Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Biblija ili Kuran

power_settings_newLogin to reply
+39
usamljena
stefani
amos
gane
Gubavac
crusader
otpadnik
ILIJA
Konin
bbgt1987
Magic Master
Medeni
Izrail
tetova
JustMe
Pravednik
Darko
RahatLokum
Sejfudeen
vijesnik
vivi
moki72
cubela
Velikomucenik
Euro
No Nick
Totus Tuus
Ermin
Justin
ziger
laodikejac
Spart
Van_Helsing
Wiklif
Alem
Jasmin(Jason)
Mali princ
dominik
kainos
43 posters

descriptionBiblija ili Kuran EmptyBiblija ili Kuran

more_horiz
U V O D

Molila sam Bogu. Želja mi je da upoznam prave muslimane i njihov način vjerovanja, kulturu,običaje i tradiciju.
Pozvala sam jednog čovjeka, muslimanske vjeroispovjesti, te sam ga ljubazno zamolila da dođe naš forum. Želja mi je upoznati Islam sa više aspekata, pogotovo kulturološki i sociološki.

Dakako, zanima me i izražavanje vjere u Boga na taj, za mene nepoznati način.

Želim reći da ćemo imati gosta na našem forumu, te vas lijepo molim da uvažite moju potrebu za istraživanjem i da prema mome gostu budete ljubazni. Ako se pojedinima nešto ne dopada po pitanju bilo koje religije, pa tako i Islama, imate otvoren topik gdje možete izraziti svoj osobni komentar.

Odmah da kažem, svaki off topik, tekst koji ne bude imao podlogu sa temom koja se, ako Bog da, bude razvijala, ja ću je preseliti. Ako je nešto neumjesno, brisat ću.

Poučena dosadašnjom komunikacijom između drugih vjeroispovijesti, odmah u startu sam vam napisala moj stav.

Znam da je ovaj forum javan i svi imaju pravo pisati, no, ovaj put bih željela da ovo bude poseban dijalog, uvažen sa svih strana, bez obzira na razlike u vjerovanju.

Vaša Noemi

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Kuran je sveta knjiga muslimana. Muslimani vjeruju da je objavu Kurana anđeo Gabrijel spustio na Muhameda. Muhamed je prorok koji je, po njihovom učenju, primio svaku riječ, svako slovo od anđela.

Neki muslimani tvrde da je Kuran vječan, a neki tvrde da je stvoren.
Većina smatra da je Kuran pre- egzistentan, da ima svoj original u vječnosti, tj. u vječnoj prošlosti čak i prije nego što je dan Muhamedu.Božanski original se zove "Majka knjige", zapisan je na zlatnim pločama čuvanim na nebu.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
No postavlja se pitanje koja je razlika između Kurana i Biblije...

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Muhamed nije prorok, vec je muslimani kazu da je muhamed poslanik (vidi slicnost s jedinim takvim izrazom u Novom Zavjetu).

Uglavnom Kuran je neka cudna mjesavina arapskih puckih vjerovanja (poganstva), krscanstva (u manjoj kolicini) i judaizma (u vecoj kolicini).

Kuran je u neku ruku Zakon, iskrivljen i prilagodjen arapima i njihovom pogledu na svijet. Vrlo je materijalno i "farizejski" nastrojen, kao i agresivan.

Dat cu primjer:
Stari Zavjet: Oko za oko, zub za zbu.
Novi Zavjet: Ljubite svoje neprijatelje.
Kuran: Dva oka za oko, dva zuba za zub.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
U jednoj zemlji propovedao sam Jevandjelje. Tako sam imao priliku da svedocim i muslmanima.

Da bih bolje upoznao njihovu veru citao sam Kuran.

I u Kuranu pise da je Subota dan od Boga.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
confused

Zadnja promjena: ; pet 16 vel 2007, 23:06; ukupno mijenjano 2 put/a.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jevrejin je napisao/la:

I u Kuranu pise da je Subota dan od Boga.


...i zato svetkuju petak?

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Pa neki su stvarno nadareni za tumacenje svetih knjiga. Ujedno jedva cekam da pitam sto sada svetkuju Petak.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jevrejin je napisao/la:


I u Kuranu pise da je Subota dan od Boga.


A ja mislim da je i ponedjeljak dan od Boga... Utorak, srijeda, četvrtak itd. također. sunny

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
haha ha ha, i to je istina.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jevrejin je napisao/la:
Pa neki su stvarno nadareni za tumacenje svetih knjiga. Ujedno jedva cekam da pitam sto sada svetkuju Petak.


Lani sam imao rokovnik jedne arapske naftne kompanije, i tamo je kalendar podešen tako da je petak označen crvenom bojom a ne nedjelja.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Noemi je napisao/la:
U V O D

Molila sam Bogu. Želja mi je da upoznam prave muslimane i njihov način vjerovanja, kulturu,običaje i tradiciju.
Pozvala sam jednog čovjeka, muslimanske vjeroispovjesti, te sam ga ljubazno zamolila da dođe naš forum. Želja mi je upoznati Islam sa više aspekata, pogotovo kulturološki i sociološki.

Dakako, zanima me i izražavanje vjere u Boga na taj, za mene nepoznati način.

Želim reći da ćemo imati gosta na našem forumu, te vas lijepo molim da uvažite moju potrebu za istraživanjem i da prema mome gostu budete ljubazni. Ako se pojedinima nešto ne dopada po pitanju bilo koje religije, pa tako i Islama, imate otvoren topik gdje možete izraziti svoj osobni komentar.

Odmah da kažem, svaki off topik, tekst koji ne bude imao podlogu sa temom koja se, ako Bog da, bude razvijala, ja ću je preseliti. Ako je nešto neumjesno, brisat ću.

Poučena dosadašnjom komunikacijom između drugih vjeroispovijesti, odmah u startu sam vam napisala moj stav.

Znam da je ovaj forum javan i svi imaju pravo pisati, no, ovaj put bih željela da ovo bude poseban dijalog, uvažen sa svih strana, bez obzira na razlike u vjerovanju.

Vaša Noemi

E ,super Noemi,to sidobro napravila,evo ja vec sad pozdravljam tvog gosta ,na nasem forumu,nadam se da vec, sad moze vidjeti, da ga zeljno ocekujemo,vid koliko vec pitanja imamo,pa ga podsjeti da dodje sto prije.</BLOCKQUOTE>

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Ja se bojim da će se uplašiti, kad smo već svi toliko navalili. bom

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Na prvom mijestu bih zelio da vam se od srca zahvalim na toplom gostoprimstvu koje ste mi pripremili,a onda da vas sve zajedno pozdravim isto tako od sveg srca!Smile
Imao sam namijeru i ranije da posijetim vas forum,ali su me sprijecile obaveze koje sam imao zadnjih dana.Sada sam hvala Bogu tu,i nadam se da cemo voditi jedan kvalitetan i kulturan vjerski dialog.Navescu jedan ajet iz Kur´ana koji objasnjava kako treba da se zapocne sa vjerskim dialogom sa nemuslimanima- Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se okupimo oko jedne riječi i nama i vama zajedničke: da se nikome osim Allahu ne klanjamo, da nikoga Njemu ravnim ne smatramo i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne držimo!" Pa ako oni ne pristanu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!"(Kur´an 3:64)
Naime procitao sam vase postove i vidim da ste spremili vec dosta pitanja koja se ticu Islama!Nece biti ako Bog da problema da odgovorim na njih,ali bih naglasio da bi se iskljucivo trebali drzati teme koja glasi Biblija ili Kur´an!
Posto sam ja ovdije jedini musliman trenutno a vas je puno vise,ako bi otisli od izvorne teme mene bi cekala "teska sudbina"rofl jer bi me razvukli na sve strane!?
Salim se malo naravno.Hocu reci da mi muslimani smatramo da je na svako pitanje koje se postavi o Islamu potrebno dati,maksimum cinjenica i pojasnjenja,ako se preskoce neki jasni dokazi onda to steti Islamu i ne predstavlja punu sliku istog!Tako da smatram da bi trebali da na ovoj temi iskljucivo vodimo dialog oko ove dvije vjerske knjige Biblije i Kur´ana,pa ako nam bude zanimljivo,mozemo otvoriti i druge teme o Islamu po bilo kojem pitanju!?
Hajde da to ucinimo kvalitetno i da olaksate i meni i sebi!?Krenimo za razgovorom o Bibliji i Kur´anu,koja od ove dvije knjige je Bozija knjiga,kontradiktornosti istih,njihova istorija,njihova autenticnost,cemu poducavaju i sve sto je vezano za njih!
Vidjecete zasigurno da cemo na taj nacin dotaci temelje naseg vjerovanja,nase razlike i upoznati se sa nekim nepobitnim cinjenicama,koje ce biti plod ovog naseg dialoga!
Posto je sada vec prilicno kasno,od sutra ako Bog da krecemo sa nasim dialogom i ne sumnjam da ce nam biti itekako zanimljivo i korisno.
Na samom pocetku bih zamolio sve clanove da moje prisustvo ne smatraju provokatorskim aktom u bilo kojem pogledu,i molim svakog clana ponaosobno da se ne uvrijedi prilikom iznosenja nekih nasih muslimanskih stavova u pogledu vase vjere,a ja sam vec spreman na takav kompromis pod uslovom da sve bude u domenu postenog i kulturnog dialoga,u sta iskreno ne sumnjam niti jednog trenutka!
Mir sa vama(Esellamu Alejkum) i svako dobro,do sutra ako Bog da!cv

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Hvala i tebi što si došao i pristao na jedan uljudan dijalog...i stoga molio bih sve one koji sudjeluju bez vrijeđanja i oštrih riječi, i da se ograničite samo na ovu temu...tj. Biblija ili Kuran...za sve ostalo imate temu "Islam" na istom ovom forumu "Svjedočenje"...hvala...

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
O, dobro došao Jasone. Very Happy

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
E, kako smo te dugo cekali Jasone,super da si sa nama.Biblija ili Kuran 100105_emYA67_prvdosao.


Biblija ili Kuran P

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
Jasone,mislim da smo mi i takvi ljudi u dijalogu kako si pozelio, sad radno,prikazi nam povijest Kurana.-hvala.

descriptionBiblija ili Kuran EmptyRe: Biblija ili Kuran

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply