Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Božji zakon

power_settings_newLogin to reply
+31
stefani
Mi-Ha-El
branko
amos
melkisedek
Medeni
mikic
apostol
jakob
misliti
magdalena
Aladin
Istina
Naomi
simply
Euro
Hell master
Jesus the communist
hrvoje hrki
ILIJA
mirjam
samaritanka
Debora
laodikejac
Spart
Justin
cubela
Mali princ
maki
dominik
kainos
35 posters

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
A ja sam ti samo htio reći da piše: "Tko ima mudrosti neka odgoneta ime...".

Na kraju krajeva, on nije taj čovjek koji će ostvariti nedjeljni zakon, već je samo napisao knjigu: "Dies Domini".
Nije problem u njemu, već u tome šta u toj knjizi piše.

A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Još jedan Julio II (na 448. strani)

Link: http://books.google.hr/books?id=VzJc8-g4IUYC&pg=PA448&lpg=PA448&dq=%22Julio+Secundo%22&source=web&ots=cfggFYj4TQ&sig=hpGeg4oGhkss41_FOeSNpHvOLhA&hl=hr&ei=C2GVSd2XEI680AWVo6SNCg&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result

Ili u ovom tekstu o Michelangelu:

http://books.google.hr/books?id=7JUILMXrEjQC&pg=PA72&lpg=PA72&dq=%22Julio+Secundo%22&source=web&ots=qDoKdZ-186&sig=c8xxSQVgM1pGj78pxNsySlRaZJw&hl=hr&ei=C2GVSd2XEI680AWVo6SNCg&sa=X&oi=book_result&resnum=7&ct=result

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
branko je napisao/la:

A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Pa baš i nije moj problem, jer ja sam samo poslušao Boga:

Otkrivenje 18:
(4) Začujem i drugi glas s neba: "Iziđite iz nje, narode moj, da vas ne zadese zla njezina te ne budete uzajedničari grijeha njezinih!

A onima koji ne čuju dobro Božji glas, on je sam postavio zamku:

2. Solunjanima 2
(11) I zato im Bog šalje djelovanje zavodničko da povjeruju laži (12) te budu osuđeni svi koji nisu povjerovali istini, nego su se odlučili za nepravednost.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Možda primjećuješ da je ta "tajna bezakonja" već u Pavlovo vrijeme počela djelovati?

2. Solunjanima 2:
(7) Doista, otajstvo bezakonja već je na djelu, samo ima tko da ga sada zadržava dok ne bude uklonjen.

A uklonili su onoga koji ga je zadržavao, brate ljubljeni. Stavi malo "pomasti na oči da bi vidio".

A možda primjećuješ i do kada će trajati?

( 8 ) Tada će se otkriti Bezakonik.
Njega će Gospodin Isus pogubiti dahom usta i uništiti
pojavkom Dolaska svoga
...

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
atanasije je napisao/la:
branko je napisao/la:

A tajna koju nam je Pavao otkrio u 2. Solunjanima 2, biti će "živa" sve "dok ga Gospodin Isus ne uništi sjajem svoga dolaska".
A sjesti će po njegovim riječima u "crkvu Božju".
Ili niti Pavao to možda ne piše?

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"


Član 18: Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere; to pravo uključuje slobodu da promijeni svoju vjeru ili vjerovanje i slobodu da se, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, ispoljava vjera ili vjerovanje učenjem, vršenjem, obredima i održavanjem.
Član 19: Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izrazavanja; ovo pravo uključuje slobodu mišljenja bez tuđeg mišljenja, a isto tako i traženje, primanje i saopćavanje obavjestenja i ideja bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice.
http://www.dadalos.org/kr/Menschenrechte/Grundkurs_MR2/Dokumente/dokument1.htm

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj?

atanasije,postivaj slobodu replicara,onako kako mu je zagarantirana po ljudskim pravima.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
prihvaćam ukor i ispričavam se. u žaru govora znam izreći neprikladne riječi kako bi se naglasilo ono što želim reći, ali trudit ću se da ne bude tako ubuduće

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
atanasije je napisao/la:

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"


Piše, piše u Vukovoj Bibliji, najlošijem prevodu na našem jeziku.

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
servus dei je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"


Piše, piše u Vukovoj Bibliji, najlošijem prevodu na našem jeziku.

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje

Postoji posebni podforum za Crkvu pa te molim tamo pisi.
Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti.

Ovo je direktno vrijedjanje!I ispade ti si veci Bog nego Bog.Nema nikakve sanse za njihovo spasenje.Ovo mi malo stoji ,kao neke nauke iz prosloog stoljeca,orosti dragi brate.
Krist je umro za sve ljude.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Dina je napisao/la:
servus dei je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"


Piše, piše u Vukovoj Bibliji, najlošijem prevodu na našem jeziku.

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje

Postoji posebni podforum za Crkvu pa te molim tamo pisi.
Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti.

Ovo je direktno vrijedjanje!I ispade ti si veci Bog nego Bog.Nema nikakve sanse za njihovo spasenje.Ovo mi malo stoji ,kao neke nauke iz prosloog stoljeca,orosti dragi brate.
Krist je umro za sve ljude.


Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
servus dei je napisao/la:
Dina je napisao/la:
servus dei je napisao/la:
atanasije je napisao/la:

piše, piše. on piše dakle da će taj "protivnik" sjesti u crkvu Božju. ali tu nije moj problem nego tvoj: ako će taj protivnik sjesti u crkvu Božju, to nužno znači da je rimokatolička crkva još uvijek Božja crkva, dakle zašto nisi u njoj? po tebi je rimokatolička crkva odavno prestala biti Božja crkva, a u isto vrijeme tvrdiš da će taj antikrist (dakle po tvome papa) doći i sjesti u crkvu Božju. kontradiktorno je to.
a što se julija pape tiče, opet i opet i opet je ablativ, s tim da je jedan od tekstova na talijanskom. sama forma teksta "julio secundo papa" daje nagovijestiti da se radi o značenju "za vrijeme julia drugog pape" i naglasak je u zadnjoj riječi "intulerit" dakle "unijeli su"


Piše, piše u Vukovoj Bibliji, najlošijem prevodu na našem jeziku.

U originalu piše u Hram Božji, tj. Treći Hram koji će biti sagrađen u Jeuzalemu.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje. RKC je bila Božja crkva, a njegov narod još je u njoj. Slično je i sa Izraelom, on je bio Božji narod. E, sad, problem je u vrhu crkve, u vodstvu, u lažnim naukama kojima se truje taj narod, ili u rabinima i Talmudu u slučaju Jevreja. Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti. U Otkrivenju jasno piše bludnica i majka bludnica, a pravovjeran je jedino ostatak koji je izašao ili se distancirao od svih organizacija, a drži svjedočanstvo Isusovo i zapovjedi Božje.

Da se pozabavim pitanjem crkve Božje

Postoji posebni podforum za Crkvu pa te molim tamo pisi.
Nikakva Božja crkva nisu ni adventisti ni drugi protestanti.

Ovo je direktno vrijedjanje!I ispade ti si veci Bog nego Bog.Nema nikakve sanse za njihovo spasenje.Ovo mi malo stoji ,kao neke nauke iz prosloog stoljeca,orosti dragi brate.
Krist je umro za sve ljude.


Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.

Mislim da ti namjerno govoris o krivom shvatanju,a da je tako govori i ova zadnja voja recenica.
koja u vašem slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Oprosti,ti dobro znas da ovdje nisu samo adventisti,ili imas cilj,samo njih obracati.
Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.

Da ali malo prije si rekao,da ovo nije uvijet za spasenje.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
10 je napisao/la:

Bez obzira znači li to tebi nešto činjenica je da kalendar ne štima, ne znam ima li smisla uopće pitati tko ga je takvim napravio?


Ako u Pismu pronađeš da je kalendar vjerska istina, onda će mi to pitanje postat važno. No o samom kalendaru, tko ga je i kako napravio, o njegovoj povijesti i problemima vezanim uz njega, te njegovim varijantama znam poprilično. Znam i za prijedloge da se ovaj i ovakav kalendar promjeni, znam koji su prijedlozi u opticaju, znam povijest, smisao i cilj tih promjena. Ne znam budućnost, no s tim se i ne zamaram puno.
Isto tako ne znam koliko je to važno za ovu raspavu jer kalendar nije razlog zašto ti slaviš subotu niti je on razlog zašto ja držim nedjelju, a nema veze niti sa Zakonom. No ako misliš da ima, slobodno me ispravi.

melkisedek je napisao/la:
10 je napisao/la:

Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?


Moj kratak odgovor je i jedno i drugo, jedno ne isključuje drugo niti može jedno bez drugog!


S druge strane mislim da je ovo puno važnije pitanje jer direktno govori o naravi sedmog dana kojeg je Bog blagoslovio i u kojem je ušao u svoj Počinak, pa prema tome, o ovome direktno ovise i naši stavovi o suboti/nedjelji. Stoga...

Zašto misliš da čovjek u raju ne može uživati svaki dan bez razlike i zašto misliš da mu je u raju potreban jedan dan u kojem bi više proveo sa Bogom nego u neki drugi dan? Zašto misliš da u raju taj jedan dan nije vječni "Danas" u kojem čovjek boravi s Bogom?

Jasno mi je da tvoj odgovor donekle možemo prihvatiti za današnje vrijeme nakon pada a prije dovršetka svijeta, no to nipošto nije očito za boravak u Božjem Počinku.

No da ne srljamo sa zaključcima, idemo po redu:

Postoje dva načina gledanja na sedmi dan Božjeg stvaranja, onaj koji kaže da je to dan isti kao i ostalih 6 koji su mu prethodili, ili je to dan koji je različit od prijašnjih.
Ako kažemo da je taj sedmi dan, koji je Bog blagoslovio i u kojem je ušao u svoj Počinak, isti kao i oni prije njega, tada se može i mora postaviti pitanje:
Da li je Bog osmog dana izašao iz svog Počinka, ili je ostao u svom Počinku?

Ako utvrdimo da je izašao iz svog Počinka, onda smo dobili potvrdu da je uistinu sedmi dan stvaranja isti kao i oni prije njega, te je jasno da je Bog ponovo počeo stvarati svijet.
No ako kažemo da osmog dana nije izašao iz Počinka, tada postavljamo pitanje: a da li je iz Počinka izašao devetog dana? Pa ako i tu utvrdimo da nije, onda mislim da možemo sa sigurnošću zaključiti što znači izostavljanje izraza "večer-jutro" kod opisa sedmog dana.

Budući da me Justin pitao o ovome, onda ću njemu detaljnije odgovoriti i zašto mislim da Bog nije izašao iz svog Počinka u koji je ušao sedmog dana i zašto mislim da ima razloga zašto kod sedmog dana ne piše izraz "večer-jutro" kao kod ostalih. Pa evo, da se ne ponavljam bespotrebno, pročitaj odgovor koji ću dati njemu.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz

Nedjelja je na europskom kontinentu posljednji dan u tjednu, drugi dan vikenda, koji se nalazi između subote i ponedjeljka, a povijesno je prvi dan u tjednu, što se može vidjeti i na svim kalendarima izdanim prije 1962. Smatra se za praznik u zemljama sa kršćanskom tradicijom, kada Kršćani najčešće posjećuju crkvu. Glagol dělati u praslavenskom jeziku znači raditi.
U Gregorijanskom kalendaru, ni jedno stoljeće ne može započeti nedjeljom. U židovskom kalendaru, ni jedna godina ne može započeti nedjeljom. Bilo koji mjesec koji započinje nedjeljom imat će petak trinaesti (nesretni dan u nekim društvima).
U mnogim državama, uključujući veći dio Europe i Južne Amerike (osim Brazila), nedjelja je posljednji dan tjedna. U ostalim zemljama, uključujući Sjedinjene Države, smatra se za prvi dan, tradicionalni pogled izveden od starih Židova, Egipćana i Svetog rimskog carstva.
Nedjelja se smatra svetom među većim dijelom Kršćana i često dan odmora i odlaska u crkvu. Međutim, od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu je period kada je Bog napravio sveti dan za odmor, Sabat.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Nedjelja


"Međutim, od zalaska sunca u petak do zalaska sunca u subotu je period kada je Bog napravio sveti dan za odmor, Sabat."

Ovo je jedino što je bitno za ovu raspravu, no budući da je to i tema rasprave, onda je ne možemo uzeti zdravo za gotovo Very Happy

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Dina je napisao/la:
melkisedek je napisao/la:

Da li je Bog čovjeku u raju namjenio da šest dana radi i jedan dan bude u Božjem počinku ili mu je namjenio da cijelo vrijeme bude u zajednici s Bogom?


2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini.
http://cro.scripturetext.com/genesis/2.htm

Prije pada u grijeh,covjek je bio u skaldu s Bojom voljom.


Ovo je točno, no to nije odgovor na pitanje koje sam postavo. Naime ja nisam pitao da li je čovjek prije pada u grijeh bio u skladu s Božjom voljom.

Zadnja promjena: melkisedek; sub 14 vel 2009, 13:33; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
stefani je napisao/la:

Melhisedek, koje još ime nosi broj 666?

Zamolila bih moderatore da ne baniraju melhisedeka, ako mi da odgovor koje još ime nosi broj 666. Hvala unapred.


Pa mislim da je Dina u pravu kad kaže da milijuni imena završavaju sa 666, pogotovo ako se u obzir uzmu svi sustavi numeracije... latinski, grčki, aramejski...

P.S. još jednom isprika za neodgovaranje na drugoj temi. nadam se da ću večeras odgovorit.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
Justin je napisao/la:

Melkisedek,
ako sam te dobro shvatio, ti smatraš da ispuštanje formule "i bi veče, i bi jutro" na kraju sedmog dana stvaranja, podrazumijeva kontinuirano trajanje "subotnjeg odmora". Drugim riječima, smatraš da subota pri stvaranju nije određena da bude "dan" u pravom smislu te riječi, već nas "duh subote" treba pratiti svakog dana... Jesi li imao ovako nešto na umu?


Slično, no potrebno je biti dosta precizan u izražavanju. Npr. treba imati na umu da je subota dobila ime po Počinku a ne počinak po suboti. Možda se čini cjepidlačenje, no kasnije ću pokazati zašto i to ima veze.

"I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini." Post 2:2-3

"U Počinak doista ulazimo mi koji povjerovasmo, prema onom što je rekao: Tako se zakleh u svom gnjevu: Nikad neće ući u moj počinak, premda su djela od postanka svijeta dovršena. Rekao je doista negdje o sedmom danu ovako: I počinu Bog sedmoga dana od svih djela svojih. A ovdje opet: Nikad neće ući u moj počinak." Heb 4:3-5

U Post 2:2-3 vidimo da je Bog posvetio sedmi dan jer je tad počinuo od svih djela svojih. U Heb 4:3-5 vidimo da je taj počinak poistovjećen sa počinkom namjenjenom čovjeku (doduše, tu se Bog zakleo da u taj počinak nitko neće ući). I ne samo to, ovdje vidimo da je sedmi dan poistovećen s tim prvim počinkom.

"Zato Bog ponovno određuje jedan dan, Danas, u Davidu nakon toliko vremena govoreći, kako je već rečeno: Danas ako glas mu čujete, ne budite srca tvrda. Heb 4:7

Ovdje vidimo jednu jako važnu stvar, a to je da Bog ponovo određuje jedan dan, "Danas", što znači da je i ranije postojao jedan dan, "Danas".

Zbilja, da je Jošua njih u Počinak uveo, ne bi Bog nakon toga govorio o drugome danu. Dakle: preostaje neki subotni počinak narodu Božjemu! Heb 4:8

Jošua? Kako je Jošua mogao uvesti narod u Počinak? Što je taj Počinak u koji je Jošua vodio svoj narod?
Taj počinak je "Obećana zemlja, zemlja u kojoj teče med i mlijeko". I uistinu, Jošua jeste uveo narod u Obećanu zemlju, no ipak ne i u Počinak, jer Obećana zemlja koja je dana Izraelu je samo slika prave Obećane zemlje koja je Kraljevstvo Božje. Zato Pavao i kaže da je Bog obećao neki drugi dan, neki drugi Danas koji jeste pravi Počinak.

Jošua koji je bio s Mojsijem nije mogao uvesti narod u pravi Počinak, no to je mogao učiniti jedan drugi Jošua. Taj počinak je jedan drugi Danas, ne više onaj stari nego novi. Jer jasno je da se čovjek ne može vratiti u počinak u kojem su bili Adam i Eva i jasno je da Počinak u koji je vodio Jošua, bio samo slika pravog počinka u koji je uveo Isus (pravi Jošua).

"Zaista, tko uđe u njegov počinak, počinuo je od djela svojih kao ono i Bog od svojih. Heb 4:9-10

Zaista, tko uđe u taj novi Danas koji jeste pravi počinak koji jeste Kraljevsvo Božje, taj je počinuo od djela svojih.

U Počinku nema zapovjedi:

"Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu."

Ne, Počinak jeste jedan dan koji je Danas. U zapovjedi danoj Mojsiju na Sinaju piše: "Šest dana radi" zato što je Bog nakon čovjekovog grijeha rekao:

"Zemlja neka je zbog tebe prokleta: s trudom ćeš se od nje hraniti svega vijeka svog! Rađat ć e ti trnjem i korovom, a hranit ćeš se poljskim raslinjem. U znoju lica svoga kruh svoj ćeš jesti dokle se u zemlju ne vratiš:""

Ovih šest dana rada je posljedica pada a ne prvotnog stvaranja. Čovjek je stvoren da bude u jednom danu, jednom Danas. Iz prvog "Danas", svog prvog počinka s Bogom, je izašao svojim padom. No zato nam je Isus otvorio jedan drugi dan, jedan drugi "Danas" u kojem ćemo biti s Bogom i u kojem ćemo otpočinuti od svih svojih djela.


Pa evo sad još jednom odgovra na tvoja pitanja, no ovaj put nakon što sam dao objašnjenje svog stava:

ako sam te dobro shvatio, ti smatraš da ispuštanje formule "i bi veče, i bi jutro" na kraju sedmog dana stvaranja, podrazumijeva kontinuirano trajanje "subotnjeg odmora


Kad bi tumačenj gradio samo na tome što uz sedmi dan ne piše "večer-jutro" to bi bilo vrlo klimavo tumačenje. No kao što možeš vidjeti, tumačenje koje sam pokazao je potpuno neovisno o tom izostavljanju i ono je zapravo obično čitanje onoga što je Pavao direktno rekao. A to što je kod sedmog dana izostavljen izraz "večer-jutro" je samo još jedna, o onoj pokazanoj argumentaciji neovisna, potvrda Pavlovih riječi.

Dakle, samo izostavljanje izraza večer-jutro ne bi moglo imati sangu sigurnog i neospornog argumenta, no budući da je ono samo potvrda onog što je Pavle direktno rekao, mi se više ne možemo praviti kao da je to izostavljanje slučajnost ili besmislenost, nego smo dužni vjerovati da je Pismo učinjeno takvim iz točno određenog razloga.

Dakle, jedini mogući zaključak koji se može donjeti o sedmom danu stvaranja je taj da je taj dan, koji nije ograničen sa "večer-jutro", prvi "Danas" i prvi čovjekov Počinak.

Drugim riječima, smatraš da subota pri stvaranju nije određena da bude "dan" u pravom smislu te riječi, već nas "duh subote" treba pratiti svakog dana... Jesi li imao ovako nešto na umu?


Pri stvaranju se uopće ne spominje subota nego Božji počinak. I da, vjerujem da taj Počinak nije jedan dan isti kao onih šest koji su mu prethodili, nego da je taj dan zapravo prvi "Danas" u kojem je čovjek trebao vječno boraviti. Kasnija subota nije mogla biti taj "Danas" jer je nakon grijeha čovjeku rečeno da će se mučiti u radu. Ta subota, koja je dana Izraelu kao vječni znak saveza sa Bogom, je i znak sjećanja na prvo stvaranje i prvi Počinak (prvi "Danas"), ali i slika novog Počinka koji se ostvaruje u novom "Danas" koji se otvorio Kristovim uskrsnućem.

Tu bih još samo spomenuo jedan događaj za koji se nadam da vjerujete da se dogodio, a kojeg sad ne bih puno komentirao:

"I gle, zavjesa se hramska razdrije odozgor dodolje, nadvoje; zemlja se potrese, pećine se raspukoše, grobovi otvoriše i tjelesa mnogih svetih preminulih uskrsnuše te iziđoše iz grobova nakon njegova uskrsnuća, uđoše u sveti grad i pokazaše se mnogima." Mt 27:51-53

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
servus dei je napisao/la:

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti
ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti
koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa
Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija
koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo
suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i
bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su
zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere
kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem
slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.


Hm, nisam siguran da si svjestan što si upravo izrekao. Evo što je Bog po Izaiji prorekao:

"Ali doći će Otkupitelj Sionu, i onima od sinova Jakovljevih koji se obrate od svog otpadništva, riječ je Jahvina. A ovo je moj Savez s njima," govori Jahve. "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka," veli Jahve. Iz 59:20-21

A isto je i potvrdio u:

"A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima." Mt 16:18-19

te

"Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

A što se tiče izlaska iz Crkve, piše slijedeće:

"Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. I sad su se već mnogi antikristi pojavili. Odatle znamo da je posljednji čas. Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas. A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznajee, Sina, ima i Oca. A vi - što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu." 1 Iv 2:18-24

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu. Jer, ne treba zaboraviti da i oni koji od Crkve odlaze za sebe čvrsto misle da rade u ime Božje.
Jer, mnogi se daju sablazniti stvarima unutar Crkve iako je i prorečeno da nije moguće da ne bude sablazni. No, nitko na kraju neće imat opravdanja za popuštanju pred sablaznima, jer to nije dovoljan razlog da se sumnja u istinitost Božjeg obećanja koje glasi: od koljena do koljena će se pronositi glas Božji po njegovoj Crkvi koja je takva da bi i kamenje vikalo kad bi ona ušutila.


Stoga, glavni razlog našeg neslaganja nije u samim tumačenjima pojedinih stvari, nego prvenstveno u prvotnom stavu koji gajimo: ja vjerujem da je sigurnost Božjeg obećanja apsolutna i da može biti samo da sam ja nešto krivo shvatio (ako se to ne uklapa u učenje Crkve). Čini mi se da ti vjeruješ suprotno: da sigurnost ispravnosti tvog tumačenja veća nego sigurnost Božjeg obećanja.

To je, a ne neko posebno pitanje, glavni razlog nemogućnosti našeg slaganja.

P.S.
I Pravoslavna Crkva ima apostolsku sukcesiju.

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
melkisedek je napisao/la:
servus dei je napisao/la:

Krivo si me shvatila. Nisam rekao da se ti
ljudi neće spasiti, nego da oni nisu Božja crkva, a Bog će odlučiti
koga će spasiti, najvažnije je za svačije spasenje njegov odnos sa
Bogom ili bližnjima, a ne pripadnost jednoj od stotina organizacija
koje za sebe tvrde da su Božja crkva i da imaju "punu istinu". Upravo
suprotno, lakše se spasiti ako čovjek napusti te ljudske institucije i
bude vjeran Bogu, u nekoj manjoj grupi, čak dvojica ili trojica koja su
zajedno u Isusovo ime.

Isus se pita hoće li uopće naći vjere
kada dođe na zemlju, a ne hoće li naći organizaciju, koja u vašem
slučaju (adventisti) sve više sliči na rimsku crkvu.

Usput, jedina crkva koja ima kontinuitet od apostolskih vremena je RKC, sviđalo se to nama ili ne.


Hm, nisam siguran da si svjestan što si upravo izrekao. Evo što je Bog po Izaiji prorekao:

"Ali doći će Otkupitelj Sionu, i onima od sinova Jakovljevih koji se obrate od svog otpadništva, riječ je Jahvina. A ovo je moj Savez s njima," govori Jahve. "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka," veli Jahve. Iz 59:20-21

A isto je i potvrdio u:

"A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima." Mt 16:18-19

te

"Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

A što se tiče izlaska iz Crkve, piše slijedeće:

"Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. I sad su se već mnogi antikristi pojavili. Odatle znamo da je posljednji čas. Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas. A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznajee, Sina, ima i Oca. A vi - što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu." 1 Iv 2:18-24

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu. Jer, ne treba zaboraviti da i oni koji od Crkve odlaze za sebe čvrsto misle da rade u ime Božje.
Jer, mnogi se daju sablazniti stvarima unutar Crkve iako je i prorečeno da nije moguće da ne bude sablazni. No, nitko na kraju neće imat opravdanja za popuštanju pred sablaznima, jer to nije dovoljan razlog da se sumnja u istinitost Božjeg obećanja koje glasi: od koljena do koljena će se pronositi glas Božji po njegovoj Crkvi koja je takva da bi i kamenje vikalo kad bi ona ušutila.


Stoga, glavni razlog našeg neslaganja nije u samim tumačenjima pojedinih stvari, nego prvenstveno u prvotnom stavu koji gajimo: ja vjerujem da je sigurnost Božjeg obećanja apsolutna i da može biti samo da sam ja nešto krivo shvatio (ako se to ne uklapa u učenje Crkve). Čini mi se da ti vjeruješ suprotno: da sigurnost ispravnosti tvog tumačenja veća nego sigurnost Božjeg obećanja.

To je, a ne neko posebno pitanje, glavni razlog nemogućnosti našeg slaganja.

P.S.
I Pravoslavna Crkva ima apostolsku sukcesiju.

Melkisedek,toje fundamentalno tumacenje redaka iz Biblije,ne nagovjestava evandjelje Kristovo,nego propagira instituciju?A kako se covjek spasava,ti nisi o tome razmisljao.
"Ali doći će Otkupitelj Sionu, i onima od sinova Jakovljevih koji se obrate od svog otpadništva, riječ je Jahvina. A ovo je moj Savez s njima," govori Jahve. "Duh moj koji je na tebi i riječi moje koje stavih u tvoja usta neće izići iz usta tvojih ni usta tvojega potomstva, ni iz usta potomstva tvojih potomaka, od sada pa dovijeka," veli Jahve. Iz 59:20-21

Nije li rijec ovdje o osobnom odnosu Jahve covjek?
I je si li zbiljam siguran,da ce me institucija kao takva spasiti?
Ovo ti pišem u nadi da ću ubrzo doći k tebi, a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine." 1 Tim 3:14-15

Ovaj redak,koristis ne poznavajuci jdnu drugu dimenziju u krscanstvu sto oznacava pojam crkve.
"Djeco, posljednji je čas! I, kako ste čuli, dolazi Antikrist. I sad su se već mnogi antikristi pojavili. Odatle znamo da je posljednji čas. Od nas iziđoše, ali ne bijahu od nas. Jer kad bi bili od nas, ostali bi s nama; ali neka se očituje da nisu od nas. A vi imate Pomazanje od Svetoga, i znanje svi imate. Ne pisah vam zato što ne biste znali istine, nego jer je znate i jer znate da nikakva laž nije od istine. Tko je lažac, ako ne onaj koji tvrdi da Isus nije Krist? Antikrist je onaj tko niječe Oca i Sina. Svaki koji niječe Sina, nema ni Oca, a tko priznajee, Sina, ima i Oca. A vi - što čuste od početka, u vama nek ostane. Ako u vama ostane što čuste od početka, i vi ćete ostati u Sinu i Ocu." 1 Iv 2:18-24

I ovaj redak dokazuje,jedno kruto tumacenje Biblije.

Oni koji iz Crkve odlaze, sigurno ne odlaze zato što je doživljavaju kao Crkvu Božju, već je napuštaju jer u njoj vide bludnicu.

Nemas prava osudjivati i anatemisati,i kao sto ti vec reko,ljudsko je pravo,koje se treba uvazavati.

Član 18: Svatko ima pravo na slobodu misli, savjesti i vjere; to pravo uključuje slobodu da promijeni svoju vjeru ili vjerovanje i slobodu da se, bilo pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, ispoljava vjera ili vjerovanje učenjem, vršenjem, obredima i održavanjem.
Član 19: Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izrazavanja; ovo pravo uključuje slobodu mišljenja bez tuđeg mišljenja, a isto tako i traženje, primanje i saopćavanje obavjestenja i ideja bilo kojim sredstvima i bez obzira na granice.
http://www.dadalos.org/kr/Menschenrechte/Grundkurs_MR2/Dokumente/dokument1.htm

descriptionBožji zakon - Page 16 EmptyRe: Božji zakon

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply