nije punina stvarnosti nego tek njena sjena. I još nešto, subota je ukazivala na staro stvaranje, na prvi raj iz kojeg je čovjek otjeran i u koji se neće vratiti. To je razlog zašto je određen jedan drugi dan koji ukazuje na novi Počinak koji uistinu hoće baštitniti Kristovi vjernici. Dakle, niti nedjelja nije punina novog Počinka, nego nas na upućuje na taj novi i vječni Danas, novi i vječni počinak.
4. Gdje Pavle kaže da je držanje subote naš doprinos? Ja to nigdje ne vidim. Dapače, ono što piše je da Danas (niti stari, niti novi) uopće nije 24- satni dan.
Kažeš da je poluistina da je Etiopska crkva držala subotu i iznosiš dokaz to što su se obrezivali. Ja ne vidim da je to poluistina već je to obrezanje dodatna informacija koja nema nikakve veze sa držanjem subote.
Ja nisam rekao poluistina nego poluinformacija. I jesam rekao da održavaju subotu, ali da to nije sve što održavaju. Održavaju većinu Mojsijevog zakona, uključujući obrezanje. To sam naglasio da se vidi malo šira slika o etiopskoj crkvi. Inače, nemoj kritiku uzeti preosobno, nitko od nas nije imun na takve stvari jer nitko od nas nema sve znanje. A to može dovesti do potpuno krivih zaključaka, čak ako i jeste istina ono što djelomično znamo. Dapače, sama matematička teorija govori o nekompletnosti ljudske spoznaje, tj. mi ni teoretski ne možemo spoznat svu istinu tražeći odgovore. To bi bila uistinu zanimlljiva tema za razgovor, tema koja bi se zvala npr. "O prirodi spoznaje". No bijim se da ovo nije mjesto za takvo što.
Zar Pavle nije obrezao Timoteja mnogo godina posle krsta, Djela 16;3? Smatraš li da je to razlog da Timotije nije iznosio ili držao istinu zbog svog obrezanja?
Malo ćemo skrenuti s teme, no nema veze. Pavle kaže: "obrezanje nije ništa i neobrezanje nije ništa". Timotej je obrezan, ne zato što je to pravilo vjere, nego zbog mira u kući. Tj. to je poznata Pavlova misao vodilja: ako nešto i možemo, nije uvjek dobro da svoje praavo iskoristimo, tj. ako s tim što je nama dopušteno sablaznimo bližnjega, zbog većeg dobra bi se trebali odreći tog što nam je inače dopušteno. Timotej, zbog mira u kući prihvaća obrezanje, no Pavle od toga ne pravi pravilo vjere. Dapače, upravo se on sukobio s Židovima kad je bilo govora o obrezanju kao o pravilu vjere (zanimljiva epizoda iz koje vidimo da ni Pavle nije imao autoritet samostalno odrediti što jeste a što nije pravilo vjere).
Dakle, kad je bilo govora o pravilu vjere, Pavle se svađao. Ali kad je zbog mira trebalo učiniti ustupak (koji i onako ništa ne znači), Pavle ga je učinio. To mogu samo najveći od najvećih. Nije ni čudo što su ljudi ozdravljivali što su samo dotaknuli rupce s Pavlovog tijela.
Slično je s hranom. Bog je rekao da je sve čisto. Stoga, da se nađem u situaciji da ispred sebe imam svinjetinu iz koje nije ispuštena krv i koja je žrtvovana idolima (dakle, sve najgore po SZ propisima), ja sam slobodan od toga napraviti ćevapćiće i uz to usjeckat malo luka i to sve skupa lijepo smazati. No, ako bi time nekoga sablaznio, onda to ne bi trebao učiniti iako mi je to dopušteno. To je ta sloboda koji imamo kao kršćani, sloboda ali uz odgovornost prema bližnjima.
Problem (jedan od problema) s etiopskom crkvom je taj što je ona od obrezanja napravila pravilo vjere. A to ne ide. To je vraćanje na staro tj. vraćanje u smrt.
Pa Pavle kada ga napadaju da je jeretik (kako mi je ovo poznato mislim da se ta terminologija još uvijek nije promijenila) odgovara:
"Ovo ti pak priznajem da u putu koji ovi nazivaju jeres, tako služim Bogu otačkome, vjerujući sve što je napisano u zakonu i u prorocima".
Nigdje Jevreji njih ne optužuju za nedržanje subote a po zakonu su ih morali odmah ubiti. Zašto ih barem jednom ne optužiše?
Brkaš pojmove. I ja vjerujem svemu što piše u zakonu i prorocima, no to ne znači da držim Mojsijev zakon vrijedećim. Držim ga onim što on jeste... slikom koja je zamjenjena novom i boljom stvarnošću. A što se tiče Pavle i Židova, pa Židovi ga jesu kamenovali i jedva je ostao živ. Više puta su ga pokušali ubiti. To bi i učinili na sudu da se Pavao nije pozvao na to da je građanin Rima, pa su ga tamo poslali na sud. Uglavnom, Židovi itekako jesu htjeli ubiti Pavla iako je Pavle vjerovao svemu u zakonu i prorocima... ali ne na način kako su to vjerovali Židovi. Između ostaloga, vjerovao je da je subta samo sjena po kojoj nitko neće biti suđen.
Kažeš da je subota za Jevreje, pa zar nije uspostavljena u raju?
Subota nije uspostavljena u raju. Sedmi dan kad je Bog ušao u svoj počinak je prvi Danas i prvi čovjekov Počinak. To nije jedan dan. Kad bi bio jedan dan, tada bi morali reći da je Bog osmog dana izašao iz svog počinka. Hoćeš li to reći? I ako kažeš, hoćeš li to potkrijepiti kakvim citatom? No evo, odmah ti kažem, nigdje nećeš naći niti jednu insinuaciju (a kamo li izjavu) da je Bog izašao iz svog počinka osmog dana.
Vidiš, pitanje, da li je Bog osmog dana izašao iz svog Počinka je fenomenalno jednostavno i trivijalno, a ipak je takvo da u sebi nosi snagu da odmah zatvori vrata postojanja SDA. Jer, ako kažete da Bog osmog dana nije izišao iz Počinka (a to bi trebali reći), onda postaje automatski jasno zašto uz sedmi dan ne piše izraz veče -jutro (kao uz prvih šest), i automatski postaje jasno zašto Pavle govori o tom jednom danu koji je prvi Danas.
Stoga bih uistinu cijenio jasan i nedvosmislen odgovor na to trivijalno pitanje.
Na ovo tvoje objašnjenje sedmog dana prilikom stvaranja stvarno nemam riječi, moram priznati da je jedan od najboljih nevjerovatnih objašnjenja.
Morat ćeš uputiti konkretniju primjedbu s čim se ne slažeš jer kad daš općenitu, ja mogu odgovoriti samo općenito, a to mi se ne da. Inače, ova misao nije nova, već je sv. Augustin obrazlagao izostavljanje izraza večer-jutro u Postanku. Također i sv. Krizostom je o tome govorio. No za ovaj razgovor se ne pozivam na ništa od toga nego citiram Pavla koji se izrazio fenomenalno precizno. Uistinu je užitak čitati polako taj razigrani brilijantni um i promatrati kako je s malo riječi izrazio fenomenalnu dubinu svoje misli. No, kao što rekoh, ako ti kažeš da je sedmi dan stvaranja isti kao prvih šest, uvalit ćeš se u grde probleme s pitanjem što se dogodilo osmog dana. Jer, nemojmo zaboraviti da u Heb 4 također piše:
"Zaista, tko uđe u njegov počinak, počinuo je od djela svojih kao ono i Bog od svojih." Heb 4:10U pravi Počinak se ulazi samo jednom! I iz njega se ne izlazi! To direktno znači da se Počinak ne ponavlja svakih sedam dana, nego je to trajno stanje. Također, ovdje direktno piše "kao ono i Bog od svojih" što se odnosi na prvi Počinak. Dakle, Bog je jednom ušao u svoj Počinak i nije iz njega izašao, bar ne dok čovjek nije izgnan iz raja. Budući da Bog nije izašao iz svog počinka osmog dana, to je direktan dokaz da Počinak nije jedan dan, nego uistinu jeste prvi Danas.
Ovo je, ako ćemo iskreno, dovoljno da odmah zaključimo temu. Jer, ako sedmi dan nije jedan dan, onda je jasno da je subota (24 satni dan) samo sjena (tj. ono što i piše).
Ali čak ni u ovom slučaju ne mogu razumjeti stihove 1. Moj. 2; 2,3.
Sad kad znaš da Bog nije izašao iz svog Počinka niti osmi niti deveti dan, nadam se da sad razumiješ zašto uz sedmi dan ne stoji izraz veče - jutro i zašto Pavle taj dan također naziva "Danas".
Kažeš da je subota samo za jevreje:
"A tuđine koji pristanu uz Gospoda da mu služe i da ljube ime Gospodnje, da mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i drže zavjet moj." Isaija 56;6
Heh, trba malo proširiti citat
"A sinove tuđinske koji pristadoše uz Jahvu da mu služe i da ljube ime Jahvino i da mu budu službenici, koji poštuju subotu i ne oskvrnjuju je i postojani su u Savezu mome, 7 njih ću dovesti na svoju svetu goru i razveseliti u svojem Domu molitve. Njihove žrtve paljenice i klanice bit će ugodne na mojem žrtveniku, jer će se Dom moj zvati Dom molitve za sve narode."
Iz 56:6-8Tu se Bog služi jezikom tadašnjeg Saveza (koji je cijeli slika) da opiše događaje novog Saveza. Jer, jasno je da mi ne prinosimo žrtve paljenice i klanice u SZ smislu iako se to ovdje naznačava. A ne prinosimo ih jer znamo da su one samo slike. Isto kao što znamo da je i subota samo slika.
Inače, da, subota je samo za Židove bila. I Obećana zemlja kao slika Počinka je bila samo za Židove (što zapravo znači... samo za Crkvu). Budući da je Počinak samo za Židove (koji su slika Crkve), jasno je da je i dan počinka samo za Židove.
Kada citiraš Kol. 2; 16 "subote" koje se pominju su 7 ceremonijalnih subota koje su usko vezane uz praznike, nikako subota, glagolski oblik nam upravo govori o tome.
Nije točno. Kol 2,16 govori točno ono što piše. Vi dodajete Pismu s ovim umetanjem "7 ceremonijalnih subota" jer to ne piše. Niti glagolski oblik to ne otkriva jer je taj glagolski oblik standardan u korištenju u uobičajenom smislu godišnjih, mjesečnih i tjednih blagdana (1 Ljet 23:31; 2 Ljet 31:3; 2 Ljet 8:13; Ez 45:17; Hoš 2:13 -ovaj je posebno zanimljiv). Evo što o tome kaže vaš povjesničar Samuele Bacchiocchi:
"The Seventh-day Adventist Bible Commentary tumači "subote" kao oznaku godišnjih obrednih, a ne tjednih subota (Levitski zakonik 23,6-8,15,16,21,24,25,27,28,37,38). Činjenica je da se i za subotu i za Dan pomirenja u hebrejskom koristi sintagma shabbath shabbathon, što znači "subota" (Izlazak 31,15: Levitski zakonik 23,3,32; 16,31). Ali u Septuaginti ovaj je izraz je preveden grčkom sintagmom koja ima drugi smisao od jednostavnog izraza u Kološanima 2,16. Stoga se ovaj potonji izraz jezično ne može protumačiti kao da se misli na Dan pomirenja ili neku drugu obrednu subotu budući da se oni nikad ne imenuju tim izrazom." [poglavlje "Pavao i subota", str. 313]
Također, niti to što se koristi oblik množine ne odudara od uobičajene prakse kad se radi o subotama (Mt 28:1; Lk 4:16; Dj 16:13; te naravno Izl 20:8 - tj. u samoj 4. zapovjedi se koristi taj izraz).
Dakle, sve je jasno i nema isprika za daljnje optužbe na naš račun. Jer ovo su činjenice:
1. Subota se prije Mojsija uopće ne spominje. Sedmi dan stvaranja nije jedan 24- satni dan, jer Bog nije izašao iz svog počinka nakon 24 sata.
2. Od Mojsija do Kristova uskrsnuća ona je obavezna za Židove. I to nije sporno. To što to razdoblje pokriva 80% Pisma nije važno za ukupnu Istinu.
3. Subota ne samo da nije niti na jednom popisu grijeha koji vrijede za Crkvu, nego direktno piše da njeno nedržanje nije grijeh. To je dvostruka potvrda našeg učenja.
To su činjenice i one su dovoljne da svatko koga zanima Istina, nju bez problema može vidjeti.
Tvoja objašnjenja u ovom slučaju su sve samo ne biblijska, ili možda hoćeš da opet izostavimo neku od biblijskih knjiga za dokazivanje nečeg?
Ja sam tebi konkretno odgovorio na sve tvrdnje a ti meni nisi odgovorio (osim općenitih prigovora). Istina je upravo suprotna od onog što kažeš... vi ste ti koji ne možete pronaći razlog zašto bi mi danas održavali subotu kad je ona samo sjena i slika prvog Počinka (ne i sam Počinak). Nama je dan novi Danas, koji je Pravi Počinak u kojem će Crkva trajno boraviti (a ne jedan u 7 dana). Vi ste slobodni držati se starog, no time činite štetu sebi i svima koje krivo poučavate.
A što se tiče izostavljanja knjiga... ovdje nema potrebe budući da ne baratamo sa imaginarnim nevidljivim događajima koji bi trebali biti glavni dokaz za ispravnost nekog tumačenja.