Evo nešto ali na srpskom:
1. Prva stoleća
U prvoj Crkvi izgleda da je Gospodnja večera svetkovana zajedno s takozvanim "gozbama ljubavi" – "agapama", koje su posebno održavane u korist siromašnijih vernika.
Počevši od Korinta (1. Korinćanima 11,17-22) pa na dalje, zloupotrebe su kvarile ove proslave, pa je Gospodnja večera sredinom trećeg stoleća konačno odvojena od ovih bratskih obroka, zahvaljujući i sve prihvaćenijem običaju da obavezni post prethodi Gospodnjoj večeri.
Nekoliko pisaca iz ovog razdoblja spominje Gospodnju večeru. Didakhe (krajem prvog i početkom drugog stoleća), sadrže posebna uputstva za održavanje ovog obreda; navedene su molitve, dok se čaša delila pre hleba; samo su kršteni vernici mogli da učestvuju u obredu, jer se smatralo da on treba da ujedini vernike. Ignacije (početak drugog stoleća), tvrdi da samo episkop može da predvodi Gospodnju večeru (Smyrnaeans
, on kaže da je obred "medicina za besmrtnost" (Efescima 20). Justin Mučenik (sredina drugog stoleća) opusuje sedmično svetkovanje Gospodnje večere. On ističe upotrebu vina razblaženog vodom i hleba, koji predstavljaju "telo i krv Isusa Hrista" preko "molitve Reči" (Apologija 1,65-67).
U ranoj istoriji Crkve hleb i vino su smatrani simbolima. Ali, kako je vreme prolazilo, te elemente su počeli proglašavati Hristovim pravim telom i krvlju. Za Irineja (oko 130- oko 200), hleb koji je nastao na Zemlji "kada se na njega prizove ime Gospodnje, prestaje da bude običan hleb, već postaje euharistija, koja se sastoji od dve stvarnosti, zemaljske i nebeske" (Protiv jeresi 4,18.5). Ipolit (oko 170-oko236) izdao je strogu naredbu da se nijedna mrvica Gospodnje večere ne sme izgubiti, "jer je to telo Hristovo koje treba da jedu oni koji veruju i da se zato ne smeju olako shvatati" (Apostolska tradicija, 32,2.3). Kiril Jerusalimski (oko 347) je zahtevao od katekumena da prihvate ideju o preobražavanju hleba i vina, silom Svetoga Duha, u telo i krv Isusa Hrista (Mystagogical Catecheses, 4,9; 5.7), i da to čine u nepokolebljivoj veri (Isto, 5,20). Ambrozije (339-397), pisao je da se hleb i vino "misterioznom delotvornošću svete molitve preobražavaju u telo i krv" (O hrišćanskoj veri, 4,10).
Kako je sveštenstvo sve više preuzimalo posredničku ulogu, slavljenje euharistije se pretvaralo u žrtvovanje Mise. Već se Tertulijan služio izrazom "žrtva" za hleb i vino (Morgan 140-144). Godine 253. Kiprijan je u jednom pismu nekoliko puta tvrdio da sveštenik, kada "žrtvuje" vino, ponavlja Hristovu spasonosnu žrtvu (Poslanica 62). Jovan Zlatousti (oko 347-407), naziva euharistiju "žrtvom koja izaziva strahopoštovanje, neizrecivom misterijom" (Homilije o Delima 21). Teodor iz Morsuestije (oko 350-428), ističe da se u trenutku kada sveštenik prinosi hleb i vino sam Hristos polaže na sto da bude žrtvovan (Catechetical Homilies
15,16).