Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pravoslavlje

power_settings_newLogin to reply
+15
Eutanasije
jakob
zokibre
Caesar
bojana.32
DraganZ
Izrail
ziger
ILIJA
No Nick
moki72
Justin
kainos
dominik
Euro
19 posters

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko, maloprije sam prije na tvom sajtu. Smile

Čovječe, ja sam koristila tekstove sa tvog sajta za moje ispite iz Pravoslavlja. Very Happy

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
A koji je to sajt?

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Ja sam samo tehnički urednik na forumu, sajt verujem.org uređuje brat Aleksandar.

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Evo malo duhovne hrane za ovaj topic.


Manastir Lepavina sa čudesnom slikom Bogorodice Lepavinske:

http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/

http://manastir-lepavina.org/


Download časopisa "Put, istina i život" koji izdaje manastir:

http://www.manastir-lepavina.org/novosti/index.php/casopis


Jedan od zanimljivih brojeva časopisa u kojima možete naći temu o pravoslavnim duhovnicima ( predavanje mati Makarije:"Moji susreti s duhovnicima" ):

http://www.manastir-lepavina.org/casopis/PutIstinaIZivot1-22006.pdf

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Zvonko,daj molim te reci mi gdje mogu nabaviti Miroslavovo jevandjelje elektronski,pisi nam malo o kulturi pravoslavlja,po kom ptincipu se grade manastiri,kako izgledaju tlocrti,i zasto tako...pa nek i nesto naucimo.evo ovo sto je Euro nasao su fine stvari.

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Evo online verzije Miroslavljevog jevanđelja, mada bez poznavanja staroslovenskog jezika i pisma neće biti lako da se "dešifruje". Knjiga u stvari sadrži četiri Jevanđelja podeljena na "začala", tj. odeljke koji se čitaju tokom godine na bogosluženjima u PC.

Kako se grade manastiri i crkve je teško pitanje za mene... Tu bi trebalo naći nekog brata koji se bavi arhitekturom.

Svako dobro

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
E hvala ti puno Zvonko

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
"na primer, mitropolita Amfilohija koji je izašao sam pred gnevnu masu da brani beogradsku džamiju... Pazi - izašao je pred razjarene ljude da brani DŽAMIJU. A ti tvrdiš da taj čovek inspiriše progon Hrišćana... Pa to nema nikakvog smisla..."


A zasto je branio dzamiju,zasto nije tako Branio svoje crkve koje su letjele u zrak bas od onih iz dzamija, sta ima tama sa vidjelom ili on priznaje da je islam u skladu sa Evandjeljem, koliko je popaljenih crkava koje je trebao braniti jer je on pastir Pravoslavlja pa sto nije branio te crkve nego brani dzamiju....
Da se razumemo ne podrzavam nasilje nad bilo kim niti za bilo koga ,jer to jednostavno nije u skladu sa Bozjom Rjeci,ali cinjenica je da ljudi koji su ucestvovali u ratu bilo katolici bilo pravoslavni nisu nazvani ubicama kako im pripada nego braniteljima pravoslavlja ili u suprotnom svete crkve katolicke,da ne bih sad po naciji razvrstavao, zasto pravoslavni narod ucestvuje u ratu kad je to protivno ucenju Evandjelja,molim te da mi objasnis kako je moguce da vjernici Pravoslavne crkve vode rat sa muslimanima ciju dzamiju brani Amfilohije....

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Ja se osobno ne slažem sa učenjem PC, ali poštujem Zvonka i sve druge pravoslavce.
Nemam niš protiv itkoga.
Zato neću ovdje komentirati, jer kao što Noemi i Zvonko naš kaže:L moramo nastojati oko mira i ljubavi.
Volim vas sve u Kristu.
Brat Ziger

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Kad smo kod pravoslavlja čitajte ovo:
Zaplovio jedinstveni pravoslavni brod-crkva

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
o.Serafim Rouz, pravoslavni amerikanac:

OTAC SERAFIM ROUZ


Otac Serafim Rouz je prvi pokrsteni Amerikanac koji je istinski primio pravoslavlje i kao pisac i molitvenik procuo se sirom pravoslavnih zemalja, narocito u Rusiji. On je svojim propovedima i bogoslovskim radovima, u toku svog kratkotrajnog zivota od 48 godina, neumorno dokazivao istinitost ucenja pravoslavne vere i pogresnog modernog duha i svih poroka koje nase vreme donosi. On je prvi americki pravoslavni svestenik koji je povezan s patristickom tradicijom Crkve. Sveti Oci Crkve i isposnici, narocito monaske zajednice u Rusiji Valaama i Optine, imali su presudnog znacaja na duhovno formiranje mladog Evgenija (Judzina, engl.). Generacija mladog narastaja u Sjedinjenim Drzavama Amerike, kaze Judzin, duhovno je mrtva, bez kompasa je. "Hristos je jedini izlaz iz ovoga sveta", cesto bi govorio i pisao otac Serafim.
Otac Serafim Rouz je rodjen 1934. godine u San Diegu, u jednoj metodistickoj porodici...

koga interesuje nastavak: http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/rouz.html

Pravoslavlje - Page 4 Fr.RoseBW

Zadnja promjena: ; uto 10 srp 2007, 12:50; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Moderno doba je po mnogo cemu satansko i blisko Antihristu, govorio je i pisao otac Serafim Rouz. Upozoravao je pravoslavne hriscane da ustraju u pravoslavnom, izvornom hriscanskom ispovedanju vere. Njegova djela, i obimna knjiga "Ne od ovoga sveta" (1000 stranica), prevode se na ruski. On je bio neobican i hrabar Hristov vojnik u moru materijalizma, cija se dusa sada raduje na nebesima. On je i putokaz mladim Amerikancima koji hoce i traze istinu.

Što ovo konkretno znači za brata Serafima Rouza da je moderno doba po mnogo cemu satansko i blisko Antihristu..Što se podrazumijeva pod izvornim pravoslavljem
i ustrajanjem u njemu?Da li to upućuje na reforme odnosa prema pravoslavlju ili reformu pravoslavlja - prema izvornom..
Ustrajati u izvornom značilo bi oduprijeti se antihristovskom i satanskom - kako je to definirano?
Onda se setio onog francuskog profesora koji mu je ukazao na to da je Pravoslavlje najblize izvoru hriscanske tradicije

Po cemu je pravoslavlje najblize izvoru kršćanske tradicije?
Izvor -Krist?
Kršćanska tradicija?Jedna ili više?

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
gornja isposnica manastira Studenica, jugo-zapadna Srbija.

Pravoslavlje - Page 4 Isposnica

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
DraganZ je napisao/la:
gornja isposnica manastira Studenica, jugo-zapadna Srbija.

Pravoslavlje - Page 4 Isposnica
DraganeZ,sto za pravoslavlje zanci isposnica,tko i kad moze tamo doci?</BLOCKQUOTE>

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
@Dina

Pa evo otprilike ovako, oduvek se u istocno pravoslavnom hriscanstvu negovalo monastvo i asketizam, od najranijih vremena, narocito po uzoru na egipatske i kapadokijske(Kapadokija, predeo danasnje Turske). A, ko su monasi... evo ovde ima nesto vise o ovoj temi:

Monasi su ljudi koji se odricu svega prolaznoga radi Hrista i Carstva nebeskoga i trude se da budu verni Hristu do smrti. Prvi devstvenici i zaštitnici devstvenika bili su sv. Jovan Krstitelj, Presveta Deva Marija, sv. Evangelist Jovan i Apostol Pavle. Devstvenika je bilo uvek u Crkvi. Oni su davali i daju zavet poslušnosti, devstvenosti i siromaštva. Veliki broj devstvenika i devstvenica (monaha i monahinja, kaludera i kaluderica), pojavio se u IV veku, prvo na Istoku, a onda po svima krajevima do kojih je bilo doprlo Hrišcanstvo. Cuveni su bili monaški centri u Egipatskoj pustinji, u Palestini, na Sinaju, u južnoj Italiji, Galiji (današnja Francuska). Iz tih centara su se oni širili na Istoku do Indije, na Zapadu do Britanskih ostrva, na severu do Ledenog mora. Iz njih su izašli veliki Ucitelji i Prosvetitelji crkve: Prepodobni Antonije i Pahomije Veliki, sv. Frumentije prosvetitelj Etiopije, sv. Nina prosvetiteljka Gruzije, sv. Alban prosvetitelj Britanije, sv. Martin Turonski zaštitnik Francuske, sv. Kirilo i Metodije prosvetitelji Slovena i mnogi drugi.[/size]

A sto se tice drugog dela pitanja ko i kada moze tamo doci; pa sto se tice turistickog obilaska slobodno je i otvoreno za sve posetioce( i ja sam bio jednom sa suprugom tamo) a sto se tice boravka i zivota u isposnici, tamo mogu da se usame i odu iz manastira samo vec iskusniji monasi a i oni sa blagoslovom crkvenih staresina i pod povremenim nadzorom igumana(iguman "abot" je staresina jednog manastira, mislim da ga rimokatolici zovu "gvardijan samostana"). Ukratko.

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
koji je smisao "monastva i asketizma"?

gdje se to u Bibliji to podupire i ohrabruje?

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
MONAŠTVO
Ljudi sadašnjega vremena ne razumeju, ne cene, i vise od tog, osuđuju monaštvo. Ono je mržnja prema životu; ono je mržnja prema čovekovoj prirodi, prema prirodnoj čovekovoj radosti, i zato protivreči Jevanđelju, tj. Blagoj i radosnoj vesti, objavljenoj svetu hrišćanstvom, evo šta se sluša sad i to ne retko. I mnoga druga osporavanja čujemo protiv monaštva, to je u naše vreme najviše rasprostranjeno. Ta osporavanja se najviše rasprostranjuju obrazovanim ljudima, ali proniknuvši u novine, listove , brošure, uznemiravaju i mnoge proste u veri...
[/size]

nastavak: http://eparhija-gornjokarlovacka.hr/Novosti-00067-L.htm

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
Buduci da kako ti kazes,je mrznja prema zivotu,a samoubojstvo grijeh,nije li to isposnistvo,lagano samoubojstvo,oprosti nadam se da te svojim pitanjem nisam povrijedila,i kako je vec pitao Dominik,gdje je biblijska potpora za takav nacin zivota.?

descriptionPravoslavlje - Page 4 EmptyRe: Pravoslavlje

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply