Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Je li arkanđeo Mihael - Isus?

power_settings_newLogin to reply
+20
stranac
Povratak Medenog
bs91k
cchh90cc
crusader
biblijski-hriscanin
servus dei
Medeni
spetrov
cubela
forestsilvy
Izrail
Tomasso
Justin
Mali princ
Aladin
No Nick
Daniel
hrvoje hrki
kainos
24 posters

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Postoji dobro objasnjenje zasto su se tu i tamo u nz citirali apokrifi, ali neki drugi put o tome. Smile

poz.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Pa ok, nije sporan status knjige. Konkretno, knjiga Enohova je "pseudoepigraf", ali u svakom slučaju važan je kontekst u kome Juda piše svoju poslanicu. Znači, poziva se na Enoha što odražava jevrejsko predanje u njegovo vreme. Zna da njegovi čitaoci smatraju da je "arhanđel Mihajlo" samo jedna od "sedam arhanđela" i pominje ga bez ikakvih dodatnih objašnjenja. Ako je apostol Juda smatrao da je arhanđel Mihajlo = Isus Hristos, onda to nema nikakvog smisla. On bi morao da na neki način prokomentariše i da objašnjenje čitaocima.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Pa ok, nije sporan status knjige. Konkretno, knjiga Enohova je "pseudoepigraf", ali u svakom slučaju važan je kontekst u kome Juda piše svoju poslanicu. Znači, poziva se na Enoha što odražava jevrejsko predanje u njegovo vreme. Zna da njegovi čitaoci smatraju da je "arhanđel Mihajlo" samo jedna od "sedam arhanđela" i pominje ga bez ikakvih dodatnih objašnjenja. Ako je apostol Juda smatrao da je arhanđel Mihajlo = Isus Hristos, onda to nema nikakvog smisla. On bi morao da na neki način prokomentariše i da objašnjenje čitaocima.


Vjeruj što hoćeš, ali opasno je tvrditi bilo što kategorički. Jer, ako ćemo reći da je Juda vjerovao u anđele iz Enohove knjige, onda je on vjerovao i u to da se ljudi žene s anđelima, jer i to piše u Enohovoj knjizi.

Najbolje je da se ostaviš ovakvih dokazivanja i da sagledamo BIBLIJSKE dokaze koje sam dao. Konkretno, nije li izuzetno zanimljiva paralela između Zaharije 3:1-3 i Jude 9? Što imaš za reći o tome?

Postoji li uopće išta što sam napisao, s čime se ne slažeš, osim onog teksta iz Danijela?

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Ja ne vidim nikakvog osnova da se uopšte raspravlja o tome. Biblija nigde ne tvrdi da je arhanđel Mihajlo = Hristos. To je nešto što su vaši osnivači tvrdili pa vi sada morate da branite, a bolje bi bilo da priznate da su jednostavno pogrešili.

Postoji paralela Zaharije 3 i Jude u tome što su rekli "Gospod da te ukori", ali ne vidim kakve to veze ima sa identitetom arh. Mihajla.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Ja ne vidim nikakvog osnova da se uopšte raspravlja o tome. Biblija nigde ne tvrdi da je arhanđel Mihajlo = Hristos. To je nešto što su vaši osnivači tvrdili pa vi sada morate da branite, a bolje bi bilo da priznate da su jednostavno pogrešili.

Postoji paralela Zaharije 3 i Jude u tome što su rekli "Gospod da te ukori", ali ne vidim kakve to veze ima sa identitetom arh. Mihajla.



Pa ako je tako jasno iz Biblije da je Mihael anđeo, onda ne vidim zašto smo uopće otvorili ovaj topic.

Meni se čini da su biblijski dokazi koje sam dao vrlo snažni i da pokazuju da Mihael ne može biti običan anđeo, nego da je to vjerojatno jedno od imena za Krista.

Imaš li ti bolje dokaze, koji idu u prilog tvrdnji da je on obični anđeo?

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Ja ne vidim nikakvog osnova da se uopšte raspravlja o tome. Biblija nigde ne tvrdi da je arhanđel Mihajlo = Hristos. To je nešto što su vaši osnivači tvrdili pa vi sada morate da branite, a bolje bi bilo da priznate da su jednostavno pogrešili.

Postoji paralela Zaharije 3 i Jude u tome što su rekli "Gospod da te ukori", ali ne vidim kakve to veze ima sa identitetom arh. Mihajla.


ad hominem, i ovo ti je veliki minus, samo da znas. Ocito nemas nista kazati o ovoj temi, gledano iz ugla biblijske teologije, jer o tome trenutno pricamo, a tako me boli uvo sto tvoji ucitelji govore drugacije, pa ni ti ne mozes protiv njih nego ih pokusavas braniti, dok u isto vreme to isto pripisujes nama. Samo, postoji jedna velika razlika: mi zelimo da tragamo i tragamo za istinom, a ti to nikada ne mozes.

Prijatno.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Ja ne vidim nikakvog osnova da se uopšte raspravlja o tome. Biblija nigde ne tvrdi da je arhanđel Mihajlo = Hristos. To je nešto što su vaši osnivači tvrdili pa vi sada morate da branite, a bolje bi bilo da priznate da su jednostavno pogrešili.

Postoji paralela Zaharije 3 i Jude u tome što su rekli "Gospod da te ukori", ali ne vidim kakve to veze ima sa identitetom arh. Mihajla.

Dopusti, brate, Zvonko,
Osoba X u knjizi proroka Daniela za koju adventisti drže da je Krist, tko je ta osoba..Idemo u srž problema - što pravoslavlje drži o Danielovoj eshatologiji 2300 dana - noći tj godina , sudu, Nebeskoj svetinji..Što nam nudiš naučiti o osobi koja u Otkrivenju stoji jednom nogom na kopnu a drugom u moru, koju knjižicu ima ..U ćemu je suština pravoslavne eshatologije...
hvala
abraham

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Justin je napisao/la:

NISI me dobro shvatio.
Adventisti vjeruju da je Isus Bog.
Izgleda da nećeš znati što sam napisao, dokle god NE PROČITAŠ, zar ne?


Izgleda da je mladac opet počeo vikati. A shvatio sam te ali unatoč tvojem trudu nisi ništa pojasnio što me zanima.
Dakle ja bi mirno ponovio pitanja.
Vjeruju li adventisti u Sveto Trojstvo, tj je li za njih On Bog?
Hvala na odgovoru?

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Izgleda da je mladac opet počeo vikati. A shvatio sam te ali unatoč tvojem trudu nisi ništa pojasnio što me zanima.
Dakle ja bi mirno ponovio pitanja.
Vjeruju li adventisti u Sveto Trojstvo, tj je li za njih On Bog?
Hvala na odgovoru?


Pa kako ne? Nije li i Justin kazao:

Adventisti vjeruju da je Isus Bog.


Nije li to prilicno jasno??

I da, naravno da veruju u sveto trojstvo.

Prijatno.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Ova tema mi je sve zanimljivija. Smile

Zvonko i Izraile,

kad vam je sve tako lijepo jasno, recite gdje u Bibliji piše da je Mihael anđeo? Nigdje! Nije li to čudno? Mihael se u Bibliji spominje kao Princ (u mnogim varijantama), Zapovjednik nebeske vojske, Najveći glasnik, ali nigdje se ne kaže da je on anđeo, kao što imamo jasno rečeno za Gabrijela! Sama riječ "Mihael" znači "Tko je jednak Bogu".

Izraz "arkanđeo" se u Bibliji spominje samo dva puta, i značenje tog izraza je potpuno nejasno. Jedino što možemo 100% sigurno znati, jest da taj izraz znači "najveći glasnik", a izraz "arkanđeo Mihael" znači "najveći glasnik koji je jednak Bogu".

Vaš problem je u tome, što ne želite priznati da Biblija tumači samu sebe.

Sad ću dati još jasnije dokaze o tome, da "anđeo" u Bibliji puno puta NIJE anđeo...

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
DOKAZ DA „ANĐEO“ U BIBLIJI VRLO ČESTO NIJE ANĐEO

Riječ „anđeo“ (hebr. „malak“; grč. „angelos“) znači „vjesnik“, ili „glasnik“. Zbog toga je ta riječ u Bibliji široko korištena: vrlo često se ova riječ koristi za ljude, i to u različitom kontekstu: Postanak 32:4; Brojevi 20:14; 21:21; 22:5; 1. Samuelova 29:9; Hagaj 1:13; Galaćanima 4:14, Matej 11:10; Marko 1:2; Luka 7:24, 27; 9:51.
Iz samo ovih nekoliko tekstova možemo vidjeti da riječ „anđeo“ ponekad označava proroka (Božji glasnik), a ponekad običnog ljudskog glasnika.
U redcima koje sam dao, imamo i jednog „uljeza“, a to je izuzetno zanimljiva Pavlova izjava u Galaćanima 4:14, u kojoj on poistovjećuje „anđela Božjeg“ s „Isusom Kristom“.
Svim biblijskim tekstovima gdje se spominje riječ „anđeo“ zajednička je samo jedna stvar: riječ je o nekakvom glasniku, vjesniku, poslaniku. Kako možemo razumjeti identitet pojedinog „anđela“? Jedino tako, da shvatimo kontekst. – evo nam metode! Smile

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Justin je napisao/la:
kad vam je sve tako lijepo jasno, recite gdje u Bibliji piše da je Mihael anđeo?

Piše da je "arh-anđeo", znači da jeste anđeo, ali ima među anđelima posebno mesto. Kao što "arhi-tekt" jeste "tekton" (= graditelj), ali poseban graditelj.

Justin je napisao/la:
Sama riječ "Mihael" znači "Tko je jednak Bogu".

Nije sasvim tačno. Micha'el je na jevrejskom upitna rečenica - "ko je kao Bog?" Inače, to ime imaju i neki ljudi pa ne znači da su bogovi (npr. 1.Dn 5:13), kao i prorok Mihej čije ime je od iste osnove. Osim toga, u bilo kom jeziku lično ime u rečenici gubi smisao osnove od koje je nastalo. Na primer, "Želimir se svađa" ne znači "želi mir i svađa se", već znači da se određena osoba "svađa", a ne govori nam ništa o tome šta on želi.

Justin je napisao/la:
Izraz "arkanđeo" se u Bibliji spominje samo dva puta, i značenje tog izraza je potpuno nejasno. Jedino što možemo 100% sigurno znati, jest da taj izraz znači "najveći glasnik", a izraz "arkanđeo Mihael" znači "najveći glasnik koji je jednak Bogu".

Zato imamo istorijske izvore koji nam razjašnjavaju šta su ljudi tog doba podrazumevali pod tim izrazom. Ne znači uopšte "najveći glasnik koji je jednak Bogu", to je pogrešno. Isto kao kada bi rekli da "brat Zvonimir" znači "moj brat koji mirno zvoni".

Justin je napisao/la:
Vaš problem je u tome, što ne želite priznati da Biblija tumači samu sebe.

Ne, nego ne dozvoljavamo da se pogrešno tumači zbog pogrešnih izjava EGW.

Svako dobro želim

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Ne, nego ne dozvoljavamo da se pogrešno tumači zbog pogrešnih izjava EGW.


Ovo je vec nizak udarac, a samim tim si pokazao na kojoj poziciji stojis. Mislim da to uopste nije fer i posteno od tebe, no Justin ce ti vec odgovorit. Smile

Pozdrav.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Oprosti No Nick buraz, samo sam odgovorio na ovo:
Justin je napisao/la:
Vaš problem je u tome, što ne želite priznati da Biblija tumači samu sebe.

Šta je ovo? Visok udarac...?

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Zvonko M. je napisao/la:
Oprosti No Nick buraz, samo sam odgovorio na ovo:
Justin je napisao/la:
Vaš problem je u tome, što ne želite priznati da Biblija tumači samu sebe.

Šta je ovo? Visok udarac...?


Ako ti mislis da trebas uzvratiti istom merom, i ako ti mislis da ti je to opravdanje za takvu izjavu, to samo svedoci o tvom tebi kao coveku. Svaka cast.

Pozdrav.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Ne pravdam se ja buraz, nego me čudi kako nisi upozorio Justina već samo mene.

Ali to je verovatno opet taktika da se maskiraju izneseni argumenti.

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
smjeh
Zvonko M. je napisao/la:
Ne pravdam se ja buraz, nego me čudi kako nisi upozorio Justina već samo mene.

Ali to je verovatno opet taktika da se maskiraju izneseni argumenti.


Vidis, Isus kada je najiskreniji bio, a uvek je bio, nazivali su ga djavolovim slugom, opsednutim demonima i slicno. Na fin nacin ti isto pokusavas i samnom, no neka ti bude. I na fin nacin zelis kazati da je adventizam sotonska organizacija i slicno. Kao "maskiram argumente". Smile To je bar tvoja taktika, pa eto, Bog neka sudi i meni i tebi.

Justina ne smatram da trebam upozoriti, jer nije prozivao crkvene oce i vase popove, a ti si to uradio na krajnje prljav i podli nacin, cime pokazujes svoje pravo lice. Svaka cast.

A sto se tice argumenata, opet se oslanjas na druge? Smile Justin je zapoceo temu, on ce ti i odgovoriti, mene iskreno receno mrzi. kavica

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
Justin je napisao/la:
Ova tema mi je sve zanimljivija. Smile

Zvonko i Izraile,

kad vam je sve tako lijepo jasno, recite gdje u Bibliji piše da je Mihael anđeo? Nigdje! Nije li to čudno? Mihael se u Bibliji spominje kao Princ (u mnogim varijantama), Zapovjednik nebeske vojske, Najveći glasnik, ali nigdje se ne kaže da je on anđeo, kao što imamo jasno rečeno za Gabrijela! Sama riječ "Mihael" znači "Tko je jednak Bogu".

Izraz "arkanđeo" se u Bibliji spominje samo dva puta, i značenje tog izraza je potpuno nejasno. Jedino što možemo 100% sigurno znati, jest da taj izraz znači "najveći glasnik", a izraz "arkanđeo Mihael" znači "najveći glasnik koji je jednak Bogu".

Vaš problem je u tome, što ne želite priznati da Biblija tumači samu sebe.

Sad ću dati još jasnije dokaze o tome, da "anđeo" u Bibliji puno puta NIJE anđeo...


pomocpomoc

descriptionJe li arkanđeo Mihael - Isus? - Page 9 EmptyRe: Je li arkanđeo Mihael - Isus?

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply