Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Opravdanje vjerom

power_settings_newLogin to reply
+8
kainos
Sinke
aleksa1962
Justin
forestsilvy
hrvoje hrki
Spart
No Nick
12 posters

descriptionOpravdanje vjerom EmptyOpravdanje vjerom

more_horiz
Vjerujete li u opravdanje vjerom?

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Naravno, opravdanje verom je temelj spasenja.

Medjutim radi se o temi, koju mnogi samo intelektualno razumeju ili ne razumeju.

Opravdanje verom mora biti iskustvo, da bi smo imali pravo znanje o njemu.
Blago onima koji prebivaju na sustini opravdanja verom. Onima koji znaju put do njega.

Bas me interesuje na koji nacin mozemo da ga definisemo, a jos vise kojim putem stizemo do njega.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
A zasto obilazimo ovu temu?

Ona je od zivotnog znacaja za jednog hriscanina.

Jer samo su oni sinovi Avramovi koji su od vere Avrammove.

Sta je pravo opravdanje verom?

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vjerujete li u opravdanje djelima, ili i u opravdanje vjerom i djelima?
Zaobilaženje opravdanja kroz vjeru - zapazi je Pavao i zato je uputio Korinćane da ispitaju da li su u vjeri , da li u sebi nalaze Krista...- kao presudnu kariku za vječni život ima razlog u samodopadanju, u skrivenom aktivnom legalizmu koji umrtvljuje razapinjanje sebe -starog Ja - i nastaje opravdanje vjerom kao idol i protestantski mit a ne stvarnost, iskustvo koje obavezuje na Kristova djela.Izbjegavanje cjelovitog novorođenja je posljedica straha od gubitka slasti iz koje se rađa grijeh - izbjegavanje opravdanja vjerom je ljubav prema grijehu, zato se ta ljubav skriva u legalizmu..To su današnji farizeji koji su opravdanje vjerom pretvorili u idol i mit..Tko je opravdan vjerom nikada neće reći da Zakon Ljubavi u sebi nema Zakona -deklaoga, ima , ali ispunjenog , u srcu pravde koju nam je Isus dao kroz vjeru, i koji su opravdani, prepoznaju u sebi zapovjest ispunjenu - 1-10 ne nalaze više u sebi , u tijelu svojemu zakon grijeha, nisu više robovi grijeha, nalaze u sebi vlast života silom pravde - ispunjeni zakon...
Kakovo je vaše iskustvo po opravdanju vjerom za razliku prije iskustva?

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
abraham je napisao/la:
Vjerujete li u opravdanje djelima, ili i u opravdanje vjerom i djelima?
Zaobilaženje opravdanja kroz vjeru - zapazi je Pavao i zato je uputio Korinćane da ispitaju da li su u vjeri , da li u sebi nalaze Krista...- kao presudnu kariku za vječni život ima razlog u samodopadanju, u skrivenom aktivnom legalizmu koji umrtvljuje razapinjanje sebe -starog Ja - i nastaje opravdanje vjerom kao idol i protestantski mit a ne stvarnost, iskustvo koje obavezuje na Kristova djela.Izbjegavanje cjelovitog novorođenja je posljedica straha od gubitka slasti iz koje se rađa grijeh - izbjegavanje opravdanja vjerom je ljubav prema grijehu, zato se ta ljubav skriva u legalizmu..To su današnji farizeji koji su opravdanje vjerom pretvorili u idol i mit..Tko je opravdan vjerom nikada neće reći da Zakon Ljubavi u sebi nema Zakona -deklaoga, ima , ali ispunjenog , u srcu pravde koju nam je Isus dao kroz vjeru, i koji su opravdani, prepoznaju u sebi zapovjest ispunjenu - 1-10 ne nalaze više u sebi , u tijelu svojemu zakon grijeha, nisu više robovi grijeha, nalaze u sebi vlast života silom pravde - ispunjeni zakon...
Kakovo je vaše iskustvo po opravdanju vjerom za razliku prije iskustva?


Opravdanje vjerom i djelima je rimokatolička doktrina. U suštini mi smo opravdani milošću koju primamo preko vjere koja u nama stvara plodove. Ili kako Pavao kaže: "Ta milošću ste spašeni po vjeri! I to ne po sebi! Božji je to dar! Ne po djelima, da se ne bi tko hvastao. Njegovo smo djelo, stvoreni u Kristu Isusu za dobra djela, koja Bog unaprijed pripravi da u njima živimo." (Efež 2, 8-10)

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vjerujete li u opravdanje vjerom?


Pa, verujem! Jos samo da definisemo:

1) sta znaci 'opravdanje'?

2) sta znaci 'vera'.

Ako ovo ne znamo na biblijski nacin-mislim da smo samo 'pola' razumeli od onog sto uci Biblija. Ponekad mi se cini da ljudi pricaju o "opravdanju verom", a ponasaju se kao da je Bog umro! (Ja nazalost cesto tako pokazujem svoje 'opravdanje verom') Mislim da pravilno razumevanje ovoga zivot znaci, a ako me pitate za misljenje-nemam pojma, nekako mi je lakse da kazem sta mislim u vezi onog sto vi kazete nego da sam kazem svoje misljenje, valjda je komplexna tema, ili je ja nisam dobro shvatio, ili je nesto peto u pitanju...:)



Opravdanje vjerom i djelima je rimokatolička doktrina.


Pa zavisi kako posmtras ovaj problem, Jakov i Pavle...? U sustini-oni (katolici) dela drugacije definisu nego Biblija, da ne kazem-mi.

U stvari, kako sam jednom cuo, Avgustin je napravio neku 'zavrzlamu' u vezi grcke reci χαρις koja znaci "blagodat/milost". Ne znam koliko je vama poznato, ali kod nas postoji razlika izmedju blagodati i milosti. Isto tako i u grckom jeziku postoji: blagodat je χαρις dok je milost ελεος

Prava steta sto se ne vidi razlika u mnogim prevodima, ali kako god da cudno izgleda, razlike ima.

ελεος znaci da nam je Bog milostiv, znaci da ne dobijamo ono sto smo zasluzili, a sta smo to zasluzili ako ne smrt, jer je plata za greh=smrt!? Zar ne?

sa druge strane, χαρις znaci dobijamo ono sto nismo zasluzili! Razumete razliku? χαρις ide korak dalje od ελεος 'milosti'! Zato smo blagodacu spaseni (χαρις )! A Bog nam je bogat u milosti (ελεος)-Ef.2:4, pa nas nije unistio!

Zanimljivo. A, da. Ovo ima veze sa Avgustinom koji je nasao neki novi termin-χαριτας Nisam previse upucen, ovo bi se trebalo proveriti, ali to je njegovo ucenje o veri i delima u isto vreme.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Ja sam glup za veliku filozofiju opravdanja verom. Ujedno moje iskustvo je da se ono ne moze nikada ljudskom umu objasniti. Ima pokusaja, ali ja verujem u opravdanje verom u Hristu. To jest u opravdanje verom kroz zajednicu sa Hristom. Super ako je neko to shvatio bez Njega, i ume o toma lepo da govori, da ga priblizi drugima, ali meni je mnogo lakse da dodjem Isusu, i ostanem sa Njim.
Tako budem opravdan verom.

Mislim da Isus to ostvaruje u coveku. I da je ono visa matematika za telo. Telo to neume da objasni, brzo ga izgubi iz vida i zaboravlja. Ono je telesnom coveku, to jest verniku koji treba da primi opravdanje verom nemoguce razumeti kao i objasniti.

To je moje iskustvo. Jednom ga imam, kada je Isus u meni licno ziv i prisutan, a odma kada On ode, napusti me, ja ga nemam i vise nista o njemu neznam.

Mogu da pricam po secanju. Ali tek kada je Isus u meni, ON kao nasa Pravda, ja sam imam opravdanje verom, i to je isto ono kada Gospod kaze: ima zivot vecni!

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
No Nick dobra Ti je analiza -
zaista je super važno vidjeti i osjetiti doživljajem vjere da je milost - odgoda kazne na osnovu izvršenja kazne nad onim koji nije zaslužio kaznu već je bio učinjen od Boga grijehom kako bi se po izvršenju kazne nad Isusom pokazala pravda zakona na nama - to nismo zaslužili ali dobijamo vjerom- opravdanje kroz vjeru ako stvarno vjerujemo vjerom po Svetom pismu, vjerom koju smo primili kao dar Duhm Svetim
- i vjera nije od nas, nije naše djelo ...već dar da bi nam se darovali svi darovi...kroz vjeru..

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Vjerujete li u opravdanje vjerom?


Pa, verujem! Jos samo da definisemo:

1) sta znaci 'opravdanje'?

2) sta znaci 'vera'.

Ako ovo ne znamo na biblijski nacin-mislim da smo samo 'pola' razumeli od onog sto uci Biblija. Ponekad mi se cini da ljudi pricaju o "opravdanju verom", a ponasaju se kao da je Bog umro! (Ja nazalost cesto tako pokazujem svoje 'opravdanje verom') Mislim da pravilno razumevanje ovoga zivot znaci, a ako me pitate za misljenje-nemam pojma, nekako mi je lakse da kazem sta mislim u vezi onog sto vi kazete nego da sam kazem svoje misljenje, valjda je komplexna tema, ili je ja nisam dobro shvatio, ili je nesto peto u pitanju...:)



Opravdanje vjerom i djelima je rimokatolička doktrina.


Pa zavisi kako posmtras ovaj problem, Jakov i Pavle...? U sustini-oni (katolici) dela drugacije definisu nego Biblija, da ne kazem-mi.

U stvari, kako sam jednom cuo, Avgustin je napravio neku 'zavrzlamu' u vezi grcke reci χαρις koja znaci "blagodat/milost". Ne znam koliko je vama poznato, ali kod nas postoji razlika izmedju blagodati i milosti. Isto tako i u grckom jeziku postoji: blagodat je χαρις dok je milost ελεος

Prava steta sto se ne vidi razlika u mnogim prevodima, ali kako god da cudno izgleda, razlike ima.

ελεος znaci da nam je Bog milostiv, znaci da ne dobijamo ono sto smo zasluzili, a sta smo to zasluzili ako ne smrt, jer je plata za greh=smrt!? Zar ne?

sa druge strane, χαρις znaci dobijamo ono sto nismo zasluzili! Razumete razliku? χαρις ide korak dalje od ελεος 'milosti'! Zato smo blagodacu spaseni (χαρις )! A Bog nam je bogat u milosti (ελεος)-Ef.2:4, pa nas nije unistio!

Zanimljivo. A, da. Ovo ima veze sa Avgustinom koji je nasao neki novi termin-χαριτας Nisam previse upucen, ovo bi se trebalo proveriti, ali to je njegovo ucenje o veri i delima u isto vreme.


Koliko je meni poznato Augustin nije znao grčki.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Šta znači vjera?

"A vjera je već neko imanje onoga čemu se nadamo, uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo." (Heb 11,1) Ali treba naglasiti da je vjera dar Božije milosti.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vjera bi se mogla ukratko pojasniti kao naše potpuno pouzdanje u Boga.Nije li tako?

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vera je = Isus!


Ko ima Isusa u svom srcu ima veru.

I tada sve ono sto je o njoj napisano dobija svoj smisao, kao i spoznaju.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Primjeri žive vjere

"Vjera je jamstvo za ono čemu se nadamo,dokaz za one stvarnosti kojih ne vidimo....Vjerom doznajemo da je svijet stvoren Božjom riječju,tako da je vidljivo proizvedeno od nevidljivoga..." (Hebrejima 11:1,2) Cijelo 11 poglavlje Hebrejima govori o vjeri.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Koliko je meni poznato Augustin nije znao grčki.


da, evo bas sam se nasmijao ovoj izjavi, jer moguce je da si u pravu! No, nisam ja htio pricati o tome, vec o terminu koji se zove "haritas/karitas", ako se ne varam, ali ovo jos treba proveriti, zato sam se i ogradio.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Koliko je meni poznato Augustin nije znao grčki.


da, evo bas sam se nasmijao ovoj izjavi, jer moguce je da si u pravu! No, nisam ja htio pricati o tome, vec o terminu koji se zove "haritas/karitas", ako se ne varam, ali ovo jos treba proveriti, zato sam se i ogradio.


Ti samo izvoli provjeriti. Na latinskom se kaže caritas. "Ubi caritas est vera, ibi Deus." flower

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Ti samo izvoli provjeriti. Na latinskom se kaže caritas. "Ubi caritas est vera, ibi Deus."


Hehe, pa neke stvari se verom prihvataju, prijatelju...Smile
Da, znao sam za 'haritas/karitas', ali nemam pojma zasto sam to ostavio na grckom. ?? Nebitno, bitan je njegov koncept vere/dela.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Idemo pokazati razliku između dodane i uračunate pravde.
U kakvoj su vezi događaji sa zmijom od mjedi i poruka apostola Pavla u 4. glavi Rimljanima : 4,3-8.22-25
Prenošenje Kristove pravednosti na onoga koji vjeruje predstavlja duhovno iskustvo preobraženja, a ne samo pravni čin.To uračunavanje zovemo opraštanjem - Rimljanima 4,7.
Dar "pravde Božje" dan vjerniku je dar blagodati - Rimljanima 3,22.24.

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Godine 1517 kada je Luter prikovao 95 teza na vrata zamka u Witenbergu , slikar Rfael je u Rimu otpoöeo slikati platno -
Preobraženje.
Ova dva događaja imaju nešto zajedničko:Teze su označavale rađanje protestantizma,
a Rafaelova slika -sažeto prikazivanje duha reformacije..
Slika prikazuje Krista kako stoji na gori a opsjednuti čovjek gleda iz doline prema Njemu -Marko 9,2-29-.
Dvije grupe učenika - jedna na gori, a druga u dolini - opisuje dvije vrste kršćana..
Učenici na gori žele ostati sa Kristom ali ne vode brigu o potrebama ljudi iz doline.Vjekovima su mnogi kršćani gradili na gorama , daleko od potreba svijeta za koga je Krist umro..
Njihovo iskustvo je molitva bez djela!
S druge strane , učenici u dolini su radili bez molitve - njihovi napori da istjeraju zlog duha iz opsjednutog ostaju bez uspjeha..Mnoštvo je palo u klopku ili da radi za druge bez sile ili da se puno moli a da ne radi za druge.
Ove dvije grupe su marljive ali objema nedostaje ulje milosti - ali i obnovljenje Kristovog lika u sebi..Postoji li ta slika i danas
u stvarnosti - gdje je druga slika - koja prikazuje učenike sa iskustvom opravdanja u sili Duha Svetog u svakodnevnom posvećenju.:U dolini i na gori - mnoštvo grupa : preko njih leti
anđeo iz Otkrivenja 14..U Otkrivenju 18,1.. govori se o dinamici napuštanja obje grupe prema trećoj grupi- gdje je ona , koje su njene oznake..?

descriptionOpravdanje vjerom EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply