Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Opravdanje vjerom

power_settings_newLogin to reply
+8
kainos
Sinke
aleksa1962
Justin
forestsilvy
hrvoje hrki
Spart
No Nick
12 posters

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
sola scriptura, molim lijepo: ovdje ti je sve rečeno, možemo mi sada izvrtato ovako , onako kako kome odgovara , ali nažalost za neke, SAMO je ovo ISTINA:

jak 2


14Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti? 15Ako su koji brat ili sestra goli i bez hrane svagdanje 16pa im tkogod od vas rekne: "Hajdete u miru, grijte se i sitite", a ne dadnete im što je potrebno za tijelo, koja korist? 17Tako i vjera: ako nema djela, mrtva je u sebi. 18Inače, mogao bi tko reći: "Ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi svoju vjeru bez djela, a ja ću tebi djelima pokazati svoju vjeru.

Ti vjeruješ da je jedan Bog? Dobro činiš! I đavli vjeruju, i dršću." 20Hoćeš li spoznati, šuplja glavo, da je vjera bez djela jalova?

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
hrki to ti se zove kad covjek izvuce stih iz Biblije i tumaci ga solo, ili jos bolje onako kako njemu odgovara.

Da bi mogao razviti "ucenje"(ispravno razumijte) mora se doticna tema obraditi na nacin da se sakupi sto sve kaze Biblija, Bozja Rijec na tu odredenu temu.

Spasenje je jedino dano po Kristu Isusu, vjerom, jer jedino vjera ugada Bogu. To je pocetak, jer svakom je dana mjera vjere, a poslije covjek treba izgradivati svoju vjeru, povezano s djelima, na Rijeci Bozjoj, znaci kad Bog kaze da cemo iscjeljivati etc.. u Isusovo ime onda to treba i prakticirati zajendo s vjerom, gdje dolazi onaj tvoj citat

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:
hrki to ti se zove kad covjek izvuce stih iz Biblije i tumaci ga solo, ili jos bolje onako kako njemu odgovara.

Da bi mogao razviti "ucenje"(ispravno razumijte) mora se doticna tema obraditi na nacin da se sakupi sto sve kaze Biblija, Bozja Rijec na tu odredenu temu.

Spasenje je jedino dano po Kristu Isusu, vjerom, jer jedino vjera ugada Bogu. To je pocetak, jer svakom je dana mjera vjere, a poslije covjek treba izgradivati svoju vjeru, povezano s djelima, na Rijeci Bozjoj, znaci kad Bog kaze da cemo iscjeljivati etc.. u Isusovo ime onda to treba i prakticirati zajendo s vjerom, gdje dolazi onaj tvoj citat


sa boldanim i potcrtanim se slažem
ako si ih iskreno rekao, i ti u biti prihvaćaš kao jakov i KC , da vjera NIJE dovoljna:D

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
hrvoje hrki je napisao/la:
forestsilvy je napisao/la:
hrki to ti se zove kad covjek izvuce stih iz Biblije i tumaci ga solo, ili jos bolje onako kako njemu odgovara.

Da bi mogao razviti "ucenje"(ispravno razumijte) mora se doticna tema obraditi na nacin da se sakupi sto sve kaze Biblija, Bozja Rijec na tu odredenu temu.

Spasenje je jedino dano po Kristu Isusu, vjerom, jer jedino vjera ugada Bogu. To je pocetak, jer svakom je dana mjera vjere, a poslije covjek treba izgradivati svoju vjeru, povezano s djelima, na Rijeci Bozjoj, znaci kad Bog kaze da cemo iscjeljivati etc.. u Isusovo ime onda to treba i prakticirati zajendo s vjerom, gdje dolazi onaj tvoj citat


sa boldanim i potcrtanim se slažem
ako si ih iskreno rekao, i ti u biti prihvaćaš kao jakov i KC , da vjera NIJE dovoljna:D


Vjera "katolička" sigurno nije dovoljna. Ni vjera "protestantska". elephant

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
U čemu je bit vjere a u čemu djela te iste vjere.Po čemu se vjera razlikuje od djela?Da li ljubim zato što vjerujem ili vjerujem zato što ljubim, ili , kada ostaje samo ljubav bez vjere..Dakle vjera kroz ljubav radi, ali se razlikuje od djela - po čemu?

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
abraham je napisao/la:
U čemu je bit vjere a u čemu djela te iste vjere.Po čemu se vjera razlikuje od djela?Da li ljubim zato što vjerujem ili vjerujem zato što ljubim, ili , kada ostaje samo ljubav bez vjere..Dakle vjera kroz ljubav radi, ali se razlikuje od djela - po čemu?


Da opišem odnos vjera - djela uzet ću jedan primjer iz realnog života. Prava je vjera ona plodonosna, a plodovi su vjere djela. Kao npr.: lijeska rodi lješnjake. Mi smo prije nekoliko godina dobili mladu lijesku koja nije rodila ništa. Grm je postajao sve veći i veći a nikakva ploda. To je kao vjera koja nema djela. Na koncu smo dali onu lijesku iskorijeniti... Dakle vjera i djela nisu nešto odvojeno kao što ni lješnjaci ne mogu da raste van lijeske. Spasonosna vjera uvijek donosi plodove. Ako nije tako onda ide za samozavaravanje.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vera je deo novog zivota, to je ona spasonosna i ziva vera = poverenje, koje se uzda u Boga koga sve jasnije upoznajemo.

Ta vera strpljivo i pouzdano se oslanja na Boga i obecanja Njegove Reci.

Ta vera jedino zivi ako smo u stalnoj i zavisnoj zajednici sa Bogom, Isusom Hristom preko Svetoga Duha, kako bi smo Boga sto potpunije i dublje upoznali.

To je spasonosna vera, i dela su rezlutat iste, i ne moraju uvek odma da se pojave, ali vera ume da ceka, ziva vera poznavanja Boga se oslanja i strpljivo sa sigurnoscu prima obecanja iako ona na izgled mogu biti odlagana dugo vremena. Ona je osnov za pobedu i dela.

Dela su nagrada vere. Zive vera prima svaki dan i sve vise a Hristos osvaruje sto je obecao.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Gde se moze dobiti vera? Prava, ziva vera, je u Isusu. Ili kod Isusa.


Kako se mi opravdavamo?


Verom se opravdavamo. Kada?

Neki kazu ovo,drugi ono, citiraju Bibliju.

Ali opravdanje je dar. Ono se dobija istog momenta kada uspostavis zivu zajednicu sa Isusom. I dok god odrzavas istu, pored Isusa si, ti neprekidno primas pravednost.

E sada to ne znaci da si odma postao dobar. To ne znaci da ces odma ciniti Bozju volju. Ne, to ne znaci. Medjutim, Isus u kome si, On ce to uciniti u tebi.

Zato se i kaze da je verovanje u spasenje miloscu falicno, jer moze prevariti neiskunog hriscanina u formalnog. I tada se pretvara u spasavanje jeftinom miloscu.

Jer opravdanje verom u Hrista dovodi Hrista u srce, i dolazi do Njegove akcije da cinimo ono sto je i On cinio za svog zivota. Tako ON sada zivi u nama, a ne mi.
On ispunjava u nama zapovesti Bozje.

To onda znaci imati vecni zivot.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Dizma je napisao/la:
abraham je napisao/la:
U čemu je bit vjere a u čemu djela te iste vjere.Po čemu se vjera razlikuje od djela?Da li ljubim zato što vjerujem ili vjerujem zato što ljubim, ili , kada ostaje samo ljubav bez vjere..Dakle vjera kroz ljubav radi, ali se razlikuje od djela - po čemu?


Da opišem odnos vjera - djela uzet ću jedan primjer iz realnog života. Prava je vjera ona plodonosna, a plodovi su vjere djela. Kao npr.: lijeska rodi lješnjake. Mi smo prije nekoliko godina dobili mladu lijesku koja nije rodila ništa. Grm je postajao sve veći i veći a nikakva ploda. To je kao vjera koja nema djela. Na koncu smo dali onu lijesku iskorijeniti... Dakle vjera i djela nisu nešto odvojeno kao što ni lješnjaci ne mogu da raste van lijeske. Spasonosna vjera uvijek donosi plodove. Ako nije tako onda ide za samozavaravanje.

Da, dobar primjer rodnosti, ali, dosegnimo razliku u smislu djela kao čina koji proizlazi iz vjere - dakle : opišimo vjeru kao ...nešto je nastavio Jevrejin, idemo tim putem...
Na pr. djelo je čin, proizvod, kreacija...vjera - zamisao, aktivni ulazak duha u odvijanje budućnosti obećanja..Da li vjera uvijek prethodi djelima, zamisao prije čina, oslon na obećanje .. Pogledajmo Hebrejima 11 - Pavao prvo kratko definira vjeru te onda kaže kako je vjerom netko nešto učinio, vidio, saznao...Dakle zamisliti - na osnovu vjere - učiniti ...vjerom..

Zadnja promjena: ; pet 02 oľu 2007, 21:51; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Djelo je plod vjere. I kao što apostol Jakov kaže, vjera bez djela jest mrtva. Nešto što je mrtvo ne može donostiti plodova. hladno

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Dizma je napisao/la:
Djelo je plod vjere. I kao što apostol Jakov kaže, vjera bez djela jest mrtva. Nešto što je mrtvo ne može donostiti plodova. hladno

Dobra premisa, bitna za dokazivanje opravdanja vjerom u kojem se mi ne opravdavamo već nas Krist opravdava..Taj početak djela - vjera ima u sebi nešto što nema djelo te se djelom ne možemo opravdati tj Krist nas ne pravda kroz naše djelo bez obzira što ispred djela stoji vjera.. u čemu je bit koju neprotestanti teže razumiju ili ne prihvaćaju..što je bitno za vjeru..na pr. povjerovati, ne ispitivati, prihvatiti vjerom, što je to što je u vjeri ono što privaća nešto bez ispitivanja - već odmah - unaprijed , kada još nema znaka događaja, smisla itd...Ako vjerujem da se mogu učiniti pravednim pred Bogom - kako ću to učiniti , pokušat ću se svidjeti Bog djelima - vršeći djela po zakonu, a izbjegavati zla djela..Vidjet ću da nikako ne mogu izbjeći zle misli i griješne pomisli i želje, to ne ću smatrati grijehom..
Stari naš čovjek može činiti samo djela bez sile ispunjenja zakona - sile koja se može dobiti samo od Krista..Pokušavamo pronaći logiku katoličke teologije - opravdanje vjerom i djelima...Možemo li imati silu Kristovog života po našem djelu naše vjere kad je Kristov život plod Njegove pravednosti..Kako ljudsko djelo može biti vrata ulaska Kristovog djela u nas
a da prije nismo vjerovali , tj djelo nam se uzelo umjesto vjere ili kao dokaz vjere ...

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
"Vjera je jamstvo za ono čemu se nadamo,dokaz za one stvarnosti kojih ne vidimo.Zbog nje su stari postigli pohvalno svjedočanstvo.
Vjerom doznajemo da je svijet stvoren Božjom riječju,tako da je vidljivo proizvedeno od nevidljivoga.
Vjerom Abel prinese Bogu bolju žrtvu nego Kajin.Po njoj primi svjedočanstvo da je pravedan kad Bog zbog njegovih darova dade svjedočanstvo....A bez vjere nemoguće Mu je ugoditi jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže.... (Hebrejima 11)

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Joshua je napisao/la:
"Vjera je jamstvo za ono čemu se nadamo,dokaz za one stvarnosti kojih ne vidimo.Zbog nje su stari postigli pohvalno svjedočanstvo.
Vjerom doznajemo da je svijet stvoren Božjom riječju,tako da je vidljivo proizvedeno od nevidljivoga.
Vjerom Abel prinese Bogu bolju žrtvu nego Kajin.Po njoj primi svjedočanstvo da je pravedan kad Bog zbog njegovih darova dade svjedočanstvo....A bez vjere nemoguće Mu je ugoditi jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže.... (Hebrejima 11)


Odlično, idemo u anatomiju vjere, u njenu svetu strukturu - tu su korjeni djela kojih nema bez vjere, a život vjere - daje milost po Riječi obećanja ..
idemo putem dokaza da je Biblijska istina - opravdanje vjerom a ne vjerom i djelima...
U čemu je katolički dodatak Biblijskoj istini o opravdanju kroz vjeru
i samo kroz vjeru a ne kroz djela...tj kroz vjeru i djela..

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Kada je Isus govorio o vecnom zivotu dotakao se srzi istine. Rekao je to vrlo upecatljivim recima:

"Ovo je zivot vecni da UPOZNAJU ... "


Ako je ovo tacno, a jeste jer je to izgovorio sama Istina, Isus Hristos, onda je vera kao i sve drugo rezlutat poznavanja Boga.

Verujem da znam sta vam govorim.

Ova tvrdnja promenila je moj zivot. Ja sam doziveo Boga tek posle prihvatanja cinjenice da je zivot vecni POZNAVANJE BOGA.

I molim vas, obratite paznju sta zelim kazati, sve o veri, delima, opravdanju, ostaje nejasno dok covek ne utone u Hrista kroz zajednicu upoznavanja.

Upoznati Hrista, ili napor da Ga upoznamo, daruje spoznaju. Sve pocinje tada i od tog trenutka. Prema tome ako mi krenemo iz bilo kog drugog pravca da diskutujemo o ovoj temi, zalutacemo i nista nece biti potpuno jasno.

Molim vas, opravdanje verom, se nemoze dokuciti umom, ono je van telesnog poimanja jer ne proizilazi iz razumevanja i tumacenja. Ono je bozanske prirode, i spoznaje se samo u iskustvu. Samo u trenutku kada je Isus u coveku, kada je potpuno u srcu. Kada je stvarno tu, kada je ON u Duhu Svetom usao u coveka.

Zato vas molim da postavimo osnovu pre nego udjemo u dublju analizu ovog predmeta, kako bi smo prvo ucinili napor da ga primimo, imamo, pa tek onda o njemu govorimo dok ga dozivljavamo.

Treba svaki interesent za ovu zivotnu istinu, imati zajednicu sa Isusom, u naporu da Ga upozna, da bi mogao o njoj govoriti.
Jer ona je neuhvatljiva telu bez Hrista u srcu. Ako telo nije u Hristu, a Hristos u telu, sve sto mi kazemo ili zakljucimo bice pogresno.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Jevrejin je napisao/la:
Kada je Isus govorio o vecnom zivotu dotakao se srzi istine. Rekao je to vrlo upecatljivim recima:

"Ovo je zivot vecni da UPOZNAJU ... "


Ako je ovo tacno, a jeste jer je to izgovorio sama Istina, Isus Hristos, onda je vera kao i sve drugo rezlutat poznavanja Boga.

Verujem da znam sta vam govorim.

Ova tvrdnja promenila je moj zivot. Ja sam doziveo Boga tek posle prihvatanja cinjenice da je zivot vecni POZNAVANJE BOGA.

I molim vas, obratite paznju sta zelim kazati, sve o veri, delima, opravdanju, ostaje nejasno dok covek ne utone u Hrista kroz zajednicu upoznavanja.

Upoznati Hrista, ili napor da Ga upoznamo, daruje spoznaju. Sve pocinje tada i od tog trenutka. Prema tome ako mi krenemo iz bilo kog drugog pravca da diskutujemo o ovoj temi, zalutacemo i nista nece biti potpuno jasno.

Molim vas, opravdanje verom, se nemoze dokuciti umom, ono je van telesnog poimanja jer ne proizilazi iz razumevanja i tumacenja. Ono je bozanske prirode, i spoznaje se samo u iskustvu. Samo u trenutku kada je Isus u coveku, kada je potpuno u srcu. Kada je stvarno tu, kada je ON u Duhu Svetom usao u coveka.

Zato vas molim da postavimo osnovu pre nego udjemo u dublju analizu ovog predmeta, kako bi smo prvo ucinili napor da ga primimo, imamo, pa tek onda o njemu govorimo dok ga dozivljavamo.

Treba svaki interesent za ovu zivotnu istinu, imati zajednicu sa Isusom, u naporu da Ga upozna, da bi mogao o njoj govoriti.
Jer ona je neuhvatljiva telu bez Hrista u srcu. Ako telo nije u Hristu, a Hristos u telu, sve sto mi kazemo ili zakljucimo bice pogresno.

Iskustvom opravdanja vjerom se potvrđuje da ispunjeni Zakon po Kristu postaje naša sila..To je teološki moguće umom misliti u vjeri i prije iskustva
opravdanja..
Dakle , teologija vjere se potvrđuje iskustvom ...Što kaže iskustvo?

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Moze, naravno, i sasvim tacno receno da se iskustvom opravdanja verom ono potvrdjuje kao ispunjeni Zakon kroz Hrista kao nase sile, cim o njemu govorimo ono je razumljivo, ali nepotpuno.

Samo dozivljaj licno svedoci i omogucava shvatanje u celosti opravdanja kao sto si abrahame rekao.

A iskustvo daje novi zivot, primanjem sile u duhu Zakona. Hristos je ispunjenje zakona u nama. Ako sam dobro shvatio pravac u kome zelis da ide diskusija.

Samo nije trenutacni cin, vec prelazi u iskustvo posvecenja.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Svakodnevnim posvećenjem,predajemo se Božjem djelovanju u nama,kroz nas jer vjerom prepuštamo se Božjoj volji i tada se preoblikujemo u novog čovjeka kojeg Bog upotrebljava.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
Vidim Jushua da konstrukivno sudelujes u temi. Pa bih te molio da malo udjemo u dubinu.

Reci sta je po tebi POSVECIVANJE. Ili kao sto si se izjasnio svakodnevno posvecivanje.

Problem u danasnjem poimanju Boga je, da li On cini u nama i kroz nas da hoce i ucinimo kako Mu je ugodno, ili se mi svojim naporom posvecujemo. Ustvari hocu reci, mi se trudimo svakodnevnim posvecenjem.

Inace je tacno sto si rekao. Samo trebamo da shvatimo i objasnimo razliku onoga sto je Bozji deo a sto covekov, ako ga ima.

Verujem da shvatas razliku u ovom pitanju.

descriptionOpravdanje vjerom - Page 2 EmptyRe: Opravdanje vjerom

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply