Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Gospodnja večera (Euharistija)

power_settings_newLogin to reply
+24
Mi-Ha-El
melkisedek
stefani
10
crusadercro
amos
smirnof
stranac
vijesnik
ILIJA
vivi
jony
cubela
dominik
braslav
hrvoje hrki
msomi
Spart
Daniel
Maran ata
Ruta
laodikejac
Mali princ
kainos
28 posters

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Nikada nitko, svet ili, ne uzima svoju svakodnevnu hranu, već se hrani Kristovim tijelom i krvlju.

U svaki kruh utisnut je golgotski križ. On se ogleda u svakom izvoru vode. Krist je istaknuo sve ovo uspostavljajći simbol svoje velike žrtve. Svjetlost koja blista iz službe Svete večere u gornjoj sobi posvećuje hranu za naš svakodnevni život. Obiteljski stol postaje Gospodnjim stolom, a svaki objed obredom.Koliko su istinitije Kristove riječi o našoj duhovnoj prirodi!On izjavljuje: “Tko jede tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni.” Mi možemo živjeti životom svetosti ako
prihvatimo život koji je za nas žrtvovan na golgotskom križu.Taj život primamo prihvačanjemnjegove riječi, izvršavanjem onoga što je On zapovjedio. Tako postajemo jedno s Njim. “Tko jede tijelo moje”,kaže On, “i pije krv moju, ostaje u meni i ja u njemu. Kao što je mene poslao živi Otac, i kao što ja živim zbog Oca, tako će i onaj koji mene jede živjeti zbog mene.” (Ivan6,54.57) Ovi se ulomci u posebnom smislu odnose na Gospodnju večeru.
Kad se vjera udubljuje u veliku žrtvu našega Gospodina, duša prima Kristov duhovni život. Takva će duša na svakoj Gospodnjoj večeri primiti duhovnu snagu. Ova služba uspostavlja živu vezu kojom je vjernik povezan s Kristom pa tako i s Ocem. U posebnom smislu ona uspostavlja vezu između ovisnih ljudskih bića i Boga. Dok primamo kruh i vino koji predstavljaju Kristovo slomljeno tijelo i prolivenu krv, pridružujemo se u mislima prizoru Svete večere u gornjoj sobi. čini nam se kao da prolazimo vrtom koji je posvećen samrtnim mukama Onoga koji je ponio grijehe svijeta. Postajemo očevici borbe koja nam je donijela pomirenje s Bogom. Razapeti Krist uzdiže se među nama.
“NA MOJU USPOMENU”
Onaj koji promatra Spasiteljevu neusporedivu ljubav, uzdiči će se u mislima, očistiti srce i preobraziti karakter.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Kod obreda pranja nogu uglavnom se zaboravlja na sustinu i u mnogim crkvama se prakticira tako sto se vec zna koji brat ce kome oprati noge ili sestra kojoj ce sestri oprati noge ,da li treba da napominjem da svi operu sami noge prije nego sto i dodju u crkvu....
Ovo je praksa,ali predpostavimo da treba da operete noge svima,i predpostavimo da su im noge strasno prljave,da radi se o tome da se peru prljave noge,sustina je da mi zelimo biti cisti jedni prema druigima ,zelimo izgledati cisto i lijepo tako da nas je sramota da dodjemo prljavih nogu,no zajednistvo se sastoji da kao sto peremo noge tako i peremo grijehe jedni drugih,da onu prljavstinu koja se ljepi za nase noge oprostimo ,nasem bratu i nasoj sestri,da ne biramo ko je taj brat ili ta sestra kojoj cemo prati noge..mozda trebamo bas onom koje poput jude ...sluzba poniznosti nas uci tko smo da bi uopste mogli ucestvovati u veceri Gospodnjoj......ponizni se i sastaju u lomljenju hljeba......

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Srce moje kucaj tiše, ne mogu šutjeti, oprostite mi
još da reknem o euharistiji što imam pa da svršim.u Čudu sam kako pričate, u čudu dragi moji i žao mi je,

On kad dođe drugi put-bit će to dolazak Posljednji i Dan Sudnji,
no Prvi je s nama zauvijek i nikada nas neće siročad ostaviti i napustiti! Zar ste zaboravili...

Bog je u SVEMU!

a Krist je u onom tko ga prizna!

Kad su ga 3 Mudraca priznavala dođoše mu se što???
POKLONITI

Njemu-
tijelu i duhu u OSOBI!!
Otac Josip i Majka Marija klanjaše se Božiću
Pastiri, nebeski Anđeli
Priznavalaci
mnoštvo
...
d o š l i i k l e k n u l i
Klanjaše se UTJELOVLJENOME!!

nestade odijeljenosti, priče predaje i daljine,
Boga nedostupnoga i nevidljivog čistog Duha
Silnoga, Strašnoga, Pravednog i Jakoga
jeste On sve to ali evo ga vidim,
VIDIM
utjelovljenoga
pristupačnog ,
maloga, ljubeznog, sva milina i tjelesna blizina.

Nije Gospod otišao.
On je tu s nama da nas Jača i Pobožanstvenjuje u Sebi,
PO SEBI
ne može nitko drugi to izvesti !!

Moj je Gospod hrana
ne kao Mana s Neba pa da pomremo
vengo kao hrana Života
da mi život obrani.

On je Svećenik
Onaj koji imaše Snagu ruke polagati
tko se ima pravo samopozvati na svećeništvo ruku posvećenih??
pripovjedači,čarobnjaci,žongleri i akrobati,...pazili bi što rade da su Izvora svijesni

Krist je U onom Tko Ga PRIZNA
i nad Krvlju Njegovom i Tijelom predanim na Oltaru se ne SABLAZNI
Pij KRV Moju!
zapovjedi:
Jedi Tijelo Moje!
i nećeš umrijeti!!

O kakvoj bi drugačijoj euharistiji vi pričali???
P.S.Testamentum je POSLJEDNJA ŽELJA i izvršavaju je nasljednici nakon umora smrtnika zar ne
ili jeu vašem selu moli drugačije!?

Mir Gospodnji bio vazda s vama
Blagoslov na vas Predragocjenog Oltarskog Sakramenta

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Istrazitelj srca je napisala u svojoj poeziji:

Otac Josip i Majka Marija klanjaše se Božiću


Zasto - Otac Josip, ciji Otac?

1.Korincanima 11,24-29

24 I zahvalivši prelomi i reče: "Uzmite i jedite! Ovo je tijelo moje koje se predaje za vas; ovo činite na moju uspomenu!"
25 Tako i čašu po večeri, govoreći: "Ovo je čaša Novoga Zavjeta u mojoj krvi; ovo činite, kadgod pijete, na moju uspomenu!"
26 Jer kadgod jedete kruh ovaj i pijete čašu, smrt Gospodnju navješćujete, dok ne dođe.
27 Tko dakle nedostojno jede kruh ovaj ili pije čašu Gospodnju, kriv je tijelu i krvi Gospodnjoj.
28 Zato neka čovjek ispituje sam sebe, i onda od kruha neka jede i od čaše neka pije!
29 Jer tko jede i pije nedostojno, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tijela Gospodnjega.

Pitanje:
Tko nedostojno jede kruh ovaj ili pije čašu Gospodnju da je kriv tijelu i krvi Gospodnjoj?

Kako ispitujemo sami sebe?

Sto je nedostojno jedenje i pijenje?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
reci te mi,
ne razumijem vas,
molim, radi svoga boljeg shvaćanja ne radi forumskog raspravljanja;
zašto
kad Vas se dirne u srce a Vi poput štita da ne zakrvarite ljudskošću
izbacite tonu biblijskih citata kao fast food; gubi se vjerodostojnost
iskustvenog svjedočenja

Božja Riječ
bi morala ući!
da bi mogla djelovati
i našu ljudskost preoblikovati
zar ne?

Ja kad pišem krvarim srcem, ili pjeva ili plače ili trpi..
pokušavam
govoriti što srce kaže i to što čujnije s DA i NE koje osjećam izričem
(znam, kvazi pjesnički-rekli su mi-al takva sam) inače o nepoznatom
sadržaju, nepoznato srcu-šutim!

vidjela sam da umijete govoriti s ljubavlju na usnama
šteta je kad nakon toga vidim
stavak 1.članak.2.redak 3....

poput igranja dječijih - korak naprijed natrag tri

razumjete što mislim..

Zahvaljujem na strpljenju
bilo mi je zadovoljstvo

Bog vas blagoslovio

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Bog nije u svemu ..!!!!!!!!!..sve zanci i zlo ,sve znaci i glupost sve znaci i obmana sve znaci sve pa samo da bismo to razdvojili -Bog nije u svemu...tako su doduse mislili i pagani pa se klanjali laznim bogovima tako su i izraelci izlili tele ....
Princip "Bog je u svemu" je princip Idolopoklonstva.


S kim ćete izjednačiti Boga, što ćete uz njega staviti kao priliku '?

Lik idolski, što ga je salio umjetnik, zlatar ga prevukao zlatom i kovač lančićima srebrnim?

Tko je odveć siromašan za takav potrošak, bira drvo, što ne trune, traži sebi vješta umjetnika, da načini lik, koji se ne pomiče.

Ne znate li Ne čujete li? Nije li vam bilo javljano od početka? Ne vidite li iz temelja zemlje?

On je onaj, koji sjedi nad krugom zemaljskim, kojega su stanovnici sićušni kao skakavci. On razastire nebo kao prekrivalo, razapinje ga kao šator za stan.

On je onaj, koji obraća knezove u ništa, koji vladaoce zemaljske uništava. Jedva su posađeni, jedva su posijani, jedva im se stablo ukorijenilo u zemlji, tada ih pogodi dah njegov: oni posahnu, i vihor ih raznese kao pljevu.

"S kim ćete me dakle izjednačiti, da bih bio kao on?", veli Svetac.

Podignite oči svoje prema nebu i gledajte: tko je to stvorio? On je onaj, koji izvodi vojsku svega toga na broj, koji zove sve po imenu, i zbog velike sile njegove i jake moći ne izostaje ni jedan jedini. Izaija 40,18-26

Zadnja promjena: ; pon 26 stu 2007, 22:01; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Isusova smrt na križu najveći je čin ljubavi u čitavoj povijesti

Istrazitelj srca
navodi iskustvo introspekcije:
Božja Riječ
bi morala ući!
da bi mogla djelovati
i našu ljudskost preoblikovati
zar ne?


Lijepo si to izrekla, formalizam je smrt euharistije..
Razumijemo sto mislis i kako sto mislis - vrlo lijepo izgovaras i osjecas..Meni se dopada harizmatski izricaj kada ima Davidovu ravnotezu srca i uma..

pokušavam
govoriti što srce kaže i to što čujnije s DA i NE koje osjećam izričem


Kazes , pokusavas - sto znaci pokusavati?

Srcem i usnama da bude isto
u usima gluhih da procuju
i slijepih da progledaju,
da se ispuni blazenstvo siromasnima Duhom...
Um i srce grle se u dusi
jer nas Njegova krv cisti
jer nas Njegovo tijelo uzdize iz smrti
da se svijet ovaj srusi u more ognja
kao onaj u potopu velike vode...

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Pokušavati = ales ist relativische Wink

nema nepromjenjivosti u ovom stanju prolaznosti,
osobitost svega što čovjek misli da ima u vlasti
samo je prah što mu kroz prste prolazi

dok je iskonski njegova samo dužnost
da čini i pokuša
najbolje što u datnom trenutku i u svojim mogućnostima može!!

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
lijepi moj Ilija
ja opet mislim da jest Bog u SVEMU

apsolutno

jer je On jedini Apsolut
On je Roditelj
Stvoritelj
Kreator

da On nije
onda ne bi bilo!!

pa i Sotona
da, viči Bogohulna
ali ja kažem i Sotona
ima Boga
i Božji je

(sotonin je problem što se on svoga tvorca odriče)

a mi takve korelacije našom pravednošću i maštom nećemo do li na nebu moći shvatiti! Wink Smile

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Zasto - Otac Josip, ciji Otac?

kakvo pitanje?: zar ne bijaše Josip pred Zakonom suprug Marije i (ako ti bolje prija-POSVOJITELJ) zakonski Otac djeteta Isusa!!??

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
istražitelj srca je napisao/la:
Pokušavati = ales ist relativische Wink

nema nepromjenjivosti u ovom stanju prolaznosti,
osobitost svega što čovjek misli da ima u vlasti
samo je prah što mu kroz prste prolazi

dok je iskonski njegova samo dužnost
da čini i pokuša
najbolje što u datnom trenutku i u svojim mogućnostima može!!

Istrazitelj srca:
a mi takve korelacije našom pravednošću i maštom nećemo do li na nebu moći shvatiti! Wink Smile

Ali treba prije na Nebo doci ...!


A svi mi, koji otkrivenim licem odrazujemo slavu Gospodnju, po Duhu se Gospodnjem preobražavamo u istu sliku - iz slave u slavu
jer prolazi promjenjivost da se ispuni nepromjenjivost svetosti slave
Krista Kralja koji poznaje svoje ratnike..
Pitanje:
Tko nedostojno jede kruh ovaj ili pije čašu Gospodnju da je kriv tijelu i krvi Gospodnjoj?

Kako ispitujemo sami sebe?

Sto je nedostojno jedenje i pijenje?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Shvatiti znači Konačno
došao sam do potpune Spoznaje!
Gladovat za Znanjem
je Oholost,
a opet znati je dužnost.

Zar si uistinu mišljenja da POSTOJI ČOVJEK KOJI JE SHVATIO!?

ma daj,
prenaivno.

Kad dođe Nebo K Nama,

tada na Sudnji Dan
bit će sve razvidno i svačije djelo razotkriveno
tada se otvaraju oči
i vidjet ćemo savršeno.

Zar naše upinjanje može doseći do Neba
e, ja bi da me Gospodin strovali u najdublji bezdan kad bih se Nebu oholila!
Imat ću što mi bude dano,
daklem želim primati i spoznavati
ponizno.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Pitanje:
Tko nedostojno jede kruh ovaj ili pije čašu Gospodnju da je kriv tijelu i krvi Gospodnjoj?
Kako ispitujemo sami sebe?
Sto je nedostojno jedenje i pijenje?

uh pale , ono !KRIV! sledi moju krv u žilama!

Zamisli biti KRIV toj Ljubavi, toj ŽRTVI,
biti KRIV BOGU, već je sud donesen nema drugih bogova da bi drugovačijeg milosrđa izljevali i krivnju sapirali...
uf, uf
gore bi mi bilo ovu krivnju nositi nego li sve grijehe gubave na sebi!!!

hladno

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
da vratim dug dragom Iliji,

Bog Sve u Svemu
jest sada po stvaranju i vrhovništvu
njegova je Providnost
On uzdržava Sve svoje stvoreno!!

Nije došlo vrijeme razdiobe Dobra od Zla
Žita od kukolja
nek te to ne brine i ne opterećiva
On UPRAVLJA!!

Ipak, u pravu si kad kazuješ nije u PUNINI
jer mu se Volje neposlušnih
Duhova i ljudi
u neposluhu svome
odcjepljuju
sami sebi donoseći osudu
Boga u sebi sileći u progon ne priznavajući Vlasnost Božju!

ali znamo Vjerom da Bog Sinu dade Vlast da sabere i otkupi

1Kor22-27
.." jer sve podloži nogama njegovim. A kad veli: Sve je podloženo, jasno - sve osim Onoga koji mu je sve podložio. 28 I kad mu sve bude podloženo, tada će se i on sam, Sin, podložiti Onomu koji je njemu sve podložio
da Bog bude sve u svemu."!

Mir s vama i blagoslov Gospodina Isusa Krista

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Pitanje:
Tko nedostojno jede kruh ovaj ili pije čašu Gospodnju da je kriv tijelu i krvi Gospodnjoj?
Kako ispitujemo sami sebe?
Sto je nedostojno jedenje i pijenje?

jesam li dostojna odgovoriti?
ovo pitanje mislim prelazi moje pravo jer nisam dopuštena suditi drugačijima niti sveti sakrament krivim odgovorom blatiti.Za to postoji posvećeni Svećenički Red..no ograničit ću se na svoj doživljaj pa me ne uzmite za mjerodavnu,

o ispitu sebe već sam odgovorila,
ja se smrzla
a ti preispitivaj...

Nedostojno?!
Uopćeno, tko je od nas dostojan da uniđe Gospodar i Kralj pod krov moj-nitko, dakle nije odgovor u nedostojnosti stvorenja spram Stvoritelja.

Prvu nepravilnost vidim:
ako Zaručnik želi k meni i još se za mene preda svezati i mučiti-umrijeti!! da bi bio kao uskrsli moja krv i moje tijelo da me izgrađuje i ispunja kao moja Hrana; posveti; da me privuče k sebi i zaruči u Kraljevstvu svome
a ja Ga odbijem -ništa sam i prijezira vrijedna!

tada Ga nisam prepoznala, nisam Ga priznala, nisam Ga primila i nisam se Spasila
KRIVA

drugu nepravilnost vidim:
-ako već hoću k Njemu a ja se dvaput premišljam i odgađam-vrijeđam poziv
-ako se činim velika u (ravno)pravnosti pa oholo pristupam-vrijeđam Glavu stola i sve sustolnike
-ako pristupim blagovanju nečista, od grijeha na rukama, usnama,nogama..-vrijeđam žrtvu i svetost Hrane



Ako griješim ispravi me.

Mir s vama

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se dakle svatko ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. Zato su među vama mnogi nejaki i nemoćni, i spavaju mnogi. Jer kad bismo sami sebe sudili, ne bismo bili suđeni. A kad nas sudi Gospodin, odgaja nas da ne budemo sa svijetom osuđeni.

Pomoću kojeg suda sebe sudimo ako ne razlikujemo Tijela?
Što je to razlikovanje Tijela?
Hoću ohrabriti koji se ustežu razlikovati Tijela da razlikovanje učine preispitivanjem savjesti pred Kristom direkno, bez posrednika..
Već židovi koji su slušali Isusa zaboravili su starozavjetno ispitivanje tijela
a dolazili su na Dan pomirenja pred Svetinju ...
To se nerazlikovanje tijela i u današnje dane ponavlja..
Jedni kažu da razlikuju Tijela a bližnji njegov nema kruha svagdašnjeg, leži u tamnici, bolnici, nema posla itd..Euharistija, u kojoj nema Gozbe Riječi u svagdašnjem životu , u kojem ne razlikujemo Riječ od koje dolazi vjera - tada teško ranjavamo Krista..Zar nije tako?To, vjerujem vrijedi i za euharistiju u katoličkoj crkvi a tako i u kršćanskim denominacijama ..Večera Gospodinova po svome tijelu i krvi pripada svagdašnjoj vjeri..Iako to, ponekad potrebiti zlorabe, budimo im milostivi u razumu njihovih okolnosti..
Kada Pavao ukorava vjernike za običaje da se jede i pije - što pripada kućama..on ne zagovara nebrigu za siromašne.Euharistija ne bi trebala razlikovati siromasne i bogate..Svi bi trebali biti jednaki, svatko prema svojim mogucnostima, svakome prema vjeri Isusovoj - djelo ljubavi..

100.000.000 djece u svijetu živi na ulicama:

Potrebna je solidarnost prema beskućnicima kako bi se zaustavila tiha drama njihove bijede. To je ljudski i crkveni problem koji traži odgovore koji mogu zaustaviti svakodnevnu i nedovoljno poznatu dramu beskućnika – istaknuo je kardinal Renato Raffaele Martino, predsjednik Papinskoga vijeća za dušobrižništvo selilaca i putnika, zajedno s nadbiskupom Agostinom Marchettom, tajnikom vijeća, govoreći 26. studenog na prvome Međunarodnom susretu za dušobrižništvo beskućnika, koje je u Rimu organizirala ta vatikanska ustanova.
Umiru u tišini koja prati njihov život „nevidljivih“ osoba. Pedeset tisuća beskućnika svakoga dana umre u bijedi, a ta je činjenica vijest samo za one koji im se posvećuju. Riječ je o muškarcima i ženama, starijim osobama i djeci, žrtvama ruševnih skloništa u kojima borave, nezdrave vode i nedostatne higijene zbog koje su podložni bolestima. Drugim riječima, riječ je o žrtvama nesavršenoga, neravnopravnoga i nepravednoga socijalnog poretka, u odnosu na koji su oni koji pripadaju drugim područjima društva primijenili 'selektivnu amneziju'. To je stanje nadbiskup Marchetto prikazao na spomenutom skupu koji je – kako je podsjetio nadbiskup – treći u nizu susreta koje je Papinsko vijeće za dušobrižništvo selilaca i putnika organiziralo o takozvanome „Pastoralu ulice“.
Iznoseći nadalje brojčane podatke, nadbiskup je napomenuo kako se procjenjuje da na ulici živi 100 milijuna djece, a više milijuna beskućnika živi samo na bogatome Zapadu, odnosno više od 3 milijuna u Europi, i tri i pol milijuna u Sjedinjenim Američkim Državama, od kojih 50% čine djeca. Tome treba dodati kontinente na kojima je siromaštvo još uvijek vrlo veliki problem. Ovisno o području, te se ljude naziva beskućnicima, klošarima, skitnicama ili prosjacima, ali njihov se život, iako ga nije moguće postaviti u samo jednu pojedinačnost, sažima u istome konačnom rezultatu, a to je gubitak dostojanstva i temeljnoga prava na dom – istaknuo je nadbiskup Marchetto. Međutim, - primijetio je nadalje – zadovoljavanje temeljnih ljudskih potreba dajući smještaj, hranu, odjeću, zdravstvenu njegu i slično, samo je početak. U dubini svakoga beskućnika postoji veća potreba – da budu prihvaćeni i da ih se poštuje – istaknuo je nadbiskup. Taj je cilj jasan brojnim redovničkim zajednicama i katoličkim organizacijama kao što je, primjerice, Caritas, koje se brinu za beskućnike i čiji je rad nadbiskup pohvalio.
Govoreći na početku skupa, kardinal Martino je pak podsjetio nazočne na glavne korake crkvenoga učiteljstva na tom području. Papa Benedikt XVI. – kazao je kardinal - u enciklici 'Deus caritas est' insistira na ljubavi koja se rađa od Krista, odnosno na posvećivanju koje proizlazi iz te ljubavi: Nije dostatno darovati prolazne stvari, – piše Sveti Otac – nego trebamo biti prisutni 'na osobnoj razini' u svemu što radimo, prema uzoru koji nam daje prispodoba o Dobrome Samaritancu. Kršćanska je ljubav najprije jednostavno odgovor na ono što je, u određenome trenutku, neposredna potreba: gladne treba nahraniti, gole odjenuti, bolesne liječiti, zatvorenike pohoditi. Ali, u konačnici, kršćanska ljubav nadilazi čovjekoljublje, jer od nas traži da naučimo vidjeti Kristovim očima i biti s drugima prema Njegovom viđenju – napominje Sveti Otac.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
istražitelj srca je napisao/la:
da vratim dug dragom Iliji,

Bog Sve u Svemu
jest sada po stvaranju i vrhovništvu
njegova je Providnost
On uzdržava Sve svoje stvoreno!!

Nije došlo vrijeme razdiobe Dobra od Zla
Žita od kukolja
nek te to ne brine i ne opterećiva
On UPRAVLJA!!

Ipak, u pravu si kad kazuješ nije u PUNINI
jer mu se Volje neposlušnih
Duhova i ljudi
u neposluhu svome
odcjepljuju
sami sebi donoseći osudu
Boga u sebi sileći u progon ne priznavajući Vlasnost Božju!

ali znamo Vjerom da Bog Sinu dade Vlast da sabere i otkupi

1Kor22-27
.." jer sve podloži nogama njegovim. A kad veli: Sve je podloženo, jasno - sve osim Onoga koji mu je sve podložio. 28 I kad mu sve bude podloženo, tada će se i on sam, Sin, podložiti Onomu koji je njemu sve podložio
da Bog bude sve u svemu."!

Mir s vama i blagoslov Gospodina Isusa Krista



Upravo tako :

A kad mu bude sve pokoreno, tada će se i sam Sin pokoriti onome, koji mu je sve pokorio, da bude Bog sve u svemu. 1. Korinćanima 15,28

Dakle tek tada ce Bog biti sve u svemu danas to nije slucaj inace bi pisalo da Bog jest sve u svemu naprotiv pisano je da ce biti kad mu sve bude pokoreno....

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Sveta večera!

Sveta večera je poslednji Isusov obrok sa apostolima!

U Bibliji u Matejevoj 26:17-21 piše: ‚‚A u prvi dan prijesnijeh hljebova pristupiše učenici k Isusu govoreći: gdje ćeš da ti zgotovimo pashu da jedeš? A on reče: idite u grad k tome i tome, i kažite mu: učitelj kaže: vrijeme je moje blizu, u tebe ću da učinim pashu s učenicima svojijem. I učiniše učenici kako im zapovjedi Isus, i ugotoviše pashu. A kad bi uveče, sjede za trpezu sa dvanaestoricom.''

Prije svete večere, Isus je oprao noge apostolima!

To se vidi u Jovanovoj 13:4-16: ‚‚Ustade od večere, i skide svoje haljine, i uze ubrus te se zapreže; onda dođe k Simonu Petru, i on mu reče: Gospode! zar ti moje noge da opereš? Isus odgovori i reče mu: što ja činim ti sad ne znaš, ali ćeš poslije doznati. Reče mu Petar: nikad ti nećeš oprati mojijeh nogu. Isus mu odgovori: ako te ne operem nemaš dijela sa mnom. Reče mu Simon Petar: Gospode! ne samo noge moje, nego i ruke i glavu. Isus mu reče: opranome ne treba do samo noge oprati, jer je sav čist; i vi ste čisti, ali ne svi. Jer znadijaše izdajnika svojega, zato reče: nijeste svi čisti. A kad im opra noge, uze haljine svoje, i sjedavši opet za trpezu reče im: znate li što ja učinih vama? Vi zovete mene učiteljem i Gospodom; i pravo velite: jer jesam. Kad dakle ja oprah vama noge Gospod i učitelj, i vi ste dužni jedan drugome prati noge. Jer ja vam dadoh ugled da i vi tako činite kao što ja vama učinih.''

Pranje nogu je znak poniznosti, znak služenja, i počasti. Pranje nogu treba i danas da vršimo prije svete večere.

Apostol Juda je izdao Isusa!

To se vidi u Matejevoj 26:21-26: ‚‚I kad jeđahu reče im: zaista vam kažem: jedan između vas izdaće me. I zabrinuvši se vrlo počeše svaki govoriti mu: da nijesam ja, Gospode? A on odgovarajući reče: koji umoči sa mnom ruku u zdjelu onaj će me izdati. Sin čovječij dakle ide kao što je pisano za njega; ali teško onome čovjeku koji izda sina čovječijega; bolje bi mu bilo da se nije ni rodio onaj čovjek. A Juda, izdajnik njegov, odgovarajući reče: da nijesam ja, ravi? Reče mu: ti kaza.''

Isus je prelomio hleb, i dao ga apostolima da jedu!

To se vidi u Matejevoj 26:26: ‚‚I kad jeđahu, uze Isus hljeb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: uzmite, jedite; ovo je tijelo moje.''

Na svetoj večeri hleb predstavlja sveto Isusovo tijelo. Iz ovog razloga hleb ne smije da ima u sebi kvasac. Ako uzmemo hleb s kvascem, nemamo dijela sa Isusom.
Prelomljeni hleb simboliše premlomljeno Isusovo tijelo. Neke crkve daju ljudima neprelomljene pogačice. Ako uzmemo neprelomljenu pogačicu, nemamo dijela sa Isusom.

Isus je uzeo čašu sa sokom od grožđa, i dao je apostolima da piju!

To se vidi u Matejevoj 26:27 i 28: ‚‚I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: pijte iz nje svi; jer je ovo krv moja novoga zavjeta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja grijeha.''

Sok od grožđa je simbol prolivene Isusove krvi. Zato, ne smije da ima alkohola u njemu! Isus nije pio alkohol, jer je bio svet! Ako pijemo alkoholno vino, nemamo dijela sa Isusom.

Gospod Bog je zabranio alkohol u crkvi!

To se vidi u Trećoj Mojsijevoj 10:9-12: ‚‚Vina i silovita pića nemoj piti ti ni sinovi tvoji s tobom, kad ulazite u šator od sastanka da ne izginete. To neka vam je uredba vječna od koljena na koljeno. Da biste mogli raspoznavati šta je sveto šta li nije, i šta je čisto šta li nečisto. I da biste učili sinove Izrailjeve svijem uredbama koje im je kazao Gospod preko Mojsija.''

Isaije 25:6: ‚‚I Gospod će nad vojskama učiniti svijem narodima na ovoj gori gozbu od pretila mesa, gozbu od čista vina, od pretila mesa s moždanima, od vina bez taloga.''

Iz ovoga vidimo da alkohol nije čist, i nije za svete. Iz ovog razloga Bog je zabranio alkohol u crkvu. Svako cijeđenje soka od grožđa zvalo se vino.

Alkohol je otrov!

Otkrivenje 14:8: ‚‚I drugi anđeo za njim ide govoreći: pade, pade Vavilon grad veliki: jer otrovnijem vinom kurvarstva svojega napoji sve narode.''

Vino nije za svete!

Luka 1:15: ‚‚Jer će biti veliki pred Bogom, i neće piti vina ni sikera; i napuniće se Duha svetoga još u utrobi matere svoje.''

U Raju ćemo piti bezalkoholno vino!

Mateja 26:28 i 29: ‚‚Jer je ovo krv moja novoga zavjeta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja grijeha. Kažem vam pak da neću otsad piti od ovoga roda vinogradskoga do onoga dana kad ću piti s vama novoga u carstvu oca svojega.''

Isus je stvorio bezalkoholno vino!

Jovanova 2:9 i 10: ‚‚A kad okusi kum od vina koje je postalo od vode, i ne znadijaše otkuda je (a sluge znadijahu koje su zahvatile vodu), zovnu kum ženika. I reče mu: svaki čovjek najprije dobro vino iznosi, a kad se opiju onda rđavije; a ti si čuvao dobro vino doslije.''

Postoje slatka vina!

Pjesmama 8:2: ‚‚Povela bih te i dovela bih te u kuću matere svoje; ti bi me učio, a ja bih te pojila vinom mirisavijem, sokom od šipaka.''

Joila 3:18: ‚‚I tada će gore kapati slatkim vinom, i humovi će se topiti od mlijeka, i svijem potocima Judinijem teći će voda, i izaći će izvor iz doma Gospodnjega i natopiće dolinu Sitim.''

Amosa 9:13: ‚‚Evo, idu dani, govori Gospod, kad će orač stizati žeteoca, i koji gazi grožđe sijača, i gore će kapati slatkim vinom, a svi će se humovi rastapati.''

Sok od grožđa se ne pretvara u alkohol, ako se drži u hladnom mjestu. Uslov da se sok pretfori u alkohol je: šećer i toplota.

Crkva je donijela alkohol u crkvu. Oni miješaju vino i vodu. U Bibliji se nigdje ne vidi da je Isus pomiješao vino s vodom. Znači, ako uzmemo alkoholno vino, mi nemamo dijela sa Isusom.

Mnoge crkve daju ljudima hleb bez vina. Iz ovoga proizilazi pitanje: Što je tijelo bez krvi? Tijelo bez krvi je mrtvo! Znaći, ako ne uzmemo obadvoje, mi nemamo dijela sa Isusom.
Gospodnja večera treba da se služi, kao što je to Isus radio.

Božiji blagoslov!

descriptionGospodnja večera (Euharistija) - Page 4 EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply