Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

power_settings_newLogin to reply
+5
amos
melkisedek
biblijski-hriscanin
stranac
Ibrahim
9 posters

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Ne kužim kako nekome nick bilo što kazuje.Mogao sam uzeti riječ "bicikl".
Drugo,spominjanje istovremeno Boga i Sotone u bilo kojem kontekstu govori da ti je odnos prema zlu malo problematičan.Meni je i uloga sotone jasna.Naime, zlo je potrebno isto kao i dobro.Ako izgubimo osjećaj boli, i obično uganuće noge moglo bi imati smrtne posljedice.Konačno, i pjesnik kaže:Tko pelin nije guto taj nezna što je sladost, tko suze nije lio taj nezna što je radost.Dakle, blizina vraga čovijeku je neophodna koliko i blizina Boga.


U ala si ti sve pomesao covece, to mi vec lici na jing jang, ali naravno Hriscanstvo ne uci tako.Stoji cinjenica da Gospod ima sve pod svojom kontrolom , i dobro i zlo i da koristi i jedno i drugo za dobro onih koji Ga ljube.Zlo koristi da bi kaznio, upozorio i uopste disciplinovao coveka, ali to ne znaci da se treba slusati taj sotonski duh.Ali trebas biti informisan po pitanju Hriscanskog verovanja, da iako sada trenuto Bog koristi zlo da bi coveka doveo blize sebi i dopusta da bi se covek istrenirao, ipak na samom kraju doci ce momenat razdvajanja i za one koji su sledili Gospoda zlo vise nece postojati.Hrist dakle ima sve pod svojom kontrolom, i zli mora da Mu se pokloni, ali to ne znaci da taj zli mora da se pokloni coveku i da nece pokusavati stalno da ga zavede da skrene sa pravog puta.Dakle sotona drzi u svojoj prevari citave narode, i biblija govori da je to zato sto su odabrali laz namesto istine, i stoga sledeci tu laz otici ce tamo gde ce ta laz na kraju zavrsiti.U ognjenon jezeru.Tako da to sto zlo postoji ne znaci da je Gospod ne drzi kao i sve drugo pod svojom kontrolom,ali od toga sto ga drzi pod kontrolom imaju koristi samo oni koji hodaju u istini i traze istinu.Dok naravno drugi iduci za tim zlom u svojoj zabludi primaju platu koju zasluzuju.

Jos jedan atribut Hristov:Onaj koji ima sve pod svojom kontrolom.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
pjesnik kaže:Tko pelin nije guto taj nezna što je sladost, tko suze nije lio taj nezna što je radost.Dakle, blizina vraga čovijeku je neophodna koliko i blizina Boga.

Znam da je off topic ali evo jos jedne pesmice:

Casu mjeda jos niko ne popi , da je casom zuci ne zagorci.
Casa mjeda iste casu zuci, smijesane najlakse se piju.

Petar Petrovic Njegos

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyPoštovanje amose

more_horiz
Tebe su učili da Bog dobro vjekom nagrađuje, a zlo vijekom kažnjava.Mislim da je tu osnovna razlika poimanja vjere tebe i mene.Ja vjerujem da Bog samo nagrađuje ali svakoga prema zaslugama.Tebe sputavaju crkvena tumačenja, mene ne.Ja sam prema crkvi vrlo kritičan.Ne onoj izvornoj Isusovoj, već ovoj institucionaliziranoj.Crkva je ljudima,uz ono dobra nanijela previše zla i patnji.Gramzivost i bogaćenje crkve kroz povjest,svojom bezočnošću premašuje bogatstva svjetovnih vođa stečena mačem.Nije potrebno navoditi primjere koji to potvrđuju.Zar ne?
U onoj svojoj Bogom željenoj misiji, crkva kasni za vremenom.Sporo se prilagođava,a to ju čini manje simpatičnom.Evo, kardinal Bozanić se žali što mu je katedrala za Uskrs nedovoljno popunjena, iako je uspio nametnuti zakon o zabrani rada trgovačkim centrima nedjeljom.Mislio je tako usmjeriti ljude ka nedjeljnim misama.Zaboravio je da nitko nikada nije bio sretan zato što je to morao biti,dakle bio prisiljen.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Tebe su učili da Bog dobro vjekom nagrađuje, a zlo vijekom kažnjava.Mislim da je tu osnovna razlika poimanja vjere tebe i mene.


Time sto mi trpas stavove koje nemam samo komplikujes stvari, ali nema veze navikao sam na to.Ako ti je cilj da zivciras ljude, super postigao si cilj, jer me bas zivcira kada mi neko govori sta ja verujem a da pritom i nema pojma sta verujem.
Disciplinovanje nije kaznjavanje nego uvodjenje u dobro, kao Otac sina.Postoji kaznajvanje ili disciplinovanje sina, i postoji kazna svih bezboznih na kraju.Tako da ti i ja imamo skroz razlicit stav po pitanj definicije kazne, ti iza kazne vidis mrznju a ja vidim ljubav Boziju.I tvoje razmisljanje nema veze sa Hriscanstvom, tako da ako verujes da Gospod samo nagradjuje to pokazuje da nisi Hriscanin naravno.Ali i to je razumljivo , ti zastupas nesto drugo i bilo bi fer prema ostalima da kazes sta je to nesto, da znamo sa kim imamo posla.I mi naravno poimamo veru drugacije jer ja sam Hriscanske vere a ti nisi ocigledno.I odatle je dobar pocetak da se krene.Ali da bismo mogli da komuniciramo dalje, smatram da je doslo vreme da otkrijes svoj identitet da bi mogli lakse da komuniciramo, jer taj nacin na koji pristupas mi ne lici na nekog ko zeli da komunicira, vec nekog ko zeli da provocira i ja za to nemam vremena, ima drugih koji to vole, ja ne volim i to mi nije razlog sto sam na forumu tako da svako dobro, ajd uzdravlje.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyAjd i ti

more_horiz
Zamisli mene da sm doveden iz amazonske prašume, a sebe kao pastira koji će sve učiniti da svoju vjeru proširi povećavajući stado.Jesi li u stanju biti hrišćanin do kraja ili te bilo što živcira.Četiri godine sam bio ministrant u katoličkoj crkvi.Primio sam sve sakramente osim zadnjeg.I sad znam cijelu misu na latinskom na pamet.Ako si nervozan neboj se.Isus se je i za takve žrtvovao.
Ti se jednostavno, ne možeš suočiti da netko upotrebljava dar Božji(misao i slobodna volja) van klišeja i dogmi.Vidim da se osjećaš slabim.Počeo si sa MI i TI.Potrebna ti je sigurnost mase.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Zamisli mene da sm doveden iz amazonske prašume, a sebe kao pastira koji će sve učiniti da svoju vjeru proširi povećavajući stado.Jesi li u stanju biti hrišćanin do kraja ili te bilo što živcira.Četiri godine sam bio ministrant u katoličkoj crkvi.Primio sam sve sakramente osim zadnjeg.I sad znam cijelu misu na latinskom na pamet.Ako si nervozan neboj se.Isus se je i za takve žrtvovao.
Ti se jednostavno, ne možeš suočiti da netko upotrebljava dar Božji(misao i slobodna volja) van klišeja i dogmi.Vidim da se osjećaš slabim.Počeo si sa MI i TI.Potrebna ti je sigurnost mase.


Necu i ne pada mi na pamet da zamisljam da si neko ko nisi, i ni Isus nije tako radio pa necu ni ja.Sam nisam katolik tako da mi nista ne znaci to sto si prosao sve to sto kazes da jesi.Vrlo samostalno upotrebljavam svoju misao ali uvek sam u okviru pisma, ne "dogmi" i klisea koji i meni idu na nerve i cuces me da se cesto tome suprostavljam.Pokusavajuci da me dirnes u srce sa tim pastirskim osecajem si ispalio metak u pogresnom smeru, to me uopste ne zanima i nemogu se uhvatiti na udicu koju pokusavas da mi bacis.Normalno da cu govoriti mi i ti, jer ja sam deo crkve i samim tim delujem kao ud tela Hristovog a po pismu.Videces gomilu primera u bibliji takvih izrazavanja.Sto se tice slabosti tu si apsloltno u pravu, ja sam ti jedan takav bednik i crv kakvog je tesko ova planeta mogla da iznedri.Slabic medju slabicima, jadnik medju jadnicima i bednik medju bednicima, miloscu i silom Hristovog uskrsnuca udostojen da bilo sta kazem u Njegovo ime, iako po se bi nemam snage imam je u onome koji snagu daje.Drago mi je i srecan sam zbog tebe sto si tako samostalan i snazan i silan, ja nemam te atribute i zato se pouzdajem u mog pastira koji me vodi na zelenu pasu i dusu moju odmara.
Nemoj mene gadjati tim strelicama, moje uverenje nije da trebamo gurati nekom u usta sto nece da proguta, niti osecam potrebu da ti namecem svoj stav.Niti smatram to za duznost.Vidis da bi nekom zeleo da iznosim bilo sta on treba da pokaze da ga to interesuje, u suprotnom kaze rec bacam bisere pred svinje, a ja ne zelim to da radim.Slikovito opisano.Tako samo napred, ne zelim sa tobom da vodim ovakvu vrstu diskusije narocito ne na jednom forumu koji pripada mom Gospodu.Da bi znao sta je posao Hriscanina trebas prvo verovati reci, a ona je prepuna primera gde Isus jednostavno kaze idite ne morate, svaka mladica koju nije posadio Otac moj iscupace se, vrlo se opusteno odnosio prema tome dali ce Ga neko slusati ili nece.Pa ako je moj Gospod bio takav , zasto bih ja bio drugaciji, On je najbolji primer u svemu, zar ne?

Jos jedan atribut Hristov: Najbolji primer lux

Zadnja promjena: amos; pet 17 tra 2009, 12:10; ukupno mijenjano 2 put/a.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Meni je i uloga sotone jasna.Naime, zlo je potrebno isto kao i dobro.Ako izgubimo osjećaj boli, i obično uganuće noge moglo bi imati smrtne posljedice.



Dao si pogrešnu analogiju koja bi opisala ono što vjeruješ i tvrdiš. Ispravna analogija bi bila: čovjek mora uganut nogu da bi spoznao da je zdravlje dobro.

Konačno, i pjesnik kaže:Tko pelin nije guto taj nezna što je sladost, tko suze nije lio taj nezna što je radost.Dakle, blizina vraga čovijeku je neophodna koliko i blizina Boga.


A u ovoj citiranoj izjavi vidimo baš takav slijed misli. Dakle, s prvom izjavom si promašio u analogiji i stavio si je kako bi lakše prihvatili druge dvije izjave u kojima jesi jasnije izrazio svoju misao.

Mnogi ljudi danas Božje zapovjedi doživljavaju na način da ih to sputava i ograničava u slobodi, ne daju im da se razviju i ostvare svoje potencijale. No, takvo razumjevanje ne izlazi iz racionalne misli, nego iz oholosti koja ne vjeruje Bogu i koja Mu govori: "Što ti mene imaš učiti i što ti meni imaš govoriti što bi ja trebao ili ne bi trebao raditi. Ja ću sam naučit kako treba a kako ne treba".

Naravno, takav stav nije prirodan jer čovjek bi ipak, po prirodi, trebao imati toliko zdravog razuma pa da ipak posluša neke savjete.
Npr. ja sam poprilično siguran da ti ne bi prezreo zapovjed: ne odsjeci si glavu. Ili: ne isčupaj si oko. Ili, ne izvadi si želudac. I ako bi ti se reklo: ne čini to jer ćeš inače umrijeti, vjerujem da ćeš u tim zapovjedima prepoznati nekoga tko ti želi dobro.

To je način na koji treba shvatiti Božje zapovjedi, tj. ako ti kaže: Nemaj drugih bogova uz mene, to si prevedi sa: ne odsjeci si glavu. Siguran sam da ćeš na taj način lakše prihvatiti ono što ću slijedeće reći: nije točno da čovjek mora probati zlo da bi znao što je dobro. Izjava da čovjek mora probati gorko da bi znao slatko i da mora biti blizu vraga da bi vidio da je dobro biti kod Boga, je blizu istini onoliko koliko je pakao blizu raju.

Meni je i uloga sotone jasna.Naime, zlo je potrebno isto kao i dobro.


Znači, ipak se nisam prevario kad mi se učinilo da si dualist i da imaš dualistički pogled na svijet. Jer, kad se kaže da je zlo potrebno isto kao i dobro, onda to znači da su i dobro i zlo iskonska svojstva, tj. da je i jedno i drugo bit i da jedno bez drugog ne može.

Čovjek je stvoren slobodan, s mogućnošću izbora hoće li u Božjim zapovjedima gledat nešto dobro ili nešto što ga koči i sputava, što mu ne da da se razvija. Ovisno o tom prvom izboru ovisi što će odgovoriti na Božji poziv, hoće li to biti "Neću služiti" što je rekao sotona, ili će to biti: "Evo me, Oče, činiti volju Tvoju" što je rekao Sin.

Prvi odgovor je odgovor pobune, ali i propasti. Drugi odgovor je odgovor koji daje život. Svojevremeno sam se čudio kad su mi rekli da se najviši redovi anđela, kerubi i serafini, bez prestanka klanjaju Bogu i govore: Svet, Svet, Svet je Gospodn Bog. To mi je bilo nerazumljivo jer sam se pitao: pa kako netko može samo to raditi, a što je sa svim ostalim stvarima? A kad čovjek malo bolje razmisli, onda lako vidi da ništa bolje od štovanja Boga nema. Ja mogu razumjeti da to može zvučati duboko odbojno duši koja u Stvoritelju gleda tiranina koji slijepo traži poslušnost, no duša koja u Bogu prepoznaje izvor sveg dobra, to nije nikakav problem. Dapače.

Stoga, ovisno o toj prvoj namisli duše, ovisit će i ostali stavovi, ali i vječno opredjeljenje.

Drugo, jesam li gnostik.Pa zar nakon svega što sam iznio misliš da perferiram duhovnost, da je duh jedini i jedino važan.


Ok, nisi klasični gnostik koji u materiji prepoznaje zlo, no ipak jesi dualist koji govori da je zlo potrebno isto kao i dobro. U tom smjeru mi je bila i prva misao, a ne u smjeru odnosa spram materije.

Nisam nigdje naveo da su ljudi vjerovali u Krista jer su bili jadni i podtlačeni.Vjerovali su u njega jer je on to bio.Rodio se kao obespravljeni siromašak.


A ja ti još jednom ponavljam, mi smo prepoznali Krista unatoč tome što je rođen kao siromašak, jer smo shvatili da materijalno bogatstvo nije izvor pravog dostojanstva. Tj. čovjek jeste u pravu kad očekuje da utjelovljenje Boga mora biti u najodličnijem okruženju, u okruženju najvećeg dostojanstva. No problem čovjeka je u tome što nije imao ispravnu sliku što to dostojanstvo predstavlja i gdje ga treba tražiti.

Tj. mi smo bili u ispravnom očekivanju da se Bog utjelovljuje u najboljem okruženju, a to smo prepoznali u tome što je Utjelovljenje dobio kroz Blaženu Dijevicu Mariju, onaj pravi Zlatni Kovčeg Saveza. Isto tako, mi ćemo prepoznati i drugi dolazak koji će biti praćen dolaskom anđela, u punini Kristove prave nebeske slave.

Dakle, još jednom ponavljam, očekivanje utjelovljenja u najodličnijem okruženju je bilo ispravno jer se ono i jeste dogodilo u takvom okruženju. A samo siromaštvo je bilo iz razloga da to odbiju oni koji nisu u stanju prepoznati gdje pravo dostojanstvo uistinu leži. A kad se Krist vrati u Slavi i ne kao siromašak, i tada ćemo ga također prepoznati.

PEC-PEC sam spomenio misleći da će ti sve u vezi vjere u Boga biti lakše shvatljivo.Djeca u školi uče matematiku, samo oni u pučkoj uče onu elementarnu.Na studiju barataju tom elementarnom matematikom uz integrale,adicione teoreme i......jel da me kužiš.Prepostavljam da je i tvoje poznavanje vjere na nivou integralnih računa, a ne množenja i djeljenja.


Ja nisam pitao za pec-pec, nego za "još". No to i nije toliko važno jer nije niti toliko važno da li ti vjeruješ u reinkarnaciju ili ne. Ako bih trebao zaključivati, onda bih na temelju do sad napisanog rekao da vjeruješ, no kao što rekoh, to nije tema pa onda nije niti toliko važno. Pitah čisto radi raščišćavanja situacije, da ne navedeš nekog na krivu misao o tome što vjeruješ i da netko ne protumači krivo tvoje riječi.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyNešto za obojicu

more_horiz
Neznam jesam li već napisao da na jednom zidu moga stana imam, reklo bi se, malo svetište, oltar, ikonostas.Na ostalim zidovima stana nemam niti jedne slike svetaca, majke Božije, anđela ili čega sve nemaju po stanovima "veliki vjkernici".Kada osjetim potrebu, okrenem se tom kutku,te u mislima obratim se Bogu, porazgovaram s njimeAko ste ovo pravilno razumjeli bit će mi drago,jer je za mene i jako važno.To činim kada god za razgovor s Bogom osjetim potrebu, riječima koje tada smatram potrebnim i poslije se osjećam nekako blaženo.Smatram da mi nitko nema pravo propisati kada i kako ,te gdje ću se obratiti Bogu.Toliko o tome.
Za razumjeti potrebu prisustva zla i dobra kroz ono sa iščašenjem zgloba, namjerno me nisi razumio.Da čovjek nema osjećaja boli, dakle, ako ne osjeti bol u momentu iščašenja nebi potražio utočište kod liječnika.Da čovijek ne osjeća hladnoću smrzao bi se .Da nema zla nebi smo znali što je dobro.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Tebe su učili da Bog dobro vjekom nagrađuje, a zlo vijekom kažnjava.Mislim da je tu osnovna razlika poimanja vjere tebe i mene.Ja vjerujem da Bog samo nagrađuje ali svakoga prema zaslugama.


Mene su učili da nije dobro gurati žice u utičnicu, i ja sam to prihvatio kao dobar savjet. Nikad mi se nije činila mudrom ideja da ih guram u utičnicu i da tako provjeravam istinitost te tvrdnje. Sigurno postoje ljudi koji govore da takvi savjeti ograničavaju čovjeka i da je zlo potrebno probati da bi se znalo dobro, no to je problem tih ljudi.

Možda ti se učini paradoksalnim, no prihvaćanje postojanja pakla izlazi iz ispravnog razumjevanja istine o tome kako je dragocjen čovjek stvoren. Tj. mi nismo puki fikusi u svijetu, nego aktivni sudionici koji svojim odlukama oblikuju svijet. Naravno, pri tome u prvom redu mislim na naše djelovanje na ljude, a onda i na sve ostalo.

Naše dostojanstvo izlazi iz naše odgovornosti. Tj. Bog iz spasenjskog djela nije isključio čovjeka, nego je dapače, odlučio da čovjek uvijek ima ulogu u spasenju. Naravno, pri tome nam je pružio svu pomoć, no na nas je stavio odgovornost da tu pomoć i tražimo i želimo. Tj. ako pomoć molimo, mi je i dobivamo. Ako ne, onda svijet ide svom kraju.

Za povjerovat u Boga Stvoritelja koji je samo Dobro, ne treba bezbroj života. Dovoljno je samo malo zdravog razuma i poniznosti da prepoznamo odakle u konačnici dolazi svako Dobro. I nakon toga dolazi borba protiv grijeha, a i ostalo što ide uz kršćanstvo.

Tebe sputavaju crkvena tumačenja, mene ne.Ja sam prema crkvi vrlo kritičan.Ne onoj izvornoj Isusovoj, već ovoj institucionaliziranoj.Crkva je ljudima,uz ono dobra nanijela previše zla i patnji.


Ovo si uputio na krivu adresu, tj. bilo bi primjerenije da si meni to rekao jer ja jesam katolik (zato i odgovaram na ovaj post). Mene ne sputavaju Crkvena učenja iako ih potpuno prihvaćam. Tvoj problem je taj što misliš da je to slijepo prihvaćanje. A nije. To je prihvaćanje s razlogom.

Naime, čovjek je po prirodi dogmatičan. To je neizbježno. Ja, kad bih tebe pitao da mi navedeš samo jednu jedinu svoju krivu misao, ne bi mi mogao ništa odgovoriti. Jer, kad bi rekao nešto konkretno, automatski bi se pokazalo da u to onda i ne vjeruješ. Dakle, možeš mi dati neke demagoške odgovore, no konkretno mi nećeš moći navesti ništa.

Budući da smo svi dogmatični, pitanje je samo u kojem smjeru ide naše povjerenje... hoćemo li se uzdat u sebe i svoju lako pogrešivu misao, ili ćemo potražiti nekoga tko može pokazati više od običnog ljudskog samovoljnog tumačenja stvarnosti.

Ti si zaključio da si ti u pravu u svom mišljenju. To nije ništa neobično s obzirom da onaj tko se posvađa sa svojom misli, obično završi u ludnici. No to nije dokaz da uistinu jesi u pravu.

Tj. ako ćeš samo uzeti u obzir teoretsku mogućnost da nisi u pravu (a to bi svakako trebao uzeti kao mogućnost), tada ćeš se naći u situaciji da potražiš nekoga tko je sigurniji garant Istine od proizvoljnog vlastitog mišljenja. I tu dolazi Crkva u igru.

[/quote]Gramzivost i bogaćenje crkve kroz povjest,svojom bezočnošću premašuje bogatstva svjetovnih vođa stečena mačem.Nije potrebno navoditi primjere koji to potvrđuju.Zar ne?[/quote]

Evo, npr. ja sam sad radio jedan projekt za crkvu i naknadu koju bih trebao dobiti, njoj ću ponovo vratiti. Prema tome, tko si ti da meni govoriš o bogatstvu Crkve kad ja znam što samo ja mogu dati? A ja nipoštno nisam unikat.

U onoj svojoj Bogom željenoj misiji, crkva kasni za vremenom.Sporo se prilagođava,a to ju čini manje simpatičnom.Evo, kardinal Bozanić se žali što mu je katedrala za Uskrs nedovoljno popunjena, iako je uspio nametnuti zakon o zabrani rada trgovačkim centrima nedjeljom.Mislio je tako usmjeriti ljude ka nedjeljnim misama.Zaboravio je da nitko nikada nije bio sretan zato što je to morao biti,dakle bio prisiljen.


Kardinal se ne žali što ljudi nisu natjerani u crkvu, nego zato što im je vjera pala pa nisu došli. I to jeste za žaliti, jer će oni koji su je upoznali i odbili, baštiniti vječnu propast.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ibrahim je napisao/la:
Za razumjeti potrebu prisustva zla i dobra kroz ono sa iščašenjem zgloba, namjerno me nisi razumio.Da čovjek nema osjećaja boli, dakle, ako ne osjeti bol u momentu iščašenja nebi potražio utočište kod liječnika.Da čovijek ne osjeća hladnoću smrzao bi se .Da nema zla nebi smo znali što je dobro.


Ja te jesam dobro razumio, samo sam ti naglasio da to nije pravilna analogija za pojašnjavanje tvog stava. Naime, s tom izjavom se ja slažem, no mislim da se ti ne bi trebao slagati ako želiš biti dosljedan.

Vidiš, ja mogu reći da je Bog dao bol da čovjek nauči što nije dobro. Naime, ako Božju zapovjed pokažemo u obliku: nemoj iščašivati zglob jer ćeš stradati, a mi na to kažemo... e baš hoću jer ja moram upoznati zlo da bi znao dobro, onda bol treba prihvatiti kao sredstvo vraćanja izvorno namjenjenoj poslušnosti.

Tj. kad nam se kaže: nemoj si iščašiti nogu, ili. nemoj si lomiti kosti, ili, nemoj ići na sjeverni pol u kratkoj majici, mi bi smo na osnovu iskustva trebali reći: neću više iščašivati nogu niti lomiti si kosti da bi naučio da to nije dobro i neću ići na sjevernipol u kratkoj majici jer Ti vjerujem da ću u suprotnom stradati.

Dakle, ono na što sam ja skrenuo pažnju je to da si upotrijebio krivu analogiju s tim primjerom. S primjerom pelina i sladosti, te zla i dobra si upotrijebio pravilnu analogiju za objašnjavanje svog stava (što ne znači da su ti zaključci ispravni).

Dakle, nije točno da čovjek mora upoznati zlo da bi znao dobro. Ako upozna zlo, onda će za njega snositi i posljedice jer nije vjerovao Stvoritelju koji je rekao: ne čini to jer ćeš u protivnom stradati. A posljedica je bol.

U slučaju isčašenja noge, prolazna, u slučaju gubitka duše, trajna.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyLijepo je darivati

more_horiz
To što ćeš dati crkvi ono što od nje zaradiš crkvu neće niti obogatiti niti osiromašiti, a ti si možeš uobražavati da si učinio dobro djelo.Ja nikada nisam smatrao da sam učinio dobro djelo poklonivši nešto vlastitom majkom.Ja sam samo obnašao svoju dužnost.Ako si me razumio dobro, pa i ako nisi.
Sjećaš li se, a i to si morao negdje pročitati, kako se nije moglo ići na hodočašće u srednjem vijeku ako ti crkveni nadležnik za taj put nije izdao matrikulu.Svaki hodočasnik na isusov grob morao se je pismeno obvezati da će svu svoju imovinu,u koliko se ne vrati sa hodočašća, prepustiti crkvi.E, a sada zamisli neke lokalne crkvene moćnike profila BCesara borđije ili kardinala Rišljea.Taj se hodočasnik nikada nije vratio sa hodočašća.Završio ga je možda već iza druge okuke.O tom grijehu crkve govorim.O takvom bogaćenju.
Još nešto.Uvjeren sam da je i pakao i raj ova Dolina suza u kojoj živimo.Ostalo su priče za malu djecu.

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyIpak ste mi pomogli da nađem traženi odgovor

more_horiz
Hvala sugovornicima ali i onima koji se nisu javili.Nema svako snage za ovu temu.Moja spoznaja je slijedeća:
Bog nije sišao na zemlju jer je na njoj stalno prisutan.On je svuda oko nas, među nama i u nama (manje-više).
Jednog dana Bog odluči postati čovjekom.Utjelovljuje se u Isusu Kristu nudeći ljudima život vječni porukom:
ljudi, budimo LJudi, ako smo ljudi.
(Sve ostalo kao nebitno izostavljeno)
Evo, sutra je Uskrs za ortodoksne kršćane.Zbog drugačijeg kalendara.Nekome to DRUGAČIJE smeta.Meni ne.Ja svaki dan slavim Kristovo rođenje i uskrsnuće.
Hvala, temu zaključujem.
Amen

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Hristova smrt -- hleb zivota

Osnovno objasnjenje se nalazi u Jov.6,33-35. "Ja sam Hleb života , koji meni dolazi nece ogladneti ,
i koji mene veruje nece ozedneti"... Jov.6,53. "Zaista,zaista vam kazem;ako ne jedete" tela" Sina covecjega,
i ne "pijete" krvi njegove,necete imati zivota u sebi"...
Bila je to samo slikovita metafora, jer to ustvari znaci - upijati njegov zivot...
Kada Hristos kaze:Ja sam hleb zivi koji side s neba , on nam ovde daje živopisan i nezaboravan opis kraja
svog života... Isus porucuje svakome ko zeli da cuje: " Kada budete videli da se moje telo lomi, i da se moja
krv proliva, tada znajte da se hleb zivota prelomio za svet... Hleb se prelomio za vas!...Uzmite taj hleb i
" jedite" i nikada vise necete biti gladni"...
Obzirom da ovde ima neki koji su nezadovoljni svojim traganjem za realnošcu, oni su iskljucili svoj um da se ne
suoce sa religiozno-intelektualno-moralnim bankrotstvom.Neki svojim nerazumevanjem ovde umiru od gladi.
Upravo zbog toga Isus u Jevandjeljima revolucionarno uzvikuje:" Ja sam hleb zivota"... Ono sto treba da ucinimo
sa Hristovim telom i krvi, nije da ga prežvacemo i progutamo nekakvom antihruscanskom efharistijom, vec da u
njegovom raspetome telu i prolivene krvi pronadjemo temelje svog pobožnog života. Da svoju veru i nadu vežemo
uz to telo i tu krv, i da odatle izvlacimo svoje misli i svoja htenja... Jednostavno receno , da bi smo mogli da jedemo
taj hleb, treba da dodemo na mesto gde je hleb bio prelomljen. -- To je središnji krst na Golgoti. Nikakve magijske
prevare tamo nema. Krst nas samo suocava sa blistavom istinom o Bogu, koji je više voleo nas nego sto je voleo
sebe... Ukoliko bi istina o ovoj realnosti prodrla u naš um i naš mali svet , nikada više ne bi bilo moralne i religijske
suše i gladi... Jovan, Hristov najomiljeniji ucenik je na kraju svog života ovako izrazio ovu istinu: " Nego savršena
ljubav izgoni strah napolje" -- Savršena ljubav koja sija sa krsta - to je hleb žtivota koji jedino može da utoli našu glad.
.. Kada shvatimo da smo voljeni do dubina golgotske ljubavi, necemo imati nikakvog razloga da trcimo za budavim
kriškama nikada istinske hrane koju nude kojekakva nebiblijska objašnjenja... Prema tome, vrednost " hleba" nije da
ostane u polici , on treba da se " jede"... Udji u neki kutak gde ces biti sam sa " hlebom zivota" , izvuzi ponovo
Bibliju iz police i nadi pricu o krstu u Jevandjeljima.(Mat.26. Mar.15. Luka 23. Jovan 19.).
Otkrices da je posle uzimanja " hleba zivota" nestala cela zbrka užasne gladi pobožnog života...
Kako god da se svet krece, ostaje revolucionarna istina - " Ja sam hleb zivota"...
Pod krstom Isusa Hrista na Golgoti nema vise gladi....

Biblijski Hrišcanin

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Bog nije sišao na zemlju jer je na njoj stalno prisutan.On je svuda oko nas, među nama i u nama (manje-više).


Bog zna sve,al Isus nije sveprisutan.
Isus je Bog koji je sišao u ono vreme,a u ovo se vraća -opet da bude jedan jedini.
Duh Sveti je taj koji se izleva na ckrvu,odabranike koji verom uviđaju pravoga Boga,dok će nevernici,iako dotaknuti-otići svojim putem...
Svako malo vidimo čudesa koja rade razni ljudi pod krinkom Duha Svetoga,a to su samo vračarije,i ništa drugo.
Isus je lečio bolesti duha,dok ovi rade čuda na telesnoj razini,i ne shvatam kako ljudi to prihvataju ko čuda od Boga.
Alternativa pod krinkom Boga,to su ta čudesa oko nas!

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
Ko je Isus??? To je jedno od dva najvažnija pitanja koja čovek može postaviti. Drugo ništa manje važno pitanje, a potpuno je u vezi sa prvim je KO SAM JA? Ali na to drugo pitanje možemo pokrenuti drugi topik.
OK! Prema Svetom Pismu, a jedino me taj izvor interesuje jer je od Boga potvrđen kroz sve vekova i doba kao apsolutno autetičan i istinit, Isus je PRAVI ČOVEK (1Timoteju 2:5 Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus, ) on je takođe DURGI Adam ili POSLEDNJI Adam (1Korinćanima 15:45 Tako je i pisano: prvi čovjek Adam postade u tjelesnom životu, a pošljednji Adam u duhu koji oživljuje. ). On je takođe i Sin Božiji koji je začet mimo polnog odnosa čoveka i žene, dakle kreativnim aktom Njegovog Nebeskog Oca Duhom (Jovan 4:24 Bog je duh; Mat 1:18 A rođenje Isusa Hrista bilo je ovako: kad je Marija, mati njegova, bila isprošena za Josifa, a još dok se nijesu bili sastali, nađe se da je ona trudna od Duha svetoga.) On je OBEĆANO ŽENINO SEME iz Edenskog vrta (Postanak 3:15 I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između sjemena tvojega i sjemena njezina; ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati.) On je takođe ČOVEK koji je sa svojim Ocem postigao JEDINSTVO i time postao Gospod i Hrist (Jovan 10:30 Ja i otac jedno smo. Dela Apostolska 2:36 Tvrdo dakle neka zna sav dom Izrailjev da je i Gospodom i Hristom Bog učinio ovoga Isusa koga vi raspeste. ) Isus-čovek je postao jedno sa Bogom, što znači da je POSTAO BOG kada ga je Bog krstio na reci Jordan svojim Svetim Duhom. (Matej 3:16 I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božijega gdje silazi kao golub i dođe na njega.) On je takođe i JEDINI SPASITELJ ljudskog roda. (Luka 2:11 Jer vam se danas rodi spas, koji je Hristos Gospod, u gradu Davidovu. ) On je takođe i VELIKI PRVOSVEŠTENIK po činu Melkisedeka, što znači da mu je na ramenima čin BOG. (Hebrejima 5:10 I bi narečen od Boga poglavar sveštenički po činu Melhisedekovu.) On-Isus je INKARNACIJA VEČNOG BOGA OCA u ljudskom telu (Jovan 14:7-9 Kad biste mene znali onda biste znali i oca mojega; i otsele poznajete ga, i vidjeste ga. Reče mu Filip: Gospode! pokaži nam oca, i biće nam dosta. Isus mu reče: toliko sam vrijeme s vama i nijesi me poznao, Filipe? koji vidje mene, vidje oca; pa kako ti govoriš: pokaži nam oca?) On je dete-beba u kojem treba da se inkarnira Nebeski Otac, jedini Bog (Isaija 9:6 Jer nam se rodi dijete, sin nam se dade, kojemu je vlast na ramenu, i ime će mu biti: divni, savjetnik, Bog silni, otac vječni, knez mirni. ) Ali će se Bog inkarnirati u Njemu tek u Njegovoj zrelosti. (Isaija 7:15 Maslo i med ješće, dokle ne nauči odbaciti zlo a izabrati dobro.) On je naš OTKUPITELJ (Galaćanima 4:5 Da iskupi one koji su pod zakonom, da primimo posinaštvo.) On je od Boga naše Jagnje za naše grehe (Jovan 1:29 A sjutradan vidje Jovan Isusa gdje ide k njemu, i reče: gle, jagnje Božije koje uze na se grijehe svijeta.)
On je naš mir (Rimljanima 5:1 Opravdavši se dakle vjerom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svojega Isusa Hrista,) ON JE LOGOS-punina Božje objave i inkarnacije (Kološanima 2:9 Jer u njemu živi svaka punina Božanstva tjelesno. Otkrivenje 19:13 I bješe obučen u haljinu crvenu od krvi, i ime se njegovo zove: riječ Božija-LOGOS).
On je VELIKI SUDIJA (Jovan 5:22 Jer otac ne sudi nikome, nego sav sud dade sinu.) On je lik nevidljivog Boga (Kološanima 1:15 Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen prije svake tvari. Hebrejima 1:3 Koji budući sjajnost slave i obličje bića njegova, i noseći sve u riječi sile svoje, učinivši sobom očišćenje grijeha našijeh, sjede s desne strane prijestola veličine na visini,)
On je MUŽ Novozavetne Crkve koja se još zove Nevesta Hristova (2Korinćanima 11:2 Jer revnujem za vas Božijom revnosti, jer vas obrekoh mužu jednome, da djevojku čistu izvedem pred Hrista.)
Mogao bih napistai još puno toga, ali za nekoga ko zaista želi primiti Hrista kao svog Spasitelja, ima i više nego dovoljno argumenata za to! Ko to želi osporavati, ništa mu nikada neće biti dovoljno, čak ako i neko ustane iz mrtvih NEĆE VEROVATI!
Shalom!

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyNe samo duha već i tela

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Ko je Isus??? To je jedno od dva najvažnija pitanja koja čovek može postaviti. Drugo ništa manje važno pitanje, a potpuno je u vezi sa prvim je KO SAM JA? Ali na to drugo pitanje možemo pokrenuti drugi topik.
OK! Prema Svetom Pismu, a jedino me taj izvor interesuje jer je od Boga potvrđen kroz sve vekova i doba kao apsolutno autetičan i istinit, Isus je PRAVI ČOVEK (1Timoteju 2:5 Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovjek Hristos Isus, ) on je takođe DURGI Adam ili POSLEDNJI Adam (1Korinćanima 15:45 Tako je i pisano: prvi čovjek Adam postade u tjelesnom životu, a pošljednji Adam u duhu koji oživljuje. ). On je takođe i Sin Božiji koji je začet mimo polnog odnosa čoveka i žene, dakle kreativnim aktom Njegovog Nebeskog Oca Duhom (Jovan 4:24 Bog je duh; Mat 1:18 A rođenje Isusa Hrista bilo je ovako: kad je Marija, mati njegova, bila isprošena za Josifa, a još dok se nijesu bili sastali, nađe se da je ona trudna od Duha svetoga.) On je OBEĆANO ŽENINO SEME iz Edenskog vrta (Postanak 3:15 I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između sjemena tvojega i sjemena njezina; ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati.) On je takođe ČOVEK koji je sa svojim Ocem postigao JEDINSTVO i time postao Gospod i Hrist (Jovan 10:30 Ja i otac jedno smo. Dela Apostolska 2:36 Tvrdo dakle neka zna sav dom Izrailjev da je i Gospodom i Hristom Bog učinio ovoga Isusa koga vi raspeste. ) Isus-čovek je postao jedno sa Bogom, što znači da je POSTAO BOG kada ga je Bog krstio na reci Jordan svojim Svetim Duhom. (Matej 3:16 I krstivši se Isus iziđe odmah iz vode; i gle, otvoriše mu se nebesa, i vidje Duha Božijega gdje silazi kao golub i dođe na njega.) On je takođe i JEDINI SPASITELJ ljudskog roda. (Luka 2:11 Jer vam se danas rodi spas, koji je Hristos Gospod, u gradu Davidovu. ) On je takođe i VELIKI PRVOSVEŠTENIK po činu Melkisedeka, što znači da mu je na ramenima čin BOG. (Hebrejima 5:10 I bi narečen od Boga poglavar sveštenički po činu Melhisedekovu.) On-Isus je INKARNACIJA VEČNOG BOGA OCA u ljudskom telu (Jovan 14:7-9 Kad biste mene znali onda biste znali i oca mojega; i otsele poznajete ga, i vidjeste ga. Reče mu Filip: Gospode! pokaži nam oca, i biće nam dosta. Isus mu reče: toliko sam vrijeme s vama i nijesi me poznao, Filipe? koji vidje mene, vidje oca; pa kako ti govoriš: pokaži nam oca?) On je dete-beba u kojem treba da se inkarnira Nebeski Otac, jedini Bog (Isaija 9:6 Jer nam se rodi dijete, sin nam se dade, kojemu je vlast na ramenu, i ime će mu biti: divni, savjetnik, Bog silni, otac vječni, knez mirni. ) Ali će se Bog inkarnirati u Njemu tek u Njegovoj zrelosti. (Isaija 7:15 Maslo i med ješće, dokle ne nauči odbaciti zlo a izabrati dobro.) On je naš OTKUPITELJ (Galaćanima 4:5 Da iskupi one koji su pod zakonom, da primimo posinaštvo.) On je od Boga naše Jagnje za naše grehe (Jovan 1:29 A sjutradan vidje Jovan Isusa gdje ide k njemu, i reče: gle, jagnje Božije koje uze na se grijehe svijeta.)
On je naš mir (Rimljanima 5:1 Opravdavši se dakle vjerom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svojega Isusa Hrista,) ON JE LOGOS-punina Božje objave i inkarnacije (Kološanima 2:9 Jer u njemu živi svaka punina Božanstva tjelesno. Otkrivenje 19:13 I bješe obučen u haljinu crvenu od krvi, i ime se njegovo zove: riječ Božija-LOGOS).
On je VELIKI SUDIJA (Jovan 5:22 Jer otac ne sudi nikome, nego sav sud dade sinu.) On je lik nevidljivog Boga (Kološanima 1:15 Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen prije svake tvari. Hebrejima 1:3 Koji budući sjajnost slave i obličje bića njegova, i noseći sve u riječi sile svoje, učinivši sobom očišćenje grijeha našijeh, sjede s desne strane prijestola veličine na visini,)
On je MUŽ Novozavetne Crkve koja se još zove Nevesta Hristova (2Korinćanima 11:2 Jer revnujem za vas Božijom revnosti, jer vas obrekoh mužu jednome, da djevojku čistu izvedem pred Hrista.)
Mogao bih napistai još puno toga, ali za nekoga ko zaista želi primiti Hrista kao svog Spasitelja, ima i više nego dovoljno argumenata za to! Ko to želi osporavati, ništa mu nikada neće biti dovoljno, čak ako i neko ustane iz mrtvih NEĆE VEROVATI!
Shalom!

Ne želim osporavati ili kritikovati ali još manje raspravljati. Ali puna je Biblija izveštaja da će i da je Isus lečio SVE NAŠE BOLESTI, i telesne i duhovne. Osim toga, svako ko zna bilo šta o bolestima, zna da su skoro sve bolesti tela posledica obolelog duha! Dakle, to razdvajati je ne moguće. Ali i On sam je rekao: "Ja sam Gospod Bog koji lečim SVE vaše bolesti..." Mogu navesti mnoštvo izveštaja iz Biblije da je to tako, a i iz prakse ako je potrebno.
Pozdrav

descriptionPomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus? - Page 4 EmptyRe: Pomozite mi da samom sebi definiram Isusa.Tko je Isus?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply