10 je napisao/la:
Sabbath Observance Through The Centuries - The First Century A.D.
Guglanjem se prilično jednostavno može otkriti iz kojeg su izvora preuzeti ovi materijali, stoga bi prikladnije bilo jednostavno postaviti link umjesto zatrpavanja postovima - što uvelike opstruira konstruktivnost diskusije. Letimično koliko sam uspio pregledati prezentirane materijale, uviđam da ni u čemu ne mijenjaju temeljne činjenice vjere prvih kršćana u pogledu ovog pitanja, mogu i objasniti zašto. Sve što je dotični izvor uspio pronaći oko priželjkivanog svetkovanja subote, jesu komentari novovjekovnih povijesnih priručnika, sa redovito izvankontekstualnim i tendencioznim prizvukom. Dakle riječ je više o traženju podloge za unaprijed stvoren zaključak, negoli objektivnom i znanstvenom proučavanju stvarnosti.
Ono što mi iz autentičnih ranokršćanskih izvora pouzdano znamo, jest da je usporedbno s prekidom opsluživanja Zakona, napušteno svetkovanje subote, koje je
uvijek promatrana u tom kontekstu. Prepoznato je da je subota po svojoj simbolici, kao spomen na izlazak i prvo stvaranje, ispunjena stvarnost koja svoju puninu dobiva u Kristovu uskrsnuću kao događaju pravog i savršenog izlaska iz ropstva, te rekapitulacije svega stvorenoga. I budući da se taj središnji događaj spasenja odvio u prvi dan tjedna, vlašću ključeva kraljevstva nebeskog Crkva je opravdano uvela svetkovanje dana Gospodnjeg, kao njegov spomen, i istovremeno znak iščekivanja Isusovog drugog dolaska. Postojanju takve prakse svjedoči brojni autentični kršćanski spisi iz prvih stoljeća:
http://crkvenidokumenti.blogspot.com/2008/11/povijesni-zapisi-o-svekovanju-dana.htmlI prema tome, ovdje imamo vrlo jasnu potvrdu, da je riječ o apostolskoj vjeri, koja je prisutna od samog početka, i živi u Crkvi sve do konca svijeta.
Što se pak tiče valdenza, u načelu je sasvim svejedno jesu li ili nisu svetkovali subotu, jer su ipak stupili na pozornicu jedno tisućljeće prekasno da bi se mogli izvlačiti nekakvi zaključci. Mi na temelju Pisma dobro znamo da će se apostolska vjera čuvati u Crkvi od početka pa do konca svijeta
(Mt 16,18; 28,20; Iv 14,16), tako da je već ovo odsustvo svetkovanja subote među kršćanima za kojih tisućljeće i pol, pored svih drugih razloga, dokaz da taj članak ne spada u nauk apostolski.
No, da ne bi bilo zabune, valdenzi nisu svetkovali subotu. Tome ne postoje nikakvi povijesni izvori, te jedino na čemu se mogu bazirati unaprijed priželjkivani zaključci jesu, opet - novovjekovni povijesni komentari koji polaze od nevjerodostojnih premisa.
Dragan je napisao/la: ''Kao
drugo Samuele Bachiochi je razotkrio greške u knjizi Velika Borba i
među ostalim se pozabavio pitanjem Valdenžana i njihovim navodnim
svetkovanju subote o kojim je pisala "proročica" EGW.Detaljno je
proučio povijest ove skupine i iskreno priznao da oni nikada nisu
svetkovali subotu,''
Opet ponavljam isto. Jel možemo od tebe dobit nekakve izvore za ove tvrdnje. Imaš li neki citat?
Argument na kojem se, unatoč svjedočanstvu samih valdenza, temelji zaključak da su valdenzi svetkovali subotu jest naziv ''insabbati''. Pretpostavlja se da on dolazi od činjenice da su svetkovali subotu (nešto sličnu nazivu ''subotari'' kod nas). Međutim, to nije točno. Najugledniji adventistički teolog S. Bacchiocchi, nakon iscrpnog istraživanja, nije pronašao nikakve povijesne dokaze da bi valdenzi svetkovali subotu, a spomenuti naziv dolazi od lat. ''sabbatum'', u prijevodu sandala, te bi naziv insabbati bio značenja - oni koji nose sandale. Izvore možemo vidjeti ovdje:
http://true.faithweb.com/7-white-sberrors.htm#Valdenzanihttp://www.thebereancall.org/node/5313http://www.ellenwhiteexposed.com/gc1.htmPrema tome, ovaj pokušaj otpada, i ostaje nam zapitati se vjerujemo li Božjem obećanju da će se apostolska vjera čuvati od koljena do koljena? Ako vjerujemo, znajmo onda da subota ne spada u polog apostolske vjere. Ove su činjenice već same po sebi dokaz.