Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

power_settings_newLogin to reply
+24
šalome
Van_Helsing
Mi-Ha-El
estera
usamljena
dr.gog
Muatez
sunshine
kainos
Izrail
jakob
markecb
tetova
prana
Hristov
Medeni
apostol
Alem
Konin
Euro
RahatLokum
Velikomucenik
Sejfudeen
Jasmin(Jason)
28 posters

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
mislim da s trebamo vratiti na temu-ne znam kakve koristi ima od zakljucavanja teme, ako neko krsi pravila neka se banuje
vratimo se temi

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Muatez je napisao/la:
pozdrav svima

Ja bih se vratio na temu ovde....
Moze li mi iko navesti gdje za sebe Isus kaze da je Bog ili boziji sin,
I gdje se spominje u Bibliji rijec trojstvo (trinity)


A gdje se spominje u Kur`anu Trojstvo? Odgovori mi na to pitanje, znam da zvuči čudno, ali poslije ću reći u čemu je stvar.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Boziji Govor:

" Nevjernici su oni koji govore: 'Bog je- Mesih, sin Merjemin!' A Mesih je govorio: ' O sinovi Israilovi, ibadet cinite Allahu, i mom i vasem Gospodaru! Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah ce mu ulazak u Džennet zabraniti i boraviste njegovo Džehennem biti; a zulumcarima nece niko moci pomoci." ( El-Maide, 72.)

" Nevjernici su oni koji govore: Allah je jedan od trojice! A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga sto govore, nesnosna patnja ce, zaista, stici svakog od njih koji nevjernik ostane." (El- Maide, 73.)

"To je Isa, sin Merjemin, to je prava istina o njemu, onaj u koga oni sumnjaju. Nezamislivo je da Allah ima dijete, Uzvisen je On! Kad nesto odredi, on zato rekne samo: 'Budi!'- i ono bude." ( Merjem, 34-35)

" O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte o svom vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i stvoren je Rijecju Njegovom, koju je Merjemi dostavio, i zivot mu dao; zato vjerujte u Allaha i njegove poslanike i ne govorite: 'Trojica su!' Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog, slavljen neka je On, zar da ima dijete?! Negovo je ono sto je na nebesima i ono sto je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao zastitnik." (En- Nisa', 171.)

Ovo je samo dio.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Samo jedno te isto na svim forumima....vehabijama je predosadno...Kontinuitet i autentichnost biblijskog teksta, Trojstvo i Isusova licnost..ponavljate brosure ko papagaji odkako je Visoki Saudijski komitet podijelio hiljade istih u zelji da bh muslimane vrati na pravi put..
Zapravo, ljudi vodite dijalog sami sa sobom u cilju pobijanja druge teologije a ne dobijanja korisnih zakljucaka.Sve se svodi na carobnu rijec Protivrjechnost i ganjanje dlake u jajetu kako bi golobradi sejhovi koji vam operu mozak dokazali da su u pravu.

Eto kriscani nemaju odgovora..i onda bombardovanje copy paste tekstovima.Govori li iko od vas logicki, iz iskustva i iz glave o vjeri koju pokusavate komentarisati ili je za sve potreban Ahmet Didat i Jahja, ili Muderrisova hutba na Mojmilu, ili novi broj Saffa?

Stotine komentara po forumima se svodi na prosto obezvredjivanje Biblije kao falsifikata.To je istina i osnovna teza koja stoji iza vaseg pisanja.

Foliranje je pokusavati u to dodati toleranciju ako se u startu prilazi neiskreno i negacijski.Sta razgovarati sa kriscanima kad je za njih ionako spreman dzehennem, i kad za njih spasa nema po vajnim tumacima islamske teologije koji vode vehabijske workshopove po Sarajevu.

Najmanje je priche o Kuranu Casnom ili o Novom Zavjetu.

Ko od vatrenih kriscana ovdje zna da objasni Trojstvo?.Ne zna niko.Ko zna da opise hronologiju sastavljanja moderne Biblije kako bi pobio besmislene teze saudijskih misionara da je biblija izmjenjena?

Imate posla sa jednim opskurnim teoloskim fakultetom u Medini koji fabrikuje islamske jastrebove sa identicnom pricom, a vrijeme trosite na copy-paste kao i oni.Igra gluhih telefona...

Za pocetak dajte malo iskrenije.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Amatullah je napisao/la:
Boziji Govor:

" Nevjernici su oni koji govore: 'Bog je- Mesih, sin Merjemin!' A Mesih je govorio: ' O sinovi Israilovi, ibadet cinite Allahu, i mom i vasem Gospodaru! Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah ce mu ulazak u Džennet zabraniti i boraviste njegovo Džehennem biti; a zulumcarima nece niko moci pomoci." ( El-Maide, 72.)

" Nevjernici su oni koji govore: Allah je jedan od trojice! A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga sto govore, nesnosna patnja ce, zaista, stici svakog od njih koji nevjernik ostane." (El- Maide, 73.)

"To je Isa, sin Merjemin, to je prava istina o njemu, onaj u koga oni sumnjaju. Nezamislivo je da Allah ima dijete, Uzvisen je On! Kad nesto odredi, on zato rekne samo: 'Budi!'- i ono bude." ( Merjem, 34-35)

" O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte o svom vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i stvoren je Rijecju Njegovom, koju je Merjemi dostavio, i zivot mu dao; zato vjerujte u Allaha i njegove poslanike i ne govorite: 'Trojica su!' Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog, slavljen neka je On, zar da ima dijete?! Negovo je ono sto je na nebesima i ono sto je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao zastitnik." (En- Nisa', 171.)

Ovo je samo dio.


U tome i jeste problem: kur`an ne govori o Trojstvu, nego podmeće kršćanima da:

1.)vjeruju u tri boga, što nije istina
2.)da Mariju smatraju bogom
3.)da rođenje Isusovo od Boga smatraju biološkim rođenjem, kao što je slučaj u poganskih religija

Drugim riječima, kur`an uopće ne poznaje pravo kršćansko učenje o Trojstvu, on ga i ne spominje. On ili ne poznaje autentično kršćansko učenje, ili ga ne osuđuje.

Da je Isus bog uz Allaha smatraju Jehovini svjedoci, mormoni, smatrali su to arijanci i još mnogi, ali svi navedeni su izišli iz kruga kršćanstva.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Da je Isus bog uz Allaha smatraju Jehovini
svjedoci, mormoni, smatrali su to arijanci i još mnogi, ali svi
navedeni su izišli iz kruga kršćanstva.


To je netočno.

Jehovini svjedoci kao i Arije i arijanci vjeruju da je Isus ustvari arkanđel Mihael, a ne Bog.


pozdrav

Euro

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Euro je napisao/la:
Da je Isus bog uz Allaha smatraju Jehovini
svjedoci, mormoni, smatrali su to arijanci i još mnogi, ali svi
navedeni su izišli iz kruga kršćanstva.


To je netočno.

Jehovini svjedoci kao i Arije i arijanci vjeruju da je Isus ustvari arkanđel Mihael, a ne Bog.


pozdrav

Euro


Nisi u pravu. Dotični su, uz jednog Boga, uveli i anđela Mihaela, koji je nakon zemaljskog puta dinamički uzdignut na praktički božanski status, dakle, dobivamo dva boga, jednog manjeg, jednog većeg. Dodamo li tome 144 000 članova "nebeske vlade" na koncu vremena, panteon je gotov. Oni koji najviše optužuju druge za mnogoboštvo, u praksi su ga sami uveli. No to već izlazi iz kruga ove teme.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Volio bih da nisam u pravu, ali slušajući Jehovine svjedoke, zatim čitajući njihovu literaturu i slušajući kućno propovjedanje, mislim da sam u pravu.

Otvoreno su mi rekli da Isus nikako ne može biti Bog i da je on arkanđel Mihael. I da taj Mihael nikako nije Bog.
Zato sam ih i pitao vjeruju li oni u Trojstvo i onda su rekli da naravno da ne vjeruju, jer Bog Otac i Isus nisu jednaki.


pozdrav

Euro

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
haim je napisao/la:
Amatullah je napisao/la:
Boziji Govor:

" Nevjernici su oni koji govore: 'Bog je- Mesih, sin Merjemin!' A Mesih je govorio: ' O sinovi Israilovi, ibadet cinite Allahu, i mom i vasem Gospodaru! Ko drugog Allahu smatra ravnim, Allah ce mu ulazak u Džennet zabraniti i boraviste njegovo Džehennem biti; a zulumcarima nece niko moci pomoci." ( El-Maide, 72.)

" Nevjernici su oni koji govore: Allah je jedan od trojice! A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga sto govore, nesnosna patnja ce, zaista, stici svakog od njih koji nevjernik ostane." (El- Maide, 73.)

"To je Isa, sin Merjemin, to je prava istina o njemu, onaj u koga oni sumnjaju. Nezamislivo je da Allah ima dijete, Uzvisen je On! Kad nesto odredi, on zato rekne samo: 'Budi!'- i ono bude." ( Merjem, 34-35)

" O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte o svom vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i stvoren je Rijecju Njegovom, koju je Merjemi dostavio, i zivot mu dao; zato vjerujte u Allaha i njegove poslanike i ne govorite: 'Trojica su!' Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog, slavljen neka je On, zar da ima dijete?! Negovo je ono sto je na nebesima i ono sto je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao zastitnik." (En- Nisa', 171.)

Ovo je samo dio.


U tome i jeste problem: kur`an ne govori o Trojstvu, nego podmeće kršćanima da:

1.)vjeruju u tri boga, što nije istina
2.)da Mariju smatraju bogom
3.)da rođenje Isusovo od Boga smatraju biološkim rođenjem, kao što je slučaj u poganskih religija

Drugim riječima, kur`an uopće ne poznaje pravo kršćansko učenje o Trojstvu, on ga i ne spominje. On ili ne poznaje autentično kršćansko učenje, ili ga ne osuđuje.

Da je Isus bog uz Allaha smatraju Jehovini svjedoci, mormoni, smatrali su to arijanci i još mnogi, ali svi navedeni su izišli iz kruga kršćanstva.


ja citiram jedno, ti pricas drugo
u Qur'aanu se ne spominje da je Marija bog, vec zena, a bog nije isto sto i zena Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused a i ona je rodila Isusa isto kao sto i svaka druga zena radja djecu, samo sto Isus nije imao oca, i sta tu sad nije jasno Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused

trojstvo je spomenuto u prethodno citiranim dijelovima Qur'aana Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused

vas krscana ima raznih i svi vjerujete u razlicito "trojstvo"
100 krscana- 100 razlicitih tumacenja, a ako konkretno ti ne vjerujes u trojstvo, ne znaci da ni ostali krscani ne vjeruju
neki vjeruju da je jedan Bog iz 3 komponente, neki da su 3 boga, neki da je Bog jedan, neki da je Isus bog a ne sin, etc. pa ko da to sad sve uprati

sad zavisi u kojoj si ti kategoriji

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Euro:

Volio bih da nisam u pravu, ali slušajući Jehovine svjedoke, zatim čitajući njihovu literaturu i slušajući kućno propovjedanje, mislim da sam u pravu.

Otvoreno su mi rekli da Isus nikako ne može biti Bog i da je on arkanđel Mihael. I da taj Mihael nikako nije Bog.
Zato sam ih i pitao vjeruju li oni u Trojstvo i onda su rekli da naravno da ne vjeruju, jer Bog Otac i Isus nisu jednaki.


Jedno je terminologija, a drugo ono što se krije iza nje. Uostalom, pročitaj njihov komentar Iv 1, 1; pa će ti sve biti jasno. Ne zaboravi: ni u mnogoboštvu nisu svi bogovi jednaki.


Amatullah:

ja citiram jedno, ti pricas drugo
u Qur'aanu se ne spominje da je Marija bog, vec zena, a bog nije isto sto i zena Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused a i ona je rodila Isusa isto kao sto i svaka druga zena radja djecu, samo sto Isus nije imao oca, i sta tu sad nije jasno Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused



Onda nisi dobro čitao kur`an: "A kada Bog rekne: O Isa sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Boga..." (El Maide 116), drugim riječima, tvrdi da kršćani smatraju Mariju bogom, i u tom krivom boštvu jednakom Isusu, što je laž. Dakle, kur`an ne prikazuje pravo stanje stvari.


trojstvo je spomenuto u prethodno citiranim dijelovima Qur'aana Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Confused


Nije. Spomenuta su tri odvojena boga, a ne jedan Bog u trima osobama, nerazrješivo povezanima i prožetima u jedno biće. Dakle, još jedna netočnost i krivi prikaz u kur`anu. Ajd reci iskreno, jesi li ikada proučio kršćanski nauk o Trojstvu?

vas krscana ima raznih i svi vjerujete u razlicito "trojstvo"
100 krscana- 100 razlicitih tumacenja, a ako konkretno ti ne vjerujes u trojstvo, ne znaci da ni ostali krscani ne vjeruju
neki vjeruju da je jedan Bog iz 3 komponente, neki da su 3 boga, neki da je Bog jedan, neki da je Isus bog a ne sin, etc. pa ko da to sad sve uprati

sad zavisi u kojoj si ti kategoriji


Netočno-katolici, pravoslavni, protestanti, svima je koncept isti, sad, što su neke manje zajednice odlutale od kršćanstva, druga je stvar. Ja vjerujem u Trojstvo, onako kako ga je Bog objavio, ali ne vjerujem u iskrivljeni poganski trobožački princip, koji kur`an kršćanima lažno pripisuje.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
a molite li se vi Mariji?

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Ne. Častimo ju i poštujemo, promatramo primjer njena života, i utječemo joj se za zagovor-sve stvari koje u drukčijem obliku postoje u islamu. Bogom je ne smatramo.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
ali se opet njoj obracate za poneke stvari, zar ne?

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Bože moj, sve mudrac do mudraca. Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 Icon_razz

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
za dr.gog ne znam zasto nekoga zoves Vehabijom ako se taj tako ne samo da ne predstavlja nego to i negira. Nisam vidio ni u jednom postu da je neko rekao da je Vehabija, i ne znam sa kojim argumentima spominjes Fakultet u Medini-onako pausalno. I ako krscani nemaju odgovora na trojstvo, ne znam zasto to ne priznaju pa da krenemo sa daljom raspravom
Kad je u pitanj Kur`an i trojstvo, evo vam citat:
En-Nisa
171. O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu
govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov po-
slanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega;
zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: ”Trojica su!”
Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog – hvaljen neka je
On! – zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i
ono što je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok.
172. Mesihu neće biti zazorno da prizna da je Allahov rob, pa ni mele-
kima, Njemu najbližim. A one kojima bude zazorno da se Njemu
klanjaju, i koji se budu oholili, Allah će ih sve pred Sebe sakupiti:
173. vjernike koji su dobra djela činili On će prema zasluzi nagraditi i još
će im, iz obilja Svoga, više dati; a one koji su zazirali i oholili se –
na nesnosne muke će staviti i oni neće naći sebi, mimo Allaha, ni
zaštitnika ni pomagača.
174. Oljudi, dokaz vamje već stigao od Gospodara vašeg iMi vamobjav-
ljujemo jasnu Svjetlost.
175. One koji budu u Allaha vjerovali i čvrsto se Njegovih propisa pridr-
žavali – On će, sigurno, u milost Svoju i blagodat uvesti, i pravim putem Sebi uputiti.


zanimljivo, u samoj Bibliji se ne spominje rijec trojstvo, i pazite sta Kur`an kaze o tom, "NE GOVORITE" a ne, ne pisite. Ne znam sta je ostalo nejasno.
Drugim rijecima, iako ne pise trojstvo u samoj Bibliji, krscani ipak vjeruju u njega, a sta Kur`an o tome kaze, vec sam naveo

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Amatullah, rekao sam u kojem smislu joj se obraćamo-to proizlazi iz same srži kršćanstva.

Muatez, citat kojeg si naveo ne govori da kršćani vjeruju u jednog Boga u tri osobe, već kaže da vjeruju u Trojicu bogova, što nije istina.

Nadalje kaže da vjeruju da bi Allah imao dijete, a jedan drugi ajet konstatira da se to "dijete" spominjje u biološkom smislu.

Nevolja je u tome da kršćani ne vjeruju ni u jedno ni u drugo. Drugim riječima, kur`an ne može biti istinit, jer onaj koji ga je pisao nije očito poznavao kršćansko učenje, no to je već za drugu temu.

Zbog čega bi se u Bibliji morao spominjati termin "trojstvo"? Ja uopće ne tvrdim da mi je Biblija jedini autoritet, kao što niti tebi nije kur`an. Ne postoji ta riječ, ali postoji cijela razrađena koncepcija trojstva, koju su kršćani saželi tom riječju.

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Prvo Haim, meni je Kur`an najveci autoritet, a pazi sta sam naveo "ne govorite trojica su" a krscani i to tako i govore i dozivljavaju Bog Otac, Bog Sin, Bog Duh sveti to je vasa teologija, vase ucenje, ne ljutite se na mene.
Najzanmljivije u svemu ovome, je upravo ta rijec, ne govorite. Zasto nije napisano ne pisite? U samoj Bibliji nema rjeci trojstvo, zar ne, a otkud onda vama to.
i jos nesto
"Nisam ja vas spasitelj nego Bog"- ovo je iz Biblije , bas me zanima kako se uklapa u trojstvo?

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
Muatez, najveći, ali ne i jedini. Dalo bi se raspravljati i o velikoj ljudskosti kurana, no eto, slavna administracija foruma radosne vijesti zaključala temu.

Na tebe se nitko ne ljuti, ali još nisi pokazao gdje kur`an istinito prikazuje kršćansko učenje.

Što se riječi trojstvo tiče, napisao sam u prethodnom postu zašto.

Gdje se nalazi posljednja rečenica?

descriptionIsus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik? - Page 21 EmptyRe: Isus/Isa a,s -Bog ili Božiji poslanik?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply