Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pravoslavlje

power_settings_newLogin to reply
+15
Eutanasije
jakob
zokibre
Caesar
bojana.32
DraganZ
Izrail
ziger
ILIJA
No Nick
moki72
Justin
kainos
dominik
Euro
19 posters

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
A da li znas sta su pravoslavni Srbi pevali dok se badnjak polaze u vatru?

,,Neka gori idol kleti-slava Tebi Boze sveti" i ,,Neka gori idol krivi-slava Tebi Boze zivi".

Danasnji badnjak predstavlja slovenske kucne bogove (idole, kumire) koji su bacani u vatru prilikom primanja hriscanske vere. Danas se odrice idola, a vec sutra prima Bogomladena.
Ovde i jeste razlog za radost i praznovanje bilo Bozica, bilo Vaskrsa. Moj Bog i Spasitelj se radja radi mene, umire i vaskrsava radi mene, a ja da ne praznujem, da se ne veselim i radujem?

Kakav bih ja covek bio?

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Gdje pise u Bozjoj rijeci da se tako postupa?
Sta drugi narodi koji tako ne cine treba da ocekuju?
To kakvi smo Bog ispituje a ljudi ne mogu ispitati nakane i misli srca, a Bog zna, tako da kakvi god da smo jednako ce nam se suditi po pravdi.

Znam da su jevreji nacinili zlatno tale a Aron rekao da je to Jahvi u cast;

Izlazak 32,5Vidjevši to Aron, sagradi pred njim žrtvenik a onda najavi: "Sutra neka se priredi svečanost u čast Jahvi
No upravo je bilo suprotno jer Bog Svevisnji Jahve nad vojskama o tome ovako govori Mojsiju;
Izlazak 32,7Ali Gospod reče Mojsiju: "Idi, siđi dolje, jer narod tvoj, što si ga izveo iz zemlje egipatske, čini zlo.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Voltaire je napisao/la:
Gdje pise u Bozjoj rijeci da se tako postupa?
Sta drugi narodi koji tako ne cine treba da ocekuju?
To kakvi smo Bog ispituje a ljudi ne mogu ispitati nakane i misli srca, a Bog zna, tako da kakvi god da smo jednako ce nam se suditi po pravdi.

Znam da su jevreji nacinili zlatno tale a Aron rekao da je to Jahvi u cast;

Izlazak 32,5Vidjevši to Aron, sagradi pred njim žrtvenik a onda najavi: "Sutra neka se priredi svečanost u čast Jahvi
No upravo je bilo suprotno jer Bog Svevisnji Jahve nad vojskama o tome ovako govori Mojsiju;
Izlazak 32,7Ali Gospod reče Mojsiju: "Idi, siđi dolje, jer narod tvoj, što si ga izveo iz zemlje egipatske, čini zlo.


Istina!

Mnogo se danas zalazi od Boga i Njegove svete volje u ime Jahve, jer se mnoge stvari proglasavaju da su u cast Boga. A ustvari cine se gadosti i laz. Zavode se iskrene ovce i gura u propast.

Nije sve sto se proglasi da je u cast Jahve, stvarno u cast Jahve.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Voltaire je napisao/la:
Gdje pise u Bozjoj rijeci da se tako postupa?
Sta drugi narodi koji tako ne cine treba da ocekuju?


Zar sve mora da ti bude napisano u Bibliji? Znas Bog se otkriva i van Biblije. Pogledaj malo oko sebe.

Ima jedna prica o zeni koja je citala stih iz Biblije i odmah ga sprovodila u delo. Otvarala je Bibliju nasumice i gde joj se otvori...
Otvorila ju je jednom i nasla citat:,,I bacivši srebrnike u crkvi iziđe, i otide te se obesi." ,zatim je otvorila drugi put jer joj ovaj stih nije bio jasan. Drugi je glasio ovako:,, Idi i ti cini tako", nije mogla da dodje sebi od straha. Pokusala je i treci put:,, Sto cinis, cini brze".

I zena se obesila.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Eutanasije je napisao/la:
Voltaire je napisao/la:
Gdje pise u Bozjoj rijeci da se tako postupa?
Sta drugi narodi koji tako ne cine treba da ocekuju?


Zar sve mora da ti bude napisano u Bibliji? Znas Bog se otkriva i van Biblije. Pogledaj malo oko sebe.

Ima jedna prica o zeni koja je citala stih iz Biblije i odmah ga sprovodila u delo. Otvarala je Bibliju nasumice i gde joj se otvori...
Otvorila ju je jednom i nasla citat:,,I bacivši srebrnike u crkvi iziđe, i otide te se obesi." ,zatim je otvorila drugi put jer joj ovaj stih nije bio jasan. Drugi je glasio ovako:,, Idi i ti cini tako", nije mogla da dodje sebi od straha. Pokusala je i treci put:,, Sto cinis, cini brze".

I zena se obesila.

Gdje tacno hoces da pogledam?!

Znam tako cine oni za koje Pismo kaze da su neutvrdjeni i koji su skloni izvrtanju,takvi se vjesaju i dan danas svojim laznim i pokvarenim tumacenjem mozda ne fizicki ali duhovno vjesaju i sebe i druge kroz lazno evandjelje -no Pismo jasno kaze:

I trpljenje Gospoda našega držite za spasenje; kao što vam i ljubazni naš brat Pavle po danoj mu premudrosti pisa. Kao što govori o ovome i u svima svojijem poslanicama, u kojima imaju neke stvari teške razumjeti, koje nenaučeni i neutvrđeni izvrću, kao i ostala pisma, na svoju pogibao.
A vi dakle, ljubazni, znajući naprijed, čuvajte se da prijevarom bezakonika ne budete odvedeni s njima, i ne otpadnete od svoje tvrđe; 2. Petrova 3,15-17

Osim takvih koji izvrcu na svoju pogibao Pismo upozorava na one: Koji imaju obličje pobožnosti, a sile su se njezine odrekli. I ovijeh se kloni. 2. Timotiju 3,5

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Potpuno se slazem sa ovim citatima.


A ko od nas dvojice izvrce neka Bog rasudi.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Voltaire
Gdje tacno hoces da pogledam?!


Na mjesto gdje smo ostavili odbacujući svoje kumire tj sebe
- na Krista...


Zar nije paganima bilo kojeg područja - slikovit primjer odbacivanje kumira u vatru kad je narod nepismen ..No u tome je opasnost da se kumirski odnos sačuva te se obnavlja u nekom drugom obliku - to je možda mislio Voltair..
Konkvistadori su u užarenu peć koju su nosili sa sobom - bacali mačke kako bi se Indijanci uplašili od pakla..
Ali kako ćemo se sačuvati od zajedljivosti ako nije razapeta Adamom..

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Istina je, to je najveci problem.

Ah ta zajedljivost.

Nisam primetio da je bilo ko od nas na ovom forumu uspeo da izbegne njeno isticanje iz svoga ja.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Hoće li u pravolsavlju doči do reformacije kako je došlo u katoličkoj crkvi sa Lutherom?

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
bojana.32 je napisao/la:
Oprostite mi što možda upadam s marsa u vašu temu ali čini mi se da je ovdje zgodna skupina ljudi koji bi mi mogli odgovoriti na pitanje.
krštena sam u pravoslavnoj crkvi a moj dečko u katoličkoj.
želimo se vjenčati ali nam je vjenčanje kod matičara oboma nekako sirovo i suho, pa bismo voljeli da to bude kod popa ili svećenika.
postoji li mogućnost vjenčanja u crkvi?
podržavaju li crkve mješane brakove bez prekrštavanja?

hvala svima
bojana



Ovo je dobro pitanje. Moje misljenje je da treba o svemu otvoreno da govorite i da se medjusobno dogovorite (pod uslovom da se jos niste vencali). Imam slican primer iz moje okoline gde je muz pravoslavan, a zena katolkinja. Ona je prihvatila pravoslavlje, ali je ostala verna svojoj veri. Postuje i jednu i drugu Crkvu, svetitelje, praznike...

Moje licno misljenje je da bi zena trebalo da primi muzevljevu veru (to ne znaci odbacivanje svoje vere) jer ako vec uzimate muzevljevo prezime...

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Caesar je napisao/la:
Vrlo zanimljiva tema, mnogi rimokatolici imaju određenih predrasuda prema pravoslavlju, više iz razloga koji nemaju veze s vjerom... pogrešna predodžba većinom proizlazi iz nepoznavanja sličnosti između dvaju krila Kristove Crkve. Molimo Duha Svetoga da snagom svoje milosti vodi kršćane međusobnom uvažavanju i ekumenizmu.

Imam jedno pitanje... nedavno smo imali prilike pratiti prijenos arhijerejske liturgije na tv-u, i moram reći da sam više nego ugodno iznenađen viđenim. Prilično dojmljivo, može mi netko više reći o obilježjima ovog obreda - primjetio sam između ostalog da prilično dugo traje (2.5 h)... Laughing


Arhijerejska liturgija (sluzi je arhijerej-episkop) se smatra najizvornijom liturgijom jer se u ranoj Crkvi liturgija mogla sluziti samo u prisustvu episkopa (o ovome je pisao Aleksandar Smeman u ,,Evharistija" i Jovan Zizjulas). Episkop na liturgiji je ikona Hristova. On prinosi darove i priziva Duha Svetoga da ih osveti. Sto se tice duzine same liturgije, ona je duza zato sto se mnoge pesme pevaju koje su vezane za episkopa (kada on ulazi u crkvu, kada se oblaci, pere ruke, blagosilja...). One se ne pevaju kada sluzi obican svestenik.

U ovoj knjizi ima dosta korisnih podataka.

Pravoslavlje - Page 7 40_50010

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Evo jednog predavanja ep. Atanasija Zahumsko-hercegovackog ,,O Liturgiji''.

http://video.google.com/videoplay?docid=2231569826874089541

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Predavanje ep. Ignjatija branicevskog, profesora Pravoslavnog Bogoslovskog Fakulteta SPC u Beogradu na katedri za Dogmatiku.


http://video.google.com/videoplay?docid=1687991578776368965&q=source:009170024094813122622&hl=sr

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Kuba otvorila prvu Rusku crkvu
Autor: Blic online | Foto:AFP | 20.10.2008. - 12:36

Prva Ruska pravoslavna crkva osveštana je danas u Havani, na ceremoniji otvaranja kojoj je prisustvovao i kubanski predsednik Raul Kastro, javlja BBC.

Otvaranje je obavljeno u sklopu proslave poboljšanja odnosa dve zemlje, koji su se pogoršali raspadom Sovjetskog saveza 1991. godine. Tokom Hladnog rata, SSSR je bio glavni saveznik Kube.

Crkva "Gospa od Kazana," sa zlatnim kupolama, izgrađena je za četiri godine, "polako i diskretno, oslikavajući razvoj odnosa Havane i Moskve," piše BBC. Smeštena je u starom delu grada, okružena kućama u španskom kolonijalnom stilu, a njenu izgradnju su platili stanovnici Kube.
Mitropoliti Kiril, šef spoljnih poslova Ruske ortodoksne crkve, doputovao je iz Moskve zajedno sa vladinim zvaničnicima, kako bi prisustvovao ceremoniji otvaranja.
"Ovo je spomenik rusko-kubanskom prijateljstvu i svim naporima koji su učinjeni da se naši odnosi očuvaju, uključujući i najteže trenutke Hladnog rata," rekao je ovo prilikom mitropolit.

Izvor: Blic

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Čudni su mi ovi vaši pravoslavni sprovodi...

https://www.youtube.com/watch?v=20zOG6-jq8Q

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Ne razumem sta je tu cudno?
Spao sanduk sa konopca...

Rolling Eyes

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Jedno pitanje za pravoslavne. Da li je biskup iz Istanbula glavni covjek za pravoslavlje ili je zaduzen samo za neke pravoslavne drzave? Ima li veci utjecaj od ruskog biskupa?

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
three angels je napisao/la:
Jedno pitanje za pravoslavne. Da li je biskup iz Istanbula glavni covjek za pravoslavlje ili je zaduzen samo za neke pravoslavne drzave? Ima li veci utjecaj od ruskog biskupa?


Misliš na poglavara Carigradske patrijaršije čija počasna titula glasi : Njegova Božanstvena Svesvetost Arhiepiskop Konstantinopolja – Novog Rima i Vaseljenski Patrijarh.

Nakon Velikog raskola i istupanja Rimske crkve iz sistema pentarhije, Carigradska patrijaršija je kao druga po rangu iza Rima preuzela na sebe prvenstvo među ostalim pomesim pravoslavnim crkvama i od tada se Carigradski, današnji Istambul se nekada nazivao Carigrad ili Konstantinopolj a neki pravoslavni ga i danas tako nazivaju - Carigrad,  "vaseljenski" patrijarh smatra kao prvi među jednakim pravoslavnim poglavarima i ima prvenstvo časti u Pravoslavnoj crkvi.
Medjutim početkom prošlog veka u Vaseljenskoj patrijašiji pojavile su se tendencije da se tradicionalno poimanje položaja carigradskog patrijarha kao "prvog među jednakima" zameni novom formulom koja glasi: "prvi, bez sebi ravnih".
U svakom slučaju ima mnogo veći uticaj, kanonsku težinu da tako kažem, od Ruskog patrijarha koji sa druge strane ima mnogo veću političku moć.

descriptionPravoslavlje - Page 7 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply