evo nešto više opće informativno, bez neke apologetike što sam nabrzaka našao Cijeli mjesec svibanj i listopad posvećeni su Majci Božjoj, kada se svakoga dana održavaju svibanjske odnosno listopadske pobožnosti u čast Majke Božje. Hrvatski narod Mariju slavi i časti kao svoju kraljicu.
Majka Božja je zaštitnica katoličke Crkve i ćitavog kršćanstva. Osim toga zaštitnica je: ugostitelja, kuhara, lončara, brodara, svilara, a utječe joj se: u svim nevoljama, ali i protiv nevremena i munje.
Izvori koji govore o Marijinom životu nisu samo biblijski nego prije svega epokrifna evanđelja, posebno ono Jakovljevo.BLAŽENA DJEVICA MARIJA
Ime, prevedeno s aramejskog, znači: lijepa, od Boga ljubljena Majka Božja
Rođena oko 18.godine prije Krista
Život:
Marijini roditelji Joakim i Ana najprije nisu imali djece. Joakim je želio prinijeti žrtvu no to je visoki svećenik odbio. Tada se Joakim povukao među svoja stada, anđeo mu se javi i reče da se vrati svojoj ženi koju će sresti kod zlatnih vrata. I Ani, Joakimovoj ženi, se ukazao anđeo i najavio da će unatoč duboke starosti dobiti dijete. Tako se rodila Marija koju je majka Ana od malena učila u vjeri i službama u hramu. Već s tri godine Marija je sama išla u hram, gdje ju je s ostalim ženama primio veliki svećenik. U Novom zavjetu, u Lukinom evanđelju (Lk, 1, 26-38) nalazi se izvješće o navješćenju arkanđela Gabrijela Mariji, koje počima riječima "Ave Maria", da će "začeti i roditi sina i dati mu ime Isus". Josipu, njenom mužu, se u snu javlja anđeo i govori mu da ne napušta trudnu Mariju. Izvješće o Isusovom rođenju slušamo svake godine na Božić.
Značenje:
Marija je ideal vjere i "majka" Crkve. Svojim pristankom Božjem planu Bog je u njoj dobio mjesto u kojem je rastao. Istovremeno ona je Bogu poklonila ljudski lik, pomogla je da se Bog posvjetovni, da bude jedan od nas. Stoga je Marija BOGORODICA.
Dogmatske izjave katoličke Crkve o Mariji tijekom crkvene povijesti formulirane su ovako:
· Marija je uistinu majka Božja;
· Isusa je začela po Duhu Svetomu i ostala djevica i to pri porodu i poslije poroda;
· U svojemu životu je Marija ostala bez grijeha;
· Marija je tijelom i dušom uznesena na nebo.
Čašćenje:
Između 3. i 7. stoljeća Crkva u kalendar unosi čitav niz Marijinih blagdana.Pobožnost Majci Božjoj se širi i poprima različite načine. U to se vrijeme javlja i krunica, "Angelus" anđeoski pozdrav ili kako se to kod nas kaže "Anđeo gospodnji", različite litanije i zazivi.
U srednjem vijeku se razvija i nauk o bezgrešnom začeću. Pod utjecajem škotskog teologa Duns Scota najviše su franjevci zastupali mišljenje, da Marija nije "naslijedila" istočni grijeh.
Nema strane svijeta, nema katoličkog naroda u kojem nema bar jedno hodočasničko mjesto posvećeno Majci Božjoj. Najpoznatija mjesta čašćenja Majke Božje u Hrvatskoj su: nacionalno svetište u Mariji Bistrici, na Trsatu, Vepric kod Splita, Sinj, Ilača i još mnoga manja.
Marijini blagdani i svetkovine:
Drugi Vatikanski koncil potvrdio je odnosno proglasio slijedeće blagdane i svetkovine:
- 1. siječnja SVETA MARIJA BOGORODICA
- 2. veljače SVIJEĆNICA ili MARINJE
- 11. veljače UKAZANJE GOSPE LURDSKE
- 25. ožujka BLAGOVIJEST
- 9. lipnja BLAŽENA DJEVICA MARIJA MAJKA CRKVE
- 28. lipnja BEZGREŠNO SRCE MARIJINO
- 16. srpnja BLAŽENA DJEVICA MARIJA OD BRDA KARMEL
- 5. kolovoza POSVEĆENJE BAZILIKE SVETE MARIJE VELIKE / SNJEŽNA GOSPA
- 15. kolovoza UZNESENJE BLAŽENE DJEVICE MARIJE / VELIKA GOSPA
- 22. kolovoza BLAŽENA DJEVICA MARIJA KRALJICA
- 8. rujna ROĐENJE BLAŽENE DJEVICE MARIJE / MALA GOSPA
- 12. rujna PRESVETO IME MARIJINO
- 15. rujna DJEVICA MARIJA ŽALOSNA
- 7. listopada BLAŽENA DJEVICA MARIJA OD KRUNICE
- 21. studenoga PRIKAZANJE BLAŽENE DJEVICE MARIJE
- 8. prosinca BEZGRJEŠNO ZAČEĆE BLAŽENE DJEVICE MARIJE
(Ivan Šarić - Baća)