Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pravoslavlje

power_settings_newLogin to reply
+15
Eutanasije
jakob
zokibre
Caesar
bojana.32
DraganZ
Izrail
ziger
ILIJA
No Nick
moki72
Justin
kainos
dominik
Euro
19 posters

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Ne, nismo se razumeli.
Ne kazem ja da je "monastvo mrznja prema zivotu" nego, to pise na pocetku ovog teksta koji sam preporucio da se procita o ovoj temi, koji pocinje sa najcesce postavljanim pitanjima o monastvu. Mozda sam trebao da ga obelezim kao citat iz teksta, kao na primer ovo dole:

"Istorija monastva datira jos iz cetvrtog vijeka. Ako bi se govorilo o nagovjestaju, onda daleko ranije, jos iz vremena prije Hrista. U Knjizi o carevima govori se da je Jeftaj, kada je pobijedio Amonejce, obecao da ce sto god mu prvo izadje u susret, zrtvovati Bogu. "Ako mi das sinove Amonove u ruke. Sto god izidje na vrata iz kuce moje na susret meni, kad se vratim zdrav od sinova Amonovijeh, bice Gospodnje, i prinijecu na zrtvu paljenicu" (Knjiga o sudijama gl. 11). Saznavsi za pobjedu svoga oca, njegova kcerka je potrcala u susret ocu. Ispunjenje zavjeta je Jeftaj izvrsio, tako sto je svoju kcerku posvetio Bogu, da sluzi u hramu Sionskom do kraja zivota. Primjer proroka Ilije je primjer monaski. Kasnije, monaskim zivotom zivjelu su Sv. Jovan Krstitelj i sam Gospod Isus Hristos.

Novozavjetno monastvo je pocelo u Egiptu u cetvrom vijeku. Zacetnici ili oci monastva su Prepodobni Pavle Tivejski, Sv. Antonije Veliki a Ava Amun u Nitrijskoj pustinji. Iz Epipta se monastvo brzo prosirilo u Palestinu, Siriju, Mesopotamiju, Malu Aziju i dalje u Italiju.
Glavni moto monastva je ljubav, prema Bogu vise nego prema icemu drugom. "Ko se ne odrece sebe... Ko voli sebe, oca, majku, brata, sestru, vecma nego mene nije mene dostojan", i "ko ne uzme krst svoj i podje za Hristom..." (Sravni Mat. 10, 37 - 38).
Psalmopjevac David pjeva: "Veliki mir imaju oni koji ljube Zakon Boziji i u njih nema spoticanja"(Ps. 119, 165).
Monastvo je odricanje od svijeta. To nije mrznja svijeta vec svijeca koja sama sagorijeva da time pokaze put i primjer drugima. Zato je monastvo zrtva za svijet. Monastvo je avangarda Crkve Hristove. Ono je vojska koja ceka Cara nebeskoga, ne dajuci bezbozju da prodre u svijet i Crkvu narocito, kao sto vojnik ne da neprijatelju da dodje i pogubi kralja a narod pokori."

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Dok su se na istoku monasi najviše bavili meditacijom , na zapadu su pored molitve naglašavali potrebu rada - Ora et labora..Jedna od glavnih obilježja srednjevjekovnog monaštva je povezanost s papom te su pomogli papama da učvrste vlast, pomagali su ih u borbi protiv kraljeva.U manastiru Klini bio je odgajan Hildebrant koji je sanjao o svjetskoj dominaciji crkve te je kao papa Grgur VII nastojao to i provesti.Taj je manasrir postao druga središnjica katolicizma, odmah poslije Rima.Samostan Klina je imao veliki utjecaj, avangardni utjecaj na razvoj moći crkve.Cisterici koji su proizišli od Benediktinskog reda bili su vrlo aktivni u krstaškim ratovima protiv albinžana..tj katara..Monaštvu srednjega vijeka dali su veliki impuls franjevci i dominikanci..

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Naravno, i prvi poziv od Boga Martinu Luteru je bio da bude avgustinski monah u Erfurtu 1505god. Sve dok dok nije svojevoljno napustio monaske zavete i izisao iz manastira; razloge manje vise svi znamo.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Stogodisnji monah, grcki manastir Esfigmena(ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ), Sveta Gora(Atos) inace oni su ziloti i protivnici su svake komunikacije sa ne-pravoslavnima a narocito sa rimokatolicima, sto nije zvanicna struja u svetskom pravoslavlju...
www.esphigmenou.com

Pravoslavlje - Page 5 Fathers04

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Oprostite mi što možda upadam s marsa u vašu temu ali čini mi se da je ovdje zgodna skupina ljudi koji bi mi mogli odgovoriti na pitanje.
krštena sam u pravoslavnoj crkvi a moj dečko u katoličkoj.
želimo se vjenčati ali nam je vjenčanje kod matičara oboma nekako sirovo i suho, pa bismo voljeli da to bude kod popa ili svećenika.
postoji li mogućnost vjenčanja u crkvi?
podržavaju li crkve mješane brakove bez prekrštavanja?

hvala svima
bojana

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
<BLOCKQUOTE>

<BLOCKQUOTE>

Draga Bojana,
imas odgovor na slicno pitanje u Glas Koncila,moras potraziti na google,ali postoje i druge alternative.
Adresa Glasa Koncila je www.glas-koncila.hr moras konkretno potraziti na trazilici.
A ljubav je najveci blagoslov.
</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

Zadnja promjena: ; pon 20 kol 2007, 23:20; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
hvala Dina,
pokušala sam sam se snaći i na toj stranici ali nisam našla takav članak. pokušaću ponovno.

A ljubav je najveci blagoslov.

Smile lijepa je rečenica ali nekako se čini da fali još nešto. sam ulazak u crkvu, nije važno koju, budi neku toplinu i radost za razliku od matičnog ureda.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
http://www.zupasvmateja.hr/pitanja_i_odgovori.html

sad sam pronašla još jednu stranicu pa ako neko ima sličnih pitanja ovdje ima baš dobrih pitanja i odgovora - možda nekome pomogne.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Vrlo zanimljiva tema, mnogi rimokatolici imaju određenih predrasuda prema pravoslavlju, više iz razloga koji nemaju veze s vjerom... pogrešna predodžba većinom proizlazi iz nepoznavanja sličnosti između dvaju krila Kristove Crkve. Molimo Duha Svetoga da snagom svoje milosti vodi kršćane međusobnom uvažavanju i ekumenizmu.

Imam jedno pitanje... nedavno smo imali prilike pratiti prijenos arhijerejske liturgije na tv-u, i moram reći da sam više nego ugodno iznenađen viđenim. Prilično dojmljivo, može mi netko više reći o obilježjima ovog obreda - primjetio sam između ostalog da prilično dugo traje (2.5 h)... Laughing

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Caesar je napisao/la:
Vrlo zanimljiva tema, mnogi rimokatolici imaju određenih predrasuda prema pravoslavlju, više iz razloga koji nemaju veze s vjerom... pogrešna predodžba većinom proizlazi iz nepoznavanja sličnosti između dvaju krila Kristove Crkve. Molimo Duha Svetoga da snagom svoje milosti vodi kršćane međusobnom uvažavanju i ekumenizmu.

Imam jedno pitanje... nedavno smo imali prilike pratiti prijenos arhijerejske liturgije na tv-u, i moram reći da sam više nego ugodno iznenađen viđenim. Prilično dojmljivo, može mi netko više reći o obilježjima ovog obreda - primjetio sam između ostalog da prilično dugo traje (2.5 h)... Laughing



Najvažnije bogosluženje jeste Sveta Liturgija. Ona je srce i vrhunac svih bogosluženja i svih Svetih Tajni Crkve. Iz nje sve izvire i njoj se sve vraca. Jer ona izobražava domostroj spasenja Božjeg i daruje nam samoga Gospoda, kroz Pricešce Telom i Krvlju Njegovom. Liturgija se služi svake nedelje kao dana Vaskrsenja Hristovog, na sve velike Praznike, Hristove, Bogorodicne i Svetiteljske, a može da se služi (i služi se, osobito u manastirima) i svakoga dana. Liturgiju koju služimo u toku cele godine napisao je sv. Jovan Zlatousti. Postoji i Liturgija sv. Vasilija Velikog (služi se deset puta godišnje) i Liturgija Predeosvecenih darova (služi se samo u toku velikog Uskršnjeg posta). Na Liturgiji treba da ucestvuju i da pevaju svi prisutni hrišcani.
Pravoslavlje - Page 5 Liturgy

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
[quote="DraganZ"]
Caesar je napisao/la:

Najvažnije bogosluženje jeste Sveta Liturgija. Ona je srce i vrhunac svih bogosluženja i svih Svetih Tajni Crkve. Iz nje sve izvire i njoj se sve vraca. Jer ona izobražava domostroj spasenja Božjeg i daruje nam samoga Gospoda, kroz Pricešce Telom i Krvlju Njegovom. Liturgija se služi svake nedelje kao dana Vaskrsenja Hristovog, na sve velike Praznike, Hristove, Bogorodicne i Svetiteljske, a može da se služi (i služi se, osobito u manastirima) i svakoga dana. Liturgiju koju služimo u toku cele godine napisao je sv. Jovan Zlatousti. Postoji i Liturgija sv. Vasilija Velikog (služi se deset puta godišnje) i Liturgija Predeosvecenih darova (služi se samo u toku velikog Uskršnjeg posta). Na Liturgiji treba da ucestvuju i da pevaju svi prisutni hrišcani.



Gdje to pise u Bibliji da liturgija daruje Gospoda!?
Gde pise da se slave sveci i Bogorodica u Svetom Pismu?!
Zar ne postoji u pravoslavnom kalendaru praznik sveti vraci!!! sto je bogohulno samo po sebi jer Biblija najostrije osudjuje vracare i gatare!!!?

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
E moj Ilija nesretni sinko, najgore je kada se nesto ne zna a opet se o njemu diskutuje.

Rec Vrac u crkvenoslovenskom znaci lekar a Vracevi koje crkva slavi su bila dva lekara Kozma i Damjan koji su postali svetitelji jer su besplatno lecili i opersiali siromasne i bili verni Hristu.
Da li si ti u svom zivotu uradio neko dobro delo da mozes da se nosis sa njima ili je sve sto znas da pljujes o necemu sto ne znas?

Ali mogu da pretpostavim da si adventista jer se neznanje i gluposti samo kod njih srecu a ovde si kao sto mozemo da vidimo ostao i smesan.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Samo polako,ni Isus nije bio sretan pogotovu u trenucima kad je plakao nad Jerusalimom tako i ja sljedim njegov primjer,to sto se tice srece i nesrece.
Vrac nije isto sto i lekar.

U svom zivotu sta sam radio to nije radjeno da bi od ljudi hvalu primio pa prema tome ne moraju ljudi ni znati...

.....ja sam sasvim ljijepo postavio pitanje na koje sam dobio etiketiranje i optuzbe bez argumenata.

I dalje sam uskracen za odgovor

Gdje to pise u Bibliji da liturgija daruje Gospoda!?

Gde pise da se slave sveci i Bogorodica u Svetom Pismu?!

A osim toga koliko se sjecam bogojavljanje je u Srba bio praznik mnogobozackog boga Daboga i nema veze sa hristjanstvom.
Sto se tice samog krsta u Srba:

"Nas narodni krst nije nastao pukim slucajem.On je izrraz opsteg narodnog verovanja u antropoidno bozanstvo,koje se predstavljalo sohom(idolom) s rasirenim rukama."

Toliko o porjeklu.


"U verovanjima se nekad govorilo o svecu a nekad o andjelu zastitniku na desnom ramenu.To su svakoako hristijanizirani demoni zastitnici koji su nekad zamenjeni svecem odnosno andjelom. Poznato je da kod mnogih naroda postoji verovanje u licne demone,zastitnike,kao i kod starih Grka i Rimljana.U staroj slavenskoj religiji desno rame je bilo odredjeno za pretka zastitnika.Uz ovo poznato nam je da su hriscanski sveci, andjeli i zli demoni-djavoli zamenili demone i bogove starih religija,pa su cesto nasledjivali i ponesto od njihovih svojstava i atributa. Prema tome u nasem verovanju u zastitnika koji se javlja u liku andjela ili sveca treba videti dobrog demona cije je poreklo misticko-upravo to je predak zastitnik"

...."Sveci su preuzeli uloge bozanstava iz politeistickih verovanja.....narod im se obraca onako kako se nekad obracao svojim prastariom bogovima koja su mu bila olicenje znamenitih predaka ili prirodnih pojava ili kakvih drugih prilika znacajnih za njegov zivot" (Srpski mitoloski recnik)

Takodje jaja koja se spremaju za vaskrs su paganski obicaj "Prvo i obareno i obojeno uskrsnje jaje cuva se godinu dana a naziva se cuvarkuca ponegde se ono zakopa u njivu sa usevima kao zrtva bozanstvu koje stiti useve."
.............i tako dalje i tako blize sve u svemu u pravoslavlju je toliko krivoslavlja i paganizma da je lakse naci iglu u plastu sena nego Hristjane u pravoslavlju....zato nije cudno da se upravo u tzv pravoslavnom narodu najbolje odrzalo psovanje samoga Boga koje se danas cuje po Srbiji i krajevima srpskim....ova psovka je toliko uobicajena da je skoro postala tradicionalni znak prepoznavanja jednog tako "pravoslavnog naroda"

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
zokibre je napisao/la:


Ali mogu da pretpostavim da si adventista jer se neznanje i gluposti samo kod njih srecu a ovde si kao sto mozemo da vidimo ostao i smesan.


Ali predpostavka nije cinjenica.....osim toga na ovom forumu vlada visoki stupanj tolerancije...i nema nikakve prozivke u diskusiji...molim te za konstrukstivne diskusije...

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Dina , naravno lepo je imati otvorene karte. Zasto nam Ilija ne kaze kojoj hriscanskoj grupi pripada? Zar to ne bi bilo fer?

Neverovatno je Ilija da ne priznajes gresku. Kazes vrac nije isto sto i lekar. Nije u srpskom jeziku, jeste u Crkvenoslovenskom. Ovde nije problem sto ti ne poznajes crkvcenoslovenski, problem je sto ne poznajes istoriju. Jer kada su svetom hodali Sts. Kozma i Damjan Adventisti nisu postojali i oni su i tvoje nasledje. Problem je sto vi verujete da izmedju Hrista i Elen Vajt nije postojao nijedan pravedni hriscanin. Verujete da je zrtva Elen Vajt veca od zrtve hiljada onih koji su nosili Hristov krst i stradali za Hrista.

To stpo ti trazis u Bibliji slavljenje Bogorodice i Svetaca samo pokazuje da i ne poznajes samo materiju Biblije jer ne znas koji period se opisuje u Bibliji. To sto verujes da je Elen Vajt bezgresna, a Bogorodica jeste je jos veci problem.

Aloi zasto ne bi krenuli otpocetka. Ilija napisi u koju crkvu ides i reci mi naprimer jedno pitanje, sta adventisti ( ali iskreno jer me nemoj terati da ja trazim po netu)misle o papi kao lideru jedne milijarde ljudi, i gde je tu tolerancija i Hriscanska ljubav?

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Uz to ova recenica "dalje i tako blize sve u svemu u pravoslavlju je toliko krivoslavlja i paganizma da je lakse naci iglu u plastu sena nego Hristjane u pravoslavlju...."

mnogo govori o tebi i verovanju koje imas o sebi. Isus nas uci skromnosti a uci nas i tome da ne sudimo drugima. Ti kao sto vidis verujes da si ti svet i bezgresan a hiljade pravoslavnih koji su stradali za Hrista u ove dve hiljade godina nisu/ Ti si sada napisao greh koji ce ti biti sudjen jednoga dana. Meni je bas zao Ilijha ali pre nego sto si upao u avdnetisticko kolo trebao si da procitas nesto jima i da saznas da je to sekta koja nosi najvise psihickih posledica po one koji im se prikljuce.

Ja cu se za tebe moliti, a tebi bi najbolje bilo da uzmes knjigu u ruke malo prtoucis istoriju Hriscanstva i shvatis da ima ljudi koji su cistiji i svetiji nego sto si ti ili sto sam ja.

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Meni je bas zao Ilijha ali pre nego sto si upao
u avdnetisticko kolo trebao si da procitas nesto jima i da saznas da je
to sekta koja nosi najvise psihickih posledica po one koji im se
prikljuce.



Pa nećete sada valjda raspravljati ovdje o Adventizmu.
A kad smo već kod psihičkih posljedica volio bih vidjeti Crkvu u kojoj nema niti jednog vjernika koji je psihički bolestan.

Srpska Pravoslavna Crkva slavi vrače ( ljekare ) Kozmu i Damjana koje naziva i besrebrenici, jer nisu uzimali novac ( srebrni ) za izlječenje bolesnika pošto su bolesnike većinom liječili molitvom u ime Isusovo, ali su koristili za liječenje i biljke.

To su činjenice, a za njih se ne trebate natezati i svađati.


pozdrav

Euro

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zokibre,Ilija se je deklarirao ranije na ovom forumu tko je i kome pripada..tako da je s njegove strane fer...ali ti si dosao malo s predrasudama...zato ti evo dajemo prilike...malo se upoznaj s kulturom foruma...i polako smireno diskutiraj konstruktivno...a i meni i tebi i Iliji Krist daje sansu upoznavanja s njegovom velicinom slozit ces se s time...a ljubiti bliznjega koji je drugaciji od nas takodje nam nalaze Kristova milost....

descriptionPravoslavlje - Page 5 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply