Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Božji zakon

power_settings_newLogin to reply
+31
stefani
Mi-Ha-El
branko
amos
melkisedek
Medeni
mikic
apostol
jakob
misliti
magdalena
Aladin
Istina
Naomi
simply
Euro
Hell master
Jesus the communist
hrvoje hrki
ILIJA
mirjam
samaritanka
Debora
laodikejac
Spart
Justin
cubela
Mali princ
maki
dominik
kainos
35 posters

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
JE LI DEKALOG MORALNI, ILI CEREMONIJALNI ZAKON?

Savez koji je Bog sklopio s Izraelcima bio je utemeljen na Dekalogu, koji je bio neka vrsta ugovora pri sklapanju saveza (Pnz 4,13) - bile su to dvije jednake ploče, ispisane s obje strane (Izl 32,15.16) i najvjerojatnije su obje sadržavale isti tekst (jer je inače među ondašnjim narodima bio običaj da se jedna kopija ugovora pohrani u svetištu boga pokorenog kralja – vazala, a druga da se pohrani u svetištu vladara koji ga je pokorio...). No, nije toliko važno utvrditi jesu li obje ploče sadržavale isti tekst ili ne...

Ono što je neupitno jest, da je Bog dao Izraelcima Deset Zapovijedi kao ugovor saveza s njima. Ugovor pomoću kojega se sklapao savez, oduvijek je imao jedno osnovno značenje – u njemu su stajali svi uvjeti za koje se slabija strana treba obvezati da će ih biti spremna izvršiti. Tek nakon što je, na temelju tih uvjeta, slabija strana prisegla na vjernost – savez je sklopljen. U Izlasku 19. poglavlju možemo vidjeti da su Izraelci bili spremni držati se Božjih «uvjeta», još i prije nego što je savez između Boga i Izraelaca bio formalno (kroz ploče saveza – Deset Zapovijedi) sklopljen (19,5.Cool. Razlog tomu morao je biti samo jedan – Bog je učinio mnoga divna i čudesna djela za njih do tog trenutka i oni su odlučili da su spremni da tome Bogu, koji se brine za njih, služe.

Zašto je Bog načinio ovaj savez s izraelskim narodom? Odgovor: Izlazak 2,24 – piše da «se Bog sjetio saveza s Abrahamom, Izakom i Jakovom». Također vidi: Izlazak 6,8; Pnz 7,7.8; 29,9-12. Kakav je to savez bio? Odgovor: Postanak 22,18 – «Budući da si poslušao moju zapovijed, svi će se narodi zemlje blagoslivljati tvojim potomstvom.». Što ovo znači? Ovo ne možemo shvatiti nikako drukčije, osim tako kako piše – Bog je odlučio da Abrahamovi potomci budu Njegov posebni, izabrani narod, kroz koji će blagosloviti sve narode svijeta, tj. kroz kojega će svi narodi svijeta moći shvatiti što Bog od njih očekuje i na koji način mogu s Njim uspostaviti zajednicu!

Ovo vidimo i u Izlasku 19,6 – ovo je zanimljivo, Bog kaže da će Izraelci biti kao «svećenstvo» među ostalim narodima, i to ne bilo kakvo svećenstvo, nego «kraljevsko svećenstvo». Koje su bile funkcije svećenika u Izraelu? Prva je bila da kao prorok i učitelj objavljuje Božju volju narodu, a druga, da posreduje za svoj narod i za oproštenje njihovih grijeha. Dakle, Bog je s Izraelcima imao plan, ne samo da mu budu nekakvi «ljubimci» (kako to neki možda iščitavaju iz Izlaska 19,5), nego da preko njih objavi svoju volju svim narodima na Zemlji (Postanak 18,18; 22,18; 26,4), te da Izraelci budu posrednici između Njega i ostalih naroda, da budu svjedoci, glasnici, «svjetlo» narodima oko njih! Ovaj isti izraz – «kraljevsko svećenstvo», koristi apostol Petar u 1. Petrovoj poslanici 2,9., gdje možemo imati potpuniju sliku o tome što taj izraz znači: «Vi ste, naprotiv, izabrani rod, kraljevsko svećenstvo, sveti puk narod određen za Božju svojinu, da razglasite slavna djela onoga, koji vas pozva iz tame u svoje divno svjetlo.»

DAKLE, na temelju Biblije vidimo, da Deset Zapovijedi predstavljaju Božji ugovor na kojemu počiva savez kojega je On sklopio s Izraelskim narodom, kojega je odredio kao svoj posebni narod, preko kojega će objaviti svoju volju, samoga sebe – svim ostalim narodima i svim ljudima. Prema tome, svi ljudi koji preko tog Božjeg odabranog naroda shvate što Bog od njih očekuje, trebaju također ući u savez s tim istim Bogom – a ugovor (uvjeti) pri sklapanju saveza je također isti – Deset Zapovijedi! Stoga, Dekalog ili Deset Zapovijedi ne mogu biti stavljene u istu kategoriju, kao i ostale uredbe i pravila, koja je Bog dao Izraelcima i koje je Mojsije napisao u «Knjigu zakona» (Izlazak 21,1 – 23,33). Ovi ostali propisi spadaju u kategoriju kazuističkih, a ne apodiktičnih zakona, kao Dekalog.

Kazuistički zakoni su zakoni koji nalažu kako se ponašati u nekoj konkretnoj situaciji (dakle, Židovima onog vremena ti propisi su objašnjavali kako, na koji konkretni način oni u svojoj situaciji i svome vremenu trebaju vršiti moralni Zakon, koji je izražen u Dekalogu). Dakle, možemo reći da su ti kazuistički zakoni određivali primjenu Dekaloga u svakodnevnici.

Apodiktični zakon je pak onaj zakon, koji kroz jednu konkretnu zapovijed izražava univerzalni princip! Deset zapovijedi sadržavaju vječne, nepromjenjive, univerzalne, bezvremenske, Božje principe ljubavi!

Zadnja promjena: Krizostom; čet 21 pro 2006, 16:15; ukupno mijenjano 2 put/a.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
DRAGI LJUDI!!

Gledajte, vi se ne morate svi složiti s ovime što sam napisao. Međutim, vjerujem da nam je svima u interesu da služimo Bogu.

Pozivam vas sve da na temelju Božje Riječi raspravljamo o Božjem Zakonu, da otvorimo svoje umove i srca za ono što nam Bog kroz Bibliju želi reći o svome Zakonu!

Imam već spremna još dva naslova: "LJUBAV - SRŽ ZAKONA" i "OSTANI U ONOME ŠTO SI NAUČIO" - zato vas molim da što prije pročitate ovaj post i da mi date odgovor!

P.s.
JA UŽIVAM U TEOLOŠKIM RASPRAVAMA - TAKAV SAM. Možda netko nije takav, ali molim vas, nemojte me zbog toga pogrešno shvaćati i optuživati za hladnoću... Nije mi cilj nikoga osuđivati ni pobijati ničija stajališta - cilj mi je kvalitetna teološka rasprava na temelju Božje Riječi!

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
LJUBAV – SRŽ DEKALOGA (prvi dio - za razmišljanje)
1. Ivanova 4:8 kaže: «Bog je ljubav.», a Rimljanima 13:10 kaže: «Ljubav je ispunjeni Zakon.» - dakle, ljubav je Božji karakter, pa je i «ispunjeni zakon» Božji karakter. Ono što je, dakle, srž zakona Božjeg, to je bez sumnje Njegov karakter – ljubav. Međutim, znači li to da ne trebamo držati zakon, nego da samo trebamo imati ljubav u srcu?

Odgovor: Ako bismo mi doista imali savršenu ljubav u srcu, tada bi zakon bio u našem srcu i mi ne bismo trebali ni razmišljati o tome da ga (zakon) trebamo držati, jer bi on bio dio nas. Kad bismo doista imali potpunu ljubav u srcu, zar bi nam Bog trebao dati svoj zakon – Deset Zapovijedi? Pa zar Dekalog nije ustvari Božji vječni princip ljubavi, na kojemu cijeli svemir funkcionira, izražen u obliku koji je prilagođen nama ljudima, u našem palom, grešnom stanju, kako bi nam pomogao da u svojoj grešnosti i velikoj ograničenosti shvatimo Božju volju, shvatimo što je u Božjim očima korisno, pravedno, dobro, istinito i lijepo? Zar bi nam uopće Bog tada trebao dati svoju Riječ, Bibliju, kada bismo mi imali neiskvarena srca, savršeno sposobna za primanje i davanje ljubavi? Pa ne bi. Ali sama činjenica da nam je Bog Zakon (Deset Zapovijedi) dao, dokazuje da nama treba i objektivni (vanjski, napismeni), a ne samo subjektivni zakon (zakon našeg srca).

Zadnja promjena: Krizostom; čet 21 pro 2006, 23:54; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
LJUBAV - SRŽ DEKALOGA (drugi dio)



Mnogi na temelju Rimljanima 13:10 zaključuju da nije potrebno držati nijednu Božju Zapovijed iz Biblije, da su sve zapovijedi zastarjele, te da nakon Kristove smrti i uskrsnuća treba držati samo «srž» svih zapovijedi, srž Dekaloga – ljubav. Dakle, jednostavno trebamo voljeti ljude i Boga – i ići ćemo na nebo. Nije potrebno držati nikakav zakon, nikakva pravila. Ja znam takvima postaviti pitanje: «Zašto onda idete u crkvu, zašto vršite crkvene obrede? Zar nije ljubav dovoljna?». Definitivno, Biblija zastupa stajalište da bez ljubavi nikakvo držanje zakona ne vrijedi, međutim, zašto nam je onda Bog uopće dao svoj moralni zakon, ako bi ljubav trebala biti samo subjektivna kategorija (nešto što je u nama, nešto je nama samo po sebi jasno)? Smatram da bi današnji vjernici trebali itekako obratiti pažnju na jednu važnu stvar, koju je naglasio i Samuele Bacchiocchi u svom izvrsnom članku «Paul and the Law»: «Ljubav bez Zakona uskoro degenerira u prijevarnu sentimentalnost. Isto tako, Zakon bez Ljubavi, uskoro degenerira u hladni legalizam.». Ja se ovdje sada bavim ovim prvim dijelom – «ljubav bez zakona», jer smatram da mnogi danas odlaze u tu krajnost.

Zapitajmo se, zašto Bog nije rekao Izraelcima da jednostavno pogledaju duboko u sebe, u svoje srce, da pokušaju gajiti samo lijepe i divne osjećaje prema svima, i da je to sve što On od njih traži? VIDITE LI KAMO NAS ODBACIVANJE OBJEKTIVNOG ZAKONA VODI? Vodi nas prema tome, da kažemo da smo mi danas puno bolji od Izraelaca, koji su bili toliko pokvareni i zli, da im je Bog morao dati jasne upute i granice, tako da znaju u kom smjeru trebaju ići kako bi živjeli u skladu s Njegovom voljom, jer inače oni, pošto su imali tako malo «sluha» za sve što je dobro i Bogu ugodno, ne bi mogli nikako shvatiti kako trebaju živjeti! HELLO! Jesmo li mi danas imalo bolji od Izraelaca? Znanost je pokazala da su u prošlosti na našoj Zemlji živjeli divovi, ljudi ogromnog tjelesnog, psihičkog i intelektualnog kapaciteta! Mi se danas možemo roditi samo GORI od Izraelaca i ljudi iz drevnih vremena, a nipošto BOLJI! Dakle, pod kojim izgovorom tvrdimo da nam danas ne treba više objektivni (vanjski, Božji), već samo subjektivni (unutrašnji, naš) Zakon??? «Objavljeno ti je, čovječe, što je dobro, što Jahve traži od tebe», rekao je Bog (Mihej 6,8a).

Tipično je da svaki vjernik želi božanske objektivne principe ljubavi, izražene u Dekalogu, usvojiti u tolikoj mjeri, da mu te zapovijedi više i ne budu potrebne, jer je on sada toliko blizu Bogu, da je sada njegov unutarnji, subjektivni zakon (zakon koji postoji u njemu, u njegovom srcu), u potpunom skladu s Božjim Zakonom! I to je lijepo i divno, da vjernik teži k tome da se sasvim uskladi s principima Božjeg Zakona. Međutim, ako je iskren, vjernik će shvatiti da na ovoj Zemlji neće nikada moći doći u takvo stanje savršenstva srca, da bi mogao reći da je Zakon koji postoji u njegovom srcu, savršeno usklađen s Božjim objektivnim propozicijama! Iskustvo apostola Pavla nam to jasno pokazuje – nakon što se obratio Bogu, on uzvikuje: «Istina, moj se unutarnji čovjek slaže u veselju s Božjim Zakonom, ali vidim u svojim udovima drugi zakon, koji se bori protiv zakona moga uma, te me zarobljava u zakon grijeha koji je u mojim udovima.» (Rimljanima 7,22.23).

DAKLE, jesmo li mi pametniji od Izraelaca, u smislu da oni nisu znali da je ljubav srž Dekaloga? Ili smo mi karakterno bolji od Izraelaca, jer smo mi sposobniji da volimo, pa nam zato ne trebaju objektivne propozicije? Ako nismo ni pametniji ni duhovniji od Izraelaca, postavimo si pitanje za razmišljanje: Zašto je Bog uopće dao Izraelcima Dekalog, ako im je jednostavno mogao reći 'Ljubite se!'?

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
"Novu vam zapovijed dajem : Ljubite jedan drugoga; kao što sam ja ljubio vas,ljubite i vi jedan drugoga" (Ivan 13:34)

Izvršitelj Riječi iskazuje ljubav.Ako nekoga voliš,nećeš mu ništa ukrasti.Nećeš o njemu govoriti laži.Novi zavjet govori kako je ljubav ispunjenje Zakona.Ljudi,koji žive u ljubavi,ne krše Zakon Božji koji je ionako imao za cilj--obuzdati grijeh.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
"OSTANI U ONOME ŠTO SI NAUČIO"

Što apostol Pavao uči mladog Timoteja, treba li se u svome kršćanskome životu oslanjati na «subjektivni», ili «objektivni» Zakon?

A ti ostani u onome što si naučio i čvrstom vjerom prihvatio, jer znaš od kojih si to naučio i jer od djetinjstva poznaješ Sveta Pisma koja te mogu učiniti mudrim za spasenje po vjeri u Krista Isusa. Svako je Pismo od Boga nadahnuto i korisno za pouku, za karanje, za popravljanje i odgajanje u pravednosti, da čovjek Božji bude savršen – opremljen za svako djelo ljubavi.» (2. Timoteju 3,14-17).

Na koja «Pisma» Pavao misli? U ono vrijeme, Novi Zavjet još nije postojao! Pavao misli, prije svega, na «Toru», na Mojsijeve knjige! A srce tog Pisma koje je «od Boga nadahnuto» i koje nas «odgaja u pravednosti» je upravo Božji nepromjenjivi Zakon – Deset Zapovijedi! Čitamo li mi taj Božji Zakon? Znamo li ga napamet? Napominjemo li ga svojoj djeci neprestano (Ponovljeni zakon 6,6-9) i razmišljamo li o njemu dan i noć (Psalam 1,2)?
Ako dopustimo da nam se sve razmahaniji religiozni svjetonazor koji nam kaže: «Jesus loves you, you love Jesus – so don't worry, it's OK!», uvuče pod kožu, naravno da tada nećemo imati baš puno toga o čemu bismo razmišljali «dan i noć»!
Nažalost, proučavanje Božje Riječi i razmišljanje o Božjoj volji, danas se svodi na jedan sat tjedno! Međutim, nakon što je Bog uspostavio savez s Izraelcima, On im je jasno dao do znanja da poučavaju narod Njegovom Zakonu, da se stalno iznova prisjećaju Njegovog Zakona, da obrate punu pozornost na to, da svojoj maloj djeci usađuju u umove i srca Njegov Zakon, te da Njegov Zakon govore i došljacima koji se nađu kod njih:

«Riječi ove što ti ih danas naređujem neka ti se urežu u srce. Napominji ih svojim sinovima. Govori im o njima kad sjediš u svojoj kući i kad ideš putem; kad liježeš i kad ustaješ. Priveži ih na svoju ruku za znak i neka ti budu kao zapis među očima! Ispiši ih na dovratnicima kuće svoje i na vratima svojim!» (Pnz 6,6-9);[/size]

«Saberi narod – ljude, žene, djecu i došljaka što bude u tvojim gradovima – da čuju i da nauče se bojati Jahve, Boga vašega, pa da drže i vrše sve riječi ovog Zakona. Sinovi njihovi, koji to još ne znaju, čut će i naučit će bojati se Jahve, Boga vašega, sve vrijeme dok budete živjeli na zemlji, što ćete je, prešavši Jordan, zaposjesti.» (Pnz 31:12.13).

Možemo na kraju reći, da je divno imati takvog Boga, koji nas ne spašava na temelju naše pravednosti i dobrote, nego na temelju svoje. Mi samo trebamo odgovoriti na Njegovu dobrotu, a to možemo učiniti tako, da se obvežemo da ćemo dati sve od sebe, da vršimo Njegov Zakon, za koji je On rekao da je dobar i da će nam dati sretan i zdrav život, ako ga se budemo držali. Naravno da u ovome svijetu nikada nećemo biti toliko dobri i sveti, da ćemo moći neprestano bez greške vršiti svaku Božju zapovijed, ali ako smo među Njegovim narodom – moramo neprestano davati sve od sebe. A samim tim će nam biti i sve lakše držati Njegov Zakon, ako se u tome više «vježbamo» (1. Timoteju 4:7-11)!

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz

Justin je napisao/la:
i jedino su one (10 zapov.) napisane na kamene ploče prstom Božjim (sve drugo je Mojsije napisao u Knjigu Zakona


Tehnicki to nije tocno. Very Happy Naime, te zapovijedi napisane Bozjim prstom Mojsije je razbio. Zatim mu je Bog rekao da te iste sam isklese na kamenu.

I inace Justine ne znam jesi li ti sve napisano sam napisao svojim prstima i svojim umom. U svakom slucaju ti uzivas u teoloskim raspravama. Ja ne i zato ne trebam citati tvoje postove - procitam jednog - dva i podosta znam sto zelis reci. Ja naime uzivam u sluzenju Bogu i uzivam u Bogu. Sve drugo mi je drugorazredna zabava i nije mi ispunjenje.

Ako stujes subotu radi toga sto je 10 zapovjedi - tada moras vrsiti SAV Mojsijev Zakon. Ako si pod Kristom - tada si slobodan od subote. Ali tada neka ti svaki dan bude posvecen Bogu. Wink

Ja nikome ne branim drzati subotu, ali mi se ne svidja sto ju ti zele drugima nametnuti kao nesto sto se MORA.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
niko ne želi ovde na forumu nekom šta da nemeće, ali sam u suštoj suprotnosti kad ljudi se pozivaju na Ljubav a nemaju ni Lj od Ljubavi, sve su to moji dragi izgovori! Što se tiče drugih ploča treba dalje čitati šta je tražio Gospod od Mojsija!? Zašto ih je Mojsije opet poneo sa sobom, i šta mu je Gospod kazao u 34 glavi, zar nije mu ponovio to što je bilo na pločama napisano?
u svakom slučaju svako prema svom proviđenju!

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
A zanimljiv je bio Mojsije kad se onako naljutio, pa bubnuo ploče Very Happy
Osjećam da je bio očajan što je raja bila tako plitka i neosjetljiva za ono što im je preko njega bog govorio.

Tako je i danas. Možda neki suvremeni mojsije kad vidi šta ljudi pišu razbije kompjuter? Twisted Evil

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Halo, Laodikejće,
Što Ti je to svoje proviđenje?Misliš li da netko pro-vidi Zakon , a netko ne pro-vidi?Ili nešto drugo u smislu Božjeg proviđenja?Kako Ti pro-vidiš ili providiš proviđenje?Justin malo pretjeruje , mogao bi kraće putem iskustva
doživljaja Zakona..Iskustvo puno pomaže u pro-viđenju , no pred-ubeđenje
treba osloboditi od lažnog pro-viđenja tj. zablude i nesigurnosti - Otkrivenjem Isusa Krista tj. događanjem Otkrivenja u nama- kako kaže Mali Princ.
Halo Noemi čuvaj kompjuter da dobro providiš.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
laodikejac je napisao/la:
niko ne želi ovde na forumu nekom šta da nemeće, ali sam u suštoj suprotnosti kad ljudi se pozivaju na Ljubav a nemaju ni Lj od Ljubavi, sve su to moji dragi izgovori! u svakom slučaju svako prema svom proviđenju!


Recimo da i ja i ti imamo cilj ljude privuci u sluzbu Kristu, svim srcem, umom i dusom? Tu se mozemo sloziti. Very Happy

Ti ljudima kazes da to postignu Zakonom - vrsenjem djela, da ce tako dokazati vjeru. Pa tako stici do Krista.

Ja kazem da to postignu spoznajom Krista i odricanjem od vlastitog zivota, a zatim da mogu ciniti djela u Kristu tako da se ne mogu hvalisati.

Prokomentiraj ovo ako zelis...

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Dominik odlično pojašnjeno.Kratko i jasno.

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Ne znam čemu toliko natezanja oko Zakona...Naravno da ću ljudima navijestiti Krista, njegovu žrtvu za oproštenje grijeha i kad čovjek prihvati Krista u svoje srce, on je za Njega spreman učiniti sve...Ali Gospodnja zapovijed je da držimo Božji zakon, koji služi točnoj spoznaji grijeha, a Kristova krv nas čisti od tih grijeha...i u čemu je problem...Problem je što je subota dio Božjeg zakona i kao takva mora se držati...to je stvarni problem koji neki ne mogu shvatiti i onda govore, vi držite Stari zavjet...Ja kad bi došao u Afriku misionirati, ne bi ljudima spominjao ni Zakon ni subotu, nego bi im propovijedao Ivan 3,16...Ja iz ljubavi prema Kristu držim Zakon...što je Isus rekao: "Ako me ljubite držat ćete moje zapovijedi"...Ja na prvom mjestu ljubim Krista, i neka se prestane jednom s tim da se bar ja pokušavam spasiti kroz Zakon ili subotu...To nije točno, ja se spašavam jedino kroz Isusa Krista i točka...

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
ja se spašavam jedino kroz Isusa Krista i točka...

Chrisostome, ne točka,
već - dvotočka - Matej 28!
Zatim, opet dvotočka do suobličenja sa Kristom :
tj. susličnost sa Kristom po Kristu - imati Njegov um!
opet dvotočka i uskličnik- opravdanje kroz vjeru- pa opet dvotočka
iskustvo opravdanja vjerom - Što kaže Tvoje iskustvo?
Ako je prihaćena Božja priroda -
tada u svetosti ,kao sudionici Božje prirode što kaže Kristov Um
što mrzimo ?
Grijeh!Mrzimo grijeh a ljubimo griješnika.
Jesmo li prešli iz smrti u život?
Kako smo prešli iz smrti u život?Vršenjem zakona ?
Ne , nego darom Kristove blagodati kroz vjeru kako smo prošli iskustvo
susličnosti sa Kristom, - Njega je Bog učinio grijehom da bi se pravda Božja pokazala na nama jer bez Njegove smrti u kojoj je umro stari čovjek, nebismo mogli ispuniti zahtjeve zakona.Opet dvije točke:
Pitamo, čemu zakon?Radi grijeha dodade se, ali se sada ne nalazi na pločama već u božanskoj prirodi u nama - u srcu, umu , duši kojoj je Krist postala svojina.Svetosti pripada život vječni - i onaj koji je sudionik svetosti- ne dolazi na sud!A to prethodno utvrđuje Krist u službi pomirenja - pogledajmo poslanicu Hebrejima.I opet dvije točke.Iskustvo kaže , vršenjem zakona ne oslobađamo se grijeha, iskustvo pokazuje da pravda dolazi kroz Krista koji nas je oslobodio kletve zakonske.Zakon je Božji u našem srcu u obliku svetosti - mi mrzimo grijeh i nećemo griješiti jer je grijeh mrtav i ne caruje u nama smrt- već život kroz dar koji smo primili vjerom- i opet dvotočka..Samo svetosti pripada život vječni.U svetosti Um nam Kristov kaže -- na pr. neću ubiti, poželiti i td. već samo ljubiti, priznajem autoritet Božji nad božanskom prirodom u meni.. i opet dvije točke , pogledajmo Rimljanima, Galatima,Kološanima, Hebrejima, Otkrivenje..Ispitajmo je li u nama Krist!Steknimo živo svjedočanstvo u Kristu - iskusimo Njegov dar?!Što je sa zakonom ?Poklonimo se Bogu jer je došao čas suda njegova..!Držanjem zakona ne postižemo ljubav.Ako ljubimo izvršavamo zakon - puninu zakona - svetost - u kojoj griješnik vidi susličnost sa Kristom , može vidjeti dekalog u srcu mesnom a ne na pločama kamenim!Idemo dalje sa dvotočkama Bog nas poziva na iskustvo opravdanja vjerom...pripremimo 1koncil virtualne crkve da bismo uklonili natezanja i ugledali nebo otvoreno i slušali što govori Duh crkvama..Iskustvo opravdanja vjerom se razlikuje od teologije opravdanja bez iskustva - mjerenjem svetosti po Kristu..Idemo se natezati u Kristu , ne oko zakona, ispitajmo ljubav u sebi- nalazimo da je sveta- suslična Kristovoj ljubavi?Tko je autoritet i vlasnik te ljubavi u nama - Prst Božji je Krist koji je krvlju napisao na pločama našeg srca i u um i dušu svoju ljubav
ispunjenje zakona -Svatko može vidjeti duhovnim očima što piše na našem srcu koje ljubi djelima koja idu za nama u deset osnovnih grupa svetosti koje je svezao Krist..

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
ljudima nisam ništa govorio da će spoznati Krista preko zakona ili sl. Zakon je samo ogledalo kako mi izgledamo, a vera je ono što nas čini decom Kristovom, tu veru izražavamo tako što smo prihvatili principe našeg Boga Isusa Krista! Zakon nikoga od nas neće spasti, zakon samo može da nas osudi, a Krist je taj koji nas pravda i pokazuje milost. Do Krista se ne može doći samo držanjem zakona-ovde je skroz neki nesporazum, ako neko drži 10 zapovesti odmah se ide na to da i taj isti želi da se zakon nametne ili spasi!

Ne! Ja se trudim da živim po Veri koja nije od zakona ili dela, ali koja je isto i mrtva ako nema dela! Mislim da je jasno!

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Jasno, Lao, molim te pomoli se za mene, trebam bratsku molitvu. Vidim da si čovjek od djela i ja to cijenim. Noemi

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Noemi, hoću! I to u krugu svoje obitelji! Samo ne zaboravi da uzajamna molitva mnogo može pomoći! zajedništvo
Ako su dela tu da se pohvalim onda mi to ne ide na blagoslov već na nešto drugo! Kaže pismo da se ne hvalimo u tome-jer nijednog nema pravednog!
Svi smo mi sagrešili i izgubili slavu Božju! Ali ako su dela prisutna mogu samo Bogu da dam Hvalu I Čast jer On to i zaslužuje! O je taj koji čini u nama! Bez Nj. ne možemo činiti ništa kaže Isus! Bez Nj. smo izgubljeni baš kao onaj sin iz priče ili dinar. On je taj koji je pustio prvi korak! On je mogo da kaže: Ja verujem da ću čoveka spasti! i da samo ostane vera! Naravno On to i može! Ali nije ostao samo pri Veri već je to i učinio, čak što više dao je sebe! Tako isto i mi-kad nešto obećamo ili verujemo, onda treba to da učinimo u skladu sa našom verom! Svako prema svom mogućstvu!

pozdrav cheers

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

I Pravda i opravdanje i žrtva i vrlina znanje i mudrost sila i država posredovanje Zakon i vjera i djela i ljubav i nada i milost i blagodat i dar i život i sloboda i radost i proroci , utjelovljenje , razapinjanje, ispaštanje , umiranje, uskrsnuće ,uznesenje, služba pomirenja, dolazak radosti i služba i čežnja vjekova od Boga su u punini koja je u Kristu , koji dolazi ..po zavjetu vječnom..i mnoštvo od punine dano da se radujemo ...sve se sastavlja u nama koji vjerujemo vjerom Njegovom..Ništa u punini se jedno drugome ne suproti - ni zakon ni vjera ni djela ni ljubav ni nada ni išta drugo...a sve u Duhu Svetom u Bogu i Kristu kako je On sam u nama koji nas ljubi i posreduje za nas..Naprijed Laodikejce u zivotu vjere u išćekivanju Njegovog dolaska!Alfa i Omega !</BLOCKQUOTE>

descriptionBožji zakon - Page 3 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply