Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Subota vs. Nedjelja

power_settings_newLogin to reply
+57
Aladin
miki
aletheia
SD
Ruta
stefani
Caesar
atanasije
crusadercro
stranac
kvisko
smirnof
Didahe
branko
amos
melkisedek
Domenika
QEA
simply
dubec
Filozofska misao
Štefek
Sinke
Gubavac
ILIJA
jakob
crusader
Mika
matej24
otpadnik
misliti
servus dei
dragan
Eutanasije
imhotep
Medeni
Darko
vijesnik
UČENIK10
10
No Nick
Daniel
braslav
forestsilvy
ziger
Fazlija
maki
samaritanka
Spart
laodikejac
Wiklif
cubela
Justin
dominik
kon
maxadsl
kainos
61 posters

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
[quote="dragan"]
















Gdje u Bibliji piše da su se apostoli sastajali nedjeljom? Ajde mi probaj pronać. A ja ću ti naći da su se sa poganima sastajali subotom.

Dj 20, 7; 1 Kor 16, 2

iz konteksta prvog se vidi da se radi o lomljenju kruha, što je u NZ-u tehnički pojam za euharistiju, pri čemu Pavao drži govor, štoviše dugo tumačenje-usp. Lk24, 13-35

ovdje se govori ( u drugom citatu) o prvom danu kao o nečem redovitom, na čemu se sakupljaju dobra (usp. euhologion kod otaca)

zatim, prem sudu egzegeta, evanđelja su pisana u svjetlu prakse prvih zajednica, pa i opise sastanaka i lomljenja kruha Uskrslog s učenicima moramo čitati u tom svjetlu.

sad ti meni daj svoje

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Osmi dan za Augustina ne znači samo povijesni kontinuitet i vrhunac eshatološke subote, već i mistični napredak duše prema unutarnjem svijetu mira. U ovom slučaju subota koju “kršćani štuju duhovno uzdržavajući se od svakog ropskog posla, to jest, od svakog grijeha” simbolizira duhovni “mir i čistu savjest”, dok osmi dan označuje veći vječni mir koji očekuje svete. Tako za Augustina osmi dan sažeto prikazuje ispunjenje subote kao povijesnog promatranja stvari i unutarnje stvarnosti. [/size]
Papa Grgur Veliki (oko 540.-604. g. po Kr.), posljednji veliki naučitelj Latinske crkve, pruža možda konačni primjer spekulativnih i praktičnih napora da se simbolika osmog dana koristi za dokazivanje nadmo ćnosti nedjelje nad subotom. Papa javno ukorava neke kršćane koji štuju subotu i promiču uzdržavanje od rada subotom. On piše u svom pismu: “Izviješten sam da su neki ljudi opakog duha među vama posijali sjeme iskvarenog učenja protivnog svetoj vjeri zabranjujući obavljanje bilo kakvog posla subotom. Što da kažem o takvim ljudima osim da su oni propovjednici Antikrista? ... Zbog toga mi prihvaćamo i štujemo na duhovan način ono što je napisano o suboti. Jer subota znači počinak i mi imamo istinsku subotu, samog Otkupitelja, našeg Gospodina Isusa Krista.”/Epistola 13,6,1, PL 71, 1253./
Da bi našao potporu za osmi dan, Grgur upućuje na tradicionalnu uputu iz Propovjednika 11,2: “Podijeli sedmorici ili osmorici”, tumačeći to kao sliku dana Kristovog uskrsnuća “jer je On zaista ustao u dan Gospodnji koji je osmi dan nakon stvaranja budući da slijedi nakon sed mog dana, subote.”84 Kao još jedno starozavjetno proročanstvo kojim se proriče osmi dan Papa spominje sedam žrtava koje je Job prinio osmog dana nakon posta za svoje sinove i kćeri. On objašnjava: “Izvještaj upućuje na zaključak da je blaženi Job, kad je prinosio žrtve osmog dana, slavio misterij uskrsnuća... i služio Gospodinu zbog nade u uskrsnuće.”Grgur/Moralium 1,8,12, PL 75,532./također uvodi novo i zanimljivo eshatološko tumačenje sedmog i osmog dana promatrajući kršćanski život kao da je to sam Kristov život: “Ono što je sam predivni Spasitelj iskusio na sebi, doista prikazuje ono što i mi doživljavamo tako da i mi, kao On, doživljavamo žalost u šestom, počinak u sedmom i slavu u osmom danu.” Stoga šesti dan prikazuje život “obilježen žalošću i bolnim mučenjem”. Subota označuje čovjekov počinak u grobu kad “duša slobodna od tijela nalazi počinak”. Osmi dan simbolizira “tjelesno uskrsnuće iz mrtvih i radost zbog slavnog ponovnog sjedinjenja duše s tijelom”. Na kraju Grgur zaključuje s maglovitom aluzijom na dan Sunca izjavljujući da nam “osmi dan otvara prostranstvo vječnosti po svjetlu koje slijedi nakon sedmog dana.“
Ova svjedočanstva otkrivaju kontinuitet u uporabi bogate simbolike osmog dana. Izgleda da je tome glavni razlog da se dokaže kako je nedjelja ispunjenje i kontinuitet subote. Velik broj nedokazanih tvrdnji izveden iz Svetog pisma, i iz tadašnjih kalnedarskih spekulacija i svijeta prirode da bi se dokazala prednost osmog dana, nedjelje, pred sedmim danom, subotom.Odražavaju li najranija teološka opravdanja štovanja nedjelje biblijskoapostolski nauk ili su to nedokazane tvrdnje nastale zbog određenih okolnosti? Sama činjenica da su štovatelji nedjelje odavno odbacili ne samo u početku popularni naziv “osmi dan”, već i cijeli niz dokaza koji su se temeljili na pojmovima kao što su stvaranje svjetla, novi svijet, osmi dan u koji je vršeno obrezanje, osmi dan očišćenja, osam duša spašenih od potopa, Propovjednik 11,2, naslov 6. psalma i druge, znači neizrečeno priznanje da se takvi dokazi ne mogu opravdati zdravom biblijskom egzegezom i teologijom.
Međutim, zar slavljenje uspomene na Kristovo uskrsnuće nije dostojan motiv za posvećenje nedjeljnog vremena službi Bogu i čovječanstvu? Premda to može izgledati dobar povod, on se ipak zasniva isključivo na subjektivnom tumačenju. Istim načinom razmišljanja može se braniti valjanost četvrtka, petka ili subote kao dana za počinak budući da su se u te dane zbili Kristova izdaja, smrt i ukop. Ali gdje stoji da ove dane koji su povezani s važnim događajima iz Kristova života treba štovati svakog tjedna uzdržavanjem od posla?Premda se Kristovo uskrsnuće uvelike uzvisuje u Novom zavjetu, nema nagovještaja koji ukazuju da bi u određeni dan trebalo obilježavati uspomenu na ovaj događaj. Sama Gospodnja večera, koja je s vremenom postala bit nedjeljnog bogoslužja, u početku se slavila u neodređeno vrijeme, a njome se slavila uspomena na Kristovu smrt i parusiju, a ne uskrsnuće. Prema Pavlovom naučavanju vjernik treba častiti Kristovo uskrsnuće neprekidno, živeći “novim životom” nakon krštenja (Rimljanima 6,4; Kološanima 2,12-13).
Kad je uskrsnuće kasnije postalo najvažniji razlog za štovanje nedjelje, čak ni tada nije bilo pokušaja da se ovaj događaj učini teološkom osnovom za uvođenje potpunog počinka toga dana, već se, upravo suprotno, pozivalo na zapovijed o suboti - jedan primjer, Efrema Sirskog (oko 350. g. po Kr.), koji poziva kršćane da počivaju u nedjelju pozivajući se na zapovijed o suboti: “Zakon nalaže da se dadne počinak robovima i životinjama tako da robovi, sluškinje i radnici mogu prestati raditi.”/Ephraem Syrus, Hymni et sermones, ur. T. J. Lamy, T, 1882., str. 543-544. /
Zakon na koji se Efrem poziva očito je subota, budući da prije cara Leona Trakijana (457.-474. g. po Kr.) nijedan imperijalni zakon nije propisivao poljoprivredni rad nedjeljom.
W. Rordorf, Sunday, str. 299.


Činjenica da nedjelja nije postala dan počinka na temelju povijesnog razvoja ili teološkog značenja, već postupnim oduzimanjem prednosti suboti, sasvim onemogućava stvaranje valjanog teološkog temelja da se zapovijedi počinak nedjeljom. KOJI JE TOME RAZLOG?
Jer -u zapovijedi o suboti “počinak” se pobliže određuje. On se ne definira kao ugodno ljenčarenje, već kao “posvemašnji počinak, Jahvi posvećen” (Izlazak 31,15; 16,23.25; 35,2; Levitski zakonik 23,3). Premda je subota dana čovječanstvu (Izlazak 16,29; 31,14; Marko 2,27), ona ipak pripada Jahvi (Izlazak 16,23.25; 20,10; 31,15; Levitski zakonik 23,3). Bog u više navrata naziva ovaj dan “moje subote”
Izlazak 31,13; Levitski zakonik 19,3.30; Izaija 56,4; 58,13; Ezekiel 20,12; 22,26; 23,38; 44,24; Nehemija 9,14.
nesumnjivo zbog toga što je On u taj dan “počinuo..., blagoslovio ga... i posvetio” (Postanak 2,2-3). Ovo posebno očitovanje Božje nazočnosti i blagoslova temelj je i bit svetosti subote. Subotnji počinak stoga nije egocentrično opuštanje ni vrijeme za neograničeno ispunjavanje svih želja i prohtjeva, već božanski počinak, vrijeme kad je osoba oslobođena od radnih briga da bi služila Bogu i bližnjima i tako našla istinsku okrepu u ovoj slobodi.
Subota i kao dio dekaloga u svojoj prvobitnoj stvarnosti nije samo dana radi grijeha tj . Dodana radi grijeha kao jedan od razloga za davanje zakona – vec je u samom pocetku imala Bozansku puninu kojoj nije bio potreban dodatak uskrsnuca , vec je uskrsnucem covjek vracen ka Bozanskoj subotnjoj punini kako bi nastavao u svijetu slave kojega ce Bog stvoriti kada prvotno umine tj svijet iz kojega su izasli pravednici po Kristu preobrazeni ..Ispunjenje euharistije ce se jednom dogoditi kao ulaz u subotnju prvobitnu puninu..


descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
abraham je napisao/la:


Prokletstva u vrijeme mlosti još su izmješana sa milošću, ali uskoro će se milost povući..propast će svaki sistem - i komunizam i kapitalizam jer su namjesto Boga stavili zlatno tele , kip čovjekov..


Ne treba zaboraviti ni dva kipa keruba na kovčegu saveza.Smeće se obično najprije pomete u svojoj kući.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Ne treba zaboraviti ni dva kipa keruba na kovčegu saveza.Smeće se obično najprije pomete u svojoj kući.

Gdje si to vidio Medeni? Na Indiani Jonesu i otimacima izgubljenog kovcega?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
crusader je napisao/la:
Ne treba zaboraviti ni dva kipa keruba na kovčegu saveza.Smeće se obično najprije pomete u svojoj kući.

Gdje si to vidio Medeni? Na Indiani Jonesu i otimacima izgubljenog kovcega?

U Bibliji

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Medeni
Ne treba zaboraviti ni dva kipa keruba na kovčegu saveza.Smeće se obično najprije pomete u svojoj kući.


Živi kerubimi su sveta bića u službi u zbiljskom hramu!

Smeće bi u stvari bilo - grijeh kojeg je Isus uzeo na sebe da

ga po Danu pomirenja i izvršnom sudu položi na Sotonu..

Teološki rečeno "nečistoća" je bila metaforma kojom je iskazana otuđenost Boga i ljudskih bića. Nečista osoba nije smjela doći u doticaj s drugim ljudima i bila je isključena iz Svetišta. Takva osoba nije mogla održavati važne odnose i zbog toga je za društvo bila mrtva. Na ovaj je način Levitski zakonik nečistoću povezivao sa smrću i bolešću (Bro 6,6.7.11; Lev 13; 14).

Nečista osoba zapravo je ulazila u područje smrti. Lišena društvenog kontakta sa zavjetnom zajednicom, kao i pristupa Gospodinu u Svetištu, postala je izopćenikom iz zavjetnog odnosa. Ovakvo razumijevanje nečistoće daje slutiti da su grijeh i nečistoća u biti sinonimi. Oboje nehotičnim ili hotimičnim kršenjem zakona Saveza prekidaju zavjetni odnos...

No u Otkrivenju 11,19 Ivan bude prenesen u Svetinju nad svetinjama nebeskog Svetišta, gdje vidi Kovčeg saveza. Ovo ukazuje na početak drugog vida Kristove posredničke službe, službe suda. U Otkrivenju 15,8 saznajemo da je ovo djelo suda završeno: "A hram se napuni dimom od sjaja Božjega i njegove sile i nitko nije mogao ući u hram." (usp. Tuž 3,44) Pojava Kovčega ne samo što ukazuje na prijelaz iz jednog dijela u drugi, većčitatelja podsjeća i na Božji Zakon smješten u Kovčegu. Ovaj je Zakon mjerilo po kojemu Bog sudi Jak 2,8-13. Ovdje se susrećemo s pratipskim danom pomirenja.

15 I sedmi anđeo zatrubi. I na nebu odjeknuše silni glasovi: Uspostavljeno je nad svijetom kraljevstvo Gospodara našega i Pomazanika njegova i kraljevat će u vijeke vjekova! 16 Tada dvadeset i četiri starješine, što pred Bogom sjedoše na prijestolja, 17 padoše ničice i pokloniše se Bogu govoreći. Zahvaljujemo ti, Gospodaru, Bože, Svevladaru, koji jesi i koji bijaše, zato što uze u ruke moć svoju veliku i zakralji se! 18 Gnjevili se narodi, ali dođe srdžba tvoja i čas da se sudi mrtvima i naplata dade slugama tvojim prorocima i svetima i svima koji se boje imena tvojega, malima i velikima; i da se unište oni koji kvare zemlju.
19 I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se Kovčeg saveza njegova u hramu njegovu te udare munje i glasovi i gromovi i potres i tuča velika. <hr color=#ddeeff SIZE=1><< Revelation 11 >>


Čišćenje Svetišta svjedoči o činjenici da zlo nije vječno. Njemu će doći kraj kad s povicima radosti i hvale Bogu vjerna stvorenja shvate da su zahvaljujući božanskoj pravdi i ljubavi nestali grijeh i zlo. Križ pokazuje da se Sin složio s Ocem u svojoj osudi grijeha i uzeo ga na sebe. U božanskom planu Krist je za grešnike koji se kaju postao zamjena i jamstvo. Svetište u Starom zavjetu pokazuje da se grijeh ne može jednostavno oprostiti olakim prelaženjem preko njega. Problem grijeha se može potpuno riješiti samo kad se ispred Boga ukloni zlo i njegov pravi izvor prepozna i uništi. Na kraju svoje službe u nebeskom Svetištu Krist će doći da izbavi svoj narod od vlasti njihovih neprijatelja, posebice od smrti. Cijeli je svemir je u Sotoni ili Azazelu prepoznao izvor i začetnika grijeha, i njegovo je uništenje određeno. Nepravilno postupati s grijehom značilo bi produžiti mu trajanje; stoga mora biti potpuno i zauvijek izbrisan. Tada će pobjeda Boga i Janjeta nad silama koje su unijele nesklad biti konačna. Svetost i nečistoća bit će zauvijek razdvojeni, a sklad Božje ljubavi vladat će izliječenim svemirom.
--------------

Odnos zakona i uskrsnuća ima početak u Božjoj milosti.Ne bi bilo uskrsnuća da nije bilo zakona - da se grijeh smrću pokaže odviše griješan , tj gadan, nečist ..
Da je u Edemu nadjačala pravednost ljubavi prije procjenjivanja približavanja stablu poznanja dobra i zla - bio bi sačuvan sveti odnos prema sudbini i zlo bi bilo uništeno po Zakonu kojega su održali Adam i Eva...
Pogledajmo što kaže Pavao o zakonu i uskrsnuću!

Čime se preventivno opominje i zaustavlja neko novo rađanje zla i grijeha nakon uništenja začetnika zla..?
Kada prvo , iz Otkrivenja , umine i dođe Novo opet će ostati kreatina punina Božja u kojoj su sačuvani i zakon i uskrsnuće u Ljubavi Njegove svetosti koju smo po slobodnoj volji mogli prihvatiti i dosegnuti svijest koja se prije odrekla grijeha u smrti Isusovoj s kojim smo bili surazapeti, suumrli, suukopani i suuskrsli da bismo suživjeli kao On ...Velika uloga Zakona i Uskrsnuća bit će sastavni dio beskrajnog istraživanja a i sječanja u proslavljanju beskonaćne punine Božje kreativnosti bez koje ljudsko poimanje dana od odmora ne bi imalo nikakve vrijednosti..
I katoličanstvo i denominacije će biti prošlost bez koristi u Novom Svijetu u kojem će nam Bog biti svjetlost i nećemo trebati svjetlosti sunca...

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
abraham je napisao/la:

Nečista osoba zapravo je ulazila u područje smrti.

Znači li to u prijevodu da je ona osoba koja nije nikad ušla u područje smrti
čista,a da su sve ostale nečiste?
Zanima me da li nečista osoba koja je ušla u područje smrti poslje može postati čista ili je stalno nečista?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
"Mi smo pobili sve naše Klingonske bogove stoljećima prije. Oni su nam zadavali više briga nego što je od njih bilo koristi."

Čekaj malo, gledaš ST franšizu?
Subota vs. Nedjelja - Page 20 Kahless_%28painting%29

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
crusader je napisao/la:
"Mi smo pobili sve naše Klingonske bogove stoljećima prije. Oni su nam zadavali više briga nego što je od njih bilo koristi."

Čekaj malo, gledaš ST franšizu?
Subota vs. Nedjelja - Page 20 Kahless_%28painting%29

Naravno

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Medeni je napisao/la:
abraham je napisao/la:

Nečista osoba zapravo je ulazila u područje smrti.

Znači li to u prijevodu da je ona osoba koja nije nikad ušla u područje smrti
čista,a da su sve ostale nečiste?
Zanima me da li nečista osoba koja je ušla u područje smrti poslje može postati čista ili je stalno nečista?


Eva je bila prije ulaska u područje smrti bila čista do trenutka relativiziranja zapovjedi..
Isus je bio i ostao čist a uzeo je svu nečistotu čovjeka na sebe da bi svojom smrću pobijedio smrt i grijeh kojim je kraljevala..

Apostol Pavao je u Hebrejima 4:
4 Zaista, onima koji su jednom prosvijetljeni, i okusili dar nebeski, i postali dionici Duha Svetoga, 5 i okusili Lijepu riječ Božju i snage budućega svijeta, 6 pa otpali, nemoguće je opet se obnoviti na obraćenje kad oni sami ponovno razapinju Sina Božjega i ruglu ga izvrgavaju. 7 Jer zemlja koja se napije kiše što na nju često pada i rađa raslinjem korisnim onima za koje se i obrađuje, prima blagoslov od Boga; 8 ona pak koja donosi trnje i drač, odbačena je, blizu prokletstvu a svršetak joj je: U oganj!

Dakle - ako su Otpali..kako ih pricjepiti ako stalno odbacuju pokajanje..?
Čišćenje je Kristov posao, Njegova krv čisti...

12 Zbog toga, kao što po jednom Čovjeku uđe u svijet grijeh i po grijehu smrt, i time što svi sagriješiše, na sve ljude prijeđe smrt... 13 Doista, do Zakona bilo je grijeha u svijetu, ali se grijeh ne ubraja kad nema zakona. 14 Da, ali smrt je od Adama do Mojsija doista kraljevala i nad onima koji ne sagriješiše prekršajem sličnim kao Adam, koji je pralik Onoga koji ima doći.
15 Ali s darom nije kao s grijehom. Jer ako su grijehom jednoga mnogi umrli, mnogo se obilatije na sve razlila milost Božja, milost darovana u jednom čovjeku, Isusu Kristu. 16 I dar - to nije kao kad je ono jedan sagriješio: jer presuda nakon jednoga grijeha posta osudom, a dar nakon mnogih grijeha - opravdanjem. 17 Uistinu, ako grijehom jednoga smrt zakraljeva - po jednome, mnogo će više oni koji primaju izobilje milosti i dara pravednosti kraljevati u životu - po Jednome, Isusu Kristu.
18 Dakle, grijeh jednoga - svim ljudima na osudu, tako i pravednost Jednoga - svim ljudima na opravdanje, na život! 19 Doista, kao što su neposluhom jednoga čovjeka mnogi postali grešnici tako će i posluhom Jednoga mnogi postati pravednici. 20 A zakon nadođe da se umnoži grijeh. Ali gdje se umnožio grijeh, nadmoćno izobilova milost: 21 kao što grijeh zakraljeva smrću, da tako i milost kraljuje pravednošću za život vječni po Isusu Kristu Gospodinu našemu.

Ako u svetkovanju subotnjem ili nedjeljnjem nema u nama kraljevanje milosti već kralevanje umišljene pobožnosti - ostajemo u nečistoti kraljevanja smrti ...U denominacijskim doktrinalnim "apologetskim natejcanjima" o svetkovanju subote iili nedjelje mnogi mogu ostati zbunjeni
ako ne promišljaju u Kristu..
Pavao nas upučuje da prosuđujemo tj ispitamo da li je u nama Krist i savjetuje nas da dosegnemo Krista kao što je On nas dohvatio..Budimo stoga prvo nalik na Njegovu smrt kako bi nalikovali u Njegovom životu...
Prijeaz iz smrti u život moguć je samo vjerom Isusovom - ako se netko nalazi u smrti htijući bez vjere priječi u život kako će to učiniti bez Kristove osude grijeha za grijeh i bez Kristovog prijelaza iz smrt u život?!

24 Zaista, zaista, kažem vam: tko sluša moju riječ i vjeruje onomu koji me posla, ima život vječni i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život.
<< John 5 >>

Ako u svetkovanju dana od stvaranja , odmora, budućeg počinka od ropstva ovoga svijeta... nema uzročitelja spasenja što i koga se svetkuje..Stvaranje i Uskrsnuće izvan Božje punine..
Da nam Bog nije pokazao zakonom što je čisto i nečisto kako bismo zaželjeli Spasitelja, kako bismo spoznali da po zakonu nije nasljedstvo već po obećanju kako bi se milost ispunila u onima koji vjeruju po prihvatu vjere obećanja..Zakon ne oživljava jer opravdanje života nije od zakona već od onoga koji je kao svet uzeo na sebe osudu grijeha i podnio kaznu da bi se milost ispunila kroz vjeru...

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
[quote="abraham"]

Međutim, zar slavljenje uspomene na Kristovo uskrsnuće nije dostojan motiv za posvećenje nedjeljnog vremena službi Bogu i čovječanstvu? Premda to može izgledati dobar povod, on se ipak zasniva isključivo na subjektivnom tumačenju. Istim načinom razmišljanja može se braniti valjanost četvrtka, petka ili subote kao dana za počinak budući da su se u te dane zbili Kristova izdaja, smrt i ukop. Ali gdje stoji da ove dane koji su povezani s važnim događajima iz Kristova života treba štovati svakog tjedna uzdržavanjem od posla?Premda se Kristovo uskrsnuće uvelike uzvisuje u Novom zavjetu, nema nagovještaja koji ukazuju da bi u određeni dan trebalo obilježavati uspomenu na ovaj događaj. Sama Gospodnja večera, koja je s vremenom postala bit nedjeljnog bogoslužja, u početku se slavila u neodređeno vrijeme, a njome se slavila uspomena na Kristovu smrt i parusiju, a ne uskrsnuće. Prema Pavlovom naučavanju vjernik treba častiti Kristovo uskrsnuće neprekidno, živeći “novim životom” nakon krštenja (Rimljanima 6,4; Kološanima 2,12-13). [/size]



ne bih se složio, da se zasniva na subjektivnom tumačenju, biblijski dokazi su prejaki. ne može se braniti valjanost drugih dana, jer Uskrsnuće je vrhunac svega, ono je neprolazno i ono prema čemu težimo. govori ti jasno logika, da ako je stari izlazak i staro stvaranje predoznačavalo novi, onda novi ima prednost. ovdje se ispoljava sada jedan drugi problem, a to je da ukidanjem jedne, nekom nereligiznom čovjeku beznačajne stvari, poput nedjelje, dovodi se u pitanje cijeli koncept kršćanstva, što je vidljivo u nastavku.


Kad je uskrsnuće kasnije postalo najvažniji razlog za štovanje nedjelje, čak ni tada nije bilo pokušaja da se ovaj događaj učini teološkom osnovom za uvođenje potpunog počinka toga dana, već se, upravo suprotno, pozivalo na zapovijed o suboti - jedan primjer, Efrema Sirskog (oko 350. g. po Kr.), koji poziva kršćane da počivaju u nedjelju pozivajući se na zapovijed o suboti: “Zakon nalaže da se dadne počinak robovima i životinjama tako da robovi, sluškinje i radnici mogu prestati raditi.”/Ephraem Syrus, Hymni et sermones, ur. T. J. Lamy, T, 1882., str. 543-544. /
Zakon na koji se Efrem poziva očito je subota, budući da prije cara Leona Trakijana (457.-474. g. po Kr.) nijedan imperijalni zakon nije propisivao poljoprivredni rad nedjeljom.
W. Rordorf, Sunday, str. 299.


Činjenica da nedjelja nije postala dan počinka na temelju povijesnog razvoja ili teološkog značenja, već postupnim oduzimanjem prednosti suboti, sasvim onemogućava stvaranje valjanog teološkog temelja da se zapovijedi počinak nedjeljom. KOJI JE TOME RAZLOG?
Jer -u zapovijedi o suboti “počinak” se pobliže određuje. On se ne definira kao ugodno ljenčarenje, već kao “posvemašnji počinak, Jahvi posvećen” (Izlazak 31,15; 16,23.25; 35,2; Levitski zakonik 23,3). Premda je subota dana čovječanstvu (Izlazak 16,29; 31,14; Marko 2,27), ona ipak pripada Jahvi (Izlazak 16,23.25; 20,10; 31,15; Levitski zakonik 23,3). Bog u više navrata naziva ovaj dan “moje subote”
Izlazak 31,13; Levitski zakonik 19,3.30; Izaija 56,4; 58,13; Ezekiel 20,12; 22,26; 23,38; 44,24; Nehemija 9,14.
nesumnjivo zbog toga što je On u taj dan “počinuo..., blagoslovio ga... i posvetio” (Postanak 2,2-3). Ovo posebno očitovanje Božje nazočnosti i blagoslova temelj je i bit svetosti subote. Subotnji počinak stoga nije egocentrično opuštanje ni vrijeme za neograničeno ispunjavanje svih želja i prohtjeva, već božanski počinak, vrijeme kad je osoba oslobođena od radnih briga da bi služila Bogu i bližnjima i tako našla istinsku okrepu u ovoj slobodi.
Subota i kao dio dekaloga u svojoj prvobitnoj stvarnosti nije samo dana radi grijeha tj . Dodana radi grijeha kao jedan od razloga za davanje zakona – vec je u samom pocetku imala Bozansku puninu kojoj nije bio potreban dodatak uskrsnuca , vec je uskrsnucem covjek vracen ka Bozanskoj subotnjoj punini kako bi nastavao u svijetu slave kojega ce Bog stvoriti kada prvotno umine tj svijet iz kojega su izasli pravednici po Kristu preobrazeni ..Ispunjenje euharistije ce se jednom dogoditi kao ulaz u subotnju prvobitnu puninu..


jer ovdje imamo uskrsnuće kao dodatak, no ono je temelj, prema kojem sve smjera. mi se ne vraćamo u neko "šabatno zlatno doba", naprotiv, mi idemo vječnom šabatu. Bog je blagoslovio i posvetio prilično toga u SZ-u, pa danas ne obdržavamo. (uostalom, zapovijed se odnosi na "jom šabat", dan odmora, vrijeme odmora, zapravo prilično nedefinirano), no i to se donosi u svezi s Izlaskom i Stvaranjem, no kada je nastupilo ispunjenje toga, šabat SZ-a gubi smisao. onaj koji ga slavi priznaje time da je još uvijek u fazi SZ-nog iščekivanja, svetkovanje subote jest kontradiktorno u kršćanstvu. i još jedan dokaz protiv "sola scriptura", i upozorenje kamo će nas to načelo odvesti.


descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Haim
naprotiv, mi idemo vječnom šabatu.

a ne vjecnoj nedjelji kojoj je antijudaizam jedan od osnovnih povijesnih ali ne i teoloskih razloga jer je Shabat prije zidova i nije oblikovana radi zidova vec radi covjeka i gospodar joj je Krist..
Shabbat je prije sola Scripture i Logos je prije Shabbata ...


Uzmimo da si rekao u skladu sa dijelovima teologije Pavla -
da Novom Adamu odgovara i Novi sabat jer je On s Neba a ne od zemlje - Zemljani kojem je vrijeme proslo zavjetom vjecnim..No - Novi shabbat nije dijalekticki doseg "Prvog" shabbatha kojem je nedostajalo Uskrsnuce jer je Stari Adam imao prilike biti nasljednik zivota vjecnog po poslusnosti Bozjoj punini kojoj nije bila potrebna buduca povijest grijeha da bi se u dodatku radi grijeha Zakonu pojavila cetrvta zapovjest o Suboti..
Konfrontacija svetosti Novog Adama premanekoj pobuni u sebi i izvan sebe ispunjena je u Kristovoj Ljubavi kojom je ispunio Zakon i proroke prije svoje smrti a potvrdio Otac uskrsnuvsi Ga Duhom po kome je i oblikovana prijezavjetna subota..
Sigurno je da ce krscanske subote i nedjelje prestati po preobrazenju ali se model Novog Shabbata ne moze zasnivati na euharistijskom modelu vec na punini Bozjeg stvaralastva kojoj je sastavni dio i Uskrsnuce..Pravednosti Bozjoj Uskrsnuce nije dodalo nista sto nije sadrzavala u svojoj punini jer se u Isusu i prema Pavlu nalazi sva Bozanska punina i fizicki..
Zaista su teoloski dokazi za tvrdnju o Nedjelji nedostatni jer je bogosluzna struktura Subote prebacena osiromasena na nedjelju..
No katolicka euharistija se moze slaviti u Subotu - ne bi izgubilo nista uz manje reforme koje bi se Bogu svidjele..i otklonile bi mnoga prokletstva pobune protiv Svetog Trojstva...

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
[quote="abraham"]Haim
naprotiv, mi idemo vječnom šabatu.



a ne vjecnoj nedjelji


ili vječnoj nedjelji, kako želiš


kojoj je antijudaizam jedan od osnovnih povijesnih ali ne i teoloskih razloga jer je Shabat prije zidova i nije oblikovana radi zidova vec radi covjeka i gospodar joj je Krist..
Shabbat je prije sola Scripture i Logos je prije Shabbata ...


antijudaizam? znači, Bog je Bog Židova, židovstvo potječe iz onostranosti, i sve njegovo treba uvijek obdržavati? šabat od početka, teško. kako napisah, korijeni su mu poganski i ne treba ga mistificirati kao nešto strogo božansko, nego kao božanski intervent u vremenu, židovima onog vremena, u kontekstu njihovih shvaćanja stvaranja i izlaska, te je ispunjen Novim Stvaranjem i Novim Izlaskom.





Uzmimo da si rekao u skladu sa dijelovima teologije Pavla -
da Novom Adamu odgovara i Novi sabat jer je On s Neba a ne od zemlje - Zemljani kojem je vrijeme proslo zavjetom vjecnim..No - Novi shabbat nije dijalekticki doseg "Prvog" shabbatha kojem je nedostajalo Uskrsnuce jer je Stari Adam imao prilike biti nasljednik zivota vjecnog po poslusnosti Bozjoj punini kojoj nije bila potrebna buduca povijest grijeha da bi se u dodatku radi grijeha Zakonu pojavila cetrvta zapovjest o Suboti..
Konfrontacija svetosti Novog Adama premanekoj pobuni u sebi i izvan sebe ispunjena je u Kristovoj Ljubavi kojom je ispunio Zakon i proroke prije svoje smrti a potvrdio Otac uskrsnuvsi Ga Duhom po kome je i oblikovana prijezavjetna subota..
Sigurno je da ce krscanske subote i nedjelje prestati po preobrazenju ali se model Novog Shabbata ne moze zasnivati na euharistijskom modelu vec na punini Bozjeg stvaralastva kojoj je sastavni dio i Uskrsnuce..Pravednosti Bozjoj Uskrsnuce nije dodalo nista sto nije sadrzavala u svojoj punini jer se u Isusu i prema Pavlu nalazi sva Bozanska punina i fizicki..
Zaista su teoloski dokazi za tvrdnju o Nedjelji nedostatni jer je bogosluzna struktura Subote prebacena osiromasena na nedjelju..
No katolicka euharistija se moze slaviti u Subotu - ne bi izgubilo nista uz manje reforme koje bi se Bogu svidjele..i otklonile bi mnoga prokletstva pobune protiv Svetog Trojstva...


katolička euharistija se može, i slavi se, svaki dan, već stoljećima. dapače, obogaćena je prebacivanjem na nedjelju, jer nedjelja ispunja, što subota navješćuje. Uskrsnuće je temelj svega. ono sažima u sebi sve do njega, i predoznačuje budućnost. ono je prijelomnica povijesti, nakon njega nije ništa više isto. po njemu su ispunjeni i Zakon i Proroci. stara Crkva je to znala, no, kako rekoh, ukidanje zakona nije bilo stvar jednog dana ili proglasa, već povijesni proces, zato je trebalo izvjesno vrijeme da se ukloni SZ-n šabat, i ne samo on, već obdržavanje Zakona uopće. s kim Pavao ima najviše problema? s judeokršćanima. SZ-ni šabat u kršćanstvu jest strano tijelo, koje odudara od cjeline, i njegove posljedice su nepredvidljive.

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Haim:
katolička euharistija se može, i slavi se, svaki dan, već stoljećima. dapače, obogaćena je prebacivanjem na nedjelju, jer nedjelja ispunja, što subota navješćuje. Uskrsnuće je temelj svega. ono sažima u sebi sve do njega, i predoznačuje budućnost. ono je prijelomnica povijesti, nakon njega nije ništa više isto. po njemu su ispunjeni i Zakon i Proroci. stara Crkva je to znala, no, kako rekoh, ukidanje zakona nije bilo stvar jednog dana ili proglasa, već povijesni proces, zato je trebalo izvjesno vrijeme da se ukloni SZ-n šabat, i ne samo on, već obdržavanje Zakona uopće. s kim Pavao ima najviše problema? s judeokršćanima. SZ-ni šabat u kršćanstvu jest strano tijelo, koje odudara od cjeline, i njegove posljedice su nepredvidljive.


Primjedba - Zakon se ne ukida već ispunjava.
Ceremonijalni zakon je ispunjen Isusom Kristom - Dan je pomirenja u toku kao povjesni okvir odnosa nebeskoga suda prema događajima na Zemlji..Euharistija sa završetkom Dana pomirenja prestaje..Što navješčuje subota ?
Drugim riječima - preko Uskrsnuća čovjek kao obličje Novog Adama - vraća se u budućnost prekinutog šabata koji je dan u punini prije zavjetnih vremena...kada još nije bilo ljudskih djela...
Novi Adam je sazdan po milosti i sav je u prijeporu zlu i grijehu a u afirmaciji dobra jer je posvećen Bogu...

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Does the Bible support the change to Sunday?
“For example, nowhere in the Bible do we find that Christ or the Apostles ordered that the Sabbath be changed from Saturday to Sunday. We have the commandment of God given to Moses to keep holy the Sabbath day, that is the 7th day of the week, Saturday. Today most Christians keep Sunday because it has been revealed to us by the [Roman Catholic] church outside the Bible.” — Catholic Virginian, October 3, 1947, p. 9, article “To Tell You the Truth.”

“Is not every Christian obliged to sanctify Sunday and to abstain on that day from unnecessary servile work? Is not the observance of this law among the most prominent of our sacred duties? But you may read the Bible from Genesis to Revelation, and you will not find a single line authorizing the sanctification of Sunday. The Scriptures enforce the religious observance of Saturday, a day which we never sanctify.” — James Cardinal Gibbons, The Faith of Our Fathers (1917 edition), p. 72-73 (16th Edition, p 111; 88th Edition, p. 89).
Who Made Sunday Holy?
“Question - Which is the Sabbath day?
“Answer - Saturday is the Sabbath day.
“Question - Why do we observe Sunday instead of Saturday?
“Answer - We observe Sunday instead of Saturday because the Catholic Church, in the Council of Laodicea (A.D. 364), transferred the solemnity from Saturday to Sunday.” — Peter Geiermann, C.S.S.R., The Convert's Catechism of Catholic Doctrine, p. 50, 3rd edition, 1957.


“Perhaps the boldest thing, the most revolutionary change the Church ever did, happened in the first century. The holy day, the Sabbath, was changed from Saturday to Sunday. ‘The day of the Lord' was chosen, not from any direction noted in the Scriptures, but from the (Catholic) Church's sense of its own power…People who think that the Scriptures should be the sole authority, should logically become 7th Day Adventists, and keep Saturday holy.” — St. Catherine Church Sentinel, Algonac, Michigan, May 21, 1995.Whose Day of Worship is Sunday?
“They [the Protestants] deem it their duty to keep the Sunday holy. Why? Because the Catholic Church tells them to do so. They have no other reason…The observance of Sunday thus comes to be an ecclesiastical law entirely distinct from the divine law of Sabbath observance…The author of the Sunday law…is the Catholic Church.” — Ecclesiastical Review, February 1914.

“It is well to remind the Presbyterians, Baptists, Methodists, and all other Christians, that the Bible does not support them anywhere in their observance of Sunday. Sunday is an institution of the Roman Catholic Church, and those who observe the day observe a commandment of the Catholic Church.” — Priest Brady, in an address reported in The News, Elizabeth, New Jersey, March 18, 1903.
pozdrav svima!

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Kako to - šest dana živi u grijehu a u danu od odmora "svetac" - da svetkovanje dana od odmora ne smanjuje griješnost?

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
http://rpasd.hr/Literatura/10ZapovijediPDF.pdf

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
Koji smo iskusili radost blaga vječnog evanđelja pokažimo slast neodvojivosti Spasenja od Ljepote svetosti ispunjenja Božjeg zakona po Isusu Kristu onima kojima je teret nositi originalni križ kojega su zamjenili lakim križem na kojemu ništa nije razapeto - onima koji su oblikovali križ prema svjim potrebama svijeta , oni nisu osjetili bol Isusovih rana i zato su ih zamjenili idolima i kipovima ovoga svijeta..

Kada upoređujemo Zakon sa ogledalom neprimjetno nam se u uporebu uvuče naše poimanje Zakona te u odrazu vidimo romantićnu svoju sliku trošne kuće:
Subota vs. Nedjelja - Page 20 Gx2Bqspr

descriptionSubota vs. Nedjelja - Page 20 EmptyRe: Subota vs. Nedjelja

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply