Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Gospodnja večera (Euharistija)

power_settings_newLogin to reply
+24
Mi-Ha-El
melkisedek
stefani
10
crusadercro
amos
smirnof
stranac
vijesnik
ILIJA
vivi
jony
cubela
dominik
braslav
hrvoje hrki
msomi
Spart
Daniel
Maran ata
Ruta
laodikejac
Mali princ
kainos
28 posters

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyGospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Što po vama predstavlja Gospodnja večera, znamo da neki stavljaju prevelki naglasak na Euharistiju, dok je za neke simbol...Neki uzimaju samo kruh (tijesto), ali ne i vino...Neki uzimaju bijelo ili crveno vino, neki vodu, neki grožđani sok...Neki uzimaju beskvasni kruh, a neki kvasni kruh...Što o svemu mislite vi dragi forumaši?

Zadnja promjena: Krizostom; ned 07 sij 2007, 06:15; ukupno mijenjano 5 put/a.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Vino i kruh je Isus uzeo i rekao svima znane riječi.
Spomen onoga što je On učinio za nas.
Isus nije bio religiozni fanatik, niti je htio mijenjati poredak vanjskog političkog svijeta, nego je htio obaviti misiju na globalnoj razini, pobjediti i uništiti najvećeg neprijatelja sotonu i transformirati, nanovoroditi čovječanstvo na razini duha i duše, uma i osjetila.

Dakle, Jedinac Očev Isus je nadvladao sile unutarnjeg duhovnog svijeta , nadvladao sotonske sile oholosti i ega, te je zadovoljio Oca dobivanjem duhovnog rata u ime svih nas, i to za sva vremena.

Sve su bitke i ratovi naši u pobjedi kroz Isusa. U duhovnom svijetu, gdje sve vrvi od demona i sotoninih anđela koji djeluju na ljudski um i srce, nukajući ljude da požele, da ukradu, da pogledaju, da lažu, da ubijaju, da ne svetkuju subotu, da svjedoče lažno, da vole samo sebe, da iskorištavaju druge ljude, da postanu perverzni, da se klanjaju idolima....

Dakle, Isus nije došao da uništi zemaljsko kraljevstvo, da napravi nove državne granice, da oformi vojsku, da svrgne cara.

Isus je došao kao kralj koji vlada kraljevstvom božjim, i nije bio shvaćen. Tako i danas. Malo tko razumije što je euharistija, i iako ne znaju, pišu naučne radove, ubiru nagrade, titule, slavu...

Isus je jedino biće, božji sin, koji nas toliko duboko voli, da je zbog te silne ljubavi zadobo rane i ubijen....kako bi mi živjeli.....

( dobro pročitajte, pažljivo deset božjih zapovijedi i Isusov govor na gori )

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
<BLOCKQUOTE>Obredi koji podsječaju na poniženje i patnje našeg Isusa često se prihvačaju kao formalni simboli.Služba Gospodnje večere upućuje na Kristov drugi dolazak.Ova služba je određena da sačuva živu nadu u mislima i duši i sadašnjih Kristovih učenika.Kad god se sastaju obnoviti sječanje na tajnu pobožnosti, sječat će se kako "uze kalež te zahvali i dade im ga veleći:"Pijte iz njega svi, jer ovo je moja krv, krv Saveza koja se prolijeva za sve za oproštenje grijeha.Od sada sigurno neću više piti od ovoga trsovog roda do onoga dana kad ću ga piti s vama novog u kraljevstvu Oca svojega"
U Duhu Svetom , istinskom duhovnom imaginacijom vidimo stvarnost tajne pobožnosti - povezujemo se sa Kristom u nebeskoj svetinji u Njegovoj službi pomirenja.Euharistija je živo sredstvo ulaska crkve, svakog pojedinog učenika u sadašnjost obnovljenja saveza sa Kristom.Formaliziranje euharistije je grijeh.Kako se Krist utjelovio , tako se mi uduhovljujemo u Njegovu krv i Njegovo tijelo, postajemo obnovljena Njegova stvarnost, Njegov rod.To nije pretvorba već uduhovljenje - dublji ulazak u tajnu pobožnosti, stalno obnavljanje suuskrisenja kroz suobličenje njegovoj smrti, doživljavamo stvarnost surazapinjanja s Njime - preko utvrđivanja smrti starog čovjeka- našeg ja, da bismo ostali u životu a ne u smrti, da bi obnovili suuskrisenje u svagdašnjoj učenićkoj službi obnavljanja nade.Duh Sveti obavlja promjenu u našem srcu, umu, duši i tijelu.
To nije od vina ili kruha već od Duha Kristova koji prati službu euharistije.Iako imamo pravo direktnog puta dolaziti Kristu, kroz euharistiju nam Krist pokazuje Duhom Svetim
izlijevanje Njegove ljubavi u Njegovoj sadašnjoj službi pomirenja u nebeskoj svetinji.Kada se ona završi On će tada doći i pozvati na uskrsenje pravednika prema sudskoj knjizi života u kojoj su bili zapisani krvlju Isusovom dok su se oni na zemlji lomili za duše koje su uzvjerovale u Krista.</BLOCKQUOTE>

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Zanimljiva je rečenica: ovo činite meni na spomen dokle ne dođem......kako me ovo dotiče...On računa na nas, da ćemo ga čekati....naš dragi Gospod.....Sad

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Kako se Krist utjelovio , tako se mi uduhovljujemo u Njegovu krv i Njegovo tijelo, postajemo obnovljena Njegova stvarnost, Njegov rod.To nije pretvorba već uduhovljenje - dublji ulazak u tajnu pobožnosti, stalno obnavljanje suuskrisenja kroz suobličenje njegovoj smrti, doživljavamo stvarnost surazapinjanja s Njime - preko utvrđivanja smrti starog čovjeka- našeg ja, da bismo ostali u životu a ne u smrti, da bi obnovili suuskrisenje u svagdašnjoj učenićkoj službi obnavljanja nade.

Abrahame, ovdje se donekle mogu složiti s tobom. No da pojasnim-što je pretvorba.

Bog se u ovom svijetu javlja dvojako-kao imanentno Biće koje je stalno nazočno u svijetu, i kao transcendencija, Nedokučivi.
Pri Pretvorbi dolazi do konekcije s ovom drugom komponentom kroz prilike Euharistije-tako da je Isus prisutan i u vinu i u kruhu, jednako. To ne znači da mi kao kanibali jedemo Njegovo Tijelo, nego da baštinimo i tu transcendetnu komponentu, uživljavamo se u nju, ili kako si ti rekao-uduhovljujemo se. Moje stajalište nije identično stajalištu Katoličke Crkve, koja kaže da je Isus prisutan u hostiji i vinu bez obzira na duhovno stanje vjernika koji prima Pričest. Ja vjerujem da itekako bitnu ulogu igra vjernik koji svojim stanjem na neki način radi pozivnicu Isusu da se očituje u obredu. U protivnom, to bi bila magija par exellance jer bi hostija i vino bili pripravak koji bi djelovao na čovjeka bez pristanka njegove volje, a to je u suprotnosti s Božjom voljom. Dakle, sam čin Euharistije-primanja Krista u sebe ovisi o onome tko prima, jer mlado vino se ne nalijeva u stare posude. Osim toga, čin primanja Krista-Pričest, nije nužno samo pod prilikama kruha i vina, nego Krista možemo uzet k sebi kad god nam je srce čisto.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Kako se Krist utjelovio , tako se mi uduhovljujemo u Njegovu krv i Njegovo tijelo, postajemo obnovljena Njegova stvarnost, Njegov rod.To nije pretvorba već uduhovljenje - dublji ulazak u tajnu pobožnosti, stalno obnavljanje suuskrisenja kroz suobličenje njegovoj smrti, doživljavamo stvarnost surazapinjanja s Njime - preko utvrđivanja smrti starog čovjeka- našeg ja, da bismo ostali u životu a ne u smrti, da bi obnovili suuskrisenje u svagdašnjoj učenićkoj službi obnavljanja nade.

Abrahame, ovdje se donekle mogu složiti s tobom. No da pojasnim-što je pretvorba.

Bog se u ovom svijetu javlja dvojako-kao imanentno Biće koje je stalno nazočno u svijetu, i kao transcendencija, Nedokučivi.
Pri Pretvorbi dolazi do konekcije s ovom drugom komponentom kroz prilike Euharistije-tako da je Isus prisutan i u vinu i u kruhu, jednako. To ne znači da mi kao kanibali jedemo Njegovo Tijelo, nego da baštinimo i tu transcendetnu komponentu, uživljavamo se u nju, ili kako si ti rekao-uduhovljujemo se. Moje stajalište nije identično stajalištu Katoličke Crkve, koja kaže da je Isus prisutan u hostiji i vinu bez obzira na duhovno stanje vjernika koji prima Pričest. Ja vjerujem da itekako bitnu ulogu igra vjernik koji svojim stanjem na neki način radi pozivnicu Isusu da se očituje u obredu. U protivnom, to bi bila magija par exellance jer bi hostija i vino bili pripravak koji bi djelovao na čovjeka bez pristanka njegove volje, a to je u suprotnosti s Božjom voljom. Dakle, sam čin Euharistije-primanja Krista u sebe ovisi o onome tko prima, jer mlado vino se ne nalijeva u stare posude. Osim toga, čin primanja Krista-Pričest, nije nužno samo pod prilikama kruha i vina, nego Krista možemo uzet k sebi kad god nam je srce čisto.


Slava Bogu, kada prodiremo Duhom Svetim u tajnu eshatološkog sakramenta nalazimo u sebi prisutnost starog čovjeka koji se kao virus predeshatološkog vremena priljepio u nesklad vjere i razuma nasuprot eshatološkoj stvarnosti duhovnog čovjeka rođenog od Kristove žrtve i zaklanja spajanje Božanskog i ljudskog .Konekcija se može iskusiti ako dopustimo Svetom Duhu da nas vodi u dodir i sintezu sa fizičkom stvarnošću koja nam se duhovno očituje promjenom u nama zavisno od dubine pokajanja kojoj smo izloženi susmjernošću koja nam se nudi Isusovom nazočnošću u Duhu Svetom.Velika je blagodat imati usklađenost vjere i razuma kroz koju nam se otkriva približavanje Isusovog dolaska .Moćemo i promatrati uništavanje predeshatološkog virusa u realnosti pomirenja koje obavlja Svećenik -Krist i prenosi tu realnost u Duhu Svetom u momentu blagovanja tako da ljudskim jezikom to zovemo pretvorbom, u stvari radosnu otkrivajuću tajnu rasta eshatološke pobožnosti.Tragajmo za istinom kroz službu Kristovu u Nebeskoj svetinji
- zu je početak realnosti budućeg Novog vina Trsa tijela - crkve koja pije i jede tu realnost očekujući vrijeme Novog Neba i Nove Zemlje.Slava Bogu za svetu službu Duha Svetog - sluge Isusa Krista -Svećenika našeg u Nebeskoj Svetinji.
Dragi Prinće neka te Bog blagoslovi kada blaguješ.
Idemo u dubine i visine i širine i vrijeme i prostor i fizičku realnost posteshatološkog svijeta Novog vina i Novog tijela - u ostvarenje sjedinjenja sa Kristom , Bogom, Svetim Duhom u vječnom vinogradu..!Slušajmo muziku koju uho nije čulo...

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Ali umjesto da ljubav učenika raste, ona opada i blagovanje obnavlja pasiju Isusovu u nama - biva nam žao osjetiti kako nas braća progone vjerujući da Kristu službu obnašaju..dokle , dokle, kad do smrti i preko groba ljubimo Isusa..Obnovi Kriste u nama Tvoju ljubav, budi uz nas u blagovanju .. budi uz nas u našoj nestrpljivosti iščekivanja prestanka ovog svijeta..

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
mislim da kruh i vino (koje je samo SIMBOL Kristovog tela i Kristove krvi koja se prolila na krstu Golgotskom za nas) jesu priznanje da mi želimo Krista kao Otkupitelja, kao Spasitelja i Obnovitelja! Jer bez Nj. žrtve nam nema spasenja! sunny

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Gospodnja Vecera je "sveti podsjetnik"onoga sto je Krist ostvario svojom zastupnikom smrcu i njevjescianje njegova ponovnog dolaska,kad ce dovrsiti svoje otkupiteljsko djelo.Hljeb prikazuje tijelo slomljen za nas.Njegova je krv bila prilivena na zrtvu kako bi prekrila i izbrisala nase grijehe.Spasenje je jedino u krvi.Obred Gospodnje Vecere bio je predan onima koji su bili spaseni i pripadali mjesnoj crkvi.Spaseni se trebaju preispitivati i nakon sto dobro rasmisle o svom zivotu sa Gospodom i drugim vjernicima,tek tada jesti od hljeba i piti iz klaeza.U Pismu se jasno vidi da ne moze svako sudjelovati u tome.Nedostojno uzimanje Gospodnje Vecere tada donosi prokletstvo.Znaci Gospodnja Vecera nas upucuje da gledam na Krista njegovu smrt i njegov dolazak.(Svakako da se uvijek pitamo da li smo spremni na njegov dolazak) Slavljen nek je nas Bog.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Slažem se sa onim što je već nekoliko vas primijetilo kako Večera Gospodnja spaja Kristovu žrtvu i Njegov drugi dolazak. Ona čini most između ova dva događaja pokazajući pri tome da je Krist Duhom prisutan kod nas sve dok se vidljivo ne vrati.

Ne znam kako se sam ovaj obred obavlja u drugim kršćanskim zajednicama, ali u Adventističkoj crkvi jedan kruh se lomi na više dijelova. Ovo je simbol zajedništva među vjernicima koji svi uzimaju od istog kruha, simbolizirajući tako da svi imamo zajednicu u jednom kruhu, odnosno u jednom Tijelu.

Samo značenje riječi "euharistija" ističe još jedan važan vid ovog obreda. Riječ dolazi od grčke riječi eucharistia koja ima značenje "zahvaljivanje ili zahvalnost". Sjetit ćemo se da je i sam Isus "zahvalio" za čašu prije nego ju je dao svojim učenicima (Marko 14,23). Učestvovanje u ovom obredu treba biti vid naše zahvalnosti Kristu za ono što je učinio za nas (žrtva na križu), za ono što čini za nas danas (oproštenje) i za ono što je obećao da će učiniti (Drugi dolazak).

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Noemi je napisao/la:
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


Može, ako onaj tko vodi slavlje ima ovlast od Boga da to čini.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Noemi je napisao/la:
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


Može, ako onaj tko vodi slavlje ima ovlast od Boga da to čini.


No, neki imaju samo formu ovlaštenja a sile su se i časti uredne službe odrekli..Ako takvi dođu mladim učenicima koji su žedni i gladni euharistije
i vide njihovu nedostojnost obično se sablazne..Potražimo male grupe i dovršimo njihove duhovne sklopove rukopoloženjem nakon krštenja ako su dobro podučeni u školi Kristovoj.Hvala Bogu za takve grupe po Duhu Svetom..No nema li u blizini ovlaštenog neka potraže molitvom ovlaštenog da bude poslan od Boga.Ne bude li poslan, neka se i dalje mole i čeznu za euharistijom.Neka ih Bog blagoslovi da im udjeli milost uzimanja večere što prije..Ako bi uzeli u neznanju - krivnja pada na opunomoćene koji su se oglušili na pozive Duha Svetog.Pitam, javno, ima li sada takva grupa koja dozivlje uzimanje večere u čistoti prve ljubavi?Osječam da ima, ali ne budimo nestrpljivi molimo se zajedno!Bog će poslati dozvanoga.Vjerujem da ima i ovlaštenog, no na grupi je izbor po Duhu Svetom..Duh bira svoje učenike i ovlaštenike.Jednima i drugima zajedničke su osnovne istine Svetog pisma , krštenje i vodom i Duhom..

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Drago abrahame, kad čitam tvoje tekstove, u meni raste i jača vjera. Tvoje riječi su melem za dušu u ovo moderno vrijeme zbrke i haosa, osobito u kršćanskim krugovima. Hvala Bogu za tebe i Dinu!zajedništvo

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Noemi je napisao/la:
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


To pitaš općenito ili za vjernike rimokatoličke crkve?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Feba je napisao/la:
Noemi je napisao/la:
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


To pitaš općenito ili za vjernike rimokatoličke crkve?



eto kako sam napisala, da li sljedbenici Isusa mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Feba je napisao/la:
Noemi je napisao/la:
da li vjernici mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


To pitaš općenito ili za vjernike rimokatoličke crkve?



eto kako sam napisala, da li sljedbenici Isusa mogu u kućnim grupama slaviti euharistiju?


A zašto ne bi mogli? Gdje se dvoje ili troje skupe u Isusovo ime i Isus je među njima. A ako oni razumiju značenje Gospodnje večere ne vidim zašto je ne bi mogli uzeti. Pa oni su crkva, dio Tijela.

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
ne samo kao kućne grupe, nego i individualno se može uzimati pričest,
sva ostala pravila koja obvezuju rituale, ceremonije ili pak "dostojne"
osobe koje daju pričest su nepotrebno breme...



osim naravno nitko ne bi trebao uzimati bez prijašnjeg pokajanja ili
pak u nekom nepodobnom tjelesnom stanju kao neumjereno prenajeden ili
pod utjecajem bilo kakvih sredstava što se i podrazumjeva...

descriptionGospodnja večera (Euharistija) EmptyRe: Gospodnja večera (Euharistija)

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply