Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Učenje Jehovinih Svedoka

power_settings_newLogin to reply
5 posters

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Ludavid je napisao/la:
I dokle tako - iskreno ne znam!


Pa nije to problem samo JS. Vidis kako i druge krscanske crkve to vrte vec 2.000 godina.

Ja se cesto pitam koliko tisuca godina treba proci da se nista ne dogodi, da ne bude nikakvog Sudnjeg dana pa da se ljudi zapitaju... cekaj malo... sta mi to ustvari cekamo, u sta mi to vjerujemo.



Po meni nije problem u čekanju nego u tome što ljudi žele vidjeti izbavljenje za vrijeme svog života i zato subjektivno "čitaju u Biblijski tekst" ono što tamo ne piše.

Sam je Isus rekao da nitko ne zna dana ni časa osim Oca, pa ipak to nije spriječilo mnoge da kroz prošlost špekuliraju o tome.

Njegova učenja su bila usredotočena na svakodnevna, životna načela te da pomogne pojedincu da dobro upozna Stvoritelja  i izgradi osobni odnos s njim.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ludavid je napisao/la:
Njegova učenja su bila usredotočena na svakodnevna, životna načela te da pomogne pojedincu da dobro upozna Stvoritelja  i izgradi osobni odnos s njim.


Mislim da je to osnova svake istinske duhovnosti i da Isusuvo ucenje obiluje takvim prakticnim i korisnim uputama.

Mada se ova Isusova apokalipticka prorocanstva o kraju svijeta ocito nisu i nece ispuniti. Ipak je to mnogo ljudi unazadilo dajuci im laznu nadu o nekakvom kolektivnom izbavljenju. Takva ucenja odmicu paznju duhovnog tragaoca od njegovanja osobnog odnosa s Bogom prema nekim izvanjskim i kolektivnim ocekivanjima.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:

Mada se ova Isusova apokalipticka prorocanstva o kraju svijeta ocito nisu i nece ispuniti. Ipak je to mnogo ljudi unazadilo dajuci im laznu nadu o nekakvom kolektivnom izbavljenju. Takva ucenja odmicu paznju duhovnog tragaoca od njegovanja osobnog odnosa s Bogom prema nekim izvanjskim i kolektivnim ocekivanjima.


Ne mogu zamisliti da bi Bog tolerirao ovakvo stanje sa Zemljom i čovječanstvom u nedogled.
To će se (biblijska proročanstva) doista i ispuniti ali o tome špekulirati - mislim da je to na neki način zamka za mnoge.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ludavid je napisao/la:
Ne mogu zamisliti da bi Bog tolerirao ovakvo stanje sa Zemljom i čovječanstvom u nedogled.
To će se (biblijska proročanstva) doista i ispuniti ali o tome špekulirati - mislim da je to na neki način zamka za mnoge.


Ne bih sada skretao puno s teme o JS, jer Koptar i ja bas ne jednoj drugoj temi raspravljamo o tome da li jeste ili nije Bog upravo glavni i jedini uzrocnik upravo ovakvog stanja na Zemlji... pa bih se za sada samo slozio s tobom da je predvidjanje dana smaka svijeta doista zamka za mnoge.

Inace, sto se tice tvojeg odnosa s JS, mozda bi za tebe bilo ponajbolje da se prikljucis nekoj malo umjerenijoj krscanskoj zajednici. Neki koji su malo normalniji, da si smijes pogledati koju utakmicu, da smijes djetetu kupiti poklon za rodjendan, da mozes popiti pivo ljeti kad je vruce, da se ne moras pravdati starjesinama svaki put kad ne dodjes na misu... i tako.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:

Inace, sto se tice tvojeg odnosa s JS, mozda bi za tebe bilo ponajbolje da se prikljucis nekoj malo umjerenijoj krscanskoj zajednici. Neki koji su malo normalniji, da si smijes pogledati koju utakmicu, da smijes djetetu kupiti poklon za rodjendan, da mozes popiti pivo ljeti kad je vruce, da se ne moras pravdati starjesinama svaki put kad ne dodjes na misu... i tako.


Hvala na dobronamjernom savjetu ali nemam neku veliku potrebu niti napustiti JS niti pristupiti nekoj drugoj vjerskoj zajednici.
A što se tiče gledanja utakmica, i popiti pivo to su stvari dozvoljene ako ne pretjeruješ (opijanje) s tim da se uvijek naglašava oprez i da se vrijeme može pametnije iskoristiti (služba propovjedanja, proučavanje publikacija zajednice itd.)
Slavljenje rođendana nije dozvoljeno ali nije prekršaj za isključenje (iako to većina članova ne zna) nego te savjetuju i odzmu ti prednosti u skupštini (eventualno neki položaj ili funkciju koju imaš)
S obzirom na sastanke starješine te mogu savjetovati ali ništa više od toga (i to samo ako prihvatiš razgovor ) Savjetovanje (pastirski posjet ili razgovor) ne moraš prihvatiti i nitko te ne može prisiliti na razgovor osim ako si optužen za neki ozbiljni grijeh. Tada moraš prihvatiti razgovore s starješinama ili ćeš biti isključen u odsustvu.

Dakle netko tko nije previše zagrizao u religiju JS i ne teži nekom položaju može živjeti prilično relaksirano bez da ikome polaže račune ali ga većina smatra neduhovnim i ne baš naročito dobrim društvom ali u glavnom nema nekih ozbiljnih sankcija i ograničenja a naročito ako drži jezik za zubima i nije negativan prema organizaciji i vodećim ljudima.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Dakle, ako nemas dug jezik niti velikih ambicija... mozes se provuci neprimjecen... i uzivati u malim zivotnim radostima ko' i svi drugi ljudi. Slaviti narodne praznike kao sto su Bozic i Nova godina, uveseliti svoje dijete proslavom rodjendana, gledati utakmice, propustiti koju misu i popiti pivo tu i tamo...

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Dakle, ako nemas dug jezik niti velikih ambicija... mozes se provuci neprimjecen... i uzivati u malim zivotnim radostima ko' i svi drugi ljudi. Slaviti narodne praznike kao sto su Bozic i Nova godina, uveseliti svoje dijete proslavom rodjendana, gledati utakmice, propustiti koju misu i popiti pivo tu i tamo...



Nije baš tako. Slavljenje Božića se tretira kao sudjelovanje u krivoj religiji i kao takav je grijeh koji povlači isključenje ukoliko se iskreno ne kaješ zbog toga i uvjeriš u to starješine (tako je sa svima "ozbiljnim grijesima")

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Pa je l' mozete slaviti Bozic ko' narodni obicaj? Vecina naroda slavi tako. Okupimo se, veceramo s obitelji, darivamo se... Isusa nitko ni ne spominje.

Je l' mozes svojem djetetu prirediti proslavu rodjendana?

Ili recimo neki drzvani praznik, je l' to mozete proslaviti uz rostilj s obiljelji i prijateljima, a da se ne morate opravdavati starjesinama?

Jer po ovome sto pricas, na koncu ispa'ne da ti je laksi zivot ako te izbace Very Happy

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Pa je l' mozete slaviti Bozic ko' narodni obicaj? Vecina naroda slavi tako. Okupimo se, veceramo s obitelji, darivamo se... Isusa nitko ni ne spominje.

Je l' mozes svojem djetetu prirediti proslavu rodjendana?

Ili recimo neki drzvani praznik, je l' to mozete proslaviti uz rostilj s obiljelji i prijateljima, a da se ne morate opravdavati starjesinama?

Jer po ovome sto pricas, na koncu ispa'ne da ti je laksi zivot ako te izbace Very Happy


Svi se praznici izbjegavaju ali možeš slaviti državne (osim ako nisu religiozne prirode) i ne radiš neku veliku pompu. Ne bi trebao imati problema za roštilj s obitelji i prijateljima bez obzira koji je praznik osim ako nemaš u skupštini nekog starješinu koji glumi Boga i gospodara vjere ali za to ti ne može učiniti ništa više nego da ti pokuša raditi neugodnosti pritiskom i prigovaranjem, te naravno ogovaranjem.
Isto je s rođendanom (mnogi JS ne znaju da to nije prekršaj koji povlači isključenje tako da ga u principu nitko ne prakticira.)
Istina je da ti isključenje pojednostavljuje život s jedne strane ali ga jako komplicira s druge - gubiš obitelj i prijatelje koji su JS - ne smiju ni pričati s tobom - mogući prekršaj koji povlači isključenje.
To je strašna psihička i emocionalna trauma - osobe koje znaš desetljećima se ponašaju prema tebi kao da si mrtav - DOSLOVNO!

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ludavid je napisao/la:
Fazlija je napisao/la:
Ludavid je napisao/la:
I dokle tako - iskreno ne znam!


Pa nije to problem samo JS. Vidis kako i druge krscanske crkve to vrte vec 2.000 godina.

Ja se cesto pitam koliko tisuca godina treba proci da se nista ne dogodi, da ne bude nikakvog Sudnjeg dana pa da se ljudi zapitaju... cekaj malo... sta mi to ustvari cekamo, u sta mi to vjerujemo.



Po meni nije problem u čekanju nego u tome što ljudi žele vidjeti izbavljenje za vrijeme svog života i zato subjektivno "čitaju u Biblijski tekst" ono što tamo ne piše.

Sam je Isus rekao da nitko ne zna dana ni časa osim Oca, pa ipak to nije spriječilo mnoge da kroz prošlost špekuliraju o tome.

Njegova učenja su bila usredotočena na svakodnevna, životna načela te da pomogne pojedincu da dobro upozna Stvoritelja  i izgradi osobni odnos s njim.

To nije nista pogresno da neko ceka izbavljenje
To se zove vera.

Jer verom nama je izbavljene uskoro.

A nebitno je kada ce biti Armagedon.
Bitno je sad biti duhovno budan i raditi na svom spasenju.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Ludavid je napisao/la:
Ne mogu zamisliti da bi Bog tolerirao ovakvo stanje sa Zemljom i čovječanstvom u nedogled.
To će se (biblijska proročanstva) doista i ispuniti ali o tome špekulirati - mislim da je to na neki način zamka za mnoge.


Ne bih sada skretao puno s teme o JS, jer Koptar i ja bas ne jednoj drugoj temi raspravljamo o tome da li jeste ili nije Bog upravo glavni i jedini uzrocnik upravo ovakvog stanja na Zemlji... pa bih se za sada samo slozio s tobom da je predvidjanje dana smaka svijeta doista zamka za mnoge.

Inace, sto se tice tvojeg odnosa s JS, mozda bi za tebe bilo ponajbolje da se prikljucis nekoj malo umjerenijoj krscanskoj zajednici. Neki koji su malo normalniji, da si smijes pogledati koju utakmicu, da smijes djetetu kupiti poklon za rodjendan, da mozes popiti pivo ljeti kad je vruce, da se ne moras pravdati starjesinama svaki put kad ne dodjes na misu... i tako.

Bog ne moze biti uzrocnik nicega loseg jer je Ljubav.

A Sotona je uzrocnik zla i ljudi pod njegovim uticajem.

A religiozna istina je jedna tako da
neka umerenija zajednica bi znacilo odstupanje od istine.

A mi kao JS i  ljudi polazemo racun Bogu.

I Bog ce svima suditi na kraju.

Tako da razmisli o tome malo.
Zasto coveka teras da radi idolopoklonstvo i da slavi paganski praznik?
To je greh prd Bogom svima
Malo  se zapitaj za to kakav ti imas polozaj pred Bogom
kada predlaszes nesto sto je nehriscanski i greh.
Jehovini Svedoci se drze Bozjeg visokog morala
i ne cine nikakva idolopoklonstva niti slave te paganske praznike
kojima se vredja Bog.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ludavid je napisao/la:

Istina je da ti isključenje pojednostavljuje život s jedne strane ali ga jako komplicira s druge i mrtav -

Temu sam otvorila da se diskutuje o ucenjima JS

a ne o iskljucenju

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Fazlija je napisao/la:
Pa je l' mozete slaviti Bozic ko' narodni obicaj? Vecina naroda slavi tako. Okupimo se, veceramo s obitelji, darivamo se... Isusa nitko ni ne spominje.

Je l' mozes svojem djetetu prirediti proslavu rodjendana?

Ili recimo neki drzvani praznik, je l' to mozete proslaviti uz rostilj s obiljelji i prijateljima, a da se ne morate opravdavati starjesinama?

Jer po ovome sto pricas, na koncu ispa'ne da ti je laksi zivot ako te izbace Very Happy

A sta si ti zapeo sa slavljenjem tih paganskih obicaja?

Ti ih slavi ako hoces.

Jehovini Svedoci kao pravi hriscani se drze iskljucivo Bozjeg zakona
i zato ne slave te paganske praznike.
Niti imaju te paganske obicaje.
Jer se time vredja Bog.


Mi JS jednostavno ne pridajemo znacaj tim datumima i mozemo bilo koji dan
provoditi sa prijateljima
i organizavati hriscanska druzenja
dakle svaki dan to mozemo

izbegavamo te paganske obicaje i davanje znacaja koji ne pripada tim datumima
i odakle ti to da se  za hriscanska okupljanja trebamo ikome pravdati kada je to ispravno pred Bogom
Kako Bog moze imati protiv druzenja i priredjivanja rostilja ili slicnih stvari????

Dakle naucite malo sire gledati na te stvari
Razlucite dobro od zla.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
mystery je napisao/la:

A sta si ti zapeo sa slavljenjem tih paganskih obicaja?

Ti ih slavi ako hoces.

Jehovini Svedoci kao pravi hriscani se drze iskljucivo Bozjeg zakona
i zato ne slave te paganske praznike.
Niti imaju te paganske obicaje.
Jer se time vredja Bog.


Mi JS jednostavno ne pridajemo znacaj tim datumima i mozemo bilo koji dan
provoditi sa prijateljima
i organizavati hriscanska druzenja
dakle svaki dan to mozemo

izbegavamo te paganske obicaje i davanje znacaja koji ne pripada tim datumima
i odakle ti to da se  za hriscanska okupljanja trebamo ikome pravdati kada je to ispravno pred Bogom
Kako Bog moze imati protiv  druzenja  i priredjivanja  rostilja ili slicnih stvari????

Dakle  naucite malo sire gledati na te stvari
Razlucite dobro od zla.



Ja ne propagiram slavljenje ničega već samo objašnjavam vjerovanja JS kao i posljedice mogućeg kršenja istih.
Koliko je to OK i koliko je u skladu s Biblijom - svatko može iznjeti svoje mišljenje.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
mystery je napisao/la:

To nije nista pogresno da neko ceka izbavljenje
To se zove vera.

Jer verom nama je izbavljene uskoro.

A nebitno je kada ce biti Armagedon.
Bitno je sad biti duhovno budan i raditi na svom spasenju.


Nije oogrešno čekati izbavljenje ali je pitanje načina na koji se čeka.

Npr. 70-tih godina prošlog stoljeća je vladala euforija oko dolaska Harmagedona 1975. Tada se članove koji su prodavali kuće i imanje, davali otkaz i sa cijelim obiteljima odlazili propovijedati na "neobrađenim" područjima "ovo malo vremena koje je istalo do Harmagedona" , isticalo kao primjer vrijedan oponašanja. Kada se ništa nije dogodilo 1975. mnogi su bili razočarani, izgubili vjeru, ostali bez imovine. U to vrijeme se one koji su upozoravali na oprez i uravnoteženost smatralo neduhovnim.
Danas se situacija promjenila (a pokušava se promjeniti i povijest) tako da se one koji su tada bili primjer proglašava nerazumnima i neduhovnima a one koji su bili oprezni - pravim, uravnoteženim vjernicima.
To je neiskreno i licemjerno pogotovi prema vjernicima koji su na krilima euforije koje su podgrijavali članci u JS literaturi platili veliku cijenu i doveli svoje obitelji na rub egzistencije.
I danas živeči članovi tih obitelji umjesto da prime izvinjenje zbog štete i traume koje su doživili zbog podgrijavanja nerealnih i pogrešnih očekivanja od strane Organizacijr dobivaju izrugivanje i postaju oni koji su to uradili nerazumno i na svoju ruku.
Evo i sada 50 godina od toga debakla kada je kraj bio udaljen najviše par godina i kada se djeci savjetovalo da ne upisuju škole jer to nema nikakvog smisla - neće je uspjeti završiti prije kraja ovoga Svijeta - kraj samo što nije došao.
Kako je rekao jedan govornik na mjesečnoj TV emisiji - članovi današnjeg Vodećeg tijela bi trebali biti živi i u snazi kada to bude (a mislim da im je prosječna starost oko 70 - 80 godina) pa ti izračunaj.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ovo slično se dogodilo i sam Mileritima, pretečama adventista koji su isto očekivali 22.10.1844 godine Kristov dolazak, prodavali kuće, nisu ubirali plodove i onda razočaranje. Ali problem nije bio u računjanju, nego značenju teksta iz knjige Danijela.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
kainos je napisao/la:
Ovo slično se dogodilo i sam Mileritima, pretečama adventista koji su isto očekivali 22.10.1844 godine Kristov dolazak, prodavali kuće, nisu ubirali plodove i onda razočaranje. Ali problem nije bio u računjanju, nego značenju teksta iz knjige Danijela.


Neki od prvih Russellovih suradnika bili su iz te grupe Milerita te mi izgleda da je on od njih pokupio način razmatranja Biblijskih proročanstava i izračunavanja Kristovog dolaska i Harmagedona.

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
Ludavid je napisao/la:
kainos je napisao/la:
Ovo slično se dogodilo i sam Mileritima, pretečama adventista koji su isto očekivali 22.10.1844 godine Kristov dolazak, prodavali kuće, nisu ubirali plodove i onda razočaranje. Ali problem nije bio u računjanju, nego značenju teksta iz knjige Danijela.


Neki od prvih Russellovih suradnika bili su iz te grupe Milerita te mi izgleda da je on od njih pokupio način razmatranja Biblijskih proročanstava i izračunavanja Kristovog dolaska i Harmagedona.


Bar se slažemo da je arkanđeo Mihael Isus - ili?

descriptionUčenje Jehovinih Svedoka - Page 5 EmptyRe: Učenje Jehovinih Svedoka

more_horiz
remove_circleSimilar topics
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply