Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Je li Isus Bog?

power_settings_newLogin to reply
+12
marijofilo
*El,Omen
sivko5
IGOR-apokrinomai
Seljak
emanuel
TOnniBonni
tripo 41
msomi
Juditha
piramida4
kainos
16 posters

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
I do kojeg ste zaključka došli? Je li Isus Bog? Da ili ne?

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Kako ko. Ja jesam došao do zaključka da je Isus Bog, ali nije student.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Isus je Bog....
Problem koji ja cesto susrecem uraspravama sa bracom krscanima, ove ili one denominacije jeste u tome sto mnogi citaju Bibliju na nacin da je shvacaju kao izvor informacija a nemaju otkrivenja o onome sto citajuNad Pismom treba meditirai i moliti autora Duha Svetoga da nam dade otkrivenje o Rijeci.Telefonski imenik jest izvor informacija i kao takav sluzi svojoj svrsi.Daje informaciju.Biblija nije telefonski imenik.Znati svaki stih, zarez i tocku u Biliji ne znaci da razumijes on sto citas.Zato i jeste zalosna situacija danas u krscanstvu da postoje tisuce i tisuce raznih denominacija sa isto toliko razlicitih teologija.
Na forumu se moze dosta toga nauciti ali sve treba provjeravati.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Tko je Isus?

Kako je moguće da Isus istovremeno bude 100% Bog i 100% čovjek? I napokon, istovremeno i Sin Božji?

Ako je Isus Bog onda ne može biti istovremeno Sin Božji!

Ako je Isus Sin Božji ne može istovremeno biti Bog!

Da li Jahve ima Sina?

Izr 30;4,9 "...Tko postavi krajeve zemaljske? Kako se zove i kako mu se zove Sin? Znaš li?...Tko je Jahve...ime Boga svojega."

1. Sol 1;9,10 "...kako se od idola obratiste k Bogu da bi ste služili Bogu živomu i istinskomu i iščekivali s nebesa Sina Njegova koga uskrisi od mrtvih, Isusa..."


Glavna pretpostavka
Isus je 100% Bog i 100% čovjek
Sporedna pretpostavka
Ali Bog, koji je vječan, ne može umrijeti
Zaključak
Prema tome, samo je ljudski dio Isusa umro na križu
Ako su glavna i sporedna pretpostavka istinite , onda i zaključak mora biti istinit.

Zašto je onda potrebno vjerovati da Isus mora biti Bog ako nije u potpunosti (100%-ni Isus, duhovni i tjelesni, ljudski i božanski) umro za otkup čovječanstva? Nije li takva smrt samo djelomična i prividna? Napokon, Isus kao 100%-ni Bog nije mogao umrijeti. Zašto je onda Bog morao osobno umrijeti na križu kada njemu to ionako nije moguće? Da li je Isusov božanski dio umro na križu sa njim i ako jest, kako je to moguće? Ako biti Bog ne podrazumijeva posjedovati atribute poput besmrtnosti, svemoći, sveznanja, sveprisutnosti po čemu je Isus dok je bio na zemlji bio baš 100%-ni Bog. Da li je možda bio 50% ili 20% ili 75% Bog? Ako 100%-ni Bog podrazumijeva sve karakteristike koje Bog posjeduje koji je smisao Isusa zvati takvim ako ih on u određenom vremenu nije posjedovao? Ako božanski dio (koji ne može umrijeti) nije umro sa Isusom, gdje se nalazio u vrijeme njegove smrti? Da li je to biblijski Isus, čovjek koji zna da će umrijeti, i Bog koji je svjestan da to ne može?

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
C/P
Nigdje u Bibliji ne piše da je Isus doslovno rekao: »Ja sam Bog.« No, to ne znači da On nije objavio da je Bog. Uzmimo za primjer Isusove riječi u Ivanu 10,30: »Ja i Otac jedno smo.« Na prvi pogled, ovo možda ne izgleda kao izjava da je Bog. Međutim, pogledajmo reakciju Židova na njegovu izjavu: »Odgovoriše mu Židovi: zbog dobrog te djela ne kamenujemo nego zbog hule što se praviš Bogom, iako si samo čovjek« (Ivan 10,33). Židovi su Isusovu izjavu razumjeli kao tvrdnju da je Bog. U stihovima koji slijede Isus nikada nije ispravio Židove govoreći: »Ja nisam tvrdio da sam Bog.« To ukazuje na to da je Isus zaista potvrdio da je Bog kada je izjavio: »Ja i Otac jedno smo« (Ivan 10,30). Ivan 8,58 drugi je takav primjer. Isus je rekao: »Isus im odvrati: zaista, zaista kažem vam, prije nego što je Abraham bio, Ja Jesam.« Ponovno, kao odgovor na te njegove riječi, Židovi su uzeli kamenje kako bi ga kamenovali (Ivan 8,59). Zašto bi Židovi htjeli kamenovati Isusa ako On nije rekao nešto što su oni vjerovali da je bogohulno, u ovom slučaju, da je Bog?

Ivan 1,1 kaže da »Bog bijaše Riječ.« Ivan 1,14 kaže »Riječ tijelom postala«. Ovo jasno pokazuje da je Isus Bog u tijelu. U Djelima 20,28 čitamo: »... pasite Crkvu Božju koju je On stekao svojom krvlju.« Tko je kupio Crkvu svojom krvlju? Isus Krist. Djela 20,28 kažu da je Bog kupio Crkvu svojom vlastitom krvi. Prema tome, Isus je Bog!

Toma, jedan od učenika, izjavio je o Isusu: »Gospod moj i Bog moj« (Ivan 20,28). Isus ga ne ispravlja. Titu 2,13 ohrabruje nas da čekamo dolazak našeg Boga i Spasitelja – Isusa Krista (vidi također 2. Petrova 1,1). U Hebrejima 1,8, Otac kaže o Isusu: »Za Sina, naprotiv, veli: 'Prijestolje tvoje, Bože, postoji vječno i žezlo je pravde žezlo tvoga kraljevskog dostojanstva.'«

U Otkrivenju jedan, anđeo upućuje apostola Ivana da štuje jedino Boga (Otkrivenje 19,10). Nekoliko puta u Pismu Isus prihvaća štovanje (Matej 2,11; 14,33; 28,9. 17; Luka 24,52; Ivan 9,38). On nikada ne kori ljude kada ga štuju. Da Isus nije bio Bog, On bi ljudima rekao da ga ne štuju, baš kao što je to učinio anđeo u Otkrivenju. Postoji još mnogo stihova i odlomaka u Pismu koji potvrđuju Isusovo božanstvo.

Najvažniji razlog zbog kojega Isus treba biti Bog jest taj što, u slučaju da nije Bog, njegova smrt ne bi bila dovoljna da plati kaznu za grijehe čitavoga svijeta (1. Ivanova 2,2). Samo je Bog mogao platiti tako veliku kaznu. Samo je Bog mogao preuzeti grijeh cijeloga svijeta (2. Korinćanima 5,21), umrijeti i uskrsnuti, dokazujući svoju pobjedu nad grijehom i smrti.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Odmah da ti oborim tvrdnje.

Šta to znači da je Isus Sin Božiji?


Pitanje: Šta to znači da je Isus Sin Božiji?

Odgovor: Isus nije Božiji Sin na način na koji su to otac i sin. Bog se nije oženio i dobio sina. Isus je Božiji Sin na način da se On, Bog otelovio u ljudskom obliku (Jovan 1:1,14). Isus je Božiji Sin tako što je On začet od Duha Svetog. Luka 1:35 objavljuje, "Anđeo pak odgovori i reče joj: Duh Sveti će doći na tebe i sila Svevišnjega oseniće te; zato će se to sveto dete zvati Sin Božiji" U biblijska vremena, izraz “sin čovečiji” je korišćen da opiše čoveka. Sin čovečiji je čovek.

Tokom njegovog suđenja pred Jevrejskim vođama, Prvosveštenik je zahtevao od Isusa, “Zaklinjem te Bogom živim da nam kažeš jesi li ti Hristos, Sin Božiji?" (Matej 26:63).

Isus je odgovorio, “Tako je, kako kažeš; ali vam kažem, od sada ćete videti Sina čovečijeg kako sedi s desne strane sile i dolazi na nebesnim oblacima.” (Matej 26:64).

Jevrejske vođe su odgovorile na ovo tako što su optužili Isusa za bogohuljenje (Matej 26:65-66).

Kasnije, pred Pontijem Pilatom, “Odgovoriše mu Jevreji: mi imamo zakon i po tom zakonu on mora da umre, zato što se sam proglasio za Sina Božijeg” (Jovan 19:7). Zašto bi se tvrdnja da je “Sin Božiji” smatrala bogohuljenjem i bila vredna smrtne kazne? Jevrejske vođe su jasno razumeli šta je Isus mislio pod izrazom “Sin Božiji.” Da si “Sin Božiji” je da imaš istu prirodu kao Bog. “Sin Božiji” je “od Boga.” Tvrdnja da budeš iste prirode kao Bog, da u stvari “budeš Bog,” je bila bogohuljenje za Jevrejske vođe; samim tim, oni su zahtevali Isusovu smrt. U Jevrejima 1:3 ovo se jasno kazuje, “On ( Sin) je odsjaj Njegove slave i odraz Njegovog bića…”
Drugi primer se može naći u Jovanu 17:12 gde je Juda opisan kao "sin propasti." Jovan 6:71 nam kaže da je Juda bio Simonov sin. Šta Jovan 17:12 misli pod tim kad opisuje Judu kao "sina propasti"? Reč "propast" znači "rušenje, uništenje, rasipanje." Juda nije u bukvalnom smislu bio sin "uništenja,rušenja i rasipanja" – ali ovo su bile odlike Judinog života. Juda je manifestacija propasti. Na isti način, Isus je Sin Božiji. Sin Božiji je Bog. Isus je Božije ovaploćenje (Jovan 1:1,14).

http://www.gotquestions.org/Srpski/Isus-Sin-Bog.html

Isus je 100% i čovjek i Bog.

-Isus oprašta grijehe ljudima
-Isus je uskrsnuće i život, znači On vaskrsava i oživljava ljude na kraju.
-Isus je mogao sam sebe vaskrsnuti. Tvrdi da ima vlast da položi svoju dušu i da je opet uzme.
-Isus je pravedni sudija. Samo Bog može da sudi.
-Isusu se ljudi klanjaju i On ih ne kori.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Znači - da obostrano potvrdimo:

U Bibliji nema stiha koji kaže:

1. trojstvo
2. trojednakost
3. Bog Sveti Duh
4. Isus kaže za sebe - Ja sam Bog
5. Isus kaže za sebe - Ja sam stvorio...

Nema!
I to je istina.

Zašto ideš iznad istine?
Zašto dodaješ?
-----------------------------------------------------

OTKRIVENJE 22:18,19 tko ovom što doda Bog će mu dodati sva zla opisana u ovoj Knjizi, tko oduzme Bog će mu oduzeti udio na stablu života, Svetom Gradu

-----------------------------

Ne dodaji - ne oduzimaj.

Ono što piše - to čitaj i to naučavaj.
Nemoj mijenjati - Bog za Isus,
i slično.
Molim te samo ono što piše, ne preko napisanoga.

Misli i dalje da je Isus i SD dio Boga Jahve,
ali izgovaraj samo ono što piše.

Nemoj da te se dotakne gornje upozorenje.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Koliko mi je poznato Jehovini svjedoci ne priznaju Isusa kao Boga.Jesi li ti JS?

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz

On je slika nevidljivog Boga...
Jer u Kristu utjelovljena prebiva sva punina božanske naravi.
(Kološanima 1:15, 2:9)
 
Isus - Bog i čovjek
 
 

Identitet Isusa Krista je jedan od temalja kršćanske vjere. Sam Isus kaže da poznavanje njega označava vječni život (Ivan 17:3).
 
Donosimo pismo jednog Jehovinog svjedoka i kršćanski odgovor na njegove primjedbe u vezi vjerovanja kršćana da je Isus i Bog i čovjek:
 
 
"Kako itko može vjerovati da je Isus Bog?"
 
Jedan sam od Jehovinih svjedoka. Ipak, prije nego sam počeo studirati s Jehovinim svjedocima, otkrio sam da Biblija uči da Isus nije Bog Svemogući, niti da je dio Trojstva. Ne vidim jednakost Oca i Sina. Sin je bio kušan od đavla (Matej 4:1), dok Bog ne može biti napastovan na zlo (Jakov 1:13). Ako je Sin Bog, kako bi moglo doći do bilo kakve stvarne kušenje u tome da se Bogu ponudi natrag nešto je On sam već predao Sotoni (Matej 4:8-9)? Sin ne zna dan ni sat (svog povratka), samo Otac zna (Matej 24:36). Sinova volja je posebna i može biti različita od Očeve volje (Mt 26:39). Sin može učiniti samo ono što vidi da Otac čini (Ivan 5:19), dok je Bogu sve moguće (Matej 19:26). Sin ima samo moć i vlast koju mu je „dao“ Otac (Mt 28:18), i Sin će se odreći te vlasti u budućnosti (1. Korinćanima 15:24-28). Prije svega, Sin kaže da je Otac „veći“ od njega i da je njegov otac njegov „Bog“. Ako Sin ima Boga, kako on sam može biti Bog? Mogao bih još mnogo više napisati, ali ovo je sigurno uvjerenje izvan svake sumnje. Nije li? Neka bi vas "Kralj nad svim [ostali] bogovima," Jehova blagoslovio. - Psalam 95:3.
 
 
Odgovor:
 
Hvala Vam da ste si uzeli vremena da nas kontaktirate sa svojim uvjerenjem da Isus nije Bog. Doista je izvrstan zadatak kroz proučavanje težiti biti istinski "svjedok" Jehove kako bi se točno branio identitet ovog jedinog pravog Boga (Ivan 17:3; 1. Ivanova 5:20). Vaš studiozan pregled Pisma u tom smislu treba pohvaliti.
 
Kao odgovor na Vaše nedoumice, počnimo najprije raspravu s tim što tradicionalni kršćani misle kada kažu/kažemo da "Isus je Bog." Vjerujemo da kao Bog (Ivan 1:1), Isus ima punu narav, jedinoga istinskog Boga (Kološanima 1:19, 2:9), ali ne vjerujemo da je Isus Otac. Kao što ste ispravno primjetili kada ste spomenuli da je Sinova volja posebna od Očeve volje, Pismo čini jasnu razliku između osobe Oca i osobe Sina.
 
Mi vidimo Isusov odnos prema Ocu na isti način na koji bi netko vidio odnos između ljudskog oca i sina. Dok je sin različita osoba od njegova oca i podređen očevoj volji, tako je i Isus kao Božji Sin različita osoba od Boga Oca i podređen je volji Boga Oca. Ipak, baš kao što ljudski sin posjeduje upravo onoliko "ljudske" naravi kao i njegov otac, tako i Isus kao Božji Sin posjeduje upravo onoliko "Božje" naravi kao i Njegov Otac. To je razlog zašto su Židovi nastojali kamenovati Isusa za bogohuljenje. Oni su razumjeli Isusovu tvrdnju da je "Sin Božji", kao tvrdnju koja ga čini "jednakim" u naravi s jedinim i pravim Bogom (vidi Ivan 5:18; 19:7, usp, Levitski zakonik 24:16). To je također razlog zašto je Isus nazvao Oca svojim "Bogom" u Ivanu 20:17. Njegov Otac će uvijek biti njegov "Bog", upravo kao što će i naši ljudski oci uvijek biti naši "ljudski" preci.
 
Na isti način na koji netko ne tvrdi da je ljudski sin inferioran "čovjek" jednostavno zato što mu je otac na "većoj" poziciji kao lider u obitelji, tako je i netočno tvrditi da je Isus inferioran "Bog" jednostavno jer je njegov Otac na "većoj" pozicji autoriteta (Ivan 14:28). U Luki 2:51 čitamo da je Isus "bio podložan" Mariji i Josipu jer su bili u većoj poziciji autoriteta nad njim u tom trenutku u njegovom zemaljskom životu. Trebamo li zbog toga tvrditi da je Isus bio inferioran u odnosu na njih? Siguran sam da do sada vidite našu poantu da podvrgavanje autoritetu ne označava inferiornu narav. Tako, biblijske reference po ovoj stvari (tj. Ivan 5:19, Matej 28:18, 1 Korinćanima 11:3 i 15:24-28) nemaju utjecaja na to je li Isus ili nije inferioran "Bog".
 
Sada ćemo odgovoriti na Vašu zabrinutost oko djelova Pisma koji pokazuju Isusove ograničene mogućnosti u odnosu na Boga Oca. Bog u svojoj naravi ne može biti viđen (Ivan 1:18), iskušan (Jakov 1:13), niti fizički umrijeti (Habakuk 1:12). Ipak, sve te stvari su bile nužne za Isusa kako bi platio krajnju cijenu za grijehe čovječanstva (Hebrejima 9:22). Dakle, rješenje je bilo da Isus nadoda ljudsku narav na svoju Božansku osobu. Filipljani 2:5-10 objašnjavaju kako je Isus i dalje postojao u Božjem "obliku" (tj. naravi), ali da se odrekao svoga prava na uživanje svoje jednakosti s Bogom, kako bi se mogao ograničiti na ljudsku narav koju je usvojio. Na ovaj način, iskusio je sve što mi doživljavamo (Hebrejima 4:15), te je umro kako bi platio cijenu za grijehe čovječanstva. Tako, dodajući ljudsku dimenziju na svoju Božansku osobu (Kološanima 2:9), Isus je postao vidljiva "slika Boga nevidljivoga" (Kol 1:15).
 
Pitali ste: "Ako je Sin Bog, kako bi moglo doći do bilo kakve stvarne kušenje u tome da se Bogu ponudi natrag nešto je On sam je već predao Sotoni (Matej 4:8-9)?" Sagledajmo ovo pitanje s druge strane. Jehovini svjedoci vjeruju da je Jehova stvorio Isusa i da je Isus stvorio sve ostalo, zar ne? U spomenutoj kušnji, Sotona je zapovjedio Isusu da pretvori kamenje u kruh (Matej 4:3-4). Koristeći vašu logiku, kako bi moglo doći do bilo kakve stvarne kušenje u prijedlogu Isusu da pretvori kamenje u kruh, ako on doista jest Onaj koji je stvorio to kamenje? Vidite li problem u ovoj logici? Vaš argument pretpostavlja da Isus nije bio Bog, jer Sotona ga je pokušavao iskušati s kraljevstvima ovoga svijeta nad kojima Bog već ima autoritet. Ali ako se koristiti ovakvo rasuđivanje, također se mora zaključiti da Isus nije mogao biti Stvoritelj, jer ga je sotona pokušao iskušati s kamenjem nad kojim Isus već ima vlast kao njihov Stvoritelj. Naravno, znamo da ovaj argument ne može biti istina, jer Pismo je jasno da je Isus Stvoritelj (Kol 1:16-17; Ivan 1:3), baš kao što je Sveto pismo jasno da je Isus Bog. Dakle, prava kušnja nije bila u tome je li Isus ili nije Bog ili Stvoritelj. Prava kušnja je bila: hoće li Isus odložiti ograničenja svoje ljudske naravi i djelovati kao Bog prije nego dođe vrijeme da to i čini. Doista, ovo je bila prava kušnja, jer kao Bog, mogao je lako odložiti svoju ljudsku narav i uzeti natrag kraljevstva od sotone prije nego što je vrijeme (vidi Djela 17:31).
 
Konačno, u zaključku, željeli bismo odgovoriti na vašu zabrinutost zbog činjenice da Isus nije uvijek "znao" sve što će se dogoditi - osobito dan ili sat Njegovog povratka (Matej 24:36). Ovdje je ponovno Isus živio pod ograničenja svoje čovječnosti. No, kao Bog, vidimo niz drugih primjera da Isus jest "znao sve" (Ivan 2:24-25; 16:30). Sljedeća tablica prikazuje kako se Isus u određeno vrijeme ograničio na konačnost svoje ljudske naravi, ali je izrazio božanska obilježja njegove božanske naravi u drugima. Dakle, Isus je bio i 100% čovjek (kao "Sin Čovječji" - Matej 26:64) i 100% Bog (kao "Sin Božji" - Ivan 5:18; 19:7) ujedinjeni u samoj Njegovoj osobi.
 
 
Božanske osobine
Ljudske osobine
Svemoć (ima svu moć): Marko 2:7-12; 14:62-64; Ivan 2:7-11
 
Glad i umor: Luka 4:2; Ivan 4:6; Matej 8:24
 
Sveprisutnost (prisutan svugdje): Ivan 1:48; Matej 18:20; 28,20
 
Ograničeno fizičko tijelo: Marko 3:9; Ivan 11:32
 
Sveznanje (ima sve znanje): Ivan 2:24-25; 6:64; 16:30
 
Ograničeno poznavanje: Marko 13:32; Ivan 11:34

Moramo ispitati, ne samo što osobno vjerujemo, već i ono što naučava religiozna zajednica kojoj pripadamo. Da li su njene nauke potpuno u sukladnosti s Riječju Božjom, ili se zasnivaju na ljudskim predanjima? Ako ljubimo istinu tada se ne trebamo plašiti takvog ispitivanja, jer svaki od nas treba da iskreno želi da upozna volju Božju obzirom na nas, i da ju tada i vrši - Ivan 8:32. (Istina koji vodi do vječnog života - izdanje Društva Stražarske kule (1968) str.13, poglavlje "Zašto trebamo ispitati svoju religiju")

 
C/P


descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
emanuel je napisao/la:
Koliko mi je poznato Jehovini svjedoci ne priznaju Isusa kao Boga.Jesi li ti JS?


Čitaj u Svjedočanstva - moja ispovjest.

2008. počeo u EPC,
ali me exkomunicirali.

Samostalan.

JS nisam niti ću ikada biti.
Ali ne znači da JS imaju sve krivo.
To što niječu TT je istinito,
ostalo je skroz krivo.

Subotari su u pravu za Subotu - ostalo - krivo.

Katolici su u pravu za vječnost Ognjenog Jezera.
...

Svaka C ima nešto dobro, a nešto krivo.

--------------------------
A gdje si ti?

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
emanuel je napisao/la:

On je slika nevidljivog Boga...
Jer u Kristu utjelovljena prebiva sva punina božanske naravi.
(Kološanima 1:15, 2:9)
 


Ako ja imam tvoju sliku - da li ja imam i tebe?

Ako ja tvoju sliku - fotografiju spalim - da li sam spalio i tebe?

Da li ti je jasno da slika - ne znači - materijalno duhovno moćno stvarateljski....
ISTO kao i Bog Otac?

Ima samo neke osobine Oca.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
student stalni kako onda objašnjavaš stihove iz Ivana 20:28-29:
Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!
Reče mu Isus: "Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!

Ako Isus nije Bog onda je mogao odgovoriti: "Ne, Tomo, ja sam tvoj Gospod, ali nisam tvoj Bog."

Isto tako riječ slika znači "protutip" "slika u svojoj otkrivenoj stvarnosti"
Vidljiva manifestacija nevidljivog, pogotovo nevidljivoga Boga
To je slika koja naročito naglašava njegovu božansku prirodu.

Što je s stihom iz Kološana 2:9:
"Jer u njemu tjelesno prebiva sva punina božanstva;"


descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
BonniT je napisao/la:
student stalni kako onda objašnjavaš stihove iz Ivana 20:28-29:
Odgovori mu Toma: "Gospodin moj i Bog moj!
Reče mu Isus: "Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!

Ako Isus nije Bog onda je mogao odgovoriti: "Ne, Tomo, ja sam tvoj Gospod, ali nisam tvoj Bog."

Isto tako riječ slika znači "protutip" "slika u svojoj otkrivenoj stvarnosti"
Vidljiva manifestacija nevidljivog, pogotovo nevidljivoga Boga
To je slika koja naročito naglašava njegovu božansku prirodu.

Što je s stihom iz Kološana 2:9:
"Jer u njemu tjelesno prebiva sva punina božanstva;"




U cijeloj Bibliji ima - priznajem nekoliko stihova koji su "problematični"
u odnosu na 100tine koje tvrde drugačije.

Za ovaj prvi primjer - pripremam studiju - gdje se sve u B tako govori,
a ne odnosi se na Sina, već na Jahvu.

Ako na 100tine mjesta piše da Boga nitko nije vidio,
a Sina smo vidjeli,
znači - Sin nije Bog.

Jednostavno.

Sin je slika - nekih osobima Boga Jahve,
ali ne i On sam.

Božanstvo nije = Bog!!!!!!!!
Bog je samo Jedan - Jahve Otac.

Nema drugoga.

I mi se u B spominjemo kao - rekoh Bogovi ste.

Pa da li sebe smatraš Bogom?
Pa normalno da ne.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Ako Isusov 100%-ni božanski dio ne može umrijeti, po čemu je onda uopće Bog umro za grijehe čovječanstva? Nije li to prijevara?

Trinitarijanci moraju dokazati da se Bog može odreći svoje besmrtnosti (makar i na trenutak) a dok to ne dokažu sve je samo obično nagađanje.

Ili je Isus besmrtan ili nije,
Ili je Isus sveznajući ili nije,
Ili je Isus svemogući ili nije,
Ili je Isus sveprisutan ili nije,
Ili Isus može biti kušan ili ne može,
Ili Isus može zgriješiti ili ne može...

Ne mogu obje alternative biti istinite! Napokon, radi se o Bogu!

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Dozvoli Studente stalni da konstatiram kako imas problem.Prvi prolem jeste problem autoriteta.Ti si sam sebi najveci autoritet i koliko vidim prelazis preko objasnjenja svojih sugovornika i uporno tjeras po svome.
Biblija za takve vjernike kaze da " sami sebe vode na pasu"......medjutim jos vaznije je to sto nemas otkrivenje o tome tko je Isus Krist.Koristis se logikom i intelektom i takav pristup duhovnim stvarima rezultira duhovnim sljepilom.
Moj ti je savjet ( dobronamjeran) da pronadjes lokalnu crkvu koja naucava sukladno Bibliji, ukljucis se u rad crkve, te nastoj biti na blagoslov svima jer nema tako neceg kao sto je samostalan,neovisan, nikom pripadajuci krscanin.Bilija nas poziva da budemo u zajednistvu jedni s drugima te da ne zapustamo zajednickog sastanka.
Kada je covjek sam svoj majstor, vrlo lako postane plijen Bozjeg protivnika.Vukovi uvijek traze ovcu koja ne pripada stadu i nema zastitu.Ona je lagan plijen.Isto je i sa ugarkom vatre.Cim ispadne iz ognja, tinja neko vrijeme a onda se ugasi.
Bozji blagolov ti zelim!

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Isus je umro kao i svaki čovjek. Međutim Isus jasno kaže da ima vlast da položi svoju dušu i da je opet uzme. Što znači da je Isus mogao sam sebe uskrsnuti.

Samo za Studenta

Isus Hristos je mogao da vaskrsne samog sebe: "Dušu svoju polažem da je opet uzmem... vlast imam položiti je i vlast imam uzeti je opet" (Ivan 10.17,18). Naravno, Otac je vaskrsao Hrista (Djela 2.24), ali je Isus o moći vaskrsenja govorio da je on ima, jer su Otac i Sin jedno. Hristos tu moć nije koristio jer Otac i Sin imaju različite uloge u planu spasenja ljudi. Moć vaskrsenja, složićete se svi nema ni jedno stvorenje, već samo Bog.

Student kaže da Isus nije sveznajući.

Samo za studenta koji ignoriše naše postove.

Evo objašnjenja za ovo "neznanje" Isusa kada će doći.

Marko 13.32 kod nas je prevedeno kao da Isus ne zna dan i čas svog povratka na Zemlju.

Ovaj grčki glagol ima više mogućnosti za prevođenje, a najtačnija bi u skladu sa sadržajem bila ova: "A o danu tome i času niko neće objavljivati (predavati znanje, a ne znati) ni anđeli, ...ni Sin, do Otac." Sin koji je poistovećen sa mudrošću, koji je zajedno sa Ocem stvarao svet, koji je zajedno sa Ocem pravio plan spasenja uključujući i Hristov drugi dolazak i koji je izrekao veoma precizna proročanstva o ovom događaju sigurno zna kada će doći da uništi grijeh, ali će taj dan i čas objaviti Otac.

Dakle došlo je do pogrešnog prevoda, Isus zna tačno kada će doći. A Otac objavljuje Njegov dolazak.

Evo odg. na primjedbe za tvrdnju JS "Što me zoveš blagim (dobrim)?

Ko je taj "dobar"?

Pogledajmo sada taj česti prigovor kritika (uglavnom Jehovinih svedoka) Hristovog božanstva koji oni izvlače iz Jevanđelja po Marku 10:17-18, gde Isus kaže: "...što me nazivaš dobrim? Niko nije dobar - osim jednoga Boga". (Karadžić koristi reč "blagi".) Prema njima Isus ovde poriče da je Bog, jer da je Bog priznao bi da je dobar - prihvatio bi hvalu, ne bi je odbacio. No, ovo je proizvoljno tumačenje i nerazumevanje same suštine odeljka.
Treba primetiti da mladić oslovljava Isusa sa "učitelju" (ravi), dakle on ne upotrebljava neki od Mesijanskih naziva ili titula, što nam govori da je on Isusa smatrao kao jednog od mnogih rabina toga vremena. Dalje, izraz "dobar" je zaista u apsolutnom smislu rezervisan samo za Boga, to je nešto što je svaki Jevrejin toga vremena znao (Ps. 86:5; Ps. 100:5; Ps. 103:8; Ps. 106:1, itd). No, Isus nije ukorio mladića što ga je njime častio, On mu nije rekao: "Nemoj mi govoriti da sam ja dobar, jer je samo Bog dobar", već: "Zašto me nazivaš dobrim, kada znaš da je jedino Bog dobar?" Isus je njegov izraz upotrebio kao protiv-pitanje, kojim je hteo iskušati mladićevu veru u Njega. Međutim, bogataš nije bio spreman priznati Isusa za nešto više. Mladić nije imao svesti o stvarnoj Hristovoj veličini, da je imao, najverovatnije bi na Isusovu opasku spremno odgovorio: "Da, zato te i ja nazivam dobrim." Suština cele ove situacije je slična kao sa ženom Hananejkom, no, za razliku od ovoga mladića žena je položila "ispit vere" (Mt. 15:22-28), ona je svesno priznala stvarnu Isusovu veličinu.

Dalje, kao podršku celom ovom tumačenju možemo se pozvati i na Ivan 10, gde Isus sam sebe čak tri puta naziva "dobrim". Kako to? Zar ne bi bilo nedosledno sa Isusove strane da nešto takvo prvo poriče a zatim da to sebi pripisuje? Naravno, to ne može biti. Iz svega ovoga je jasno da Isus nije mislio ili rekao Ono što mu kritici žele pripisati ili mu "staviti u usta" po njihovom tumačenju Marko 10:17-18. (Naziv "Dobri Pastir" kojim Isus sam sebe oslovljava je direktno pozivanje na Boga kao Pastira, Isaija 40:10-11. Takođe, Psalam 23 govori o "Dobrom Pastiru", a koji je Bog - Jahve.)

Izvor: Sionska truba

Isus je iskušan jer je čovjek. Kao Bog nije.

Isus nije zgriješio. Mogao je ali nije.





descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Napisao Student

Ako na 100tine mjesta piše da Boga nitko nije vidio,
a Sina smo vidjeli,
znači - Sin nije Bog.

Jednostavno.

Sin je slika - nekih osobima Boga Jahve,
ali ne i On sam.

Božanstvo nije = Bog!!!!!!!!
Bog je samo Jedan - Jahve Otac.

Nema drugoga.

I mi se u B spominjemo kao - rekoh Bogovi ste.

Pa da li sebe smatraš Bogom?
Pa normalno da ne.

Odg.

Opet netačno. "Ko je mene vidio vidio je Oca mog, pa kako ti kažeš..."

Božanstvo jeste Bog. Božanstvo znači da osoba ima karakter Boga. Kološanima 2,9

"rekoh bogovi ste" bogovi piše malim slovom. Ovo znači da ljudi imaju svoju volju, jer čovjek je stvoren na lik Boga. Isus u tom kontekstu govori.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
Iznesite svoj spor, kaže Jahve,
predočite dokaze, kaže kralj
Jakovljev.
22Nek' pristupe i nek' nam objave
ono što će se zbiti.
Tâ što su nam otkrili o onom što
bijaše,
što se ispunilo, da o tom mislimo?
Il' objavite što će biti,
da doznamo ono što dolazi.Iz 43.
23Otkrijte nam što će se poslije zbiti,
i poznat ćemo da ste bogovi.

"Ne govorim o svima vama! Ja znam koje izabrah! Ali - neka se ispuni Pismo: Koji blaguje kruh moj, petu na me podiže."
19"Već vam sada kažem,
prije negoli se dogodi,
da kad se dogodi
vjerujete da Ja jesam. Iv 13
.

Ja, Jahve mi je ime,
svoje slave drugom ne dam,
niti časti svoje kipovima.
9Što prije prorekoh, evo, zbi se,
i nove događaje ja naviještam,
i prije negoli se pokažu,
vama ih objavljujem.
Jer ja sam Jahve, Bog tvoj,
Svetac Izraelov, tvoj spasitelj.
Jer vi ste mi svjedoci,
riječ je Jahvina,
i moje sluge koje sam izabrao,
da biste znali i vjerovali
i uvidjeli da sam to ja.

Prije mene nijedan bog nije bio
načinjen
i neće poslije mene biti.
8Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje."Dj 1.

11Ja, ja sam Jahve,
osim mene nema spasitelja.
11On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. 12I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti."

Biblija je vrlo jasna, tu ne treba tumača. Svaki put kad ne razumijemo neki stih mi ga pokušavamo protumačiti po svojoj logici i tu upadamo u zamku, jer naše misli nisu Božje misli.Na kraju čemo otiči tako daleko da osporavamo svaki prijevod koji nam ne ide na ruku. Tako postajemo sami sebi zakon. Ako dopustimo da nas Duh vodi on če nas uvesti u svu istinu.Duh je nadahnjivao pisce Biblije i samo pomoću Duha je možemo razumjeti.

descriptionJe li Isus Bog? - Page 4 EmptyRe: Je li Isus Bog?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply