Kako demoni mogu da nas hvataju u svoje zamke, naizgled nam predlažući dobro
Iako i najljepša djela mogu ne donositi duši nikakvu korist i čak joj štetiti, ipak se bez vanjskih djela, bez prinuđivanja sebe na dušekorisne podvige i trudove nikako ne smije biti, i bez tih djela ne može postojati unutrašnji život. Tu svećenu i tajanstvenu vezu između vanjskog i unutrašnjeg treba napipati, potražiti kada se ovo i ono nadopunjuju, međusobno potkrepljuju, što se također stiče kroz iskustvo, kroz molitvu, blagodaću Božjom se daje onome koji zahtjeva i moli. Da bi naša djela dostizala glavni cilj, to jest ispravljala, liječila našeg unutrašnjeg čovjeka, i da ne bi bila besmisleno udaranje zraka(1. Kor. 9, 26), neophodno je pažljivo pratiti svaki pokret srca, stalno se truditi da primijetimo kakva pomisao i osjećanje su iskrsli u duši i privukli nas ovom ili onom postupku, riječi, želji i, polazeći od toga, suditi sta je tu korisno i šta štetno. Ako se tako pazi na sebe, otkriva se da nije svako ponašanje, prividno pohvalno, zaista dobro, te da je ponekad neugledno življenje, jednostavno, koje spolja nije nimalo privlačno, u samoj stvari veoma dušekorisno. Za izgledom korisnih djela i dobrih namjera često se skriva nešto vrlo opasno i štetno.
Car Solomon govori u Pričama (16, 25): Ima puteva koji se čovjeku čine pravi, ali im svršeći gledaju u dno pakla, i car David u Psalmima (141): Na putu ovom po kome hodih, sakriše mi zamku. Ti koji sakriše su demoni, koji se najčešće trude da nas ulove predlažući nam nešto na prvi pogled veoma korisno, svijetlo i junačko. I daleko češće kršćani padaju prevareni lažnim vrlinama, nego sablažnjeni očiglednim grijesima; i pored toga je još izaći iz takve prevare mnogo teže nego podići se iz očiglednog pada u neki grijeh, pošto ovdje sama šteta nije uvijek vidljiva. Kako mnogo takvih primjera - raznih najistančanijih đavoljih smicalica i podlosti - srećemo u pripovijedanjima svetih Otaca, u životima.
Kako često, skoro svakog dana i svakog trena, takvi lukavi savjeti i došaptavanja đavolja nastoje da skrenu svakog kršćanina, da ga odvuku na krivi put. Demoni lako stupaju u razgovor sa našim umom, pri tome se skrivaju, a svoje savjete prikazuju kao najobičniju našu vlastitu misao, pa smo stoga često izloženi opasnosti da prihvatimo neku sjajnu, kitnjastu misao, duševni nagon, razgorenje čuvstva - za nešto istinito, za spasonosno i blagodatno ozarenje. Demoni obično nastoje da nas obmanu lukavim pomislima i lažnim osjećanjima, a podvižnike, otšelnike i one svjetovnjake koji na sebe uzimaju osobite podvige, kao i one koji nemajući podviga ipak imaju o sebi visoko mišljenje, demoni često varaju lažnim viđenjima i otkrivenjima, javljajući im se ili u vidu svetih anđela ili u vidu ljudi.
Međutim u cjelini, i ove i one spletke su iste naravi i na svoj mamac u duši čovjeka hvataju njegovu tajnu, duboku uvjerenost u vlastitu pravednost, osjećanje osobnog dostojanstva. Da bismo dobili naročit oprez i trezvenost prema raznovrsnim svijetlim i blistavim pojavama unutar nas, navest čemo ovdje nekoliko vrlo poučnih priča iz otačkih spisa, koje raskrivaju raznolikost, prepredenost i podmuklost demonskih prevara. Sveti episkop Ignjatije Brjančanjinov kaže da se demoni trude da uvedu čovjeka u općenje sa njima i u potčinjavanje njima ne uvijek izrazito grešnim pomislima; oni s početka nagovaraju na djelovanja koja naizgled nemaju u sebi ništa prijekorno, često naizgled dobra, a zatim, kad već steknu utjecaj i vlast nad čovjekom, bacaju ga u bezakonja koja su dakle posljedice prvobitnog povođenja za demonskim nagovorima. To pokazuje kako je uzak i mukotrpan duhovni put, s kakvom trezvenošću treba po njemu hoditi.
Jedan starac je ispričao ovakvu priču: jedan momak, umolivši svog oca da ga otpusti, stupi u manastir, u kome poče da se naporno podvizava, zadivljujući svojim strogim životom čak i nastojatelja. Uskoro za tim stade da moli da ide u pustinju na otšelnićki život. Postigavši naposljetku razrješenje, zaputi se u pustinju i naseli na jednom mjestu koje mu Gospod ukaza na čudesan način. Tamo se on naseli i poče podvizavati, te tako proživi u otšelništvu šest godina, nikoga ne vidjevši. I gle, jednom ti dođe njemu đavo u vidu starca, abbe; lice mu bijaše stravično. Vidjevši ga, brat se uplaši, pade ničice na zemlju i poče da se moli, pa onda ustade.
Đavo reče: - Pomolimo se još, brate.
Pomoliše se, i kada završiše molitvu đavo ga upita: - Koliko vremena živiš ovdje?
On odgovori: - Šest godina.
Đavo reče: - Pa ti si moj susjed, a ja sam tek prije četiri dana saznao da ti ovdje živiš. Moja ćelija je nedaleko odavde, jedanaest godina nisam izlazio iz nje. Izašao sam tek danas, saznavši da ti živiš u susjedstvu. Na takvu vijest, pomislio sam u sebi: otići ću do toga Božjeg čovjeka i popričat ću sa njim o koristi naših duša. Kazat ću mu i to da nam naše otšelništvo ne donosi nikakve koristi, pošto se ne pričešćujemo svetim Tijelom i Krvlju Kristovom; da se bojim da se ne otuđimo od Krista ako se udaljimo od te Svete Tajne. Znaj, brate, da je na tri milje odavde manastir koji ima svećenika: pođimo tamo u nedjelju, pričestimo se Tijelu i Krvi Kristovoj, pa se vratimo u naše ćelije.
Savjet se svidi bratu. Kad nastupi nedjelja, đavo opet dođe, i oni se zajedno zaputiše u onaj manastir, uđoše u crkvu, stadoše na molitvu. Po svršetku molitve, brat ne nađe onoga koji ga dovede, poče da ga traži, da se raspituje kod braće gdje je onaj abba što je sa njim ušao u crkvu? Oni odgovarahu: - Mi ne vidjesmo nikoga, vidjeli smo samo tebe samog. Tad brat shvati da je ono bio demon, pa reče sam sebi: - Pazi s kakvim me lukavstvom izvuče đavo iz moje ćelije! Pa šta ima veze, došao sam do dobrog djela: pričestit ću se Kristovim Tijelom i Krvlju i vratiću se u moju ćeliju. Brat se pričesti, a zatim bi prisiljen da podjeli trpezu sa braćom manastira, pa se naposljetku vrati u svoju ćeliju.
I tako prođe neko vrijeme, i opet mu dođe đavo, sada u liku svjetovnog mladića, poče da ga razgleda od glave do nogu i govori: - To je baš on! Onda ga opet poče razgledati.
Brat ga upita: - Zbog čega tako gledaš na mene?
On odgovori: - Mislim da me nećeš prepoznati. Uostalom, kako bi me i prepoznao poslije tako dugo vremena! Ja sam susjed tvog oca, sin toga i toga. Nego šta! Ne zove li se tvoj otac tako i tako? A ime tvoje majke nije li bilo to i to? Sestra ti se tako i tako zvala, tvoje prošlo ime je bilo to i to. Majka ti i sestra umrle su prije više od tri godine, a otac tek što je umro, i tebe je odredio za svog nasljednika, govoreći: kome ću ostaviti svoje imanje nego sinu svome, čovjeku svetom, koji je ostavio svijet i vodi otšelnički život Boga radi; njemu prepuštam sva svoja blaga. Zatim nas je zamolio da mu nađemo sina i da ga obavijestimo, da bi ti došao i primio imanje, i razdijelio sirotinji zbog svoje duše i zbog njega. Mnogi su te tražili i nisu te našli, a ja, došavši ovamo svojim poslom, saznah za tebe. Ne oklijevaj, pođi, prodaj sve i ispuni volju svog oca.
Brat odgovori: - Ja ne treba da se vračam u svijet.
Đavo reče: - Ako ne pođeš, imanje će propasti, a ti ćeš za to dati odgovor pred Bogom. Šta ti loše govorim kad ti kažem: idi i razdjeli imanje ubogim i sirotim, kao dobri upravitelj, da ne bi bludnice i razvratnici razgrabili to što bijednik ostavi.
I tako, tim riječima prevarivši brata, đavo ga vrati u svijet, doprati ga do grada i tu ostavi. Monah htjede da uđe u dom svoga oca kao već umrlog, kad gle - sam otac njegov izlazi mu u susret. Ugledavši ga, otac ga ne prepoznaše i strogo ga upita:
- Ko si ti?
Monah se zbuni i ne mogaše ništa da odgovori. Poče otac da ga ispituje, a monah tad u zbunjenosti reče:
- Ja sam tvoj sin. Otac mu odvrati:
- Iz kakvog razloga si se vratio ovamo?
Monah se zastide da objašnjava pravi razlog svog povratka, pa reče:
Ostade on u očinskom domu, kad prođe neko vrijeme upade u preljubu i otac ga podvrgnu
Ostade on u očinskom domu, kad prođe neko vrijeme upade u preljubu i otac ga podvrgnu teškoj kazni. On se, nesretnik, ne obrati pokajanju, nego ostade u svijetu.
Komentirajući ovu pripovijest, sveti episkop Ignjatije ukazuje na to da je glavni uzrok monahovog pada bilo njegovo preuranjeno i samovoljno stupanje u otšelništvo, za koje ne bješe još dozrio.
Također primjećuje da đavo na otšelnike često djeluje otvoreno, a na one koji žive u opštežiću obično pomislima, ali je to djelovanje u suštini jedno te isto. Da bi pogubio čovjeka, upotrebljava često najpristalije prijedloge, oslikava obilje dobra i koristi, a baca u teške grijehove i propast. Koliko je vrag lukav i dalekovidan! Otšelnikov prvi izlazak nije kao nosio ništa pogibeljno, čak se i svršio, činilo se, obilnom korišću. Ipak, šteta je bila u tome što je duši oduzet spasonosni oprez, pokazana joj je neškodljivost izlazaka. Tako đavo nerijetko svoju žrtvu, izvodeći je na pogubni put, može dugo da priprema, skrivajući od nje svaku štetu, i da joj predočava sve dobrobiti toga puta, dok na kraju ne dobije priliku da tad već nepopravljivo ošteti kršćanina koji je izgubio oprez.
Episkop Ignjatije podsjeća na iskušenje koje je snašlo prepodobnog Petra Atonskog. I tog oca je vješto iskušavao zli demon, koji se našao pred njim u liku njegovog srodnika i krasnoriječivo ga nagovarao da ostavi tihovanje i ode u postojbinu da tamo spašava zemljake koji propadaju. Sveti Petar je odbacio tu varku i posramio đavola.
Sveti Ignjatije kaže: - Sveti su mogli da odbijaju napade vraga isključivo po milosti Božjoj, sadjelovanjem blagodati Božje koja živi u svetima i prosvjećuje ih; a kako izdržati te napade tek uz slijepo samopouzdanje, uz krajnju nepronicljivost, uz samoumišljenost koja sebi uvijek laska i obmanjuje se? Kako izdržati te napade nalazeći se svojim unutrašnjim čovjekom u duhovnom mraku, u zarobljeništvu i podjarmljenosti kod đavola? Nije na odmet primijetiti da je pravda tjelesnog mudrovanja koju propovijedaju duhovi, i koja je istovijetna sa pravdom koju propovijeda Bogu neprijateljski svijet, protivna pravdi evanđeoskoj. On navodi i drugi slučaj demonskog iskušavanja: demoni su se, poprimajući izgled anđela, javljali jednom bratu, budili ga, pokazivali mu svijetlost i zvali na božanstvenu službu. Ali on je, izmolivši savjet od starca, posramio demone i nije ih poslušao, iako su oni kao predlagali dobro. Tad demoni počeše da kleveću onog starca koji je bratu otkrio njihove smicalice. Oni govorahu bratu:
- Tvoj je starac licemjer, on je imao novac i nije ga dao jednom bratu rekavši da ga nema. Brat je i ovo rano ujutro prepričao starcu.
Starac reče: - Da sam imao novaca, to je istina, a bratu koji je od mene tražio pozajmicu nisam dao, znajući da ću mu ozlijediti dušu ako mu dam. Smatrao sam da je bolje da narušim jednu zapovijed, nego da upadnem u narušavanje njih deset. Iz toga je mogla da proistekne velika pometnja, čiji uzrok bi bio taj novac. A ti ne slušaj demone koji hoće da te prevare.
Iako i najljepša djela mogu ne donositi duši nikakvu korist i čak joj štetiti, ipak se bez vanjskih djela, bez prinuđivanja sebe na dušekorisne podvige i trudove nikako ne smije biti, i bez tih djela ne može postojati unutrašnji život. Tu svećenu i tajanstvenu vezu između vanjskog i unutrašnjeg treba napipati, potražiti kada se ovo i ono nadopunjuju, međusobno potkrepljuju, što se također stiče kroz iskustvo, kroz molitvu, blagodaću Božjom se daje onome koji zahtjeva i moli. Da bi naša djela dostizala glavni cilj, to jest ispravljala, liječila našeg unutrašnjeg čovjeka, i da ne bi bila besmisleno udaranje zraka(1. Kor. 9, 26), neophodno je pažljivo pratiti svaki pokret srca, stalno se truditi da primijetimo kakva pomisao i osjećanje su iskrsli u duši i privukli nas ovom ili onom postupku, riječi, želji i, polazeći od toga, suditi sta je tu korisno i šta štetno. Ako se tako pazi na sebe, otkriva se da nije svako ponašanje, prividno pohvalno, zaista dobro, te da je ponekad neugledno življenje, jednostavno, koje spolja nije nimalo privlačno, u samoj stvari veoma dušekorisno. Za izgledom korisnih djela i dobrih namjera često se skriva nešto vrlo opasno i štetno.
Car Solomon govori u Pričama (16, 25): Ima puteva koji se čovjeku čine pravi, ali im svršeći gledaju u dno pakla, i car David u Psalmima (141): Na putu ovom po kome hodih, sakriše mi zamku. Ti koji sakriše su demoni, koji se najčešće trude da nas ulove predlažući nam nešto na prvi pogled veoma korisno, svijetlo i junačko. I daleko češće kršćani padaju prevareni lažnim vrlinama, nego sablažnjeni očiglednim grijesima; i pored toga je još izaći iz takve prevare mnogo teže nego podići se iz očiglednog pada u neki grijeh, pošto ovdje sama šteta nije uvijek vidljiva. Kako mnogo takvih primjera - raznih najistančanijih đavoljih smicalica i podlosti - srećemo u pripovijedanjima svetih Otaca, u životima.
Kako često, skoro svakog dana i svakog trena, takvi lukavi savjeti i došaptavanja đavolja nastoje da skrenu svakog kršćanina, da ga odvuku na krivi put. Demoni lako stupaju u razgovor sa našim umom, pri tome se skrivaju, a svoje savjete prikazuju kao najobičniju našu vlastitu misao, pa smo stoga često izloženi opasnosti da prihvatimo neku sjajnu, kitnjastu misao, duševni nagon, razgorenje čuvstva - za nešto istinito, za spasonosno i blagodatno ozarenje. Demoni obično nastoje da nas obmanu lukavim pomislima i lažnim osjećanjima, a podvižnike, otšelnike i one svjetovnjake koji na sebe uzimaju osobite podvige, kao i one koji nemajući podviga ipak imaju o sebi visoko mišljenje, demoni često varaju lažnim viđenjima i otkrivenjima, javljajući im se ili u vidu svetih anđela ili u vidu ljudi.
Međutim u cjelini, i ove i one spletke su iste naravi i na svoj mamac u duši čovjeka hvataju njegovu tajnu, duboku uvjerenost u vlastitu pravednost, osjećanje osobnog dostojanstva. Da bismo dobili naročit oprez i trezvenost prema raznovrsnim svijetlim i blistavim pojavama unutar nas, navest čemo ovdje nekoliko vrlo poučnih priča iz otačkih spisa, koje raskrivaju raznolikost, prepredenost i podmuklost demonskih prevara. Sveti episkop Ignjatije Brjančanjinov kaže da se demoni trude da uvedu čovjeka u općenje sa njima i u potčinjavanje njima ne uvijek izrazito grešnim pomislima; oni s početka nagovaraju na djelovanja koja naizgled nemaju u sebi ništa prijekorno, često naizgled dobra, a zatim, kad već steknu utjecaj i vlast nad čovjekom, bacaju ga u bezakonja koja su dakle posljedice prvobitnog povođenja za demonskim nagovorima. To pokazuje kako je uzak i mukotrpan duhovni put, s kakvom trezvenošću treba po njemu hoditi.
Jedan starac je ispričao ovakvu priču: jedan momak, umolivši svog oca da ga otpusti, stupi u manastir, u kome poče da se naporno podvizava, zadivljujući svojim strogim životom čak i nastojatelja. Uskoro za tim stade da moli da ide u pustinju na otšelnićki život. Postigavši naposljetku razrješenje, zaputi se u pustinju i naseli na jednom mjestu koje mu Gospod ukaza na čudesan način. Tamo se on naseli i poče podvizavati, te tako proživi u otšelništvu šest godina, nikoga ne vidjevši. I gle, jednom ti dođe njemu đavo u vidu starca, abbe; lice mu bijaše stravično. Vidjevši ga, brat se uplaši, pade ničice na zemlju i poče da se moli, pa onda ustade.
Đavo reče: - Pomolimo se još, brate.
Pomoliše se, i kada završiše molitvu đavo ga upita: - Koliko vremena živiš ovdje?
On odgovori: - Šest godina.
Đavo reče: - Pa ti si moj susjed, a ja sam tek prije četiri dana saznao da ti ovdje živiš. Moja ćelija je nedaleko odavde, jedanaest godina nisam izlazio iz nje. Izašao sam tek danas, saznavši da ti živiš u susjedstvu. Na takvu vijest, pomislio sam u sebi: otići ću do toga Božjeg čovjeka i popričat ću sa njim o koristi naših duša. Kazat ću mu i to da nam naše otšelništvo ne donosi nikakve koristi, pošto se ne pričešćujemo svetim Tijelom i Krvlju Kristovom; da se bojim da se ne otuđimo od Krista ako se udaljimo od te Svete Tajne. Znaj, brate, da je na tri milje odavde manastir koji ima svećenika: pođimo tamo u nedjelju, pričestimo se Tijelu i Krvi Kristovoj, pa se vratimo u naše ćelije.
Savjet se svidi bratu. Kad nastupi nedjelja, đavo opet dođe, i oni se zajedno zaputiše u onaj manastir, uđoše u crkvu, stadoše na molitvu. Po svršetku molitve, brat ne nađe onoga koji ga dovede, poče da ga traži, da se raspituje kod braće gdje je onaj abba što je sa njim ušao u crkvu? Oni odgovarahu: - Mi ne vidjesmo nikoga, vidjeli smo samo tebe samog. Tad brat shvati da je ono bio demon, pa reče sam sebi: - Pazi s kakvim me lukavstvom izvuče đavo iz moje ćelije! Pa šta ima veze, došao sam do dobrog djela: pričestit ću se Kristovim Tijelom i Krvlju i vratiću se u moju ćeliju. Brat se pričesti, a zatim bi prisiljen da podjeli trpezu sa braćom manastira, pa se naposljetku vrati u svoju ćeliju.
I tako prođe neko vrijeme, i opet mu dođe đavo, sada u liku svjetovnog mladića, poče da ga razgleda od glave do nogu i govori: - To je baš on! Onda ga opet poče razgledati.
Brat ga upita: - Zbog čega tako gledaš na mene?
On odgovori: - Mislim da me nećeš prepoznati. Uostalom, kako bi me i prepoznao poslije tako dugo vremena! Ja sam susjed tvog oca, sin toga i toga. Nego šta! Ne zove li se tvoj otac tako i tako? A ime tvoje majke nije li bilo to i to? Sestra ti se tako i tako zvala, tvoje prošlo ime je bilo to i to. Majka ti i sestra umrle su prije više od tri godine, a otac tek što je umro, i tebe je odredio za svog nasljednika, govoreći: kome ću ostaviti svoje imanje nego sinu svome, čovjeku svetom, koji je ostavio svijet i vodi otšelnički život Boga radi; njemu prepuštam sva svoja blaga. Zatim nas je zamolio da mu nađemo sina i da ga obavijestimo, da bi ti došao i primio imanje, i razdijelio sirotinji zbog svoje duše i zbog njega. Mnogi su te tražili i nisu te našli, a ja, došavši ovamo svojim poslom, saznah za tebe. Ne oklijevaj, pođi, prodaj sve i ispuni volju svog oca.
Brat odgovori: - Ja ne treba da se vračam u svijet.
Đavo reče: - Ako ne pođeš, imanje će propasti, a ti ćeš za to dati odgovor pred Bogom. Šta ti loše govorim kad ti kažem: idi i razdjeli imanje ubogim i sirotim, kao dobri upravitelj, da ne bi bludnice i razvratnici razgrabili to što bijednik ostavi.
I tako, tim riječima prevarivši brata, đavo ga vrati u svijet, doprati ga do grada i tu ostavi. Monah htjede da uđe u dom svoga oca kao već umrlog, kad gle - sam otac njegov izlazi mu u susret. Ugledavši ga, otac ga ne prepoznaše i strogo ga upita:
- Ko si ti?
Monah se zbuni i ne mogaše ništa da odgovori. Poče otac da ga ispituje, a monah tad u zbunjenosti reče:
- Ja sam tvoj sin. Otac mu odvrati:
- Iz kakvog razloga si se vratio ovamo?
Monah se zastide da objašnjava pravi razlog svog povratka, pa reče:
Ostade on u očinskom domu, kad prođe neko vrijeme upade u preljubu i otac ga podvrgnu
Ostade on u očinskom domu, kad prođe neko vrijeme upade u preljubu i otac ga podvrgnu teškoj kazni. On se, nesretnik, ne obrati pokajanju, nego ostade u svijetu.
Komentirajući ovu pripovijest, sveti episkop Ignjatije ukazuje na to da je glavni uzrok monahovog pada bilo njegovo preuranjeno i samovoljno stupanje u otšelništvo, za koje ne bješe još dozrio.
Također primjećuje da đavo na otšelnike često djeluje otvoreno, a na one koji žive u opštežiću obično pomislima, ali je to djelovanje u suštini jedno te isto. Da bi pogubio čovjeka, upotrebljava često najpristalije prijedloge, oslikava obilje dobra i koristi, a baca u teške grijehove i propast. Koliko je vrag lukav i dalekovidan! Otšelnikov prvi izlazak nije kao nosio ništa pogibeljno, čak se i svršio, činilo se, obilnom korišću. Ipak, šteta je bila u tome što je duši oduzet spasonosni oprez, pokazana joj je neškodljivost izlazaka. Tako đavo nerijetko svoju žrtvu, izvodeći je na pogubni put, može dugo da priprema, skrivajući od nje svaku štetu, i da joj predočava sve dobrobiti toga puta, dok na kraju ne dobije priliku da tad već nepopravljivo ošteti kršćanina koji je izgubio oprez.
Episkop Ignjatije podsjeća na iskušenje koje je snašlo prepodobnog Petra Atonskog. I tog oca je vješto iskušavao zli demon, koji se našao pred njim u liku njegovog srodnika i krasnoriječivo ga nagovarao da ostavi tihovanje i ode u postojbinu da tamo spašava zemljake koji propadaju. Sveti Petar je odbacio tu varku i posramio đavola.
Sveti Ignjatije kaže: - Sveti su mogli da odbijaju napade vraga isključivo po milosti Božjoj, sadjelovanjem blagodati Božje koja živi u svetima i prosvjećuje ih; a kako izdržati te napade tek uz slijepo samopouzdanje, uz krajnju nepronicljivost, uz samoumišljenost koja sebi uvijek laska i obmanjuje se? Kako izdržati te napade nalazeći se svojim unutrašnjim čovjekom u duhovnom mraku, u zarobljeništvu i podjarmljenosti kod đavola? Nije na odmet primijetiti da je pravda tjelesnog mudrovanja koju propovijedaju duhovi, i koja je istovijetna sa pravdom koju propovijeda Bogu neprijateljski svijet, protivna pravdi evanđeoskoj. On navodi i drugi slučaj demonskog iskušavanja: demoni su se, poprimajući izgled anđela, javljali jednom bratu, budili ga, pokazivali mu svijetlost i zvali na božanstvenu službu. Ali on je, izmolivši savjet od starca, posramio demone i nije ih poslušao, iako su oni kao predlagali dobro. Tad demoni počeše da kleveću onog starca koji je bratu otkrio njihove smicalice. Oni govorahu bratu:
- Tvoj je starac licemjer, on je imao novac i nije ga dao jednom bratu rekavši da ga nema. Brat je i ovo rano ujutro prepričao starcu.
Starac reče: - Da sam imao novaca, to je istina, a bratu koji je od mene tražio pozajmicu nisam dao, znajući da ću mu ozlijediti dušu ako mu dam. Smatrao sam da je bolje da narušim jednu zapovijed, nego da upadnem u narušavanje njih deset. Iz toga je mogla da proistekne velika pometnja, čiji uzrok bi bio taj novac. A ti ne slušaj demone koji hoće da te prevare.