Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

power_settings_newLogin to reply
+7
slisch
Filozofska misao
Ruta
hrvoje hrki
ILIJA
dragan
spetrov
11 posters

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 Emptygadjenje?

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Nije reč o licemernom stavu adventističke crkve, ja bih kazao da je reč o licemernom stavu nekih njezinih pojedinaca, što pak nije isto.

A o tome da se treba izražavati gađenje-ja se od toga ježim. Nema potrebe za time.


Psa 119:163 Mrzim na laž i gadim se na nju, ljubim zakon tvoj.

Lev 26:30 Razvaliću visine vaše, i oboriću idole vaše, i metnuću trupove vaše na trupove gadnih bogova vaših, i mrziće duša moja na vas.

2Ki 17:12 I služahu gadnijem bogovima, za koje im bješe Gospod rekao: ne činite to.

Ezr 9:14 Eda li ćemo opet prestupati zapovijesti tvoje i prijateljiti se s ovijem gadnijem narodima? Ne bi li se razgnjevio na nas dokle nas ne bi potro da nijedan ne ostane i ne izbavi se?

Job 15:16 Akamoli gadni i smrdljivi čovjek, koji pije nepravdu kao vodu?

Psa 139:21 Zar da ne mrzim na one, koji na te mrze, Gospode, i da se ne gadim na one koji ustaju na tebe?



Samo da se zna, ovo nije nijedna moja izjava. sve primjedbe na ove rijeci mozete predati Autoru u molitvi.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
No Nick je napisao/la:
Nije reč o licemernom stavu adventističke crkve, ja bih kazao da je reč o licemernom stavu nekih njezinih pojedinaca, što pak nije isto.

A o tome da se treba izražavati gađenje-ja se od toga ježim. Nema potrebe za time.


Psa 119:163 Mrzim na laž i gadim se na nju, ljubim zakon tvoj.

Lev 26:30 Razvaliću visine vaše, i oboriću idole vaše, i metnuću trupove vaše na trupove gadnih bogova vaših, i mrziće duša moja na vas.

2Ki 17:12 I služahu gadnijem bogovima, za koje im bješe Gospod rekao: ne činite to.

Ezr 9:14 Eda li ćemo opet prestupati zapovijesti tvoje i prijateljiti se s ovijem gadnijem narodima? Ne bi li se razgnjevio na nas dokle nas ne bi potro da nijedan ne ostane i ne izbavi se?

Job 15:16 Akamoli gadni i smrdljivi čovjek, koji pije nepravdu kao vodu?

Psa 139:21 Zar da ne mrzim na one, koji na te mrze, Gospode, i da se ne gadim na one koji ustaju na tebe?



Samo da se zna, ovo nije nijedna moja izjava. sve primjedbe na ove rijeci mozete predati Autoru u molitvi.

Bilo bi lijepo da prije apela na molitvu ....nam se bar jednom rijecju ispricas,za
neke rijeci...koje ne prilice ljudima koji citiraju istog Autora....ako samo malo imas respekta prema istom Autoru to ces napraviti.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Dina je napisao/la:
a osim toga pisanjem u coloru...takodje je protiv reda na forumu....i ako drugi to ne rade...zasto bi ti???


o.. postujem.. necu vise pisati u koloru.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
No Nick je napisao/la:
Nije reč o licemernom stavu adventističke crkve, ja bih kazao da je reč o licemernom stavu nekih njezinih pojedinaca, što pak nije isto.

A o tome da se treba izražavati gađenje-ja se od toga ježim. Nema potrebe za time.


Psa 119:163 Mrzim na laž i gadim se na nju, ljubim zakon tvoj.

Lev 26:30 Razvaliću visine vaše, i oboriću idole vaše, i metnuću trupove vaše na trupove gadnih bogova vaših, i mrziće duša moja na vas.

2Ki 17:12 I služahu gadnijem bogovima, za koje im bješe Gospod rekao: ne činite to.

Ezr 9:14 Eda li ćemo opet prestupati zapovijesti tvoje i prijateljiti se s ovijem gadnijem narodima? Ne bi li se razgnjevio na nas dokle nas ne bi potro da nijedan ne ostane i ne izbavi se?

Job 15:16 Akamoli gadni i smrdljivi čovjek, koji pije nepravdu kao vodu?

Psa 139:21 Zar da ne mrzim na one, koji na te mrze, Gospode, i da se ne gadim na one koji ustaju na tebe?



Samo da se zna, ovo nije nijedna moja izjava. sve primjedbe na ove rijeci mozete predati Autoru u molitvi.


Pa što sa time?????? Sad ti pravdaš svoje pogrešne postupke citatima iz Pisma??? Misliš da je zloupotreba Biblije za svoje vlastite ideje dobra stvar??? Čisto pitam. I dodajem ono što Jakov kaže:

2 Jer svi pogrešujemo mnogo puta. Ali ko u reči ne pogrešuje, onaj je savršen čovek, može zauzdati i sve telo.

I da sad ne citiram celo 3 poglavlje koje govori o tome. A i sam Isus reče: Ne sudite da vam se ne sudi. Jer-kako ti sudiš drugima, tako će se tebi suditi.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Nitko nema primjedbe na ove riječ iz Bibliji, nego na tvoju primjenu tih riječi. Tvoja teorija o udvaranju adventista katolicima nema apsolutno nikakvog osnova. Ja neznam što bi ti htio, kako da se adventisti ponašaju prema katolicima.Jel da ljepimo na prozore one naljepnice ko što su naki katolički svećenici djelili vjernicima "Ovo je adventistička kuča - katolici stop!" No nije bitno što bi ti htio, uglavnom, ovdje se nad nikim nećeš gadit.

Zadnja promjena: dragan; pet 18 tra 2008, 22:30; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Dina je napisao/la:
Bilo bi lijepo da prije apela na molitvu ....nam se bar jednom rijecju ispricas,za neke rijeci...koje ne prilice ljudima koji citiraju istog Autora....ako samo malo imas respekta prema istom Autoru to ces napraviti.


Draga Dina, izvinjavam se sto sam pisao u koloru, zaboravio sam to pravilo ovog foruma. Sto se tice ostalog, ne sjecam se da sam dobio adekvatan i argumentovan odgovor sta to nije bilo u redu u mojoj izjavi.

Takodje, upotrijebila si izraz: "necemo dopustiti" koristeci mnozinu, pa bi bilo dobro da i ostali daju svoje misljenje u cemu bih trebao da se izvinim.

Izvinjavam se ako rijec "pih" nekoga iritira, tako da, iako ona na veoma kratak i jasan način izražava gadjenje na udvaranje vodećih ljudi adventističkog naroda prema katoličkoj crkvi (e da, da se ovdje ispravim pošto je bio komentar da nisu svi adventisti takvi, što je potpuno tačno, već se radi o zvaničnom stavu generalne konferencije) koristim priliku da tu riječ formulišem drugačije, ali malo duže:

Svaki iskreni adventista treba da se gadi činjenice, u skladu sa Pismom, da se Božji narod poslednjeg vremena dodvorava katoličkoj crkvi koja će vjerne pripadnike tog naroda progoniti do smrti, kao što Pismo govori:

Otkr. 12:17 I razgnjevi se zmija na ženu, i otide da se pobije sa ostalijem sjemenom njezinijem, koje drži zapovijesti Božije i ima svjedočanstvo Isusa Hrista.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
dragan je napisao/la:
No nije bitno što bi ti htio, uglavnom, ovdje se nad nikim nećeš gadit.


Dragi moj brate Dragane, ja sam se već zgadio nad događajima i stavovima adventnog naroda ne prema katolicima kao ljudima (kao što možda tumačiš ono što sam pisao), već prema katoličkoj crkvi kao instituciji i načinu ispovjedanja "vjere".

Ako kažeš "neću se gaditi" i pri tome to znači neku prijetnju, imaš legalan način da to ostvariš tako što ćeš me banovati, no bilo bi korektno da ovaj post poživi makar 48 sati, da bi ostali mogli pročitati i razmisliti o riječima i onome što je govoreno ovdje.

hvala.

Zadnja promjena: spetrov; pet 18 tra 2008, 23:02; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
dragan je napisao/la:
No nije bitno što bi ti htio, uglavnom, ovdje se nad nikim nećeš gadit.


Dragi moj brate Dragane, ja sam se već zgadio nad događajima i stavovima adventnog naroda ne prema katolicima kao ljudima (kao što možda tumačiš ono što sam pisao), već prema katoličkoj crkvi kao instituciji i načinu ispovjedanja "vjere".

Ako kažeš "neću se gaditi" i pri tome to znači neku prijetnju, imaš legalan način da to ostvariš tako što ćeš me banovati, no bilo bi korektno da ovaj posto poživi makar 48 sati, da bi ostali mogli pročitati i razmisliti o riječima i onome što je govoreno ovdje.

hvala.

Cuj ovo nije forum...kao....ali ton kojim govoris,govori ciji si sluga.I sad da sipas zlatne rijeci tko bi ti sto povjerovao....a ja bi voljela da malo vidimo stav tvoje denominacije i podvucemo paralelu...jer onda bi bilo smisla,ovako ti napadas mi se branimo i to je to....idemo jednakim snagama.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Dina je napisao/la:
Cuj ovo nije forum...kao....ali ton kojim govoris,govori ciji si sluga.I sad da sipas zlatne rijeci tko bi ti sto povjerovao....a ja bi voljela da malo vidimo stav tvoje denominacije i podvucemo paralelu...jer onda bi bilo smisla,ovako ti napadas mi se branimo i to je to....idemo jednakim snagama.


Da, to je pošteno. Evo ja ću citirati zvanični stav ili učenje svoje denominacije po pitanju katoličke crkve kao institucije, koji je vjerujem mnogima koji posjećuju ovaj forum poznat:

"Katolička crkva se danas prikazuje u svijetu kao miroljubiva. Ona pokušava da opravda izvještaje o svojim surovostima. Sada se obukla u obličje pobožnosti, ali ne nije promjenila. Svako načelo kojim se papstvo rukovodilo u prošlim stoljećima, postoji i danas. Ono se još uvijek drži nauke koja je uspostavljena u mračnom srednjem vijeku. Neka se niko ne vara! Papstvo koj su potestanti sada spremni da zagrle i poštuju je ono isto koje je vladalo svijetom u danima Reformacije, kada su se Božji ljudi podigli, po cijenu vlastitog života, da objave njegovo bezakonje.

Katolička crkva se odlikuje onom istom ohološću i drskim zahtjevom da vlada nad carevima i knezovima, i prisvaja pravo koje ima samo Bog. Njen duh je isto tako surov i despotski sada kao i kad je gazio ljudsku slobodu i predavao na smrt svece Svevišnjega!"

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Tačno tako, ali to nije jedini citat koji je egw dala o njima. Problem je što svako uzima ono što mu odgovara da bi nešto pokazao, a sama ona to nikada ne bi dozvolila da se radi, baš kao što i nije za njenog života. Ovim jednoličnim stavom nećeš nikada pružiti pravu sliku ni u adventistima ni o egw a ni o katolicima. Ako smatraš da je potrebno izaći na ulice i vikati i prozivati katolike-slobodno izvoli, ja smatram da nema potrebe za time, sve će samo vreme pokazati, na nama je da ukazujemo ljudima na Onog koji je umro za njih, a ne na to tko je zver a tko nije-premda i to jeste sastavni deo plana spasenja, ali ako to postane naš fokus-onda smo izgubljeniji od katolika. Protiv kojih se neki tako bore, a ja ih zaista volim, jer-volim ljude, baš kao što ih i sam Bog voli, i cilj Mu je spasiti ih, a ne osuditi ih.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Cuj ovo nije forum...kao....ali ton kojim govoris,govori ciji si sluga.I sad da sipas zlatne rijeci tko bi ti sto povjerovao....a ja bi voljela da malo vidimo stav tvoje denominacije i podvucemo paralelu...jer onda bi bilo smisla,ovako ti napadas mi se branimo i to je to....idemo jednakim snagama.


Da, to je pošteno. Evo ja ću citirati zvanični stav ili učenje svoje denominacije po pitanju katoličke crkve kao institucije, koji je vjerujem mnogima koji posjećuju ovaj forum poznat:

"Katolička crkva se danas prikazuje u svijetu kao miroljubiva. Ona pokušava da opravda izvještaje o svojim surovostima. Sada se obukla u obličje pobožnosti, ali ne nije promjenila. Svako načelo kojim se papstvo rukovodilo u prošlim stoljećima, postoji i danas. Ono se još uvijek drži nauke koja je uspostavljena u mračnom srednjem vijeku. Neka se niko ne vara! Papstvo koj su potestanti sada spremni da zagrle i poštuju je ono isto koje je vladalo svijetom u danima Reformacije, kada su se Božji ljudi podigli, po cijenu vlastitog života, da objave njegovo bezakonje.

Katolička crkva se odlikuje onom istom ohološću i drskim zahtjevom da vlada nad carevima i knezovima, i prisvaja pravo koje ima samo Bog. Njen duh je isto tako surov i despotski sada kao i kad je gazio ljudsku slobodu i predavao na smrt svece Svevišnjega!"

Mislim da si ovdje izgubio povijesnu notu...inace bi drugacije citao ove retke...sad ih citas cisto fundamentalisticki....a kako li ti se ne gade novci koje katolici tiskaju???

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Dina je napisao/la:
Mislim da si ovdje izgubio povijesnu notu...inace bi drugacije citao ove retke...sad ih citas cisto fundamentalisticki....a kako li ti se ne gade novci koje katolici tiskaju???


? novci ?... koji novci ? Pokusavas nesto reci sa ovim?

Zadnja promjena: spetrov; pet 18 tra 2008, 23:28; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 Emptyinstitucije a ne ljudi

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Tačno tako, ali to nije jedini citat koji je egw dala o njima. Problem je što svako uzima ono što mu odgovara da bi nešto pokazao, a sama ona to nikada ne bi dozvolila da se radi, baš kao što i nije za njenog života. Ovim jednoličnim stavom nećeš nikada pružiti pravu sliku ni u adventistima ni o egw a ni o katolicima. Ako smatraš da je potrebno izaći na ulice i vikati i prozivati katolike-slobodno izvoli, ja smatram da nema potrebe za time, sve će samo vreme pokazati, na nama je da ukazujemo ljudima na Onog koji je umro za njih, a ne na to tko je zver a tko nije-premda i to jeste sastavni deo plana spasenja, ali ako to postane naš fokus-onda smo izgubljeniji od katolika. Protiv kojih se neki tako bore, a ja ih zaista volim, jer-volim ljude, baš kao što ih i sam Bog voli, i cilj Mu je spasiti ih, a ne osuditi ih.


No Nick, stavovi koje navodim se ne odnose na pojedinacne ljude, nego na institucije. Na kraju krajeva, svako ce dati Bogu odgovor za sebe kako se ponasao u okviru tih institucija i u ondosu na to kakav je stav zauzeo kada je njegova institucija zvanicno zauzela neku poziciju u odnosu na Pismo.

Vikati po ulicama? Cemu? To vrijeme tek dolazi.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Mislim da si ovdje izgubio povijesnu notu...inace bi drugacije citao ove retke...sad ih citas cisto fundamentalisticki....a kako li ti se ne gade novci koje katolici tiskaju???


? novci ?... koji novci ? Pokusavas nesto reci sa ovim?

Kako to da ne razumijes ovo pitanje....a na povijest i fundamentalizam se nisi osvrnuo!!

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
dragan je napisao/la:
No nije bitno što bi ti htio, uglavnom, ovdje se nad nikim nećeš gadit.


Dragi moj brate Dragane, ja sam se već zgadio nad događajima i stavovima adventnog naroda ne prema katolicima kao ljudima (kao što možda tumačiš ono što sam pisao), već prema katoličkoj crkvi kao instituciji i načinu ispovjedanja "vjere".

Ako kažeš "neću se gaditi" i pri tome to znači neku prijetnju, imaš legalan način da to ostvariš tako što ćeš me banovati, no bilo bi korektno da ovaj posto poživi makar 48 sati, da bi ostali mogli pročitati i razmisliti o riječima i onome što je govoreno ovdje.

hvala.


Kada pregledate knjigu Velika borba i termine vezane za povijest odnosa prtestanata prema katolicima u Americi , naići ćete na riječ"s gađenjem" u smislu sjećanja na progone u Europi iz koje su mnogi otišli da im se srce paralo od tuge za svojima koji su stradali od katolika..Katolici nisu u počeku bili dobro primani među protestantima..Taj tradicionalni protestantski odnos prema katolicima se polako gubi i dobija noviji povijesni sadržaj koji je u skladu s Amerikom kao svjetskom silom u kojoj katolici imaju veliki utjecaj..Američki tradicionalni nacionalni sistem vrijednosti još se drži slobodarske etike i jednakosti ljudi bez obzira na vjersko opredjeljenje..Europa u tome ne može kopirati Ameriku..
Zato upotreba termina koji ukazuju na bludništvo Bludnice mora imati suvremeni povijesni kontekst ..Upotreba takvih izraza po herojskoj logici bitke na Marici je anahronizam i ne konkretizra bludništvo argumentima koji mogu uvjeriti katolike da prestanu bludničiti tj ne sudjelovati u babilonskim grijesima..Suvremeni proročki jezik više ima u sebi Pavlovo učiteljstvo i razložnost a manje epsku herojsku strukturu..Govriti katolicima iz Hercegovine je drugačije nego govoriti katolicima iz istočne Slavonije itd..
Hercegovci su još herojskog mentaliteta koji se kao poskok sprema ujesti kada čuje neuobičajenu dimenziju negativnosti..
Zatim na primjer riječ "pih" ima neku sličnost sa fuj koja u ovom slučaju nije upotrebljena jer konvencionalno grublje ne najavljuje nastup gađenja već izražava gađenje..Nekada se tim riječima i protestira uz zviždanje na primjer onih koji na nekoga frkču..No ne radi se o uztezanju od grubih izraza koji osuđuju a ne podučavaju već se radi o točnom učiteljstvu podučvanja kako bi se u dijalogu našlo prostora za evangelizaciju a ne borbu kultura pomoču nekih arhaičnih izraza koji na pr. u Zagorju ništa ne znače iako Zagorci žestoko psuju..Kada jednom Dudeku kažem : Hej Dudek , kaj samo vlečiš tog kipeka sa sobom kao bik brnjicu to nekada opali ako ste iz istog sela, no ak mu veliš - ostavi se Marije, tada te više nikada nećeni pozdraviti jer te nije razmel, mislio je da si komunista ili lud..
No ak s njim popiješ limunadu a on gemišt i pominjete se kak su danas župnici zasjeli na grbaču puku tada će te bolje prihvatiti i slušati posebno u situaciji kada mu je u kući potrbno zdravlje..No i tada se neće odreći svinjetine..Svjedočenje mora danas imati i prosvjetiteljsku konkretizaciju jer je svijet jako sekulariziran..
Na pr. kada citiramo iz Velike borbe da bi ukazali na sličnost zvaničnog adventizma sa jevrejskom crkvom:"Postoji upadljiva sličnost između rimske crkve i jevrejske crkve u vrijeme
Kristovog prvog dolaska. Dok su Jevreji tajno gazili svako načelo Božjeg zakona,
izvana su bili vrlo strogi u pogledu držanja njegovih propisa. Narod su opterećivali
raznim propisima i predanjima koja su činila poslušnost mučnom i dosadnom.
Kao što su Jevreji tvrdili da obožavaju zakon, tako i katolici tvrde da obožavaju
križ. Oni uzdižu simbol Kristovih muka, a u svome životu se odriču Onoga koga

taj križ predstavlja."
tada tu sličnost moramo pokazati..


Termin -gađenje asocira na laodicijsku mlakost i na stanje kada Isus izbacuje iz usta anđela laodicijske crkve koji se nije pokajao..
Kako reagirati prema onima koji priječe kupovinu zlata žeženog u ognju i zaustavljaju praktičnu primjenu savjeta Vjernog svjedoka..Oni koji su to učinili - da su omeli pokajanje, mnogima izgleda da su zaustavili djelo Božje..No, fanatici na to zaustavljanje reagiraju frustrativno i nisu zadovojni sa zvaničnim stavom i akcijom jer nije povijesno adekvatan fundamentalističkoj interpertaciji eshatologije koji je u suštini mitološki a ne konkretan - kada mitološki junak antikatoličke crkve govori o progonu , one ne pokušava iskoristiti prostor za spriječavanje progona , već se kao Jona kočoperi i ljuti kako se pokušava zaustaviti ispunjenje proroštva..

Kada E.G.W govori o jakoj rezignaciji prema katolicima u Americi, tada treba znati da je ona povijesni materijal koristila u okviru tradicionalnog razumijevanja rezignacije:

"Bilo je vrijeme kada su protestanti visoko cijenili

slobodu savjesti, koja je bila skupo plaćena. Učili su svoju djecu da se gnušaju

papstva i smatrali su svaku težnju za prijateljstvom sa Rimom nevjerstvom prema


Bogu. Ali, koliko su drukčija osjećanja koja se sada ispoljavaju!"Velika borba, 35.glava



Zadnja promjena: abraham; pet 18 tra 2008, 23:51; ukupno mijenjano 2 put/a.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Dina je napisao/la:
Kako to da ne razumijes ovo pitanje....a na povijest i fundamentalizam se nisi osvrnuo!!


To je tvoj dozivljaj da ja razmisljam van povijesnog okvira, fundamentalisticki i nemam tu nikakav komentar. Da li treba da te uvjerim da ne razmisljam tako?

Ali ovo o novcu je zanimljivo.. djeluje da imas tacno odredjeno misljenje na tu temu, pa me zanimalo pojasnjenje jer je ipak bilo licnog karaktera, ako se slazes? Kako to da se meni novci koje katolici stampaju ne gade? Sta hoces da kazes sa ovim?

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
spetrov je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Kako to da ne razumijes ovo pitanje....a na povijest i fundamentalizam se nisi osvrnuo!!


To je tvoj dozivljaj da ja razmisljam van povijesnog okvira, fundamentalisticki i nemam tu nikakav komentar. Da li treba da te uvjerim da ne razmisljam tako?

Ali ovo o novcu je zanimljivo.. djeluje da imas tacno odredjeno misljenje na tu temu, pa me zanimalo pojasnjenje jer je ipak bilo licnog karaktera, ako se slazes? Kako to da se meni novci koje katolici stampaju ne gade? Sta hoces da kazes sa ovim?

Vjeruj mi nista osobno...jer ne znam ni tko si ni sto si....nego ono logicno...ako ti netko stoji na putu.....zar ti nece njegovo materijalno dobro,koje koristis, takodje smetati....????????
Da li treba da te uvjerim da ne razmisljam tako?

Ne hvala.....mozes zadrzati za sebe i onima kojima ces govoriti ovakvim tonom o Kristovoj zrtvi...onima koje ti vidis kao buduce stanovnike neba.
Ne znam mozda je u tvojoj denominaciji normalno....

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
Spetrov hoće u suštini kazati kako se zvanični adventizam približava sličnosti sa pomirljivim protestantizmom:
Citati iz Velike borbe:
"Duh papstva – duh
prilagođavanja svjetskim običajima i poštovanja ljudskih predanja umjesto Božjih
zapovijesti – prodire u protestantske crkve i goni ih da uzdižu nedjelju kao što je i
papstvo radilo prije njih.
Ako čitalac želi da razumije sile koje će djelovati u borbi koja će uskoro
izbiti, on treba samo da prouči izvještaj o sredstvima koja je Rim upotrebljavao u
istu svrhu u prošlosti. Ako želi da zna kako će katolici i protestanti zajednički
postupati sa onima koji odbacuje njihove dogme, neka obrati pažnju na duh koji

je Rim pokazao protiv subote i njenih branitelja"
Zatim:
"Crkva će se
osloniti na jaku ruku građanske vlasti, i u tome će se katolici i protestanti

sjediniti"

"Luterove teze izazvale su na raspravu, ali nitko nije imao smjelosti da

prihvati taj izazov. Pitanja koja je postavio raširila su se za nekoliko dana po cijeloj

Njemačkoj, a za nekoliko sedmica odzvanjala su kroz cio kršćanski svijet. Mnogi

pobožni katolici, koji su u crkvi vidjeli bezakonje i osuđivali ga, a nisu znali kako

da tomu stanu na put, čitali su sada ove teze sa velikom radošću i priznali su da

im kroz njih govori glas Božji. Osjećali su da je Bog milostivo pružio svoju ruku

da zadrži poplavu pokvarenosti, koja je izvirala od rimske stolice. Knezovi i

poglavari su se potajno obradovali što će napokon biti obuzdana drska sila, koja

je tvrdila da nitko ne smije staviti prigovor protiv njenih odluka."

Kada ove citate iz Velike borbe koji su izraženi kategoričnom formom ne konkretizirate u suvremeno učiteljstvo tada imamo mitološki osječaj herojskog reformatora ali nemamo uspjeha u razumijevanju među ljudima
Dijalog pravi prostor za povratak ka novom prosvjetiteljstvu..Ljudi su žedni istine i znanja..Bez znanja ne možemo im približiti istinu metodom fraza koje su pune anahronih herojskihrepresivnih pojmova..





Zadnja promjena: abraham; sub 19 tra 2008, 00:08; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionZvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi - Page 3 EmptyRe: Zvanicni adventisticki stav prema katolickoj crkvi

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply