Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Buddhizam

power_settings_newLogin to reply
+15
Rafael
chiron
Filozofska misao
Pravednik
RahatLokum
Medeni
Konin
slisch
Spart
Euro
ILIJA
Naomi
jakob
Bhakti
Fazlija
19 posters

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Sve sto rade, sve cemu teze, svjesno ili nesvjesno, ljudi zude za beskonacnoscu. Biti beskonacno bogat, voljen, slavan, lijep, pemetan... sve vise i vise, u beskonacno. U tome im ovaj tvarni i ograniceni svemir nikada nece moci zadovoljiti zudnje. Zato je svijet kao staza bespredmetan. Ljudi zele spoznati Ono sto se krije iza pojavnosti. To je temeljna ljudska priroda i potreba. Ako ih neka religija u tome ne zadovoljava, sprjecava i obuzdava, ljudi ce je prije ili kasanije odbaciti poput tijesne kosulje u kojoj tesko disu.

A jesi li siguran da ljudi teze za beskonacnoscu? Istina mozda ima dva kraja? Mozda moze i ovako:
Sve sto rade, sve sto teze, svjesno ili nesvjesno, ljudi teze da pobjegnu od stanja u kojem se nalaze (dakle da se oslobode ropstva ili konacnosti). Zele biti slobodniji, nije dovoljno novca da budemo rahat, niti sam dovoljno ljubljeni, slavljeni, lijepi, pametni... da se osjecamo ugodnije.
Medjutim sta to dokazuje? Sta dokazuje teznja da budemo rahatniji, slobodniji i ugodniji?
Dokazuje da smo robovi!
Da li dokazuje da cemo se osloboditi?
Mozda jes, mozda no. Nema dokaza.

Zaba u tegli hoce van. Dokaz da nije slobodna.
Da li ce van? Za to nema dokaza. To ne zavisi od zabe vec od onoga koji ju je stavio u teglu.

Da li ce neko sputavati zabu sto joj rekne da je u tegli? Svako ima barem tu slobodu u ovome svijetu da mu srce vjeruje sta hoce. Tu ga niko ne moze sprijeciti!

Medjutim isto tako postoji opasnost da vicuci zabi da ce sama izaci neovisno od onoga koji ju je stavio u teglu pravimo zabi lazne nade i da stvorimo kod zabe bespotrbni trud i muku.

Evo Fazlija, ne kazem da je ovo istina. Ali otvori um i vidjet ces da istina ima dva kraja. To je zato jer smo u ovom relativnom svijetu. Tvrdnje da je Buda ili ovaj ili onaj nesto postigao nista ne znace. Tu moras vjerovati. Da li ces dostici isto sto i Buda ne znas. U to samo mozes vjerovati.
I ako mozda dostignes cim izadjes van ko i Buda pitanje je gdje si bio prije 2-3 sekunde. Memorija je isto tako vjerovanje.

Samo znam da nijedan muslimanski dervis ili sufija, nijedan drugi bilo krscanski, budisticki, ovaj ili onaj mistik nije donio apsolutnost sa sobom. Oni tvrde, "stapaju se s Bogom", ali ako su "Jedno s Bogom" tj. bogovi trebali bi znati sto je bilo i sto ce biti. Trebali bi znati ovaj svijet relativni.
Sta vise, sufi vidi Allaha a krscanski monah Isusa, Budist nesto trece kada ovo dozive. Kako u tom cistom znanju da nisu znali s kim imaju posla? Sta vise i neki ateisti ovo dozivljavaju.

Ja ne kazem da misticki dozivljaji ne postoje. Medjutim kako ih interpretirati. Neki od ovih dozivljaja se dogadjaju cak i kod nekih mozdanih ostecenja. Da li je to sve samo jedno stanje uma? Ja to ne znam. Da li je to neko vise stanje? Ne znam, mozda. Da li mozemo donijeti neka lijepa iskustva i smirenost u nas zivot. Vjerovatno.

Medjutim i pored svega, musliman ce doci sa spoznajom Allaha. Krscanin Isusa. Budist Bude, ateist visim stanjem uma itd. I svi su oni ovo vec provjerili i svi opet razlicite interpretacije donijeli. Kako to?



A sto se tice usporedbi s fizikom ili bilo cim. Pa nas sam govor, logika, razmisljanje slijede neke matematicke racionalne principe. Sam nas govor i koristenje termina beskonacnost i nedostiznost su usporedba. Nije tu bitan Einstein i njegova teorija koja je ipak samo teorija. A posto nas um tako funkcionira ne vjerujem da u njemu ima rupa za izlazak van bez dopustenja Tvorca.
Dakle mozda moze oslobodjenje, ali samo ako Gospodar svoga roba pusti na slobodu. Sve zavisi od Gospodara. Opet se ne mozemo sami osloboditi.

Ostaje ti opet ono vjerovanje koje sam trubio od kako sam dosao na ovaj forum. Iskustva nekih nisu i moja iskustva, niti su moja bivsa iskustva dokaz stvarnosti u mome umu. Samo postoji vjerovanje o tome. A ti ako zelis uvjerljive dokaze moraces opet u njih vjerovati. Nisi li rekao uvjerljiv dokaz. Znaci dokaz od vjerovanja.

A abrahamske religije (a mozda i sve druge) bas to i traze. Vjerovati u Boga, nije li moto svih.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Ljudi jesu ograniceni. To mozemo nazvati i ropstvom. Ali tu prica ne zavrsava, oni zele potpuno oslobodjenje. To je moguce jedino prosirenjem do stanja Apsoluta.

Tvrdnja da je Buddha nesto postigao jeste jednako slijepa vjera, ali buddhizam tu ne staje. On preporuca psiho-spiritualnu prasku koja vodi oslobodjenju i poziva ljude da je primjene, a ne da vjeruju u nju.

Oni koji jesu sjedinjeni s Bogom doista pokazuju neke znakove toga. Tako je Buddha rekao da je svojim prosvjetljenjem dobio 3 dara. Dvaju se, kaze, srami i nikada ih ne koristi, a samo treci priznaje kao vrijedan:

Prvi je mogucnost citanja misli i osjecaja drugih ljudi. Drugi je vidovitost, a treci je sposobnost poduke.

Ako izuzmemo praznovjerja neupucenih ili lazi onih koji sami nisu nista duhovno dozvijeli, svi se mistici slazu u jednome. Bog je sveopce i sveprisutno polje ciste svijesti iz koje nastaje pojavnost ovog svijeta. Mozda To nazivaju razlicitim imenima, Allah, Tao, Shiva, Buddha, Krist... ali govore o Jednom. Svi ostali koji pricaju o Marijama i glubicama, andjelima i djavlima, bozjim prijestoljima i nebesima, krilatim konjima i plamtecem grmlju jednostavno nemaju pojma o istinskoj duhovnosti ili mozda namjerno lazu, ne znam? Mozda su dozivjeli neke halucinacije, jednako kao i shamani kada se najedu ludih gljiva, ili kao ljudi koji su dozvijeli povredu glave... Ali sve su to ogranicena psihicka ili okultna ispoljenja. Prava duhovnost je iza toga. Duboko shvacanje prave prirode svijeta.

Dakle mozda moze oslobodjenje, ali samo ako Gospodar svoga roba pusti na slobodu. Sve zavisi od Gospodara. Opet se ne mozemo sami osloboditi.

Naravno, to je osnovna postavka tantre. Sve sto postoji je mislost i volje Bozja. Pa tako jednako robovanje i oslobodjenje. Kao sto bi Isus rekao, covjek ne moze niti jednu vlas glave svoje uciniti crnom ili bijelom.

Ostaje ti opet ono vjerovanje koje sam trubio od kako sam dosao na ovaj forum.

Vjerovanje je dobro za pocetak. Kasnije dusa trazi iskustvo. To joj vjera ne moze dati. Ljudi skucenog uma tada pomisle sa strahom da se tu preporucuje neko odbacivanje vjere. Ne! Vjera ostaje stalno, ali se tada kroz vlastitu duhovnu praksu produbljuje. Na koncu se vise ne govori o vjeri, nego o znanju kroz vlastito iskustvo. Ljudi o onome u sto su posve sigurni obicno ne govore kao o vjeri. Ne kazu vjerujem da Sunce izlazi na istoku, ili vjerujem da se tako i tako zovem... Za te stvari obicno kazemo da ih znamo. Buddhizam i yoga takav stav imaju prema duhovnosti. Zato nadilaze vjeru... ako je to bilo ono tvoje prvo pitanje? Ne znaci da je odbacuju, nego da je osobno svjedoce.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Ljudi o onome u sto su posve sigurni obicno ne govore kao o vjeri. Ne kazu vjerujem da Sunce izlazi na istoku, ili vjerujem da se tako i tako zovem... Za te stvari obicno kazemo da ih znamo.

Tu i jeste problem. Za te stvari kazemo da ih znamo. Samo pitanje je i dalje da li ih znamo.

Da li stvarno Sunce izlazi na istoku?
Da li se ja stvarno tako i tako zovem?

Ja sam zainteresovan za Budizam jer sam iz jedne knjige od jednog naucnika procitao da se neki budisti mogu osloboditi vjerovanja. To je samo bila tvrdnja (dakle vjerovanje) tog naucnika koji je vjerovatno (dakle po mom vjerovanju) uzeo tvrdnju (vjerovanje ili znanje, zavisno sta taj naucnik i ja vjerujemo da je) nekih budista. E sad da li je istina to sto budisti tvrde ili je samo ono znanje izlaska Sunca koje je po meni vjerovanje (dakle necisto znanje) ostaje za mene tajna. Mnogi tvrde da je cisto znanje izlazak Sunca. Za mene je izlazak Sunca necisto znanje.

Jos jedan problem nastaje. Naucnik je tvrdio da je te budiste potrebno vratiti u ovaj svijet da bi jeli i spavali sto daje po meni kredibilitet. Stvar je u tome sto u tom stanju nema misli te stoga nema ni vjeravanja. Oni se jesu dakako ako je ovo istina oslobodili time vjerovanja i svih "uzrok-posljedica' razmisljanja. Medjutim da li su dostigli cisto znanje ne vjerujem da ijedan povratnik iz tog stanja moze reci. Apsolut i ovaj svijet su, smatram, razdvojeni. Svaki povratak bi bio prekid sa Apsolutom te povratak u ovaj sistem uzroka i posljedica. Time bi svaki govor o Apsolutu opet bio neispravan te dolazimo opet do nedostiznosti Apsoluta. Time dovodim u pitanje i same tvrdnje bilo koga ko je tvrdio da se stopio s Apsolutom pa cak i ako bi ja bio taj koji je to tvrdio da je dozivio. Ovdje se krije paradoks oslobadjanja.

Ukoliko je moguce oslobodjenje samo slobodni to bi mogao znati. Svaki neoslobodjeni (dakle rob) koji je u ovom svijetu ne moze to znati. I svaki onaj koji tvrdi da je tamo bio nalazi se trenutno u ovome svijetu te i dalje nije slobodan te njegove tvrdnje o trenutnom oslobodjenju se ne mogu prihvatiti. znaci imamo jedan paradoks ili bolje reci tautologiju.

Stoga i dalje ostajem na svome da je Boga nemoguce spoznati. Kada mi nadjes dobar dokaz to cu razmotriti. Nisam ignorantan iako to tako mozda izgleda. Ja sam samo vrlo detaljan jer ne smije ostati ni tracak sumnje.

Da ti pravo kazem. Ima jedan hadisi-kudsijj koji se prenosi da je poslanik Muhammed a.s. prenio od Gospodara njegova, a koji kaze:

"Bio sam skriveno blago.
Htio sam da budem spoznat.
Radi toga sam svijet stvorio.
Pa spoznajte Me kroz djelo Moje".

Ovdje se govori o spoznaji Boga. Medjutim govori se da je ta spoznaja i razlog stvaranja. Fazlija, uzmemo li doslovno ove rijeci govore isto sto i ti po pitanju spoznaje. Medjutim postoji i sljedeci Kur'anski ajet u jednom prevodu:

A stvorio sam ljude i džinne jedino da Me obožavaju. (Kur'an 51:56)

U drugom prevodu Kur'ana:

Dzinove i ljude sam stvorio samo zato da Mi se klanjaju.

U trecem prevodu ovog ajeta:

Dzinnove i ljude sam stvorio samo zato da Mi ibadet cine.


Dakle razlog stvaranja je nase robovanje Bogu odnosno sluzba (ibadet, obozavanje, klanjanje). Odnosno nije cilj spoznaja vec vjera i pokornost. Tj. trebamo odrobovati u ovome ropstvu svome Gospodaru. Ovo bi bilo otprilike ono sto sam ja govorio za razliku od tebe, Fazlija.

Medjutim uzimajuci doslovno rijeci Kur'ana i hadisa djeluje na prvi pogled kontradiktorno. Muslimanski ucenjaci su ovu spoznaju protumacili drugacije. Rekli su da je ibadet vrhunac spoznaje. Ili da postoji samo relativna spoznaja bi i ovo bila takva spoznaja po hadisu i sl.Te stoga ovaj hadis nije kontradiktoran.

Medjutim mene zbunjuje. Nekako se ne slazem ni sa bas ovakvim tumacenjem. Kur'an ipak drzim prvim i on ima prednost. Same rijeci se prenose da je poslanik govorio da sve sto se protivi Kur'anu nije od njega. Medjutim ni hadis se ne moze tek tako odbaciti jer mozda se bas vrlo dobro slazu onaj hadis i onaj ajet. Da li u ovom hadisu i ovom ajetu upravo otkrivamo onu tautologiju tj. paradoks ovog svijeta, onu relativnost.

Stoga bi ispravan bio i ovaj hadis kao i Kur'an, medjutim nasa shvatanja su ogranicena.

Evo ovim bi zavrsio Fazlija. Dalju diskusiju izmedju tebe i mene po ovom pitanju smatram suvisnom jer cu i dalje ostati da vjerujem da je Bog nedostizan za nas, a ti ces i dalje tvrditi da se Apsolut moze dostici. Da li su i ovo relativne istine koje pripisujemo Bogu? A Njemu nije nista slicno.

Samo nam ostaje vjerovanje da znamo i znanje da vjerujemo. Drugim rijecima znam da ne znam i ne znam da znam.

Kojeg li paradoksa!

Vidis Fazlija, nisu muslimani toliko dogmaticni koliko izgleda. Kur'an nije nikakva filozofija vec knjiga da te probudi i uputi. Mi smo ti koji filozofiramo kao npr. ja u ovoj prethodnoj recenici po pitanju Kur'ana.

Mozda je dobro sto imamo i tekije kao i dzamije. Ko zna?
A Allah je zasigurno Znalac.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Nikada ne smemo smetnuti da uma da Put nudi slobodu samo onima koji ga
zaista i primenjuju.

Mahasi Sayadaw

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
A jesi li ti slobodan Fazlija?

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Bog je sveopce i sveprisutno polje ciste svijesti iz koje nastaje pojavnost ovog svijeta. Mozda To nazivaju razlicitim imenima, Allah, Tao, Shiva, Buddha, Krist... ali govore o Jednom. Svi ostali koji pricaju o Marijama i glubicama, andjelima i djavlima, bozjim prijestoljima i nebesima, krilatim konjima i plamtecem grmlju jednostavno nemaju pojma o istinskoj duhovnosti ili mozda namjerno lazu, ne znam? Mozda su dozivjeli neke halucinacije, jednako kao i shamani kada se najedu ludih gljiva, ili kao ljudi koji su dozvijeli povredu glave...

A mozda ti ipak ne znas!

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz

Svi ostali koji pricaju o Marijama i
glubicama, andjelima i djavlima, bozjim prijestoljima i nebesima,
krilatim konjima i plamtecem grmlju jednostavno nemaju pojma o
istinskoj duhovnosti ili mozda namjerno lazu, ne znam?


Fazlija,

Pa činjenica je da i u hinduizmu i budizmu postoje anđeli i demoni. To je često i dio folklora.


Nikada ne smemo smetnuti da uma da Put nudi slobodu samo onima koji ga zaista i primenjuju.

Mahasi Sayadaw


Da li postoji pri tome garancija duhovnih učitelja da će svatko tko primjenjuje Put ujedno i doseći slobodu?
Ili je moguće da oslobođenje dobijemo možda tek u nekom "narednom životu"?

pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
RahatLokum je napisao/la:
A jesi li ti slobodan Fazlija? A mozda ti ipak ne znas!


Naravno da nisam (jos) slobodan, jer se te stvari ne dogadajaju odjednom (mogu i tako, ali obicno su dio postupnog razvoja). Ucenik dolazi u stanje uvida i blazenstva, ali i iz njega izlazi jer ga prijasnje sklonosti jos vezu i vuku nazad. Ono sto smatram bitnim jeste da sam imao iskustava onoga o cemu ucenje govori, pa na tom tragu pokusavam da ti odgovorim na tvoje prijepore. U osnovi te mozda zanima temeljno ucenje buddhizma, mozda samo iz znatizelje, ali se (prirodno) propitkujes nije li i to samo jos jedna vjera, samo jos jedno misljenje. Takva je sumnja zdrava i opravdana. No, odgovor na nju neces naci razmisljanjem, nego iskustvom. priznajem da yoga i buddhizam imaju malo pretenciozan cilj. Potpuno oslobodjenje, ali nista manje og toga ne moza zadovoljiti ljudsku zudnju za potpunoscu.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro je napisao/la:
Pa činjenica je da i u hinduizmu i budizmu postoje anđeli i demoni. To je često i dio folklora.


Jeste, ali to su posve nebitne i sporedne stvari. Nisu to neke kljucne sile za neciji duhovni razvoj kao u zapadnim vjerama.

Euro je napisao/la:
Da li postoji pri tome garancija duhovnih učitelja da će svatko tko primjenjuje Put ujedno i doseći slobodu? Ili je moguće da oslobođenje dobijemo možda tek u nekom "narednom životu"?


Ne moze postojati takvo jamstvo, jer je ono zavisno od ulozenog truda. Ako netko nauci duhovnu praksu, ali je samo par puta u zivotu proba provesti, pa odustane... kako ce postici duhovno oslobodjenje?! Ne bi li to bilo neprirodno? Kao kada netko nauci osnovna pravila rukometa, ali ne ide na treninge. Kako ce postati veliki igrac?

Svi veliki buddhisticki, vedantinski i tantricki sveci su provodili dugogodisnje ozbiljne vjezbe sabranosti paznje. Takva osoba moze u jednom zivotu dostici kraj svojeg Puta. No, da bi imala takvu volju, ona pocinje u jednom zivotu pomalo, pa nastavlja sve jace i jace kroz nekoliko zivota dok se ne rodi kao osoba s velikom zeljom za duhovnim radom.

Ipak, to i nije toliko bitno. Bitno je to da osoba shvati pravu prirodu svijeta, te da dobije i neko vlastito (makar okvirno) iskustvo kroz svoju praksu. Postignuce je dio puta. Kada je osoba na putu, pitanje je vremena kada ce imati veci ili manji uvid. Stoga oni koji imaju neko temeljno iskustvo mogu shvatiti i predociti si i vise stupnjeve spoznaje koje mozda jos nisu sami dostigli.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Hvala na odgovorima Fazlija.

Inače mi govorimo dosta o svijesti i svjesnosti te o pažnji.

U hinduizmu se jako puno govori i o "skidanju" karme kroz prakticiranje Yoge.
Kako stoji stvar u Budizmu sa karmom? Znam da je Budha govorio da je sam izašao iz kruga Samsare i da se više ne treba roditi na Zemlji u ovom mjestu vječne patnje. Isto je tako propovijedao da i drugi to mogu postići.

Da li i drugi budistički učitelji govore o "skidanju" ili oslobođenju od karme ili više naglasak stavljaju na proširenje svijesti i razvijanje koncentracije i pažnje. Znam da je to usko povezano jedno s drugim, no nisam neki stručnjak za budizam pa zato pitam.


pozdrav

Euro

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Evo, tko je u Zagrebu moze uskoro otici na predavanje o buddhizmu:

Ulazak na stazu budnosti

Škole sjevernoga budizma razvile su duboka i vješta
sredstva da prenesu nuznost razvijanja prirodjenih
nam vrlina koje preobrazavaju ljudsko stanje i vode
ka oslobadjajucem uvidu u ono što jest. Medju nizovima
i popisima tih vrlina središnje mjesto zauzima budnost
- duhovna staza tako zapocinje uzdizanjem misli o budjenju,
savršenstvo koje valja utjeloviti je bice budnosti, a
naša je zajednicka narav upravo narav Buddhe, ili Budnoga.

Ovaj krug predavanja razmatrat ce osnove filozofskog
razvoja u dvjema najvaznijim školama velikoga vozila
(mahayane) s osobitim osvrtom na pet stupnjeva puta
ka probudjenju te na prakse škole chana gdje je upravo
budnost u svojem vrlo konkretnom vidu sama os puta ostvarenja.

Pocetak u subotu, 2. veljace u Zagrebu, u 18 sati

Neophodna prijava.

Prijave na info@budisticki-centar.hr
ili na tel. 01 4810074
http://www.budisticki-centar.hr

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Euro je napisao/la:
U hinduizmu se jako puno govori i o "skidanju" karme kroz prakticiranje Yoge. Kako stoji stvar u Budizmu sa karmom? Znam da je Budha govorio da je sam izašao iz kruga Samsare i da se više ne treba roditi na Zemlji u ovom mjestu vječne patnje. Isto je tako propovijedao da i drugi to mogu postići.

Da li i drugi budistički učitelji govore o "skidanju" ili oslobođenju od karme ili više naglasak stavljaju na proširenje svijesti i razvijanje koncentracije i pažnje. Znam da je to usko povezano jedno s drugim, no nisam neki stručnjak za budizam pa zato pitam.


Za hinduizam ne znam. To je ionako vrlo sarolika zbrka raznorodnih vjerovanja, od narodnog praznovjerja, preko hramskih sluzbi raznih bhakti pravaca, do ozbiljnih filozofskih skola poput samkhye, vedante, tantre i sl. Stoga je bolje govoriti o pravcima indijskog misljenja, nego o hinduizmu koji je ionako presirok pojam.

U tom pogledu glavne struje yoge i buddhizma se slazu s time da je karma (usud) nista drugo nego nase neispoljene (svjesne ili nesvjesne) zelje i porivi.

Sto bi onda bilo oslobodjenje od zelja koje stvaraju sudbinu? Postupnom duhovnom praksom mi stvaramo sklonost ka Neogranicenom, Najvisem, Beskonacnom. Tako postupno um covjeka vise ne prijanja za ograniceno, nego u svemu gleda ispoljenje Jednog i vjecnog Bica. Na taj nacin se gube sklonosti i ne stvaraju se vise zelje prema necem ogranicenom. pa tako nestaju i stvorene potrebe koje ce dovesti do ispoljavanja usuda. Naravno, sve sto zivi i postoji mora imati neku zelju, ali vrhunski sveci cak i to odbacuju uzimajuci vjecnu zastitu Boga, a tada (kao sto kaze zadnji stih Vedanta sutra) nema vise povratka, nema vise povratka...

Drugim rijecima, to bice se vise ne radja ponovno, jer je postalo Sve.

Buddha je to izrazio vrlo jednostavnim i dubokim rijecima. Rekao je da je zelja (zudnja) uzrok vezanosti i patnje. Sto je ta zelja? Rekao je, to je zelja za uzivanjem, zelja za bivanjem i zelja za ne-bivanjem. Kada se toga oslobodi, bice se oslobadja vezanosti i ulazi u Nirvanu.

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Seme nasih postupaka

Kako to da losi ishodi slede iz nasih losih dela? Zahvaljujuci sili
naboja koji takvo delo stvara u nasem umu. Na primer, covek koji
nekoga ubije ostavlja vrlo snazan negativan naboj u svom umu i on,
poput semena, nosi u sebi potencijal da taj isti um dovede u stanje
krajnjeg ocaja. Sve dok se naboj tog nemoralnog postupka ne isprazni,
to seme ce ostati pohranjeno u umu, njegova sila uspavana, ali
sacuvana. Kada se steknu povoljne okolnosti, potencijal se aktivira i
seme ce izniknuti u vidu dozivljaja intenzivne patnje... Situacija je
analogna sa suvom zemljom na koju je seme baceno pre mnogo vremena.
Ukoliko to seme nije na bilo koji nacin unisteno, ono ce zadrzati svoj
potencijal rasta. Onog trenutka kad padne kisa, te davno zaboravljene
semenke ce iznenada proklijati. Na slican nacin nasi voljni postupci
"bacaju" seme na njivu nase svesti i kada se javi prilika, to seme ce
proklijati i doneti svoj karmicki plod.

Geshe Kelsang Gyatso, Meaningful to Behold

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
"Kazem ti, prijatelju, da putujuci nije moguce upoznati, videti ili
dostici drugi kraj sveta, gde nema rodjenja, starosti, umiranja,
nestajanja i ponovnog rodjenja. Ali u isto vreme, ne tvrdim da je
moguce dokrajciti patnju a da se ne dosegne kraj sveta, nego ukazujem
na to da je upravo u ovom telu, ciji je uzrast ogranicen, sa njegovom
moci opazanja i razuma, sadrzan svet, nastanak sveta, okoncanje sveta
i put koji vodi do okoncanju sveta."

Buda, AN 4.45

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Vajrapani blog:
zanimljiv domaci blog o tibetskoj mahayana bastini:
http://vajrapani.blog.hr/

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Dobra vijest za sve ljubitelje indijske (u ovom slucaju buddhisticke) filozofije preuzeta sa mailing liste www.yu-budizam.com, pa kaze njihov moderator:

Verujem da na listi ima onih koje ce zanimati ova informacija, pa je zato saljem. Naime, sa linka...

http://translate.nibbanka.com/transl...muttimagga.zip

...mozete skinuti knjigu profesora P.V. Bapata "Vimuttimagga and Visudhimagga: A Comparative Study". Posto je knjiga objavljena u Puni jos 1937, tesko je dostupna i u bibliotekama.

Upozorenje: sam fajl je malo poveci - 37 Mb...

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
Religija

Da li je neko katolik, protestant, musliman, Jevrejin ili Indus nema
nikakve vaznosti za mene. Ne delim ljude u takve kategorije, koje ih
medjusobno udaljuju i vise nego sto su vec udaljeni. Sve dok
razmisljamo: "Ja sam jedno, a ti si drugo", nismo zajedno. Ali to je
pogresan put. U stvarnosti smo svi mi deo jedne velike porodice koja
se zove covecanstvo.

Budu je zanimala samo jedna stvar: da pokaze svakom ljudskom bicu kako
da postane apsolutno srecno. On nikada nije tragao za ucenicima i
sledbenicima. To je i moj pristup. Da li posetioci koji dolaze ovamo
sebe opisuju kao katolika ili ateiste nije uopste vazno. Ukoliko
tragaju za unutrasnjim putem, ja zelim da im pomognem da pronadju ono
sto zivi u svakom od nas -- cisti mir, cistu srecu.

Religija nije ogranicena na bilo koji tradicionalni skup kulturnih ili
socijalnih pravila. Takva pravila su ponekad od pomoci ljudima, ali
ona nisu sustina religije. Religija je jedno unutrasnje otkrovenje,
odgovor na potrebu za zastitom koju svi u sebi nosimo.

Ayya Khema, I Give You My Life

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
MIRNOCA I UVID

u tradiciji kineskog zen budizma

Mirnoca i uvid, tecaj/radionica chan meditacijske prakse
- 5. i 6. travnja, 10 - 12 i 16 - 19 sati. Vikend radionica
koja se sastoji od cetiri predavanja upotpunjena prakticnim
radom. Radionica predstavlja uvod u tradiciju i praksu kineskog
chan/zen budizma i daje detaljan odgovor na pitanje sto je chan
meditacija, je li nam potrebna i kako je raditi. Namijenjeno je
pocetnicima i onima koji vec upraznjavaju meditaciju, ali misle
da nisu dovoljno upuceni u njenu praksu. Radionicu će voditi
ucitelj chana Zarko Andricevic.

Prijave na: info@budisticki-centar.hr

ili na tel. 01 4810074

http://www.budisticki-centar.hr

descriptionBuddhizam - Page 6 EmptyRe: Buddhizam

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply