1.3.MARTIN LUTHER (1483-1546) Katolicka slika o Lutheru. Luther je bio zapravo samo predstavnik težnji koje su se snažno razmahale unutar Crkve. Tragedija je što on nije ostao unutar Crkve, vec je postao reformator protiv nje. 1517. oborio se na Tetzelovu trgovinu oprostima.
Zastupa nominalisticko-okamovske poglede, nasuprot tomisticko-kasnoskolastickim koje zastupa Tetzel. Školska se rasprava pretvorila u nacelni obracun. Tomisticka pozicija bi bila bolja, da ju je netko naucavao u cistom obliku. Mnogi lutherovski napadi ne bi stigli, da je predreformatorska katolicka teologija bila jasnija. Glavna krivnja je ipak nominalisticka teologija, ciji je Luther pobornik. Pravu tomisticku skolastiku jedva je poznavao. Izobliceno tumacio katolicku nauku, time pridonio još vecim nejasnocama. Na toj kritici i leži sva tragika reformacije.
Lutherov razvoj. U Erfurtu svršio filozofski osnovni tecaj i postao magister artium (1505). Otac želi da Luther postane pravnik. On odluci poci u samostan. 17. 07. 1505. javi se eremitima u Erfurtu. Nakon novicijata zareden je 03. 04. 1507. za svecenika. Tek tada zapoceo pravi studij teologije. Studij se zasniva na strogoj nominalistickoj teologiji Gabriela Bielsa. U Wittenburgu postao doktor teologije. Njegova rana predavanja daju sliku o tome kako je postepeno prerastao u reformatora. Znacajan «dogadaj u kuli» Wittenburškog samostana. Sinulo mu je citajuci Rim 1,17, što znaci «pravednost» Božja: pravednost puna milosti, po kojoj Bog zbog pomirbene mike svoga ljubljenoga Sina samo po milosrdu svojemu milostivo gleda na grešnog vjernika i tako ga cini «pravednim».
Katolicki teolozi tvrde da se time Luther zapravo vratio katolicizmu, da je prevladao nominalisticku predodžbu samovoljnog Boga. «Doživljaj u kuli» ima se tumaciti katolicki. Katolicki povijesnicar Grisar datira «dogadaj u kuli» kasnije: 1518/19. Oslanja se na Lutherove navode u tzv. «velikom svjedocanstvu» (1545). Uz to pristaje i evangelisticki teolog Bizer i dokazao je da je tada Luther doživio preobražaj.
Tomisticko-skolasticka nauka: Sakramenti su od Krista ustanovljeni znakovi, koji prenose milost onome tko prima vjeru. Luther porice vrijednost znakova i smatra da se milost dobiva «jedino vjerom» (sola fide). Temelji se na «Svetom Pismu» (sola scriptura). «Sola fide» - formalno nacelo protenstantizma. «Sola scriptura» i «Sola gratia» - materijalna nacela.
Za razliku od drugih reformatora: sama Crkva dovedena u pitanje. Spor o oprostima i prvi obracuni. Sastavio 95 teza o naravi i upotrebi oprosta. 31. 10. 1517. poslao ih je nadležnim biskupima. Bez Lutherova znanja one su tiskane i strahovito su djelovale. Poslane su u Rim, te se otvorio sudski postupak protiv Lutherovog krivovjerja. Luther nije išao u Rim, vec ga je saslušao kardinal Cajetan na saboru u Augsburgu. Luther nije opozvao svoje tvrdnje, vec se prizove protiv legata na papu i na opci sabor.
Ingolštatski teolog Johannes Eck (1486-1543) - ucio je da teze nadilaze kritiku tadašnje prakse o oprostima i da stavljaju u pitanje samu narav oprosta, vlast papinu da dijeli oproste i osnovnu sakramentalnu strukturu same Crkve. Postupak protiv Luthera završio je time, što je utvrdena njegova krivovjernost. Bulom «Exsurge Domine» (15. 06. 1520.), Luther je pozvan da se odrekne svojih tvrdnji (41) u svojim spisima, pod prijetnjom izopcenja. Napadaj na Crkvu. Lutheru je sinulo da njegovo shvacanje o predanju Kristu, ne ostavlja mjesta za posrednike. Papa je za nj ostao utjelovljeni Antikrist. U tri svoja spisa napada papinstvo i cijelu Crkvu, poziva na borbu protiv nje, a ne više na reformu. To su spisi: «Kršcanskom plemstvu njemackog naroda o poboljšanju kršcanskog stanja» (kolovoz, 1520.); «De captivitate babylonica Ecclesiae praeludium» (listopad, 1520.); «O slobodi kršcanina» (studeni, 1520.). nova Lutherova nauka nije se mogla poistovjetiti s crkvenom naukom. Razlikujemo pojmove: «reforma» (unutar Crkve) i «reformacija» (izvan, odnosno protiv Crkve).
Luther 10. 12. 1520. spaljuje pred Svracjim vratima u Wittenbergu bulu o izopcenju i crkvene pravne knjige. 03. 01. 1521. svecano ga u Rimu izopcuju. Odvajanje izvršeno.
4.1.4.NASTAVAK REFORMACIJE U NJEMACKOJ
Državni sabor u Wormsu. Karlo V. i Luther u Wormsu se suocavaju licem u lice. Karlo u luteranskom pitanju zastupa pitanje stare Crkve. Bio je za to da i država izopci Luthera, no ipak pristaje da ga saslušaju na saboru, te mu 06. 03. 1521. šalje poziv u kojem mu jamci slobodan prolaz. Luther 16. 04. 1521. stiže u Worms. 17. 04. pozvan na raspravu. Izjasnio se u prilog svojih spisa. 18. 04. odbacio opoziv u bilo kojem obliku. 19. 04. drži car govor. 26. 04. Luther otputuje iz Wormsa. U Wartburgu prevodi NZ na njemacki. U svojim spisima na podrugljiv nacin ponižava katolicko ucenje i blati ono što mu je nekad bilo sveto (redovništvo, papinstvo, celibat, itd.). 08. 05. 1521. car potpisuje «Wormski edikt» kojim se Luther i njegove pristaše stavljaju izvan zakona.
25. 05. 1521. zakljucen sabor u Wormsu. Razvoj dogadaja u Njemackoj od 1521-1530. Vec u proljece 1521. svecenici se žene, a redovnici napuštaju samostane. U prosincu 1521. došlo je u Wirttenbergu do nemira protiv svecenika koji su u župnoj crkvi služili misu.
Thomas Münzer propovijedao je novu komunisticku Božju državu 1524. govorio protiv Luthera. 1525. konacno je uhvacen i smaknut. Državni vitezovi s von Sickingenom na celu, napali nadbiskupa u Trieru, propovijedajuci novu nauku, palili sela i gradove. Ceta nadbiskupa i saveznika ih porazi, a von Sickingen je smaknut. 1524. seljaci pod Lutherovim utjecajem podignu ustanak. Zahtjeve saželi u «12 clanaka sveukupnog seljaštva»
06. 03. 1525. Luther najprije reagira «Opomenom na mir», no kad su neka sela uništena, otvoreno staje na stranu vlasti. Neuspjeh seljackog rata dovodi do smanjenja Lutherova ugleda. Reformacija postaje problem vlasti. Seljaci odlaze natrag u katolicizam ili sekte. Uzrok tzv. «kneževske reformacije» je povezivanje s pokrajinskim knezovima. Izgradnja sustava evangelicke državne Crkve. Institucionalna državna Crkva, umjesto Lutherove «ecclesiae spiritualis».
II. državni sabor u Speyeru 1529. konacno zakljucio da se sprovede Wormski edikt. Novovjerski staleži prvi put otvoreno protestiraju. Otuda im i naziv «protestanti». 22. 04. 1529. sklapaju medu sobom savez. Razlike izmedu Luthera i Zwinglija trebale se ukloniti na marburškoj raspravi 1529. Nisu se složili oko euharistije, tako se savez nije ostvario.
Augsburški državni sabor 1530. Karlo V. se vraca, naumivši da riješi crkveno pitanje. Filip Melanchton izradio vjerski spis «Confessio Augustana» koji je stekao svjetsko znacenje za protestantizam. Pomirljiv Erazmov ton u Melanchtona dao je neke naznake za uspostavu jedinstva. No, nije postignuto jedinstvo. Luther oštro kori Melanchtonovo ponašanje. 23. 09. 1530. sabor zakljucen.
Od protestanata zatraženo da do 15. 04. 1531. objave pristanak uz katolicku vjeru. Evangelisticki staleži ponovno protestiraju protiv zakljucaka sabora. «Ausburška konfesija» preradena 1540. tzv. «Variata» postala službena vjeroispovijest i trajan dokument evangelisticke nauke, na koji su do danas obvezni evangelisticki župnici. Od rasprave o jedinstvu do augsburškog vjerskog mira 1555. Zbog opasnosti od Turaka car dogovori primirje sve do sabora (Nürnberški vjerski mir, 1532.).
Frankfurtovskom konvencijom (10. 04. 1539.), složiše se da se okonca raskol u Njemackoj. No Luther, a po prvi put i Calvin, ponovno to zaprijeciše. Od 1546. Karlo V. ucvršcuje svoj položaj, a ide mu na ruku i smrt njegovih glavnih protivnika. «Augsburški interim» od 30. 05. 1548. trebao je «privremeno» vrijediti, dok crkveni sabor pitanje ne riješi. Nezadovoljni su i katolici i protestanti. «Pobuna knezova» na celu s Moritzom Saskim, carevim povjerenikom. Karlo uzmakao u Villach (Beljak) u Koruškoj.
Sabor u Tridentu se razišao. Brat Karla, Ferdinand, sklapa s buntovnicima 1552. Posavski ugovor, obje strane zajamcuju medusobnu snošljivost. Pregovori završili Augsburškim vjerskim mirom 25. 09. 1555. Anvigijevci, kalvinisti, baptisti, ravnopravnost stekli tek Westfalskim mirom (1648). Raskol ucvršcen. Poceli vjerski ratovi. Kulminacija: tridesetogodišnji rat (1618-1648). Skandinavija potpuno prihvaca luteranstvo. Prodor u manjoj mjeri u Poljsku, Madarsku, Cešku i Austriju.