Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Opravdanje vjerom

power_settings_newLogin to reply
+8
kainos
Sinke
aleksa1962
Justin
forestsilvy
hrvoje hrki
Spart
No Nick
12 posters

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
sa boldanim i potcrtanim se slažem
ako si ih iskreno rekao, i ti u biti prihvaćaš kao jakov i KC , da vjera NIJE dovoljna:D


Zavisi kako se posmatra vera. Za Jakova i Pavla nije isti koncept vere. Pavle prica o spasonosnoj veri, dok Jakov ne misli na istu kategoriju ljudi, pa tako ni vera nije ista. Za njega je vera cinjenje dobrih dela. Jakov ne prica o spasonosnoj veri, nego o veri koja ima proizvod dobra dela (mada i Pavle napominje slicno).

zato Jakov i Pavle nisu uopste u kontradikciji.

Poz.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Ja se slazem da je vera bez dela mrtva. Samo u podtekstu onog sto ti nama zelis reci Justine je sledece.

Ako verujem onda moram ciniti i dela, a drzanje subote je dokaz ili proizvod vere.

Je li tako?
Sada opravdanje vere nije ta tema. Opravdanje verom doktinarno obrazlaze nase iskustvo.

LJudi su na dan Pentakost pitali Petra sta da cine da bi se spasili, rekao im je pokajte se krstite su u ime Isusa Hrista i primicete dar Svetog Duha.

SADA ONAJ KOJI SE POKAJAO, I KRSTI JE ONAJ KOJI IMA ISKUSTVO OPRAVDANJA VEROM.

Vera dakle ociscava njegovu savest od mrtvih dela, TAKO DA JE OPRAVDANJE VEROM NACIN DA KROZ POKAJANJE DODJEMO U MIR SA BOGOM.

Sada to je ono sto opravdanje verom cini i nista vise, za sve svoje grehe ja nisam imao nacin da sebe opravdam pred Bogom, ali za ono sto nisam mogao uciniti kroz ispasntanje i mucenje svoga tela, BOG JE UCINIO TAKO STO JE POSTAO ZRTVA ZA MENE.
VEROM U NJEGOVO DELO NA GOLGOTI PRIMAM MIR I OPROSTENJE.

Slobodno mozemo reci da je opravdanje Prvo delo Milosti KOJE CINI SVETI DUH U SRCIMA LJUDI.

Ono je vezano za proslos i oprostenje a ne za buducnost. Osoba koja je opravdana ne mora biti i posvecena, JER POSVECENJE DOLAZI KASNIJE KAO ISKUSTVO OCISCENJE OD GRESNIH ZELJA.

Kao kruna svega dolazi Krstenje Svetim Duhom, koje donosi ljubav u nasa srca i zelju da mu sluzimo.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
dragomir je napisao/la:
Ja se slazem da je vera bez dela mrtva. Samo u podtekstu onog sto ti nama zelis reci Justine je sledece.

Ako verujem onda moram ciniti i dela, a drzanje subote je dokaz ili proizvod vere.

Je li tako?



Da, ako doista vjerujem (ali ne kao đavoli, koji "vjeruju i dršću" - Jakov 2:19), nego ako sam učinio taj korak vjere, korak potpunog predanja svog života Bogu i uspostavio s Njim odnos povjerenja - tada ću vršiti Njegove zapovijedi Isus je ovo potvrdio: "Ako me ljubite, vršit ćete moje zapovijedi" (Ivan 14:15).
Naravno, vršit ću zapovijedi onoliko koliko mi je otkriveno - jer Luka 12:48 kaže: "kome je mnogo dano, od njega će se mnogo tražiti".
Ako sam ja potpuno iskren i vatren u traženju Božje volje za svoj život (ako tražim Boga "svim svojim srcem" - Jeremija 29:13, a složit ćeš se da bi svaki pravi vjernik trebao tako živjeti), ja ću u tom svom traganju, u tom upoznavanju Boga, Njegovog karaktera i volje, uvijek naučiti nešto novo... Slažeš li se? Nema nikoga tko je shvatio kako se treba postaviti u svakoj životnoj situaciji i koja je Božja zapovijed za sve situacije... Ponekad smo u moralnim dilemama... Ponekad neku biblijsku istinu ne možemo razumjeti... Ali ja sam uvjeren da nas Bog ne osuđuje zbog toga što nešto ne razumijemo, samo onda ako mi doista iskreno želimo shvatiti istinu, shvatiti što je Njegova volja za nas.

Prema tome, uvjeren sam da postoje i takvi kršćani koji su potpuno iskreni i uspostavili su s Bogom odnos pomirenja i povjerenja, ali možda uz najveće i najvatrenije traganje i iskrenost, još uvijek nisu shvatili istinu o suboti, npr. (koja je doista jako važna istina, ako shvatimo što sve u Bibliji predstavlja...). U tom slučaju, uvjeren sam da takve Bog ne isključuje iz spasenja samo zbog toga što ne mogu razumjeti ovu zapovijed (na kraju krajeva, danas postoji toliko raznih tumačenja i zabluda po pitanju subote, da nije ni čudo da je ljudima teško shvatili njezino značenje i ljepotu).

Međutim, ako je nekoga Božji Duh osvjedočio u važnost subote, a taj čovjek namjerno krši tu zapovijed, tada sam uvjeren da taj čovjek nije na dobrom putu, jer je puno primio, ali malo daje...

Možda ti ovakav pristup izgleda okrutan, ali Božja Riječ je jasna. Ako me ljubite, vršit ćete moje zapovijedi. To je nešto osobno, između nas i Boga. Vršenje zapovijedi pokazuje našu vjeru i odanost Njemu. Ako smo osvjedočeni u istinu o suboti, a svejedno ju kršimo, štetu činimo prije svega Bogu koji nas voli, a onda i sebi samima, jer Mu nismo predali svoje puno povjerenje.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Pozdrav justin,

O istim stvarima na mnogo tema mozemo li objediniti sve ovo, predlazem topic troanjdeoska poruka.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
pa neznam u šta me uvjervate

svatko zna da katolici daju važnost vjeri ( kao i ufanju i ljubavi - kao trima krepostima)

ali katolici daju važnost i djelima
jer , vjera bez djela je mrtvo slovo na papiru

kad djela nebi bila važna nikad Ivan evanđelist, učenik koga je Isus posebno volio, ne bi imao viziju , objavu od Boga: !!!

otk 20


12I vidjeh mrtve, velike i male: stoje pred prijestoljem, a knjige se otvoriše. I otvori se jedna druga knjiga, knjiga života. I mrtvi bijahu suđeni po onome što stoji napisano u knjigama, po djelima svojim. 13More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi suđen po djelima svojim. 14


ali , znam , opet će umovanje , filozofiranje ljusdko ( ne po Božjoj volji i želji) tumačiti i ove retke iz Biblije kako njima odgovara

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
ispravno me razumij kad cu ovo reci:

bila je anketa(u novinama izaslo) u Hrv u kojoj oko 90% ljudi tvrdi da se drzi 10 B.zapovjedi sto je totalni nonsence, jer lazu debelo ili ne znaju sto je 10 B. zapovjedi. A buduci da je Hrv. vise RKC zemlja nego Svedska, jasan ti je odgovor na kreposti

vezano na tvoj signiture , Duh Sveti ne dolazi po zagovornici Mariji. Procitaj i bolje prouci Bibliju( ispravno me razumij) mali podsjetnik- povijest- "Grga" Veliki

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vjerujem u tu doktrinu 100%.Jedino kada se cini da se sve rusi i da nevolje snalaze bas one najvjernije,pitam se u strahu sta je sa tom doktrinom koju sam prihvatio,jer se moja vjera ljulja iako me Bog uputuio na Psalam 73 gdje Davidu otkriva kako je imao krivo kada je mislio da bezboznicima zaista ide bolje nego nama vjernima./

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Dakle što Biblija kaže o ulozi djela, još jednom....


U Boga je snaga! U tebe je, Gospode, dobrota! Ti uzvraćaš svakom po djelima.
Psalam 62:13

Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji Mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji Je na nebesima.
Matej 7:21

Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima Svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim.
Matej 16:27

"Kad Sin Čovječji dođe u slavi i svi anđeli njegovi s njime, sjest će na prijestolje slave Svoje. I sabrat će se pred NJim svi narodi, a On će ih jedne od drugih razlučiti kao što pastir razlučuje ovce od jaraca. Postavit će ovce sebi zdesna, a jarce slijeva." "Tada će Kralj reći onima sebi zdesna: 'Dođite, blagoslovljeni Oca mojega! Primite u baštinu Kraljevstvo pripravljeno za vas od postanka svijeta! Jer ogladnjeh i dadoste mi jesti; ožednjeh i napojiste me; stranac bijah i primiste me; gol i zaogrnuste me; oboljeh i pohodiste me; u tamnici bijah i dođoste k meni.'" "Tada će mu pravednici odgovoriti: 'Gospodine, kada Te to vidjesmo gladna i nahranismo te; ili žedna i napojismo te? Kada Te vidjesmo kao stranca i primismo; ili gola i zaogrnusmo Te? Kada Te vidjesmo bolesna ili u tamnici i dođosmo k Tebi?' A Kralj će im odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, Meni učiniste!'" "Zatim će reći i onima slijeva: 'Odlazite od Mene , prokleti, u oganj vječni, pripravljen đavlu i anđelima njegovim! Jer ogladnjeh i ne dadoste mi jesti; ožednjeh i ne dadoste mi piti; stranac bijah i ne primiste me; gol i ne zaogrnuste me; bolestan i u tamnici i ne pohodiste me!'" "Tada će Mu i oni odgovoriti: 'Gospodine, a kada Te to vidjesmo gladna, ili žedna, ili stranca, ili gola, ili bolesna, ili u tamnici, i ne poslužismo te?' Tada će im on odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god ne učiniste jednomu od ovih najmanjih, ni Meni ne učiniste.'" "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."
Matej 25:31

Što me zovete 'Gospodine, Gospodine!', a ne činite što zapovijedam?
Luka 6:46

Misliš li da ćeš izbjeći sudu Božjemu, ti čovječe što sudiš one koji takvo što čine, a sam to isto činiš? Ili prezireš bogatstvo dobrote, strpljivosti i velikodušnosti NJegove ne shvaćajući da te dobrota Božja k obraćenju privodi? Tvrdokornošću svojom i srcem koje neće obraćenja zgrćeš na se gnjev za Dan gnjeva i objavljenja pravedna suda Boga koji će uzvratiti svakom po djelima: onima koji postojanošću u dobrim djelima ištu slavu, čast i neraspadljivost - život vječni; buntovnicima pak i nepokornima istini, a pokornima nepravdi - gnjev i srdžba! Nevolja i tjeskoba na svaku dušu čovječju koja čini zlo, na Židova najprije, pa na Grka; a slava, čast i mir svakomu koji čini dobro, Židovu najprije, pa Grku! Ta u Boga nema pristranosti.
Rimljanima 2:6-8

Jer ako svojevoljno griješimo pošto primismo spoznanje istine, nema više žrtve za grijehe, nego strašno isčekivanje suda i bijesa ognja što će proždrijeti protivnike.
Hebrejima 19: 26-27


Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru. Ti vjeruješ da je jedan Bog? Dobro činiš! I đavli vjeruju, i dršću."
Hoćeš li spoznati, šuplja glavo, da je vjera bez djela jalova?
Jakovljeva 2:14

Gledajte: čovjek se opravdava djelima, a ne samom vjerom. Ne opravda li se slično, djelima, i Rahaba bludnica kad primi glasnike i drugim ih putom izvede? kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.
Jakovljeva 2:26

I znat će sve crkve: Ja sam Onaj koji istražuje bubrege i srca - i dat ću vam svakomu po djelima.
Otkrivenje 2:23

I vidjeh mrtve, velike i male: stoje pred prijestoljem, a knjige se otvoriše. I otvori se jedna druga knjiga, Knjiga Života. I mrtvi bijahu suđeni po onome što stoji napisano u knjigama, po djelima svojim. More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi suđen po djelima svojim.
Otkrivenje 20:13

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Dakle što Biblija kaže o ulozi djela, još jednom....


U Boga je snaga! U tebe je, Gospode, dobrota! Ti uzvraćaš svakom po djelima.
Psalam 62:13

Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji Mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji Je na nebesima.
Matej 7:21

Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima Svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim.
Matej 16:27

"Kad Sin Čovječji dođe u slavi i svi anđeli njegovi s njime, sjest će na prijestolje slave Svoje. I sabrat će se pred NJim svi narodi, a On će ih jedne od drugih razlučiti kao što pastir razlučuje ovce od jaraca. Postavit će ovce sebi zdesna, a jarce slijeva." "Tada će Kralj reći onima sebi zdesna: 'Dođite, blagoslovljeni Oca mojega! Primite u baštinu Kraljevstvo pripravljeno za vas od postanka svijeta! Jer ogladnjeh i dadoste mi jesti; ožednjeh i napojiste me; stranac bijah i primiste me; gol i zaogrnuste me; oboljeh i pohodiste me; u tamnici bijah i dođoste k meni.'" "Tada će mu pravednici odgovoriti: 'Gospodine, kada Te to vidjesmo gladna i nahranismo te; ili žedna i napojismo te? Kada Te vidjesmo kao stranca i primismo; ili gola i zaogrnusmo Te? Kada Te vidjesmo bolesna ili u tamnici i dođosmo k Tebi?' A Kralj će im odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, Meni učiniste!'" "Zatim će reći i onima slijeva: 'Odlazite od Mene , prokleti, u oganj vječni, pripravljen đavlu i anđelima njegovim! Jer ogladnjeh i ne dadoste mi jesti; ožednjeh i ne dadoste mi piti; stranac bijah i ne primiste me; gol i ne zaogrnuste me; bolestan i u tamnici i ne pohodiste me!'" "Tada će Mu i oni odgovoriti: 'Gospodine, a kada Te to vidjesmo gladna, ili žedna, ili stranca, ili gola, ili bolesna, ili u tamnici, i ne poslužismo te?' Tada će im on odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god ne učiniste jednomu od ovih najmanjih, ni Meni ne učiniste.'" "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."
Matej 25:31

Što me zovete 'Gospodine, Gospodine!', a ne činite što zapovijedam?
Luka 6:46

Misliš li da ćeš izbjeći sudu Božjemu, ti čovječe što sudiš one koji takvo što čine, a sam to isto činiš? Ili prezireš bogatstvo dobrote, strpljivosti i velikodušnosti NJegove ne shvaćajući da te dobrota Božja k obraćenju privodi? Tvrdokornošću svojom i srcem koje neće obraćenja zgrćeš na se gnjev za Dan gnjeva i objavljenja pravedna suda Boga koji će uzvratiti svakom po djelima: onima koji postojanošću u dobrim djelima ištu slavu, čast i neraspadljivost - život vječni; buntovnicima pak i nepokornima istini, a pokornima nepravdi - gnjev i srdžba! Nevolja i tjeskoba na svaku dušu čovječju koja čini zlo, na Židova najprije, pa na Grka; a slava, čast i mir svakomu koji čini dobro, Židovu najprije, pa Grku! Ta u Boga nema pristranosti.
Rimljanima 2:6-8

Jer ako svojevoljno griješimo pošto primismo spoznanje istine, nema više žrtve za grijehe, nego strašno isčekivanje suda i bijesa ognja što će proždrijeti protivnike.
Hebrejima 19: 26-27


Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru. Ti vjeruješ da je jedan Bog? Dobro činiš! I đavli vjeruju, i dršću."
Hoćeš li spoznati, šuplja glavo, da je vjera bez djela jalova?
Jakovljeva 2:14

Gledajte: čovjek se opravdava djelima, a ne samom vjerom. Ne opravda li se slično, djelima, i Rahaba bludnica kad primi glasnike i drugim ih putom izvede? kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.
Jakovljeva 2:26

I znat će sve crkve: Ja sam Onaj koji istražuje bubrege i srca - i dat ću vam svakomu po djelima.
Otkrivenje 2:23

I vidjeh mrtve, velike i male: stoje pred prijestoljem, a knjige se otvoriše. I otvori se jedna druga knjiga, Knjiga Života. I mrtvi bijahu suđeni po onome što stoji napisano u knjigama, po djelima svojim. More predade svoje mrtvace, a Smrt i Podzemlje svoje: i svaki bi suđen po djelima svojim.
Otkrivenje 20:13


AMEN:cheers:

tko ima uši nek čuje...

razumnom više nego dovoljno:!:

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Evo izvukao sam ovu temu iz arhiva pa da je malo ozivimo. Sto po vama znaci termin "Opravdanje vjerom!

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Sola fide - teološki koncept koji je srž protestantskog učenja.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Opravdanje vjerom je doktrina koja je nastala zbog protivljenja tzv. pokusaju "opravdanja djelima". Stoga pod ovom temom moramo govoriti ne samo o vjeri, nego i o "djelima".

Zanimljivo, nigdje u NZ ne nalazimo redak koji kaze da se covjek opravdava "samo vjerom". A nalazimo dva retka koja kazu da se covjek opravdava djelima:

Rim 2:13 kaze da ce vrsioci, a ne slusatelji zakona, biti opravdani.
Jk 2:24 kaze da se covjek ne opravdava samo vjerom, nego i djelima.

S druge strane, Pavao naizgled proturjeci samome sebi kada u Rim 3:20 kaze da nikoga nece opravdati vrsenje zakona.

Dakle, bez vrsenja zakona (cinjenja dobrih djela) ne mozemo biti opravdani, ali vrsenje zakona nas ne opravdava.

Luther je ovo objasnio ovako: djela su uvjet, ali ne i uzrok, spasenja. A Kalvin je rekao: opravdani smo samo vjerom, ali vjera kojom smo opravdani nije sama.

U svome uvodu poslanice Rimljanima, osvrcuci se na pogresnu ideju da vjera nije dovoljna za spasenje, vec da su nam potrebna i djela, Luther kaze da je vjeru nemoguce razdvojiti od djela, bas kao sto je nemoguce razdvojiti toplinu i svjetlost od vatre. Kaze da vjera neprestano cini dobra djela.

Mislim da ni NZ ne razdvaja vjeru od dobrih djela. Vjera kojom smo opravdani i kojom zivimo je djelotvorna vjera. Nismo opravdani na temelju te vjere, nego smo opravdani na temelju Kristove zrtve. Ali bez vjere ne mozemo biti opravdani, jer bi tada svi bili opravdani. Vjera je nasa ispruzena ruka Bogu kojom prihvacamo Njegov dar opravdanja. Njome opravdanje ne zasluzujemo i ne zaradjujemo, ali bez nje ga ne mozemo prihvatiti.

Dakle mislim da nema razloga razdvajati vjeru od djela. To ne cini Biblija, a to nisu cinili ni Luther i Kalvin.

Medjutim, Pavao ponekad o "djelima" govori u negativnom smislu. Ali moramo shvatiti da u tim slucajevima on ne govori o "dobrim" djelima (koji su neizostavni dio vjere), nego obicno tada koristi sintagmu "djela zakona". Puno se raspravlja o tome sto ta sintagma znaci, da li oznacava legalisticki pokusaj opravdanja na temelju vrsenja zakona, ili je rijec o judaistickom etnocentrizmu (uvjerenju da samo zidovi, ili oni koji to postanu kroz obrezanje i vrsenje zidovske tore, mogu biti spaseni).

Bilo kako bilo, potrebno je da razumijemo da Pavao pojam "djela" ponekad koristi u pozitivnom, a ponekad u negativnom smislu. Kada ih koristi u pozitivnom smislu, pod djelima podrazumijeva neizostavni aspekt vjere, sto se Jakov potrudio pojasniti u Jk 2. poglavlju.

Vjera kojom prihvacamo spasenje koje nam je Isus omogucio je djelotvorna vjera. Stoga se, braco protestanti, mozete prestati brinuti da previse dobrih djela cinite. Nikada nije previse. Dobra djela su - dobra. Nikada ih nije previse i nikome ne mogu naskoditi. Ustvari, nedostatak dobrih djela je ono sto skodi, i nama i drugima.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Svakako da je podrazumevajuće jedinstvo i prožimanje vere i bogougodnih dela jer čovek okrepljen i nadahnut ispravnom, pravom verom je istovremeno podstaknut i usmeren i ka činjenju ne samo dobrih dela no i donošenju ispravnih odluka tj. ka pravednosti.
Neophodna je sinergija duševnih i fizičkih moći čovekovih - čovek mora posedovati veru a zatim postati pravedan da bi mogao činiti dobra dela i ispravno postupati. U suštini dakle, jedno sledi i proističe iz drugog , stopljeni su u jednu nerazdvojivu celinu koja se da nazvati ispravan život kojeg možemo vrednovati, sagledati i prepoznati i iz perspektive hrišćanske etike.
Dakle takav život u sebi nosi jednu moralnu konstantu, moralnu težinu i vrednost.
Stoga ih ne treba razmatrati , veru i dela, i o njima premišljati zasebno jer jedno bez drugo ne mogu ni postojati kod hrišćanina koji teži ka spasenju. Na nama je da prihvatimo ukazanu Milost Božiju koju spasenje predstavlja, da se čvrsto pouzdamo u njega, taj dar spasenja, i da kroz naše samo življenje to iskažemo.
No sama Milost dolazi poslednja u takvom razmatranju jer nije od nas ovisna a ispravan život koji je pokazatelj prave vere takodje nije ni jedini zahtev koji je postavljen ispred nas – ostao je onaj najteži koji se ne može osvojiti i ostvariti pukim naporom i pregnućem uma i volje a to je čistoća srca. Čistoću srca je moguće jedino ostvariti kroz predanost, pouzdanje i preumljenje tj promenu čitavog čoveka kroz pokajanje i odbacivanje svega lošeg, pokvarenog i zlog u nama što dakako ostavlja prazninu koju treba ispuniti sa ljubavlju i to bezuslovnom.
Tek tada naša vera i dela dobijaju svoj pravi smisao jer naša ispravnost i pravednost postaju i milosrdni po uzoru na Gospoda našeg Isusa Hrista.
Takodje iskupljujuća moć bezuslovne ljubavi je apsolutno pretežna jer bez nje vera i dela nemaju smisla bilo kog drugog osim onog ljudskog što svakako jeste vredno, pohvalno pa i retko, pogotovu u današnjim vremenima, ali i prolazno.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
'Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste!'"

Ovo nam daje nadu da će Bog koji želi da se svi ljudi spase na osnovu ljubavi koju pružimo bližnjemu pa čak i ako smo ateisti koji kategorički odbijaju gospodara kad ih šalje u svoj vinograd ali kasnije odu biti prepoznati.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
samo ISTINITA PRAVA vjera
može polučiti i PRAVA DOBRA DJELA

i Sotonisti imaju dobra djela
ali
dal će zbog KRIVE VJERE
biti spašeni?

NEĆE !!!

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Piramida4, slazem se da samo prava vjera moze poluciti dobra djela. Ali STO je ta "prava vjera"? Mozes li ju opisati detaljnije?

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Ako mi dopustite,ja trazim odgovor na pitanje -zašto Isus?
Ako se govori o spasenju,o putu,o istini,djelatnoj vjeri...sve 5 ali svi putovi vode,svi putovi su samo putovi...ka-zašto Isus?
Zar je išta i ITKO BOGU SVEMOGUĆEMU bilo potrebno nadomjestiti za propuste,biti proklet,postati naknadnica za distancu i ambis od Boga do čovjeka?! Ako da,a onda opet ZAŠTO ISUS jer u tom pitanju je otkrivenje SMISLA/SVRHE ČINA/DJELA.
Da pojasnim, ne odgovarati kao drugome djelomično opravdavajući se dj.evangelizirajući već odgovor kao razumjevanje “teme” odgovarajući pred Bogom kao i priznavajući pred sobom. Najistinitije o .Dakle zašto Isus uopće?

Hvala za svaku vašu misao,Bog blagoslovio miljenike svoje

Zadnja promjena: Pjesma; čet 22 lis 2020, 06:42; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Nadopuna misli)

descriptionOpravdanje vjerom - Page 4 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply