Posvećenje subote i prihvaćanje
Subota ruši društvene, rasne i kulturne barijere! Nesposobnost ili nespremnost da se cijeni i prihvati tuđa boja kože, kultura, jezik ili društveni status, jedan je od glavnih uzroka za mnoge nemire, mržnju i tenzije (napetosti) u našem današnjem društvu. Nakon Pada u grijeh je važna funkcija subote postala da
poučava ljude o jednakosti i uzajamnom poštivanju svakog člana ljudskog društva. Svakih sedam dana, sedam godina (tzv. „subotnje godine“), te sedam tjedana godina (tzv. „jubilejske godine“), svi ljudi, životinje i vlasništvo trebali su postati slobodni pred Bogom! Izvorna sloboda vodi k ravnopravnosti.
Zanimljivo je da su se nejednake podjele unutar hebrejskog duštva izjednačile, sa svakim početkom subote. U svojoj knjizi „
The Sabbath“, Harold Dresner točno primjećuje da je ova „izjednačavajuća“ funkcija subote rijetko bila prepoznata. On piše: „Iako je jedan Židov kod kuće uzgajao crveni luk, a drugi posjedovao velike šume drveta za gradnju, u subotu su svi bili ravnopravni, svi su bili kraljevi: svi su zajedno pozdravljali subotu, svi su pjevali Kiddush, svi su ušli u slavu sedmog dana. U subotu nije bilo ni bankara ni činovnika, ni farmera ni najamnika, ni bogatog ni siromašnog. Samo Židovi koji svetkuju subotu.“
Zanimljivo je da Izaija govori prognanicima iz Izraela, posebno uškopljenicima i strancima, kojih su asirski i babilonski ratovi proizveli veliki broj, da će svetkujući subotu sudjelovati u blagoslovima Božjeg naroda, „jer će se dom moj zvati dom molitve za sve narode“ (vidi: Izaija 56:1-7).
Mnoge društvene nepravde su se mogle izbjeći u drevnom i modernom društvu, da se briga za ljudska prava koja je izražena u suboti (a također u njezinim „sestrinskim institucijama“, subotnjim godinama), oduvijek razumjela i prakticirala. Subota nam govori o važnosti slobode i humanitarnog djelovanja za sve, od našeg sina, do sluge i stranca (Izlazak 20:10; 23:12; Ponovljeni zakon 5:14).
Budući da nas subota poziva na ovakvo ponašanje i razmišljanje tijekom bogoslužja (trenutka kad smo najiskreniji sa samima sobom), subota nas ne može ostaviti neosjetljivima prema onima koji pate ili prema društvenim nepravdama koje su drugi doživjeli. Nemoguće je subotom slaviti Božje stvaranje i otkupljenje, a u isto vrijeme mrziti one koje je Bog stvorio i otkupio kroz svoga Sina! Pravo svetkovanje subote zahtijeva da priznamo Božje očinstvo prihvaćajući i jačajući bratstvo čovječanstva.
Doista, subota nas uči da se prestanemo jedni s drugima natjecati, i da se počnemo
družiti! Ona nas uči da gledamo na ljudska bića ne
kvantitativno, tj. u terminima koliko oni zarađuju i stvaraju, nego da gledamo na njih
kvalitativno, tj. u terminima ljudskih vrijednosti! Na primjer, ako gospodin Pero Perić živi od socijalne pomoći, tijekom tjedna ćemo možda doći u napast da razmišljamo o njemu u terminima njegovog malog primanja. Međutim, u subotu, dok slavimo Boga i družimo se zajedno s gospodinom Perićem, mi ne razmišljamo o tome koliko malo on zarađuje, nego o tome koliko puno on daje crkvi i zajednici kroz svoj kršćanski primjer i svjedočenje! U subotu na slobodniji i potpuniji način cijenimo Boga, ljude i stvari, a to donosi harmoniju i odmor u naše živote!
I konačno, prihvatiti u subotu za braću i sestre u Kristu one koji pripadaju etničkoj manjini ili nižem društvenom statusu, zahtijeva da ih tretiramo kao takve također i tijekom cijelog tjedna. Bilo bi protivno ljudskim vrijednostima i subotnjem doživljaju, ako bi netko tko svetkuje subotu, tijekom tjedna prezirao ili iskorištavao one za koje nas subota uči da ih trebamo poštivati i voljeti kao svoju braću i Božja značajna stvorenja! Učeći nas da prihvatimo i poštujemo svaku osobu, bilo bogatu ili siromašnu, crnu ili bijelu, kao ljudsko biće koje je Bog stvorio i otkupio, subota lomi sve društvene, rasne i kulturne barijere koje prouzrokuju toliko puno tenzije i nemira u našemu društvu, te kao posljedica toga, ona omogućuje da Kristov mir prebiva u našim srcima.