Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Petar stijena vs. Petar kamen

power_settings_newLogin to reply
+34
smirnof
melkisedek
stranac
jakob
crusader
John Coffey
Medeni
Eutanasije
magdalena
matej24
misliti
servus dei
otpadnik
Peaceful_warior
emanuel
ILIJA
Caesar
10
hrvoje hrki
Istina
moki72
dominik
Stena
cubela
Justin
Daniel
forestsilvy
Spart
Živac
Sinke
Mali princ
No Nick
Darko
kainos
38 posters

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyPetar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
evo ovdje možete raspravaljati...tko je stijena, a tko kamen...

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Isus je jedina stijena, to nema dvojbe!

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Isus je Stijena, Petar je Stijenar. Cool

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Verovao ili ne, Krizostom, ja danas razmisljah o ovoj temi! Smile I bi mi isuvise da je postavim, ali dobro je da si je ti postavio.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Stijena je Petrova vjera.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Stijena je Petrova vjera.


Točno! to stari I Objekt (u suštini Subjekt) Petrove vjere. Wink

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
ko je faca foruma lol!

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
"Ti si Petre stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju."
Isus

Nitko Petrovu vjeru u govoru nije niti spominjao.

Prije nego mi netko počne pričati o "Petros", upozorit ću ga da je Petar "Cephas"- što znači na aramejskom velika stijena.

I sama ga Biblija tako naziva.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Vidis ja sam vec vodio krstaski rat oko ove teme, jedni kazu da Petar znaci stena a drugi kamen.

I sta to ima veze?

Da li Bog na coveku ustanovljava svoju Crkvu, naravno da ne. Ali covek koji je pod VODSTVOM i KONTROLOM Svetoga Duha, to da.

Petar je to bio, ali ne sam. Medjutim, oni koji su ga sledili sa Duha koji je Perat pedovao presli su na neki drugi.

Nije dovoljno sto je na pocetku moj cukundeda bio dobar i veran covek, kada sam ja danas alkoholicar i kavkadjija. Valda i ja moram ziveti kao on, da bih nasledio njegovo dobro ime?

Ujedno nije stena moje loze tada bio cukundeda, vec sila Duha Sveotoga u njemu. I Duh Sveti j ustvari prava STENA!

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Sinke je napisao/la:
"Ti si Petre stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju."
Isus

Nitko Petrovu vjeru u govoru nije niti spominjao.

Prije nego mi netko počne pričati o "Petros", upozorit ću ga da je Petar "Cephas"- što znači na aramejskom velika stijena.

I sama ga Biblija tako naziva.


No, nisam mogao do sada naći dokumente koji pokazuju da je Petar bio u Rimu...Ako je bio zašto nije pokušao osloboditi Pavla...2.Timoteju4,16-17..
Jer 42 godine Petar se nalazi u Jeruzalemu gdje je boravi sa Pavlom 15 dana.Euzebije tvrdi da je Petar bio u Rimu 27 godina od 39.Pavao se obratio 39 godine a tri godine poslije se sreo sa Kefom -Petrom : Galaćani 1,18.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Darko:
"Isus je jedina stijena, to nema dvojbe!"

Dizma:
"Isus je Stijena, Petar je Stijenar."

Mali princ:
"Stijena je Petrova vjera."

Isus Krist (Šimunu):
"Ti si Stijena"


A šta mislite kome od gornjih ću vjerovati? Cool

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Najbolje kaže prijevod Ivan Evanđelist Šarić: Ti si Petar i na toj stijeni ću sagdraditi kamen...pa ionako piše u originalu ti si Petros...čuj sad bih mogao i upotrijebiti katoličko oružje (predaju) i navesti par citata od kršćanskih otaca među njima i Augustina koji kažu da je stijena sama Petrova izjava Ti si Krist, sin Boga živoga...i na toj stijeni Kristu...samo je problem tu knjigu nemam kod sebe da citiram neke poznate oce koji podupiru ovu tezu...

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
Najbolje kaže prijevod Ivan Evanđelist Šarić: Ti si Petar i na toj stijeni ću sagdraditi kamen...pa ionako piše u originalu ti si Petros...čuj sad bih mogao i upotrijebiti katoličko oružje (predaju) i navesti par citata od kršćanskih otaca među njima i Augustina koji kažu da je stijena sama Petrova izjava Ti si Krist, sin Boga živoga...i na toj stijeni Kristu...samo je problem tu knjigu nemam kod sebe da citiram neke poznate oce koji podupiru ovu tezu...


Mogao bi možda pitati Ivana Evanđelista Šarića zašto je riječ "Petros" preveo kao "kamen" kada se u Grčkom na kojem je pisan Novi Zavjet "kamen" kaže "lithos". Upozori ga da su "Petros" i "Petra" sinonimi u narječju kojem je pisan Novi Zavjet. Tu činjenicu znamo iz poezije pisane na tom jeziku.

I pitaj ga zašto, u skladu s tim, pisac Evanđelja inzistira na "Petros".

Usput ga pitaj zašto apostoli Petra zovu Kefa. Da razjasnim, na aramejskom "Kefa" znači golema stijena.

A ti mi odgovori zašto je Augustin smatrao da Katolički svećenici mogu pratiti svoje korijene od Petra. Da ti pomognem, u svojem zapisu "Protiv pisma Manijeva "Temelj" "

I reci što Pavao misli kada kaže da vjernici drže do Tradicija koje su primili.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
A ti mi odgovori zašto je Augustin smatrao da Katolički svećenici mogu pratiti svoje korijene od Petra.


:) Prijatelju, i hebreji su svoje poreklo mogli dokazati do Abrahama...Nije li to rekao i sam Hristos?? Ne govorite u sebi: imamo oca Ahrabama...?? I sta im Isus kaze, sta je bitno?? Poreklo ili licna vera u Njega kao Spasitelja??

Evo, nesto sam nasao sa jednog drugog foruma, ne zelim biti plagijat, ali ovo mi bilo zanimljivo, i lakse je no ponovo kucati text:

E, sad – evo da predložim malu demistifikaciju tako često navođene Gospodnje izjave o crkvi – da ni vrata paklena neće nju nadvladati – kao konačne potvrde stava da je crkva imuna na otpad.

Dakle, šta je Gospod hteo da kaže?

Znači, pročitamo prvo tekst u Matej 16:13-28. Ovaj tekst ima tri epizode:

1) 13-20.stih: Isus tj. Duh Sveti preko Petra otkriva pravi tj. celi Hristov identitet kao Bogo-čoveka; ovde Isus kaže da će na steni izgraditi svoju crkvi i da je ni vrata paklena neće nadvladati;

2) 21-23: Isus im govori da će umreti (i vaskrsnuti);

3) 24-27: Isus im govori da slediti Njega znači imati sličnu sudbinu – biti ubijen (što se obistinilo u slučaju 11 od 12 apostola).



Da sad pređemo na samu izjavu u 18. stihu. Isus kaže da crkvu neće “ni vrata paklena” nadvladati. Šta znači “vrata paklena”? U Svetom pismu to je, jasno, idiom za smrt (pogledaj Isaija 38:10; psalam 107:18; O Jovu 38:17). Ovo bi značilo da Hristos želi da kaže da ni smrt neće da uništi Isusovu crkvu. U ovom trenutku u njihovom razgovoru nije jasno na čiju smrt se ovde misli. Kasnije se pominju i Isusova (16:21-23) i smrt učenika (16:24-28 ).

Prema tome, to da ni “vrata paklena” neće nadvladati crkvu znači da ni smrt Isusa, ni smrt apostola, ni smrt hrišćana kroz vekove neće istrebiti crkvu. Ni najveći neprijatelj – smrt – neće moći da ostavi Gospoda “sirotog”. Gospod će na Zemlji uvek imati crkvu.

Mislim da je jasno. Uzeti 18. stih i iz njega zaključiti da je crkva imuna na otpad znači ići nasuprot jasnog značenja teksta, nasuprot drugih jasnih biblijskih proročkih uvida u budućnost crkve (u smislu - posle apostolskog vremena) i nasuprot istorije (hajde da ovo sad ne diramo).


Zanimljivo zapazanje.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
<BLOCKQUOTE>
Sinke je napisao/la:
"Ti si Petre stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju."
Isus

Nitko Petrovu vjeru u govoru nije niti spominjao.

Prije nego mi netko počne pričati o "Petros", upozorit ću ga da je Petar "Cephas"- što znači na aramejskom velika stijena.

I sama ga Biblija tako naziva.


Analizirajmo razlog i smisao Kristove izjave da će na Petru izgraditi Crkvu..U čemu je Petar imao temeljnu prednost što drugi apostoli nisu imali?Ako je Petar Isusov genetski temelj Crkve zašto su se u Crkvi na tom temelju pojavile devijacije - odstupanje od principa svećenstva svih vjernih?Koji su Isusovi kriteriji izbora za Petra kao temelja u izgradnji Crkve.Koji su apostoli sutemeljnici Isusove izgradnje Crkve?U Otkrivenju 21,14 se spominju imena apostola na 12 temelja.Od jaspisa do ametista..Na oplećku Velikog svećenika imamo sličan opis 12 plemena....Koji je kamen imao prednost biti glavni kamen na tom oplećku ili naprsniku - mesijansku prednost koju bi trebao duhovno imati i Petar ?Po kome kriteriju?..</BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Kako god bilo, kada su učenici raspavljali tko je najveći od njih Isus nije rekao: "Perica je najveći, moj nasljednik, bit će 1. papa na zemlji!" A po čemu je njegova velika vjera bila pokazana - po trostukoj izdaji?
Isus nije imao svog šefa na zamlji. Možemo reći da bi to mogao biti i Ivan, glede zadnjih riječi pod križem i u svezi sa Iusovom majkom.
Logički zaključak je da ne trebamo nikome vjerovati doli Pismu i ono kako ono kaže, a to je da je Krist kamen, tj. stijena. Pero je sve ostalo drugo.

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Ostim toga, ako uzmemo tekst iz 1. Kor 10:4
"A pili su iz duhovne stijene koja ih je pratila; stijena bijaše Krist."
može nam biti jasno i suglasno možemo zaključiti da je Stijena zaista Krist.
Ako se nekome ne sviđa što je Petar kamenčić - lithos, to je problem egzegetskog shvaćanja Biblijskog teskta, i što nije u skladu sa učenjem njegove crkve. U svjetlu cjelokupne objave Krist je početak i kraj, alfa i omega, jedini posrednik između čovjeka i Boga, pa tako i Stijena na kojoj se sve temelji.
Ostalo izvrtanje teskta je pogrešna interpretacija istoga i izvlačenje iz konteksta. Pročitajmo cijelo poglavlje dva - tri puta gdje se spominje Petar, pregledajmo sve tekstove koji govore o njemu, pa zaključimo u svjetlu cjelokupne objave odgovor koji i nije tako presudan - tko je što?!

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
Lk 22;31-32:

"Šimune, Šimune, evo Sotona zaiska da vas prorešeta kao pšenicu. Ali ja sam molio za tebe da ne malakše tvoja vjera. Pa kad k sebi dođeš, učvrsti svoju braću."


Pitanje braći: Je li vi dozvoljavate Šimunu da učvrsti vašu vjeru? Ili mislite da to vama nije potrebno?

descriptionPetar stijena vs. Petar kamen EmptyRe: Petar stijena vs. Petar kamen

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply