Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

power_settings_newLogin to reply
+42
kainos
amos
sivko5
piramida4
misliti
Mika
Domenika
Moderator
magdalena
lapillus
apostol
otpadnik
jakob
Medeni
servus dei
nathan
Navi
vijesnik
ILIJA
emanuel
Justin
crusader
Naomi
imhotep
Bhakti
mickey_mouse
moki72
Istina
tomahowk1
Trešnja
forestsilvy
Velikomucenik
Konin
Euro
Feba
dragan
Želislav
No Nick
dominik
Ruta
Aladin
jony
46 posters

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Jony, pa što onda što nigdje u SZ nije bilo ovoga ili onoga? Nije bilo ni interneta, ni televizije, ni veš mašine, ni usisivača...puno toga nije bilo. Nije bilo ni Novog Zavjeta. Pa da je SZ valjao, ne bi morao Isus doći i umrijeti, i to od čije ruke? Braće Židova.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ja znam samo jedno da apostola Pavla je vodio Duh Sveti i da nije imao straha da kaze istinu ako je bila potrebna.Po vama ispade da se Bog mjenja i da je Duh Sveti postao sttrasljiv i savremen.Bog se proslavlja kroz zene i dao je divnu ulogu zenama.Svakako da je velika uloga zene u evangelizaciji i po crkvama ali da zena vodi crkvu ne moze jer to tako kaze Bozija Rijec a sada je na namda da li ce mo to prihvatiti ili ne.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ja sam u dilemi da li da gledam zenski fudbal ili ne? A jos pri tome zenski sudija!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Jevrejine, nemoj to da propustiš, ni čut! bounce

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Sestro Noemi,

slusao sam pre mesec ili vise takvu propoved od sestre koja je zavrsila teologiju da sam se odusevio. Ni deset muskaraca je ne bi takvu sastavilo.

Pa sto ona onda ne bi mogla da vodi Crkvu?

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Hm, imam jedno pitanje: sto je u I veku znacilo voditi Crkvu Boziju? Mi pricamo o Bozjoj reci, pozivamo se na nju. Cesto se ne osvrcemo na istorijski kontext, samo zato sto je on suprotan nasim unapred formiranim misljenjima. Koliko je to posteno, neka dragi Bog sudi. Ja necu.

Ja bih samo da pitam: sto je u I veku znacilo voditi Crkvu, kakve su onda bile Crkve, i tako dalje? Jer, ako je Pavle njima nesto pisao, valjda nije pisao mailom, i valjda Crkve nisu imale klimu, klupe i sto sta jos. Ili mislite drugacije? ako se slazete samnom u ovome, onda moramo najpre da odgovorimo na neka pitanja. sto uopste znaci voditi crkvu, itd.

Pozdrav.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ako je zena ispunjenja Duhom Svetim, slusa Hrista i pokorava se Njegovom vodstvu,
uvek sam spreman da je postujem i saslusam.

Ne vidim problem u jednom takvom stavu.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Brate moj Jevrejine, ja ne bih željela da se usaftam u crkvenoj stolici. I ne bih da vodim crkvu. Duh Sveti neka vodi crkvu. Ja bih da mlade sa ulice zbližim i sprijateljim sa Isusom. Teško mi je. Znaš zašto? Ljudi lome zube oko tvrdih dogmi i izmišljenih vrijednota a za to vrijeme propadaju dragocjena ljudska bića.

Da sam se večeras nastavila prepucavati s pojedinima, ne bih imala priliku jednom mladom biću dati novi putokaz i smjer ka Bogu.

Možemo sutra utakmicu nastaviti, sad sam se utužila nešto.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Dominik, prije nego odem leći, da ti kažem nešto. Ti si divan kršćanin. Ovo ozbiljno kažem.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
jony je napisao/la:


Ovo je objašnjenje podcjenjivane inteligencije čitatelja i samih žena. Čovjek dobije dojam da su žene do tad držane na lancu i sad su ih pustili, pa evo zato Pavao to govori.



Sada si me zaista povukao za jezik sa svojim bahatim razmišljanjem.
Tvrdiš da nije bitan kontekst biblijskih događaja. I da žene nisu bile na lancu! Evo ti onda jedan primjer iz Biblije kako su se ponašali Židovi prema ženama:

Iscjeljenje bolesne žene
Neka je žena dvanaest godina bolovala od krvarenja i sve je svoje imanje razdala liječnicima. Čula je da se pojavio Mesija u njenom mjestu pa je odlučila da ga samo dotakne kako bi bila iscjeljena. Velika je bila njena vjera. No, postojale su tri stvari koje je morala prevazići:

1. gubitak reputacije
Žena je u vrijeme Isusovo smjela izaći van iz kuće u mjesto jedino u pratnji:
a. oca
b. muža
c. brata
d. muškog rođaka
Svaka žena koja je hodala sama po mjestu, smatrana je od strane Židova kao prostitutka.
Zato je bolesna žena odlučila da će unatoč takvom uvriježenom mišljenju među Židovima, izaći van sama i dotaknuti Isusa.

2. slabost
Žena koja krvari je na izmaku snaga kako fizičkih tako i psihičkih. Kod nje se pored krvarenja mogu javiti i psihički problemi kao npr. depresija, a rjeđe i psihoza.
Unatoč svojoj slabosti žena je otišla do Isusa i na izmaku svojih snaga ga je dotaknula.

3. vjerski običaj
Kod Židova je vladalo pravilo da svaka žena koja krvari je nečista žena.
Ona je bila nečista čak ako bi imala i menstruaciju. Ako bi takva žena za vrijeme krvarenja dotaknula muškarca, muškarac je morao otići u Hram i tamo se podvrgnuti obredu čišćenja. Njega je izvodio svećenik koji je molio nad muškarcem, kadio ga, i tek tada je muškarac bio čist.
Iako je ova žena znala da krvari i da ne smije dodirnuti muškarca ona je smogla hrabrosti doći do Isusa i dotaknuti ga.

Na kraju je žena došla do Isusa, dotakla ga je, i on joj je na kraju rekao:
"Kćeri, tvoja te vjera ozdravila, hajde u miru"


Jony, ovo je tek mali primjer u odnosu na ono kako su žene živjele u doba Isusa, kada su farizeji sprovodili svoje zakone i Mojsijev Zakon.
Zato te molim jednu stvar - nemoj više govoriti da kontekst nije bitan!
Za sve povijesne događaje je kontekst itekako bitan

pozdrav

Euro

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Pa valjda trebamo prvo vidjeti sta je zena?
Postanak 2;18 I rece Jahve,Bog :Nije dobro da covjek bude sam:nacinit cu mu POMOC kao sto je on. 22; od reba sto ga uzeo covjeku napravi Jahve,Bog zenu pa je dovede covjeku.
KorincnimaI 11;2 Hvalim vas sto me se u svemu sjecate i sto drzite kako vam ih predadoh.Ali hocu da znate da je Krist glava svakome covjeku,da je covjek glava zeni i da je Bog glava Kristu.
Korin I 14;Kao i u SVIM crkvama svetih zene neka na sastncima sute.Njima se ne dopusta govoriti vec neka se pokoravaju kako im Zakon propisuje.Ili je mozda od vas izasla rijec Bozija Ili je samo k vama dosla 28:Tko to prezire,i njega ce prezreti Gospodin.
Efezanima5;22 Zene neka se pokoravaju svojim muzevima kao Gospodinu jer muz je glava zene kao sto je Krist glava Crkve.
Na nama je koga ce mo slusati svoje JA ili Boziju Rijec.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
ne vrijedi se vrtiti u krug....

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Slazem se sa sagovornicima koji veruju da zenske osobe ne treba da budu ucitelji/pastori. Medjutim, ne navode se jasni razlozi zasto je to tako; vec se samo navode citati, koji mogu da se povezu/protumace za/sa "kulturoloskim i istorijskim" kontekstom.

Medjutim, Pavle navodi teoloski razlog, te njegovo ucenje i dan danas vazi. Evo sta kaze Pavle:

I Timoteju poslanica 2:12-14:

12. Ali zeni ne dopustam da uci* niti da vlada muzem, nego da bude mirna.
13. Jer je Adam najpre sazdan, pa onda Eva;
14. I Adam se ne prevari, a zena prevarivsi se postade prestupnica.

*Pavle sa apostolskim autoritetom ovo govori. Ako smo poslusni apostolu, poslusni smo samom Gospodu.
klanja mudri

Pozdrav svima

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ruta je napisao/la:
Ja znam samo jedno da apostola Pavla je vodio Duh Sveti i da nije imao straha da kaze istinu ako je bila potrebna.Po vama ispade da se Bog mjenja i da je Duh Sveti postao sttrasljiv i savremen.Bog se proslavlja kroz zene i dao je divnu ulogu zenama.Svakako da je velika uloga zene u evangelizaciji i po crkvama ali da zena vodi crkvu ne moze jer to tako kaze Bozija Rijec a sada je na namda da li ce mo to prihvatiti ili ne.


Neka te Gospod blagoslovi sestro. Mislim da je bitna upravo ova posljednja rečenica koju si napisala. Tako kaže Riječ božja, a na nama je hoćemo li to prihvatiti ili ne!

Euro je napisao/la:
Jony, ovo je tek mali primjer u odnosu na ono kako su žene živjele u doba Isusa, kada su farizeji sprovodili svoje zakone i Mojsijev Zakon.
Zato te molim jednu stvar - nemoj više govoriti da kontekst nije bitan!
Za sve povijesne događaje je kontekst itekako bitan

pozdrav

Euro


Bitna je Riječ Božja! Ona jasno i nedvosmisleno kaže što misli po ovoj temi!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Naravno da propovjedaju. Evo sada nam je u gostima Barbara Yoder, priznati internacionalni apostol.

Neki ce se i zgrazati, zena-apostol???
Nema više razlike u Kristovom tijelu, niti slobodna niti roba, Grka niti Zidova....
Ljudi ne zivimo u srednjem vijeku kada je zena (a i kroz duze vrijeme) bila tretirana kao rob i sluga pokorni, stroj za radanje djece. Probudite se!!!
Kod razumijevanja Biblije treba imati na umu da neke stvari vrijede za sva vremena, ali neka su pisana u skladu sa tadasnjim vremenom.
Tek cete vidjeti vremena kada Bog podize zene, jake i poslusne Bogu. Zar je Bog podijeljen??? NIJE!!!

Zdrav razum.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
forestsilvy je napisao/la:

Ljudi ne zivimo u srednjem vijeku kada je zena (a i kroz duze vrijeme) bila tretirana kao rob i sluga pokorni, stroj za radanje djece. Probudite se!!!


Biblija nema ovakav odnos prema ženi - i nikad nije imala! Mi govorimo o Bibliji i njezinom definiranju uloge žene i muškarca!

forestsilvy je napisao/la:

Nema više razlike u Kristovom tijelu, niti slobodna niti roba, Grka niti Zidova....


Vjeronatno misliš na ovaj stih.
Gal. 3: 26-28 Jer sad smo svi postali Božjom djecom kroz vjeru u Isusa Krista i svi koji smo kršteni u Kristu zaodjenuti smo njime.Nije više važno je li tko židov ili poganin, rob ili slobodan čovjek, pa čak ni muškarac ili žena - jer svi ste jedno u Kristu Isusu.

Međutim, ako primjetiš, jedno smo u Kristu Isusu. Ali u tijelu nismo jednaki. I dalje imamo fizičku privlačnost. Dakle, u tijelu postoje muško i žensko, bez obzira jesmo li u Kristu ili ne. Dalje, u našem duhu i dalje postoji muško i žensko, bez obzira jesmo li u Kristu ili ne - još uvijek se muško zaljubi u žensko. Ali, u našoj duši nema muško ili žensko.

Dalje, u ovom stihu vidimo da u Kristu nema roba ili slobodnog. Međutim, dok smo još u ovim tijelima postoje robovi i slobodni (modernim jezikom rečeno: poslodavci i posloprimci). Pavao nije ukinio taj odnos - već u poslanicama naređuje da rob sluša svog gospodara. Nije rekao u Kristu smo jedno i sad ti robu možeš biti gospodar. Ne!

Isto tako, dok smo u tijelu u kojem smo - dok imamo ovaj ljudski duh kakav imamo, moramo poštivati neka pravila koja je Bog postavio. Sigurno, tako nije bilo u početku prije pada, ali i dalje se nalazimo u palom stanju (starimo, griješimo) - jedino je naša duša nanovo rođena i ona nije u palom stanju. Nakon uskrnuća (1. Sol. 3:16) nećemo više biti u palom stanju (tijelo i duh) i tada više neće biti odnos između muškarca i žene kakav je sada i kakvog bi sada trebali poštivatati.


forestsilvy je napisao/la:

Tek cete vidjeti vremena kada Bog podize zene, jake i poslusne Bogu. Zar je Bog podijeljen??? NIJE!!!

Zdrav razum.

Da je poslušna Bogu, slušala bi Njegovu Riječ i ne bi propovijedala.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Došli smo u slijepu ulicu, imam osjećaj. Neki smatraju da Bibliju treba čitati doslovno, a neki da određene naputke ipak treba razmatrati unutar okolnosti u kojima su nastale. To je već druga tema i tom raspravom nećemo puno ovdje postići.

Da probamo onda ovo malo pogledati iz drugog kuta.
Različiti dijelovi Biblije imaju različitu važnost, tako je meni važnije šta o nekoj temi kaže NZ nego SZ, više šta kaže Isus nego apostoli.
Pa šta kaže Isus o ženama?
Isus, niti u jednom trenutku, ne postavlja muškarce po važnosti ispred žena. Kada je propovijedao, jednako se obraćao i muškarcima i ženama, jednostavno nije pravio nikakve razlike.

A nakon što je uskrsnuo, kome se prvo pojavio i koga je odabarao da prenese drugim učenicima, vjerovatno i najvažniju vijest uopće?

S druge strane, jesu li joj(njima) muški učenici povjerovali?
Šta to govori o odnosu židova prema ženama u to vrijeme?
Razmislite malo...

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Konin je napisao/la:
Došli smo u slijepu ulicu, imam osjećaj. Neki smatraju da Bibliju treba čitati doslovno, a neki da određene naputke ipak treba razmatrati unutar okolnosti u kojima su nastale. To je već druga tema i tom raspravom nećemo puno ovdje postići.

Da probamo onda ovo malo pogledati iz drugog kuta.
Različiti dijelovi Biblije imaju različitu važnost, tako je meni važnije šta o nekoj temi kaže NZ nego SZ, više šta kaže Isus nego apostoli.
Pa šta kaže Isus o ženama?
Isus, niti u jednom trenutku, ne postavlja muškarce po važnosti ispred žena. Kada je propovijedao, jednako se obraćao i muškarcima i ženama, jednostavno nije pravio nikakve razlike.

A nakon što je uskrsnuo, kome se prvo pojavio i koga je odabarao da prenese drugim učenicima, vjerovatno i najvažniju vijest uopće?

S druge strane, jesu li joj(njima) muški učenici povjerovali?
Šta to govori o odnosu židova prema ženama u to vrijeme?
Razmislite malo...


Ako su apostoli govorili svoje mišljenje, onda Biblija nema smisla. Apostoli su govorili pod inspiracijom Duha Svetog (odnosno govorili su Riječi Duha Svetog). A meni je od iste važnosti ako nešto Duh Sveti (odnosno Bog) kaže kroz čovjeka Isusa ili kroz čovjeka Petra, ili Pavla - jer je to Riječ Božja!

A da je Isus imao drugačiji odnos prema ženama, odnosno da im je dodijelio drugu službu u zajednici - vidljivo je iz razloga što je izabrao 12 (ni jedno nije bilo žensko), slao je sedamdesetoricu da propovijedaju, itd. Apostoli su bili muškarci.

Dakako, žena nije omalovažena, nego joj je dodijeljena druga uloga. Isto kao što ni mi kao Kristova zaručnica nismo omalovaženi, već u odnosu na Krista imamo drugu ulogu. (Mi se predajemo i podlažemo Njemu, a On je prema nama iskazao najveću ljubav ikad time što nas je izabrao i dao nam vječni život!)

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 3 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply