Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Postanak-stvaranje

power_settings_newLogin to reply
+5
kloky
Justin
Mali princ
dominik
mirjam
9 posters

descriptionPostanak-stvaranje EmptyPostanak-stvaranje

more_horiz
Molim vas, pročitajte prva tri poglavlja Biblije. Htjela bih da malo prodiskutiramo o prve tri glave Knjige Postanka.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
šteta što tako malo imamo opis raja...i tako brzo počinje istorija grijeha...ali zato možemo velike pouke da izvučemo baš iz tih prvih glava u kojima nalazimo ne samo pad u grijeh i zlo koje počinje na ovome svijetu..nego i obećanje koje nam daje nadu da život na ovome svijetu nije kraj. jer nam je Isus Krist omogućio spasenje i pristup vječnome životu.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
hm...eden nije raj.

Ja smatram da dionici Kristove vladavine ce biti u daleko boljoj situaciji nego Adam i blize Bogu nego sto je Adam bio u Edenu. Wink

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Tamo se spominje da je Duh Božji lebdio nad bezdanom!

Što je bezdan? Otkud je on došao?

Bog govori u množini kada govori o stvaranju čovjeka-tko su to mi u Božjim riječima....?

Nadalje, ako se držimo Biblije doslovce, kako je došlo do razmnožavanja, s kime su se ženili...

Ima tu mnogo pitanja....

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Ima i puno odgovora.

Naravno, mozemo se pitati koji su tacni.

Ja verujem u ono sto Biblija sama govori. I vrlo sam zbog toga opusten.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Govori se u množini zato što se Bog sastoji od tri osobe - Otac, Sin i Sveti Duh.
Ne piše da je Duh letio nad bezdanom, nego nad vodom, a tama je bila nad bezdanom, tj. nad velikom dubinom (vjerojatno se misli na dubinu vode...).
Kako su se prvi ljudi razmnožavali? Pa isto kao i današnji... Ne vidim gdje je tu problem...?

Inače, naravno da ne možemo razumjeti baš svaki detalj, ali osnovno možemo. Prelijepo je iskustvo, kad čovjek malo bolje prouči prvo i drugo poglavlje Postanka, pa kad pokuša shvatiti zašto je Bog stvarao svijet upravo na takav način - vidi se da je Bog namjerno stvarao upravo na taj način, iz više razloga, a jedan od glavnih razloga je taj, da nama ljudima pokaže da je On Bog reda...
Netko će reći da između prve i druge glave postoje neslaganja, ali prva glava se ne bavi time, čime se bavi druga - to se mora shvatiti...

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Justin je napisao/la:
Govori se u množini zato što se Bog sastoji od tri osobe - Otac, Sin i Sveti Duh.


Mislim da je u pitanju pluralis maiestatis. kao ono: Mi, Franjo Josip I., car Austrije, Galicije, Ilirije itd. i apostolski kralj Ugarski.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Ne bih se slozio.

Bog je bio trojedini od pocetka. Ako je Bog Ljubav - kako je bio ljubav kad nikoga nije bilo - prije stvaranja. Ljubav je voljeti nekoga drugoga. Koga je tada Bog volio?

Zato jer je Bog trojedini oduvijek je bila Ljubav izmedju Oca, Sina i Duha.

A Dizma, ja bih samo te savjetovao da manje se pouzdas u razum a vise u vjeru dok citas Pismo.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Justin je napisao/la:

Inače, naravno da ne možemo razumjeti baš svaki detalj, ali osnovno možemo.


Znam, ta pitanja sam postavio da se vidi da ne možemo Bibliju čitati doslovce i tako tumačiti, pogotovo ne prva poglavlja.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Baš kad se ova tema zove stvaranje, poslušajte kako zvuče prve stranice Biblije ako bismo židovsko pismo matematičkim postupkom prebacili u zvuk:

http://www.inet.hr/prince/Creation.mp3

To je s onog linka o kojem sam već pisao, www.meru.org

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
odličan 5, sedi. Razz

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
dominik je napisao/la:
Ne bih se slozio.

Bog je bio trojedini od pocetka. Ako je Bog Ljubav - kako je bio ljubav kad nikoga nije bilo - prije stvaranja. Ljubav je voljeti nekoga drugoga. Koga je tada Bog volio?

Zato jer je Bog trojedini oduvijek je bila Ljubav izmedju Oca, Sina i Duha.

A Dizma, ja bih samo te savjetovao da manje se pouzdas u razum a vise u vjeru dok citas Pismo.


Hvala. Ipak IMHO još uvijek mislim da je u pitanju pluralis maiestatis. lol!

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Dizma je napisao/la:
dominik je napisao/la:
Ne bih se slozio.

Bog je bio trojedini od pocetka. Ako je Bog Ljubav - kako je bio ljubav kad nikoga nije bilo - prije stvaranja. Ljubav je voljeti nekoga drugoga. Koga je tada Bog volio?

Zato jer je Bog trojedini oduvijek je bila Ljubav izmedju Oca, Sina i Duha.

A Dizma, ja bih samo te savjetovao da manje se pouzdas u razum a vise u vjeru dok citas Pismo.


Hvala. Ipak IMHO još uvijek mislim da je u pitanju pluralis maiestatis. lol!

Bojim se Dizma da ovog puta Dominik ima vise prava nego ti,a mozda je dobro procitaj jos jednom otpocetka.</BLOCKQUOTE>

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Interesantno je kako ljudi misle da će u knjizi Postanka pronaći sami početak svega. A istina je zapravo da je u Ivanovom evanđelju na samom početku prikazano "vrijeme" prije stvaranja svijeta, tj. stanje koje nije moguće povezati sa dimenzijom vremena, jer Bogu je vrijeme konstanta.

Slijedeće riječi pokazuju da je Isus oduvijek s Bogom, jer Isus=Bog.

U početku bijaše Riječ
i Riječ bijaše u Boga
i Riječ bijaše Bog.
Ona bijaše u početku u Boga.
Sve postade po njoj
i bez nje ne postade ništa.
Svemu što postade
u njoj bijaše život
i život bijaše ljudima svjetlo;
i svjetlo u tami svijetli
i tama ga ne obuze.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Što se tiče dva izvještaja iz knjige Postanka...
Ta dva izvještaja ne govore o istom stvaranju.
Prvi izvještaj govori o stvaranju prvih ljudi koji nisu Adam i Eva.
Prvi ljudi su bili bez Duha Božjeg.
Drugi izvještaj govori o stvaranju Edenskog vrta na istoku, gdje je Bog odlučio stvoriti ljude u koje je izlio svoj Duh. Adam i Eva su prvi ljudi koji su imali Duha Božjeg i stalnu intimnu povezanost s Bogom.

E sad često se ljudi pitaju pitanje kako su se razmnožavali ljudi?
Adam i Eva su imali tri sina, Abela je ubio Kain, a kasnije je Eva rodila još Šeta. U riječima "Kain pozna svoju ženu" da se zaključiti da Kain nije oženio svoju mater, već je upoznao ženu iz Prvog izvještaja, bez Duha Božjeg. Na isti način je i Šet nastavio vrstu, pretpostavljam. Zato se u Bibliji govori o Nefilima koji su potomci Božjih Sinova (ljudi s Božjim Duhom) i ljudskih kćeri (žene prvih ljudi bez Duha).

To je nekakvo razmišljanje čiji sam korijen prihvatio od svog pastora, malo još proučio i donio neko stajalište. Ako sam nekome razjasnio neke stvari, drago mi je. Ako netko ima nekakvo drugačije mišljenje ili se s nečime ne slaže, molio bih lijepo da komentira...

Inače, studiram fiziku i vrlo mi je interesantna knjiga Postanka. Uvijek mi je zanimljivo povezati fiziku kao znanost sa Biblijom kao jedinim pravim autoritetom u životu. Stvaranje je tu uvijek nedovršena tema u znanosti. Vjerujem da je svako znanje od Boga i da ga treba uklopiti u Bibliju, a ne izolirati i negirati prisutnost Božju.

Blagoslov Gospodina Isusa Krista na vama.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Ali promotrimo malo ovaj dio : "Kad je Jahve,Bog,sazdao nebo i zemlju,još nije bilo nikakva poljskoga grmlja po zemlji,još ne bijaše niklo nikakvo poljsko bilje,jer Jahve,Bog,još ne pusti dažda na zemlju,i nije bilo čovjeka da zemlju obrađuje." (Postanak 2:4,5). Ovdje se opisuje da nije bilo čovjeka još.Koliko možemo zaključiti ovo se dakle odnosi na vrijeme gdje čovjek nije još bio stvoren,iako je u prvom poglavlju opisano da je čovjek načinjen.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Kloky, imaš vrlo zanimljivo tumačenje, takvo još nikad nisam čuo... Smile
Kad budem imao više vremena, napisat ću naše vjerovanje o tome.

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
Joshua je napisao/la:
Ali promotrimo malo ovaj dio : "Kad je Jahve,Bog,sazdao nebo i zemlju,još nije bilo nikakva poljskoga grmlja po zemlji,još ne bijaše niklo nikakvo poljsko bilje,jer Jahve,Bog,još ne pusti dažda na zemlju,i nije bilo čovjeka da zemlju obrađuje." (Postanak 2:4,5). Ovdje se opisuje da nije bilo čovjeka još.Koliko možemo zaključiti ovo se dakle odnosi na vrijeme gdje čovjek nije još bio stvoren,iako je u prvom poglavlju opisano da je čovjek načinjen.

Rekao bih da se taj dio početka drugog izvještaja svodi na stvaranje onog prvog čovjeka bez Duha. A kad ga je Bog postavio u Eden, dao mu je Duha, vlast itd...

descriptionPostanak-stvaranje EmptyRe: Postanak-stvaranje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply