Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Predestinacija

power_settings_newLogin to reply
+10
Justin
Aladin
Izrail
cubela
No Nick
Spart
Mali princ
braslav
hrvoje hrki
kainos
14 posters

descriptionPredestinacija EmptyPredestinacija

more_horiz
Što mislite je li Bog unaprijed predodredio one koji će se spasiti?

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Kaleb je napisao/la:
Što mislite je li Bog unaprijed predodredio one koji će se spasiti?


to je dosta teško pitanje za 100 % argumentirano odgovoriti
ali čemu onda nauk o slobodnoj volji
ako bi neki bili predestinirani , gdje je onda slobodna volja, gdje je onda mogućnost da čovjek utječe na dobro ili zlo, na svoje postupke isl.

po meni , mi smo samo donekle " predestinirani" svojim genima, karakterim isl
na neki način smo ograničeni u svom ponašanju svojim genetskim nasljeđem, da li ćemo biti npr. umjetnici, glazbenici, dobri majstori-obrtnici, ili više intelektualni tipovi, da li ćemo biti ovog ili onog POZIVA, profesije, dobri sportaši i.li ne i sl.
ali da smo predestinirani za raj , pakao ili čistilište to NE

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Bog i sad zna tko ce se spasiti, a tko nece. To nije u suprotnosti sa nasom slobodnom voljom. Ja se nadam da ce se svi spasiti. Zapravo ja dozivljavam da ce svi i dobri i zli dobiti istu placu, a to je zivot u vjecnosti sa Istinom pred ocima. Gdje ce ta Istina biti na radost onih koji su cinili dobro na Zemlji, a na zalost onih koji nisu.

Ili je to gledanje u Istinu samo cistiliste. Pa ce mozda biti ljudi koji nece moci gledati Istinu u oci.

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Hm. Ja mislim ovako:

Bog i sad zna : svaki koji prizove Ime Gospodinovo, spasit će se, svaki opran u krvi Jagnjetovoj spasit će, svaki koji se pokaje i krsti u Ime Isusovo, spasiće se: a ako ne, osudiće se.

Bog zna sve opcije koje čekaju čovjeka ako ovo, ili ako ono...Bog sve vidi i sve zna kako se koji uzrok izposljedičuje.

Uzok --- posljedica. Čovjek bira a na osnovu izbora događa se posljedica izbora. Bog zna kakav ćemo izbor odabrati, svjetlo ili tamu. Zna uzroke odabira i zna posljedice odabira, i nas upoznaje s tim.

sve u svemu, Bog unaprijed zna što će ovaj svijet misliti za 500 godina ak svijeta tada bude bilo....

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ako Bog zna tko će kuda, onda je i nazočan u svakoj opciji izbora, samo ga onaj koji bira drugačije percipira: onaj dobar kao sklad i mir, a onaj zločesti kao muku i jad.

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
Ako Bog zna tko će kuda, onda je i nazočan u svakoj opciji izbora, samo ga onaj koji bira drugačije percipira: onaj dobar kao sklad i mir, a onaj zločesti kao muku i jad.


možeš li malo pojasniti misao , boldao sam najbitnije?Idea

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
U duhovnom smislu, znanje je isto što i postojanje, odnosno znati=biti. Da bi Bog sve znao, On mora biti sve-prisutan, svudpostojeći, kao što i jest, kao što je i rekao Mojsiju svoje ime.
Dakle, On je u nama, pri svakom našem koraku zna kuda kročimo. I zato zna kuda ćemo, jer ujedno On sam predstavlja i početak i cilj sveg traganja. On je ono što ćemo tek odabrati, a kako ćemo Ga percipirati to je naš izbor.

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Mali princ je napisao/la:
U duhovnom smislu, znanje je isto što i postojanje, odnosno znati=biti. Da bi Bog sve znao, On mora biti sve-prisutan, svudpostojeći, kao što i jest, kao što je i rekao Mojsiju svoje ime.
Dakle, On je u nama, pri svakom našem koraku zna kuda kročimo. I zato zna kuda ćemo, jer ujedno On sam predstavlja i početak i cilj sveg traganja. On je ono što ćemo tek odabrati, a kako ćemo Ga percipirati to je naš izbor.


Bog je Alfa i Omega, početak i kraj
i zato on zna šta će se zbiti , barem globalno , pa imamo i otkrivenje preko Ivana apostola gdje je pretkazana cijela povijest do Općeg Suda
ali mene zanima kad si rekao:onda je i nazočan u svakoj opciji izbora ,

šta to znači?
po meni svatko ima slobodnu volju u svakom trenutku svog života
u tom smislu nikome NIJE PREDESTINIRANO šta će učiniti

(nisam mislio poslije tvog citata boldati , ali nikako ne mogu vratiti na obična slova:sunny: )

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Naravno da ništa nikome nije predestinirano. Bog je samo svjedok naših izbora. Mi sami biramo! I na osnovi tih izbora povećava nam se mogućnost odlučivanja. To znači da onaj koji više ima duhovnog iskustva može bolje i kvalitetnije odlučiti nego onaj koji je zabrazdio u neposluh Bogu. Slikovito rečeno, lakše će se blagi pijanac skinuti s cuge, nego kroner.

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Mali princ je napisao/la:
Naravno da ništa nikome nije predestinirano. Bog je samo svjedok naših izbora. Mi sami biramo! I na osnovi tih izbora povećava nam se mogućnost odlučivanja. To znači da onaj koji više ima duhovnog iskustva može bolje i kvalitetnije odlučiti nego onaj koji je zabrazdio u neposluh Bogu. Slikovito rečeno, lakše će se blagi pijanac skinuti s cuge, nego kroner.

Znaci Mali prince ,covjek je bice slobodne volje,koje poznaje ili bolje prepoznaje Bozje uredbe i naredbe.Sto znaci nije predestiniran nizasto.</BLOCKQUOTE>

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Upravo tako Dina!

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Dina je napisao/la:

<BLOCKQUOTE>
Mali princ je napisao/la:
Naravno da ništa nikome nije predestinirano. Bog je samo svjedok naših izbora. Mi sami biramo! I na osnovi tih izbora povećava nam se mogućnost odlučivanja. To znači da onaj koji više ima duhovnog iskustva može bolje i kvalitetnije odlučiti nego onaj koji je zabrazdio u neposluh Bogu. Slikovito rečeno, lakše će se blagi pijanac skinuti s cuge, nego kroner.

Znaci Mali prince ,covjek je bice slobodne volje,koje poznaje ili bolje prepoznaje Bozje uredbe i naredbe.Sto znaci nije predestiniran nizasto.</BLOCKQUOTE>


upravo to i ja tvrdim
nema predestinacije-POJADINAČNE -što se tiče ljudi
a možda nema ni globalne

mada me sada buni , glede toga, otkrivenje, gdje su mnoge stvari unaprijed predviđene?- kakve to ima veze sa preddestinacijom?

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
Dina je napisao/la:


<BLOCKQUOTE>
Mali princ je napisao/la:
Naravno da ništa nikome nije predestinirano. Bog je samo svjedok naših izbora. Mi sami biramo! I na osnovi tih izbora povećava nam se mogućnost odlučivanja. To znači da onaj koji više ima duhovnog iskustva može bolje i kvalitetnije odlučiti nego onaj koji je zabrazdio u neposluh Bogu. Slikovito rečeno, lakše će se blagi pijanac skinuti s cuge, nego kroner.

Znaci Mali prince ,covjek je bice slobodne volje,koje poznaje ili bolje prepoznaje Bozje uredbe i naredbe.Sto znaci nije predestiniran nizasto.</BLOCKQUOTE>



upravo to i ja tvrdim
nema predestinacije-POJADINAČNE -što se tiče ljudi
a možda nema ni globalne

mada me sada buni , glede toga, otkrivenje, gdje su mnoge stvari unaprijed predviđene?- kakve to ima veze sa preddestinacijom?

Ali otkrivenje nije predestinacija,to se odnosi na ono sto ce Bog uciniti s grjehom,znaci mi smo slobodni ili ciniti grijeh lli ne.</BLOCKQUOTE>

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Dina je napisao/la:

<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
Dina je napisao/la:



<BLOCKQUOTE>
Mali princ je napisao/la:
Naravno da ništa nikome nije predestinirano. Bog je samo svjedok naših izbora. Mi sami biramo! I na osnovi tih izbora povećava nam se mogućnost odlučivanja. To znači da onaj koji više ima duhovnog iskustva može bolje i kvalitetnije odlučiti nego onaj koji je zabrazdio u neposluh Bogu. Slikovito rečeno, lakše će se blagi pijanac skinuti s cuge, nego kroner.

Znaci Mali prince ,covjek je bice slobodne volje,koje poznaje ili bolje prepoznaje Bozje uredbe i naredbe.Sto znaci nije predestiniran nizasto.</BLOCKQUOTE>



upravo to i ja tvrdim
nema predestinacije-POJADINAČNE -što se tiče ljudi
a možda nema ni globalne

mada me sada buni , glede toga, otkrivenje, gdje su mnoge stvari unaprijed predviđene?- kakve to ima veze sa preddestinacijom?

Ali otkrivenje nije predestinacija,to se odnosi na ono sto ce Bog uciniti s grjehom,znaci mi smo slobodni ili ciniti grijeh lli ne.</BLOCKQUOTE>


u kom smislu će činiti sa grijehom
zar u apokalipsai se predviđaju događanja među ljudima, na zemlji...

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Da bit ce dogadjaji medju ljudima na zemlji,ali neznaci da smo mi predodredjeni za zlo,mi imamo Bozju slobodu u izboru,inace bi bili kao marva,ajd sad u tor,ajd sad iz tora.....

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Dina je napisao/la:
Da bit ce dogadjaji medju ljudima na zemlji,ali neznaci da smo mi predodredjeni za zlo,mi imamo Bozju slobodu u izboru,inace bi bili kao marva,ajd sad u tor,ajd sad iz tora.....


slažem se
ja od početka zastupam da nema predestinacije
koliko sam čuo kod protestanata je na neki način jako priznata teza o predestinaciji-predodređenosti nekih
Luter je već o tome govorio, pogotovo vezano za milost, opravdanje i spasenje

pa moželi mi netko to malo pojasniti oko predodređenih za spasenje:?:

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Da bit ce dogadjaji medju ljudima na zemlji,ali neznaci da smo mi predodredjeni za zlo,mi imamo Bozju slobodu u izboru,inace bi bili kao marva,ajd sad u tor,ajd sad iz tora.....


slažem se
ja od početka zastupam da nema predestinacije
koliko sam čuo kod protestanata je na neki način jako priznata teza o predestinaciji-predodređenosti nekih
Luter je već o tome govorio, pogotovo vezano za milost, opravdanje i spasenje

pa moželi mi netko to malo pojasniti oko predodređenih za spasenje:?:

Biblijsko predodredjenje,predestinacija sastoji se od Bozjeg djelotvornog cilja da svi koji izaberu vjeru u Kristu,budu spaseni,Bog nije predodredio tko ce izabrati a tko ne vjeru u Krista,ovako uci moja denominacija,Ivan 1,12,Efesanima 1,4-10.</BLOCKQUOTE>

descriptionPredestinacija EmptyM

more_horiz
Dina je napisao/la:



<BLOCKQUOTE>
hrvoje hrki je napisao/la:
Dina je napisao/la:
Da bit ce dogadjaji medju ljudima na zemlji,ali neznaci da smo mi predodredjeni za zlo,mi imamo Bozju slobodu u izboru,inace bi bili kao marva,ajd sad u tor,ajd sad iz tora.....


slažem se
ja od početka zastupam da nema predestinacije
koliko sam čuo kod protestanata je na neki način jako priznata teza o predestinaciji-predodređenosti nekih
Luter je već o tome govorio, pogotovo vezano za milost, opravdanje i spasenje

pa moželi mi netko to malo pojasniti oko predodređenih za spasenje:?:

Biblijsko predodredjenje,predestinacija sastoji se od Bozjeg djelotvornog cilja da svi koji izaberu vjeru u Kristu,budu spaseni,Bog nije predodredio tko ce izabrati a tko ne vjeru u Krista,ovako uci moja denominacija,Ivan 1,12,Efesanima 1,4-10.</BLOCKQUOTE>


da , ali šta sve obuhvaća ta riječ VJEROVATI
ona se mora staviti u kontekst kad se trebalo proširiti vjerovanje u Isusa i njegovu spasiteljsku i otkupiteljsku misiju tj da je čekani Mesija- Pomazanik među židovima, te poganima
zato ta riječ je u početku bila više pedagoška da židovi uopće prihvate Isusa, povjeruju u njega

ali nije dovoljno SAMO vjerovati:!: Exclamation

i demoni i sotona "vjeruje" u Isusa ( dapače i zna tko je i šta je on) , ali ga samo to njegovo vjerovanje neće dovesti u raj ( ili barem čistilište)Smile Very Happy

descriptionPredestinacija EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply