Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Je li arkanđeo Mihael - Isus?

power_settings_newLogin to reply
+20
stranac
Povratak Medenog
bs91k
cchh90cc
crusader
biblijski-hriscanin
servus dei
Medeni
spetrov
cubela
forestsilvy
Izrail
Tomasso
Justin
Mali princ
Aladin
No Nick
Daniel
hrvoje hrki
kainos
24 posters

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Dina je napisao/la:

Najverojatnije,zato sto mnogi nemaju krscansko dostojanstvo,casnost i postenje,nego se predstavljaju vjernicima drugih denominacija i maltretiraju postene forumase.Pokazivanje u upisima niski stupanj krscanskog dijaloga,govori samo o tome,koliko i kakvi su ti ljudi,najvjerojatnije i u gradjanstvu,cinizam,omalovazavanje vrijedjanje drugoga govori o tome da covjek nije zreo za komunikaciju.I ako im je to metoda evangelizacije,nazalost ne evangeliziraju za Krista nego vise nego 100% za Kristovog neprijatelja.
Jer ne moze iz istog srca ici dobro i zlo skupa,ne tece iz istog izvora gorka i slatka voda.

Imam posve drugu teoriju,mnogi su se zavukli u neke denominacije i to je njihov najveći problem,
poput Jehovih svjedoka koji moraju izražavati zajednički stav inače lete iz zajednice.
Kad im se nešto napiše odmah kao jato vrana se obruše na druge,kod Boga se dolazi
pojedinačno a ne u grupama jer mi je poznato da on voli osobnost a ne ulizivanje i neiskrenost.
Neki su po tebi forumi bili smrdljive bare,ali sad su eto veoma informativni.
A inace je poznato da sve sto nije tvoje na forumu nije uredu.

Bez imalo skromnosti mogu napisati da je te bare osušilo sunce,što ćeš poslje svake
kiše mora doći lijepo vrijeme.
A moji su slabo zastupljeni na forumima jer se ulizice ovog svijeta guraju gdje god mogu,
ne samo na forumima već svugdje.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Povratak Medenog je napisao/la:
Dina je napisao/la:

Najverojatnije,zato sto mnogi nemaju krscansko dostojanstvo,casnost i postenje,nego se predstavljaju vjernicima drugih denominacija i maltretiraju postene forumase.Pokazivanje u upisima niski stupanj krscanskog dijaloga,govori samo o tome,koliko i kakvi su ti ljudi,najvjerojatnije i u gradjanstvu,cinizam,omalovazavanje vrijedjanje drugoga govori o tome da covjek nije zreo za komunikaciju.I ako im je to metoda evangelizacije,nazalost ne evangeliziraju za Krista nego vise nego 100% za Kristovog neprijatelja.
Jer ne moze iz istog srca ici dobro i zlo skupa,ne tece iz istog izvora gorka i slatka voda.

Imam posve drugu teoriju,mnogi su se zavukli u neke denominacije i to je njihov najveći problem,
poput Jehovih svjedoka koji moraju izražavati zajednički stav inače lete iz zajednice.
Kad im se nešto napiše odmah kao jato vrana se obruše na druge,kod Boga se dolazi
pojedinačno a ne u grupama jer mi je poznato da on voli osobnost a ne ulizivanje i neiskrenost.
Neki su po tebi forumi bili smrdljive bare,ali sad su eto veoma informativni.
A inace je poznato da sve sto nije tvoje na forumu nije uredu.

Bez imalo skromnosti mogu napisati da je te bare osušilo sunce,što ćeš poslje svake
kiše mora doći lijepo vrijeme.
A moji su slabo zastupljeni na forumima jer se ulizice ovog svijeta guraju gdje god mogu,
ne samo na forumima već svugdje.

Imam posve drugu teoriju,mnogi su se zavukli u neke denominacije i to je njihov najveći problem,
poput Jehovih svjedoka koji moraju izražavati zajednički stav inače lete iz zajednice.
Kad im se nešto napiše odmah kao jato vrana se obruše na druge,kod Boga se dolazi
pojedinačno a ne u grupama jer mi je poznato da on voli osobnost a ne ulizivanje i neiskrenost.

Molim te pojasni ovo.Mislim da imas malo problema s iskrenim pristupom vjerovanju,to sto su se neki zavukli po denominacijama govori koliko covjek moze biti neposten u odnosu na Boga.Sjedenje u bilo kojoj denominaciji ne spasava,ako covjek ne zivi cistim zivotom.
Bez imalo skromnosti mogu napisati da je te bare osušilo sunce,što ćeš poslje svake
kiše mora doći lijepo vrijeme.
A moji su slabo zastupljeni na forumima jer se ulizice ovog svijeta guraju gdje god mogu,
ne samo na forumima već svugdje.

Ocito da ne mozes podnjeti harmoniju razlika,meni nikad nisu smetali drukciji,a tvoji forumi su malo zastupljeni iz drugih razloga,mozda da se pojavi netko tko je sirijeg duha i otvoreniji za covjeka i drugacija misljenja, bilo bi lakse,a i na istoku bas ne prolaze,ljudi osjete ISKRENOST i POSTENJE,gdje moze covjek sebi dopustiti ici za svadljivcem,vidi sto pise Biblija za to.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Smatram da arkanđep Mihael nije Isus, on je anđeosko biće, dakle, stvoreno. Uz njegovo ime, spominje se još samo ime anđela Gabriela, prijenosnika Božjih poruka.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Dina je napisao/la:

Molim te pojasni ovo.Mislim da imas malo problema s iskrenim pristupom vjerovanju,to sto su se neki zavukli po denominacijama govori koliko covjek moze biti neposten u odnosu na Boga.Sjedenje u bilo kojoj denominaciji ne spasava,ako covjek ne zivi cistim zivotom.

Nemam problema sa iskrenim vjerovanjem jer ja mogu biti ovakav ili onakav ali na
kraju svega toga ću biti na pravoj strani.
Nisam ja kriv što se nalazim na mjestu gdje se nalazim i vremenu u kojem jesam,
da mogu birati to sigurno ne bi bio moj odabir.
Ocito da ne mozes podnjeti harmoniju razlika,meni nikad nisu smetali drukciji,a tvoji forumi su malo zastupljeni iz drugih razloga,mozda da se pojavi netko tko je sirijeg duha i otvoreniji za covjeka i drugacija misljenja, bilo bi lakse,a i na istoku bas ne prolaze,ljudi osjete ISKRENOST i POSTENJE,

Razlike da ali ne i pretjerivanje u nekim osnovnim stvarima.
gdje moze covjek sebi dopustiti ici za svadljivcem,vidi sto pise Biblija za to.

Vjerojatno aludiraš na moj stil pisanja,ali da se ogradim:ja ne želim da netko
ide za mnom,imam svoj put kojeg mnogi ne mogu podjeti i neka svoja stroga pravila.
Taj put nije sa ovoga svijeta jer ga mržnja svijeta sprečava da sudjeluje u njemu.
Uostalom Isus je o tom putu govorio.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Je li arkanđeo Mihael - Isus?

Nije.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Vjerojatno aludiraš na moj stil pisanja,ali da se ogradim:ja ne želim da netko
ide za mnom,imam svoj put kojeg mnogi ne mogu podjeti i neka svoja stroga pravila.
Taj put nije sa ovoga svijeta jer ga mržnja svijeta sprečava da sudjeluje u njemu.
Uostalom Isus je o tom putu govorio.



Put ka Kristu je otvoren svakome koji... Ivan 3,16, hocemo li na tom putu ostati,ovisi o nasoj krscanskoj vertikali i horizontali.Put na kojem nas poziva Krist nije ni malo lagan,covjek mora izgraditi karakter slican Kristu,ali svoj karakter,jer me Bog nece pitati za tvoj ili bilo ciji karakter,nego samo sam odgovorna za svoj karakter,o meni ovisi,hocu li izdrzati na tom putu i kolikima cu ukazati na Kristov put
,a bit cu odgovorna i za one kojima nisam pokazala ljepotu Kristova puta.








Magic Master je napisao/la:
Je li arkanđeo Mihael - Isus?

Nije.

Ovdje ti nedostaju samo jos argumenti,ipak po bontonu foruma i postivanju replicara ovo je samo tvrdnja bez argumenata.
No Kristovu velicinu ne umenjuje tvoja i noja replika.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Evo ti sva mjesta gdje se spominje Mihael:

DANIEL 10,13 Knez kraljevstva perzijskoga protivio mi se dvadeset i jedan dan, ali Mihael, jedan od prvih Knezova, dođe mi u pomoć. Ostavih ga nasuprot Knezu perzijskome,
DANIEL 10,21 Ali ću ti prije otkriti što je zapisano u Knjizi istine. Nema nikoga tko bi se sa mnom protiv njih borio, osim Mihaela, Kneza vašega,
DANIEL 12,1 U ono će vrijeme ustati Mihael, veliki knez koji štiti sinove tvog naroda. Bit će to vrijeme tjeskobe kakve ne bijaše otkako je ljudi pa do toga vremena. U ono vrijeme tvoj će se narod spasiti - svi koji se nađu zapisani u Knjizi.
JUDINA 1,9 Kad se Mihael arkanđeo s đavlom prepirao za tijelo Mojsijevo, nije se usudio izreći pogrdan sud protiv njega, nego reče: "Spriječio te Gospodin!
OTKRIVENJE 12,7 I nasta rat na nebu: Mihael i njegovi anđeli zarate se sa Zmajem. Zmaj uđe u rat i anđeli njegovi,

Na temelju gornjega se sa sigurnošću može tvrditi da
Mihael nije Božji Sin naš Gospodin Isus Krist!

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
student.stalni je napisao/la:
Evo ti sva mjesta gdje se spominje Mihael:

DANIEL 10,13 Knez kraljevstva perzijskoga protivio mi se dvadeset i jedan dan, ali Mihael, jedan od prvih Knezova, dođe mi u pomoć. Ostavih ga nasuprot Knezu perzijskome,
DANIEL 10,21 Ali ću ti prije otkriti što je zapisano u Knjizi istine. Nema nikoga tko bi se sa mnom protiv njih borio, osim Mihaela, Kneza vašega,
DANIEL 12,1 U ono će vrijeme ustati Mihael, veliki knez koji štiti sinove tvog naroda. Bit će to vrijeme tjeskobe kakve ne bijaše otkako je ljudi pa do toga vremena. U ono vrijeme tvoj će se narod spasiti - svi koji se nađu zapisani u Knjizi.
JUDINA 1,9 Kad se Mihael arkanđeo s đavlom prepirao za tijelo Mojsijevo, nije se usudio izreći pogrdan sud protiv njega, nego reče: "Spriječio te Gospodin!
OTKRIVENJE 12,7 I nasta rat na nebu: Mihael i njegovi anđeli zarate se sa Zmajem. Zmaj uđe u rat i anđeli njegovi,

Na temelju gornjega se sa sigurnošću može tvrditi da
Mihael nije Božji Sin naš Gospodin Isus Krist!

Reci na koga se u tim citatima odnosi izraz " veliki knez".
Na koji ga položaj po tom imenu stavljaš!?

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Titula nema veze sa Isusom Kristom.

Isus Krist nije anđeo!
On je Božji Sin!
Anđeli su "obična" Božja stvorenja.
A Sin je SIN.

Da te preduhitrim sa pitanjima!

Miroljub Petrović će reč sljedeće,
A JA ĆU MU ODGOVORITI;

Da li znas da taj "andjeo Gospodnji" se zove "Mikael"
GDJE TO U BIBLIJI PIŠE? KOJI STIH?
sto na hebrejskom znaci "Ko je kao Bog"?
„KO JE KAO BOG“ JE RAZLIČITO OD „ANĐEO JE BOG“
(Moja kćer je kao i njena majka, ali nisu iste!)
ANĐEO, KAO I SVI OSTALI, SU DIO BOGA, JER NAS SE JEDINI BOG STVORIO-SVE.
KAO BOG, ZNAČI DA IMA NARAV BOGA, SVOGA STORITELJA, ALI NE I SVE MOĆI SVOGA BOGA, SVOGA STVORITELJA.

Da li znas da je taj Mikael "predvodnik andjela Bozjih" ili "arhiandjel" kako je zapisano u Judinoj poslanici?
U pitanju je sam Isus Hristos,
GDJE TO PIŠE DA JE TO ISUS? – KOJI JE TO STIH? NAVEDI GA.

ali ti ne citas pazljivo Bibliju.
Ta isti Mikael predvodi andjele kada dolazi da zauzme Zemlju, kao sto je opisano u Otkrivenju.
GDJE PIŠE U OTKRIVENJU DA MIKAEL DOLAZI? KOJI STIH?
PIŠE DA ĆE DOĆI ISUS PREDVODEĆI ANĐELE.
TU ĆE BITI VALJDA I MIKAEL, ALI PREDVOĐEN ISUSOM.
DANIEL 10: (16) I gle: onaj, sličan sinu čovječjem dotače se mojih usana. Otvorih usta da govorim te rekoh onome koji stajaše preda mnom: "Gospodaru moj, zbog ovog viđenja obuzeše me tjeskobe i onemoćah.
DANIEL 10,21 Ali ću ti prije otkriti što je zapisano u Knjizi istine. Nema nikoga tko bi se SA MNOM protiv njih borio, osim Mihaela, Kneza vašega,
Onaj koji je sličan sinu čovječjem će se boriti zajedno sa Mihaelom.
DA LI TI JE SADA JASNIJE?

ONAJ KOJI DOLAZI JE ISUS KOJI PREDVODI ANĐELE:
OTKRIVENJE 19,(11) I vidjeh: nebo otvoreno - i gle, konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti , a sudi i vojuje po pravdi (14) Prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist

KAD JE MARIJA RODILA ISUSA – DIJETE BI UZETO K BOGU, A ISTOVREMENO JE ANĐEO MIHAEL ZARATIO SA ZMAJEM. NE ISUS,
JER JE DIJETE - UZ BOGA SVOGA OCA.
TO JE BOŽJI ANĐEO – DRUGA OSOBA-DUH – MIHAEL.
OTKRIVENJE 12,(5) I ona porodi sina, muškića, koji će vladati svim narodima palicom gvozdenom. I Dijete njeno bi uzeto k Bogu i prijestolju njegovu. (6) A Žena pobježe u pustinju gdje joj Bog pripravi sklonište da se ondje hrani tisuću dvjesta i šezdeset dana. (7) I nasta rat na nebu: Mihael i njegovi anđeli zarate se sa Zmajem. Zmaj uđe u rat i anđeli njegovi,

NIGDJE SE U BIBLIJI NE IZDNAČUJE ISUS I ANĐEO.
RAZLIKA IZMEĐU ISUSA I ANĐELA:
1. TIMOTEJU 5:21 Zaklinjem te pred Bogom i Kristom Isusom i izabranim anđelima da se toga držiš bez predrasude i ništa ne činiš po naklonosti.


descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
dobro si to objasnio...hvala!

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Evo još malo učvršćenja u vjeri!


ODVAJANJE ISUSA OD ANĐELA
HEBREJIMA 1:4 postade toliko moćniji od anđela koliko je uzvišenije nego oni baštinio ime.
NIJE BIO ISUS UVIJEK MOĆNIJI OD ANĐELA
HEBREJIMA 1:5 Ta kome od anđela ikad reče: Ti si sin moj, danas te rodih; ili pak: Ja ću njemu biti otac, a on će meni biti sin.
ISUS JE BOŽJI SIN, NE ANĐEO
HEBREJIMA 1:6 A opet, kad uvodi Prvorođenca u svijet, govori: Nek pred njim nice padnu svi anđeli Božji.
HEBREJIMA 1:13 Za koga pak od anđela ikad reče: Sjedi mi zdesna dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim!
ANĐEL I ISUS - RAZLIKA
HEBREJIMA 2:5 Nije doista anđelima podložio budući svijet o kojem govorimo.
HEBREJIMA 2:7 Ti ga tek za malo učini manjim od anđela, slavom i časti njega ovjenča,
BOG ISUSA UČINI MALO MANJIM OD ANĐELA
HEBREJIMA 2:9 ali Njega, za malo manjeg od anđela, Isusa, vidimo zbog pretrpljene smrti slavom i časti ovjenčana da milošću Božjom bude svakome na korist što je on smrt okusio.
1. PETROVA 3:22 koji, uzašavši na nebo, jest zdesna Bogu, pošto mu bijahu pokoreni anđeli, vlasti i sile.
BOG ISUSU POKORAVA SVE
OTKRIVENJE 3:5 "Tako će pobjednik biti odjeven u bijele haljine i neću izbrisati imena njegova iz knjige života i priznat ću ime njegovo pred Ocem svojim i anđelima njegovim.
ISUS PRIZNAJE IMENA BOGU OCU SVOME I BOŽJIM ANĐELIMA
PRVO JE ISUS BIO NIŽI OD ANĐELA, A ONDA GA JE OTAC NJEGOV BOG JAHVE IZDIGO IZNAD NJIH. NIKAD NIJE BIO ANĐEO.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
MIHAEL


UVOD

Anđeo

Riječ „anđeo“ i na hebrejskom („malak“) i na grčkom („angelos“) znači „vjesnik“, ili „glasnik“. Zbog toga je ta riječ u Bibliji široko korištena: ponekad su ljudi nazvani anđelima u Bibliji (1. Samuelova 29:9; Galaćanima 4:14), a ponekad su anđeli nazvani ljudima (Postanak 32:24). A na drugim mjestima, kako ćemo uskoro pokazati, Bog je poistovjećen s anđelom! Naravno, čak su i anđeli u Bibliji nazvani anđelima.
Dakle, na grčkom riječ „anđeo“ znači „glasnik, vjesnik“, a „ark“ znači „glavni, vrhovni, najveći“. Prema tome, "arkanđeo" jednostavno znači "najveći glasnik". Hebrejsko ime Mihael znači „Tko je kao Bog“ ili „Tko je jednak Bogu“. Titula „Mihael arkanđeo“ doslovno se može prevesti kao „Vrhovni glasnik koji je jednak Bogu“. Koga označava ova titula u Bibliji? Uskoro ćemo otkriti.
Jedan anđeo je doista izjavio da je kao Bog. Taj kerubin zaklanjač koje je pao s Neba je Lucifer, koji je postao đavao ili Sotona, jer je tvrdio da je poput „Najvećega“ (Izaija 14:14).
U Otkrivenju 12:7, Sotona je suprotstavljen "Mihaelu i njegovim anđelima“ i izbačen je s Neba. U Otkrivenju 13:4, ljudi koji su se poklonili Zvijeri s riječima: „Tko je jednak Zvijeri i tko se može boriti protiv nje?“. Ako temeljito proučavamo Otkrivenje, vidjet ćemo da se u toj knjizi Sotona suprotstavlja Bogu na način da stvara lažno, sotonsko Trojstvo! Pitanje „Tko je kao Zvijer“, samo je jedan od načina na koji Sotona u tih nekoliko poglavlja pokušava oponašati BOGA!

Anđeo Gospodnji

Fraza „anđeo Gospodnji“ pojavljuje se 68 puta u Bibliji.Ponekad se odnosi na Gabrijela, koji se javio Danielu, Zahariji i Mariji. Ali Gabrijel je nazvan „anđeo Gospodnji“ bez određenog člana ispred (npr. Luka 1:11). Također nikad nije nazvan arkanđelom. (Kad smo kod ovoga, također je zanimljivo da se popularni anđeo Rafael ne spominje nigdje u Bibliji.) Gabrijel je možda jedan od dva kerubina zaklanjača koji stoje pred Božjim prijestoljem. Sjetimo se da je rekao Zahariji: "Ja sam Gabrijel, koji stojim pred Bogom" (Luka 1:19). Lucifer je prije svoga pada imao tu poziciju (Ezekijel 28:14). Ako je najveća pozicija koju neki anđeo može imati položaj kerubina zaklanjača pred Božjim prijestoljem, tko je onda „arkanđeo“? I tko je ovo moćno biće koje je predstavljeno kao „anđeo Gospodnji“, koje radi tako važne stvari u spašavanju čovjeka?
Bog Otac je sve stvorio kroz Krista (Hebrejima 1:2; Efežanima 3:9). Krist je posrednik između nas i Boga, te vrhovni Božji glasnik (npr. Matej 11:27; Luka 10:22; Ivan 1:18; Ivan 14:6). Je li moguće da je Krist otkrivao Oca u SZ-u, kao i u NZ-u? Doista, On je Očev vjesnik više nego bilo koje drugo biće u cijelom svemiru. Ovo nam može objasniti zbog čega je Krist ponekad nazivan „anđelom“, kad On nije anđeo. Riječ „anđeo“ znači „vjesnik“ i ponekad čak označava ljudske vjesnike ili ambasadore.
Dosta puta se u Bibliji spominje misteriozno biće, „anđeo Gospodnji“, prije Kristovog utjelovljenja. Svaki put kad se spominje, imamo neke naznake o Njegovom identitetu. Pogledajmo ih ukratko prema redoslijedu u kojemu se pojavljuju.

Zadnja promjena: καιros; uto 08 stu 2011, 19:53; ukupno mijenjano 1 put.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
HAGARA

Nakon što je Hagara rodila Išmaela, Sara je s njom oštro postupala, te je Hagara pobjegla u pustinju. "Anđeo Jahvin nađe je kod izvora u pustinji" (Postanak 16:7). Anđeo je rekao Hagari da se vrati i pokori Sari i obećao joj je da će njezin sin Išmael biti otac velikog naroda. Nakon što je anđeo nestao, Hagara „Jahvu koji joj govoraše nazva: 'Ti si El Roi – Svevid Bog, jer vidjeh Boga i nakon viđenja još živim!'“ (redak 13). U Postanku 21:17-19 anđeo Jahvin ponovno se javio Hagari i ponovno govori u prvom licu, kao da je on sam Bog.

ABRAHAM

Bog je rekao Abrahamu da žrtvuje svog sina na gori Moriji. Upravo kad je ovaj htio zabosti nož u svoga obećanog sina, anđeo Gospodnji ga je zaustavio. „Ali anđeo Gospodnji povika mu s neba: 'Abrahame! Abrahame!' On odgovori: 'Evo me!' Anđeo reče: 'Ne stavljaj ruku na dječaka i ne učini mu ništa, jer sad znam da se Boga bojiš i da mi nisi uskratio jedinoga sina svojega.' (Postanak 22:11-12). Jasno je da je Abraham prinosio BOGU svoga sina, a ne nekakvom anđelu.
„Tada anđeo Gospodnji povika Abrahamu po drugi put s neba, i reče: 'Kunem se sobom, glasi riječ Gospodnja: zato što si to učinio i nisi mi uskratio jedinoga sina svojega, blagoslovit ću te obilno, i potomstvo ću tvoje umnožiti kao zvijezde na nebu i kao pijesak na obali morskoj, i potomstvo će tvoje osvojiti vrata neprijatelja svojih. I bit će blagoslovljeni u potomstvu tvojem svi narodi na zemlji, jer si poslušao glas moj.“ (Postanak 22:15-18 ).
U Djelima 3:25, Petar ponavlja ovaj događaj, te poistovjećuje s Bogom „anđela Gospodnjeg“ koji je učinio savez s Abrahamom.

JAKOV

Dok je bježao od svog ljutog brata Ezava, Jakov je usnuo san u kojemu mu je Bog potvrdio savez s Abrahamom (Postanak 28:12-15). Nakon što mu je Bog obećao da će biti s njim i vratiti ga u njegov dom u Kanaan, Jakov se zavjetovao da će dati Bogu desetinu od svega što bude primio. Uspravio je kamen koji je koristio kao jastuk, te ga premazao uljem da potvrdi svoj zavjet. Zatim je prozvao to mjesto Beth-el, („kuća Božja“), jer mu se Bog tamo pojavio.
Dvadeset godina kasnije, Jakov je bogat čovjek i Bog mu se javlja i kaže mu da ide kući. Bog je također podsjetio Jakova tko mu je podario uspjeh: „Još u snu, anđeo Božji me zovne…Ja sam Bog koji ti se ukazao u Betelu, gdje si uljem premazao stup i gdje si mi učinio zavjet.“ (Postanak 31:11.13). Tko je bio anđeo Gospodnji u 31. poglavlju? On se sam predstavio, ne trebamo pogađati. To je bio Jahve, koji se Jakovu javio u snu u 28. poglavlju.

Zatim, kad se Jakov hrvao s nebeskim bićem (Postanak 32:22-32), to biće mu je dalo novo ime i blagoslovilo ga je. Jakov je nazvao to mjesto Peniel („lice Božje“), „'jer', reče, 'vidjeh Boga licem u lice i na životu ostadoh.'“ (redak 30). U NZ-u, Isus je onaj koji blagoslivlja svoj narod i daje im novo ime (Matej 5:3-12; Otkrivenje 2:17). Postaje vrlo očito da je anđeo Gospodnji sam Isus Krist. Također, Hošea 12:4 kaže da se Jakov hrvao s Bogom, a 12:5 kaže da se hrvao s anđelom. Očito Hošea podrazumijeva da je anđeo jedno od imena za Boga koji se javljao ljudima.

Zatim, kad je Jakov bio na svojoj samrtničkoj postelji, te je blagoslivljao Josipove sinove Efrajima i Manašeu, upotrebljavao je izraze „anđeo“ i „Bog“ naizmjence: „Bog, čijim su putovima hodili oci moji Abraham i Izak, Bog, koji mi je pastir bio otkako postah pa do danas, anđeo koji me od svakog zla izbavljao – djecu ovu neka blagoslovi! Neka se ime moje i mojih pređa Abrahama i Izaka po njima spominje!“ (Postanak 48:15.16). Najbolji prijevod je: „anđeo, koji me otkupio od svega zla…“. Jakov ovdje očito poistovjećuje anđela koji ga je otkupio, s Gospodom. Biblija je jasna i ona kaže da ne postoji drugi otkupitelj i spasitelj, osim Boga (Izaija 43:11.14). Ponovno vidimo da je anđeo koji je otkupio Jakova ustvari drugo ime za našeg Otkupitelja, Isusa!

MOJSIJE

Mojsije je video gorući grm koji nije sagorijevao. „Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma.“ (Izlazak 3:2). Redak 4 identificira nam ovog anđela: „iz grma ga Bog zovne“. A u 6. redku ponovno se Bog javlja: „Ja sam, nastavi, Bog tvoga oca; Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev.“ Anđeo Gospodnji se opet predstavlja kao Bog! U svojoj posljednjoj propovijedi, Stjepan se sjeća ovog događaja i kaže: „Kad prođe 40 godina, ukaza mu se anđeo u pustinji Sinajske gore, u plamenu zapaljena grma. Kad to Mojsije opazi, začudi se viđenju. Dok se približavao da pažljivo pogleda, ču se glas Gospodnji“ (Djela 7:30-31). Je li anđeo bio u grmu, ili je Bog bio u grmu? Nije li taj anđeo, koji je Bog, ustvari bio Krist? Da je Stjepan završio svoju propovijed, umjesto što ju je ovako sažeto iznio, vjerojatno bi razjasnio da je taj „Anđeo“ koji je govorio Mojsiju i Ocima, koji je vodio Izraelce kroz pustinju, bio Onaj koji se utjelovio i umro na Golgoti. Cijela njegova propovijed trebala je biti obrana njegove vjere u Krista. Nema sumnje da je govorio o Kristu.

IZRAEL

Izraelce je Bog vodio kroz pustinju. ProučimoIzlazak 13:21; 14:19.24; 23:20-23; Levitski zakonik 16:2; Brojevi 12:5; 14:14; Ponovljeni zakon 1:32.33; 31:15.
Biće u oblaku koje je vodilo Izraelce kroz pustinju se stalno naziva Gospod, ali Bog stalno naglašava da je to biće Njegov „anđeo“ i da taj „anđeo“ ima Njegovo ime. Drugim riječima, Bog objavljuje da je ime Njegovog „Anđela“ također Gospod, ili Jahve.
Proučimo tekst: Zaharija 12:8. Riječ "pred" je ista kao i riječ "pred" koja je ...... u tekstovima koji govore o boravku u pustinji. Bog i "Anđeo" su ponovno očito ista osoba.

BALAAM

U Brojevima 22:35, anđeo Gospodnji kaže da će staviti svoju riječ u usta Balaamu. U 23:4, vidimo da je Bog stavio svoju riječ u usta Balaamu. Ponovno vidimo da je „anđeo Gospodnji“ ustvari sam Bog.

SUCI 2:1-3

„Anđeo Jahvin dođe iz Gilgala u Bokim i reče: 'Izveo sam vas iz Egipta i doveo vas u zemlju koju sam vam obećao zaklevši se ocima vašim. Rekao sam: 'Neću raskinuti saveza svog s vama dovijeka. A vi ne sklapajte saveza sa stanovnicima ove zemlje; nego rušite njihove žrtvenike!' Ali vi niste poslušali moga glasa. Što ste učinili? Zato vam kažem: neću ih odagnati pred vama. Nego, oni će vas tlačiti i bogovi njihovi bit će vam zamkom.“
Opet „Anđeo“ govori za sebe da je Gospod.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
GIDEON

Gideon je imao susret s anđelom Gospodnjim u Sucima 6. poglavlju. Anđeo kaže Gideonu da je Bog s njim. Gideon ukazuje na tlačenje Izraelaca od strane Midjanaca, kako bi objasnio da izgleda da baš i nije Jahve s njim. „Jahve se tad okrenu prema njemu i reče mu: 'Idi s tom snagom u sebi i izbavit ćeš Izraela iz ruke Midjanaca'.“ (redak 14). Kroz ostatak narativa, osoba koja govori s Gideonom naizmjence se oslovljava kao Gospod, anđeo Gospodnji i anđeo Božji. Od 11-22 redka dva puta se „Anđeo“ koji se ukazao Gideonu naziva Gospodom, tj. Jahve.

SAMSONOVI RODITELJI

Samsonova majka je bila nerotkinja. „Toj se ženi ukaza anđeo Jahvin“ (Suci 13:3). Rekao joj je da će roditi sina koji će osloboditi otpali Izrael iz ruke poganskih tlačitelja. Ona je brzo pozvala Manoaha, svog muža, koji se zatim pomolio da „čovjek Božji“ dođe još jednom (8. redak). Kad je anđeo došao po drugi put, Manoah ga je pitao kako se zove. On je odgovorio da je njegovo ime predivno. Neki prijevodi kažu „tajanstveno“. Ova riječ doslovno znači „predivan“ i „neshvatljiv“. Ovo nas asocira na Izaiju 9:5 – „Ime mu je Divni, Savjetnik…“. Ime „Divni“ povezuje ovog anđela s dolazećim Mesijom. I ponovno, nakon što je vidio ovog „Divnog Vjesnika“, Manoah je izjavio da je vidio Boga (13:22).

ANĐEO SAVEZA

Jedno od najpoznatijih mesijanskih proročanstava pronalazimo u Malahiji 3:1 – „Evo šaljem glasnika da put preda mnom pripravi. I doći će iznenada u Hram svoj Gospod koga vi tražite i anđeo Saveza za kojim žudite. Evo ga, dolazi već – govori Jahve nad Vojskama.“
Glasnik saveza o kojemu je ovdje riječ, očito je Isus Krist. Radi se o Njegovom prvom dolasku. Riječ koja je prevedena s „glasnik“ je ista riječ koja se do sada koristila u tekstovima SZ-a koje smo spominjali, a označava „anđela Gospodnjeg“.
Ako proučimo Malahiju 3:1-3, te zatim Matej 11:10.11; Marko 1:2; Luka 7:24.27; Otkrivenje 6:16.17, postat će nam sasvim jasno da su dva anđela iz Malahije 3:1 ustvari Ivan Krstitelj i Krist. Prvi je „anđeo“ koji priprema put, a Krist je „Anđeo Saveza“, Gospod koji dolazi u svoj Hram, te se postavlja pitanje „tko će biti u stanju da stane pred Njega?“. Nijedan od njih tehnički nije anđeo, ali budući da su obojica vjesnici, nazvani su „anđelima“.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
ANĐEO OPRAŠTA I TRANSFORMIRA

Prorok Zaharija je imao viđenje da veliki svećenik Jošua stoji pred anđelom Gospodnjim. Sotona mu stoji s desne strane da ga tuži. Vidimo ovdje dvije strane, koje se bore oko grešnog ljudskog bića. Jošuina prljava odjeća simbolizira njegov grijeh (Zaharija 3:3). U ovom narativu, ime se brzo mijenja s „anđeo Jahvin“ (redak 1) na „Jahve“ (redak 2), ukazujući ponovno da izraz „anđeo Gospodnji“ označava Boga. Tada Bog izgovara zanimljivu izjavu: „Gospod reče Sotoni: 'Gospod neka ti naredi šutnju, Sotono!'“ (redak 2).

Postoji još samo jedno mjesto u Bibliji, gdje je pronađena ovakva rečenica (Mihael arkanđeo ju izgovara! - Juda 1:9): „Naprotiv, Mihael arkanđeo, kad se u borbi za Mojsijevo tijelo prepirao s đavlom, nije se usudio izreći protiv njega uvredljivu osudu, nego je rekao: 'Neka bi ti Gospod zapovjedio da ušutiš!'“. Inače, u oba teksta (Zaharija 3:2 i Juda 1:9) najbolji je prijevod „ukorio te Gospod“.

Ove dvije situacije (Zaharija 3:2 i Juda 1:9) su nevjerojatno slične: Krist i Sotona se bore za sudbinu dvojice Božjih velikih slugu (živog- u slučaju Jošue i mrtvog- u slučaju Mojsija). Debata se iznenada završava, kad Isus kaže: „Ukorio te Gospod“.

Međutim, redak iz Jude nameće nam legitimna pitanja. Neki ljudi su zbunjeni ovim tekstom gdje Mihael ukorava đavla i pitaju se: Ako je Mihael doista drugo ime za Isusa, zašto on onda zaziva Božje ime dok ukorava Sotonu? Zašto on to ne učini sam? Dok je bio kušan u pustinji, Isus je rekao Sotoni da ode od njega (Matej 4:10).

Ako proučavamo Isusov jezik u Bibliji, brzo uviđamo da je Isus imao običaj da govori o sebi u drugom licu, kao na primjer u Luci 18:8 – „Ali hoće li Sin Čovječji, kad dođe, naći pouzdanja na zemlji?“ Ako još uvijek ne vjerujemo, tada pogledajmo ponovno Zahariju 3:2, gdje Bog čini potpuno istu stvar, koju Mihael čini u Judi 1:9 – On zaziva svoje vlastito ime, dok ukorava đavla: „Gospod reče Sotoni: 'Gospod neka ti naredi šutnju, Sotono!'“ Možda su ova dva teksta primjeri u kojima se Bog Sin poziva na Boga Oca pri ukoravanju Sotone? Prosudimo sami. Biblija je dovoljno jasna, tako da nam ne ostavlja puno opcija.

Konačno, proučimo Zahariju 3:4. "Anđeo" govori kao da je Bog. Promijenio je Jošuinu odjeću i dao mu oproštenje. Ali te stvari radi samo Isus za nas (Otkrivenje 3:18 )! Ili možda i anđeli to mogu??

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Mihael - princ

Ni u jednoj drugoj biblijskoj knjizi, Mihael se ne spominje tako puno, kao u Danijelu (vidi Danijel 10:13; 10:21; 12:1). U sva tri navoda nazvan je prinčem (hebr. „šar“). Izaijino proročanstvo o Mesiji (Izaija 9:6) otkriva da je jedno od ključnih imena za Mesiju "Princ mira". U Danielu 8:25 spominje se „Princ nad prinčevima“. Ista hebrejska riječ („šar“) koristi se i u 11. redku (u izrazu „Zapovjednik Vojske). Inače, ova riječ može značiti i „zapovjednik“ i „princ“. Ovo je sve slično izrazima „Gospodar nad gospodarima“ (Psalam 136:3), „Bog nad bogovima“ (Ponovljeni zakon 10:17), te „Kralj nad kraljevima“ (Otkrivenje 19:16). Sve su ovo titule božanstva. U Danijelu 9:25 čak imamo i izraz „Princ Mesija“ (mi to prevodimo kao „Knez Pomazanik“, ali riječ je ista).

Tko je ovo biće, kojeg anđeli nazivaju Velikim Prinčem? Pustimo da nam Biblija sama kaže:
Izaija 9:6 – „Ime će mu biti… Princ mira“
Djela 3:14.15 – „Vi ste se odrekli Sveca i Pravednika…začetnika (grčka riječ je 'arhegos' i ima također značenje 'princa') života ubiste…“
Djela 5:30.31 – „Bog otaca naših uskrisio je Isusa, kojega ste vi, vješajući ga na križ, ubili. Njega je Bog desnicom svojom uzvisio za Vođu ('arhegos') i Spasitelja, da dadne Izraelu obraćenje i oproštenje grijeha.“
Otkrivenje 1:5 – „i od Isusa Krista, vjernog svjedoka, prvorođenca od mrtvih, i vladara zemaljskih kraljeva!“
Nije li očito da su ovi tekstovi usko povezani s izrazima u Danijelu, koji se odnose na Mihaela?

Je li Mihael samo jedan od mnogih?

Danijel 10:13 je vjerojatno najteži redak koji spominje Mihaela: „Knez kraljevstva Perzije protivio mi se 21 dan, ali Mihael, jedan od prvih Knezova, dođe mi u pomoć.“ Na prvi pogled, izgleda da je Mihael samo „jedan od“ vrhovnih prinčeva. Za to je kriv loš prijevod. Riječ „jedan“ dolazi od hebrejske riječi „ehad“, koja se također vrlo često prevodi kao „prvi“ (vidi npr: Postanak 1:5; 8:13). Dakle, tekst bi bilo bolje prevesti kao „prvi među vrhovnim prinčevima“ – ponovno aluzija na Isusa. Princ kraljevstva Perzije koji se suprotstavljao anđelu, bez sumnje je đavao, koji se često pojavljuje u sjeni zemaljskih monarha poput babilonskog kralja, kralja Tira, te rimske vlasti (Izaija 14:4; Ezekijel 28:2; Otkrivenje 12:4). Ne zaboravimo također da Isus naziva Sotonu „Princ ovoga svijeta“ (Ivan 12:31).
Danijel 10:21 kaže: „nema nikoga tko me potpuno podržava u ovim stvarima, osim Mihaela, kneza vašega“. Tko je bio Danijelov princ? U prethodnom poglavlju vidjeli smo odgovor. U Danijelu 9:25, Danijelov Mesija je nazvan Prinčem, što je još jedan jasan pokazatelj Mihaelovog identiteta. Prema tome, Gabrijel kaže da je arkanđeo Mihael – Isus, jedini koji ga može podržati u ovoj bitci, jer je On jedini koji poznaje svu istinu Pisma.

Mihael ustaje

Posljednji nagovještaj o Mihaelu u Danijelu je u 12. poglavlju: „U ono će vrijeme ustati Mihael, veliki Knez, koji štiti (doslovni prijevod: „brani“, „zagovara“, čak „stoji kao zamjena za“) sinove tvog naroda.“ Treba primijetiti da „veliki Princ“ ovdje ima uz sebe određeni član. Postoji li veći princ od Isusa? On je ovdje također identificiran kao onaj koji posreduje, štiti i čak stoji namjesto Božje djece! Tko bi to drugi mogao biti, nego Isus? Isus je onaj koji uvijek stoji na našem mjestu i u našu obranu. Ovo „ustajanje“ Mihaela ovdje ima značenje da se Isus priprema da dođe na zemlju po drugi put. Njegovo ustajanje prouzrokuje vrijeme velike nevolje (12:1), a nakon toga Isus dolazi po drugi put i nastaje uskrsnuće mrtvih (12:2).

Glas Mihaela

Ako istražimo riječ „arkanđeo“, vidjet ćemo da se ta riječ spominje, osim u Judi 1:9, samo na još jednom mjestu u Bibliji: 1. Solunjanima 4:16 – „Jer će sam Gospod sa zapovjedničkim zovom, s glasom arkanđela i sa zvukom trube Božje sići s neba, i najprije će uskrsnuti umrli u Kristu.“ Glas arkanđela je ono što podiže mrtve u Kristu, a Gospod je onaj koji ga viče. Isus je onaj koji viče glasom arkanđela (tj. „vrhovnog glasnika“), kako bi podigao mrtve! Očito, anđeli nemaju moć da podižu mrtve. Ili imaju (postoje svakojake nauke u svijetu…neki naučavaju da je Isus oduvijek bio anđeo…)?? Biblija nam kaže da samo Bog, koji daje život, ima moć da ga povrati – „Jer kao što Otac ima život u sebi, tako je i Sinu dao da ima život u sebi… Ne čudite se tomu! Dolazi naime čas, kada će svi koji počivaju u grobovima čuti Njegov glas, te izići iz njih…“ (Ivan 5:26.28 ).

P.s.
Inače, kad govorimo o Danijelovoj knjizi, svakako je ovdje dobro prisjetiti se da je i Nabukodonozor znao da je „Anđeo“ u peći bio Sin Božji, onaj kojega zovemo Isus Krist (Danijel 3:25.28 ).

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
„ZAPOVJEDNIK NEBESKE VOJSKE“


U Otkrivenju je Mihael predstavljen kao zapovjednik nebeske vojske u ratu protiv pobunjenog Lucifera. „Uto se zametnu rat u nebu, koji je Mihael sa svojim anđelima morao voditi protiv Zmaja.“ (Otkrivenje 12:7). Ovdje je izraz „Zmaj“ simboličko ime za Sotonu, vođu zla (redak 9), pa je prema tome vrlo sigurno za pretpostaviti da je „Mihael“ simboličko ime za Isusa, koji je vođa dobra. Ali postoji još dokaza.

Nakon što su se Izraelci pripremali za svoju prvu bitku nakon što su ušli u Obećanu zemlju, Jošua je imao susret s neobičnim ratnikom (Jošua 5:13-15). To biće je reklo Jošui da je Zapovjednik nebeske vojske, te da razveže svoju obuću, jer je mjesto na kojemu stoji sveto. Ne samo da je Jošua obožavao ovo biće, nego je također Zapovjednik nebeske vojske PRIHVATIO njegovo obožavanje i bogoštovlje. Da je to bio anđeo, prekorio bi Jošuu kao što je anđeo prekorio Ivana, kad mu se poklonio (vidi Otkrivenje 19:10; 22:8.9). Ako „anđeo Gospodnji“ prihvati bogoštovlje i obožavanje od strane čovjeka, onda je to sasvim sigurno Sin Božji. Anđeli odbijaju da im se klanja i da ih se obožava. Isus je u pustinji podsjetio Sotonu da se samo Bogu treba klanjati (Luka 4:8 ). Ustvari, svim anđelima je zapovjeđeno da slave i obožavaju Isusa (Hebrejima 1:6; vidi također: Filipljanima 2:10-11). Izraz „Zapovjednik vojske“ javlja se 245 puta u Bibliji i odnosi se na „zapovjednika Božje anđeoske vojske“.

Primijetimo jasnu vezu koju čak Pavao daje između „anđela Gospodnjeg“ i Isusa: „Naprotiv, gledali ste me kao anđela Božjega, kao Isusa Krista.“ (Galaćanima 4:14).

„ANĐEO“ JE VELIKI SVEĆENIK

Aron je Izraelcima predstavljao Krista. On je na određene načine zapalio tamjan tijekom službe u svetištu. Otkrivenje nam prikazuje "Anđela" kako radi točno ono, što je veliki svećenik običavao raditi. Budući da je Isus naš veliki svećenik, ovaj "Anđeo" mora biti Isus (proučiti: Izlazak 30:1.7; Levitski zakonik 16:11-12; Otkrivenje 8:3-5).

„ANĐELOVA“ GLAVA, LICE I STOPALA

U Otkrivenju 10:2, po posljednji put imamo da se o Kristu govori kao o "Anđelu." To znamo zbog toga, što je izgled „Anđela“ jako sličan izgledu Krista (proučiti: Otkrivenje 1:13-16; 4:3; 10:1; Matej 17:2). Ponovno, zašto se o Kristu govori kao o „Anđelu“, kao On nije anđeo, nego je Bog? Zato što je On, više nego bilo koje drugo biće u svemiru, onaj koji nam otkriva Oca. Ovo važno Kristovo djelo savršeno se uklapa u značenje hebrejske i grčke riječi za „anđela“.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
TKO JE KAO BOG!

Kad je Filip pitao Isusa da pokaže učenicima Oca, Krist je odgovorio: „Toliko sam vremena s vama, i ti me, Filipe, nisi upoznao? Tko je vidio mene, vidio je i Oca“ (Ivan14:9).

Neki misle da je Božji Sin čekao 4.000 godina da osobno djeluje u planu spašavanja čovjeka. Ali nije tako! Iako je istina da je Isus utjelovljen 4.000 godina nakon čovjekovog pada, Bog Sin je i prije tog vremena bio aktivno uključen u planu spašavanja čovjeka, u ljudskoj povijesti.

Zato je Isus rekao: "Abraham, otac vaš, treptio je od radosti u želji da vidi moj Dan. Vidio ga je i obradovao se.“ (Ivan 8:56). Isus se osobno pojavio Abrahamu kad se patrijarh zauzeo za Lota (Postanak 18:26). Kako je to divna istina, da je Isus, Božji vječni Sin, oduvijek bio aktivno uključen u živote svoje djece, brinuo se za njih i štito ih! On je razgovarao licem k licu s Abrahamom i Mojsijem i hrvao se s Jakovom. On je vodio Izraelce kroz pustinju, opskrbljujući ih hranom i vodom i pobjedom nad neprijateljima.

Ne zaboravimo da titula „arkanđeo Mihael“ znači „Vrhovni glasnik koji je jednak Bogu“. Isus, „savršena slika nevidljivog Boga“ (Kološanima 1:15), je bio taj koji je prenio najveću poruku nade, evanđelje, našem umirućem svijetu!

NITKO NIJE VIDIO OCA

Zar nemamo sada pregršt tragova i dokaza koji nam pokazuju da je „anđeo Gospodnji“ učestalo bio sam Bog? Ali Biblija nam kaže: „Boga nitko nikada nije vidio: Jedinorođenac – Bog, koji je u krilu Očevu, on ga je objavio.“ (Ivan 1:18 ). Ivan 6:46 nam također kaže: „To ne znači da je itko vidio Oca. Samo onaj koji dolazi od Boga vidio je Oca“. Očito, budući da nijedan čovjek nije vidio Boga Oca, sva ova starozavjetna ukazivanja „anđela Gospodnjeg“ moraju biti ukazivanja Isusa, koji je prikrio svoju slavu, tako da ljudi mogu izdržati Njegovu prisutnost, bez da budu uništeni.

ZAKLJUČAK

Na kraju svega ovoga, mi vidimo ovo veličanstveno i misteriozno biće, ponekad nazvano Mihael, ponekad anđeo Gospodnji, ponekad Zapovjednik Božje vojske, kako prikriva svoje božanstvo i pojavljuje se u obliku skromnog anđela. Međutim, ovo isto zagonetno biće ima moć, autoritet i atribute koji pripadaju samo Bogu. On izbacuje đavla s Neba; On uskrsava mrtve; On posreduje za vjerne; On sudi i zatim ustaje, lansirajući vrijeme velike nevolje. On otkupljuje vjerne i prihvaća njihovo obožavanje. On nam nudi novo ime.

Sada, mi možemo znati tko je Mihael, ali i đavo to zna, i ta spoznaja ga neće spasiti. Pravo pitanje jest: Znaš li ti Njega kao Isusa, tvog osobnog Gospodara i Spasitelja? Možeš Ga kao takvog upoznati, ako Ga potražiš.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 14 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply