Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

power_settings_newLogin to reply
5 posters

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Donosimo članak od Ivana Supeka :

Prisilno privođenje pravoj vjeriHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Inkvizicija

Krivovjernika je bilo otpočetka, ali su njihov broj i cijeli pokreti narasli u prvom tisućljeću nakon Krista, u zenitu papinske moći i bogatstva. Jako su se od Azije do zapadne Europe proširili katari koji su se nadovezali na paulinsko učenje o Bogu i vragu, a još više na perzijski dualizam
PIŠE: IVAN SUPEK

Hijerarhijska organiziranost i dogmatiziranost vjere rađala je iz sebe apostate i heretike, kad i ne bi bilo intelektualnih utjecaja izvan Crkve. Tko se pobožan udubio u Bibliju nije mogao uvijek prihvatiti kanonizirana tumačenja, pogotovo što se ponašanje Crkve sve više udaljivalo od prvobitnih kršćanskih ideala poniznosti, siromaštva i sućuti prema ljudima.
Krivovjernika je bilo otpočetka, ali su njihov broj i cijeli pokreti narasli u prvom tisućljeću nakon Krista, u zenitu papinske moći i bogatstva. Jako su se od Azije do zapadne Europe proširili katari koji su se nadovezali na paulinsko učenje o Bogu i vragu, a još više na perzijski dualizam.
Samo ime katari znači čisti, jer poput sv. Pavla smatraju tijelo nečistim ili »upaljačem grijeha« pa propovijedaju seksualnu suzdržljivost i vegetarijanstvo, a protive se bogaćenju i ubijanju životinja.
Crkvu su najviše izazvali nepriznavanjem pape i sakramenata, te vrlo priprostim bogoslužjem. Kad su katari osobito ojačali u francuskoj pokrajini Albigeois, na naredbu Inocenta III. cijela je južna Francuska bila poharana, a cistercitski opat Anold je huškao na pokolj pučanstva: »Ubijte ih sve, jer Bog prepoznaje svoje!«.
Ako zakolju, probodu, strijeljaju i vješaju koga pravednika, prosudio je cistercit, Bog će ga poslati u raj, dakle, ništa zlo nije pravednima učinjeno. Kad su katari bili istrijebljeni u Francuskoj, zadržali su se u Bosni kao bogumili i bili izvrgnuti progonima, a to će pomoći islamiziranju starosjedilaca kad Mehmed II. zaposjedne Bosnu.
Već je sv. Augustin protiv samaritanaca dokazivao opravdanost da se krivovjerci prisilno privedu pravoj vjeri. Lateranski koncil je godine 1215. odredio prava i dužnosti Inkvizicije kako da postupa protiv heretika. Mjere bivaju sve strože, ne samo protiv krivovjeraca, nego i protiv njihovih zaštitnika pa i samih samaritanaca.
Koncil u Toulouseu 1229. je zaključio: tko bi poštedio heretika, lišava se službe, časti i imanja; svaka kuća u kojoj se nađe heretik biva spaljena.
Sumnjivim je bio smatran svatko tko bi udijelio milodar krivovjercu, slučajno s njim sjedio u gostionici, nastavio brak s krivovjernicom. Prokazati neprijatelje Crkve postaje obveza, a tko se od toga ustegne, također se kažnjava. Dakako, strah je zavladao u narodu, tako da se malo tko usudio prkositi svemoćnoj teokraciji.
Crkveni koncil u Narbonneu 1243. protegao je denunciranje na sve pa i same uhićene krivovjerce koji su morali optužiti jednako osumnjičene. A da bi istraga bila uspješnija, Inkvizicija se služila kotačem za rastezanje tijela, španjolskim čizmama, željeznom djevicom i drugim instrumentima.
I dovoljno je da pod mukama optuženik izmuca »priznanje« pa da bude osuđen. Budući da Crkva, hipokritski, nije smjela prolijevati krv, osuđenici na smrt su se otpravljali na lomaču.
Palenje krivovjernika je također izlazilo iz paulinskog učenja kako je tijelo izvor grijeha i pristanište Sotone pa se mora posve uništiti, a kako je vrag u paklu pržio grešnike, činila se lomača predvorjem zasluženog pakla.
Posve je pragmatički bio još razlog da će takvo grozno i dugo ubijanje zastrašiti vjernike da ne skrenu. Blaža je bila kazna da se krivac posjedne na magarca i goni cestom, a stražar ga odostraga bičuje.
Veći bi krivovjernik bio zazidan u tijesnu ćeliju s malim prozorom kroz koji bi dobivao dnevno komad kruha i vode dok ne bi umro. Lomači bi se ponegdje dodavala slama, kako bi se vatra razgorjela ili iz milosti da se krivovjernik prije uguši nego li ga plamen guta.
Unatoč otporu aragonskog plemstva, najviše je lomača zapalila Inkvizicija u Španjolskoj. Kao »krvnik bez premca« pročuo se Veliki inkvizitor Tomas de Torquemada, dominikanac, koji nije samo spaljivao osumnjičene kršćane nego se svom žestinom oborio na Židove i Maure, muslimane.
On će protjerati Židove iz Španjolske, čime se nastavlja lutanje toga nesretnoga, »izabranog naroda«. U svim su se zemljama dizali intelektualci i narod protiv strahota inkvizicije, ali su bili suzbijani savezom Crkve i feudalnih gospodara.
Ivan Pavao II. hrabro je i časno postupio kad je javno molio oprost za zločine koje je počinila Crkva u ime vjere. Prema odredbama crkvenih koncila bila su osuđenim krivovjercima oduzeta imanja. a to je također poticalo lov na heretike.
Svakako, Crkva nije nikada govorila o povratku zemlje, palača i dragocjenosti koje je otela prokletima. A teško bi se tu i ispunila pravda poslije toliko vremena, nakon što su imanja promijenila mnoge posjednike.
Ne podsjećaju li metode Inkvizicije na boljševizam s tajnim policijama, doušnicima, progonima i procesima? Vrhovni sovjetski tužitelj Višinski prakticirao je također »priznanje« kao dovoljan dokaz krivnje optuženih.
Kako je stari boljševik i Lenjinov pobočnik u Oktobarskoj revoluciji Nikolaj Buharin, prvi predsjednik Kominterne, »priznavao« pred sudom da je agent kapitalizma i fašizma, otkrivala se svjetskoj javnosti jedna ne manje himbena i okrutna inkvizicija. Svakako, izjave se nisu samo istiskivale iz optuženih nego i iz privedenih svjedoka koji bi uz najmanje opiranje ili oklijevanje prelazili u optuženičke klupe. Prema vlastitim iskazima, Lenjin je studirao metode Crkve i Inkvizicije prije nego je razradio boljševički sustav.
Teologija i pragmatizam: Za sve različite i suprotstavljene religije Bog je konačni sudac ljudskim djelima, i njegov pravorijek odlučuje hoće li tko posthumno uživati u raju ili se pržiti u paklu. Bi li se puk bez tog transcendentalnog autoriteta pridržavao moralnih zapovijedi kao što su: ne kradi, ne laži, ne ubij, govori istinu, pomozi bližnjemu! - pitanje je za teiste i agnostike bivalo pragmatičko pa je u tom smislu značajna Voltaireova izjava: »Ako nema boga, trebalo bi ga izmisliti«.
U doba prosvjetiteljstva Immanuel Kant u »Kritici čistog uma« obezvređuje kozmološke i ontološke dokaze skolastika o Božjoj egzistenciji da bi njegov Praktički um izveo iz moralnih imperativa opstojnost Boga.
Pobožnost se širila u puku gradnjom crkava, nedjeljnim misama i drugim obveznim obredima kao krštenje, krizma, vjenčanje i pokop, dok bi se feudalni gospodari ponašali protivno Božjim zapovijedima, očito ne vjerujući u sve ono što su strogo nalagali kmetovima i slugama.
Fanatizam i licemjerje razvijali su se usporedo. No nije religija od davnine bila samo sredstvo održanja poretka, nego je čovjeku postala najjačim pouzdanjem i utjehom.
Kako god je Goethe panteist bio zlobno zvan »poganinom«, njegova će Ifigenija u traženju uporišta uskliknuti: »Vi bogovi spasite me i spasite vašu sliku u meni!« Taj očajni krik odzvanja i u divnoj Kranjčevićevoj pjesmi kako će propasti kad počne sumnjati u svoje ideale.
Tko bi imao srca oteti Romeu i Juliji nadu da će se sastati poslije smrti? Ili uzeti takvu utjehu materi nad grobom njezina sina? Religije su tako ukorijenjene u ljudski život i umjetnost da su organski ingredijent svake civilizacije. Bez obzira na pitanje postoji li Bog, pobožnost vjernika bila je autentična i dizala je umjetnike do zvijezda.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Uz zahvalu što je doveo članak nedavno preminulog Akademika Supeka, velikog heroja pacifizma, dužan sam ipak kontekstualizirati da Supek tako govori kao iznositelj činjenica tek unutar Katoličke Crkve.

Osnivač Reformacije, Martin Luther, nakon što se Protestantizam proširio na NJemačke grofovije ohrabrivao je ubijanje i mučenje svih kmetova koji su se pobunili protiv njegove vlasti tj. ljudi koji su štitili njegove interese. Nakon golemog ustanka koji je ugušen u krvi, Protestanti su kmetove viješali na puteve kao upozorenje ostalima da će tako završiti svaki daljnji pokušaj pobune. Tijela su znala visjeti i po nekoliko godina, a kada su konačno spuštena smrad truleži ostao je mjesecima.

Inkvizicije nisu samo stvar prošlosti.

U novije vrijeme poznati je slučaj kada su Adventisti Sedmog Dana sudjelovali organizirano u masakru Tutskih pripadnika u Ruandi 1997 godine- za što je pastor Elizaphan Ntakirutimana osuđen na 10 godina robije, dok je njegov sin osuđen na 25 od Međunarodnog Suda Ujedinjenih Naroda.


Tijekom građanskog rata u Africi, ubijeno je 10 000 Adventista, a službeni glasnogovornik Adventista Ray Dabrowski rekao je da se desilo kako su u mnogim slučajevim digli ruku jedni na druge ( slično kao i Katolici za vrijeme Srednjevjekovnih Inkvizicija- nisu samo ubijali "heretike" već su i u svojim vlastitim redovima sustavno ubijali optužujući da se pripada "hereticima" ).

Više informacija na ovoj stranici ( Adventističkoj ): http://news.adventist.org/data/2003/01/1045672278/index.html.en

U svakom slučaju, što se može naučiti iz ovih tragedija.

Bez obzira što i Katolici i Adventisti imaju krvave ruke od svojih progona i genocida- ovakve stvari mogle bi nas ujediniti u našim zajedničkim nastojanjima da se više ne ponove. Usprkos svježim ranama od tek deset godina, Adventizam je zasigurno učinio mnogo za mir u Ruandi- pokazujući sličan stav kao i Ivan Pavao II kada je zažalio za progone koje su počinili Katolici.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Na češkoj stranici Radio Vatikana našao sam ovaj članak od novinarke sekcije radio Vatikana:
http://rv.omadeg.cz/clanek.php4?id=7229

Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Johana3 O čem se mluví: Liga proti hanobení na obranu katolíků?
Johana Bronková
Známý italský publicista Vittorio Messori přišel tento týden s návrhem zřídit katolickou „Ligu proti hanobení“ (Corriere della Sera, 31. 1. 07, s. 41). Inspiroval se židovskou Antidefamation League, kterou založil roku 1913 Sigmund Livingston s cílem bojovat proti antisemitismu, rasismu a náboženské diskriminaci všeho druhu. Množství falešných mýtů o křesťanství překračuje podle Messoriho únosné meze. Proto by bylo žádoucí, aby vznikl orgán, který by intervenoval zejména v médiích a uváděl překroucené historické údaje na pravou míru prostřednictvím publikace výsledků seriózního výzkumu a autentických dokumentů.
Jako příklad mýtů, které padly na úrodnou půdu a prostřednictvím beletrie či senzace vyhledávajících populárně historických programů ovlivnily vnímání dějin milionů lidí, cituje Messori masakr Albigenských (Katarů). Dočteme se o něm v Šifře mistra Leonarda, stejně jako v Ecově Jménu růže a na mnoha dalších místech. Cisterciáckému opatovi ze Citeaux, Arnaldovi Amalricovi, se vkládá do úst ukrutná odpověď na otázku, co udělat s dobytým městem Béziers. Prý měl říci: „Zavražděte je všechny. Bůh pozná své!“(najdete i na české Wikipedii). Bez ohledu na to, že rozšíření Katarů - kteří odmítali nejen církevní majetek, ale také manželství a všechno, co se týkalo materiálního světa, včetně potravin souvisejících se sexuálním aktem (vejce, mléko, maso) - by mělo pro Evropu katastrofální následky, zní opatova slova nepřijatelně. Potíž je v tom, že tento efektní výrok sytící přesvědčení o zakrvácených rukách římské církve, nenachází žádné potvrzení u exaktní historické vědy. Nenajdeme ho v žádné z dobových kronik a teprve o 70 let později vzniklo zásluhou německého mnicha Cesaria z Heisterbachu legendické vyprávění (Dialogus Miracolorum), podle něhož Bůh poznal své a způsobil, že ti, kdo nebyli Katary, unikli smrti.
Také údaje o počtu obětí dobytého Béziers v roce 1209 je potřeba korigovat a doplnit o historický kontext. Papež Inocenc III. vyhlásil křížové tažení proti Albigenským až po té, co zavraždili jeho legáta, který přinášel nabídku dohody a míru, a pokračovali v krutém pronásledování katolíků. Pod drobnohledem historiků vypadá jinak i boj o Béziers. Albigenští se pokusili o nečekaný výpad z obléhaného města a padli do rukou nechvalně proslulých dobrodruhů (zvaných les Ribauds), kteří je pronásledovali až do městských hradeb a rozpoutali krvavou řež. Když se velitelé vojska zorientovali, nebylo už možné rozvášněné bojovníky zastavit. Podle dnešních článků a příruček zahynulo v Béziers 20 tisíc, podle jiných dokonce 40 tisíc Katarů. Zvláštní ovšem je, že k hlavnímu krveprolití mělo dojít v kostele sv. Magdalény, kam se mohlo vejít nanejvýš tisíc lidí, uvádí Messori jako jeden příklad za mnohé.
I když necháme stranou jisté skupiny, které mají na zkreslování historického obrazu církve přímý zájem a dovedně odkapávají dávky historických pomluv do žil naší ahistorické společnosti, je třeba mít na mysli, že doba fenomenálního rozvoje informačních technologií má také odvrácenou stranu: a tou je hlad po zjednodušené informaci. Právě proto se Messoriho katolická Liga proti hanobení zřejmě s úspěchem nesetká. Poctivá historická věda totiž zajímá daleko méně lidí než heslo, které je sice prázdnou škraboškou, ale právě proto použitelnou na jakoukoliv tvář.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Cezarije je inače prilično zanimljiv autor, preporučio bih njegove priče. Kada zaboravite sve te strahote, prilično su poučna literatura.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Sinke je napisao/la:



Inkvizicije nisu samo stvar prošlosti.

U novije vrijeme poznati je slučaj kada su Adventisti Sedmog Dana sudjelovali organizirano u masakru Tutskih pripadnika u


Bez obzira što i Katolici i Adventisti imaju krvave ruke od svojih progona i genocida- ovakve stvari mogle bi nas ujediniti u našim zajedničkim nastojanjima da se više ne ponove. Usprkos svježim ranama od tek deset godina, Adventizam je zasigurno učinio mnogo za mir u Ruandi- pokazujući sličan stav kao i Ivan Pavao II kada je zažalio za progone koje su počinili Katolici.

Da dragi Sinke,ne znam da li to sto se desilo u Ruandi ,spada u kategoriju inkvizicije,ali u svakom slucaju strasno zlo,ne samo za ne zamisliti nego i pomisliti.Nastojanja krscana, bi trebala biti takvog tipa,da ne dodje ,do ni verbalnih vrijedjanja,a kamo li,do ovako strasnih stvari,krscani se trebaju drzati,principa cascu jedan drugoga cinite vecim od sebe.Ta strasna povijest,moze pouciti mnoge ,sto znaci biti netolerantan prema svome subratu,ali siguran budi da adventisticka nauka,niti institucija crkve,nit je stala,niti stoji,niti ce ikad stajati iza ovakvih djela.A, ADRA-je mnogima pomogla u cjelom svijetu,mnoge nahranila,i pomogla im kod krova nad glavom,isto kao Caritas ,Ana Mur i mnoge dobrovoljne krscanske organizacije koje nisam nabrojala.</BLOCKQUOTE>

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Slažem se. Nadam se da ćemo ubuduće pisati tekstove u kojima nećemo Inkvizicije samo Katolicima pripisivati.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Slažem se. Nadam se da ćemo ubuduće pisati tekstove u kojima nećemo Inkvizicije samo Katolicima pripisivati.


Naravno, nego i vanzemaljcima...

Protestanti su nastali kao otpor onome što je radila majka crkva. Ali su ubrzo počeli oponašati mamu, nažalost! Neka im je to doneke išlo za rukom, ali je mamu teško premašiti! 

Želite li biblijsku potporu za ovo što sam naveo?

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
jony je napisao/la:
Sinke je napisao/la:
Slažem se. Nadam se da ćemo ubuduće pisati tekstove u kojima nećemo Inkvizicije samo Katolicima pripisivati.


Naravno, nego i vanzemaljcima...

Protestanti su nastali kao otpor onome što je radila majka crkva. Ali su ubrzo počeli oponašati mamu, nažalost! Neka im je to doneke išlo za rukom, ali je mamu teško premašiti! 

Želite li biblijsku potporu za ovo što sam naveo?


Naravno!

Važno je ipak reći, da ljudi znaju: jony vjeruje da u Bibliji piše kako ateist koji sjedi pred tipkovnicom i vjeruje da mu tipkovnica može izliječiti opasnu bolest- ako jako vjeruje , desiti će se čudo i ozdraviti će. Vjera u Boga je posve sporedna stvar, čovjek ne treba vjerovati u Boga da bi čudom ozdravio. Tako, prema Jonyu, Biblija uči. Morate vjerovati da vas stvar može izliječiti, niste dužni ništa vjerovati niti u Boga, niti u Isusa.

Jonyu Biblija puno govori, ali mu ne govori što vjeruju ljudi koji bace mrtvaca na Elizejeve kosti iz straha od razbojnika, pa mrtvac oživi pod dodirom relikvije.

Ovom prilikom ne ismijavam Jonya- tek iznašam njegova učenja koja možete proučiti na temi Relikvije: https://izaija95.forumcroatian.com/Teologija-c1/Teologija-f10/Relikvije-t707-0.htm

Tako da znate tko će nam sada reći da su Katolici i Protestanti ubojice iz Biblije.

PS: Jony, već bi bilo krajnje vrijeme da ovome forumu izneseš kanon Polikarpa. Rekao si da ga imaš, i konačno nam ga daj da shvatimo što učenik Ivana apostola vjeruje o Bibliji.

Ispričavam se što je off-topic, ako smatrate- izbrišite i moju i jonyevu repliku- niti jedna se ne bavi progonom heretika.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Neki vidim žele izjednačiti RKC i protestantizam u doba reformacije, (iako je bilo pogrešaka i od strane ovih drugih), a samim tim pokazuju da se slažu sa svim gadostima koje je radila njihova crkva i da reforme uopče nisu bile potrebne ...

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
10 je napisao/la:
Neki vidim žele izjednačiti RKC i protestantizam u doba reformacije, (iako je bilo pogrešaka i od strane ovih drugih), a samim tim pokazuju da se slažu sa svim gadostima koje je radila njihova crkva i da reforme uopče nisu bile potrebne ...

Drugo je što neki žele, neka žele ,
ali radi se o odnosu prema povijesnom značenju
reformacija - protureformacija, tj da li se objektivno odnosimo prema osnovnom problemu :
Kako bez nasilja provesti da drugi bude drugi?
A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje svoje i molite se za one, koji vas progone!

Pročitajmo Isusov govor na gori:

1 Kad vidje Isus mnoštvo naroda, popne se na goru i sjede. Učenici njegovi pristupiše k njemu.
2 Tada je otvorio usta svoja i učio ih:
3 "Blagoslovljeni su siromašni u duhu! Njihovo je kraljevstvo nebesko.
4 Blagoslovljeni su žalosni! Oni će se utješiti.
5 Blagoslovljeni su krotki! Oni će posjedovati zemlju.
6 Blagoslovljeni su, koji gladuju i žeđaju pravde! Oni će se nasititi.
7 Blagoslovljeni su milosrdni! Oni će postići milosrđe.
8 Blagoslovljeni su koji su čista srca! Oni će Boga gledati.
9 Blagoslovljeni su mirotvorci! Oni će se zvati sinovi Božji.
10 Blagoslovljeni su, koji trpe progonstvo zbog pravde! Njihovo je kraljevstvo nebesko.
11 Blagoslovljeni ste vi kad vas ljudi zbog mene grde i progone i za vama lažno sve zlo govore!
12 Radujte se i veselite se; jer je velika plaća vaša na nebesima, jer su isto tako progonili i proroke prije vas.
13 Vi ste sol zemlji. Ako li sol obljutavi, čim će se onda osoliti? Ne valja više ni za što; izbacuje se i ljudi je pogaze.
14 Vi ste svjetlost svijetu. Grad, koji stoji na gori, ne može se skriti.
15 Niti se užiže svijeća i meće pod sud, nego na svijećnjak. Tada svijetli svima u kući.
16 Tako neka se svijetli svjetlost vaša pred ljudima, da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega na nebesima.
17 Ne mislite, da sam došao ukloniti zakon ili proroke. Nijesam došao da ih uklonim, nego da ih ispunim.
18 Jer zaista, kažem vam: Dok stoji nebo i zemlja, neće nestati nijedne crtice slova ili točke iz zakona, dok se sve ne ispuni.
19 Tko dakle ukine jednu od ovih zapovijedi, pa bilo i najmanju, i tako uči ljude, zvat će se najmanji u kraljevstvu nebeskom. A tko ih drži i uči držati, zvat će se velik u kraljevstvu nebeskom.
20 Jer vam kažem: Ako pravednost vaša ne bude savršenija negoli književnika i farizeja, nećete ući u kraljevstvo nebesko.
21 Čuli ste, da je bilo rečeno starima: Ne ubijaj! Tko ubije, bit će kriv sudu.
22 A ja vam kažem: Svaki, koji se gnjevi na brata svojega, bit će kriv sudu. Tko rekne bratu svojemu: Budalo! bit će kriv visokomu vijeću. A tko mu rekne: Bezbožniče! bit će kriv ognju paklenomu.
23 Ako dakle prineseš dar svoj k žrtveniku i ondje se sjetiš, da brat tvoj ima nešto proti tebi,
24 ostavi ondje dar svoj pred žrtvenikom, otidi prije i pomiri se s bratom svojim; onda dođi i žrtvuj dar svoj!
25 Sporazumi se bez otezanja s protivnikom svojim, dok si još usput s njim. Inače mogao bi te protivnik predati sucu i sudac slugi sudskome, i onda bi te bacili u tamnicu.
26 Zaista, kažem ti, nećeš izaći odanle, dok ne platiš posljednje pare.
27 Čuli ste, da je bilo rečeno: Ne čini preljube!
28 A ja vam kažem: Svaki, koji pogleda na ženu požudno, već je u srcu svojemu učinio s njom preljubu.
29 Ako te dakle sablažnjava oko tvoje desno, iskopaj ga i baci ga od sebe, jer je bolje za te, da propadne jedan od udova tvojih, negoli da se sve tijelo tvoje baci u pakao.
30 I ako te sablažnjava desna tvoja ruka, odsijeci je i baci je od sebe, jer je bolje za te, da propadne jedan od udova tvojih, negoli da se sve tijelo tvoje baci u pakao.
31 Nadalje je bilo rečeno: Tko hoće da pusti ženu svoju, neka joj dadne knjigu raspusnu!
32 A ja vam kažem: Svaki, koji pusti ženu svoju - osim zbog preljube - ,navodi je, da čini preljubu; i tko puštenicu uzme za ženu, čini preljubu.
33 Još ste čuli, da je bilo rečeno: Ne kuni se krivo, i: Drži, što si se zakleo Gospodinu!
34 A ja vam kažem: Ne kunite se nikako, ni nebom, jer je prijestolje Božje.
35 Ni zemljom, jer je podnožje nogama njegovim, ni Jerusalemom, jer je grad velikoga kralja.
36 Ni glavom svojom ne kuni se, jer ne možeš ni dlake jedne učiniti bijele ili crne.
37 Nego vaša riječ neka bude: Da, da - ne, ne. Što je više od toga, oda zla je.
38 Čuli ste, da je bilo rečeno: Oko za oko, zub za zub!
39 A ja vam kažem: Ne opirite se zlu, nego ako te tko udari po desnom obrazu, obrni mu i drugi!
40 Hoće li tko da se pravda s tobom i košulju tvoju da uzme, pusti mu i kabanicu!
41 Primora li te tko da ideš s njim jednu milju daleko, idi s njim dvije!
42 Tko te moli, podaj mu; tko hoće da uzajmi od tebe, ne odbijaj ga!
43 Čuli ste, da je bilo rečeno: Ljubi bližnjega svojega i mrzi na neprijatelja svojega!
44 A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje svoje i molite se za one, koji vas progone!
45 Tada ćete biti djeca Oca svojega nebeskoga, koji pušta da sunce njegovo izlazi nad dobre i zle i daje da daždi nad pravedne i grješnike.
46 Jer ako ljubite samo one, koji vas ljube, kakvu ćete plaću imati? Ne čine li to i carinici?
47 I ako pozdravljate samo prijatelje svoje, što osobito činite? Ne čine li to i neznabošci?
48 Budite dakle savršeni, kao što je savršen Otac vaš nebeski!

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Sinke je napisao/la:
Važno je ipak reći, da ljudi znaju: jony vjeruje da u Bibliji piše kako ateist koji sjedi pred tipkovnicom i vjeruje da mu tipkovnica može izliječiti opasnu bolest- ako jako vjeruje , desiti će se čudo i ozdraviti će. Vjera u Boga je posve sporedna stvar, čovjek ne treba vjerovati u Boga da bi čudom ozdravio. Tako, prema Jonyu, Biblija uči. Morate vjerovati da vas stvar može izliječiti, niste dužni ništa vjerovati niti u Boga, niti u Isusa.

Amen.
Pogledaj hinduse, budiste i razno razne neznabožačke i višebožačke religije gdje se događaju čuda i slično (ljudi hodaju po vatri, bodu se kopljima i ne ide im krv itd) - i zasigurno ne vjeruju u Krista i Boga (jer ih imaju na tisuće), ali sve se to događa. Zašto, zbog njihove vjere (naravno ne u Krista)!
Sinke je napisao/la:
Jonyu Biblija puno govori, ali mu ne govori što vjeruju ljudi koji bace mrtvaca na Elizejeve kosti iz straha od razbojnika, pa mrtvac oživi pod dodirom relikvije.

Već sam objasnio da Bog može učiniti čudo i kad ne vjeruješ da ćeš biti iscjeljen. Može, jer je Bog i svemoguć. Može uskrsnuti mrtvaca bez da itko vjeruje. On je svemoguć. Može i ne mora. Ali kad vjeruješ da ćeš biti ozdravljen - On je to dužan napraviti jer je dao Riječ koja kaže da ćemo imati ono što vjerujemo. Mislim da sam to jasno objasnio i temi koju brat Sinke spominje.
Sinke je napisao/la:
Ovom prilikom ne ismijavam Jonya- tek iznašam njegova učenja koja možete proučiti na temi Relikvije: https://izaija95.forumcroatian.com/Teologija-c1/Teologija-f10/Relikvije-t707-0.htm

Pozivam sve koje interesira tema da pogledaju raspravu - mislim da je u njoj sve jako lijepo objašnjeno!
Sinke je napisao/la:
Tako da znate tko će nam sada reći da su Katolici i Protestanti ubojice iz Biblije.


Nije lijepo od mene, ali kad sam već ovako izravno napadnut. Evo da vidimo kakav je čovjek brat Sinke. Zbog ovakvog stava i mržnje, netrpeljivost i slično, više za mene ne predstavlja ozbiljnog sugovornika na ovom forumu:

Sinke je napisao/la:
Budući da znam pravi identitet korisnika Abrahama, ako na ovome topicu ne objasni svoje izjave- učiniti ću korake da njegovo ime osvane u "Glasu Koncila" kao primjer netolerancije i fundamentalizma kojeg zagovara u svojim tvrdnjama. Posjedujem i par fotografija pripadnika njegove denominacije- koje su sami postavili na Internet- koje mogu koristiti u dokumentacijske svrhe.

Sinke je napisao/la:
PS: Jony, već bi bilo krajnje vrijeme da ovome forumu izneseš kanon Polikarpa. Rekao si da ga imaš, i konačno nam ga daj da shvatimo što učenik Ivana apostola vjeruje o Bibliji.

ANTE-NICENE FATHERS, VOLUME VIII

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Ali , dragi Jony, pokušaj još jednom..
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Cu.wide
Nije teško napadati , slađe je braniti čovjeka, mislim da Sinke nije neprijatelj da bih rekao da je slađe braniti neprijatelja, on je ne samo vatreni apologeta.., već i svagdašnji neobični obični čovjek kao i mi, i Ti..
zato:


Pozivam braću i sestre sa ovog foruma da čine ovo -pustimo drugoga da bude drugi-
i otvore novu proročku stranicu odnosa između protestanata i katolika prema Isusovom govoru na gori - obogačujući svoj vjerski identitet Duhom Svetim uvažavanjem mogućnosti neprogonjenja kako nas uči Isus Krist ..:

Sinke, brate, evo Ti ruke:
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici PozdravrukeHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Ani_lijevo

Čovjek se popravlja samo Kristovom dobrotom, ljubavlju, razumijevanjem i opraštanjem.

Kao što se papa Ivan Pavao II ispričao tako se ja u svojoj malenkosti u Isusu Kristu ispričavam za prijestupe adventističke crkve takve vrste:
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Ani_lijevo
"Papa Ivan Pavao II. znakovito je za veliki jubilej 2000. ispovjedio glavne propuste (grijehe) cijele Crkve minulih vjekova. Njegov primjer nisu slijedili drugi dužnici čovječanstva. Autentičnost i vjerodostojnost proizlaze iz vlastite kršćanske svijesti poštenja, požrtvovnosti i služenja. Radikalnost i neupitnost ideala još uvijek poziva na pojedinačnu i zajedničarsku korekturu i izvršenje."

Predlažem uvažiti i slijediti članak od dr. Nikole Hohnjeca iz Glasa Koncila:
]http://www.glas-koncila.hr/rubrike_teoloski.html?broj_ID=11923

"Zabrana suđenja i vlastito ispravljanje (4)
Matej evanđelist u govoru na gori iznosi i traži ostvarenje ideala nesuđenja drugih. Posao suđenja pripada Bogu. To vrijedi za pojedince a trebalo bi vrijediti kao smjernica i zajednicama (posebno crkvenim) i državama.

Izbjegavanje sudova i osjetljivost za pogreške

Sigurno država mora i uz cijenu sudova, prisile i kazne zaštititi slabe, nevine, potrebnike raznih vrsta. Nažalost i Crkva mora u svom ustrojstvu disciplinirati, suditi, kažnjavati. Ali kod ispravljanja valja uvijek početi od sebe, vlastitih propusta i prijestupa. Papa Ivan Pavao II. znakovito je za veliki jubilej 2000. ispovjedio glavne propuste (grijehe) cijele Crkve minulih vjekova. Njegov primjer nisu slijedili drugi dužnici čovječanstva. Autentičnost i vjerodostojnost proizlaze iz vlastite kršćanske svijesti poštenja, požrtvovnosti i služenja. Radikalnost i neupitnost ideala još uvijek poziva na pojedinačnu i zajedničarsku korekturu i izvršenje.
Zanimljivo je pak obazreti se na zaključke koje donose svi veliki komentari počevši od protestantskog komentara (NTD), Herderova katoličkog komentara Novog zavjeta, novijeg niza komentara uz jedinstveni njemački, uglavnom katolički, prijevod (Einheitsübersetzung) u izdavačkoj kući Echter i evangeličko-(luteransko-) katoličkog niza komentara, kao i od druge već navedene literature. Ovdje je moguće navesti samo neka njihova zaključna razmišljanja o zabrani suđenja i poticaju na ispravljanje. Oni redom zagovaraju potrebu radikalnosti nesuđenja, kulturu mirotvorstva, dijaloga, demokratičnosti i reviziju vlastitog razmišljanja i ponašanja.

Crkva je pozvana da ne sudi, a svijet na suradnju

Govor na gori trajno zastupa da se drugog čovjeka ne smije suditi. Valja mu pristupiti pozitivno. Čovjek se popravlja samo dobrotom, ljubavlju, razumijevanjem i opraštanjem. Već u Korintu Pavao nije mogao sprovesti Govor na gori pa savjetuje: ako se dva kršćanina ne mogu odreći svoga prava, valja uspostaviti crkveni sud (1 Kor 6, 1-11). Novi se zavjet ne suprotstavlja služenju vojske koja često i prije reda rabi i sprovodi silu. Ivan Krstitelj čak i vojnike poziva na obraćenje (Lk 3, 14). Etika kasnih pastoralnih poslanica pokazuje da prakršćanstvo nije izišlo na kraj s radikalnom Isusovom porukom o nesuđenju. Ipak se uvijek tražila i doslovna primjena Govora na gori jer nudi nadilaženje ljudske sile i nepravde. To opravdava današnja industrija oružja i tehnika uništenja pa je Govor na gori opet važan tekst. Kršćani trebaju živjeti uzorno. Ne može se samo od države tražiti da se drži Govora na gori nego svaki pojedinac treba živjeti puninu kršćanske etike. Odgovornost u pozivu ili politici pokazuje da je teško između evanđelja i grijeha izabrati pravednost. Ideal nesuđenja se međutim pokušavao ostvariti.
Umjesto prava na kritiku i osudu pred čovjekom stoji izazov Božje savršenosti (5, 48). Druge ne valja stupnjevati na niže i više već poraditi na novom stvorenju (Pavao). Isusove se riječi iskrivljuju ako se njima osuđuje druge. Brvno je prvi kamen za kojim smiju posegnuti samo oni bez grijeha (Iv 8, 7).
Matej vjerojatno ima pred očima konkretne prilike u zajednici kada spominje dobrohotne i naprasite koji se uznose i traže trun kod braće i sestara. To je ukor protiv lažnih učitelja apostolskog vremena zbog kritiziranja stanja. Kritiziranje drugih, traženje vještica znači prebacivanje vlastite krivice na druge a jednako tako i bježanje od stvarnih poteškoća.
U redovništvu, ili kod baptista i posebno anabaptista zabrana ne suditi razumijeva se radikalno. To se doduše odnosi samo na pojedine kršćane i u izvjesnom smislu na (redovničku) zajednicu ili zajednice cijele vjeroispovijesti. Tako izlaze na vidjelo pokušaji savršenstva u kršćanskom nasljedovanju.

Crkveni oci suzdržavali su se od bilo kakvog suda

Na temelju psiholoških mehanizama pojedinca i raširenog mišljenja možemo učiti odstraniti porasle slike neprijatelja. Valja potaknuti inicijativu opraštanja prema protivniku. Treba se duhovno i materijalno razoružati. Na svim razinama crkvenog djelovanja zagovara se pravo razoružanje. Time nije zabranjeno profano suđenje. Treba koristiti amnestiju a ne osudu.

Drugome pripada pravo na život, jezik, vjeroispovijest i drugo. Govor na gori u svom odlomku Mt 7, 1-7 zapravo pozitivno promiče uvažavanje a ne osudu drugog, pretpostavlja i prihvaća bogatstvo raznolikosti, svoju stvar i tuđu potražnju rješava dijalogom, uspostavlja i polazi od svojega poštenja, i ljubavi.Prije svega tu valja spomenuti sirsko i egipatsko redovništvo: za anahorete je Isusova »ne sudite« apsolutno središnja, žarište asketske kršćanske egzistencije uopće. Čini se kao da za te muževe u pustinji postoji jedina riječ nenasilje, mir, zajedništvo. Ima bezbroj zgoda kako su se crkveni oci suzdržavali od bilo kakvog suda. Bazilijevo pravilo (4. st.) donosi zapovijed da se uopće ne sudi jer suđenje je klica svakog grijeha i udaljavanja od Boga. To eshatološko postojanje redovnika na rubu svijeta u pustinji malo je i tek zamjetljivo svjetlo svijeta. Tako perfecti viri, savršeni muževi, za koje vrijedi apsolutna zabrana suđenja, žive jedni pokraj drugih i jedni za druge. Institucionalizirano redovništvo kod kojeg se nalazi zabrana suđenja na neki je način uspjelo udomiti kraljevstvo Božje, barem kao rubnu pojavu svijeta. Tako ovakav radikalni pokušaj ostvarenja u redovništvu dobiva na simpatiji.

Crkvena povijest poznaje slučajeve gdje je došlo do konflikta. Već je Augustin navodio zapovijedi ljubavi prema neprijatelju i suzdržavanju od otpora (Lk 3, 14; Rim 13). Toma Akvinski tri puta argumentira u prilog pravednog rata a četiri puta argumentira protiv rata. Ženevsko vijeće podupire kršćansku zabranu jer rat znači krvarenje, razaranje i pljačku. U Calvinovu izlaganju Govora na gori osjeća se njegova nelagodnost kada brani pravedan rat no grešnik treba biti kažnjen, nevin obranjen. On misli da Isusove zapovijedi ravnaju privatnim životom kršćana a ne sudbinom kraljevstava. Tako većina tumača misli da sudbeni sustav nije obuhvaćen Mt 7, 1-5. I sam se Calvin anonimno odupirao vjerskoj skupini baptista, posebno anabaptista jer su mislili drukčije, zastupajući apsolutnu zabranu suđenja drugih.
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Ani_lijevo
Govor na gori tiče se naše svakidašnjice

Zabrana svakog suđenja, raznolikost, dijalog, mirotvorstvo prisutni su u crkvenoj i svjetovnoj povijesti i zalaganju.Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Ani_lijevo Govor na gori je praktičan i postao je jednim dijelom kršćanske individualne etike. Od Grka razlikujemo stupnjeve u dobru (etiku). Isusova zbrana svakog nesuđenja nastavlja se u novijoj povijesti kao pokušaj radikalnog nekonformizma pod Harrisonom čije je nastojanje da odstrani sudove propalo na protivljenju Cromwella i umjerenih. Tolstoj u svom mirotvorstvu nasuprot sudovima svog vremena priznaje poštenje rane Crkve zbog življene radikalnosti Mt 7, 1-5. Tako se ne treba naime samo država brinuti za izvršenje Govora na gori nego je svaki pojedinac pozvan težiti k punini kršćanske etike. Slikoviti Govor na gori tiče se naše svakidašnjice. Drugi vatikanski sabor dobro izriče: »Bog je jedini sudac i ispitivač srdaca. Stoga nam zabranjuje da sudimo o ma čijoj unutarnjoj krivnji« Na temelju psiholoških mehanizama pojedinca i raširenog mišljenja možemo učiti odstraniti porasle slike neprijatelja. Valja potaknuti inicijativu opraštanja prema protivniku. Treba se duhovno i materijalno razoružati. Na svim razinama crkvenog djelovanja zagovara se pravo razoružanje. Time nije zabranjeno profano suđenje. Treba koristiti amnestiju a ne osudu. Božji konačni sud mjerit će se našim sudom. F. Alt govori da religija i politika više ne dijele s jedne strane/s druge strane nego ili/ili, ideal Govora na gori ili konac povijesti. Stečenu pa i nesavršenu demokraciju ne valja postaviti u pitanje, vrednija je od diktature ili anarhije.
Postmoderna pledira za proširenje vidnog polja. J. F. Lyotard, glavni mislilac postmoderne, govori za veliki jubilej 2000: nijedna apsolutna istina nije plauzibilna jer svaka se istina izlaže sumnji totalitarizma i zaslužuje sumnjičavost. Nakon holokausta različitost je osnovno etičko pitanje i zahtjev. Židovski filozof Levinas očekuje da se sve okrene stvarnosti drukčijeg i drugoga. Drugome pripada pravo na život, jezik, vjeroispovijest i drugo. Govor na gori u svom odlomku Mt 7, 1-7 zapravo pozitivno promiče uvažavanje a ne osudu drugog, pretpostavlja i prihvaća bogatstvo raznolikosti, svoju stvar i tuđu potražnju rješava dijalogom, uspostavlja i polazi od svojega poštenja, i ljubavi."
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Ani_lijevo
Zabrana suđenja i vlastito ispravljanje (3) Broj: 25 (1722), 24.6.2007.
Zabrana suđenja i vlastito ispravljanje (2) Broj: 24 (1721), 17.6.2007.
Zabrana suđenja i vlastito ispravljanje Broj: 23 (1720), 10.6.2007.
------------------------------

Kada moderatori uskoro vide mogućnosti podizanja topica Vicarius Filii Dei
molim da to učine i da nikoga ne baniraju već nađu u strpljivom dijalogu bolje rješenje ...Drugo, nešto privatno..oprostite ali ne možemo samo sjediti pred malim čelavkom - kompjuterom - već moramo i raditi , zaraditi kako bi i državi platili porez i pomagali siromahe a ne kao katari iliti albingenzi na osnovu dualizma imali izliku za askezu i k tome vjerovali u njihovo učenje - što je anahronizam..
Pozdravio bih vas sa Cubelinim pozdravom - smjernosti

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Pregledajmo povijest , na pr. preteče baptista su u neku ruku Valdenžani:



Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Cry-love

"Načela koja danas naglašavaju baptisti, također su zastupali, uz dulje prekide u povijesti kršćanske crkve, u velikoj mjeri i valdenžani (preteče reformacije), a tijekom i poslije reformacije anabaptisti i menoniti.

To što se baptistička crkva nije odmah organizirala nego stoljećima kasnije, rezultat je strahovitih pritisaka i progonstava kroz koja su baptisti prolazili... Samo je u Friziji (Nizozemska) od 1535.-1546. godine pogubljeno preko 30 000 anabaptista, odnosno baptista, od strane protestanata i katolika."

"Sa sigurnošću se može reći", rekao je povjesničar dr. Rufus Jones, "da ni jedan drugi pokret za duhovnu slobodu u povijesti Crkve nije doživio tako strašno mučeništvo." ... Prvu organiziranu baptističku crkvu osnovao je 1609. godine John Smyth, prognanik zbog vjere iz Engleske...

(Preuzeto iz knjige dr. Josipa Horaka "Baptisti - povijest i načela vjerovanja" u izdanju Duhovne stvarnosti iz Zagreba)

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Abrahame,

Kakvo je bilo učenje anabaptista da su ubijani od strane protestanata i katolika?

pozdrav

Euro

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Euro je napisao/la:
Abrahame,

Kakvo je bilo učenje anabaptista da su ubijani od strane protestanata i katolika?

pozdrav

Euro

Lijevo krajnje krilo Reformacije, koje se protivilo pedobaptizmu, krštenju djece..Zaista , stradali su i od reformatora i od protureformatora.
Luterani su anatemizirali anabaptiste.
http://de.wikipedia.org/wiki/BSLK
engleski:
http://en.wikipedia.org/wiki/Augsburg_Confession
Tako imamo tek 2004 povlačenje anateme:
njemački:
http://www.livenet.ch/www/index.php/D/article/189/17167/

Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Thomas_Muentzer Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici Magnify-clip

Thomas Müntzer was one of the founders of the Anabaptist movement.
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Protestantism

U kritičkom odnosu prema Lutheru pored teoloških razloga bio je i klasni kao što se vidjelo u seljačkom ratu..:
Slika kako grofica Hölfenstein moli za milostHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici 400px-Graefin_Helfenstein_von_Matthaeus_Merian_d_Ae
http://www.solidrockfaith.com/realaudio/singing/a_mighty_fortress.mp3


Pregledaj ovu granu:_
Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici 400px-ChristianityBranches.svg
Poslušajte neke himne iz tih vremena:

Psalmen 1–41

Psalmen 42–72

Psalmen 73–89

Psalmen 90–106

Psalmen 107–150
pozdrav sa pjesmom:
http://www.solidrockfaith.com/realaudio/singing/a_mighty_fortress.mp3

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
10 je napisao/la:
Neki vidim žele izjednačiti RKC i protestantizam u doba reformacije, (iako je bilo pogrešaka i od strane ovih drugih), a samim tim pokazuju da se slažu sa svim gadostima koje je radila njihova crkva i da reforme uopče nisu bile potrebne ...


Ti meni govoriš da se hvalim Inkvizicijom?

Ne moraš odgovoriti.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
Sinke je napisao/la:
10 je napisao/la:
Neki vidim žele izjednačiti RKC i protestantizam u doba reformacije, (iako je bilo pogrešaka i od strane ovih drugih), a samim tim pokazuju da se slažu sa svim gadostima koje je radila njihova crkva i da reforme uopče nisu bile potrebne ...


Ti meni govoriš da se hvalim Inkvizicijom?

Ne moraš odgovoriti.


Ne vjerujem da se hvališ niti sam to napisao, ali sam primjetio da stalno relativiziraš stvari, to sam primjetio već na više mjesta.
Inače se zalažem za osudu zla bilo od kud da dolazi, i najviše me smeta kad vjera postane politika ili pripadnost nekoj crkvi kao pripadnost političkoj stranci.

Ja nisam tu da bilo koga osuđujem, volim razmjenu mišljenja i nadam se da nam je svima ovdje stalo samo do istine bez ispraznog filozofiranja ...

lp

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
10 je napisao/la:
Sinke je napisao/la:
10 je napisao/la:
Neki vidim žele izjednačiti RKC i protestantizam u doba reformacije, (iako je bilo pogrešaka i od strane ovih drugih), a samim tim pokazuju da se slažu sa svim gadostima koje je radila njihova crkva i da reforme uopče nisu bile potrebne ...


Ti meni govoriš da se hvalim Inkvizicijom?

Ne moraš odgovoriti.


Ne vjerujem da se hvališ niti sam to napisao, ali sam primjetio da stalno relativiziraš stvari, to sam primjetio već na više mjesta.
Inače se zalažem za osudu zla bilo od kud da dolazi, i najviše me smeta kad vjera postane politika ili pripadnost nekoj crkvi kao pripadnost političkoj stranci.

Ja nisam tu da bilo koga osuđujem, volim razmjenu mišljenja i nadam se da nam je svima ovdje stalo samo do istine bez ispraznog filozofiranja ...

lp

Vjerujem da i Sinke,to hoce,ali moj je prijedlog ,ovu vrucu temu par dana ostaviti,dok se adrenalin spusti.

descriptionHereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici EmptyRe: Hereza i sloboda vjeroispovijesti - apostati i heretici

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply