Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Predestinacija

power_settings_newLogin to reply
+10
Justin
Aladin
Izrail
cubela
No Nick
Spart
Mali princ
braslav
hrvoje hrki
kainos
14 posters

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Justin je napisao/la:
Matej 22:14 - "Puno je pozvanih, ali malo je odabranih."

Kako tumačite ovo?

Moje mišljenje je da su odabrani oni, koji prihvate poziv. Pogledajmo 1. Timoteju 2:4 - Bog čini sve što može, da pokrene svakog čovjeka da prihvati poziv i bude spašen, zar ne?


Slažem se ali da li je to i kalvinističko poimanje predestinacije?

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
No Nick je napisao/la:
Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??


Pa eto da si prije čitao vidio bi da je zbog kalvinista i otvorenovaj topic?
Sad si ti banuo.
lol!

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
To je istna justin, Bog zeli da se svi spasu, ali to sto si citirao moze ici i dalje one koje je znao da je izabraro.

Rimljanima poslanica 8 29 i 30

One koje unapred pozna, one i odredi da budu slicni oblicju Sina njegovog, da bi On bio prvorodjeni medju mnogom bracom. A koje unapred pozna one i odredi, one i pozva, a koje pozva njih i opravda, a koje opravda one i proslavi.

Tako tu je to one koje je znao one je i pozvao, Bog ocito poziva coveka i to sve ljude dva ili tri puta u zivotu, ali se svi ljudi ne odazivaju.

Mozda je pravo pitanje za mnogo ozbiljniji razgovor zasto neko odgovara na Boziji poziv a neko ne.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Izrail je napisao/la:
No Nick je napisao/la:
Pa nije, ili ne znam je li, ali sto bi moralo biti??? I sto bi se mi morali slagati sa kalvinom, ne razumem??


Pa eto da si prije čitao vidio bi da je zbog kalvinista i otvorenovaj topic?
Sad si ti banuo.
lol!



Gresan sam covek, necu vise. Smile

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Justin je napisao/la:
Matej 22:14 - "Puno je pozvanih, ali malo je odabranih."

Kako tumačite ovo?

Moje mišljenje je da su odabrani oni, koji prihvate poziv. Pogledajmo 1. Timoteju 2:4 - Bog čini sve što može, da pokrene svakog čovjeka da prihvati poziv i bude spašen, zar ne?


Slažem se ali da li je to i kalvinističko poimanje predestinacije?



To nije Kalvinovo poimanje predestinacije.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Justin je napisao/la:

To nije Kalvinovo poimanje predestinacije.


Nego kako to Kalvin poima?

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Znam naravno da nije justin, ali ako bi pogledao ono sto sam napisao video bi da ima smisla. Jer pitam zasto neko ne odgovara na Boziji poziv. Shvatas?
A to ponovo otvara zanimljive stvari o predestinaciji. Jer tada se vise ne razgovaramo samo o Bozijoj Volji da se svi spasu nego o razllogu zasto neki ljudi odbijaju Spasenje.

A to baca i drugo svetlo na njegovo ucenje je li tako?

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Izrail je napisao/la:
Justin je napisao/la:

To nije Kalvinovo poimanje predestinacije.


Nego kako to Kalvin poima?


Kalvin kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a druge za uništenje.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
dragomir je napisao/la:
Znam naravno da nije justin, ali ako bi pogledao ono sto sam napisao video bi da ima smisla. Jer pitam zasto neko ne odgovara na Boziji poziv. Shvatas?
A to ponovo otvara zanimljive stvari o predestinaciji. Jer tada se vise ne razgovaramo samo o Bozijoj Volji da se svi spasu nego o razllogu zasto neki ljudi odbijaju Spasenje.

A to baca i drugo svetlo na njegovo ucenje je li tako?



Svakako, brate, potpuno se slažem s tobom. Ali to sad nije tema i mislim da bismo sada trebali objasniti sljedeće:

Naime, neki vjeruju u Kalvinovu nauku o predestinaciji, koja kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a neke za uništenje.
Drugi vjeruju da kad Biblija koristi izraz "odabrao", kaže da je Bog sve ljude odabrao da budu spašeni.

Mnogi ne vide ovdje mogućnost za treću opciju, ali ona ne samo da postoji, nego je upravo ona zastupljena u Bibliji.
Ta treća opcija glasi: kada Biblija govori o Božjem "odabiru" ili "izboru" ili "predodređivanju", tada ona misli na VJERNIKE. To možemo lijepo vidjeti i u Efežanima 1 i u Rimljanima 8.
Ništa u Efežanima 1:4, kao ni u sličnim tekstovima, ne ukazuje na kalvinističku nauku o predestinaciji, kao ni na vječni Božji odabir cijelog čovječanstva. Pavao u Efežanima uvjerava vjernike da je njihovo odabiranje ukorijenjeno u Božjoj namjeri za njih u Kristu.
U ovim biblijskim redcima nema govora o vezi između odabiranja i slobodne volje! Pavao ovdje samo naglašava Božje djelovanje u korist vjernika.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Justin je napisao/la:

Kalvin kaže da je Bog neke odabrao za spasenje, a druge za uništenje.


Meni je ta nauka skroz nebiblijska.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Pa, nije samo na spasene, NAŽALOST. Pismo kaže da ima i onih koji su određeni na uništenje. No čim stignem kući navešću citate Pisma koji vrlo jasno i nedvosmisleno to govore.

No već sam na to navikao. Ono što za nekog predstavlja nešto iz Pisma nedvosmislenu istinu, nekom to ne znači ništa, ili pak znači nešto sasvim drugo. No kako god, čim stignem kući pokazaću vam citate gde o tome Pismo govori, pa bih voleo čuti vaše komentare nakon toga.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Bog je objavio da će biti dvije grupe ljudi: oni koji će Mu služiti i oni koji neće. KONAČNA SUDBINA tih dviju grupa je predodređena. Svaka osoba samostalno donosi izbor u kojoj grupi će pripadati. Bog nikada ne odbaciju osobu, koja odluči da će prestati sa dotadašnjim lošim životom i koja se odluči potpuno predati Njemu! Isus je u Ivanu 6:37 rekao da neće odbaciti onoga tko dođe k Njemu! Također Sveti Duh pokušava privući srce svake osobe koja se ikada rodila na planetu Zemlji: Ivan 1:9 - "...vidjelo istinito, koje obasjava svakog čovjeka koji dođe na svijet..".

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Takođe je rečeno: "Da niko ne može doći k Meni osaim ako ga Otac ne dovede!" Prenaglasiti jedan deo Pisma na uštrb drugog, nikada ne daje pravi uvid u stvari. Inače i jedno i drugo je Istina, ali potrebno je otkrivenje da obe stvari budu u harmoniji.

Kao na primer, Isus je rekao: "Krstite u Ime Oca, Sina i Svetog Duha." A Petar onda kaže na dan Pentekosta: "Krstite u Ime Isusa Hrista." Dela 2:38. I jedno i drugo je istina, ali je potrebno otkrivenje Reči da to ne bi bilo kontradiktorno ljudskom razumu.
Inače, najbolje je za ljudski razum da i ne tumači Pismo, otkrivenje Duhom je i onako jedini put i način. "Ne svojom snagom, i ne svojom silom, već mojim Duhom kaže Bog."

No kao što rekoh, kada dođem kući navešću citate Pisma pa bih onda hteo čuti vaše komentare.

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ma koje tumacenje samo Duhom?

Duh mora biti u skladu sa recju Bozjom, tada je tumacenje Duha pravo.

Dobro znam da to svi tako vidimo, ali Bog nije izabrao nikoga unapred za ovo ili ono, vec ga je samo predvideo. On zna ko si oni koji ce se spasiti ali nije ON odredio koce to biti a ko ne.

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ne moj se odmah ljutiti na to kada kažem da otkrivenje dolazi jedino posredstvom Duha, to je temeljna istina Pisma.

Što se tiče izbora ili određenja to nije samo PREDVIĐANJE, reč "predviđanje" ne znači isto što i "predodređenje" ili "izbor". Možeš uzeti bilo koji rečnik i proveriti značenje tih reči.

Evo malo iz Pisma ono što sam obećao.

I. Petrova 2:8
Na koji se spotiču, jer ne vjeruju riječi, na što su i određeni.
OVDE NEMA NIKAKVOG PREDVIĐANJA a vrlo jasno Pismo kaže da su oni ODREĐENI da budu neprijatelji Reči!

I. Petrova 2:8

A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti narod, puk dobitka, da
objavite kreposti onoga, koji vas pozva iz tame k divnome svijetlu svojemu;
OVDE SE JASNO VIDI BOŽIJI IZBOR A NE PREDVIĐANJE, ali ovog puta na mnogo uzvišeniju stvar nego ovi prethodno.

Evo još malo iz Pisma za to.
Juda 1:4.
Jer ušuljali se neki, odavna već zapisani za ovaj sud, bezbožnici koji milost
Boga našega promeću u razuzdanost i niječu jedinoga gospodara i Gospodina našega
Isusa Krista.
I OVI SU ODAVNO, PRE NEGO SU SE I RODILI ILI UČINILI SVOJE IZBORE BILI ZAPISANI, BAR PO PISMU, što naravno ne mora uvek biti u skladu sa našom teologijom ili uverenjem ili željama.

Još malo iz poslanice Rimljanima. NEKA NA USTIMA DVA ILI TRI SVEDOKA SVAKA STVAR BUDE UTVRĐENA!
Imali smo prvo Apostola Petra, pa onda Judu a sada i Pavle kaže istu stvar.
Rimljanima 9.
Jer dok se još nijesu bili rodili, ni učinili ni dobra ni zla, da ostane Božja
odluka po izboru,
Koja nije zbog djela, nego zbog onoga, koji poziva, bilo joj se reklo: "Veći će
služiti manjemu."
Jer Mojsiju govori: "Koga ću pomilovati, pomilovat ću, i kojemu ću se smilovati,
smilovat ću se."
Tako dakle niti stoji do onoga, koji hoće, niti do onoga, koji trči, nego do
Boga, koji se smiluje.

GORE NAVEDENI STIHOVI UOPŠTE NISU BOŽIJE PREDVIĐANJE. Zar je to do čoveka kada Pismo kaže da je do Boga na koga se smiluje smiluje se a na koga ne ne?
Ili šta ćete reći za sledeći stih NZ.

Jer Pismo govori Faraonu: "Zato sam te upravo podigao, da na tebi pokažem silu
svoju, da se razglasi ime moje po svoj zemlji."

Tu se baš ne govori previše o Faraonovom IZBORU, zar ne?

Ali sada ću reći što će većini zvučati apsolutno kontradiktorno. BOG POŠTUJE SLOBODNU VOLJU ČOVEKA I NJEGOV IZBOR.
Pa kako to onda uklopiti u sve to. To je ono što sam rekao da je za sve potrebno OTKRIVENJE Duhom a ne striktno držanje za ono što tvoja denominacija kaže. Ako je tvoja denominacija protiv predodređenja i ti si. Ako je ona za i ti si, itd...

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.orgY(17,"0200916,1907610,191153
TU

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Ne moj se odmah ljutiti na to kada kažem da otkrivenje dolazi jedino posredstvom Duha, to je temeljna istina Pisma.

Što se tiče izbora ili određenja to nije samo PREDVIĐANJE, reč "predviđanje" ne znači isto što i "predodređenje" ili "izbor". Možeš uzeti bilo koji rečnik i proveriti značenje tih reči.

Evo malo iz Pisma ono što sam obećao.

I. Petrova 2:8
Na koji se spotiču, jer ne vjeruju riječi, na što su i određeni.
OVDE NEMA NIKAKVOG PREDVIĐANJA a vrlo jasno Pismo kaže da su oni ODREĐENI da budu neprijatelji Reči!

I. Petrova 2:8

A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti narod, puk dobitka, da
objavite kreposti onoga, koji vas pozva iz tame k divnome svijetlu svojemu;
OVDE SE JASNO VIDI BOŽIJI IZBOR A NE PREDVIĐANJE, ali ovog puta na mnogo uzvišeniju stvar nego ovi prethodno.

Evo još malo iz Pisma za to.
Juda 1:4.
Jer ušuljali se neki, odavna već zapisani za ovaj sud, bezbožnici koji milost
Boga našega promeću u razuzdanost i niječu jedinoga gospodara i Gospodina našega
Isusa Krista.
I OVI SU ODAVNO, PRE NEGO SU SE I RODILI ILI UČINILI SVOJE IZBORE BILI ZAPISANI, BAR PO PISMU, što naravno ne mora uvek biti u skladu sa našom teologijom ili uverenjem ili željama.

Još malo iz poslanice Rimljanima. NEKA NA USTIMA DVA ILI TRI SVEDOKA SVAKA STVAR BUDE UTVRĐENA!
Imali smo prvo Apostola Petra, pa onda Judu a sada i Pavle kaže istu stvar.
Rimljanima 9.
Jer dok se još nijesu bili rodili, ni učinili ni dobra ni zla, da ostane Božja
odluka po izboru,
Koja nije zbog djela, nego zbog onoga, koji poziva, bilo joj se reklo: "Veći će
služiti manjemu."
Jer Mojsiju govori: "Koga ću pomilovati, pomilovat ću, i kojemu ću se smilovati,
smilovat ću se."
Tako dakle niti stoji do onoga, koji hoće, niti do onoga, koji trči, nego do
Boga, koji se smiluje.

GORE NAVEDENI STIHOVI UOPŠTE NISU BOŽIJE PREDVIĐANJE. Zar je to do čoveka kada Pismo kaže da je do Boga na koga se smiluje smiluje se a na koga ne ne?
Ili šta ćete reći za sledeći stih NZ.

Jer Pismo govori Faraonu: "Zato sam te upravo podigao, da na tebi pokažem silu
svoju, da se razglasi ime moje po svoj zemlji."

Tu se baš ne govori previše o Faraonovom IZBORU, zar ne?

Ali sada ću reći što će većini zvučati apsolutno kontradiktorno. BOG POŠTUJE SLOBODNU VOLJU ČOVEKA I NJEGOV IZBOR.
Pa kako to onda uklopiti u sve to. To je ono što sam rekao da je za sve potrebno OTKRIVENJE Duhom a ne striktno držanje za ono što tvoja denominacija kaže. Ako je tvoja denominacija protiv predodređenja i ti si. Ako je ona za i ti si, itd...

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
Aladin je napisao/la:
Ne moj se odmah ljutiti na to kada kažem da otkrivenje dolazi jedino posredstvom Duha, to je temeljna istina Pisma.


Ma ne ljutim se, mozda sam tako zvucao, ali ako jedino preko Duha dolazi otkrivenje, sto citiramo Pisma. Govorimo samo ono sto govori Duh. Cemu bi nam trebala tvrdnja da je to temeljna istina Pisma.

Da nam Pismo to potvrdjuje, ono ne bi bilo ni potrebno.


Bibliju bi smo mogli baciti u kantu smeca, ne?

descriptionPredestinacija - Page 10 EmptyRe: Predestinacija

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply