Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Buddhizam

power_settings_newLogin to reply
+15
Rafael
chiron
Filozofska misao
Pravednik
RahatLokum
Medeni
Konin
slisch
Spart
Euro
ILIJA
Naomi
jakob
Bhakti
Fazlija
19 posters

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
... to nešto što ti tvrdiš, a ne ijedan od budističkih učitelja te da ako nisi osobno učio kod svih tih škola i postigao potpunu realizaciju bar u jednoj to ne možeš tvrditi. Jer to je nešto što si ti zaključio iz knjiga i iz nekog svog iskustva u meditaciji. To nisu tako jednoznačni termini.

U pravu si kada kazes da govorim iz vlastitog iskustva, ali to je sasvim prihvatljivo. Ne moram biti buddhist da bih mogao dati svoje vidjenje tog ucenja i usporediti ga s drugima.

Ako si čitao nešto od npr. Namkhai Norbua ili o tantri malo više možeš vidjeti da tamo postoje postignuća duginog tijela ili kad nakon realizacije u tanrti poslije smrti ti nastavljaš kao yidam kojeg si realizirao.

To je nesto posve drugo i potpada pod odredjene visoke ali ipak ogranicene realizacije, siddhije (da sad ne ulazimo duboko u to). Theravada takve stvari smatra nedostojnima ili u najmanju ruku prema njima gaji ravnodusnost. No to ne znaci da nema dodirnih tocaka u drugim stvarima. Ne mozemo mijesati stvari samo zato sto se nazivaju drugim rijecima. Treba shvatiti o cemu je rijec i onda vidjeti jel ima slicnosti ili nema.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Yana ne znači škola, već vozilo odnosno vrstu puta i realizaciju koja iz njega proizlazi.

Ne razumijem sto to znaci? Kakvo vozilo, odnosno vrstu puta? Nije li to smjer buddhisticke nauke (hinayana, mahayana, vajrayana)? U kojem smislu se ovdje koristi rijec yana?


Mahayana ne negira theravadu i samim time ona je jedno "vozilo", a isto tako i pratyeka. To su termini mahayane dok je ona podjela hina, maha i vajra jedna druga.

Fazlija je napisao/la:
Također iz toga proizlazi, a možeš i sam to naći da shravaka nije učenik-početnik već je to put koji ima svoj rezultat. Isto kao što imaš tri yane u smislu hina-, maha-, i vajra-, ako potražiš po knjigama ili samo upišeš na internetu npr. shravaka yana vidjet ćeš da se taj termin koristi u smislu shravaka-, pratyeka-, i boddhisattva yana koji čine tri-yana u mahayani.

U kakvom su onda odnosu shravaka-yana i mahayana? Da li je shravaka-yana neki pocetni stupanj u toj mahayani, a kasnije slijede pratyeka i boddhisattva?


Shravakayana je put hinayane koji rezultira arhatstvom, dok je pratyeka onaj koji je postigao probuđenje kontemplirajući međuzavisno nastajanje bez učitelja i koji ne podučava. Samim tim što su sve to Buddhina učenja dio su mahayane no ona donosi ideal boddhisattve kao put. Mahayana smatra da je probuđenje hinayane ograničeno ( ne toliko izvorno Buddhino učenje koliko jedan "pad" hinayane u razdoblju nakon Buddhe o kojem valjda znaš da sad ne duljim s tim koji je i doveo do razvoja mahayane).


Fazlija je napisao/la:
Cini mi se da ti govoris o 3 buddhisticka smjera, 3 pravca buddhizma. Theravada se ponekad naziva i shravaka-yana ili arahata-yana, jer su pojmovi shravaka (ucenik) i arahat (plemeniti, koji je prosvjetljen) oni na koje ova skola stavlja naglasak. Svakako da je boddhisattva-yana istoznacnica za mahayanu, jer ona ideal boddhisattve velica kao vrhunski. Pratyeka-yana bi po tome bila neki naziv (mozda?) za vajrayanu (mada nisam cuo, ali je moguce)? Bilo bi dobro da to malo pojasnis ako ti nije problem.


Kao što sam već napisao. No pratyeka nije naziv za vajrayanu. to je jednostavno jedna druga podjela.



Fazlija je napisao/la:
Moguce je naravno, ali bi bilo vrlo korisno kada bi mogao navesti i izvor iz Tipitake u kojoj sutti se tako nesto spominje. U medjuvremenu cu pitati upucene na www.yu-budizam.com oni su upuceniji od mene.


Cakkavatti-Sihanada
Sutta (DN 26; The Lion's Roar on the Turning of the Wheel):

[The Buddha:]
And in that time of the people with an eighty-thousand-year
life-span, there will arise in the world a Blessed Lord,
an Arahant fully enlightened Buddha named Metteyya, endowed
with wisdom and conduct, a Well-farer, Knower of the worlds,
incomparable Trainer of men to be tamed, Teacher of gods
and humans, enlightened and blessed, just as I am now.
-- "The Long Discourses
of the Buddha" (formerly "Thus Have
I Heard"), Maurice Walshe, trans. (Boston: Wisdom
Publications, 1987), p 403.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Naravno, to su temeljna ucenja Buddhe koja nalazimo u theravadi, ali ovdje se nigdje ne spominje shunyata, nego anatta. Anatta ili nepostojanje trajne i nepromjenjive sustine je kod Buddhe posve samostalan pojam.

Naravno, postoje mjesta u kojima i Buddha koristi pojam praznine da opise niravnu. To je bila osnova na kojoj je (izmedju mnogih drugih stvari) Nagarjuna gradio svoje tumacenje buddhizma. Buddha mozda jednostavno nije zelio "opis" nirvane vezati toliko za jedan pojam kao sto je to ucinio Nagarjuna. To ne mozemo znati.

Na tom tragu je Nagarjuna dao tumacenje Buddhinog ucenja izrazito naglasavajuci pojam praznine. To je logicno jer nepostojanje trajne sustine moze lako da se iskaze i kao ispraznost, praznina od sustine i sl. Na tom primjeru jos jednom vidimo da Buddha i Nagarjuna govore opet donekle razlicitim rijecima, ali misleci na posve istu stvar.


Anatta je vjerojatno izvorno dakle, za Buddhina života, bila istovjetna ideji shunyate no nakon velikog skolasticizma u koji je zapala hinayana Nagarjuna donosi shunyatu kao jedno dalje razvijanje ideje o anatti i tu se onda to sve dalje razvija. Ja sam čitao jedan komentar na Nagarjuninu Mulamadhyamakakariku u kojoj autor iznosi ideju da je Nagarjuna i njegovo učenje potpuno sadržano u izvornom Buddhinom učenju i da on nije uopće mahayana autor. to su sad sve detalji, al jasno je da se dobrim dijelom treba raditi o nečem bliskom.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Razlog zašto sam ja to spominjao u tom postu da bih ukazao na bitnu razliku između budizma i u ovom slučaju hinduizma, a to je ta o anatti i praznini kao negciji atmana, dakle ičega što se u meditaciji može naći.
Ono što hoću reči je da se ljudima često dešava da iz želje ili nekog dalekog osječaj o jedinstvu te ideje da sve mora biti isto te da se samo radi o kulturološkim razlikama javi tendencija da sve te riječi praznina, tao, brahman. bog isl. svesdu na isto. još je tomu uzrok površnost kod upoznavnja s literaturom, a uzroci koje ovdje hoću istaknuti su ideja da "je sve to onkraj riječi" kojom čovjek hoće pomisliti da onda mora da je sve to isto te situacija današnjeg čovjeka da je kapacitet za "meditativne transove" i općenito razvoj svijesti danas manji. To je ono što smatram bitnom ovdje. Nama je teško zamisliti da je moguće da postoje više RAZLIČITIH postignuće koja su iznimno uzvišen i duboka, puna siddhija, blaženstva isl. , a da ona nisu nužno ista. To je ono što ja mislim da ti propuštaš. Naravno, da je suština samo jedna i da su sva ta stanja na neki način povezana, al to ne znači da nije moguće da netko jedno od njih proglasi konačnim i da drugi koji ga slijede ne mogu zbog vjere isl. ostati u tom ostvarenju, pogotovo što su ona sva super ugodna. Zato je mene dok sam proučavao tu tematiku primarno zanimao opis praksi i stadija meditacije škola koje sam uspoređivao.
Npr. ima jedan kineski Ch'an majstor kojeg se smatra največim i praktički se jedini spominje u ovom zadnjem razdoblju od nekih 600ak godina, a to je Han-shan (ima ih dva da ne pobrkaš, drugi je iz T'ang razdoblja oko 700g.n.e). On je dakle bio učen i u taoizmu i napisao je komentar Tao Te Chinga koji je čak uvršten u prijevod koji imam doma. Dakle, toliko ga se smatra autoritativnim i u tom području pogotovo što to i nisu u Kini toliko odvojene škole. On jasno piše u jednom od svojih drugih djela da postignuć o kojim Lao tze govori nisu ona mahayane. I to sve argumentira. To je ono o čemu pričam. Većina ljudi koje ja sretnem i s kojima pričam o komparaciji koji kao znaju nešto o budizmu i taoizmu uopće nisu čitali dublja objašnjenja razvoja meditacije da bi mogli napraviti takvu usporedbu već isto samo pričaju kak je sve to isto, a time se vidi da se tom meditacijom o kojoj pričaju baš i ne bave. To su onda samo riječi.
Ono što proizlazi iz te njihove priče je da su u biti sva objašnjenja, filozofije i opisi stadija napretka u budizmu u biti bespotrebni. To tako ispada jer oni pričaju o tim specifičnostima kod meditacije , razlikama u učenju, al ljudi na zapadu to sve preskoče i onda ispada ko da to nema veze dok u biti samo pokazuje da si oni sami zbog neiskustva te stvari ne mogu predočit. Kad se čovjek ufura vidi da sve to ima smisla i svoje mjesto.
Ovdje bih uveo jedan dobar tekst koji sam našao na netu koji bi nam mogao pomoći dok raspravljamo:
http://www.atmajyoti.org/dharana_dhyana_etc.asp

Dakle, niti dharana niti dhyana nisu isto što i u budizmu samadhi, već je to isto samo pripremna faza koncentracije kao i u tekstu.
Svi ti opisi samprajnata samadhia su totalno istovjetni opisi prvih četiriju dhyana koji nastaju kroz praksu shamathe. Ne samo to već ono temeljno što se više puta ponavlja u tekstu je: inhibicija kretanja uma i da sam njihov razvoj uključuje ujedinjavanje sa objektom meditacije! Te dvije stvari potpuno znane se u budizmu klasificiraju kao shamatha i iznimno se jasno naglašava da nisu shunyata odnosno uvid, a niti cilj prakse. Samim time što se asamprajnata s. razvija nakon i kroz samprajnata s. vjerojatno je da se on odnosi na sljedećih četiri dhyana koje se nadovezuju na prethodne i koje su bez objekta dakle one: beskonačnog prostora, svijesti, ništavila i niti percepcije niti ne percepcije. Al i iz ostalih opisa asamprajnate jasno je da se govori o budističkim dhyanama koje nastaju kroz shamathu jer se opisi poklapaju.
Ono što je jako bitno je inhibicija kretanja uma i da sam njihov razvoj uključuje ujedinjavanje sa objektom meditacije. Baš ta praksa je tek priprema u budizmu (Shamatha) i svuda se upozorava da čovjek ne smije stati tu već nastaviti s vipashyanom.
Takve uspredbe sam ja pokušavao raditi i iz njih vidim da ako i nema nužno na kraju puta razlike inače postoje neke velike razlike. Zato sam i odlučio osvrnut se na neke tvoje postove jer sam vidio da u biti ljudima objašnjavaš budizam kao školu hinduizma odnosno objašnjavaš ga uspoređujuči naveliko s drugim učenjima i time daješ jednu iskrivljenu sliku bez da jasno kažeš to što si meni napisao da su to tvoja mišljenja.

Ja si nekad zamišljam da na cijeloj panorami života kao što ima velika raznovrsnost pojava može ih biti i u nama. Zašto ne bi neko proglasio duboku shamathu za ostvarenje i imao sljedbenike kojima je to cilj. Sasvim je moguće jer velika je raznovrsnost ljudskih karmi. Ili nešto drugo. Tu se vračam na razlog mog pisanja i kritiku.

Ja čisto hoću naglasiti važnost preciznog razumjevanja onoga što čovjek prakticira (i religija općenito) jer smo svi mi tek na putu, a taj put nije baš tako ravan. Tu je naravno i devocija.


Ja se sasvim slažem i često zagovaram tvoje gledište ljudima koji smatraju da je budizam nešto više, bolje i naprednije od drugih učenja. Također, smatram da razvoj uvelike ovisi o kapacitetu.
Čovjek ipak ima istu prirodu i to jednu. To se svakako čini točnim.

Čitajući tekst ipak moram reči da vidim neke osnove zašto bi to i kako moglo vodit ka istome, al to su samo moja nagađanje. Iz nekih konkretnih opisa u tekstu vidi se velika razlika.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Ako si čitao nešto od npr. Namkhai Norbua ili o tantri malo više možeš vidjeti da tamo postoje postignuća duginog tijela ili kad nakon realizacije u tanrti poslije smrti ti nastavljaš kao yidam kojeg si realizirao.

To je nesto posve drugo i potpada pod odredjene visoke ali ipak ogranicene realizacije, siddhije (da sad ne ulazimo duboko u to). Theravada takve stvari smatra nedostojnima ili u najmanju ruku prema njima gaji ravnodusnost. No to ne znaci da nema dodirnih tocaka u drugim stvarima. Ne mozemo mijesati stvari samo zato sto se nazivaju drugim rijecima. Treba shvatiti o cemu je rijec i onda vidjeti jel ima slicnosti ili nema.


Ovo je još jedan primjer suptilnosti u realizacijama. theravada bi mogla smatrati da su to ograničene realizacije. Al ako uzmeš bilo koju od drugih škola (bilo budističkih ili čak i drugih) mislim da ju one ne bi smatrale takvom. Ono što sam zaboravio spomenut je da upravo ako se najviše držiš theravada budizma i izvornih Budinih spisa bi trebao znati da su oni najveći negatori cjelokupnog hinduizma i mahayane koju smatraju iskvarenom upravo zbog razvoja nekih ideja koje su slične hinduskim. Oni to uopće ne priznaju ni malo i najveće su razlike ( u filozofskom smislu) upravo između theravade i hinduizma.
No ako uzmeš da je to legitimna realizacija onda je jasno da to nije nikakav siddhi. To je potpuna realizacija jer onda si slobodan od tijela odnosno od zadnjeg traga karme! Mnoga druga učenja su samo oslobođenja od patnje, al tijelo ostaje. Ovo je totalno oslobođenje i transformacija materijalnosti. Tako se to i objašnjava. Ne samo kao neki siddhi ili neka vještina koja se izvježba. To nije samo da nema tijela već se cijela tvoja dimenzija postojanja diže na jedan drugi nivo. I tek bi to iz te logike bilo potpuno probuđenje.
Dakle, iako sve religije možda govore o istom ono se ne realizira uvijek odnosno ne realizira ga svako jednako potpuno. A to možda je bitno ili makar zanimljivo. Zato smatram važnim precizno razumjevanje. obred

Inače, budući da sam vidio da reklamiraš Very Happy sva budistička događanja ako im nekoga koga zanimaju učenja Namkhai Norbua, može mi se javiti. Za iskreno zainteresirane može se primiti inicijacija i materijali. Vrlo nas je malo, al nekad bude i neki tečaj iako ne s Norbuom već s nekim od njegovih najbližih učenika.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Isto tako je i manifestacija sambhogakaya božanstva nakon smrti u kojem ostvareni nastavlja djelovati za dobrobit drugih bića. Dotični je na visokoj realizaciji i u biti oslobođen. postoji razlika između toga i jednostavnog prestajanje kruga rađanja i umiranja i to nisu samo moje riječi, sami majstori kažu da je to različito postignuće (iako vjerojatno u istoj "domeni"). To su opet neke finese koje se nama čine kao knjiške razlike, a nisu.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Sa stanovništva theravade sve je to naravno hereza.
Za tebe sam vidio da se izjašnjavaš da si tantrik u gledištu, a sve što čujem od tebe je theravada učenje. Kažem ti, oni tek niš ne priznaju od drugih učenja.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Praznina i anatta su samo riječi tek kad si ih ostvario, sa sadašnje točke one nisu samo riječi.

To je ono što jedan Ch'an učitelj kaže da što su objašnjenja postala kvalitetnija i preciznija to je praksa i broj ostvarenih manji.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
chiron je napisao/la:


Inače, budući da sam vidio da reklamiraš Very Happy sva budistička događanja ako ima nekoga koga zanimaju učenja Namkhai Norbua, može mi se javiti. Za iskreno zainteresirane može se primiti inicijacija i materijali. Vrlo nas je malo, al nekad bude i neki tečaj iako ne s Norbuom već s nekim od njegovih najbližih učenika.


Možeš li iznijeti nešto podrobnije o tim inicijacijama i materijalima?
Npr. tko inicira učenike, da li sam Namkhai Norbu ili neki napredni učenik?

I da li su ti materijali na hrvatskom ili nekom drugom jeziku?


pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Inicijacije daje Norbu, ali su materijali na tvoju žalost na engleskom.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Ima materijala i na talijanskom Rolling Eyes.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Iako moram ti reči da bi bilo poželjno prvo se malo upoznati s Norbuovim učenjem i onda vidjeti da li osječaš želju i povezanost s istim jer te inicijacije su zamišljene za one koji žele to slijediti (iako se to naravno ne može uvijek znati unaprijed), a ne samo za primit iz znatiželje pa onda šta bude.
Također, ne bi se trebalo zakačit na priču o realizaciji duginog tijela.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Uf, moram reč da više puta ponavljam neke stvari u onom što sam napisao. Hehe, umoran sam malo zadnjih dana. kavica

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Jedna lijepa slika za sve: http://pdphoto.org/PictureDetail.php?pg=5237

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Još jedna lijepa slika:


Buddhizam - Page 10 Thai10

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
... da bih ukazao na bitnu razliku između budizma i u ovom slučaju hinduizma, a to je ta o anatti i praznini kao negciji atmana, dakle ičega što se u meditaciji može naći.

S vremenom se u puckom razumijevanju duhovnih pojmova ustalio pogresan naziv "dusa", koji jos i danas bastine mnoge vjere svijeta. No, takva dusa uopce ne postoji. Stoga je na takvu anattu (an-atman) zelio ukazati Buddha kada je rekao da su sve pojavne stvari bez trajne sustine.

Yoga psihologija, koju zajedno bastine tantra i (advaita i shuddha) vedanta, ne poznaju pojam duse, nego samo uma (manas). Um je uvjetovan i stvoren, pa tako i ne-trajan. Iznad uma se nalazi stvarnost koja se ne da izreci rijecima i zahvatiti umom. To je stanje nirvane (utrnuca), nirvikalpa (bez ikakve misli) ili nirguna (bez ikakvog svojstava) samadhija. Stoga ne mozemo govoriti o sustinskoj razlici buddhizma, tantre i vedante po ovom pitanju.

Ono što hoću reči je da se ljudima često dešava da iz želje ili nekog dalekog osječaj o jedinstvu te ideje da sve mora biti isto te da se samo radi o kulturološkim razlikama javi tendencija da sve te riječi praznina, tao, brahman. bog isl. svesdu na isto.

Nadam se da sam uspio pokazati da moja razmisljanja nisu utemeljena na romanticnoj potrebi dokazivanja jedinstva svih svjetskih religija, nego na sustinskoj bliskosti samo onih pavaca duhovnosti koji kao sredstvo oslobodjenja njeguju sabranost paznje.

... još je tomu uzrok površnost kod upoznavnja s literaturom, a uzroci koje ovdje hoću istaknuti su ideja da "je sve to onkraj riječi" kojom čovjek hoće pomisliti da onda mora da je sve to isto te situacija današnjeg čovjeka da je kapacitet za "meditativne transove" i općenito razvoj svijesti danas manji.

Preporucio bih da procitas knjigu Koncepcija buddhisticke nirvane od Fjodora Scerbatskog. Tjesi me da su do spoznaja o sustinskoj slicnost yoge i buddhizma dosli i svjetski strucnjaci poput njega i Jaideve Singha koji je sudjelovao na pisanju tog rada.

Nama je teško zamisliti da je moguće da postoje više RAZLIČITIH postignuće koja su iznimno uzvišen i duboka, puna siddhija, blaženstva isl. , a da ona nisu nužno ista.

Prvo moramo shvatiti konacnu onotolosku dimenziju ovih (srodnih) pravaca duhovne misli. Tek tada mozemo doista razumjeti sve te "razlicitosti" o kojima su pisali. Ne treba brkati stvari, niti treba biti zaveden razlikom u rijecima. To se moze dogoditi ako ne razumijemo sustinu ucenja i smisao o kojem govore.

Naravno, da je suština samo jedna i da su sva ta stanja na neki način povezana, al to ne znači da nije moguće da netko jedno od njih proglasi konačnim i da drugi koji ga slijede ne mogu zbog vjere isl. ostati u tom ostvarenju, pogotovo što su ona sva super ugodna.

Nista ograniceno nije krajnje postignuce, a krajnje postignuce je beskonacno i nema razlika izmedju tih beskonacnosti. Rg veda kaze: beskonacno je ovo, beskonacno je ono, od beskonacnog beskonacno oduzmi, bekonacno jos uvijek beskonacnim ostaje. Stoga, ne smijemo biti zavedeni rijecima i misliti da se tu radi o razlicitim stvarima. Ta stanja nisu tek na neki nacin ili na bilo koji nacin povezana.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Eh daaaa...što bih dao za jedan "dobar samadhi"!!! Ma kako se on zvao Smile


pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
S vremenom se u puckom razumijevanju duhovnih pojmova ustalio pogresan naziv "dusa", koji jos i danas bastine mnoge vjere svijeta. No, takva dusa uopce ne postoji. Stoga je na takvu anattu (an-atman) zelio ukazati Buddha kada je rekao da su sve pojavne stvari bez trajne sustine.

Yoga psihologija, koju zajedno bastine tantra i (advaita i shuddha) vedanta, ne poznaju pojam duse, nego samo uma (manas). Um je uvjetovan i stvoren, pa tako i ne-trajan. Iznad uma se nalazi stvarnost koja se ne da izreci rijecima i zahvatiti umom. To je stanje nirvane (utrnuca), nirvikalpa (bez ikakve misli) ili nirguna (bez ikakvog svojstava) samadhija. Stoga ne mozemo govoriti o sustinskoj razlici buddhizma, tantre i vedante po ovom pitanju.



Hmmm, a sto je onda atman ako nije duša kako god ju shvaćali. Ne znam da li si pročitao tekst na koji sam dao link, al u njemu se jasno vidi da samadhi o kojima govoriš nisu budistička ostvarenja. Tekst je baš dobar, citira Sankaru i Patanjalia svako malo. Upravo se radi o tome da postoji stanje samadhia koje samim tim šta je onkraj misli je i onkraj "svojstva", ali nije isto što se u budizmu smatra shunyatom. To nisu samo moje riječi i upravo se izričito to kaže za nirguna i nirvikalpa samadhi u budizmu. Ne znam zašto se baš Sankara, a i ostatak društva toliko sporio sa Buddhistima i ostalim hindu školama kad si ti tako jednostavno objasnio da nema razlike? Nisu valjda svi bili toliki sektaši i zatucani da nisu htjeli uvidjeti temeljnu bliskost i istu realizaciju između sebe? Mislim da su se mnogo više kužili od nas.


Fazlija je napisao/la:
Nadam se da sam uspio pokazati da moja razmisljanja nisu utemeljena na romanticnoj potrebi dokazivanja jedinstva svih svjetskih religija, nego na sustinskoj bliskosti samo onih pavaca duhovnosti koji kao sredstvo oslobodjenja njeguju sabranost paznje.



Mene nisi uvjerio. Sabranost pažnje je kako sam prije rekao samo dio priče.


Fazlija je napisao/la:
[size=12]Preporucio bih da procitas knjigu Koncepcija buddhisticke nirvane od Fjodora Scerbatskog. Tjesi me da su do spoznaja o sustinskoj slicnost yoge i buddhizma dosli i svjetski strucnjaci poput njega i Jaideve Singha koji je sudjelovao na pisanju tog rada.



Oni su samo pioniri i k tomu primarno profesori. Mene zanimaju riječi ostvarenih majstora po tom pitanju. Filozofski nema nikave dvojbe o bliskosti advaite i budizma.



Fazlija je napisao/la:
[size=12]Nama
je teško zamisliti da je moguće da postoje više RAZLIČITIH postignuće
koja su iznimno uzvišen i duboka, puna siddhija, blaženstva isl. , a da
ona nisu nužno ista.

Prvo moramo shvatiti konacnu onotolosku dimenziju ovih (srodnih) pravaca duhovne misli. Tek tada mozemo doista razumjeti sve te "razlicitosti" o kojima su pisali. Ne treba brkati stvari, niti treba biti zaveden razlikom u rijecima. To se moze dogoditi ako ne razumijemo sustinu ucenja i smisao o kojem govore.


Naravno, da je suština samo jedna i da su sva ta stanja na neki način povezana, al to ne znači da nije moguće da netko jedno od njih proglasi konačnim i da drugi koji ga slijede ne mogu zbog vjere isl. ostati u tom ostvarenju, pogotovo što su ona sva super ugodna.

Nista ograniceno nije krajnje postignuce, a krajnje postignuce je beskonacno i nema razlika izmedju tih beskonacnosti. Rg veda kaze: beskonacno je ovo, beskonacno je ono, od beskonacnog beskonacno oduzmi, bekonacno jos uvijek beskonacnim ostaje. Stoga, ne smijemo biti zavedeni rijecima i misliti da se tu radi o razlicitim stvarima. Ta stanja nisu tek na neki nacin ili na bilo koji nacin povezana.



Iz mnogih opisa jasno je objašnjeno da npr. samadhi koji proizlazi iz shamathe ( o kojem često pričaju yoga tekstovi ) i shunyata nisu povezani na način da je to samo sjeckanje beskonačnosti ili suštinski istih stvari već se jasno govori da su oni samo u jednoj dalekoj (više kao priprem) vezi dok u kasnijim školama budizma ( zen, dzogchen..) oni čak i nemaju neku vrijednost za sam uvid ( Vipashyanu).
Moram reči da sam razočaran tvojim odgovorima jer ja nisam mišljenja da su budizam i hinduizam ( a i ostale religije ) različite niti da nema ostvarenih ljudi svuda po svijetu. Samim time ti meni ništa novo nisi napisao. Ta linija rezoniranja koju imaš, ukratko, o nečem transcendentnom na koje sve religije ukazuju i šta u biti sve njih pomiruje nije ništa novo.
Mene je više zanimalo kako ih pomiriti po nekim razlikama koje se često ističu naročito u domeni iskustva, meditacije, a i filozofije. Nadao sam se da budući da pišeš o toliko različitih praksi možda moći donijeti neku dublju perspektivu. Također, budući da si pokrenuo ovu temu žalosno mi je da ne vidiš razliku između samadhia kako se opisuje i ostvaruje u klasičnoj hatha yogi i budističkih meditacija.

descriptionBuddhizam - Page 10 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply