Montfort - čovjek za posljednju Crkvu
Benedetta Papasogli
Preveo Emanuel Jurica Beroš Preneseno iz časopisa Zlatno pero, broj 2, izdanog u Zagrebu u srpnju mjesecu 1998. godine. -------
Prilog koji slijedi, "Troje koje se voli", predstavlja prijevod poglavlja iz životopisa proroka marijanskih ukazanja, francuskog sveca Ljudevita Grigniona de Montforta (1673. u Montfort-La-Caneu u Bretagni - 1716. u Saint-Laurent-sur-Sevre). Životopis je napisala Benedette Papasogli, a tiskan je 1979. u Torinu (Gribaudi Editore; "Montfort - un uomo per l ultima Chiesa"). Ovo je poglavlje zapravo esej o utjecaju takozvane Francuske škole u teologiji (kardinal Berrule, Olier i Eudes) na Ljudevita Grigiona, kada je u svojoj zreloj dobi (Papasogli veli "u vremenu punog ljeta"), povukavši se u osamu zidina St. Eloi, najvjerojatnije u jesen 1713. godine, pisao svoju čuvenu "Pravu pobožnost prema Presvetoj Djevici", u kojoj je razradio danas nadasve poznati pojam "svetog ropstva" prema istoj Djevici. Ova knjiga predstavlja doista "montfortsku duhovnu sintezu", a vrijednost je tog poglavlja-eseja što montfortsko otkriće koje se svodi na ulogu Djevice Marije u "posljednjoj Crkvi" postavlja precizno u okvire teološke misli, konkretno Francuske škole. U toj se školi razvija "koncept mističkog tijela za objašnjenje uloge Marije u našem duhovnom rađanju". Ili kroz Mariju bivamo rađani za Krista drugi puta.
Tako da je planirano da se poslije čitanja ovog poglavlja odmah pročita i poglavlje iz knjige mariologa Rene Laurentina o nama suvremenim ukazanjima u argentinskom San Nicolasu, konkretno poglavlje gdje Laurentin teološki analizira smisao i značenje poruke iz San Nicolasa. Nakon pažljivog čitanja shvatit ćemo da između poimanja uloge Marije iz Montfortove knjige iz 1713., te poruka same Marije danih vidjelici u tom argentinskom gradu, postoje mnoge identičnosti, koje se u biti svode na posvemašnje slaganje: Djevica je Marija eshatološka Noina arka i Škrinja zavjetna!
Stoga onaj koji pročita ova dva priloga zajedno, ne može poreći kako prisvaja teološko obrazloženje za Djevičina ukazanja u našem vremenu, posebice u našem stoljeću. Uostalom Grignionova je knjiga više od stoljeća nakon autorove smrti počivala u "tišini kovčega" neotkrivena, poput nekog Djevičina znaka da je ona Kovčeg saveza, koji se ima početi otvarati stoljeće nakon, pred početak modernizma.
Inače "Troje koje se voli" znače Ljudevita Grigniona u društvu Isusa i Marije: u društvu Dva Srca, kojima se pridružuje još jedno, Ljudevitovo! Glava VII Troje koje se voli [size=9]Dakle u vremenu smo punog ljeta i zahladit će dolaskom jeseni. Vrijeme je rezultata i odlučnih poruka: vrijeme je plodova. U ovom kontekstu dolazi nam ususret glavna riječ koju je izrekao otac Montfort svojom sposobnošću sintetiziranja: Rasprava o pravoj pobožnosti nudi zajedno rješenja pedagoške metode misionara, bit misli duhovnog autora, tajne življene duhovnosti sveca.
Otvaramo ovu knjigu - napisanu najvjerojatnije u jesen 1713. - znajući da ćemo u njoj pronaći kao u djelu "Ljubav vječne mudrosti", put pristupa intimnosti, inače dobro čuvane, Ljudevita di Montforta. Dakle, u trenutku "krize" - izbora i suda - koja je odredila i usmjerila zauvijek njegov put; danas, u vremenu punine. Dva djela izgledaju kao dvije točke preko kojih prolazi prava linija intimnog puta i duhovnog učenja Ljudevita Grigniona. U stvarnosti, "Rasprava o pravoj pobožnosti" raspravlja i na široko izlaže polazne točke već sadržane na posljednjim stranicama mladenačkog rukopisa: pa ipak ne podsjeća na ovo djelo po neponovljivom pečatu koji je bio zajedništvo istraživanja i sigurnosti i blagog nemira, dinamičan i osjetljiv. Danas otac Montfort otkriva potpunu vlast nad svojim izvorom, osobnije izrađivanje odabranih tema i jasan izraz, učinkovit, koji se rađa iz osnovne pedagoške namjere, sad već preuzete od intimne postavke apostola.
Ova mala knjiga analizira sastav jednog osobnog iskustva - jedan život - zbijajući ga u lekciju ljubavi. Ljudevit je pisao povukavši se u osamu, unutar zidina S. Eloi, kada se počeo osjećati opterećen zbog svoje zrelosti nastale u službi i u misiji. Pisao je brzo: razrada misli trajala je od mladenačkih godina. Sa svojim rukopisom koji je postajao sve jasniji i koji je težio k strpljivom zadatku populariziranja i jasnoće, rekao je bit, njegov "način milosti": nalazimo ga - i samo u ovom svjetlu nastojat ćemo čitati djelo - ono što je bilo unutarnji oblik njegove svetosti.
Ljudevit di Montfort nije razvio svoj potpuni plan puta prema savršenstvu: nije izgradio, kao mnogi autori mistici, jednu svoju podnošljivu školu ljubavi. Nezadovoljan zbog svega toga, sa stavom koji sažima sve, u kojem je ključ njegovog učenja: govorimo o formuli "svetog ropstva" koja sadržava put čišćenja i život jedinstva, askeze i uvođenja u mistiku, postavljajući svaku stvar u sjenu meditacije Marije.
Ona je najviši odgovor koji otac Montfort daje problemu unutar kojeg se bavi cijelo njegovo djelo, to jest način spoznanja ili vitalni odnos s Isusom, Sinom Božjim i Sinom Marijinim. Napuštena duša u rukama Majke se nanovo vraća samoj poslušnosti Sina: "odvajanje" je potpuno, duša oslobođena svega, obnovljena u krilu Marije, prima u svom izgledu osobine Sluge Božjega, Sluge Raspetoga.
Takav je - recimo jednom zauvijek - cilj monfortske duhovne sinteze, koja postavlja, ne u vrlini milosrdnog i čuvstvenog razmišljanja, nego iznad vrijednog teološkog osnova, Mariju, u centar kršćanskog života i u središte svih puteva koji vode Bogu, doprinoseći s izvorima ljubavi i vjere prosvjetljenju - rekao bi kardinal de Berulle - "nutarnjem stanju" i "vječnosti" marijanske tajne.
Marijanski rukopisi oca di Montforta - ne samo djelo koje je objavljeno poslije smrti i koje su urednici nazvali "Rasprava o pravoj pobožnosti", sakupljajući poticaj za problem o kojem se dugo raspravljalo u vrijeme Montforta; nego čak i "Marijina tajna", kratka rasprava, i neki tekstovi o krunici - nemaju općenito pečat originalnosti. Čak zbog svojih misli o Mariji, Ljudevit Grignion je nasljedovatelj jedne duhovne škole: ipak -zbog dovršenja doktrinalnog pogleda, zbog učinkovitosti apostolskog populariziranja, zbog jedinstvenog pogleda koji proizlazi iz marijanske teme u pedagogiju nutarnjeg života - daje početak potpuno novoj struji, tako da se prilozi iz kojih on crpi razvijaju prema jednoj formulaciji, na neki način, nepoznatoj u povijesti duhovnosti. Njegova "maksimalna" mariologija ostaje postojano mjesto u razvoju katoličke misli. Ali iznad svega, djelo i montfortanski primjer - s onom posebnom puninom značenja koje podrazumijeva riječ koja je postala život - označili su dušama osjećaj duhovnosti, "jedan posebni oblik unutarnjeg života" (Lhoumeau).
Ova knjiga dugo smještena u "tišini kovčega", otkrivena više od stoljeća poslije smrti autora, sad je već klasik duhovne književnosti. Danas se predstavljaju s posebnom patinom stranice koje su vodile molitvi. Knjiga je pomogla oblikovanju svetaca, učinila je privlačnim, za mnoge duše, Kristov put i iskustvo križa. Tekst, sa svojim uravnoteženim zanosom, može imati starinski prizvuk, koji je izgubio dio svoje izražajne moći, ali se otkrivajući istine koje su sadržane u njemu, stiže do otkrivanja tajne i uživanja dubokih riječi.
Ako, u raspravi teologa, materinska meditacija Marije ima dvostruki aspekt jednostavnog posredovanja i djelovanja i osobni utjecaj Marije na duše, francuskim učiteljima Seicenta pripada zasluga da su prag ove druge interpretacije prebacili u jasan, motiviran i određen oblik.
Životnost marijanske meditacije berullijanaca sastoji se u poniranju u tajnu duhovnog materinstva Marije, kao posljedice njenog božanskog materinstva. Mariološka temeljita proučavanja imaju svoj korijen u prvenstvu prisutnom u očima sinova Francuske škole, kako smo već rekli, od tajne Utjelovljenja. Montfort će pisati o ovome riječi koje odražavaju opći osjećaj ovih "obožavatelja Utjelovljene Riječi": "Utjelovljenje Riječi je prva tajna Isusa Krista, najskrivenija, najveća i najmanje poznata ... U ovoj tajni, uključio je sve tajne svoga života, koje su slijedile preko njena prihvaćanja, ... ova tajna je sinteza svih tajni, koja sadrži volju i milost svih; na kraju ova tajna je prijestolje milosrđa, darežljivosti i milosti Božje...".
Ovdje je "tajna Isusa" u njegovu stanju Čovjek-Bog: sve druge tajne njegova zemaljskog i nebeskog života, njegove vječne meditacije, uključene su u jedinstveni Misterij, vrijedan štovanja i jednostavni koji je sama božanska i ljudska Osoba Riječi. Precizno razmišljanje, duboko i nutarnje, o ovom iskonskom sakramentu vodi jednom uvijek boljem razumijevanju značenja i funkcije Marije u planu našega spasenja.
Takav je slijed misli i molitve koja od Berullea, preko glavnih "faza" Oliera i Eudesa, kulminira u Ljudevitu Grignionu di Montfortu. Početak je svečan: pogled kardinala de Berulla je zanesen, prema dosljednosti čistog teocentrizma, u veličinu materinskog božanstva Marije. Veličina o kojoj on svjedoči kao o "sretnoj opsesiji" kojoj predaje potpuno svoje duhovno razmatranje i svoju molitvu pohvale.
Počevši od Jean Jacquesa Oliera mariologija Francuske škole počinje poprimati definitivan oblik. "Ljudi su utjelovljeni u Krista u krilu Marije, već od zore početka otkupiteljske tajne: istina koja pobjeđuje M. Oliera do te mjere da postaje najdraži objekt njegova predanja".
Već je Berulle inzistirao na duhovnoj koncepciji novog čovjeka, otkupljenog Adama, u "fiatu" ("da") Marije; s Olierom, Eudesom i Montfortom, razvija se koncept mističnog tijela, za objašnjenje uloge Marije u našem duhovnom rađanju: "Bog stvara u njoj - piše Olier - Sina u svoj širini: u savršenom čovjeku (Ef 4,13), u njemu samom, i u svim njegovim udovima, to jest sa svojom Crkvom. ..: rođenjem Isusa Krista u krilu svih, i koja se u želji da spasi, zauzima neprekidno za svakog čovjeka".
Nemoguće je u tekstovima Francuske škole priželjkivati produbljenje koje se tiče ontološkog i moralnog posredovanja Marije, majke i kraljice. Ovi tekstovi naglašavaju kako duhovno materinstvo Marije u usporedbi s otkupljenim Adamom, završava na Kalvariji, tamo gdje - udružena sa Sinom u "istoj žrtvi", piše Montfort - ona ga prinosi kao žrtvu preko svoje suglasnosti s Ocem, "kao novi Abraham koji pristaje na žrtvu svog Jedinca. "Od jednog do drugog "da" nalazi se Marijina poslušnost vjere i naglašava se značenje materinskog posredovanja i suotkupljenja Božje Sluškinje.
Olieru, Eudesu i istom Berulleu, daje se zasluga da su uzeli u obzir praktičan efekt kontemplacije "Živog Isusa u Mariji"; prije oca Montforta, oni daju mogućnost "zavjetovanja Isusu i Mariji", "obvezati se Njemu u Njoj, i ne živjeti više nego za Njega preko Nje". Oni neprestalno - posebno Olier kojemu pripadaju citirani izrazi - razmatraju "silazni" pokret tajne otkupljenja, ostavljajući svom učeniku, Ljudevitu Grignionu, zadatak da završi parabolu i objasni drugu stranu istog misterija.