Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyKakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
zanima me kakav je stav Biblije o pitanju veza prije braka??? Biblija ne govori dali je veza dobra ili ne, vec govori o pravilima lijepog ponasanja... zanima kako bi veza trebala izgledati sa Biblijskog stajalista...

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
Najveći problemi današnjih veza:
- mladima se jako žuri da uđu u vezu
- mladi misle da će veza sama po sebi učiniti čudo
- mladi žele vezu bez odgovornosti
- svatko traži pravu osobu, a malo tko želi biti prava osoba
- mladi "vjeruju" u "ljubav na prvi pogled", a "drugi pogled" ih učini "nevjernicima"
- mladi općenito imaju jako iskrivljeni pojam ljubavi, jer ga ne grade na Svetom Pismu, nego na modernoj glazbi i tv-serijama i filmovima

Kako imati sretnu vezu:
- Za uspješnu vezu nije dovoljno da se dvoje mladih VOLE, nego je potrebno i da se redovno zajedno Bogu MOLE. Prava ljubav je nježni pupoljak koji se bez Boga ne može rascvjetati (vidi 1 Sol 4:1-5, 2 Tim 2:22, Efež 5:3, Heb 13:4).
- Za uspješnu vezu potrebna je određena karakterna zrelost. Pogrešno je očekivati da će ta zrelost nastati ulaskom u vezu, ili spolnim odnosom. Bog poziva ljude da proučavaju Bibliju kako bi stekli karakternu zrelost i mudrost, koji su neophodni za uspješnu vezu (2 Tim 3:16-17).

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
puno hvala Justin... stvarno si ovo lijepo sročio... proucavajuci Bibliju, pa i samo pitanje veza, uocio sam da Biblija ima jasne stavove po tom pitanju... krenuvsi od samog ljubavno pisma koji se nalazi u tocnom sredistu Biblije (pjesma nad pjemama), te do raznih tekstova iz polsanica....
... zanima me jedan stih iz 1. Korincanima 7 glave stihovi 36,37... na koga se odnosi Pavlova uputa? Za mene ovaj stih govori o ponasanju unutar veze... tako ga ja shvacam, da se odnosi na veze.... molim te prouci malo pa mi kazi tvoje misljenje... naravno stvar ne treba uzimati iz konteksta, najbolje je uzeti cijelo sedmo poglavlje.

tvoj odgovori mi se jako dopao vidim da si covijek velikog opsega znanja i spoznaja iz Biblije
hvala ti na ovom Smile)))

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
pozdrav blessed

evo, ja bi se uključio kao oženjeni kršćanin, a još relativno mlad Smile

ova pitanja su sasvim prirodna i ne treba bježati od njih, nego otvoreno razgovarati. stihovi 36, 37 po mojem mišljenju ne govore o vezi dvoje ljudi koji nisu vjenčani. pojam djevice čini mi se da označava stanje nevinosti pojedinca, a ne osobu suprotnog spola. evo zašto, apostol spominje mogućnost da onaj ili ona tko vlada svojom voljom i čvrst je u srcu u njemu sačuva svoju djevicu. očigledno je da se ovdje ne govori o osobi drugog spola, nego o stanju nevinosti, zato što se samo to može sačuvati u srcu. druga mogućnost je brak, za koji kaže da je također ispravan.

kad bi bila riječ o vezi, ona bi mogla potrajati do smrti, a da ne dođe do braka. život dvoje ljudi u nekoj vrsti ljubavne veze (tzv. hodanje) koja je samo na emotivnoj razini bez tjelesne bliskosti nepoznata je Pismu., a realno gledajući i praksi. postoje kršćanske grupacije koje se protive onom što poznajemo pod pojmom hodanje. inače, justin je jako lijepo napisao u vezi odnosa, to je dobar temelj za ispravne prosudbe i odluke

lol!

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
hm, puno hvala
vrlo zanimljivo razmisljanje... ja se nebi slozio s misljenjem da djevica se odnosi na nevinosti pojedinca. Zašto?
evo citirat ću stihove iz moje Biblije (prijevod: Ivan Ev. Šarić 1. popravljeno izdanje)

36.
A ako li tko misli da svojoj djevici, koja je u rezloj dobi, nanosi
sramotu, i tako mora biti, neka čini što hoće; ne griješi, neka se
uzmu!*
37. A koji je tvrdo odlučio u svom srcu, i nema potrebe, a
ima vlast da izvrši svoju volju, i rasudi u svojemu srcu da sačuva
djevicu, dobro čini.
(citiram jos 36 )
38. Tako i onaj koji UDAJE SVOJU DJEVICU, dobro čini; a onaj koji JE ne udaje bolje čini.

--- te je jos pod oznakom * navedeno u dodatnom sadrzaju:
*7,36-38 Grčki izraz "u zreloj dobi" (hyperakmos) može se odnositi na djevojku, ali i na mušlarca iz ovog stiha ---

ovjde
se jasno vidi pojam "svoja djevica" ne označava stanje nevinosti
pojedinca (kako može pojedinac se udati/oženiti za svoju vlastitu
nevinost?), već govori o dvoje ljudi koje nisu vjencani...


sad imam pitanje u vezi 36 stiha gdje govori:

A ako li tko misli da svojoj djevici, koja je u rezloj dobi, nanosi
sramotu,
i tako mora biti, neka čini što hoće; ne griješi, neka se uzmu! ---
"nanosi sramotu" na što se to odnosi (da se razumijemo ovdje na dajem
naglasak na samo ponasanje u vezi, tzv. hodanju,) ???
dali je to delikventno ponasanje??? (ukljucujuci polupce, ljubakanja da se tako izrazim itd.....)
... kako sam citao cijelo poglavlje ovo nema veze sa seksualnim odnosom...
biblija ima jasan stav o seksualnom odnosu. Sex je sveta stvar i smatram da je grijeh imati sexualni odnos prije braka

evo ovo je moje jedno malo razmisljanje i opaska na ovaj tekst.
Biblija
je prepuna savijeta kako se lijepo ponasati, a vjerujem da veze, zdrave
veze, veze po Božjim načelima su jedan veliki blagoslov i bogatstvo u
zivotu

naravno htio bih znati mnogo vise o savjetima iz Biblije,
i molim vas da iskomentirate moje razmisljanje, nemora biti da je moj
stav ispravan
spava na komp
hvala Very Happy

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
blessed

imamo problem, zato što u tom slučaju moramo definirati u kakvoj vrtsi odnosa su to dvoje ljudi u potencijalnoj vezi, hodanje, kako god to nazvali (??) Bog je za vjernike namjenio brak u Kristu ili samački život. ne postoji nikakva prijelazna forma, pogotovo nekakvo dugogodišnje prebivanje u nedefiniranom odnosu što bi ovaj tekst sugerirao

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
samo mali dodatak, gledamo li grčke riječi to može biti protumačeno i kao stanje djevičanstva, a Pavlove riječi kao generalno odobrenje za brak ukoliko osoba procjeni da se neće dugoročno moći suzdržati, to vidimo u istom poglavlju.

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
hodanje? nazovimo to tako.
danas svi znamo sto je to.

pitanje: ne tako davno, moja baka udala se sa 16 godina... nije hodala
s mojim djedom, jer to tada ne postoji... tada se inace radilo da otac
dođe svome sinu i kaže: ""slušaj sine, vidis onu tamo "maru" (nije
važno Smile ), na kraju sela? E vidis sine ta cura će ti sutra biti
žena."".... sinko moj htio ti ili nehtio to je tako bilo... tog
prijelaznog razdoblja nema. Sa 16 godina tvoje tijelo fizicki izlazi iz
puberteta (fizicki sazrijes) imas moć reprodukcije, tada bi ti bio
odrastao covijek... za danasnje pojmove neshvativo, definitivno. Jel
danas reči ću DJECA sa 16 godina su mentalno nezrela. Ne sa samo 16 već
sa mnogo više godina, ovisi od čovijeka do čovijeka (ima, cisto samo
radi informacije, upoznao sam pedesetogodisnje osobe koje jos nisu
izasli iz puberteta, mentalnog).
Zašto su u ona vremena "djeca" sa 16 godina bila zrela??? Zato kada je
otac rekao poslije vjencanja, kada djecak zenu donese kuci, oni rade za
vlastiti život, rade kako bi prehranili svoje gladne drbuhe, rade za
sutra. Sa takvom kolicinom odgovornosti, oni su mentalno zrele osobe.
Sad da ne ulazim dublje u temu jer ne bavimo se pitanjem teenegera i adolescenata trenutno, presao bih na stvar.

To je tocno da je Bog za vjernike namijenio brak u Krstu i samacki
život. Bog nije namjenio neki status između koji bi bio do kraja
života, sama veza, tj. hodanje ima ulogu i glavni cilj da sklopi dvoje
ljudi u sveti brak. (tako to danas funkcionira). Kada mi kazemo
uspijesna veza, smatramo je vezom koja je ostvarila taj svoj cilj.
Ja cu dodati jos jedan cilj koji je neovisan o cilju ženidbe ili udaje.
A to je da veza (kvalitetna veza) pomaže u mentalnom sazrijevanju tih
dviju osoba. Pitajte pshiloge kako danas dvoje ljudi sazrijevaju?
Odgovor koji sam dobio bio je prijatelji i obitelj. Ja sam ga
nadopunio, sa apstraktnijim nadasve tocnim pojmom KVALITETNIM ODNOSIMA.
On se u potpunosti slozio. Gdje ces imati danas kvalitetan odnos ako ne
sa svojom djevojkom ili mladićem, srodnom dušom s kojom djeliš mali
dijelić svog života, koju/eg voliš i želiš sve najbolje???
o takvim odnosima se radi... nadam se da sam dobro definirao ovo, da
jos dodam vrlo važan segment u vezi i odnosa. To je Bog. "ako li Bog
kuću ne gradi, uzalud se mučili graditelji", ja smatram da to možemo
primjeniti na veze. Kada su mladi u vezi zaboravljaju jednu vrlo vaznu stvar, a to je da snose određenu količinu odgovrnosti prema svome partneru.

htio bih napomenuti još jednu stvar... moje pitanje se odnosi na
ponasanje. Biblija ne govori o prijelaznim razdobljima između samačkog
života i braka (vezama, hodanju) vec Biblija govori o obrascima lijepog
ponašanja.
moje pitanje kakvo, da definiramo lijepo ponašanje, koje se može
primjeniti u vezu. Što je dobro činiti, što je loše činiti u vezi???

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
Pitanje je odlično. Mada sam sada udata ali ta pitanja su i mene mučila i mislim da su jako važna za mlade hrišćane i da Bog ima ispravan način kako da ih sačuva svete do braka.
Imala bih za puno reći ali nemam sada vremena pa ću spomenuti samo jednu istinitu priču.
Nedavno sam je čula. Savet stare majke koji je dala svome sinu. kako se treba ponašati sa devojkom pre braka.
Rekla mu je sine ponašaj se prema njoj kao sa svojom rodjenom sestrom.
Ovaj je to shvatio na takav način, da je sebi rekao ja svoju sestru nikada ne držim za ruku, pa nije ni devojku.
Taj sin je dao svedočanstvo kako ga je bog sačuvao u predbračnoj čistoći.
Kada devojku nisam držao za ruku nisam došao u iskušenje da je zagrlim, kad je nisam zagrlio nisam došao u iskušenje da je poljubim. Kada je nisam poljubio nisam došao u iskušenje da spavam sa njom.

Nedavno sam čula i jednog propovednika koji je venčavao dvoje mladih. Rekao je sada možeš poljubiti mladu. Rekao je mislite li da propovednik treba izigravati klovna pred drugima kada to kaže. Ne, taj prvi poljubac treba da bude na oltaru pred Gospodom. To je ozbiljna stvar. Kada bi nam se probudila svest da shvatimo koliku to vrednost ima pred Gospodom, mislim da bi pomoglo mladima da ostanu čisti i pred Bogom i pred osobom sa kojom ih Gospod spoji.

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
BlessedBeYourName je napisao/la:
puno hvala Justin... stvarno si ovo lijepo sročio... proucavajuci Bibliju, pa i samo pitanje veza, uocio sam da Biblija ima jasne stavove po tom pitanju... krenuvsi od samog ljubavno pisma koji se nalazi u tocnom sredistu Biblije (pjesma nad pjemama), te do raznih tekstova iz polsanica....
... zanima me jedan stih iz 1. Korincanima 7 glave stihovi 36,37... na koga se odnosi Pavlova uputa? Za mene ovaj stih govori o ponasanju unutar veze... tako ga ja shvacam, da se odnosi na veze.... molim te prouci malo pa mi kazi tvoje misljenje... naravno stvar ne treba uzimati iz konteksta, najbolje je uzeti cijelo sedmo poglavlje.

tvoj odgovori mi se jako dopao vidim da si covijek velikog opsega znanja i spoznaja iz Biblije
hvala ti na ovom Smile)))


Drago mi je da sam ti barem malo pomogao. Smile Nije baš da posjedujem ogromno znanje, ali to što znam, rado ću podijeliti s drugima. Smile
Najveći broj komentatora 1 Korinćanima 7:36-37 tumači na sljedeći način: otac odlučuje hoće li svoju kćer (djevicu) udati ili ne. U ono vrijeme to se tako radilo. Sramota bi bila da kćer ostane neudata. Ali Pavao kaže da je tako još i bolje, ako ona to doista želi i ako ima taj dar da može živjeti sama, jer je tako onda najbolje za nju.
Izraz "nedolično postupati sa svojom djevicom" znači: učiniti za svoju kćer koja je neudata (dakle, djevica, između 12 i 20 godina starosti) ono što nije baš najbolje za nju u njezinoj konkretnoj situaciji. Taj izraz nema značenje opće nedoličnosti, neko specifične, konkretne, koja se odnosi na određenu osobu u njezinoj situaciji.
Inače, ako pratimo Pavlovu misao kroz cijelo poglavlje, a pogotovo od 25. retka nadalje (tu on govori o djevičanstvu i neženstvu), zamijetit ćemo da je Pavao uvjeren da će Krist uskoro doći, kao što su svi apostoli bili uvjereni u 1. stoljeću (vidi 29. redak i nadalje - "Braćo, ovo vam kažem: vrijeme je kratko.") i da je stoga mudrije ostati neoženjen, ako netko misli da je sposoban za to, budući da se tako može u potpunosti posvetiti Bogu i pripremiti za Njegov skori dolazak.
Ali nikako ne smijemo zaključiti da je u ovom poglavlju Pavao govorio protiv braka, naprotiv, on jasno daje do znanja da je brak božanska institucija. Pavao u ovom poglavlju ne govori da je brak loš, a celibat dobar, već on ističe da daje svoje osobno mišljenje i uvjerenje o tome da je u trenutnim okolnostima celibat BOLJI od braka, jer se tako osoba može potpunije posvetiti Bogu i pripremiti za njegov skori dolazak.

Nadam se da ti je ovaj sažeti komentar pomogao da shvatiš na što Pavao misli u 1 Kor 7:36-37.

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
Veze pre braka su blud,al i dalje ostaju blud,ako vas venča pop,a ne Bog.
Što Bog spoji,čovek neka ne rastavlja!
Ja sam možebit single još uvek

descriptionKakav je stav Biblije na veze prije braka??? EmptyRe: Kakav je stav Biblije na veze prije braka???

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply