Kršćanski Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kršćanski ForumLogin

PREŠLI SMO NA https://krscanski.chat/


Hula na "Svetoga Duha"

power_settings_newLogin to reply
+21
stranac
amos
miskec4096
Rafael
SIPA
Medeni
UČENIK10
misliti
Češljugar
Sinke
Ruta
mikic
Djuro Djuric
evangelina
simply
Aladin
Daniel
braslav
cubela
dominik
laodikejac
25 posters

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
dominik je napisao/la:
Ja sam misljenja da je hula na Duha ono sto su farizeji rekli Isusu, On koji je imao Duha Svetoga - oni su rekli da ima necistog duha. Isto kao i za Ivana. Veliku vecinu krscana netko moze nazivati da imaju necistog duha, a ako imaju Duha Svetoga - tada ta osoba huli Duha.

Jednako i vjerujem da su psovke na Duha - hula.


Slažem se. to stari

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Samo malo da se ubacim!

Hula na Svetog Duha po meni je, kada se očito manifestuju Božija dela pred našim očima i čujemo istinu Božije Reči, pa onda imamo priliku da zauzmemo stav o tome, pa kažemo jednim odlučnim i ne promenljivim stavom: "Ah, to je đavo!" To je hula na Svetog Duha!

To su već mnogi crkveni članovi učinili po mnogim denominacijama a nisu toga ni svesni!

Brat Aladin
www.nevesta-hristova.org

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz

Budući da Biblija uči kako se ubojstvo, krađa, nemoral i mnoga druga zla mogu ljudima oprostiti, postavlja se pitanje: "što je to tako strašno, a da se ne može čovjeku oprostiti"?


Neoprostivo je jedino odbacivanje Svetog Duha!!! Budući da Bog s čovjekom "komunicira" preko Svetog Duha, njegovim odbijanjem čovjek onemogučuje jedinu moguću komunikaciju s Bogom. To se naziva hula protiv Svetog Duha.



U Bibliji su farizeji rekli Isusu da "huli" na Boga, jer se pravi Bogom, iako je samo čovjek (Ivan 10,33). Dakle, židovi su razumjevali da huliti Boga znači "praviti se kao da si to Bog". Zato je "hula na Svetog DUha" čovjekovo stanje kada se on pravi da je on sam sebi dovoljan (stanje samovolje i samodovoljnosti). Takvog čovjeka Duh Sveti ne može osvjedočiti da je grešnik, jer je zatvorio sve prilaze svom srcu za Boga, za Svetog Duha.



Kada netko stalno odbija odgovoriti na Božju dobrotu (koja nas jedina može voditi na pokajanje), i stalno odbacuje ponudu Božje milosti (jer smatra da mu nije potrebna, može živjeti zadovoljno i sretno – bez nje) dovodi sebe u stanje u kojem ga više ni Bog ne može pokrenuti na promjenu. Svaka misao u njegovoj glavi postaje zla, svaka namjera i postupak pokrenuti zloćom njegovog srca. Čak zlo proglašava dobrim, a dobro zlim. Tada čovjek sebe stavlja van domašaja Božjeg djelovanja. Budući da bez Svetog Duha nema pokajanja – to sigurno znači da nema ni oprosta.

To je naš izbor!!! Bog nas je stvorio kao slobodna bića. Čovjeku je dopušteno da se svojom slobodom izbora odrekne spasenja.



Da bi spasenje započelo u našem životu, mi moramo priznati da smo grešnici. Osvjedočenje o grijehu je jedna od naših najvećih potreba, jer nam daje pravu slika našeg duhovnog stanja. Čovjek to ne može sam u sebi izazvati. Osvjedočenja nema bez Duha Svetoga.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 Emptyhula na Duha

more_horiz
Simply, dobro govoriš. Ovo odbijanje Duha je povezano sa Solunjanima
"Duha ne trnite" i Efežanima "I ne žalostite Duha Svetoga". To znači da će stalnim odbacivanjem poziva na pokajanje i prihvaćanje Krista za spasitelja dovesti do gušenja Duha u sebi. Pa onda nije teško shvatiti neoprostivost grijeha.
S druge strane, taj dio gdje govori baš o huli na duha "No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha
vječnoga." Jer govorahu: "Duha nečistoga ima." Marko 3,30...ipak se odnosi na negiranje postojanja Duha Svetog i njegovog djelovanja.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Bravo, Evangelina!!! Pozdrav

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Evo šta je hula na svetog duha:to je kad ja kažem vama primitivcima da on ne postoji,sta ce mi bog koji kaze Mojsiju da pobije svu novorođenu djecu,jesu ta djeca šta skrivila Mojsiju ili Židovima ili tom bogu.Dobro što se osvetio roditeljima ali kud bas na djeci...

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Kada jedan takav primitivac da ovakvu izjavu to je greh, ali ako takav "primitivac" nastavi da odbacuje glas Duha Svetoga i ne želi da upozna Boga, a ima priliku, kada stalno odbajuje pozive da svoj život preda Hristu - to će na kraju i biti hula na Duha Svetoga

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Djuro Djuricu kako si mi mlad i lakomislen.Polako Djurane pa ces se uskoro uvijeriti da postoji i da ti nije pamatna ideja da ga imas za neprijatelja.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Medju ostalim hula na Duha Svetoga je kad neko tvrdi da vjernici nemaju dar govorenje u nepoznatim jezicima i da je to prevara od Sotone.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Djuro Djuric je napisao/la:
Evo šta je hula na svetog duha:to je kad ja kažem vama primitivcima da on ne postoji,sta ce mi bog koji kaze Mojsiju da pobije svu novorođenu djecu,jesu ta djeca šta skrivila Mojsiju ili Židovima ili tom bogu.Dobro što se osvetio roditeljima ali kud bas na djeci...


djuro, tebe mama nije volila?

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Djuro je pun gnjeva i provokacije, to nije on, nego ga zlo na to potice. Ali tko zna, mozda ga Bog slomi? Smile

Nisam ni ja bio mnogo drugaciji, a vidi me sada. Bog cini cuda. Slava Mu!

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Amen Smile

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Možemo razumjeti ovakva gledišta ljudi na Boga i Njegovu riječ. Nije lako razumjeti neke Božje poteze i djela. Naprimjer: od Abraham traži da žrtvuje dijete; Job je izgubio desetero djece i sve imanje, a zatim se smrtno razbolio; dopustio je da Danijel bude bačen u lavovsku jamu i njegovi prijatelji u ognjenu peć; naredio je da se Kananci pobiju - svi, pa i djeca. Naravno da ljudima koji nisu upoznali Boga, odnosno Njegovu dobrotu - ovo ne može biti jasno. Kako to da Bog zabranjuje ubijanje, a zatim vidimo Izraelce kako uništavaju poganske narode; kako to da Isus poučava da trebamo okrenuti drugi obraz kada nas netko udari - a sam nije okrenuo drugi obraz kada ga je udario stražar (Ivan 18,22.23.)? Ovo ni mnogi kršćani ne razumiju.
Zato nam je vrlo važno upoznati Boga i Njegov karakter dobrote. Moramo znati i biti sigurni da je Bog dobar čak i kada radi stvari koje nisu lijepe ni ugodne. I sami znamo da nam je drago kada naši roditelji stanu na našu stranu onda kada nas netko maltretira, iskorištava ili omalovažava. Tada nas ne smata ako roditelji primjene silu za našu obranu. Tako je i s Bogom. On čini da sve pridonosi dobru onih koji ga ljube (Rimljanima 8,28 ). Bitno je da uvijek imamo povjerenja u Boga, naročito u trenucima iskušenja jer: "Nikakva kušnja veća od ljudske snage nije vas zadesila. Bog je vjeran i neće dopustiti da budete kušani preko vaših snaga, nego će vam zajedno sa kušnjom dati sretan ishod, da je možete podnijeti" (1. Korinčanima 10,13). Abraham na kraju nije žrtvovao svog sina, ali Bog svojeg Sina jest! Danijel i prijatelji nisu trpili i patili u svojim nevoljama, ali Krist na križu jest!

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Hula na Duha Svetoga, prema Katoličkoj Crkvi, je eksplicitno odbijanje i neprihvaćanje Božjeg spasenja.

Objašnjenje:

Prvo, mora se znati da je grijeh protiv Duha Svetoga specifičan grijeh, ali ne smije se pristupiti toj tematici čitajući samo jedan citat Biblije ili se držati jedne rečenice. Naša su tijela hram Duha Svetoga ( 1. Korićanima 6:9) što bi značilo da je svaki grijeh tijela neoprostiv- pa ipak Isus na mnogo mjesta oprašta bludništvo i kaže da se ne sudi ( Ivan 8:11 ).

Što je onda grijeh protiv Duha Svetoga?

Svi koji se razumiju u demonologiju znaju da čin izbacivanja đavla iz tijela opsjednutog traži od svećenika da "prisili" zlog duha da prizna svoje ime tijekom rituala. Isus jednako tako istjeruje zle duhove- Luka 8:30 i Marko 5:9 govore da je Isus razgovarao s duhovima zla tražeći njihova imena.

Jednako tako istjerivali su ih i židovski svećenici- ali postojao je jedan duh kojeg nisu mogli izbaciti iz tijela- duh nijemosti. Kako nije mogao govoriti, nije mogao izreći svoje ime. Zato su farizeji bili prestravljeni kada je Isus Duhom Svetim istjerao duha nijemosti- ali u svojoj nevjeri ni tad nisu željeli reći da je Isus Sin Boga Živoga.

Isusa su farizeji optužili prilično "plitko"- rekli su da on zlim duhovima tjera zle duhove. Isus je objasnio prilično jasnu stvar da je nemoguće zlo istjerati zlim jer ako zlo napada zlo vlast tame bi se brzo raspala.

Svjestan da liči na čovjeka, te da su mnogi ljudi sumnjičavi prema njemu- Isus je rekao da će se grijeh protiv Njega oprostiti jer da će ga mnogi radi skromnog izgleda smatrati prevarantom. S druge strane, Duh Sveti nemoguće je ignorirati- slijepci su gledali, nijemi proslušali- i ako netko u svojoj okorijelosti radije te znakove pripiše zlu nego Jedinom Bogu, taj čovjek griješi protiv Duha Svetoga.

Grijeh protiv Duha Svetoga je jednostavno okretanje od Boga i smatranje Njegovih djela zlima. U današnjem životu, mnoge bi se situacije mogle nazvati tako.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
simply je napisao/la:
Možemo razumjeti ovakva gledišta ljudi na Boga i Njegovu riječ. Nije lako razumjeti neke Božje poteze i djela. Naprimjer: od Abraham traži da žrtvuje dijete; Job je izgubio desetero djece i sve imanje, a zatim se smrtno razbolio; dopustio je da Danijel bude bačen u lavovsku jamu i njegovi prijatelji u ognjenu peć; naredio je da se Kananci pobiju - svi, pa i djeca. Naravno da ljudima koji nisu upoznali Boga, odnosno Njegovu dobrotu - ovo ne može biti jasno. Kako to da Bog zabranjuje ubijanje, a zatim vidimo Izraelce kako uništavaju poganske narode; kako to da Isus poučava da trebamo okrenuti drugi obraz kada nas netko udari - a sam nije okrenuo drugi obraz kada ga je udario stražar (Ivan 18,22.23.)? Ovo ni mnogi kršćani ne razumiju.
Zato nam je vrlo važno upoznati Boga i Njegov karakter dobrote. Moramo znati i biti sigurni da je Bog dobar čak i kada radi stvari koje nisu lijepe ni ugodne. I sami znamo da nam je drago kada naši roditelji stanu na našu stranu onda kada nas netko maltretira, iskorištava ili omalovažava. Tada nas ne smata ako roditelji primjene silu za našu obranu. Tako je i s Bogom. On čini da sve pridonosi dobru onih koji ga ljube (Rimljanima 8,28 ). Bitno je da uvijek imamo povjerenja u Boga, naročito u trenucima iskušenja jer: "Nikakva kušnja veća od ljudske snage nije vas zadesila. Bog je vjeran i neće dopustiti da budete kušani preko vaših snaga, nego će vam zajedno sa kušnjom dati sretan ishod, da je možete podnijeti" (1. Korinčanima 10,13). Abraham na kraju nije žrtvovao svog sina, ali Bog svojeg Sina jest! Danijel i prijatelji nisu trpili i patili u svojim nevoljama, ali Krist na križu jest!


Pa ajde kad kazes da je taj vas bog tako vjeran,di je on sad?Di je on sad kad je opasnost za vjeru veca od bilo kakvog ubojstva jednog vjernika?Vjera slabi,ateista je svaki dan sve više i jasno je da će religija uskoro nestati.I kako to on nije dopustio kušnju preko snaga,ako djeca svaki dan umiru od gladi i to djeca vjernika?A što se tiče toga da je Isus patio na križu to je istina,ali ja mislim da je ipak gora,bolnija i sporija smrt od gladi.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
<BLOCKQUOTE>
Djuro Djuric je napisao/la:
simply je napisao/la:
Možemo razumjeti ovakva gledišta ljudi na Boga i Njegovu riječ. Nije lako razumjeti neke Božje poteze i djela. Naprimjer: od Abraham traži da žrtvuje dijete; Job je izgubio desetero djece i sve imanje, a zatim se smrtno razbolio; dopustio je da Danijel bude bačen u lavovsku jamu i njegovi prijatelji u ognjenu peć; naredio je da se Kananci pobiju - svi, pa i djeca. Naravno da ljudima koji nisu upoznali Boga, odnosno Njegovu dobrotu - ovo ne može biti jasno. Kako to da Bog zabranjuje ubijanje, a zatim vidimo Izraelce kako uništavaju poganske narode; kako to da Isus poučava da trebamo okrenuti drugi obraz kada nas netko udari - a sam nije okrenuo drugi obraz kada ga je udario stražar (Ivan 18,22.23.)? Ovo ni mnogi kršćani ne razumiju.
Zato nam je vrlo važno upoznati Boga i Njegov karakter dobrote. Moramo znati i biti sigurni da je Bog dobar čak i kada radi stvari koje nisu lijepe ni ugodne. I sami znamo da nam je drago kada naši roditelji stanu na našu stranu onda kada nas netko maltretira, iskorištava ili omalovažava. Tada nas ne smata ako roditelji primjene silu za našu obranu. Tako je i s Bogom. On čini da sve pridonosi dobru onih koji ga ljube (Rimljanima 8,28 ). Bitno je da uvijek imamo povjerenja u Boga, naročito u trenucima iskušenja jer: "Nikakva kušnja veća od ljudske snage nije vas zadesila. Bog je vjeran i neće dopustiti da budete kušani preko vaših snaga, nego će vam zajedno sa kušnjom dati sretan ishod, da je možete podnijeti" (1. Korinčanima 10,13). Abraham na kraju nije žrtvovao svog sina, ali Bog svojeg Sina jest! Danijel i prijatelji nisu trpili i patili u svojim nevoljama, ali Krist na križu jest!


Pa ajde kad kazes da je taj vas bog tako vjeran,di je on sad?Di je on sad kad je opasnost za vjeru veca od bilo kakvog ubojstva jednog vjernika?Vjera slabi,ateista je svaki dan sve više i jasno je da će religija uskoro nestati.I kako to on nije dopustio kušnju preko snaga,ako djeca svaki dan umiru od gladi i to djeca vjernika?A što se tiče toga da je Isus patio na križu to je istina,ali ja mislim da je ipak gora,bolnija i sporija smrt od gladi.

Ne kuzim Djuro u cemu je tvoj problem,ne mozes pobiti postojanje Boga,ne mozes dokazati da je Bog kriv za glad djece,nisi totalni nevjernik,ali i u Bibliji pise da ce vjernika biti ,ali Krist kad dodje hoce li naci vjere,ekolosku katastrofu uzrokuju,i vjernici i nevjernici,princip nada ne rjesava nista,totalna konfuzija-a o tome pise u Matej 24 poglavlju.Egzistencijalno pitanje je prvenstveno moralno pitanje,jer zivot je neodvojiv od svetosti,mozemo glumiti,vjernike,nevjernike,ali ne mozemo upravljati zivotom.....to jedino pripada Bogu.</BLOCKQUOTE>

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Djuro Djuric je napisao/la:

Pa ajde kad kazes da je taj vas bog tako vjeran,di je on sad?Di je on sad kad je opasnost za vjeru veca od bilo kakvog ubojstva jednog vjernika?Vjera slabi,ateista je svaki dan sve više i jasno je da će religija uskoro nestati.I kako to on nije dopustio kušnju preko snaga,ako djeca svaki dan umiru od gladi i to djeca vjernika?A što se tiče toga da je Isus patio na križu to je istina,ali ja mislim da je ipak gora,bolnija i sporija smrt od gladi.


Djuro Djuric, tebi prvo objašnjenje da si fulao temu.

A evo ti i vrlo kratak odgovor. Ti gledaš stvari sa svojeg sebičnog stajališta gdje se trenutno nalaziš. I time ne vidiš oko sebe. Živimo u palom svijetu, gdje vlada đavao. Ovdje smo protjerani iz Edena zajedno sa Zlim. Zašto se stalno čudite ubojstvima, gladi, i patnjama?
Kako ti uopće može pasti na pamet da je od Boga došlo zlo? Ili sumnjati na Boga i postavljati ovakva pitanja?

Religija neka nestane, hvala Bogu za to! Jer On nikada nije niti želio niti tražio religiju. Ona ne spašava. Spasenje je vjerom u Isusa Krista.

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
Djuro
umiranje djece nije Božji odabir, nego čovjekov. Ratovi, gladi i bolesti nisu stvoreni - nego su nastali izopačenjem dobra. Zlo nije stvoreno, nego je zlo - izopačeno dobro. Bog stvori čovjeka slobodnog, dobrog i odgovornog - a on teži ka ropstvu lažima, zlu i neodgovornosti. U kome je problem???
Zar ni Božji pokušaj da spasi čovjeka (i čovječanstvo) - ne možemo prepoznati kao nešto doista dobro, kao potez ljubavi? Izgleda da ne možemo, jer smo sebični, neznalice i ograničeni (svi mi). Tek ukoliko nam Bog objasni zašto nešto poduzima (a mi mislimo da to nije dobro) - možemo doći do razumjevanja da se ipak radi o onome što će imati dobre posljedice.
Bog nam je dao slobodu - čak i da ga se odreknemo, odbacimo, da se ljutimo na njega. Koji tiranin bi to dopustio, a da ne bi odmah kaznio buntovnika???
I takvom buntovnom stvorenju Bog kaže: "spreman sam ti pomoći na najbolji mogući način - umrijet ću umjesto tebe!!! Ti to ne moraš prihvatiti, ali ako prepoznaš vrijednost moje smrti - i otkriješ da kroz nju imaš otvorena vrata vječnosti - ja sam spreman da se pomirim s tobom (smrću moga Sina) i možeš postati moje dijete". Zanimljivo je da će Bog uništiti zlo i grijeh na ovoj planeti, iako je dopustio jedan vremenski period da se zlo potpuno razvije i pokaže svoje pravo lice (kako u budučnosti nikome ne bi palo na pamet činiti zlo). I dok sada trpimo zlo, čak dok sam Bog kažnjava i uništava neke od buntovnika - možemo li mi razumjeti Božje djelovanje? Možemo li imati širu sliku od našeg trenutnog razmišljanja i znanja? Ako se pouzdamo u Božju riječ - možemo!!!
Tek tada ćemo razumjeti zašto Bog čini neke "teške" stvari poput ubijanja djece. Pa čak i to kako sam napušta nebo i pristaje umrijeti sramotnom i teškom smrću!!! Ništa od toga nije lako za razumjeti, ali je potrebno - da bismo pronašli smisao u ovom strašnom svijetu u kojem živimo!!!
Pozdrav

descriptionHula na "Svetoga Duha" - Page 2 EmptyRe: Hula na "Svetoga Duha"

more_horiz
privacy_tip Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.
power_settings_newLogin to reply