Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

power_settings_newLogin to reply
+2
miskec4096
bbgt1987
6 posters

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
UČENIK10 je napisao/la:
bbgt 1987 brate daj mi odgovori:

daj mi reci dali imate kakve zapovjedi i koji vam je dan odmora, kako je u kuranu zapisano stvaranje svijeta???
sto kuran kaze o sotoni?

hvala!


sad cu da odgovorim kratko posto stvarno nemam vremena da pisem opsirno ali planiram akobogda odvojiti neko vrijem kasnije za opsirne odgovore na ovu temu

Imamo zapovijedi
da bi bio musliman moras znati da je Allah jedini bog i da je njegov poslanik Muhammed a.s. (znači mora se vjerovati u sljedecu tvrdnju: La illahe illallah Muhammeden resullullah - nema drugog boga osim Allaha i Muhammed je njegov poslanik)

svakom muslimanu je naređeno klanjanje bogu (molitva) 5 puta dnevno i to je stub vjere

naređeno je onima koji dostignu islamskim zakonom određenu vrijednost imovine da daju siromašnima određeni dio tog bogatstva (tj davanje zekata)

propisan je post mjeseca ramazana (uzdržavanje od jela i pića, od ružnog govora i ružnih radnji od zore do mraka u toku mjeseca ramazana (ovo ne znači da je kasnije dozvoljen ružan govor i grijesi ali je u ramazanu naglašeno uzdržavanje od toga mada su takva djela zabranjena i prije i poslije i u toku ramazana...)

naređeno je onima koji su u mogućnosti da jednom posjete Mekku i obave hadž - ovo nije obavezno za one koji nemaju materijalnih mogućnosti ili su zdravstveno onemogućeni da urade takvo što

___

musliman nema neradni dan (dan u kojem ne smije raditi)
petkom, za vrijeme džuma namaza (podnevna molitva) svaki muškarac je dužan napustiti svoje poslove (onoliko koliko je u mogućnosti) i otići na molitvu - zato se petak smatra neradnim danom ali nije u cjelosti znači samo za vrijeme klanjanja džume namaza
___

sotona (iblis) je džin kojeg je Allah obdario razumom isto kao i čovjeka
bio je veoma pobožan da je dostigao nivo meleka (anđela) i bio je u društvu sa melecima

nakon što je stvoren čovjek i nakon što je iblis pozvan da se čovjeku, zajedno sa ostalim melecima pokloni jer je Allah naredio tako Iblis je odbio iz oholosti ustvrdivši da ne može jedan čovjek koji je stvoren od zemlje biti uzvišenije stvorenje od njega koji je napravljen od vatre

nakon toga iblis je kažnjen izgnanstvom iz raja (dženeta) i prilikom toga je zatražio od Allaha da mu da mu da rok u kojem će na iskušenja dovoditi ljudska stvorenja i pokušati ih odvesti sa pravog puta a evo i citata iz kur'ana o tome a ajete o stvaranju svijeta cu citirati kasnije akobogda:

sura AL-Hidžr
:
26. Mi smo stvorili Adema od ilovače, od blata ustajalog,
27. a još prije smo stvorili džine od vatre užarene.
28. I kad Gospodar tvoj reče melekima: "Ja ću stvoriti čovjeka od ilovače, od blata ustajalog,
29. i kad mu dam lik i u nj udahnem dušu, vi mu se poklonite!”
30. svi meleki su se, zajedno poklonili,
31. osim Iblisa; o­n se nije htio s njima pokloniti.
32. "O Iblise," - reče o­n - "zašto se ti ne htjede pokloniti?"
33. "Nije moje" - reče - "da se poklonim čovjeku koga si stvorio od ilovače, od blata ustajalog."
34. "Onda izlazi iz Dženneta"- reče o­n - "nek si proklet
35. i neka se prokletstvo zadrži na tebi do Dana sudnjeg!"
36. "Gospodaru moj," - reče o­n - "daj mi vremena do dana kada će o­ni biti oživljeni!"
37. "Daje ti se rok" - reče o­n -
38. "do Dana već određenog."
39.
"Gospodaru moj," - reče - "zato što si me u zabludu doveo, ja ću njima
na Zemlji poroke lijepim predstaviti i potrudiću se da ih sve zavedem,

40. osim među njima Tvojih robova iskrenih."
41. "Ove ću se istine Ja držati" - reče o­n:
42. "Ti nećeš imati nikakve vlasti nad robovima Mojim, osim nad o­nima koji te budu slijedili, od o­nih zalutalih."
43. Za sve njih mjesto sastanka Džehennem će biti,
44. o­n će sedam kapija imati i kroz svaku će određen broj njih proći.
45. o­ni koji su se Allaha bojali i o­nog što im je zabranjeno klonili, o­ni će u džennetskim baščama pored izvora biti.
46. "Uđite u njih sigurni, straha oslobođeni!"
47. I Mi ćemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, o­ni će kao braća na divanima jedni prema drugima sjediti,
48. tu ih umor neće doticati, o­ni odatle nikada neće izvedeni biti.
49. Kaži robovima Mojim da sam Ja, zaista, o­naj koji prašta i da sam milostiv,
50. ali da je i kazna moja, doista, bolna kazna!


descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
miskec

Ovdje bih zelio da kazem da Kuran daje jako dovoljno informacija o sotoni (šejtanu) ali sada znas i sta je to hadis. mnoge stvari dobijamo i iz hadisa kao izvor informacija.
nadam se da si sada saznao nesto vise o Islamu...

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Dogadaji u kojima su spomenuti Ibis i meleki

Prica o Ademu i Iblisu se spominje na vise mijesta u Kuranu, gdje Allah kaze u prevodu Kurana: Kada rekosmo melekima: "Poklonite se Ademu!" - oni se poklonise, ali Iblis ne htjede. Ova formulacija se spominje u sledecim ajetim: sura El-Bekara, 34. ajet; sura El-Araf, 17 ajet, sura El-Hidžr, ajet 28-31; sura El-Isra, ajet 61; sura Ta-Ha, ajet 116; sura Sad, ajet 71-74.
Medutim, u suri El-Kehf, u 50. ajetu, Uzvišeni Allah u prevodu Kurana kaze: A kada smo rekli melekima: "Poklonite se Ademu!" - svi su se poklonili osim Iblisa, on je bio jedan od džinova i zato se ogriješio o zapovijedi Gospodara svoga.

Taglib - gramaticko pravilo

Prijevod prvog dijela ajeta - A kada smo rekli melekima: "Poklonite se Ademu!" - svi su se poklonili osim Iblisa... - pruza dojam da je on bio melek. Kuran je objavljen na arapskom jeziku. U arapskoj gramatici, postoji pravilo taglib po kome je, ukoliko se obracamo vecini pripadnike neke skupine, i manjina obuhvaćena. Na primjer, ako se na arapskom obracate grupi od stotinu studenata, od kojih su 99 momci, a samo jedna djevojka, reci ce te: "Momci, ustanite!", ta naredba ce odnositi na sve pa i na tu djevojku. U arapskom jeziku nemorate je odvojiti posebnim obracanjem.
Isto tako, kada Kuran kovori o Allahovom obracanju melekima, nije bilo potrebno posebno odvajati Iblisa koji ...... prisutan zajedno sa melekima. Stoga ,iz prvog dijela ajeta mozemo zakljuciti da je Iblis mozda i bio melek, a mozda nije. Medutim, tada dolazimo do drugog dijela ajeta koji jasno kaze da je iblz bio džinn. Ni na jednom mjestu Kuran nekaze da je Iblis bio melek!

Džini imaju slobodnu volju i mogu biti neposlusni

Osim svega navedenog, poznato je da džini imaju slobodnu volju i može im se desiti da pokazu poslusnost Allahu. Medutim, meleki nemaju slobodnu volju. Nemoguce je da oni budu neposlusni Allahu. Nema govora o tome da melek moze pociniti grijeh! Ovo je jos jedan dokaz da je Iblis bio džinn, a ne melek.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Znači meleci, iako su viši po hijerarhiji, nemaju slobodnu volju, dok ju džini imaju?

I sad, iako znam da će ovo zvučati kao hula, mogu reći da razumijem Iblisa. Ipak je on kao džin vjerojatno smatrao da mu je ponižavajuće pokloniti se čovjeku, koji je niži u hijerarhiji stvaranja.
Recimo, da od tebe Allah zatraži da se pokloniš psu, bi li udovoljio Allahu ili bi se usprotivio?

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Dakle, Bog je kriv za Vragovo izgnanstvo i prokletstvo?

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Jeste on sto na se prenosi je to da je on imao ponos i smatrao je se mnogo boljim od covjeka. rekao je ja sam bolji od njega on je od zemlje a ja sam od vrate. to njego JA ga je navelo da ne izvrsi Božiju zspovijed. Tada je covjek jos bio kao staua od zemlje i on gla je cesto posjecivao i zavidio sto Allah tvara jos nekoga da zivi na zemlji pored džina. Zatim on Iblis zatrazi od Allaha daj mi da ga zavodim sa tvoga pravoga puta, Nadam se da sada bolje razumijes zasto je on zatrazio da bude protiv covjeka....

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Fazlija. Drago mi je da imas interesovanje za Islam. Zelim ti dobrodoslicu, iako si stari gost ovdje jelda Smile

Zasto mislis da je Bog kriv. Ako sam ja imam vlast nad tobom i zapovijedam ti da nesto uradis a ti to odbijes jer ti je to dozvoljeno, zatim te ja kaznim, zar sam ja kriv zbog tvoje neposlusnosti. Nadam se da sam ti povrsinski docarao ovo...

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Ako sam ja imam vlast nad tobom i zapovijedam ti da nesto uradis a ti
to odbijes jer ti je to dozvoljeno, zatim te ja kaznim, zar sam ja kriv
zbog tvoje neposlusnosti.


Mislim da je tu temeljita proturječnost između "imam vlast nad tobom" i "tebi je dozvoljeno odbiti". Ako netko ima vlast nad nekim, tada drugome nije dozvoljeno odbiti. Odnosno, on može napraviti čin odbijanja, jer to uvijek može, no ako uslijedi kazna, onda dotični nema slobodnu volju. Slobodna volja podrazumijeva mogućnost slobodnog izbora. No ako jedan izbor povlači za sobom kaznu, onda to nije slobodan izbor.
Kao da u diktaturi imaš izbore na kojima postoje dva kandidata. Ti možeš glasati za ovog drugog, ali on je ionako tamo samo radi fiktivne demokracije, a ako glasaš za njega, kasnije će ti na vrata usred noći doći tajna policija i odvesti te u nepoznatom smjeru.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Ensar A. je napisao/la:
Fazlija. Drago mi je da imas interesovanje za Islam. Zelim ti dobrodoslicu, iako si stari gost ovdje jelda Smile

Zasto mislis da je Bog kriv. Ako sam ja imam vlast nad tobom i zapovijedam ti da nesto uradis a ti to odbijes jer ti je to dozvoljeno, zatim te ja kaznim, zar sam ja kriv zbog tvoje neposlusnosti. Nadam se da sam ti povrsinski docarao ovo...


Ne vjerujem ti ja puno, dragi prijatelju, u te postavke o slobodnoj volji. Vise mi se logicnim cini da je Bog jedini koji ima slobodnu volju, a sva bice se ravnaju po Njegovoj volji. Stoga, ne vidim tu nikakve krivice za Sejtana i dzine, cak i da postoje oni su Njegova volja. Ili mislis da moze postojati ista sto je protiv volje Gospoda? Ja nisam sklon takvom vjerovanju.

Druga stvar je malo dublja, ali proizlazi iz prve. Ako jednom propustis da do kraja domislis svoja vjerovanja i ako ti se jednom uvuce takav dualizam kakav navedoh, onda ce te stalno zbunjivati zlo u svijeti. Nikada ga neces moci razumjeti. Zato postoje ti djavli i sotone, sejtani i dzini, vuk u ormaru, i bau-bau... samo kao prinudni izlaz i proturijecja tog vjerskog dualizma.

Meni se cini da to nista ustvari ne postoji, jer tako sto ne moze proturijeciti Bozjoj svemoci i potpunosti. Tako nekako razmisljam.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
U ime Allaha Milostivog Samilosnog

Sejtan nije uvijek bio ono sto je danas, on je bio u drustvu meleka imao je nadimak Azizijj sto znaci mocni, sto govori o njegovom statusu kojeg je uzivao kod Allaha svt, njemu i nama je data slobodna volja u nekim odredjenim stvarima i samo u stvarima u kojima je covjeku data slobodna volja bice odgovoran za njih, ti npr nemozes utjecati na to kad ce pasti kisa ali zato neces biti ni pitan.I nasa volja se odvija u Apsolutnoj volji a ona pripada samo Allahu svt sto znaci da je Allahu svt poznato sta smo mi uradili i sta cemo uraditi ali to neznaci da smo mi prisiljeni da cinimo odredjene postupke jer Allah svt nema svojstvo da cini nasilje, nego npr tebi je ostavljeno na slobodnu volju hoces li ovo procitati ili ne ali je Allahu svt vec poznato sta ces ti uraditi!Iblis je bio pozvan na pokajanje za vrijeme npr Musa a.s., za vrijeme Muhammeda s.a.v.s ali je svaki put odibio nije ga Allah svt natjerao da tako postupi sam je to uradio i zbog toga ce snositi posljedice!

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Allah ima vlast nad svm, tvoja smrt vec je preodredena, i suncu je naredeno da se krece do odrdenoga roka u odredenom smijeru. Ako mislis da Allah (bog) nema svu moc pa ti naredi suncu da izade na drugu stranu nece uspjeti sigurno, zato sto je samo jedan Bog koji upravlja citavim svijetom (univerzumom).
Dženet i džehenem su pod Allahovom vlašću, Ona je Gopspodar i na ovom i na onom sviejtu i moze ti zabraniti ili dizvoliti ulazak u Dženet, dozvola biva onda ako se pridrzavao onoga sto On zahtijeva i obrnuto.On ima vlast a ti volju da biras dali ces ispuniti njegove Zahtjeve. da nemas volju ako meleki, nebi imao ni izbora nii iskusenja ni kazne ok...?

Fazlija.
Zlo u svijetu me nezbunjuje. Možda tebe?
Kada bi svi velicali Allaha, On nebi bio jos veci i nema nikakve koristi od toga, kada nebi niko velico Allaha, On nebi bio nista manji (mislimo na apsloutnu vlast) i nista mu too ne steti.
Da Allah hoce svi bi ljudi bili jedna vjera ali On ih ostavlaj do roka odredenog da ih iskusa.

Onaj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati; - On je Silni, Onaj koji prašta. Al-Mulk, ajet 2

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Allah ima vlast nad svm, tvoja smrt vec je preodredena, i suncu je
naredeno da se krece do odrdenoga roka u odredenom smijeru. Ako mislis
da Allah (bog) nema svu moc pa ti naredi suncu da izade na drugu stranu
nece uspjeti sigurno, zato sto je samo jedan Bog koji upravlja citavim
svijetom (univerzumom).
Dženet i džehenem su pod Allahovom vlašću,
Ona je Gopspodar i na ovom i na onom sviejtu i moze ti zabraniti ili
dizvoliti ulazak u Dženet, dozvola biva onda ako se pridrzavao onoga
sto On zahtijeva i obrnuto.On ima vlast a ti volju da biras dali ces
ispuniti njegove Zahtjeve. da nemas volju ako meleki, nebi imao ni
izbora nii iskusenja ni kazne ok...?


Ali gdje je tu slobodna volja? Šta je u toj volji slobodno ako te bilo koji put osim jednoga vodi u propast? Slobodna je volja izbor između dviju mogućnosti koje su podjednako dobre i loše, a ne između jedne koja vodi u blaženstvo i druge koja vodi u propast. Samo bi luđak u takvom slučaju odabrao propast. Čim jedan odabir uzrokuje kaznu, nema tu više slobode,

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Ensar A. je napisao/la:
Allah ima vlast nad svm, tvoja smrt vec je preodredena, i suncu je naredeno da se krece do odrdenoga roka u odredenom smijeru. Ako mislis da Allah (bog) nema svu moc pa ti naredi suncu da izade na drugu stranu nece uspjeti sigurno, zato sto je samo jedan Bog koji upravlja citavim svijetom (univerzumom).
Dženet i džehenem su pod Allahovom vlašću, Ona je Gopspodar i na ovom i na onom sviejtu i moze ti zabraniti ili dizvoliti ulazak u Dženet, dozvola biva onda ako se pridrzavao onoga sto On zahtijeva i obrnuto.On ima vlast a ti volju da biras dali ces ispuniti njegove Zahtjeve. da nemas volju ako meleki, nebi imao ni izbora nii iskusenja ni kazne ok...?

Fazlija.
Zlo u svijetu me nezbunjuje. Možda tebe?
Kada bi svi velicali Allaha, On nebi bio jos veci i nema nikakve koristi od toga, kada nebi niko velico Allaha, On nebi bio nista manji (mislimo na apsloutnu vlast) i nista mu too ne steti.
Da Allah hoce svi bi ljudi bili jedna vjera ali On ih ostavlaj do roka odredenog da ih iskusa.

Onaj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati; - On je Silni, Onaj koji prašta. Al-Mulk, ajet 2


Dakle, razumijemo se potuno. Temeljna osobina bozanske volje je da stvara raznolikosti. Stoga, postujmo te raznolikosti kao glavnu osobnu tvorevine. Sva bica su samo ispoljenje bozanske stvaralacke snage, i sve sto cine, cine u skladu s Bozjom voljom. Sejtan (cak i da postoji) je samo jos jedno bozje stvorenje i nema nista losega u tome.

Mada sam ja jako sumnjicav u postojanje jednog takvog glavnog demona u svemiru... Do sada ga nitko nikada nije vidio. Obicno ljudi tom izmisljenom liku pripisuju sve one stvari koje Bog ucini svojom voljom, a ljudima se cine lose i zle. Medjutim, to nije nista drugo do bozje volje. Jer slobodna volja stvorenih bica ustvari niti ne postoji.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Pa Fazlija ne moras sejtana shvatati kao sto je krscanski svijet pretstavio preko TV ekrana. Sejtan kola u nasim venama. Sejtan je u nama. Sejtan nije rogato bice crvene boje s papcima. A sto si rekao da u stvari slobodna volja stvorenih bica ustvari niti ne postoji, i tu si u pravu. Islam isto tako kaze da sve biva Bozijom voljom i odredjenjem. Ovo slobodna volja mozda treba shvatiti iz nekog naseg ugla gledanja.

Ali ne dobivamo li onda da smo ipak u Bozijim rukama i da on ima vlast u svemu. I naci ce se neki miskec koji ce tumaciti kako je Bog nepravedan. Jer Bog je uzrok svih uzroka.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Fazlija mozes da se vratis i na tekstove koji su prije pisani i da procitas a neki od njih se nalaze i u temi Interesuje te Islam...? Pitaj...? to kazem zato da nebi ponovo isto pisali kako bih ti dali odgovor is perspektive Islama....

Ako te odgovor nezadovoljava pa to je tvoj izbor... Nadam se da se razumijemo...

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Ovo slobodna volja mozda treba shvatiti iz nekog naseg ugla gledanja.

Hm, slobodna volje (ili bilo koji drugi pojam) ili postoji ili ne postoji. Ne moze se reci, malo postoji, malo ne postoji, treba to shvatiti nekako iz mojeg ugla gledanja... a ne opisati jasno kakav je to ugao i sto se pod tim tocno misli.

Tu ili islam nije do kraja odredjen po tom pitanju, ili vi ne mozete do objasniti. Negdje mora biti uzrok te neodredjenosti i proturijecja.

Ali ne dobivamo li onda da smo ipak u Bozijim rukama i da on ima vlast u svemu. I naci ce se neki miskec koji ce tumaciti kako je Bog nepravedan. Jer Bog je uzrok svih uzroka.

Da, slazem se da slobodna volja ne postoji, i da je sve tvorevina Boga. Ali tada ne postoji niti Sjetan, ponajmanje kao slobodno i nezavisno bice koje mrsi racune Bogu.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
I naci ce se neki miskec koji ce tumaciti kako je Bog nepravedan.


Ne, Bog je nepravedan samo ako dadne slobodnu volju, ali kažnjava one koji se ne povinuju njegovim savjetima.
No ako je šejtan samo negativan pol čovjeka, a čovjek tek jedan aspekt Boga, onda Bog nije nepravedan.

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
Fazlija...

o tom smo vec pisali i pricali, to je i bio moj razlog zasto sam ti rekao da pogledas tekstove koje smo vec pisali. mozda si vec pogledao ali ti opet nije jasno ili....?

descriptionIslam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis) EmptyRe: Islam: Stvaranje svijeta i sotona (iblis)

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply