Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pravoslavlje

power_settings_newLogin to reply
+15
Eutanasije
jakob
zokibre
Caesar
bojana.32
DraganZ
Izrail
ziger
ILIJA
No Nick
moki72
Justin
kainos
dominik
Euro
19 posters

descriptionPravoslavlje EmptyPravoslavlje

more_horiz
Pošto sam izgleda jedini pravoslavni Hrišćanin na forumu, a pretpostavljam da posetioci ne znaju puno o nama, evo teme na kojoj ću pokušati da odgovorim na pitanja o svojoj Crkvi. Ako imate pitanja o Pravoslavlju, izvolite.

Pravoslavlje Children

Radujte se - Hristos Vaskrse!

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Dobro nam dosao Zvonko ,kao pravoslavni krscanin.Mozda bi dobro bilo, poceti nam objasnjavati,od pocetka,recimo molim te,objasni nam zasto,je doslo do crkvenog raskola 1054.godine,koje su glavne tocke razmimoilazenja?

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
e baš mi je drago! pravoslavlje je vjera mojih predaka, moj djed je postao adventist prije 60 godina, ali do tad su svi u obitelji bili pobožni pravoslavci. živim u selu u kojem je većina ljudi pravoslavne vjere (a i gojko stojčević aka patrijarh pavle je rođen u blizini), ali svejedno sam vrlo površno upoznat sa vjerovanjima pravoslavne crkve, i baš sam nedavno odlučio istraživati više o njoj.
evo za početak:
kakvo je vaše vjerovanje o djevici Mariji?
kakav je odnos prema svecima?
kakav je odnos prema drugim religijama (katoličkoj prije svega) po pitanju spasenja (dakle tko će se spasiti...)?
koje su u dve-tri rečenice najveće razlike između pravoslavne i katoličke crkve?
postoji li kakva razlika u vjerovanjima između nacionalnih pravoslavnih crkava?
koje su sve priznate pravoslavne nacionalne crkve?

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Dina je napisao/la:
Dobro nam dosao Zvonko ,kao pravoslavni krscanin.Mozda bi dobro bilo, poceti nam objasnjavati,od pocetka,recimo molim te,objasni nam zasto,je doslo do crkvenog raskola 1054.godine,koje su glavne tocke razmimoilazenja?

Za početak, iskoristio bi odgovor iz našeg prethodnog razgovora:

"Povod za raskol sa rimskom patrijaršijom 1054. bila je jedna izmena u Simvolu Vere koja se pojavila na zapadu - filioque. Kao reakcija na Arijevu jeres, a da bi istakli Hristovo Božanstvo na zapadu su dodali da Duh Sveti ishodi "od Oca i Sina", dok su istočni Hrišćani bili kategorični u tome da ishodi "od Oca" - Jovan 15:26 (Pravoslavni su uopšte do danas veoma strogi prema bilo kakvim izmenama u veri i bogosluženju). Dan danas traje teološka diskusija kako ovo zapravo treba tumačiti i da li je u pitanju jeres ili samo drugačiji izraz iste vere. Suštinski problem bila je težnja rimskog episkopa da svoju vlast nametne istočnim patrijaršijama. Učenje Crkve bilo je jasno - svi su episkopi Crkve jednaki po vlasti i nijedan nema "vlast" nad drugima. Episkopi većih gradova smatrali su se "većim po časti", što je imalo samo simboličan smisao (ko će "po protokolu" stajati sa desne, ako sa leve strane i slično). U Crkvi je tada bilo pet "patrijaršija" - velikih gradova čiji su episkopi bili jednaki i "po časti": Rim, Carigrad, Antiohija, Aleksandrija i Jerusalim. Osnovi uzrok raskola bio je pokušaj rimskog patrijarha da se Crkvi nametne kao "prvi po vlasti", što su ostale patrijaršije odbile i time je Rim došao u "raskol" sa ostatkom Crkve koji traje do danas. U prvo vreme se smatralo da je raskol samo privremen, ali kada su rimski krstaši na putu ka Jerusalimu 1204. godine iznenada napali Carigrad, opustošili ga, oskrnavili hramove i napravili veliki pokolj među stanovništvom (*) postalo je jasno da je Rim otišao svojim putem. Nakon raskola, Rim donosi još puno novih doktrina nepoznatih istoku Crkve, još više učvršćuje položaj rimskog episkopa što kulminira formulacijom dogme o "papskoj nepogrešivosti" 1870. godine. Iako ima još dosta razlika između Rimokatolika i Pravoslavnih, centralna i najvažnija tačka jeste položaj rimskog episkopa. Verovatno bi se većina ostalih razlika mogla razrešiti u teološkom dijalogu kada bi se Rim vratio izvornom učenju Crkve po tom pitanju."

Verovatno ima još pitanja na ovu temu.


* U vezi opustošenja Carigrada od strane krstaša 1204. godine, da napomenem da je papa Jovan Pavle II uputio javno izvinjenje Pravoslavnima koje mi sa radošću prihvatamo.

Zadnja promjena: ; sub 12 svi 2007, 20:19; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
imhotep je napisao/la:
e baš mi je drago! pravoslavlje je vjera mojih predaka, moj djed je postao adventist prije 60 godina, ali do tad su svi u obitelji bili pobožni pravoslavci. živim u selu u kojem je većina ljudi pravoslavne vjere (a i gojko stojčević aka patrijarh pavle je rođen u blizini), ali svejedno sam vrlo površno upoznat sa vjerovanjima pravoslavne crkve, i baš sam nedavno odlučio istraživati više o njoj.

Lepo, evo sam raspoložen da pomognem koliko god mi vreme i znanje dozvoljavaju.

imhotep je napisao/la:
kakvo je vaše vjerovanje o djevici Mariji?

Ona je majka Božija (gr. "Theo-tokos") zato što je telesno rodila Hrista Boga. Poštujemo je kao osobu koja, kao majka, ima najprisniji odnos sa našim Gospodom.

imhotep je napisao/la:
kakav je odnos prema svecima?

Poštujemo svete u Hristu koji su Ga svojim životom proslavili. Zajednica Tela Hristovog, tj. Carstvo Božije nadilazi prostorna i vremenska ograničenja, pa zato verujemo da smo u Hristu zajedno sa njima, jer su "Bogu svi živi". Kao Hrišćani, molimo se jedni za druge, pa verujemo da se i sveti Hristovi mole za nas, kao i mi za njih.

imhotep je napisao/la:
kakav je odnos prema drugim religijama (katoličkoj prije svega) po pitanju spasenja (dakle tko će se spasiti...)?

Samo Bog zna ko će se spasiti, mi nemamo običaj da se izjašnjavamo po tom pitanju. Ne isključujemo ničije spasenje, bez obzira na pripadnost itd.

imhotep je napisao/la:
koje su u dve-tri rečenice najveće razlike između pravoslavne i katoličke crkve?

Najveća razlika je učenje o "papskom primatu" koje Pravoslavni ne priznaju. Osim toga, postoji još i čuvena razlika u Simvolu Vere "Filioque", zatim rimokatolička učenja novijeg datuma: bezgrešno začeće i uspenje Bogorodice, naravno papska nepogrešivost "ex catedra" i slično.

imhotep je napisao/la:
postoji li kakva razlika u vjerovanjima između nacionalnih pravoslavnih crkava?

Ne. Postoje samo "kozmetičke" razlike, na primer melodije liturgijskih himni i slično. Pravoslavna Crkva je jedna zajednica, "nacionalne" crkve su samo "oblasti" na koje je administrativno podeljena.

imhotep je napisao/la:
koje su sve priznate pravoslavne nacionalne crkve?

Ima ih jako puno, svaki narod praktično ima svoju crkvu. Verovatno misliš na "patrijaršije", ali to nisu jedine "priznate nacionalne crkve", već crkve sa dužom istorijom, većim brojem vernika itd. Trenutno su na nivou patrijaršije: Carigrad, Aleksandrija, Antiohija, Jerusalim, Rusija, Srbija, Rumunija, Bugarska, Gruzija, Kipar, Grčka, Poljska, Albanija, Češka, Slovačka i Amerika. Kada bi nabrojali ostale, to bi bila uglavnom kompletna lista naroda na planeti.

Svako dobro želim

Zadnja promjena: ; sub 12 svi 2007, 21:26; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:


imhotep je napisao/la:
kakvo je vaše vjerovanje o djevici Mariji?

Ona je majka Božija (gr. "Theo-tokos") zato što je telesno rodila Hrista Boga. Poštujemo je kao osobu koja, kao majka, ima najprisniji odnos sa našim Gospodom.

u redu, povezao bih sada to sa bezgrešnim začećem koje predstavlja jednu razliku sa katoličkom crkvom i pitao kakav je stav pravoslavne crkve prema bezgrešnom začeću, odlasku marije na nebo, njenom zagovoru kod Krista...

Samo Bog zna ko će se spasiti, mi nemamo običaj da se izjašnjavamo po tom pitanju. Ne isključujemo ničije spasenje, bez obzira na pripadnost itd.

ovo mi se jako sviđa

Najveća razlika je učenje o "papskom primatu" koje Pravoslavni ne priznaju. Osim toga, postoji još i čuvena razlika u Simvolu Vere "Filioque", zatim rimokatolička učenja novijeg datuma: bezgrešno začeće i uspenje Bogorodice, naravno papska nepogrešivost "ex catedra" i slično.


Ima ih jako puno, svaki narod praktično ima svoju crkvu. Verovatno misliš na "patrijaršije", ali to nisu jedine "priznate nacionalne crkve", već crkve sa dužom istorijom, većim brojem vernika itd. Trenutno su na nivou patrijaršije: Carigrad, Aleksandrija, Antiohija, Jerusalim, Rusija, Srbija, Rumunija, Bugarska, Gruzija, Kipar, Grčka, Poljska, Albanija, Češka, Slovačka i Amerika. Kada bi nabrojali ostale, to bi bila uglavnom kompletna lista naroda na planeti.

čitao sam nedavno na internetu o makedonskoj pravoslavnoj crkvi, pa je pisalo da nije priznata od ostalih, ili tako nešto. mislim da je isto sa crnogorskom. zato sam pitao ovo. zanima me još, ako se ne varam sjedište srpske pravoslavne crkve je na kosovu, kako se gleda sa tog aspekta na osamostaljenje kosova?

Svako dobro želim

također!

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
imhotep je napisao/la:
u redu, povezao bih sada to sa bezgrešnim začećem koje predstavlja jednu razliku sa katoličkom crkvom i pitao kakav je stav pravoslavne crkve prema bezgrešnom začeću, odlasku marije na nebo, njenom zagovoru kod Krista...

Smatramo da bezgrešno začeće i uspenje nisu ispravne doktrine. Nisam siguran šta sve tačno podrazumeva "njen zagovor kod Hrista", mi smatramo da se ona moli Bogu za nas i da pred Gospodom ima veliku slobodu, kao i svaka majka pred sinom. Njena uloga u Spasenju je utoliko što je rodila Hrista, ništa više od toga.

imhotep je napisao/la:
čitao sam nedavno na internetu o makedonskoj pravoslavnoj crkvi, pa je pisalo da nije priznata od ostalih, ili tako nešto. mislim da je isto sa crnogorskom. zato sam pitao ovo.

Kod Makedonske Crkve radi se samo o administrativnom nesporazumu koji će verovatno biti brzo prevaziđen. Mi nju priznajemo, samo se radi o statusu koji će imati. Postoje neka pravila o tome kako se dobija "autokefalnost" (tj. "samouprava"), da ne ulazimo u detalje ni ja nisam upućen u sve, ali Makedonci jesu Pravoslavni.

Sa druge strane "Crnogorska Pravoslavna Crkva" je "nevladina organizacija" registrovana od strane nekih osoba u Crnoj Gori i nema nikakve veze sa Pravoslavnom Crkvom. Odprilike kao da ja sada registrujem nevladinu organizaciju "Srpska Adventistička Crkva"...

imhotep je napisao/la:
zanima me još, ako se ne varam sjedište srpske pravoslavne crkve je na kosovu, kako se gleda sa tog aspekta na osamostaljenje kosova?

Sedište SPC je u Beogradu, nekada ranije bilo je u Peći na Kosovu. Crkvu u principu ne interesuju državne granice, jer u Hristu "nema ni Jevreja ni Grka". I u slučaju osamostaljenja Kosova naša Crkva će biti tu da spaja dva naroda i propoveda spasenje svima.

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:

Smatramo da bezgrešno začeće i uspenje nisu ispravne doktrine.


Zvonko,

Molim te da mi objasniš zašto pravoslavci slave uspenje Bogorodice svake godine na 28-og augusta ( Velika Gospojina ), ako doktrina o uspenju nije ispravna. Čak i u najosnovnijoj knjizi o "Veronauku" kod pravoslavaca piše da je Mati Božja uznesena na nebo. Ona se ukazala Apostolima tri dana nakon smrti, prilikom njihove večere i tada je lebdjela u zraku. To vjerovanje je, kako piše u "Veronauku", sačuvano usmenim Predanjem, te su Apostoli o tome naučili cijelu Crkvu.

pozdrav

Euro

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Euro je napisao/la:
Molim te da mi objasniš zašto pravoslavci slave uspenje Bogorodice svake godine na 28-og augusta ( Velika Gospojina ), ako doktrina o uspenju nije ispravna. Čak i u najosnovnijoj knjizi o "Veronauku" kod pravoslavaca piše da je Mati Božja uznesena na nebo. Ona se ukazala Apostolima tri dana nakon smrti, prilikom njihove večere i tada je lebdjela u zraku. To vjerovanje je, kako piše u "Veronauku", sačuvano usmenim Predanjem, te su Apostoli o tome naučili cijelu Crkvu.

Mi proslavljamo njeno "upokojenje" (mogli bi reći "duhovno uspenje"), dok "telesno uspenje" nije pravoslavna dogma. Može biti "teološko mišljenje" nekih pojedinaca (jer ne postoji suprotno učenje), ali zvanično učenje izraženo je, na primer, u ovim rečima čuvenog pravoslavnog teologa o.Aleksandra Šmemana:

Mi ništa pouzdano ne znamo o okolnostima smrti Dјeve Mariјe, Maјke Isusa Hrista. Iz vremena ranog Hrišćanstva do nas su došle razne priče o toј smrti, uglavnom ukrašene nekom vrstom detinje ljubavi i nežnosti. No, baš zbog toga što su te priče različite nema potrebe da se bavimo ispitivanjem "istoriјske pouzdanosti" niјedne od ovih priča ponaosob. Na dan Uspenja Presvete Bogorodice Crkva svoјe sećanje i ljubav usredsređuјe ne na taј činjenični i istoriјski kontekst, niti na tačni datum i tačno mesto okončanja zemaljskog života Maјke svih maјki i te sveјedinstvene žene, već na ono što čini suštinu i smisao njene smrti, gde god da se i kada god da se ona zbila. Crkva se seća smrti One čiјi јe Sin - kako veli naša vera hrišćanska - pobedio smrt, vaskrsao iz mrtvih i darovao nam obećanje opšteg vaskrsenja i slavne pobede besmrtnoga života...

"Tumačenje praznika"
http://www.verujem.org/teologija/smeman_tajne_preznika/uspenje.htm

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko,imas li molim te nekakva dokumenta o datiranju pecke patrijarsije,ili onako neki brzi povijesni pregled. - -A drugo koliko su vazni,manastiri kao svetista u PC.
-zanima me hijerarhija PC
-Koji je trenutni sistem skolovanja,da li prihvatate bolonjski
-Kako zene stoje u PC
-Sistem njihova skolovanja,sobzirom na,godinu zena u kojoj smo./Da se ogranicim ,ne mislim na zene u gradjanstvu,nego na zene u crkvi i njihov statu/

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Dina je napisao/la:
Zvonko,imas li molim te nekakva dokumenta o datiranju pecke patrijarsije,ili onako neki brzi povijesni pregled.

Ovde možeš naći informacije i istoriju patrijaršije:
http://www.rastko.org.yu/kosovo/pecarsija/

Dina je napisao/la:
A drugo koliko su vazni,manastiri kao svetista u PC.

Manastir je stanište za one koji su se u Crkvi odlučili za bezbračni život. Obično su puno iskusniji Hrišćani pošto čitav život posvećuju molitvi i bogosluženju, pa zato pravoslavni vole da posećuju manastire i tamo "napune baterije". Neki poseban značaj ne postoji. Manastir obično u svom sastavu ima hram/crkvu, ali je to obična crkva kao i svaka druga.

Dina je napisao/la:
zanima me hijerarhija PC

Ja ću još jednom da iskoristim ovo što već imam napisano, ako nije dovoljno reci pa ću da dopunim.

Postoje tri sveštenička "čina" - episkop, prezviter i đakon. Nalazimo ih još u Novom Zavetu, pretpostavljam da znaš citate.

Episkop je po svojem položaju naslednik apostola i obavlja funkciju koju su oni imali u prvoj Crkvi, a novog episkopa bira sabor episkopa, opet po uzoru na apostole (Dela 1:21-26). On upravlja duhovnim životom jedne oblasti u Crkvi i odgovoran je za sve što se u toj oblasti dešava. Pre svega, bogosluženje koje se odvija uz njegov blagoslov (tj. saglasnost), postavlja prezvitere (sveštenike) i đakone činom "rukopoloženja" kojim dobijaju "blagodatni dar Duha" (2.Tim 1:6). Prvi episkop u Jerusalimu bio je apostol Jakov, a osim apostola jedan od prvih episkopa bio je i Timotije.

Prezviter (ili sveštenik u užem smislu reči) može da obavlja sve službe osim rukopoloženja. Na primer, apostol Jakov savetuje verne da pozovu "prezvitere" da se pomole za bolesne (Jak 4:14), a Pavle i Varnava su rukopoložili "prezvitere za svaku crkvu" (Dela 14:23) u maloazijskim gradovima Listri, Ikoniji, Antiohiji itd. Odavde je jasno da je za funkcionisanje pojedinačne crkve neophodno da apostoli/episkopi postave "prezvitera".

Đakon je "pomoćnik oko trpeze Gospodnje" (Dela 6), on ne može samostalno da služi već samo pomaže svešteniku.


Dina je napisao/la:
Koji je trenutni sistem skolovanja,da li prihvatate bolonjski

Uh, teško pitanje za mene. Mogao bi da se raspitam detaljnije, ali mislim da su svi fakulteti u Srbiji prihvatili bolonjski sistem. Možda ima informacija o tome na njihovom sajtu: http://www.bfspc.bg.ac.yu/

Dina je napisao/la:
Kako zene stoje u PC

Fino. Smile

Šalu na stranu, nisam siguran na šta tačno misliš?

Dina je napisao/la:
Sistem njihova skolovanja, s obzirom na, godinu zena u kojoj smo./Da se ogranicim ,ne mislim na zene u gradjanstvu,nego na zene u crkvi i njihov statu/


Isto ovde... Crying or Very sad

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:

Nisam siguran šta sve tačno podrazumeva "njen zagovor kod Hrista", mi smatramo da se ona moli Bogu za nas i da pred Gospodom ima veliku slobodu, kao i svaka majka pred sinom.

mislio sam na ono što se zna čuti kod nekih ljudi, da je lakše moliti se mariji koja će to onda prenijeti Kristu, jer, da banaliziram, ona će ga lakše "obraditi". dakle, koliko sam shvatio marija ima kod vas ulogu kao i svaki svetac
Sedište SPC je u Beogradu, nekada ranije bilo je u Peći na Kosovu. Crkvu u principu ne interesuju državne granice, jer u Hristu "nema ni Jevreja ni Grka". I u slučaju osamostaljenja Kosova naša Crkva će biti tu da spaja dva naroda i propoveda spasenje svima.

aha, tu sam se onda zabunio, mislio sam da je sjedište još uvijek u peći, pa sam mislio da bi moglo biti zbog toga komplikacija kad kosovo postane neovisna država. inače se naravno slažem da crkvu ne interesiraju državne granice itd.
zanima me što je sa ženidbom svećenika. negdje sam pročitao da svećenici moraju biti oženjeni da bi se mogli zarediti ili tako nešto. ali u isto vrijeme neki se dužnosnici ne smiju ženiti i biraju se iz redova monaha...

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
imhotep je napisao/la:
mislio sam na ono što se zna čuti kod nekih ljudi, da je lakše moliti se mariji koja će to onda prenijeti Kristu, jer, da banaliziram, ona će ga lakše "obraditi". dakle, koliko sam shvatio marija ima kod vas ulogu kao i svaki svetac

Tako je.

imhotep je napisao/la:
zanima me što je sa ženidbom svećenika. negdje sam pročitao da svećenici moraju biti oženjeni da bi se mogli zarediti ili tako nešto. ali u isto vrijeme neki se dužnosnici ne smiju ženiti i biraju se iz redova monaha...

Da, sveštenici moraju da budu oženjeni da bi bili rukopoloženi za službu. Espikopi se biraju iz monaštva, ali to je iz praktičnih razloga, ne postoji teološki razlog za to.

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zanimljivo je naime, da sam dobio informaciju da se u pravoslavnim crkvama govori nesto kao: "prajsvajtla bogorodice spasinas". Kakve veze ima bogorodica s spasenjem? I kakav je utjecaj puckog vjerovanja na strukturu vjerovanja u PC - sto znaci da mene zanima ono sto se dogadja u crkvama, a ne ono sto govore stari teoloski spisi.

A sto se tice Srpske i Crnogorske crkve caka je u tome da se za svaku drzavu organizira jedna Pravoslavna crkva. Kao npr. Hrvatska PC ili Srpska PC ili Madjarska PC itd. No, cini se da se Crna Gora odcjepila od Srbije pa bi sada Pravoslavna crkva u Crnoj Gori trebala postati Crnogorska Pravoslavna Crkva, no to Srpskoj PC ne pase jer tada ona gubi "vlast" dolje u Crnoj Gori pa ona ne priznaje Crnogorsku PC. A jos je problem da Srbi koji zive u CG nisu zeljeli odcjepljenje CG od Srbije pa je njima tesko podnijeti da idu u Pravoslavnu crkvu koja se zove "Crnogorska". Ma, uglavnom je to pitanje vlasti i politike. Pa se zato dolje u Crnoj Gori srbi idu u Srpsku PC a crnogorci u Crnogorsku PC i ljute se jedni na druge.

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
e, braćo i sestre, jel ne znate biti u ljubavi.

Ta pustite ljude Bogu...

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
nego imam ja jedno pitanje...zasto pravoslavci imaju onakav karakteristicni kriz? onaj s jos 3 crte na rubovima kriza?

i zasto se caste ikone i sveci toliko? kakav ucinak na vjernika i njegovu buducnosti ima molitva svecima i pred ikonama? i ima li kakvog ucinka uopce?

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Kao crkva iz Zg, smo posjetili adventističku crkvu u Sarajevu...osim džamije posjetili smo i staru pravoslavnu crkvu tamo...da li Zvonko poznaješ tu crkvu i jesi bio u njoj...zanimljiva je, jako mistična....

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Ne, nažalost nisam bio u toj crkvi. Imaš li koji snimak?

descriptionPravoslavlje EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply