Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Nedjelja - svetkovanje

power_settings_newLogin to reply
+23
Medeni
crusader
misliti
Mika
pavao
Caesar
laodikejac
Domenika
dragan
Filozofska misao
Grace
jakob
kainos
Giovi
Rahela
UČENIK10
ziger
10
simply
No Nick
dominik
Ruta
Aladin
27 posters

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyNedjelja - svetkovanje

more_horiz
Dominus Jesus - deklaracija
i nedjelja u suvremenosti

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Buduci da smo danima na temu svetkovanja subote,idemo malo dokazivati zasto se nedjelja svetkuje,otkad kako i do kad,i molim sve ..

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Ne znam, ne svetkujem Nedelju. Odlazim na Bogosluženja i Subotom i Nedeljem, a kada ima Sredom ili bilo koji drugi dan. Ono zbog čega može Nedelja imati značaj je zbog Uskrsnuća Isusa Hrista, što se desilo u Nedelju. Ali sigurno da ne svetkujem nedelju niti vidim svrhu toga, svetkovanja Nedelje.

Pisano je: "Svetite u srcima svojim Gospoda." To je centar onoga što ja smatram svetim.


Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Ovo bas dodje kao osvjezenje e bas vam hvala.
Citajuci jednu knjigu od John Fostera-Crkvena Pvijest nasla sam na zanimljiv podatak.U Svetom Pismu (NZ)se pojavljuje nekoliko puta naziv za ljude "ljudi koji su se bojali Boga"ili obracenik na Zidovstvo(prozelit)Ispocetka da bi postao clan morao si proci proces-a)prinijeti zrtvu,b)proci obred pranja,c)poslusati Mojsije zakon to jest obrezati se i postovati pravila o cistim i necistim zivotinjama.To je tako tesko padalo neznaboscima tako da nikada nisu potpuno pistali na to i postali su pristase i postovaoci Pravoga Boga.Prva od tih prica je kade je Filip krstio covjeka iz Afrike koji se vracao iz Jerusalema.Zatim je Petar kristio vojno lice iz glavnog rimskog staba za Palestinu,u Cezareji Dj 10)
U mnogim gradovima Pavao je zapoceo s propovjedanjem u sinagogi i medju neznaboscima i imao je zapanjujuci odziv.U pizidiskoj Antiohiji njegova je poruka bila da ono sto covjeka stavlja u pravi odnos sa Bogom nije odrzavanje Mojsijevog Zakona nego vjera u Krista."Kad su to culi neznabosci pocese veselo slaviti rijec Gospodnju i prigrlise vjeru"Dj13.48 U Korintu je doslo radi ovakvog propovjedanja do uzbune u sinagogi.Pavao je izasao a Ticije Just,neznabozacki prista je otvori svoju kucu u susjedstu.Tamo se Pavlu pridruzio sam upravitelj sinagose i sva njegova obitelj.I mnogo Kroncana koji su slusali Pavla pristupise novoj vjeri i krstise seDJ 18,4-8Tako je u susjedstu sinagoge postojao dom koji je Nedeljom bio kriscanska crkva.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Nije nedelja takodje dan Gospodnji, mislim da je dekret o svetkovanju nedelje donesen u Rimskom carstvu, 321 godine, neposredno pred Nikejski koncil, na nagovor biskupa Rimske crkve, ti biskupi su kasnije postali pape.

To je posluzilo kao izgovor za progon Jevreja koji su drzali i dalje subotu jer su vec tada katolici poceli propovedati mrznju protiv tog naroda.

Nedelja kao dan Gospodnji jeste uvedena na insistiranja RK, 321 godine, i nedelja nikako ne moze biti dan Gospodnji koji bi trebalo obelezavati. Ona svakako nije sedmi dan u nedelji, po Bozijem kalendaru bar.

Ja licno se ne libim da radim i nedeljom ako imamo neke obaveze ne drzim nesto taj dan ni u kom slucaju.

Mislim da su svi dani jednaki.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
evo, ovim topicom priblizavamo se desetom topicu stvorenom za pricanje o suboti... Laughing

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Pa pravilnije je misliti da su svi dani jednaki nego prihvatiti da je Nedelja dan koji je Bog namenio za svetkovanje.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Ruta je napisao/la:
Ovo bas dodje kao osvjezenje e bas vam hvala.
Citajuci jednu knjigu od John Fostera-Crkvena Pvijest nasla sam na zanimljiv podatak.U Svetom Pismu (NZ)se pojavljuje nekoliko puta naziv za ljude "ljudi koji su se bojali Boga"ili obracenik na Zidovstvo(prozelit)Ispocetka da bi postao clan morao si proci proces-a)prinijeti zrtvu,b)proci obred pranja,c)poslusati Mojsije zakon to jest obrezati se i postovati pravila o cistim i necistim zivotinjama.To je tako tesko padalo neznaboscima tako da nikada nisu potpuno pistali na to i postali su pristase i postovaoci Pravoga Boga.Prva od tih prica je kade je Filip krstio covjeka iz Afrike koji se vracao iz Jerusalema.Zatim je Petar kristio vojno lice iz glavnog rimskog staba za Palestinu,u Cezareji Dj 10)
U mnogim gradovima Pavao je zapoceo s propovjedanjem u sinagogi i medju neznaboscima i imao je zapanjujuci odziv.U pizidiskoj Antiohiji njegova je poruka bila da ono sto covjeka stavlja u pravi odnos sa Bogom nije odrzavanje Mojsijevog Zakona nego vjera u Krista."Kad su to culi neznabosci pocese veselo slaviti rijec Gospodnju i prigrlise vjeru"Dj13.48 U Korintu je doslo radi ovakvog propovjedanja do uzbune u sinagogi.Pavao je izasao a Ticije Just,neznabozacki prista je otvori svoju kucu u susjedstu.Tamo se Pavlu pridruzio sam upravitelj sinagose i sva njegova obitelj.I mnogo Kroncana koji su slusali Pavla pristupise novoj vjeri i krstise seDJ 18,4-8Tako je u susjedstu sinagoge postojao dom koji je Nedeljom bio kriscanska crkva.

Konacno Ruta da se ti osvjezis a bit ce skoro mjesec dana da nitko na ovom topicu nerece niti a.A bas mi ovo sto ti napisa, nisu neki jaki argumenti za svetkovanje nedjelje, mozes li mi sa jacim argumentima,i pravim izvorima ovo argumentirati.</BLOCKQUOTE>

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
dominik je napisao/la:
evo, ovim topicom priblizavamo se desetom topicu stvorenom za pricanje o suboti... Laughing

E Dominice moj,neugodi nitko ne ugodi.Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing </BLOCKQUOTE>

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Ma Dino nije vazno kad je postavljen topic,nego me obradova i osvjezi cinjenica da si i ti primjetila da se previse topica o Suboti.Napisa da ti nisu jaki argumenti koje sam navela pa mozda i nisu ali ja sam navela da sam nasla taj podatak i nisam navela da je to presudno ali da je zanimljivo.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Ovo bas dodje kao osvjezenje e bas vam hvala.
Citajuci jednu knjigu od John Fostera-Crkvena Pvijest nasla sam na zanimljiv podatak.U Svetom Pismu (NZ)se pojavljuje nekoliko puta naziv za ljude "ljudi koji su se bojali Boga"ili obracenik na Zidovstvo(prozelit)Ispocetka da bi postao clan morao si proci proces-a)prinijeti zrtvu,b)proci obred pranja,c)poslusati Mojsije zakon to jest obrezati se i postovati pravila o cistim i necistim zivotinjama.To je tako tesko padalo neznaboscima tako da nikada nisu potpuno pistali na to i postali su pristase i postovaoci Pravoga Boga.Prva od tih prica je kade je Filip krstio covjeka iz Afrike koji se vracao iz Jerusalema.Zatim je Petar kristio vojno lice iz glavnog rimskog staba za Palestinu,u Cezareji Dj 10)
U mnogim gradovima Pavao je zapoceo s propovjedanjem u sinagogi i medju neznaboscima i imao je zapanjujuci odziv.U pizidiskoj Antiohiji njegova je poruka bila da ono sto covjeka stavlja u pravi odnos sa Bogom nije odrzavanje Mojsijevog Zakona nego vjera u Krista."Kad su to culi neznabosci pocese veselo slaviti rijec Gospodnju i prigrlise vjeru"Dj13.48 U Korintu je doslo radi ovakvog propovjedanja do uzbune u sinagogi.Pavao je izasao a Ticije Just,neznabozacki prista je otvori svoju kucu u susjedstu.Tamo se Pavlu pridruzio sam upravitelj sinagose i sva njegova obitelj.I mnogo Kroncana koji su slusali Pavla pristupise novoj vjeri i krstise seDJ 18,4-8Tako je u susjedstu sinagoge postojao dom koji je Nedeljom bio kriscanska crkva.


Draga Ruta, ta John Fostera-Crkvena Pvijest koju si pomenula jedva da prelazi 500 stranica (sa sve sadrzajem i dodacima), malog je formata, plava zar ne, i u tri toma pokusava obuhvatiti celu istoriju hriscanske crkve. Nista posebno ozbiljno, no nema veze, nije lose za pocetak.

Hm, pa nije losa tema, zasto ne pricati o nedelji, koja ipak nema osnove u Bibliji??? U stvari, ne bi trebalo pricati ni o suboti ni o nedelji. Smile

Ruta, zapazi jednu cinjenicu u Delima 14:15:

"Ljudi! Sta to cinite? I mi smo kao i vi smrtni ljudi, koji vam propovedamo evandjelje da se od ovih laznih stvari obratite k Bogu zivome, koji je stvorio nebo i zemlju i more i sve sto je u njima".

Ovo sam zapazio tek neki dan citajuci Bibliju redom, trenutno sam u Delima. Da ne ponavljam na koliko se mesta desavaju redovni sastanci subotom, neki drugi put, ali ovaj text mi je bio zanimljiv, prosto iz razloga sto subota pomaze coveku da se cuva i klanja idolopoklonstva. Svetkovanje nedeljom, koliko god to bilo iskreno pred Bogom, i koliko god On da razumeo takvu dusu a ja znam iz iskustva da je razume, nikada nije i ne moze biti zamenjeno subotom. Ovo sto je Pavle kazao je aluzija na subotu a ne na nedelju ili na bilo sto drugo. Govorio je idolopoklonicima a ne ne znam kome. Vrlo zanimljiv detalj koji nikada nisam do pre neki dan primetio.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Brate No Nick

Nije neophodno poznavati crkvenu istoriju da bi se razumele stvari iz Pisma. Isus je rekao: Kada dođe Duh, On će vas uvesti u svaku istinu.

Ako si primetio nije rečeno da će mo ući u svaku istinu čitanjem tomova debelih knjiga i poznavanje čitave istorije. Već kada dođe Duh, On će nas uvesti.
Meni se čini da su mnoge knjige zamena danas za delovanje Duha. Mada nemam ništa protiv ako neko voli da čita istoriju crkve. Ali postoje mnoge knjige o tome napisane, a istoriju često pišu pobednici, zemaljski govoreći, tako da mnoge istorijske knjige mogu imati izvrnut prikaz onoga što se dešavalo.

Brat Aladin

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Brate No Nick

Nije neophodno poznavati crkvenu istoriju da bi se razumele stvari iz Pisma.


Pa, zavisi kako posmatras stvari. I sam Isus je kazao neke stvari u odredjenom istorijskom momentu, kao uostalom i sve sto se napisa u Pismu, pa kako tako nesto mozes kazati? Za ozbiljnije proucavanje istine je vrlo bitno poznavanje istorije. Ako ti tako to ne dozivljavas-sta ja da ti radim.

Isus je rekao: Kada dođe Duh, On će vas uvesti u svaku istinu.


A sta je to "istina"?? Stalno pricamo o tome, a svako ima svoju "istinu".

Ako si primetio nije rečeno da će mo ući u svaku istinu čitanjem tomova debelih knjiga i poznavanje čitave istorije.


Tacno tako. Samo sto su deca ovoga veka mudrija od sinova videla, ne zaboravi to. Ako ti ovim iskljucujes i ozbiljnije i dublje istrazivanje Pisma, i ogranicujes se ovim recima-ja samo mogu kazati da mi je tesko poverovati da od tebe to cujem, ali sta da radim, to je tvoj stav.

Naravno, primat pripada samo i uvek Pismu, ali istorija je 'alatka' kao i sve ostalo, koje nam pomaze da ga bolje razumemo. Nije Pismo sluga istoriji, no istorija je sluga Pismu. Isto tako je i sa jezicima (na kojima je ono pisano). Drugi mi kazu da to nije bitno, pa opet isto tvrdim sto i ovde za istoriju. Tako je i sa jos mnoooogim drugim stvarima. Ne mozes tumaciti Pismo i baviti se prorocanstvima a da ne poznajes istoriju. Tebe je ocito nesto drugo pogodilo u mom komentaru/odgovoru na Rutin komentar, ali sta da radim, to je sto je.

Već kada dođe Duh, On će nas uvesti.


Ma da bre, k'o fanatike ce nas uvoditi...Sa jedne strane se prica o paganizmu u tradicionalnim crkvama i sl., tu nas ne vodi Duh ili..? A sad kao istorija nam ne treba...??

Meni se čini da su mnoge knjige zamena danas za delovanje Duha.


Pa sve zavisi kako posmatras stvari. Duh moze da deluje i kroz razne pisce. Samo treba biti obazriv, i treba voditi racuna o tome sta je fokus naseg istrazivanja. Ma nista bre bez Pisma, ja sam u to siguran. Tacno je da ovo drugo nekad moze sazlepiti, zaseniti Bibliju, ali nije to Bozja namera.

Mada nemam ništa protiv ako neko voli da čita istoriju crkve. Ali postoje mnoge knjige o tome napisane, a istoriju često pišu pobednici, zemaljski govoreći, tako da mnoge istorijske knjige mogu imati izvrnut prikaz onoga što se dešavalo.


E, prijatelju, upravo zato se istrazuju stvari-da bi se znala istina. :)

Poz.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Brate No Nick

Do istine te ne vodi čitanje mnogih knjiga i dugogodišnje istraživanje, već Božija milost. Osim toga vidim da me nisi baš najbolje shvatio. No to svakako nije zbog nedostatka inteligencije kod tebe, već zbog previše znanja!

Brat Aladin

www.nevesta-hristova.org

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
U čemu je razlika između subote i nedjelje?
Subota je jedna od Božjih moralnih zapovijedi, pa svaka subota za kršćane ima moralnu (obvezujuću) dimenziju. Nedjelja nema moralnu dimenziju, jer ne proizlazi iz moralnih odredbi. Nedjelja (i to samo ona jedna, kada je Isus uskrsnuo) dio je plana spasenja. Nijedna nedjelja prije te, niti poslje te nedjelje Kristovog uskrsnuća, nema značaj u kršćanstvu.
Plan spasenja ne govori o moralu - nego o spasenju onih koji su već postali nemoralni!!! Dakle, nedjelja nema obvezujuću dimenziju za kršćanina, dok moralna odredba o svetkovanju subote - ima!!!

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
No Nick ti si u pravu to je ta knjiga u tri toma ali je meni interesantna jer ima dosta informacija i hronoloska je tako da ne dolazim u kofuziju sa nekim dogadjajem.Znam da tebi treba jaca hrana i jaca literatura ali meni je i ovo dosta.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
Brate simply,
Sigurno si zapazio da ne pridajem takvu važnost nedelji kao ti suboti, nisu uopšte u pitanju dani. A što se tiče uskrsnuća koje se desilo u nedelju, pa to je najveći događaj u istoriji sveta, smrt je pobeđena i propadljivost obesmišljena, a mi opravdani Njegovom pobedom i učesnici u večnom životu.
No, i pored svega toga ne mislim da treba svetkovati nedelju kao dan, već SVETITITE U SVOJIM SRCIMA GOSPODA, kaže apostol.

Brat Aladin

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
No Nick ti si u pravu to je ta knjiga u tri toma ali je meni interesantna jer ima dosta informacija i hronoloska je tako da ne dolazim u kofuziju sa nekim dogadjajem.Znam da tebi treba jaca hrana i jaca literatura ali meni je i ovo dosta.


Jaoj, ruta, pa nisam ja ne znam koji istoricar! ma nije tako, samo znam da ta knjiga koju si navela, za pocetak moze da bude dobra. ja je poceo jednom citati, ali video sam da je nekako nepovezana, nejasna u nekim stvarima. I nikada je nisam ni mogao procitati do kraja.

Ma u redu je, slobodno citaj sto se mene licno tice sto god zelis. Smile Vazno je napredovati, saznavati nove stvari, itd itd itd.

descriptionNedjelja - svetkovanje EmptyRe: Nedjelja - svetkovanje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply