Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

power_settings_newLogin to reply
+42
kainos
amos
sivko5
piramida4
misliti
Mika
Domenika
Moderator
magdalena
lapillus
apostol
otpadnik
jakob
Medeni
servus dei
nathan
Navi
vijesnik
ILIJA
emanuel
Justin
crusader
Naomi
imhotep
Bhakti
mickey_mouse
moki72
Istina
tomahowk1
Trešnja
forestsilvy
Velikomucenik
Konin
Euro
Feba
dragan
Želislav
No Nick
dominik
Ruta
Aladin
jony
46 posters

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Prijatelji forumaši, želim reći moj univerzalni pogled na današnjicu.
Situacija u svijetu je takva da se treba boriti za svaku dušu, molitvom, postom, propovijedi danas ionako malo znače nespašenom čovjeku. Umjesto riječi traži se sila božja koja spašava.

Pozvani smo da kao dijelovi Kristova tijela damo od sebe sve, u vrijeme i nevrijeme širiti Riječ o spasenju, o drugom Kristovom dolasku. Pokušajte pojmoviti kakvo je duhovno stanje. Vidite li kako su jako jako ljudi daleko od Boga? Vidite li kako se teško prima Evanđelje? Poplava raznih filozofija, postmoderna u zamahu, ljudi su okrenuti hedonizmu, konfesionalizmu, odvajaju se od crkvenih službi.

Pogledajte očaj ljudskog srca zarobljenog u brigama i tjeskobama. Osjećate li vapaj podsvjesti griješnika koji traže rješenje za izlaz iz patnje, straha i teškoća?

Osjećate li bol jer se mladi ljudi, pa i djeca okreću uništavanju organizma, puše, piju, drogiraju se, uleću u seks svako malo i zbog toga se gube obiteljske vrijednosti, jer kako će smatrati brak svetinjom kad nemaju usađen čist obrazac u sebi?

Pogledajte spiritualni tok, ljudi se okreću magiji, mistici.... a gdje smo mi kao spašeni, kršćani, u čemu smo mi? Zar je Isus želio da se dobro ugnjezdimo u svojim stolicama u crkvi i da bježimo od surove stvarnosti?

Ma ne! Isus nam je obećao da će biti s nama. Ali, rekao je i da idemo na njivu raditi. Svjedočiti, propovijedati svakom stvorenju, po cijelom svijetu, svima!
U vrijeme i u nevrijeme!
Najvažnije od svega je biti istinski obraćen i tada svjedočiti. Zar je Isus umro da spasi samo nas? Kako će netko uzvjerovati ako ne čuje i ne vidi u nama Isusov lik i djelo?

Zar je Duh Sveti zaspao? I prestao djelovati?
Kome je Isus dao spasenje i Duha Svetoga?
Svi smo pozvani! Bez razlike. Da radimo u vinogradu božjem. Otac nebeski radi neprekidno. Ugledajmo se na njega. Bili mi muško ili žensko, pozvani smo na širenje Radosne vijesti.

No, koliko ja vidim, potrebna je generalka najprije kod nas, u našim crkvama. Crkve trebaju biti mjesto gdje dolazi Bog nama u goste, na sastanak. Da se družimo i izmjenjujemo ljubav i zajedništvo. A izvan crkve smo apostoli, svećenici Kristovi-širimo Evanđelje! Poslanici smo Velikog svećenika! Evangelizirajmo svoj grad. Molimo za svoj grad. Otimajmo duše iz sotoninih ruku. Bili mi muško ili žensko. Svjedočimo Krv Isusa Krista i Silu Svetog Duha.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Dečki, ja ne želim propovijedati u crkvi, nemam taj dar. Ja imam dar da evangeliziram, da svjedočim o Spasitelju našem Isusu Kristu.
No, da imam dar božji za propovijedanje, ne bi me nitko zaustavio jer ako mi Bog daje, tada nije dao da šutim, nego da propovijedam. No, kažem, nemam taj dar. Ali, znam da ima žena koje imaju taj. Nedavno je bila jedna pastorica u jednoj crkvi. Nakon što je propovijedala, imala je i službu iscjeljenja. Bog se divno proslavio kroz njene molitve za iscjeljenje u Ime Isusa Krista. Zar bi, kad Bog tako djeluje, napustili bogoslužje da ste bili tamo? Gluhi su pročuli, iskrivljeni se ispravili a nekoliko osoba je predalo svoj život Kristu. Svi smo bili dotaknuti Duhom Svetim.
Tamo gdje je kajanje i odricanje od grijeha, gdje se ljudi obraćaju i iscjlejuju moćnim imenom Isus, tamo je djelo Božje, nebitno da li je Gospod djelovao kroz mušku ili žensku osobu.

Voli vas vaša Noemi ( nema veze što ja nekad vrisnem na forumu, ta žensko sam smjeh


Mislim da ovdje miješamo dvije stvari. Ja bi to nazvao službom i darom. Jedno je dar proroštva (gdje ima i žena koje su imale taj dar, npr. Ana kod Isusovog rođenja) - a drugo je služba proroka (sve starozavjetne proročke knjige pisali su proroci, muškarci, Jeremija, Izaija, itd.)

Stoga, svi mi možemo imati dar da svjedočimo, da govorimo o Kristu ljudima oko sebe i tako propovijedamo. Taj dar Bog naravno može dati i ženi. Međutim problem je kad ona shvati da je to njezina služba - pa stane za propovjedaonicu i propovijeda. Zašto? Pa zato što Biblija izričito zabranjuje ženi da poučava i čak joj naređuje da šuti.

1. Tim. 2:12
Ne dopuštam da žena poučava niti da gospodari nad mužem. Neka šuti i sluša.

1. Kor. 13: 33-35
Jer Bog nije Bog nesloge, nego mira. Tako je u svima crkvama svetih.
Žene neka šute na sastancima, jer se njima ne dopušta da govore, nego da budu pokorne, kao što i zakon govori.
Ako li hoće ćemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju, jer je sramota ženi da govori na sastanku.


Ne može biti jasnije da žena ne može imati službu propovijednika, pastora itd. Dar, može imati, i postoje drugi načini da ga koristi, a to sigurno nije s propovijedaonice u crkvi!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
A, da, ti ćeš nam reći da mi ne smijemo propovijedati ako imamo dar za to.
Isto tako, nije isto samo svjedočiti i "svjedočiti".

Koliko njih svjedoči, pa ljudi uteknu od njih, a oni s darom svjedočenja kada svjedoče ljudi se obrate.

A, de malo uzmi egzegezu, pa kad pročešljaš, onda nam rastumači, i usput prouči način življenja u Korintu. Onda možemo razgovarati o ulozi žena na tamošnjim sastancima.

A daj, molim te, obrazloži koji to Zakon govori, navedi, iz 1.Kor.13:33-35.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Mislim da si u ovm stihu podvukao baš ono što je bitno, a to je da je u vrijeme kada je apostol Pavle pisao ovaj tekst bilo sramota za ženu da govori u društvu. Nije bilo grijeh, nego je bilo sramota. Sramota zbog ljudskih običaja i kulture.

Da su žene tada pričale, to bi jako bolo u oči i ondašnje Židove i pagane, i sigurno bi zbog toga imali predrasude prema kršćanstvu. Zato Pavle savjetuje vjernike da žene ne govore u crkvi da se to ne bi desilo. Apostoli su imali misiju da ljudima propovijedaju evanđelje, a ne da im nose nove običaje.

Na isti način, i ja bih danas ženama u kršćanskim crkvama na bliskom istoku savjetovao da šute u crkvi, pošto tamo žene nigdje u društvu ne govore i ljudi tamo bi to svatili kao uvlačenje zapadne kulture koje su poprilično siti. A naša misija nije da im donesemo zapadnu kulturu, nego evanđelje.

No, ovdje u Evropi, društvo je drugačije, pa se trebamo znati prilagoditi i ovoj kulturi i običajima.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ljudi moji - tako možemo naći opravdanje i za homoseksualizam i sve ostalo. Nekad je to bila sramota, a sad nije pa možemo! Što sve danas nije sramota - a nije kršćanski i po Bibliji. Što to znači da sad to možemo činiti?

Brate, nemožeš odvojiti evanđelje od toga da je ženi zabranjeno propovijedati i naređeno šutiti na sastancima. To je dio evanđelja. 

A sestro Noemi, ne zabranjujem ja nego brat Pavao. Bi li se i prema njemu ponijela kao prema meni i napala ga tko je on da ti govori da žene ne smiju propovijedati. Spominješ Korint - kako je bilo kod njih - pa upravo njima i piše kad zabranjuje ženi propovijedati.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Pavao je MORAO tako reagirati, jer bi bilo frke, u ono vrijeme je vladao drugčiji mentalni sklop ljudi. Smile

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Noemi je napisao/la:
Pavao je MORAO tako reagirati, jer bi bilo frke, u ono vrijeme je vladao drugčiji mentalni sklop ljudi. Smile


Sumnjam da bi se to našlo u Bibliji da se ne odnosi i na nas danas. I to se nalazi na mnogo mjesta u Bibliji - ne samo na jednom. Inače, ako je to vrijedilo za ondašnji mentalni sklop ljudi kad su ljudi manje iskvareni, sigurno vrijedi i za današnji sklop kad su ljudi više iskvareni, golotinja na svakom koraku, itd. Ako to vrijedi i za jedno vrijeme - vrijedi za ovo naše (jer danas pogotovo muškarci nisu muškarci - u svojim pozicijama, a žene nisu žene u svojoj poziciji. Žene su uzele mjesto muškaraca, a muškarci žena. A za to nisu krive žene, nego upravo muškarci koji nisu bili čvrsti u Kristu...)

Možete li zamisliti da je Petar stao i propovijedao, a da je Isus sjedio u prvom redu i slušao i govorio Amen. (Jednom kad je pokušao, Isus  je rekao: "Odlazi od mene, sotono.") Ne! Što Petar ne bi tu i tamo imao nešto pametno za reći! Vjerojatno bi. Ali Krist je taj koji poučava svoju Zaručnicu - a preslika toga je odnos žene i muškarca...

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
jony je napisao/la:
Noemi je napisao/la:
Pavao je MORAO tako reagirati, jer bi bilo frke, u ono vrijeme je vladao drugčiji mentalni sklop ljudi. Smile


Sumnjam da bi se to našlo u Bibliji da se ne odnosi i na nas danas. I to se nalazi na mnogo mjesta u Bibliji - ne samo na jednom.


Slažem se sa tobom Jony.

Neomi, Ako je to bilo za to vreme ili je tamo vladao drugačiji mentalni sklop, SIGURAN sam da Bog ne bi to spominjao u Bibliji.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ruta je napisao/la:
U mojoj crkvi jedna sestra ima dar prorostva,a sto se tice same Biblije tu mozemo naci nekoliko primjera zena prorocica.Sa tim uopste nemam problema.Pred Bogom mi smo svi jednaki ali nas Bog je Bog reda i tako da je ostavio da muskarci vode crkve ili da budu glava zeni,ja sa tim nemam problema iako sam zena, jer sta je od Boga to je dobro i na nasu izgradnju i nase dobro.


Slažem se.

Poznajem par žena koje imaju dar podučavanja i one ga koriste kad služe sestrama bilo jedan na jedan ili na ženskim sastancima.

Propovijedanje nije jedini način na koji netko služi. Tako da žena koja ima dar bilo koje vrste ima načina da ga koristi i da bude na blagoslov.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Noemi je napisao/la:

Zar je Duh Sveti zaspao? I prestao djelovati?
Kome je Isus dao spasenje i Duha Svetoga?
Svi smo pozvani! Bez razlike. Da radimo u vinogradu božjem. Otac nebeski radi neprekidno. Ugledajmo se na njega. Bili mi muško ili žensko, pozvani smo na širenje Radosne vijesti.

Evangelizirajmo svoj grad. Molimo za svoj grad. Otimajmo duše iz sotoninih ruku. Bili mi muško ili žensko. Svjedočimo Krv Isusa Krista i Silu Svetog Duha.


Slažem se.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Ljudi moji dragi,

Pa zar neki od Vas zaista ne žele vidjeti da je apostol Pavao pisao o ženama na takav način, jer je to bio običaj u to vrijeme?

Nemojte govoriti da sve što je Pavao napisao, vrijedi i za nas danas. Kako biste onda objasnili činjenicu gdje Pavao govori kako rob mora služiti svom Gospodaru?

Danas su žene u samom znanstvenom vrhu i političkom.
U Pavlovo doba žena se nije smjela pojaviti sama na ulici, jer se smatralo da je usamljena žena u stvari prostitutka!!!

Budite iskreni, pročitajte Pavlove poslanice još jednom i sami se uvjerite da neke stvari iz njegovih poslanica danas više ne vrijede. I molim vas nemojte pisati da te stvari više ne vrijede, jer smo mi današnji kršćani pokvareni, pa smo eto dopustili da žena propovijeda u crkvi!!!
Pavao je pisao kako rob treba slušati svog gospodara i služiti mu kao samom Bogu. Hvala tom Bogu da danas više nemamo robovlasništvo!!!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
BOG neka te nagradi!cv

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Euro je napisao/la:
Ljudi moji dragi,

Pa zar neki od Vas zaista ne žele vidjeti da je apostol Pavao pisao o ženama na takav način, jer je to bio običaj u to vrijeme?

Nemojte govoriti da sve što je Pavao napisao, vrijedi i za nas danas. Kako biste onda objasnili činjenicu gdje Pavao govori kako rob mora služiti svom Gospodaru?

Danas su žene u samom znanstvenom vrhu i političkom.
U Pavlovo doba žena se nije smjela pojaviti sama na ulici, jer se smatralo da je usamljena žena u stvari prostitutka!!!

Budite iskreni, pročitajte Pavlove poslanice još jednom i sami se uvjerite da neke stvari iz njegovih poslanica danas više ne vrijede. I molim vas nemojte pisati da te stvari više ne vrijede, jer smo mi današnji kršćani pokvareni, pa smo eto dopustili da žena propovijeda u crkvi!!!
Pavao je pisao kako rob treba slušati svog gospodara i služiti mu kao samom Bogu. Hvala tom Bogu da danas više nemamo robovlasništvo!!!


Brate, i danas vrijedi sve što je Pavao pisao. Današnji robovlasnik je samo promijenio ime i zove se poslodavac. Ista je stvar u potpunosti, radiš za njega - kao što su robovi za svoje vlasnike. Možda se čini da je današnji robovlasnički sustav malo blaži - međutim ponekad zna biti okrutniji nego onaj stari!

SVE ŠTO JE PAVAO PISAO VRIJEDI I ZA DANAS!!!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
jony je napisao/la:

Brate, i danas vrijedi sve što je Pavao pisao. Današnji robovlasnik je samo promijenio ime i zove se poslodavac. Ista je stvar u potpunosti, radiš za njega - kao što su robovi za svoje vlasnike. Možda se čini da je današnji robovlasnički sustav malo blaži - međutim ponekad zna biti okrutniji nego onaj stari!
SVE ŠTO JE PAVAO PISAO VRIJEDI I ZA DANAS!!!


Je, ista stvar u potpunosti, samo što nije ni slična. ;)

Nemožeš gledati tako na Pavlove poslanice, kao ni na druge biblijske knjige. Ono što je tada zapisano treba gledati u skladu sa okolnostima u kojima je pisano. Apsolutna istina se nemože ispisati riječima.

Uzmimo u obzir, recimo da je Pavao bio u potpunosti savršen i ispunjen duhom kada je to govorio (iako i on sam kaže da nije), ali i u tom slučaju sve to treba sagledavati kao savršena rekacija na tadašnje okolnosti.

Ono što bi mene zanimalo je kakve su točno okolnosti bile, kakve su žene tada bile, zašto bi Pavao smatrao da nije dobro da žene propovijedaju?

Ja sam pročitao jedno objašnjenje koje mi ima puno više smisla. Žene su u doba prije pojave kršćanstva doslovno bile smatrane nižim bićima, nisu imale nikakva prava niti nikakvo obrazovanje. Pojavom kršćanstva su dobila nekakva prava i sudjelovala su u bogoslužju, ali pošto im je sve to bilo novo, stalno su upadali u riječ i pitale nebitna, "početnička pitanja", pa je ta Pavlova izjava u smislu, da na bogoslužju šute, a doma pitaju muža šta im nije jasno.
Zamisli da ženama nije dopušteno da uče matematiku i onda ih odjednom pustiš da prisustvuju predavanju na fakultetu, možeš mislit kakva bi pitanja postavljala. Znači bolje neka osnovnu duhovnu naobrazbu steknu doma od muža, a ne da pričaju na bogoslužju.
Takvu logiku danas apsolutno ne možeš primjeniti, jer su žene danas jednako obrazovane kao i muškarci, a i jednako su sposobne za duhovna iskustva, samim time i službu.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
jony je napisao/la:
Ljudi moji - tako možemo naći opravdanje i za homoseksualizam i sve ostalo. Nekad je to bila sramota, a sad nije pa možemo! Što sve danas nije sramota - a nije kršćanski i po Bibliji. Što to znači da sad to možemo činiti?


Isti princip se nemože primjenit na homoseksualce pošto je takvo ponašanje gad pred Gospodom. Zapazi razliku. Ovdje Pavle u mladim crkvama organizira bogoslužje i to nemožemo svest i stavit na isti nivo kao i neke morlane odredbe.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Euro je napisao/la:
Ljudi moji dragi,

Pa zar neki od Vas zaista ne žele vidjeti da je apostol Pavao pisao o ženama na takav način, jer je to bio običaj u to vrijeme?

Nemojte govoriti da sve što je Pavao napisao, vrijedi i za nas danas. Kako biste onda objasnili činjenicu gdje Pavao govori kako rob mora služiti svom Gospodaru?

Danas su žene u samom znanstvenom vrhu i političkom.
U Pavlovo doba žena se nije smjela pojaviti sama na ulici, jer se smatralo da je usamljena žena u stvari prostitutka!!!

Budite iskreni, pročitajte Pavlove poslanice još jednom i sami se uvjerite da neke stvari iz njegovih poslanica danas više ne vrijede. I molim vas nemojte pisati da te stvari više ne vrijede, jer smo mi današnji kršćani pokvareni, pa smo eto dopustili da žena propovijeda u crkvi!!!
Pavao je pisao kako rob treba slušati svog gospodara i služiti mu kao samom Bogu. Hvala tom Bogu da danas više nemamo robovlasništvo!!!


Dobrodosao u Laodiceju.






Sad Boze smiluj se ovom narastaju, Boze SMILUJ SE!!!

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Konin je napisao/la:

Nemožeš gledati tako na Pavlove poslanice, kao ni na druge biblijske knjige. Ono što je tada zapisano treba gledati u skladu sa okolnostima u kojima je pisano. Apsolutna istina se nemože ispisati riječima.

Uzmimo u obzir, recimo da je Pavao bio u potpunosti savršen i ispunjen duhom kada je to govorio (iako i on sam kaže da nije), ali i u tom slučaju sve to treba sagledavati kao savršena rekacija na tadašnje okolnosti.

Ono što bi mene zanimalo je kakve su točno okolnosti bile, kakve su žene tada bile, zašto bi Pavao smatrao da nije dobro da žene propovijedaju?

Ja sam pročitao jedno objašnjenje koje mi ima puno više smisla. Žene su u doba prije pojave kršćanstva doslovno bile smatrane nižim bićima, nisu imale nikakva prava niti nikakvo obrazovanje. Pojavom kršćanstva su dobila nekakva prava i sudjelovala su u bogoslužju, ali pošto im je sve to bilo novo, stalno su upadali u riječ i pitale nebitna, "početnička pitanja", pa je ta Pavlova izjava u smislu, da na bogoslužju šute, a doma pitaju muža šta im nije jasno.
Zamisli da ženama nije dopušteno da uče matematiku i onda ih odjednom pustiš da prisustvuju predavanju na fakultetu, možeš mislit kakva bi pitanja postavljala. Znači bolje neka osnovnu duhovnu naobrazbu steknu doma od muža, a ne da pričaju na bogoslužju.
Takvu logiku danas apsolutno ne možeš primjeniti, jer su žene danas jednako obrazovane kao i muškarci, a i jednako su sposobne za duhovna iskustva, samim time i službu.


Ljudi, jesmo li kršćani ili ne? Živimo li po Riječi Božjoj ili ne? Ako se nalazi u Riječi Božjoj - to moramo prihvatiti i živjeti. Kud bi došli kad bi za sve tražili povjesni aspekt u kojem je nešto rečeno - mogli bi opravdati sve što god želimo.

Ovo je objašnjenje podcjenjivane inteligencije čitatelja i samih žena. Čovjek dobije dojam da su žene do tad držane na lancu i sad su ih pustili, pa evo zato Pavao to govori.

Nigdje u SZ žena nije bila svečenik. Ni jedan prorok SZ (ne govorim o daru proroštva) nije bila žena. I tako dalje - više je nego očito da je tako nešto Božji princip.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
Kud bi došli kad bi za sve tražili povjesni aspekt u kojem je nešto rečeno - mogli bi opravdati sve što god želimo.


Hm, kuda smo mi sve dosli zato sto nismo trazili istorijski kontext, sto na to velis/? Koliko je zloupotreba bilo, i ima ih? Uostalom, postoji li razlika izmedju principa i aplikacija, sto ti mislis??

Prijatno.

descriptionPropovijedaju li u vašoj crkvi žene? - Page 2 EmptyRe: Propovijedaju li u vašoj crkvi žene?

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply