Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Predestinacija

power_settings_newLogin to reply
+10
Justin
Aladin
Izrail
cubela
No Nick
Spart
Mali princ
braslav
hrvoje hrki
kainos
14 posters

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
To jeste tako justin, i slazem se sa tobom, opet kazem jos jednom, radi se o tome da svi ljudi ne zele Boga. A i o jos necemu, a to je da Bog ocigledno svoj stav o ljudima ne donosi od danas do sutra, njegovo misljenje o nama je formirano pre naseg rodjenja, na osnovu njegovog znanja o tome sta cemo mi uciniti.

Pre nego sto smo se ja i ti rodili i ucinili bilo sta dobro ili zlo on je znao sve o nasim odlukama. Slazes se? On je Bog sveznajuci mora biti?

Pa upravo je na osnovu svog znanje formirao svoj stav o nama!

To ti potrdjuju stihovi koje je Aladin naveo o Jakovu i Ezavu. To je receno o njima ali se primenjuje na sve nas.

To je ono sto ja mislim, e sada ono sto je zanimljivo Bog koji je znao da ce faraon odbiti istinksko pokajanje, je dozvolio njemu da zivi da bi mogao da pokaze na njemu svoj pravedni sud.

Ovo je jedna tesko shvatljva istina ali je istnina, to Rec kaze vrlo jasno, On je zeleo da se faraon pokaje, nudio mu priliku za prilikom sklanjao nevolje, ovaj to nije zeleo ali je Bog znajuci to dopustao njemu da zivi da bi se moglo na njemu pokazati da je Bog pravedan sudija i da tako izrazi jedan od svojih atributa.

Ja inace sam jako protiv predodredjenja kada ga predstavljaju kao sudbinu, na koju se ne moze uticati, mi na zivot ne mozemo gledati Bozijim ocima, mi svakako moramo preuzeti odgovornost da prihvatimo Bozije upute i standarde.

Ne smemo se prepustitit letargiji.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Ne moj se odmah ljutiti na to kada kažem da otkrivenje dolazi jedino posredstvom Duha, to je temeljna istina Pisma.

Što se tiče izbora ili određenja to nije samo PREDVIĐANJE, reč "predviđanje" ne znači isto što i "predodređenje" ili "izbor". Možeš uzeti bilo koji rečnik i proveriti značenje tih reči.

Evo malo iz Pisma ono što sam obećao.

I. Petrova 2:8
Na koji se spotiču, jer ne vjeruju riječi, na što su i određeni.
OVDE NEMA NIKAKVOG PREDVIĐANJA a vrlo jasno Pismo kaže da su oni ODREĐENI da budu neprijatelji Reči!

I. Petrova 2:8

A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti narod, puk dobitka, da
objavite kreposti onoga, koji vas pozva iz tame k divnome svijetlu svojemu;
OVDE SE JASNO VIDI BOŽIJI IZBOR A NE PREDVIĐANJE, ali ovog puta na mnogo uzvišeniju stvar nego ovi prethodno.

Evo još malo iz Pisma za to.
Juda 1:4.
Jer ušuljali se neki, odavna već zapisani za ovaj sud, bezbožnici koji milost
Boga našega promeću u razuzdanost i niječu jedinoga gospodara i Gospodina našega
Isusa Krista.
I OVI SU ODAVNO, PRE NEGO SU SE I RODILI ILI UČINILI SVOJE IZBORE BILI ZAPISANI, BAR PO PISMU, što naravno ne mora uvek biti u skladu sa našom teologijom ili uverenjem ili željama.

Još malo iz poslanice Rimljanima. NEKA NA USTIMA DVA ILI TRI SVEDOKA SVAKA STVAR BUDE UTVRĐENA!
Imali smo prvo Apostola Petra, pa onda Judu a sada i Pavle kaže istu stvar.
Rimljanima 9.
Jer dok se još nijesu bili rodili, ni učinili ni dobra ni zla, da ostane Božja
odluka po izboru,
Koja nije zbog djela, nego zbog onoga, koji poziva, bilo joj se reklo: "Veći će
služiti manjemu."
Jer Mojsiju govori: "Koga ću pomilovati, pomilovat ću, i kojemu ću se smilovati,
smilovat ću se."
Tako dakle niti stoji do onoga, koji hoće, niti do onoga, koji trči, nego do
Boga, koji se smiluje.

GORE NAVEDENI STIHOVI UOPŠTE NISU BOŽIJE PREDVIĐANJE. Zar je to do čoveka kada Pismo kaže da je do Boga na koga se smiluje smiluje se a na koga ne ne?
Ili šta ćete reći za sledeći stih NZ.

Jer Pismo govori Faraonu: "Zato sam te upravo podigao, da na tebi pokažem silu
svoju, da se razglasi ime moje po svoj zemlji."

Tu se baš ne govori previše o Faraonovom IZBORU, zar ne?

Ali sada ću reći što će većini zvučati apsolutno kontradiktorno. BOG POŠTUJE SLOBODNU VOLJU ČOVEKA I NJEGOV IZBOR.
Pa kako to onda uklopiti u sve to. To je ono što sam rekao da je za sve potrebno OTKRIVENJE Duhom a ne striktno držanje za ono što tvoja denominacija kaže. Ako je tvoja denominacija protiv predodređenja i ti si. Ako je ona za i ti si, itd...

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.orgY(17,"0200916,1907610,191153
TU



Brate Aladine, vjerovao ili ne, točno sam znao da ćeš upravo ove biblijske redke spomenuti, još i prije nego što si dao ovaj post! Smile Valjda imam dar predviđanja... Smile Smile

Na prvi pogled, ovi tekstovi potvrđuju kalvinizam, tj. kažu da je Bog unaprijed odredio tko će biti spašen, a tko neće.

Međutim, je li to doista nauka cijelog Pisma? Drago mi je što želiš da pogledamo što Pismo u cjelini naučava o ovom predmetu! I mogu ti reći da postoji puno, puno više onih biblijskih tekstova koji govore da Bog želi da se svi spase i da svatko može prihvatiti spasenje, nego što ima ovakvih tekstova koje si ti naveo (ako treba, mogu postirati listu tekstova). Ustvari, uz Efežanima 1 i Rimljanima 8, čini mi se da su tekstovi koje si naveo jedini dijelovi Novog Zavjeta koji su problematični, u smislu da nam na prvi pogled izgleda da je Kalvin u pravu...

Kako bismo shvatili biblijsku nauku o ovoj stvari, moramo pogledati u originalni tekst i vidjeti koje se riječi koriste i u kojem kontekstu... Ali nemam sad više vremena da se igram s tim, to ću pokazati jednom drugom prilikom...

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Da brate Justine, pretpostavljam da jesi, kao što sam i ja mnoštvo puta znao odgovore svojih sagovornika unapred. No to je druga priča. Inače ne ću da time umanjim tvoja prorokovanja!!!

No to uopšte nisu jedini, kako kažeš PROBLEMATIČNI delovi Pisma, a takvih ne bi trebalo biti. Obično prenaglašavanje jednog uvek ide na uštrb drugog, a ja sam pokuša da predstavim balans Reči u Pismu tako da je sve ISTINA, i jedno i drugo. A kako to može biti, to je ono što dolazi otkrivenje Duhom.

Inače mogao si zapaziti da nikada nisam osporio da Bog daje svim ljudima pravo na izbor, i da se naše destinacije temelje na našim odlukama koje donosimo dok smo u telu. Takođe je istina da Bog želi videti sve ljude kao spasene, ali velika je tajna u tome zašto se svi ne spašavaju. Takođe je velika tajna toga po kom kriterijumu Bog čini svoje izbore.

Tako moj stav je da Bog želi da se svi spasu, što je ISTINA Pisma. Ali takođe je pisano: "Niko ne može doći k Meni osim ako ga Otac Moj ne dovede najpre." Dakle, veoma je jasno da nije samo do onoga koji hoće, niti do onoga koji trči, već na Bogu kome se smiluje. I OVO JE TAKOĐE ISTINA PISMA. Povezati to u harmoničnu celinu je pravo otkrivenje kada Pismo govori bez kontradikcije, što može učiniti Duh.
Ako to čini čovek, onda se uvek bira izmeđuz jedne ili druge opcije pa za koju se više stihova nađe, ili više rečnika iskopa za određene reči. I sve to može do jedne mere biti OK, ali često nije. Jer se ljudi obično opredeljuju za jednu ili drugu stranu. Ali istina je savršenakada poveže celo Pismo u celinu bez kontradikcije.

Želim ti Božiju pomoć u iznošenju svojih stavova, brate Justine.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ovo sta je aladin ovde iznosi je jako vazno, dakle povezati celo pismo a ne uzeti jedan njegov deo.
Po mom misljenju tako nesto da ucini moze samo Sveti Duh, inace teoloskom linijom kada idemo gotovo uvek promasimo.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
I takodje je nebitno to sto si predvideo koje ce stihove on citirati, i ja sam na temama o suboti uvek gotovo znao kako ce ljudi napisati post i koji je pravac njihovog razmisljanja, to cak i nije nesto bitno, bitno je da stihovi koji su navedeni postoje.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Brate Aladine, ne mogu shvatiti tvoj stav. Nije mi sada jasno kako ti razumiješ tekstove koje si citirao, budući da očito ne vjeruješ u kalvinističko učenje... Možeš li malo bolje objasniti svoje vjerovanje?

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Hoću, ali sam se jako kasno vratio sa posla, čim se oporavim sešću i napisati nešto.

Brat Aladin

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Da brate Justine, pretpostavljam da jesi, kao što sam i ja mnoštvo puta znao odgovore svojih sagovornika unapred. No to je druga priča. Inače ne ću da time umanjim tvoja prorokovanja!!!

No to uopšte nisu jedini, kako kažeš PROBLEMATIČNI delovi Pisma, a takvih ne bi trebalo biti. Obično prenaglašavanje jednog uvek ide na uštrb drugog, a ja sam pokuša da predstavim balans Reči u Pismu tako da je sve ISTINA, i jedno i drugo. A kako to može biti, to je ono što dolazi otkrivenje Duhom.

Inače mogao si zapaziti da nikada nisam osporio da Bog daje svim ljudima pravo na izbor, i da se naše destinacije temelje na našim odlukama koje donosimo dok smo u telu. Takođe je istina da Bog želi videti sve ljude kao spasene, ali velika je tajna u tome zašto se svi ne spašavaju. Takođe je velika tajna toga po kom kriterijumu Bog čini svoje izbore.

Tako moj stav je da Bog želi da se svi spasu, što je ISTINA Pisma. Ali takođe je pisano: "Niko ne može doći k Meni osim ako ga Otac Moj ne dovede najpre." Dakle, veoma je jasno da nije samo do onoga koji hoće, niti do onoga koji trči, već na Bogu kome se smiluje. I OVO JE TAKOĐE ISTINA PISMA. Povezati to u harmoničnu celinu je pravo otkrivenje kada Pismo govori bez kontradikcije, što može učiniti Duh.
Ako to čini čovek, onda se uvek bira izmeđuz jedne ili druge opcije pa za koju se više stihova nađe, ili više rečnika iskopa za određene reči. I sve to može do jedne mere biti OK, ali često nije. Jer se ljudi obično opredeljuju za jednu ili drugu stranu. Ali istina je savršenakada poveže celo Pismo u celinu bez kontradikcije.

Želim ti Božiju pomoć u iznošenju svojih stavova, brate Justine.

Brat Aladin
[url=http://www.nevesta-hristova.org
www.nevesta-hristova.org[/quote[/url]]

malo si proturječan

na jednom mjestu kažeš da ne negiraš slobodnu volju svakog pojedinca, a poslije opet tumačiš da je Bog ipak neke unaprijed odabrao , a neke ne

možeš li nam malo pojasniti to
u čemu se sastoji naš slobodan izbor, naša slobodna volja , au čemu ne?

hvala

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Čuj Hrki zanima me tvoje mišljenje o jednoj konstataciji koje je i ovdje na forumu ustvrđena.
Češljugar je ustvrdio da "su hercegovci izabrani narod jer im se Gospa ukazala".
Što ti misliš o toj vrsti predestinacije?

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Čuj Hrki zanima me tvoje mišljenje o jednoj konstataciji koje je i ovdje na forumu ustvrđena.
Češljugar je ustvrdio da "su hercegovci izabrani narod jer im se Gospa ukazala".
Što ti misliš o toj vrsti predestinacije?


znaš da se ne slažem sa predistinacijom općenito
pa naravno ni sa tom:D

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
hrvoje hrki je napisao/la:

znaš da se ne slažem sa predistinacijom općenito
pa naravno ni sa tom:D


Ajde hvala Bogu na tome.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ljudi,ne zaboravite,Bog je dao mogucnost spasenja svakom covjeku,kroz Kristovu smrt,Bog nije stvorio robota nego covjeka sa slobodnom voljom,znaci ili ces izabrati put spasenja ili ne ,to stoji na tvojoj volji,a mogucnost imaju svi.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Dina je napisao/la:
Ljudi,ne zaboravite,Bog je dao mogucnost spasenja svakom covjeku,kroz Kristovu smrt,Bog nije stvorio robota nego covjeka sa slobodnom voljom,znaci ili ces izabrati put spasenja ili ne ,to stoji na tvojoj volji,a mogucnost imaju svi.


slažem se u potpunosti:cheers: sunny

upravo to , sam barem 10 puta tvrdio Dizmi, aladinu itd:study:

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
no dobro... zaboravimo načas predestinaciju spasenja..

što je s predestinacijom zemaljskog života ?

nije svima dano da biraju,..postoji li slobodna volja tu ?

ima li dečko iz zimbabvea i njemačke jednak izbor ??

imate li nekad osjećaj kad nešto radite da vas nešto vodi...

ako postoji ovozemaljska predestinacija (bog sam određuje na koji kutak zemlje će koga smjestit) zašto ne bi postojala i onozemljaska ??

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
hadrijan je napisao/la:
no dobro... zaboravimo načas predestinaciju spasenja..

što je s predestinacijom zemaljskog života ?

nije svima dano da biraju,..postoji li slobodna volja tu ?

ima li dečko iz zimbabvea i njemačke jednak izbor ??

imate li nekad osjećaj kad nešto radite da vas nešto vodi...

ako
postoji ovozemaljska predestinacija (bog sam određuje na koji kutak
zemlje će koga smjestit) zašto ne bi postojala i onozemljaska ??




Kakve li predodžbe?! Naravno da Bog unaprijed određuje što i kamo
s čovjekom, čak, štoviše, on "vidi" unaprijed kakav će biti čovjek,
njegove grijehe i njegovu budućnost. Ta On je Svemogući, zna i ono što
mi mislimo!

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Krizostom je napisao/la:
Što mislite je li Bog unaprijed predodredio one koji će se spasiti?


Nauka o predestinaciji se u kršćanstvu smatra najzagonetnijim i najviše zbunjujućim aspektom kršćanske teologije.

Citat Remonstrance (Jacobus Arminius - 1610 godine) :
"Bog, po vječnoj i nepromjenjivoj odluci u Kristu, odlučio je prije postanka svijeta izabrati iz paloga i griješnog ljudskog roda za vječni život sve one koji, po Božjoj milosti, vjeruju u Isusa Krista i ustrajavaju u vjeri i poslušnosti...Krist, spasitelj svijeta, umro je za sva ljudska bića tako da je kroza svoju smrt na križu ostvario pomirenje i oproštenje za sve, no na takav način da samo vjerni to mogu stvarno uživati".


Podcrtao sam ono što smatram bitnim i oko čega će vjerojatno biti polemike.Drugim rijećima Bog je oduvjek znao ko će biti oni koji će se odazvati njegovom pozivu a koji neće...Bog je prije postanka svijeta znao tko je dakle predodređen za prokletstvo a ko za blagoslov...koju god da odluku donijeli ona je Bogu već poznata jer Bog ne prebiva u vremenu već u beskonačnosti gdje nema jučer,danas i sutra, već je sve uvijek danas.

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Kakve li predodžbe?! Naravno da Bog unaprijed određuje što i kamo
s čovjekom, čak, štoviše, on "vidi" unaprijed kakav će biti čovjek,
njegove grijehe i njegovu budućnost. Ta On je Svemogući, zna i ono što
mi mislimo!
[/quote]


Nauka o predestinaciji se u kršćanstvu smatra najzagonetnijim i najviše zbunjujućim aspektom kršćanske teologije.

Citat Remonstrance (Jacobus Arminius - 1610 godine) :
"Bog, po vječnoj i nepromjenjivoj odluci u Kristu, odlučio je prije postanka svijeta izabrati iz paloga i griješnog ljudskog roda za vječni život sve one koji, po Božjoj milosti, vjeruju u Isusa Krista i ustrajavaju u vjeri i poslušnosti...Krist, spasitelj svijeta, umro je za sva ljudska bića tako da je kroza svoju smrt na križu ostvario pomirenje i oproštenje za sve, no na takav način da samo vjerni to mogu stvarno uživati".


Podcrtao sam ono što smatram bitnim i oko čega će vjerojatno biti polemike.Drugim rijećima Bog je oduvjek znao ko će biti oni koji će se odazvati njegovom pozivu a koji neće...Bog je prije postanka svijeta znao tko je dakle predodređen za prokletstvo a ko za blagoslov...koju god da odluku donijeli ona je Bogu već poznata jer Bog ne prebiva u vremenu već u beskonačnosti gdje nema jučer,danas i sutra, već je sve uvijek danas.
Božji blagoslov.Cool

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
emanuel je napisao/la:
Kakve li predodžbe?! Naravno da Bog unaprijed određuje što i kamo
s čovjekom, čak, štoviše, on "vidi" unaprijed kakav će biti čovjek,
njegove grijehe i njegovu budućnost. Ta On je Svemogući, zna i ono što
mi mislimo!



Nauka o predestinaciji se u kršćanstvu smatra najzagonetnijim i najviše zbunjujućim aspektom kršćanske teologije.

Citat Remonstrance (Jacobus Arminius - 1610 godine) :
"Bog, po vječnoj i nepromjenjivoj odluci u Kristu, odlučio je prije postanka svijeta izabrati iz paloga i griješnog ljudskog roda za vječni život sve one koji, po Božjoj milosti, vjeruju u Isusa Krista i ustrajavaju u vjeri i poslušnosti...Krist, spasitelj svijeta, umro je za sva ljudska bića tako da je kroza svoju smrt na križu ostvario pomirenje i oproštenje za sve, no na takav način da samo vjerni to mogu stvarno uživati".


Podcrtao sam ono što smatram bitnim i oko čega će vjerojatno biti polemike.Drugim rijećima Bog je oduvjek znao ko će biti oni koji će se odazvati njegovom pozivu a koji neće...Bog je prije postanka svijeta znao tko je dakle predodređen za prokletstvo a ko za blagoslov...koju god da odluku donijeli ona je Bogu već poznata jer Bog ne prebiva u vremenu već u beskonačnosti gdje nema jučer,danas i sutra, već je sve uvijek danas.
Božji blagoslov.Cool[/quote]
Evo vidi Emanuel,slusaj se, koju god odluku donjeli ona je Bogu poznata,s tim se 100% slazem.Ali mi donosimo odluku a Bog ju postiva ili....?</BLOCKQUOTE>

descriptionPredestinacija - Page 11 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply