Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Trojstvo

power_settings_newLogin to reply
+57
tripo 41
msomi
Juditha
sivko5
piramida4
muza
muslimanmusliman
Stella Shine
Luna Tic
Diana
Muatez
Milan Nikolic
davor_ze
piramida3
miskec4096
informer
IGOR-apokrinomai
Mirza
cito
Čarli
aron
stefani
braslav
SIPA
Rafael
estera
zanki
usamljena
SD
amos
melkisedek
Gubavac
QEA
Caesar
Sinke
servus dei
bumbar
ILIJA
Hell master
DraganZ
Bhakti
Konin
Želislav
simply
Aladin
NJEGOVA
Totus Tuus
Feba
jony
No Nick
hrvoje hrki
Spart
pinot
laodikejac
cubela
dominik
kainos
61 posters

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
U vezi Trojstva vjerujem ono što kažu povijesna vjerovanja:

-Apostolsko
-Nikejsko-carigradsko
-Quicumque (Atanazijevo)

:thu:

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
BOG OTAC
koji me je s velikom Ljubavlju stvorio

BOG SIN
koji me je s velikom Ljubavlju svojom
pregorkom smrću Otkupio

BOG DUH SVETI
koji me s velikom Ljubavlju
svojom Presvetom MILOŠĆU posvećuje

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
BOG OTAC
koji me je s velikom Ljubavlju stvorio

BOG SIN
koji me je s velikom Ljubavlju svojom
pregorkom smrću Otkupio

BOG DUH SVETI
koji me s velikom Ljubavlju
svojom Presvetom MILOŠĆU posvećuje

Tako je Hrki.</BLOCKQUOTE>

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
amen moli

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Kako razumijevate trojedinog Boga?


Pitanje sa pocetka.

Moj odgovor: ne razumem nikako. Smile

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
ja osjećam ali ne razumijem, a i razumijem Very Happy

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
To je kao u one legende o Augustinu koji je tobože razmišljao i htio shvatiti tajnu Svetoga Trojstva i ništa pametno nije mogao naumiti. Onda je sreo jedno dijete koje je prelijevalo vodu iz mora u jednu rupicu. Kad Augustin pita djete, šta radi, djete mu kaže da će preliti vodu iz mora u onu rupicu. Augustin veli da to nije moguće. A djete mu odgovori da isto nije moguće shvatiti tajnu beskonačnog trojedinog Boga.

Hoću da kažem. U pitanju je velika tajna i sviđa mi se Noemin odgovor. to stari

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
kiss

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
ja osjećam ali ne razumijem, a i razumijem


Verujem da Hristos jeste Bog, ovo me mucilo duuuugo, a i dan danas imam mnogo pitanja u vezi ove teme, iako sam vise no 'razbio' text iz Ivana 1:1! Ipak pitanja postoje! Ne verujem da je Hristos stvoren, nema apsolutno nikakvih dokaza za to.
isto tako smatram i za Duha Svetoga, ali malo sam se manje bavio Njime.
Otac je isto tako Bog.

A ostalo-velika je tajna poboznosti...Smile

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
Kako razumijevate trojedinog Boga?


"Ne tražim razumijeti da bih vjerovao, već vjerujem da bih razumio", posuđujem si ovu rečenicu od mudroga Augustina.

Svako dobro iz Paradisa.

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Divno je to sažeo r.kat. bogoslov i prof. Ivan Golub:
"Otac je cilj komu se ide, Sin je put po kome se ide, a Duh Sveti je vođa na putu".

Svako dobro od mene.
Ćubela:lol:

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Ja osobno ne vjerujem u trojstvo. Ne vjerujem da je Bog u više osoba. Ako mi pusitite, objasnio bih:

Post. 1: 26 Tada reče Bog: "Načinimo čovjeka na sliku i priliku svoju! Neka on vlada nad ribama morskim, nad pticama nebeskim, nad stokom, nad svim zvijerima zemaljskim i nad svim, što gmiže po zemlji!"

Koliko je ljudi Bog stvorio? Jednog! Ne mogu vjerovati da je slika boga jedna osoba, ako Bog tri.

Pokušat ću sažeti zašto vjerujem da su Otac, Sin, i Duh Sveti samo službe jedne osobe. Npr. svatko od nas je čovjek, sin/kći, radnik, vjernik, itd. Radi toga nismo više osoba.

Kako bi izbjegao dodatna pitanja - imajte na umu da je Isus bio čovjek! A kad je na krštenju Bog ušao u njega - postao je punina božanstva tjelesno. Dakle, kad je umro Isus, umro je čovjek - ne Bog. Kad je Isus uskrsnuo rekao je da ide "Ocu svome". Tko je to rekao - čovjek Isus Krist. Dakle, Isus je živ i danas.

Pokušat ću objasniti Biblijskim stihovima:

Biblija kaže u Mt. 1, 20: Tek što je to u sebi odlučio, ukaza mu se u snu anđeo Gospodnji i reče mu: "Josipe, sine Davidov, nemoj se bojati kući dovesti ženu svoju Mariju, jer je ono, što je ona začela, od Duha Svetog. Rodit će sina, i nadjeni mu ime Isus, jer će on izbaviti svoj narod od grijeha njegovih.

Tko je Isusov Otac, kad Biblija izričito kaže da je začet od Duha Svetog? Naravno, Duh Sveti je Otac Isusa Krista, kao što je zemaljski otac svakog od nas onaj od koga smo začeti. Što znači da su Duh Sveti i Otac zapravo ista osoba.

A Isus, Sin, kaže u Iv. 10, 30: Ja i Otac jedno smo. Iz čega je vrlo jasno da su Sin (Isus) i Otac jedno - odnosno jedna osoba. Stoga je zaključak, Otac i Sin i Sveti Duh su jedna te ista Osoba, što se slaže s onim što kaže Riječ Božja u Pnz. 6, 4: Čuj, Izraele. Jahve je Bog naš, Jahve je jedan.

Kako se ne bi stekao krivi dojam, doktrina "samo Isus" (tzv. jedinovci ili Jesus only) koja postoji u protestantskim krugovima također nije ono što Biblija uči, budući da je stajalište te doktrine da je Isus iz Nazareta Bog, od svog začeća do smrti. Međutim, Biblija nas uči u Lk. 2,40, gdje se govori o Isusu: Dijete je raslo i jačalo, napunjujući se mudrošću. I milost je Božja počivala na njemu. Iz čega vidimo da je Isus rastao u mudrosti što Bog ne može, jer je kod Boga savršenstvo mudrosti. Također, Bog ne može umrijeti, kao što je Isus umro na križu.

Dakle, Isus je rastao kao čovjek i bio je određen da se u njemu nastani sva punina božanstva tjelesno, što se dogodilo nakon Isusova krštenja kad se Duh Sveti spustio na Isusa u obliku goluba. Biblija kaže u Iv. 1, 32: Ivan je svjedočio: "Vidio sam Duha gdje siđe s neba kao golub i ostade na njemu. A kao što smo gore vidjeli, Duh Sveti je isto što i Otac, te je to trenutak kad su Otac i Sin postali jedno. Tad se Bog (punina božanstva) nastanio u ljudskom tijelu, Sinu - Isusu. (Kol. 2:9 Budući da u njemu stanuje stvarno sva punina božanstva.)

Dok je Isus bio na križu, prije nego što je umro, Bog ga je napustio, jer Bog ne može umrijeti i zato je Isus povikao u Mk. 15, 33: U deveti sat viknu Isus jakim glasom: "Eloi, Eloi, lama sabakthani!" - što znači: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio. Tada ga je Otac (što je Duh Sveti) napustio i on je urmo kao čovjek.

Ali, Isus (čovjek) je uskrsnuo i otišao Ocu Iv. 20, 17: Isus joj reče: Nemoj me dulje držati, jer još nisam uzišao k Ocu, nego idi k braći mojoj i reci im: 'Uzlazim svome Ocu i vašemu Ocu, svome Bogu i vašemu Bogu.' Biblija kaže da je On naš posrednik pred Ocem, 1. Tim. 2, 5: Jedan je Bog i jedan je posrednik između Boga i ljudi: čovjek Krist Isus koji dade samog sebe kao otkup mjesto sviju.

Isto to možemo vidjeti i u Otk. 4 poglavlje koje opisuje Onog koji je sjedio na prijestolju i Janje gdje stoji kao zaklano, pri čemu zaklano Janje predstavlja čovjeka Isusa Krista i Njegovu žrtvu na križu i njegovo posredovanje za nas, dok je sam Bog opisan kao Onaj koji je sjedio na prijestolju.

U Dj. 7, 56 kao i na drugim mjestima u Pismu nailazimo na sljedeći opis: Evo, gledam otvorena nebesa i Sina Čovječjega gdje stoji Bogu s desne strane, gdje opet nailazimo na prikaz Oca i čovjeka Isusa Krista kao posrednika za nas ljude, u kojem će se Bog ponovno nastaniti, nakon što dio Sebe (a On je Otac = Duh Sveti) izlije u svoje izabrane, te će oni vječno živjeti sa svojim Bogom, koji će biti u njima i u Isusu Kristu.

Stoga, Otac i Sin i Duh Sveti nisu tri osobe, već su to tri manifestacije jednog te istog Boga, koji se u Starom zavjetu manifestirao kao Otac, u Isusu Kristu iz Nazareta kao Sin, a sada kao Duh Sveti.

Pretpostavljam da mogu očekivati burne reakcije...

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
jony je napisao/la:

Pretpostavljam da mogu očekivati burne reakcije...


Mislim da se o tome već raspravljalo s Aladinom i Dragomirom. scratch
Da li si i ti dio te zajednice?

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Moj jony, dobro si ti zaglibio...

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
slazem se da nikakvo trojstvo ne postoji.
Samo je jedan Bog u tri uloge, kao sto je netko istovremeno otac, ucitelj recimo , muz i brat.sve ista osoba.
Bez sina nema ni Oca.Kao sto ti imas duh,svoj ljudski i ne dozivljavas a kao nekog odvojenog od sebe,to je tvoj duh, tako i Bog.
Izaija 6,Izaija 53, Izaija 9 - sve je to isti Bog.Ljubav koja se ocitovala ljudima.
No dragi moji za ove stvari treba otkrivenje Duha,i nisu dobre za razglabanje jer se ne ticu razuma uopce.Gospodin se otkrije svakome koji Ga uistinu trazi

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
NJEGOVA je napisao/la:
slazem se da nikakvo trojstvo ne postoji.
Samo je jedan Bog u tri uloge, kao sto je netko istovremeno otac, ucitelj recimo , muz i brat.sve ista osoba.
Bez sina nema ni Oca.Kao sto ti imas duh,svoj ljudski i ne dozivljavas a kao nekog odvojenog od sebe,to je tvoj duh, tako i Bog.
Izaija 6,Izaija 53, Izaija 9 - sve je to isti Bog.Ljubav koja se ocitovala ljudima.
No dragi moji za ove stvari treba otkrivenje Duha,i nisu dobre za razglabanje jer se ne ticu razuma uopce.Gospodin se otkrije svakome koji Ga uistinu trazi


Drago mi je da ima ljudi kojima je Gospod ovo otkrio i koji svoje otkrivenje temelje na Bibliji - a ne fiksnim stavovima svoje crkve - ma koja to crkva bila. Dakako, tema boštva za sobom povlači i temu krštenja...

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Hm, Rec bese sa Bogom.

Osim toga, Isus se obracao Ocu u Svojim molitvama. Dakle, postoje dve odvojene licnosti.

Pozdrav.

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
Naravno, kao što su i naše reči sa našim mislima. Ustvari one su JEDNO!

Inače to je velika tajna pobožnosti ili prave vere, kao što to piše u Timoteju 3:16. Sumnjam da je ta tajna otkrivena Babilonskom sveštenstvu i mnogim Hrišćanskim denominacijama, pošto je to VELIKA TAJNA prave vere, UJEDINJENJE BOGA i ČOVEKA. Ali to mnogi nikada neće razumeti kao ni druge istine Pisma, iako će biti veoma religiozni.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionTrojstvo - Page 3 EmptyRe: Trojstvo

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply