Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Gospodnja večera (Euharistija)

power_settings_newLogin to reply
+24
Mi-Ha-El
melkisedek
stefani
10
crusadercro
amos
smirnof
stranac
vijesnik
ILIJA
vivi
jony
cubela
dominik
braslav
hrvoje hrki
msomi
Spart
Daniel
Maran ata
Ruta
laodikejac
Mali princ
kainos
28 posters

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Smirnof, cini mi se da se previse uzbudjujes. Pusti ljude neka jedu kruh i piju vino, ili sok od grozdja. Mi znamo sta blagujemo, Tijelo Kristovo. Protestanti to nemaju a cini se da im ni netreba. To se zove sloboda izbora. :-)

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
crusader

objasni mi kako katolici piju Kristovu krv, ako je to što tvdite točno. naime, za vrijeme mise iz kaleža pije samo svećenik, a prisutni ljudi primaju samo hostiju. koliko vaša praksa odudara od izvorne svjedoči činjenica da su na agape objedima kruh i vino blagolovali svi prisutni. nadalje, to nije bio izolirani ritual, nego sastavni dio objeda. i tu niste usklađeni s Pismom. sloboda izbora, ha?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Isus je koristio mnoge metafore da bi dao pouku o raznim istinama o sebi. On je rekao: "Ja sam vrata" (Ivan 10,7), "Ja sam put" (Ivan 14,6), "Ja sam pravi trs" (Ivan 15,1) i "Ja sam kruh života". (Ivan 6,35)
Nijedan od ovih izraza ne možemo doslovno shvatiti, jer On nije prisutan u svakim vratima, putu ili trsu. Namjesto toga, oni slikovito prikazuju dublje istine.

U trenutku kad je čudom nahranio 5000 ljudi, Isus je otkrio dublje značenje svoga tijela i krvi. Kao pravi Kruh, On je rekao: "Nije vam Mojsije dao kruh s neba; naprotiv Otac moj vam daje pravi kruh s neba. Jer kruh je Božji onaj koji silazi s neba i daje život svijetu. Gospodine - rekoše mu nato - daj nam uvijek taj kruh! Odgovori im Isus: Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, sigurno neće ogladnjeti. Tko vjeruje u me, sigurno neće nikada ožednjeti." (Ivan 6,32-35) On je ponudio svoje tijelo i krv da utoli glad i ugasi žeđ naših najdubljih potreba i želja (Ivan 6,50-54)

Pashalni je kruh što ga je Isus jeo bio beskvasni kruh, a plod vinove loze neprevreo. Kvasac koji izaziva uskišnjavanje i čini da kruh naraste, smatrao se znamenjem grijeha (1. Kor. 5,7.8 ) pa je stoga bio neprikladan za predodžbu Janjeta "nevina i bez mane". (1. Petrova 1,19)

Jedenje Kristovog tijela i pijenje Njegove krvi simboličnim jezikom znači prihvačanjem Božje Riječi, s pomoću koje vjernici održavaju zajednicu s Nebom i osposobljuju se da vode duhovni život. On kaže: "Riječi koje sam vam ja rekao jesu duh i život." (Ivan 6,63), "Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi koja izlazi iz usta Božjih." (Matej 4,4)

Vjernici se hrane Kristom, Kruhom života, time što prihvaćaju Riječ života - Bibliju. S tom Riječju dolazi Kristova životodavna sila. Za vrijeme Gospodnje večere mi, također, prihvaćamo Krista, uzimajući Njegovu Riječ preko Svetoga Duha.

Budući da vjerom usvajamo blagoslove Kristove službe pomirenja, Gospodnja je večera mnogo više od obreda uspomene. Sudjelovanje u obredu Večere znači obnovu našeg života Kristovom silom koja pomaže, dajući nam život i radost. Ukratko, njen simbolizam pokazuje da smo toliko ovisni o Kristu u svom duhovnom životu koliko smo u tjelesnom životu ovisni o hrani i piću.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
"Tijelo je moje pravo jelo i krv je moja pravo piće".


Ivan 4.10 Isus joj odgovori: Kad bi znala dar Božji i tko je onaj koji ti veli: 'Daj mi piti', ti bi u njega zaiskala i on bi ti dao vode žive.11 Odvrati mu žena: Gospodine, ta nemaš ni čime bi zahvatio, a zdenac je dubok. Otkuda ti dakle voda živa?12 Zar si ti možda veći od oca našeg Jakova koji nam dade ovaj zdenac i sam je iz njega pio, a i sinovi njegovi i stada njegova?13 Odgovori joj Isus: Tko god pije ove vode, opet će ožednjeti.14 A tko bude pio vode koju ću mu ja dati, ne, neće ožednjeti nikada: voda koju ću mu ja dati postat će u njemu izvorom vode koja struji u život vječni.

Jesi li pio te vode o kojoj ovde Isus govori, jel govori o pravoj vodi, ili pak o necemu drugom.Samarjanka je mislila doslovno voda, ali Isus nije mislio doslovno zar ne?U pitanju je nesto sasvim drugacije.Sta mislis dali je Samarjanka opet ozednela u telesnom smislu, dali se u njoj stvorio izvor zive vode koji je tekao i od tog trena vise nije morala piti vode?

1Matej 13.10 I pristupe učenici pa ga zapitaju: Zašto im zboriš u prispodobama?11 On im odgovori: Zato što je vama dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima nije dano.12 Doista, onomu tko ima dat će se i obilovat će, a onomu tko nema oduzet će se i ono što ima.13 U prispodobama im zborim zato što gledajući ne vide i slušajući ne čuju i ne razumiju.
Ovde Isus otkriva kasnije i pojasnjava sta znaci usporedba, nisu znali ali posto su ostali sa Isusom On ime je objasnio o cemu se tu radi. Verujem da je isti slucaj sa usporedbom o telu i krvi koju ucenici moraju piti, oni koji su ostali oni su na poslednjj veceri otkrili o cemu se tu radi:
Luka 22.14 Kada dođe čas, sjede Isus za stol i apostoli s njim. 15 I reče im: Svom sam dušom čeznuo ovu pashu blagovati s vama prije svoje muke.
16 Jer kažem vam, neću je više blagovati dok se ona ne završi u kraljevstvu Božjem.17 I uze čašu, zahvali i reče: Uzmite je i razdijelite među sobom.
18 Jer kažem vam, ne, neću više piti od roda trsova dok kraljevstvo Božje ne dođe.19 I uze kruh, zahvali, razlomi i dade im govoreći: Ovo je tijelo moje koje se za vas predaje. Ovo činite meni na spomen.20 Tako i čašu, pošto večeraše, govoreći: Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi koja se za vas prolijeva.

Nigde ne pominje da se hleb ustvari pretvara u meso, vec govori o uspomeni na ono sto je Isus uradio za nas.Tako da cinjenica da su ostali i primili kompletno naucavanje i sada im daje poslednji zadatak, nemojte nikada zaboraviti sta sam ucinio za vas, podsecajte se tako sto cete lomiti hleb i deliti ovu casu, sto sve simbolizuje ono sto sam ucinio za vas.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
"jer tko jede i pije,osudu svoju jede i pije ako ne razabire Tijelo(1Kor 11,29).Zer ove riječi imaju ikakvog smisla ako sv Pavao nije u euharistijskom kruhu vidio Tijelo Kristovo.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
"jer tko jede i pije,osudu svoju jede i pije ako ne razabire Tijelo(1Kor 11,29).Zer ove riječi imaju ikakvog smisla ako sv Pavao nije u euharistijskom kruhu vidio Tijelo Kristovo.

Da bismo razumeli sta znace ti stihovi, treba da zavirimo u kontekst i da se zapitamo zasto je Pavle to napisao i sta je ucenje tog odeljka.
17 Kad već dajem ta upozorenja, ne mogu pohvaliti što se ne sastajete na bolje, nego na gore.18 Ponajprije čujem, djelomično i vjerujem: kad se okupite na Sastanak, da su među vama razdori.
19 Treba doista da i podjela bude među vama da se očituju prokušani među vama.20 Kad se dakle tako zajedno sastajete, to nije blagovanje Gospodnje večere:21 ta svatko se pri blagovanju prihvati svoje večere te jedan gladuje, a drugi se opija.22 Zarnemate kuća da jedete i pijete? Ili Crkvu Božju prezirete i postiđujete one koji nemaju? Što da vam kažem? Da vas pohvalim? U tom vas ne hvalim.23 Doista, ja od Gospodina primih što vama predadoh: Gospodin Isus one noći kad bijaše predan uze kruh,24 zahvalivši razlomi i reče: Ovo je tijelo moje - za vas. Ovo činite meni na spomen.25 Tako i čašu po večeri govoreći: Ova čaša novi je Savez u mojoj krvi. Ovo činite kad god pijete, meni na spomen.26 Doista, kad god jedete ovaj kruh i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete dok on ne dođe.27 Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje.28 Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije.29 Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. 30 Zato su među vama mnogi nejaki i nemoćni, i spavaju mnogi.31 Jer kad bismo sami sebe sudili, ne bismo bili suđeni.32 A kad nas sudi Gospodin, odgaja nas da ne budemo sa svijetom osuđeni.33 Zato, braćo moja, kad se sastajete na blagovanje, pričekajte jedni druge.34 Je li tko gladan, kod kuće neka jede da se ne sastajete na osudu. Drugo ću urediti kada dođem. Dakle nema pomena nigde da je tu bio problem da su jedni mislili da se pretvara a drugi nisu, nego je tu bio posve drugaciji problem.U pristupanju tom cinu, obescascavanju samog spomena zdranjem i pijancenjem i sramocenjem onih koji nemaju.Dakle Pavle zeli da ukaze na to da Gospodnja vecera nije ta to , i da nije neko obicno sastajanje vec jedan ozbiljan cin i podsecanje na ono sto je Isus uradio.U 27 stihu apostol Pavle kaze ko nedostojno jede kruh i pije iz case, a ne ko nedostojno jede telo(meso) ili pije krv kriv je telu i krvi Gospodnjoj.Dakle Pavle govori o nacinu i stavu srca kojim su oni prilazili to cinu podsecanja ili spomena.I zato razdavaja te dve stvari.Ni pomena nema o pretvaranju barem ne u ovim stihovima, niti je ucenu ovih stihova cilj doktrina koja je proizasla.Opet kazem da mozete da verujete kako god hocete, ali nemate pravo da tvrdite da protestanti pogresno blaguju Gospodnju veceru zbog toga sto ne veruju da se pretvara hleb u meso, ili vino u krv.
Ivan 6.35 Reče im Isus: Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.
Kako se i ovi stihovi nalaze u tom delu koji koristite za argument, onda po tom doslovnom razmisljanju trebalo bi biti da nikada niste gladni, ni zedni.Znaci pricestis se i sit si do sledece pricesti ne moras nista da jedes ni pijes.Ali nije tako ove reci su duhovnog a ne telesnog materijalnog karaktera, to na kraju i govori Isus u stihu"
63 Duh je onaj koji oživljuje, tijelo ne koristi ništa. Riječi koje sam vam govorio duh su i život su."
Telesni nacin razmisljanja i jeste zbunio ucenike, oni su mislili doslovno da jedu telo i piju krv Isusovu, dok im je on govorio duhovnu istinu koju oni nisu mogli da shvate pa su odbacili.U tom trenutku verujem ni oni koji su ostali nisu mogli da shvate ali su imali poverenja da ce im Isus objasniti u pravo vreme o cemu se tu radi, sto Isus i cini stalno ,objasnjava onima koji zele da Ga upoznaju.I zato nemam problem sa tim da neko tvrdi da se telo pretvara u meso , dok god ne iskljucuje sve druge koji su dobili duhovno otkrivenje tog cina.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
63.redak:" Duh je onaj koji oživljava a tijelo nevrijedi ništa.Riječi koje sam vam je rekao jesu duh i život."Isusov govor o euharistiji završava već 58retkom tako da sve poslje njega govore o vijeri a ne o euharistiji.Kao drugo riječ duh nigdje u Bibliji ne znači simbolično jer je za nju duhovno realno barem kao i materijalno.A kao treće Isus na ovom mijestu dovodi u kontrast putenog,zemaljskog čovjeka s duhovnim,to jest vjerom ispunjenim.Drugim riječima Isus ovim redcima kaže da puten čovjek ne može do kraja razumjeti ono što dolazi od Duha Božjeg jer je to za njega ludost,baš onako kao šta je njegov govor o euharistiji bio ludost za one koji su ga ostavili."Tijelo ne vrijedi ništa" jer je puteno pa ne shvaća duhovno.Napokon ako bi se "tijelo"u ovom retku odnosilo na Krista,kako bi htijeli protestanti,ispalo bi da Krist nevrijedi ništa,čemu ne treba komentara.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
63.redak:" Duh je onaj koji oživljava a tijelo nevrijedi ništa.Riječi koje sam vam je rekao jesu duh i život."Isusov govor o euharistiji završava već 58retkom tako da sve poslje njega govore o vijeri a ne o euharistiji.Kao drugo riječ duh nigdje u Bibliji ne znači simbolično jer je za nju duhovno realno barem kao i materijalno.A kao treće Isus na ovom mijestu dovodi u kontrast putenog,zemaljskog čovjeka s duhovnim,to jest vjerom ispunjenim.Drugim riječima Isus ovim redcima kaže da puten čovjek ne može do kraja razumjeti ono što dolazi od Duha Božjeg jer je to za njega ludost,baš onako kao šta je njegov govor o euharistiji bio ludost za one koji su ga ostavili."Tijelo ne vrijedi ništa" jer je puteno pa ne shvaća duhovno.Napokon ako bi se "tijelo"u ovom retku odnosilo na Krista,kako bi htijeli protestanti,ispalo bi da Krist nevrijedi ništa,čemu ne treba komentara.


Pardon izvinjavam se ali bas ti si koristio u argumentaciji te stihove kao deo ucenja o euharistiji ,od pocetka pa sve do kraja.Tada ti se cinilo da je sve zajedno, a sada vise ne.Ali evo tvog pisanija:

smirnof je napisao/la:
Protestanti misle da Isus nije ozbiljno mislio
kad je ustanovio euharistiju,to jest da vino i kruh samo simboliziraju
krv i tijelo Isusovo.Isus je ipak baš ozbiljno mislio, što nam
potvrđuju Biblija apostolski učenici i Isusova Crkva.Da slušatelje
pripremi za važan dio svoje nauke Isus propovjed započinje riječima:"Nastojte sebi pribaviti ne propadljivu hranu,već hranu koja ima život vječni"(Iv6,27) te nastavlja s objašnjenjem da je ta hrana kruh Božji koja silazi s neba i daje život svijetu(33).Židovi to dočekuju sa oduševljenjem i kažu :"daj nam uvjek taj kruh."(34).Ali kad im Isus kaže da je on taj kruh koj je sišao sa neba oni počnu rogoboriti(41).Tada Isus potvrđuje još jednom da nebude zabune:"Ja sam kruh života. Očevi vaši jedoše manu u pustinji i pomriješe.Ovo je onaj kruh što s neba silazi da onaj tko od njega jede ne umre.Ja
sam živi kruh koji je sišao s neba.Ako tko jede od ovoga kruha živjet
će zauvjek.Kruh koji ću ja dati tijelo je moje za život svijeta"(48-51).
Židovima je sada postalo jasno da Isus misli baš ozbiljno te se počeše prepirati:"Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?"(52).Kad Isus to vidje,on reče i po treći put:"Zaista,zaista
kažem vam,ako ne jedete tijela Sina Čovječega i ne pijete krvi
njegove,nećete imati života u sebi.Tko jede tijelo moje i pije krv
moju,ima život vječni"(53-54)
Da bi odagnao i pomisao da govori u simbolici Isus dodaje:"Tijelo je moje pravo jelo i krv je moja pravo piće.Tko jede tijelo moje i pije krv moju,ostaje u meni i ja u njemu"(56).To je za neke od Židova već bilo previše, pa rekoše:"Tvrd je ovo govor.Tko ga može slušati?"(60)."Tada se mnogi njegovi učenici povukoše i nisu više išli s njim"(66).Isus je znao koji su oni koji ne vjeruju jedan je od njih bio i Juda koji će ga izdati(64-71).Zato Isus upita apostole:"Zar ćete i vi otići?"Našto mu Petar odgovori:Ti imaš riječi vječnoga života.Mi vjerujemo."(67-69).Isus
nije za onima viknuo koji su odlazili,hej čekajte nisam mislio
ozbiljno.Naprotiv Isus je pet puta u raznom obliku ponovio isto i to
sasvim jasnim jezikom zbilje.Govoreći o euharistiji sveti Pavao
izgovara vrlo teške riječi upozorenja onima koji ne vjeruju da je kruh
zaista Kristovo tijelo i vino stvarna krv Isusova te kaže da im je onda
bolje ne primat svetu pričest:"jer tko jede i pije,osudu svoju jede i pije ako ne razabire Tijelo"(1 Kor 11,29)Ova
rečenica nebi imala smisla da sveti Pavao nije vjerovao da je
euharistijski kruh stvarno tijelo Isusovo a vino stvarna krv njegova.O
otajstvu euharistije nedvosmisleno govore i apostolski učenici.Tako
sveti Ignacije Antiohijski učenik sv.Ivana apostola govoreći protiv
krivovjeraca svojeg doba kaže kako oni "ne priznaju da je euharistija
tijelo našeg spasitelja Isusa Krista."(Smyrnaeans 6,2-7,1),a obranu
euharistije ćemo naći kod Justina Mučenika (Prva odbrana
66),Ireneja(Protiv krivovjera 4,32-33:5,2),Hipolita Rimskog(Apostolska
predaja),Ćirila Jeruzalemskog(Mystagogija 4),Ambrozija
Milanskog(Misterije 9,50.58),Augustina(Propovjedi
227) i još na puno mjesta.Crkveni koncil u Niceji(325.) i Efezu(431.)
pa i mnogi kasniji također su potvrdili vjeru u otajstvo euharistije.Od
svetog Petra pa sve do danas vjera u euharistiju ostala je
nepromjenjena.Za protestante vjerovanje u euharistiju je čista ludost
baš kao što je to bila i za Judu,Isusova izdajicu i Židove koji su
ostavili Isusa rekavši:"Tvrd je ovo govor.Tko ga može slušati?"(Iv6,60)A katolici sa svetim Petrom na čelu, kliču Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu"Ti imaš riječi vječnoga života.Mi vjerujemo"(Iv 6,68-69)

Pa sada ti sam sebi kontriras, ili je nesto drugo po sredi misli.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Neznam šta ti sad nije jasno?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
Neznam šta ti sad nije jasno?

Pa to ako u jednom postu koristis sve stihove za argumentaciju svojeg
stava, a onda u drugom postu lagano kazes da ti stihovi i nisu deo
nauka o tome.To mi nije jasno, kako je to moguce.Ili ne znas vise sta da
ga kazes, ili si stekao nova saznanja u poslednje vreme pa si promenio
stav po pitanju Ivana 6.58-69, dali pripada ili ne pripada nauku o euharistiji.Ako si promenio stav onda mnogi argumenti padaju u vodu kojima si se koristio, a ako nisi onda ti ovaj zadnji post nema nikave veze sa onim sto si do sada tvrdio.To je bilo pitanje.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Isusov govor o euharistiji završava retkom 58 daljni govore o vijeri i onda od 66 do 70 opisuje vijernost dvanaestorice i one druge koji su ga ostavilli zbog "tvrda govora".Neznam šta si sad pokušao ali ja stojim iza svake svoje riječi.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
Isusov govor o euharistiji završava retkom 58 daljni govore o vijeri i onda od 66 do 70 opisuje vijernost dvanaestorice i one druge koji su ga ostavilli zbog "tvrda govora".Neznam šta si sad pokušao ali ja stojim iza svake svoje riječi.


Ok kao se ova tvoja izjava slaze sa ovim tvojim recima:

smirnof je napisao/la:
.Od svetog Petra pa sve do danas vjera u euharistiju ostala je nepromjenjena.Za protestante vjerovanje u euharistiju je čista ludost
baš kao što je to bila i za Judu,Isusova izdajicu i Židove koji su
ostavili Isusa rekavši:"Tvrd je ovo govor.Tko ga može slušati?"(Iv6,60)A katolici sa svetim Petrom na čelu, kliču Isusu u Presvetom oltarskom sakramentu"Ti imaš riječi vječnoga života.Mi vjerujemo"(Iv 6,68-69)


Ne znam ali meni se cini da ti bas ovim stihovima potkrepljujes tvrdnju bas o euharistiji, fino dva puta pomenes i onda pljas argument bas iz onih stihova za koje kazes da ih ne treba navoditi kao argument.Znaci ti mozes a drugi ne mogu, zanimljivo. misli Primetices da se apsolutno drzim onoga sto si sam pisao.Dakle?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Kristov nauk o euharistiji završava retkom58,retkom 60,68,69 sam prikazao kako su neki učenici ostavili Isusa jer im je govor o euharistiji bio ludost i pokazao sam da katolici imaju onu vjeru o euharistiji kao šta su imali oni učenici koji su ostali uz Isusa na čelu sa Petrom i to je to.Znači do 58.retka je nauka o euharistiji, redak 60,68,69govori nam o podjeli učenika jer nekima je na sablazan nekima nije kao i dan danas.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
Kristov nauk o euharistiji završava retkom58,retkom 60,68,69 sam prikazao kako su neki učenici ostavili Isusa jer im je govor o euharistiji bio ludost i pokazao sam da katolici imaju onu vjeru o euharistiji kao šta su imali oni učenici koji su ostali uz Isusa na čelu sa Petrom i to je to.Znači do 58.retka je nauka o euharistiji, redak 60,68,69govori nam o podjeli učenika jer nekima je na sablazan nekima nije kao i dan danas.


To sam isto i ja uradio kada sam rekao da su previse telesno shvatili reci da moraju jesti telo i piti krv.Dok je Isus mislio duhovno.Ali ti si onda napisao post u kojem izbacujes te stihove kao mogucnost, dok ih sam koristis kao mogucnost.No no, nije to uredu.Moras se potruditi malo vise....
Inace meni licno nije sablazan sto verujete tako, ali ne smatram da ja verujem pogresno i to je to.To sam argumentovao na istom primeru koji si sam koristio i na istim stihovima koje si sam koristio.
Nisi mi objasnio kako doslovno tumacis ove stihove:
Ivan 6.35 Reče im Isus: Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada.

Dali kada se "ispravno" blaguje i pretvori hleb u meso, dali te to ucini sitim da ne jedes vise do sledece pricesti?Ili je ipak po sredi duhovna glad i duhovno telo?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
I jedni i drugi su shvatili doslovno samo za neke je to bila ludost pa su otišli, neki su imali povjerenje u Isusa pa su ostali.U retku 63 Isus objašnjava da čovjek na može do kraja razumjet ono šta dolazi od Duha Božjega, dovoljno je da mu vjerujemo kao šta mu je vjerovao Petar sa učenicima koji su ostali uz Isusa i kojima govor o euharistiji nije bio sablazan.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Nauka da se vino pretvara u krv je toliko kontradiktorna Bogu da prosto ne mogu da dodjem sebi da se tako nešto može servirati ljudima, pa puna je biblija toga da se krv ne sme jesti od životinja, pa kako onda da se pije od čoveka jer naravno Bog kao Duh nema krv. Nekontam. Čini mi se da je to ravno kanibalizmu.
Ako se uči da se hleb doslovno pretvara u meso onda vernici trebaju osetiti taj ukus mesa, dali ga osećaju?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
To me izuzetno podseća na neke paganske obrede gde se pila krv moram priznati.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
smirnof je napisao/la:
I jedni i drugi su shvatili doslovno samo za neke je to bila ludost pa su otišli, neki su imali povjerenje u Isusa pa su ostali.U retku 63 Isus objašnjava da čovjek na može do kraja razumjet ono šta dolazi od Duha Božjega, dovoljno je da mu vjerujemo kao šta mu je vjerovao Petar sa učenicima koji su ostali uz Isusa i kojima govor o euharistiji nije bio sablazan.

Da ali to ne pise, pise da oni nisu zeleli da odu zato sto su znali da su kod Isusa reci vecnog zivota a ne zato sto su prihvatili zdravo za gotovo da ce jesti telo Isusovo i piti Njegovu krv, i na mnogo mesta su ih sablaznjavale iste stvari kao i ostale, ali bi ostajali sa Isusom.Evo jednog primera:
Matej 15.10 Tada dozove mnoštvo i reče: Slušajte i razumijte!
11 Ne onečišćuje čovjeka što ulazi u usta, nego što iz usta izlazi - to čovjeka onečišćuje.12 Tada pristupe k njemu učenici i kažu mu: Znaš li da su se farizeji sablaznili kad su čuli tu riječ?
13 On im odgovori: Svaki nasad koji ne posadi Otac moj nebeski iskorijenit će se.
14 Pustite ih! Slijepi su, vođe slijepaca! A ako slijepac slijepca vodi, obojica će u jamu pasti.15 Petar prihvati i reče mu: Protumači nam tu prispodobu!
16 A on reče: I vi još uvijek ne razumijete?
17 Ne shvaćate li: sve što ulazi na usta, ide u trbuh te se izbacuje u zahod.
18 Naprotiv, što iz usta izlazi, iz srca izvire i to onečišćuje čovjeka.
19 Ta iz srca izviru opake namisli, ubojstva, preljubi, bludništva, krađe, lažna svjedočanstva, psovke.
20 To onečišćuje čovjeka; a jesti neopranih ruku ne onečišćuje čovjeka.
Ovde Petar ne razume to sto je Isus rekao, ali je tu i pita i dobija objasnjenje.Iako mu podjednako nije bilo jasno sta Isus prica ipak je ostao, ne zato sto mu je jasno nego zato sto je znao da ce mu Isus razjasniti.Verujem da je isti ralog bio i u gornjem slucaju i da su dobili pojasnjenje, ali ti to ne zelis da cujes.Ali nema ni veze.
I dalje cekam odgovor na pitanje doslovnosti reci nece ogladneti nikada?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 6 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply