[quote="Amatullah"]
Dina je napisao/la: Amatullah je napisao/la: Dina je napisao/la: Muatez je napisao/la: evo jednog odlicnog objasnjenja krscanstva, onog kakvo je dans, sa prevodom je i traje manje od 6 minuta-pogledajte i ostavvite komentar
https://www.youtube.com/watch?v=93750i-wbvU&feature=PlayList&p=1462428AAC627E64&playnext=1&playnext_.from=PL&index=9[/quote]
Bez uvrede,Ovaj covijek,ocito ne razumije Bibliju i njenu poruku.
Taj covjek je dugo, dugo godina bio veoma ucen krscanin i poznaje Bibliju bolje od bilo kojeg drugog krscanina.
Eto da i to znate!
To ne znaci da je shvatio njenu svrhu i smisao.
recimo da nije ni ovo
No problem.Ali Biblija se ovako proucava:
1. Kontekstualna analiza
Mnogi Adventisti upoznati su s metodom proučavanja kada uz osnovni tekst nadovezujemo slične. Uz pomoć konkordancije mi povezujemo retke iz cijele Biblije u cjelinu koja daje određeno gledište o predmetu koji proučavamo. Iako ovom metodom sakupljamo tekstove koji su više ili manje vezani za isti predmet, on često zanemaruje lokalnu zaledinu koja određuje precizno značenje svakog teksta, te njegovu ispravnu primjenu.
Prije nego počnemo raditi sa tekstom, mi se trebamo upoznati s njegovim kontekstom - to jest, sa svim što ga okružuje i što mu daje određeno značenje. Kako to primijeniti?
Dopustite mi da vam predložim sljedeće:
Razmotrite širi smisao otkrivenjaJedinstvena tema koja povezuje biblijsku povijest u jedan božanski djelatni plan, a svaki biblijski redak u jednostavnu i moćnu poruku, usmjerena je ka sljedećem:
Božji plan i obećanje svima koji vjeruju u Isusa kao Mesiju.
Mi stoga moramo shvatiti da je određeni redak ili dio teksta koji proučavamo dijelom šireg smisla Otkrivenja; Otkrivenja koje se progresivno kreće od Starog zavjeta do Novog. Spasenje je više obećanje koje se progresivno otkriva tijekom određenog vremenskog razdoblja, nego pretkazanje koje je ograničeno na djelomično ispunjenje. Božji je narod uvijek živio — a i mi danas živimo - u napetosti sadašnje stvarnosti na putu ka vječnom ispunjenju. U međuvremenu, mi crpimo snagu iz Božjeg zapisa o vjernima u povijesti da bi vjerovali kako će On djelovati spram svojih obećanja i u budućnosti.
Mi možemo u potpunosti cijeniti značenje biblijskog retka ili dijela teksta samo kada ga ispravno lociramo u tijeku progresivnog otkrivenja. Samo tada mi vidimo kako se ta poruka odnosi na Božja obećanja - u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Odredite tok određene knjigePrije nego što možemo objasniti određeni tekst, ili ga ispravno upotrijebiti kako bi ilustrirali određenu istinu, potrebno je da odredimo
opći tijek određene knjige kojoj on pripada. Trebamo pokušati otkriti
tko je i
kada napisao tu knjigu,
gdje i
kome je ona bila pisana. Trebamo također otkriti
zašto je ta knjiga pisana, i čak ući u trag progresivnim koracima koji otkrivaju autorovu nakanu i cilj. Sve ovo možemo učiniti uz pomoć biblijskog rječnika, komentara, enciklopedija, te drugih sličnih pomagala.
Otkrijte gdje se redak nalazi"Prva odgovornost svakog proučavatelja jest da pažljivo zamijeti što prethodi, a što slijedi nakon retka ili dijela teksta koji on proučava," napisao je A. Berkeley Mickelson. "Često," kaže on, "to zahtijeva vraćanje unazad dva ili tri paragrafa, i kretanje unaprijed isto dva ili tri paragrafa. Podjela po poglavljima ne služi uvijek kao odvajanje cjelina. Netko će se morati vratiti i na prethodno poglavlje, ili ići naprijed na sljedeće poglavlje kako bi shvatio pravi kontekst."
Tako je potrebno da odredimo gdje je mjesto tog retka ili dijela teksta u cjelokupnom kontekstu. Pazite na prirodne prekide u odjeljcima kojim su odijeljene različite sekcije-elementi poput veznika; ponavljanja termina; pitanja; prebacivanja u vremenu, mjestu ili okaižju. Bilo koja od ovih mogu signalizirati prelaze u progresivnim autorovim mislima.
Naprimjer, u knjizi Sudaca 16. mnogo toga je više u opasnosti nego samo Samsonov pad. Anđeo Gospodnji je u knj. Sudaca 13,5. objavio da će Samson početi izbavljati
svoj narod, a ne samo sebe. Tako uzimajući širi kontekst u obzir, otkrivamo da je Bog htio reći kako je Samsonovim osobnim zavjetom (kao nazirejem) trebao otpočeti proces odvajanja kako njega, tako i Izraela od poganskog filistejskog okružja. Slično tomu, Samsonov konačni udarac protiv pristalica Dagona bio je više djelo osobnog uzdizanja -ali također i udarac za Izraelovu slobodu.
2. Strukturalna analizaSvaki autor ima sistem za razvijanje ideja. Kako bi uhvatili autorovu cjelovitu šablonu, trebamo analizirati literarni stil i strukturu njegova djela.
Biblijska
proza (govori, propovijedi, molitve, pisma, liste, zakoni, povijesni narativi, itd.) nastoji biti slobodna uz osobni stil. Ona se oslanja na riječi i djela ljudi u priči kako bi objasnila glavnu bit svoje poruke — izuzev u onim slučajevima u kojem biblijski pisci prekidaju narativni dio kako bi se izrazili još direktnije.
Biblijska
poezija, s duge strane, zahtijeva kreativnost kako bi se napisala dva, tri ili čak i četiri stiha u paraleli — više odnoseći se na razumnost nego na rimu (kao što je u engleskoj poeziji).
Ponekad paralelni stihovi koji slijede
ponavljaju misao prethodnih stihova; neki put oni stoje kao kontrast. Na bilo koji način, značenje postaje jasnije.
Zapazite sljedeće primjere:
a) Ponavljajući paralelizam:
"Vo poznaje svog vlasnika,
a magarac jasle gospodareve
Izrael ne poznaje,
narod moj ne razumije." (Iz 1,3)
b) Kontrastni paralelizam:
"Blag odgovor ublažava jarost,
a riječ osorna uvećava srdžbu."
(Izr 15,1)
Ponekad, da bi stvorio poseban efekt, biblijski pjesnik upotrebljava literarne oblike kako bi balansirao, uljepšao ili pojednostavio značenje, često mislima koje progresivno rastu ka vrhuncu:
"Jahve je u svom svetom Hramu, na nebeskom sjedi prijestolju. Oči njegove motre, vjedama proniče sinove ljudske." (Ps 11,4; usporedi - Mt 5,17)
Ponekad se jedna misao dodaje drugoj, te popunjava ideju:
"Blago čovjeku koji ne slijedi savjeta opakih, ne staje na putu grešničkom i ne sjeda u zbor podrugljivaca" (Ps 1,1; uporedi - Lk 12,49-51). Drugi put jedna misao ilustrira ili objašnjava drugu: "
Kao što košuta žudi za izvor-vodom, tako duša moja čezne, Bože, za tobom." (Ps 42,1). Ili se misli mogu unakrštati na genijalan način kako bi se piščeva misao istakla još potpunije ili jasnije:
"Sine moj, kad ti je mudro srce, i ja se od srca veselim; i kliče sva nutrina moja kad ti usne govore što je pravo." (Izr 23,15.16; usporedi - Mt 23,12).
U
spisima mudrosti nalazimo dugačku listu odgovora na životna najosnovnija pitanja - pitanja o Božjim putovima i smislu života (Izr 1-9; Mt 5-7). U ovoj vrsti pisanja mi zapažamo pitanja, "zašto" i "kako" te jezgrovite, praktične izjave koje daju odgovor na pitanje "što". (Izr 10-31; Jakov)
U
apokaliptičkoj literaturi (spisi koji se odnose na kozmičke događaje, te na kraj povijesti), pisci nastoje objasniti vrijeme između uznemiravajuće
sadašnjosti i predivne
budućnosti koju su obećali proroci u vidu božanski kontroliranog odgađanja neizbježne pobjede. Bez obzira kako stvari postale grozne, slava novog doba sigurno dolazi. Apokaliptički spisi otpuštaju pritisak naše sadašnje frustracije podsjećajući nas da će biti sve gore kako se sve više bude bližio Kristov dolazak. Oni također pobuđuju istrajnost ističući da će Krist konačno doći s nebeskim vojskama da bi savladao neprijatelja i uspostavio kraljevstvo za one koji su ostali vjerni do kraja.
Sumnjam da su mnogi od nas mrzili sate engleskog u školi. Sanjali smo kako prolazimo kroz mnoge sate: gerunda, priloga, te drugih dosadnih misterija. Ipak, da bismo ušli u trag biblijskih pisaca, koji su uskladili svoja gledišta s glavnim i pomoćnim argumentima u nizove povezanih misli, mi moramo znati kako pronaći piščeve gramatičke tragove u tekstu.
Kao dodatak litararnom uvidu, mi moramo biti sposobni odrediti početak i kraj tema i predmeta koje nalazimo na literarno-gramatičkom putu.
Npr. Mihej 6,6-8. ima strukturu:
I. "S čim ću..." (reci 6 i 7).
(Prijedlog teme)
A. "doći pred Jahvu" i
B. "pasti ničice pred Bogom?"
1. Hoću li doći pred Njega...
a. "sa žrtvom paljenicom?"
b. "s teocima od jedne godine?"
2. Da li se Bog oduševljava... (dodatni argumenti)
a. "tisućama ovnova?"
b. "tisućama tisuća potoka ulja?"
3. Trebam li prinijeli...
a. "sina prvorođenog zbog svog zločina?"
b. "plod svoje utrobe zbog grijeha koji sam počinio?"
II. "Objavljeno ti je, čovječe..." (8 redak) Paralelni prijedlog teme
A. "što je dobro, i"
B. "što Jahve traži od tebe"
1. "samo činiti pravicu"
2. "ljubiti milosrđe" i dodatni argumenti:
3. "smjerno sa svojim Bogom hoditi."
Ovaj kratak pregled čini šablonu Mihejevih misli vidljivom i jasnom. Analizirajući njegovu strukturu, otkrivamo da je Mihej 6,6-8. podijeljen u dva dijela. Prvi dio (reci 6 i 7) predstavlja pitanje koje se nastoji odgovoriti tri puta. Drugi dio (8 redak) nudi jednostavan odgovor u tri dijela. Otkrivajući piščev originalan dizajn, mi imamo biblijski temelj za daljnje proučavanje i okvir za pripremanje propovijedi, lekcija, ili osobnih proučavanja.