Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Subota vs. Nedjelja

power_settings_newLogin to reply
+9
Juditha
10
*El,Omen
amos
>Ruta<
piramida4
kainos
sivko5
Sluga Beskorisni
13 posters

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptySubota vs. Nedjelja

more_horiz
Nakon citanja jednog osobnog svjedocanstva osobe koja je bila clan jedne denominacije,i nakon razmatranja a iz moga kuta gledanja shvatio sam da je ta osoba upravu.

Cijelo text mozete procitati na : http://www.katolik.hr/crkvamnu/svjedocanstvamnu/304-bio-sam-subotar-moje-osloboenje-iz-adventizma
vec iz linka da se uociti i kojoj denominacije je rijec,tako da ne duzim uvod,odmah cu preci na stvar:

Prije svega clanovi ove zajednice moglo bi se reci da ne postoju milost koja nam je darovana po usrksnucu Kristovom,naime ova braca stuju Zidovski 7 dan(subotu),t.j dio starog zakona,a sam taj zakon je bio snaga grijeha u kojem su ljudi tog vremena bili,i tako u jednom trenutu nase povijesti pojavio se Svjetionik naroda,koji je sam rekao da nije dosao ukinuti zakone nego ispuniti,i s obzirom da se nitko nije moga spasiti po starom zakonu,on je usao u smrt za nas i da nitko vise ne robuje grijehu,i samim tim da je Isus uskrsnuo u nedjelju,i svi ostali susreti s Gospodinom su bili u nedjelju,to je vise nego ocit dokaz da je ispunjenjenje starog zakona(Subote) u nedjelji.
A s obzirom da gore pomenuta braca(KAC) govore da je krscanstvo otislo u otpad sa milanskim ediktom 313 godine il jos bolje receno u 4 st.,najranij krscanski spisi ( Didahe 70 godina 1 st.)je rekao sljedece:“Na Dan Gospodnji skupite se, lomite kruh…",a i sama Barnabina poslanica iz 74 godine:"Obdržavamo osmi dan s radošću, dan u koji je Isus ustao od mrtvih",a pomenuti osmi dan je nedjelja,tako da reorija po kojoj je Konstantin naredio stovanje nedjelje,blago receno pada u vodu,i prve krscanske zajednice su slavile dan svoga otkupljnja,t.j dan uskrsnuca Gospodnjeg,po kojem smo mi spaseni,odbacujuci nedjelju kao dan Usrksnuca,znaci odbaciti uskrsnuce,a samim time i spasnje svih naroda.

Ako vec postoji slicna tema neka se spoji Smile

Milost vam i Mir obred

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Ja osobno nisam Adventist, ali vjerujem da ćeš moći s njima raspravljati o suboti- nedelji. Hvala ti što si aktivan, možemo se lijepo družiti ovdje i svi ponešto naučiti jedni od drugih.
Pozdrav!

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Pa većina crkava danas svetkuje nedjelju, no isto tako jedan popriličan broj svetkuje subotu. Sad imate i one koji kažu da ni jedan dan nije važan, tj. Boga možemo slaviti u bilo koji dan. No, postavlja se onda pitanje jesmo li time ukinuli Božji zakon. Ali to je već druga tema.

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
da,trebalo bi da se postujemo,jer tako postujemo i Kristovu zapovijed,kad nam je rekao da se ljubimo medjusobno kao sto je i on ljubio nas.A samo nebi da ovo presraste u svadju

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Sluga Beskorisni je napisao/la:
da,trebalo bi da se postujemo,jer tako postujemo i Kristovu zapovijed,kad nam je rekao da se ljubimo medjusobno kao sto je i on ljubio nas.A samo nebi da ovo presraste u svadju

Nema svađe. Svatko može slobodno iznijeti svoja stajališta.

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Da Chrysostom,nedjelja je od samih pocetaka krscanstva,dok je Subote preuzeta iz Zidovske tradicije,a sam sv.Pavao u poslanici Kološannima govori slijedece:"Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama (Kol 2,16).Subota je bila prije i kao sto sam vec rekao po uskrsnucu smo slobodni od Zidovske tradicije,koja osim subote pominje i Prehranu(ne idem u offtopic)vec samo usput naglasavam

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Nisam počeo kao Adventist, ali sam na njihovoj strani što se tiče Subote.
Počeo sam kao samostalni slaviti Subotu.
U Pismu nigdje ne piše da je ukinuta Subota.
Dapače, Isus i apostoli se stalno spominju u Subotu, koju su štovali, a tako isto i Marija, majka Isusova.

Ovaj stih:

KOLOŠANI 2:(16) Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama.

može značiti i da ako slavite subotu ili posebno jedete, da vas nitko ne osuđuje zbog toga.

A može značiti da nije više strogost oko tih detalja.

Ali:

MATEJ 5:(17) "Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti. (18) Zaista, kažem vam, dok ne prođe nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezić iz Zakona neće proći, dok se sve ne zbude. (19) Tko dakle ukine jednu od tih, pa i najmanjih zapovijedi i tako nauči ljude, najmanji će biti u kraljevstvu nebeskom. A tko ih bude vršio i druge učio, taj će biti velik u kraljevstvu nebeskom."

Taj me stih još muči!

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Nisam počeo kao Adventist, ali sam na njihovoj strani što se tiče Subote.
Počeo sam kao samostalni slaviti Subotu.


Bar ima nešto u čemu se slažemo Very Happy ...

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
"Ali sada kad ste spoznali Boga - zapravo, kad je Bog spoznao vas - kako se sad opet vraćate k nemoćnim i bijednim počelima i opet im, ponovno, hoćete robovati? Dane pomno opslužujete, i mjesece, i vremena, i godine! Sve se bojim za vas! Da se možda nisam uzalud trudio oko vas!" (Gal 4, 9-11,)

U ovome se vidi da se Sv.Pavao jasno protivi vracanju na zidovsku tradiciju.

Milost vam i mir obred

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Subotari opslužuju Subote, a Nedjeljari Nedjelje!?
U čem je razlika?
Osim u tome što Subota nikad nije ukinuta,
niti Nedjelja propisana.

Molim odgovor Slugo Beskorisni.

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
IZ KATEKIZMA KATOLICKE CRKVE:[b]

DAN GOSPODNJI
1166 "Crkva svetkuje vazmeno otajstvo svakog osmog dana, koji se s pravom
naziva danom Gospodnjim ili nedjeljom. To biva prema apostolskoj predaji
koja potječe od samog dana uskrsnuća Kristova".Dan Kristova uskrsnuća u isti
je mah "prvi dan tjedna", spomen-čin prvog dana stvaranja, i "osmi dan" u
koji Krist, poslije "počinka" velike subote, započinje dan "što ga ucini
Gospodin", "dan koji ne pozna zalaza".

DAN USKRSNUĆA: NOVO STVARANJE
2174 Isus je uskrsnuo od mrtvih "prvi dan u tjednu" (Mt 28,1; Mk 16,2; Lk
24,1; Iv 20,1). Kao dan Kristova uskrsnuća, "prvi dan", doziva u pamet prvo
stvaranje, a kao "osmi dan", koji slijedi po suboti, označuje novo
stvaranje, započeto Kristovim uskrsnućem. Za kršćane je postao prvi među
svim danima, blagdan nad blagdanima, dan Gospodnji ...

NEDJELJA - ISPUNJENJE SUBOTE
2175 ... Uistinu, Zakonsko je bogoslužje pripravljalo Otajstvo
Kristovo: što se u njem vršilo označavalo je unaprijed neki vid Kristova
otajstva:Oni koji su živjeli u starom poretku stvarî krenuli su prema novoj
nadi, ne obdržavajuci više subotu, nego dan Gospodnji, dan u kojem se,
milošću Gospodina i po njegovoj smrti, pojavio naš život.

U Novom Zavjetu vidimo da se poslije uskrsnuća apostoli sastaju u nedjelju, lome kruh i sakupljaju milostinju:

"U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći" (Dj 20,7)
"U pogledu sabiranja za svete, i vi činite kako odredih crkvama galacijskim. Svakoga prvog dana u tjednu neka svaki od vas kod sebe na stranu stavlja i skuplja što uzmogne da se ne sabire istom kada dođem." (1 Kor 16,1-2)

"I uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: "Mir vama!" " (Iv 20,19)
"I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: "Mir vama!" " (Iv 20,26)
A evo jos dokaza da se prvotna crkva,t.j apostoli okupljali u nedjelju:

"Prvoga dana u tjednu, veoma rano, dođoše one na grob ..." (Lk 24,1) "I gle, dvojica su od njih toga istog dana putovala u selo koje se zove Emaus, ..." (Lk 24,13) "Dok bijaše s njima za stolom, uze kruh, izreče blagoslov, razlomi te im davaše." (Lk 24, 30) "U isti se čas digoše i vratiše u Jeruzalem. Nađoše okupljenu jedanaestoricu i one koji bijahu s njima" (Lk 24,33)

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Večinu onoga što si napisao je uredba ljudska, predaja usmena.

MARKO 7:7,8,9,13 Uzalud me štuju naučavajući nauke - uredbe ljudske
Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske. Dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju Tako dokidate riječ Božju svojom predajom, koju sami sebi predadoste

Jedina ispravna predaja su apostolske poslanice koje su zapisane u Bibliji.
I Isus je znao podučavati svaki dan u tjednu.
Ljudi su jeli svaki dan u tjednu, lomili kruh.
U 1 Kor 16,1-2 se ne kaže da je taj dan bilo Bogoslužje, već da se skupe novci.

Početak skretanja:

1. MAKABEJ 1:13,39,41-45,49,52
Štoviše, požuriše se neki od naroda i odoše kralju, koji im dopusti da se povedu za poganskim običajima. Svetište njegovo opustje k'o pustinja, blagdani mu se okrenuše u žalovanje, subote u porugu, a slava njegova u ništavilo. I napisa kralj proglas svemu svom kraljevstvu da svi moraju postati jedan narod i svaki mora ostaviti svoje običaje. I svi se narodi pokoriše kraljevoj naredbi. I mnogi Izraelci prihvatiše njegovo bogoštovlje i počeše žrtvovati idolima i ne svetkovati subotu. A kralj posla u Jeruzalem, i u ostale judejske gradove, poslanice po glasnicima da se svi imaju povesti za običajima tuđinaca koji su u zemlji, pa da se u Hramu dokinu paljenice, klanice i ljevanice; da se više ne svetkuju subote i blagdani; i tako zaborave Zakon i izmijene sve običaje. I pridružiše im se mnogi od naroda, svi oni koji su otpali od Zakona, i zla velika učiniše u zemlji.

Poštuju Subotu i nakon Isusovog odlaska:

MATEJ 28:1 Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.
MARKO 16:1 Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.
LUKA 23:54,56 Bijaše dan Priprave; subota je svitala. Zatim se vrate i priprave miomirise i pomasti. U subotu mirovahu po propisu.
IVAN 19:31 Kako bijaše Priprava, da ne bi tijela ostala na križu subotom, jer velik je dan bio one subote, Židovi zamoliše Pilata da se raspetima prebiju golijeni i da se skinu.
DJ AP 15:21 Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote čitaju."
DJ AP 16:13 U dan subotni iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.
DJ AP 17:2 Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je subote s njima raspravljao na temelju Pisama.
DJ AP 18:4 Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.






descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
student.stalni je napisao/la:


MARKO 7:7,8,9,13 Uzalud me štuju naučavajući nauke - uredbe ljudske
Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske. Dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju Tako dokidate riječ Božju svojom predajom, koju sami sebi predadoste





Poštuju Subotu i nakon Isusovog odlaska:

MATEJ 28:1 Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.
MARKO 16:1 Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.
LUKA 23:54,56 Bijaše dan Priprave; subota je svitala. Zatim se vrate i priprave miomirise i pomasti. U subotu mirovahu po propisu.
IVAN 19:31 Kako bijaše Priprava, da ne bi tijela ostala na križu subotom, jer velik je dan bio one subote, Židovi zamoliše Pilata da se raspetima prebiju golijeni i da se skinu.
DJ AP 15:21 Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote čitaju."
DJ AP 16:13 U dan subotni iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.
DJ AP 17:2 Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je subote s njima raspravljao na temelju Pisama.
DJ AP 18:4 Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.



To što si ovdje naveo ne pokazuje da su učenici poštivali subotu. Jednostavno su koristili subotni dan kad su se židovi okupljali po sinagogama, -da bi im propovijedali.


descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Vas je problem,sto odbijate usmenu predaju,jer da je sve zapisivano sto je Isus govorio i radio,to ne bi stalo u sve knjige svijeta,a sam Isus je je sve Zapovijedi "Podebljavao",i govorio da su veoma vaze,osim jedne a to je bila zapovijed o Suboti.
Ja vjerujem da je nedjelja dan Gospodnji,dan u koji je isus uskrsnuo,to je kruna spasenja,milsot vam i mir obred
P.S.
Sve je stvar vjere,sami si rekao da subotari stuju subotu a vecina ostalih crkava nedjelju.
Ja vjerujem da je nedjelja ispunjenja subote,koja je bila obavezujuca za Zidove,a kako mislis onda da bi se ostali narodi spasili,jer su u Isusovo vrijeme samo zidovi drzali subotu.

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
aw-hab' je napisao/la:
student.stalni je napisao/la:


MARKO 7:7,8,9,13 Uzalud me štuju naučavajući nauke - uredbe ljudske
Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske. Dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju Tako dokidate riječ Božju svojom predajom, koju sami sebi predadoste





Poštuju Subotu i nakon Isusovog odlaska:

MATEJ 28:1 Po suboti, u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.
MARKO 16:1 Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.
LUKA 23:54,56 Bijaše dan Priprave; subota je svitala. Zatim se vrate i priprave miomirise i pomasti. U subotu mirovahu po propisu.
IVAN 19:31 Kako bijaše Priprava, da ne bi tijela ostala na križu subotom, jer velik je dan bio one subote, Židovi zamoliše Pilata da se raspetima prebiju golijeni i da se skinu.
DJ AP 15:21 Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote čitaju."
DJ AP 16:13 U dan subotni iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.
DJ AP 17:2 Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je subote s njima raspravljao na temelju Pisama.
DJ AP 18:4 Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.



To što si ovdje naveo ne pokazuje da su učenici poštivali subotu. Jednostavno su koristili subotni dan kad su se židovi okupljali po sinagogama, -da bi im propovijedali.






Da to sam zaboravio da kazem,apostoli su dolazili u Sinagoge da bi navijestali Isusa,jer je tada bilo najvise ljudi koncentrisano na jednom mijestu

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Po tebu su onda Isus, koji je išao Subotom naučavati i njegovi učenici, bili lažljivci koji su htjeli prebaciti slavljenje Subotom, kako je Bog propisao i ne poništio, na Nedjelju, samo da bi privukli što više ljudi - na prevaru - na služenje u Nedjelju!?

Objasni:
Početak skretanja:

1. MAKABEJ 1:13,39,41-45,49,52
Štoviše, požuriše se neki od naroda i odoše kralju, koji im dopusti da se povedu za poganskim običajima. Svetište njegovo opustje k'o pustinja, blagdani mu se okrenuše u žalovanje, subote u porugu, a slava njegova u ništavilo. I napisa kralj proglas svemu svom kraljevstvu da svi moraju postati jedan narod i svaki mora ostaviti svoje običaje. I svi se narodi pokoriše kraljevoj naredbi. I mnogi Izraelci prihvatiše njegovo bogoštovlje i počeše žrtvovati idolima i ne svetkovati subotu. A kralj posla u Jeruzalem, i u ostale judejske gradove, poslanice po glasnicima da se svi imaju povesti za običajima tuđinaca koji su u zemlji, pa da se u Hramu dokinu paljenice, klanice i ljevanice; da se više ne svetkuju subote i blagdani; i tako zaborave Zakon i izmijene sve običaje. I pridružiše im se mnogi od naroda, svi oni koji su otpali od Zakona, i zla velika učiniše u zemlji.

Još jedna važna stvar je Dan Gospodnji!
Za tebe i mnoge druge to je Nedjelja, a nije.
Pročitaj Bibliju, pa ćeš vidjeti.
Dan Gospodnji je drugi dolazak našeg Gospodina Isusa Krista, koji će biti na kraju vremena.
Ali opet po uredbam ljudskima to je Nedjelja.
Izvukao sam kroz cijelu Bibliju sve o Danu Gospodnjem.
Na 8 strana je. Malo preopširno da to tu stavim.
Tko je zainteresiran za istinu, nek pita, pa ću mu proslijediti.
Tebi ću poslati na kao privat poruku, pa prouči i dojavi poslije čitanja, koji je Dan Dan Gospodnji!

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
MATEJ 28:1 Po suboti,(ZNAČI U SUBOTU NISU JER SU JE POŠTOVALI) u osvit prvoga dana u tjednu, dođe Marija Magdalena i druga Marija pogledati grob.
MARKO 16:1 Kad prođe subota,(ZNAČI NAKON SUBOTE, JER SU SUBOTU ŠTOVALI) Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa.
LUKA 23:54,56 Bijaše dan Priprave; subota je svitala. Zatim se vrate i priprave miomirise i pomasti. U subotu mirovahu po propisu.
IVAN 19:31 Kako bijaše Priprava, da ne bi tijela ostala na križu subotom, jer velik je dan bio one subote, Židovi zamoliše Pilata da se raspetima prebiju golijeni i da se skinu.
DJ AP 15:21 Ta Mojsije od pradavnih naraštaja ima po gradovima propovjednike koji ga u sinagogama svake subote čitaju."
DJ AP 16:13 U dan subotni iziđosmo izvan gradskih vrata k rijeci, gdje smo mislili da će biti bogomolja. Sjedosmo i stadosmo govoriti okupljenim ženama.
DJ AP 17:2 Po običaju uđe Pavao onamo. Tri je subote s njima raspravljao na temelju Pisama.
DJ AP 18:4 Svake je pak subote raspravljao u sinagogi i uvjeravao Židove i Grke.

Da li ti to dokazuje Nedjelju?

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Za slobodnog.studenta

Kao prvo, citiraš apokrifnu knjigu "Makabejcima". Kao drugo, tvoja rasprava se sastoji samo da kopiraš biblijske citate i evo doktrine, bez komentara. Za dokazivanje jedne doktrine potrebno je znati i izvorne jezike, biblijsku hermeneutiku, tj. kontekst i druge stvari.

Gledaj jednog primjera. "Juda ode i objesi se" - "Idi i ti tako čini" - "Što činiš, čini brže". Evo, pa to Biblija kaže, moramo to učiniti. E tako i ti činiš. Nabacaš biblijske stihove na jednu hrpu i eto doktrine, evo učenja....I ja svetkujem subotu, tako da nemam ništa protiv navedenih citata ali ti ovo govorim za tvoj pristup na svim temama. Stoga daj komentar, čitaj po tom pitanju druge komentare, tumačenja.

descriptionSubota vs. Nedjelja EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply